Jump to content

Ερωτήσεις


Μιχάλης
 Share

Recommended Posts

Κάποιες ερωτήσεις για να θυμηθούμε το λογοτεχνικό παρελθόν μας και άλλα:

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ!!!

 

1. Η Τριλογία του Κόσμου, του Philip Pullman. Πρώτο βιβλίο ήταν το Αστέρι του Βορρά.

2. Λάμψη, Stephen King.

3. Διηγήσεις, E. A. Poe. (31 διηγήματα + 1 μυθιστόρημα).

4. Η Τριλογία του Κόσμου, το Πέμπτο, Έκτο και Έβδομο Χάρι Πότερ, Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών και το Σιλμαρίλλιον (αν και στην αρχή το τελευταίο το έβρισκα πολύ κουραστικό - όταν το τελείωσα, όμως, είπα στον εαυτό μου: "Τελικά τι φανταστικό που είν' αυτό το βιβλίο!")

5. Ατέλειωτες Ιστορίες, J.-C. R. (R.) Tolkien. Όχι ότι το μετάνιωσα πάρα πολύ, αλλά παραήταν βαρετό και ασύνδετο - μια σειρά από κείμενα που αφορούσαν τη Μέση-γη.

6. Δεν έχω αφήσει ποτέ κανένα βιβλίο αδιάβαστο.

7. Απ' όσο θυμάμαι, το Πέμπτο Χάρι Πότερ, το Ο Χάρι Πότερ και το Τάγμα του Φοίνικα. Άρρωστος, με πυρετό (~37-38,5C)... σε μία βδομάδα τελείωσα κοτζάμ οχτακοσέλιδο βιβλίο!

8. Έκανα γύρω στους δυο μήνες -τρεις;- να τελειώσω την τριλογία του Άρχοντα. Βέβαια, διάβαζα κάθε Σαββατοκύριακο, οπότε...

9. Θα ξαναδιάβαζα -και το 'χω ήδη σκοπό- την Τριλογία του Κόσμου. Έπειτα, θα ξαναδιαβάσω το Δεύτερο, Τρίτο και Έκτο Χάρι Πότερ, στα αγγλικά αυτή τη φορά.

10. Συνήθως ψάχνω κριτικές στο Internet. Τα περισσότερα όμως βιβλία που έχω διαβάσει (δεν έχω διαβάσει περισσότερα από 20 μέσα σε δυο χρόνια), είναι τα "κλασικά" του fantasy είδους, οπότε είναι σίγουρο ότι θα μου αρέσουν - και όντως, μου άρεσαν και πάρα πολύ μάλιστα!

11. Παρά το ότι είμαι μόλις 15, χθες έγραψα το τελευταίο κεφάλαιο του Το Σπαθί και ο Δράκος, ολοκληρώνοντας μια ιστορία 43.000 λέξεων περίπου. (Το μυθιστόρημα θεωρείται ότι πρέπει να είναι από 40.000 και πάνω λέξεις.)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ, το οποίο συμπυκνώνει ένα σωρό άλλα, που πιάνουν την καθεμιά από αυτές τις ερωτήσεις χωριστά. Άντε, να νιώσουμε κι εμείς σαν να μας παίρνουν συνέντευξη.

 

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Το "Μια ιστορία για δύο" της Ειρήνης Μάρρα, που μου το είχε χαρίσει η γιαγιά μου όταν ήμουν 7 χρονών. Ένα πολύ καλό παιδικό μυθιστόρημα που το έχω διαβάσει πολλές φορές από τότε.

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

Το "Έρχονται τα ρομπότ" του Ασίμοφ.

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

Το "Κάλεσμα του Ξίφους" του Joe Abercrombie.

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

To "1984" του Όργουελ, το "Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος" του Χάξλεϊ και το "Ηλίανθος" του Stefano Benni.

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

To "Rendez vous with Rama" του Κλαρκ.

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

Το "Ringworld" του Larry Niven. Πριν από τη μέση, για την ακρίβεια.

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

Πολλά βιβλία τα έχω διαβάσει μονοκοπανιά, όταν έχω χρόνο και είναι πολύ ενδιαφέροντα. Ένα που θυμάμαι είναι το "Σκοτεινός Τόπος" της Τζίλιαν Φλιν.

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

Ουουουου! Το "Ελευθερία" του Τζόναθαν Φράνζεν, το "Needful Things" του Stephen King και άλλα τούβλα.

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

Πολλά έχω ξαναδιαβάσει μέχρι να τα μάθω απέξω. Από τα τελευταία διαβασμένα, σίγουρα το "Όρυξ και Κρέικ" της Μάργκαρετ Άτγουντ.

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

Να μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η ιδέα/υπόθεση και/ή ο τρόπος γραψίματος, όσο φαίνεται δηλαδή αυτό από ένα ξεφύλλισμα. Εκτός από αυτό, είναι μερικοί συγγραφείς που παίρνω ό,τι και αν έχουν γράψει χωρίς να το ψάχνω παραπάνω(Stefano Benni, Παντελής Καλιότσος κλπ).

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

Έχω τελειώσει μια ας πούμε νουβέλα εφ των 60 χιλ. λέξεων, με την οποία ασχολήθηκα ακριβώς 3 χρόνια(την έπιανα όποτε είχα όρεξη, δηλαδή). Θέλει πολύ διόρθωμα ακόμα, αλλά την έχω βαρεθεί και πλέον προσπαθώ να βγάλω από κει διάφορα κομμάτια, περιστατικά και χαρακτήρες και να τα κάνω χωριστά διηγήματα. Ελπίζω κάποια στιγμή να μου ξανάρθει η όρεξη να ασχοληθώ και να κάτσω να τη διορθώσω, μπας και βγει τίποτα της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Πριν πολλά πολλά χρόνια είχα πιάσει το Γέρο και τη θάλασσα του Χέμινγουέι.Ουσιαστικά δεν διάβασα το βιβλίο, διάβασα μόνο στην αρχή τον πρόλογο για τη ζωή του και το έργο του, χωρίς να ξέρω ότι αυτός είναι ο πρόλογος.Νόμιζα ότι είναι το βιβλίο αυτό και θυμάμαι που έλεγε ότι είχε γίνει μποξέρ και σκεφτόμουν καλα αυτός γέρος άνθρωπος πήγε για μποξ..Το πρώτο βιβλίο που το τελείωσα κι'ολας ήταν η Μαύρη Καλοννή

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

Το τραγούδι της Σουζάνας απο τη σειρά του Μαύρου Πύργου του Stephen King

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

To "Ο Μαύρος Πύργος" του Stephen King

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

H σειρά του Μαύρου Πύργου και η συλλογή διηγημάτων Νυχτερινή Βάρδια του Stephen King και Η κοιλάδα των οστών του Michael Gruber

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

Ευτυχώς κανένα μέχρι στιγμής.

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

Μόνο το Γέρο και τη θάλασσα παλιά..Όχι από βαρεμάρα, δε ξέρω γιατί το άφησα.

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

Το Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα και το Τραγούδι της Σουζάνας τα τέλειωσα σε λιγότερο από 65 ώρες αλλά δεν είναι και τούβλα.

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

Το νησί της Victoria Hislop.Έκανα περίπου 8 μήνες να διαβάσω 500 σελίδες.Και το Ο Γυρισμός της Victoria Hislop που έκανα 5 μήνες για 500 σελίδες.

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

Τη Λάμψη του Stephen King γιατί πιστεύω ότι ήμουν πιο "ανώριμος" λογοτεχνικά.Όχι ότι τώρα είμαι ώριμος.Και τις συλλογές διηγημάτων Νυχτερινή Βάρδια και Όλα είναι δυνατά..Άλλωστε είμαι σχετικά καινούργιος στο χώρο των βιβλίων και έχω ακόμη να διαβάσω πολλά.

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

Διαλέγω πάντα King με κλειστά μάτια.Επίσης επηρεάζομαι πολύ από τις γνώμες των άλλων.

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

Έχω δοκιμάσει τρεις φορές οι δύο αποτυχημένες.Τα δύο αποτυχημένα τα ξεκίνησα,όλα ωραία και καλά αλλά μόλις είπα ότι γράφω έχασα την ορεξη που είχα και τα άφησα.Το ένα σβήστηκε τελείως, το άλλο μου αρέσει λίγο και σκέφτομαι κάποια στιγμή να το ξαναπιάσω.Η επιτυχημένη προσπάθεια ήταν η συνέχεια στο διήγημα Τα χταποδάκια του Μ. Καραγάτση για μία εργασία στο σχολείο.Εκεί δεν ήξερε κανείς ότι γράφω και μου βγήκε..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε

Το πρώτο μου βιβλίο πρέπει να ήταν το "Ενα κουδούνι θυμάται" της Ιωάννας Σαραβάνου , το οποίο και είχα διαβάσει πολύ μικρός

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;

Για κακή μου τύχη, το Eye Of The Red Tsar του Sam Eastland

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

Θάνατος Σε Ξένη Χώρα της Donna Leon

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;

ενδεικτικά:

Proven Guilty από τον Θεό(Jim Butcher)

I Don't Want To Kill You από Dan Wells

Ο Τσε αυτοκτόνησε από τον Πέτρο Μάρκαρη

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;

Αυτό του Eastland και το οποίο θα θάψω όταν ξαναγράψω στο 50 βιβλία για το 2012

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);

Τον επίμονο κηπουρό του John Le Carre. Πολυ βαρετό!

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;

Τα Dresden Files

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;

Τίποτα .Φροντίζω να τελειώνω το κάθε βιβλίο που αρχίζω σε 3-4 μέρες

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;

Τα Dresden Files όταν τελειώσουν

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;

Τι είδος είναι

εάν μου αρέσει ο συγγραφέας

κριτικές

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;

Ναι, αν και με παταγώδη αποτυχία. Τώρα έχω ένα στις 50 χιλιάδες που το ξανάπιασα αυτή τη εβδομάδα και ευελπιστώ να το ξαναρχίσω.

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Το 'Οι Τρεις Ντετέκτιβ και το Μυστήριο της Μούμιας που Ψιθύριζε' του Άλφρεντ Χίτσοκ.

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

Το '1984' του Τζορτζ Όργουελ.

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

Το 'Shadowheart ' του Tad Williams.

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

To Υφαντό της Φιόναβαρ' του Guy Gavriel Kay και το 'Χαμένες Ψυχές' της Poppy Z. Brite. Ok, άντε και το έπος του Έλρικ του Moorcock.

5. Ποια βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

To 'Αριστερό Χέρι του Θεού' του Hoffman, το 'Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει' του Ramsey Campbell, το 'Ο Πνιγμός' του Palahniuk. Σίγουρα ξεχνάω μερικά. Α, και το 'Το Σπαθί των Σανάρα' του Brooks.

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

Το 'Vampire Lestat' της Anne Rice και το 'Ο Παντοτινός Βασιλιάς' του White. Το πρώτο γιατί το βαρέθηκα, το δεύτερο γιατί έχω τα τριπλάσια χρόνια από όσο θα έπρεπε για να μου αρέσει.

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

Όλα του Έλρικ. Απλά τα ρούφηξα.

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

Συνήθως αργώ σε αυτά που αγοράζω στα αγγλικά και είναι βαρετά.(The Medici Seal, της Theresa Breslin)Α, και το 'Ο Πρίγκιπας των Δράκων' του Στράτου Μελίτη.

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

Πολλά, αλλά πού χρόνος;

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

Συμφωνώ με την Wordsmith. Υπάρχουν συγγραφείς που μόλις βγάλουν κάτι, θα το πάρω (Kay, Gaiman, Masterton, Moorcock). Κοιτάζω και στο internet να δω τι έχει γραφεί.

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

Βιβλίο, όχι. Έχω γράψει μερικά διηγήματα, και παλεύω για κάτι λίγο μεγαλύτερο, περίπου 30-40 σελίδες.

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Θυμάμαι εικόνες να μου διαβάζει η μητέρα μου παραμύθια...επίσης ολόκληρη την ελληνική μυθολογία.

 

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

Το τελευταίο επιχείρημα (Τριλογία: Ο Πρώτος Νόμος του Abercrombie)

 

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

Μία συλλογή του με θεατρικά του Τσέχοφ και μία συλλογή με ιστορίες φαντασίας, περιμένοντας να μου ερθει η τριλογία Mistobrn απο το εξωτερικό.

 

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

1984, Ο Αιώνιος Πόλεμος, Οι Πειρατές Της Καμινάδας (και πολλά άλλα)

 

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

Το Σπαθί των Σανάρα και το Υζαμπελ (του Kay)

 

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

Shogun του Clavell

 

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

Ουουου πολλά. Την φάρμα των Ζώων και όλα τα αγαπημένα μου σχεδον....αλλά για να κανω εντύπωση θα πω τον Μαυρο Πύργο του Κινγκ που τα τελείωσα νομίζω κάπου στη 1 με 2 βδομάδες αν θυμάμαι καλά??

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

Υζαμπελ....περίπου 1 μήνα.....Ηταν βλακεία το βιβλίο και παίζει να διαβαζα και μία σελίδα την μερα που λέει ο λόγος.

 

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

Ολα τα σατυρικά. Γυρίστε τον Γαλαξία με Ωτοστόπ και τέτοια. Πράγμα που κάνω κατα καιρούς.

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

α) Πως είμαι ψυχολογικά εκείνη την περίοδο β) Πως είμαι οικονομικά εκείνη την περίοδο γ) Πόσο χρόνο εχω εκείνη την περίοδο (Γενικά διαβάζω σύμφωνα με τα ψυχολογικά μου και ετσι αλλάζουν αρδην οι ορέξεις μου)

 

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο

Βιβλίο όχι ποτέ. Κείμενα και μικρές ιστορίες ναι. Δεν νομίζω να αντεχα να γράψω βιβλιο, καπου στην μέση θα το έχανα τον σκοπό μου (αν και εν εχω κατσει και ποτέ για να το ξέρω αυτό)......Βέβαια πάντα ηθελα να γράψω ένα βιβλίο σε συνεργασία με κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Η ζωη εν ταφω του μυριβηλη (αριστουργημα)

 

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

τιγκανα του Kay

 

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

zelazny 9 πριγκιπες στο αμπερ

 

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

θυελλα απο ατσαλι του μαρτιν (απλα το καλυτερο)

 

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

δεν μετανιωνω οταν διαβαζω- καλο η κακο περιεχομενο παντα κατι μενει

 

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

κανενα οσο καο και να ειναι.

 

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

σαξονικα χρονικα (4 τομοι) του κορνγουελλ

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

πολλα αλλα λογω περιορισμενου χρονου

 

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

δεν ξερω - εχω πολλα που θελω !!! μαλλον τη σειρα του μαρτιν

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

ειδος περιληψη τιμη

 

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο

αυτο ειναι δοτυλεια αλλον και οχι δικη μου

Link to comment
Share on other sites

+1 στον alanon για την τελευταία απάντηση.

Μερσί στον Alucard for the vote of confidence! Αλήθεια, τόσο χάλια ήταν "Το αριστερό χέρι του θεού"; Και έλεγα να το βάλω στα υπόψην...

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;

 

Ο Μιχαήλ Στρογκώφ, νομίζω. Πιο πιθανά, το ανθολόγιο της πρώτης Δημοτικού (πριν πάω σχολείο)

 

 

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;

 

Το Φάκελο Βαμπίρ του Διονύση Παπαδόπουλου

 

 

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;

 

Διαβάζω ταυτόχρονα, τα Βουνά της Τρέλας (για δεύτερη φορά) του Λάβκραφτ, το Κακό και άλλες ιστορίες της νύχτας, του Αντώνη Β. Παπαδόπουλου και το Νο 66 της Ωρόρας, Ιστορίες από το περιοδικό Weird Tales.

 

 

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;

 

Αδύνατον να τα αναφέρω όλα. Ερωτόκριτος, Ελληνική Μυθολογία του Νίκου Τσιφόρου, το Thuvia, Maid of Mars του E.R. Burroughs, το HotLine του Λουίς Σεπούλβεδα, οτιδήποτε έγραψε ο Ρόμπερτ Χάουαρντ... Πρέπει να είναι και άλλα.

 

 

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;

 

Το Ταξίδι στη Ρώμη του Αλμπέρτο Μοράβια και το Πιτσαρία η Κόλαση ενός Ιταλού (δε θυμάμαι το όνομά του)

 

 

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);

 

Το δεύτερο της σειράς Silent Planet του Λιούις (αυτός με τη Νάρνια) και το δεύτερο βιβλίο του Σαραντινού Ψηφιδωτού του Γκάι Γκάβριελ Κέι. όλα τα υπόλοιπα λίγο ή πολύ ξέρω ότι θα επιτρέψω να τα αποτελειώσω κάποια στιγμή.

 

 

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;

 

Σχεδόν όλα :Ρ Αλλά εκείνα που με εξέπληξε το πόσο γρήγορα τα τελείωσα ήταν τα 7 του Χάρρυ Πότερ.

 

 

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;

 

Το Αλγκέντιακ του Βιργίλιου Βεργή (3 μήνες για 120 σελίδες) και το Πηγάδι στο Τέλος του Κόσμου (Ιτον πρώτο τόμο) του Γουίλλιαμ Μόρρις (3 μήνες για 288 σελίδες)

 

 

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;

 

Επίσης πολλά. Αδύνατον να τα αναφέρω όλα.

 

 

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;

 

Με τη διάθεση της στιγμής για να τα διαβάσω, με το ένστικτο της κίσσας για να τα αγοράσω (κι αν εξαντληθεί και δε μπορέσω να το ξαναβρώ ποτέ;)

 

 

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;

 

Ε, ναι λοιπόν. Μ΄λαιστα μου πήρε μόλις τρία χρόνια για να καταλάβω ότι η συγγραφή θα ήταν το όνειρο της ζωής μου (ξεκίνησα να διαβάζω στα 5 και ήθελα να γίνω συγγραφέας στα 8)

 

 

Link to comment
Share on other sites

+1 στον alanon για την τελευταία απάντηση.

Μερσί στον Alucard for the vote of confidence! Αλήθεια, τόσο χάλια ήταν "Το αριστερό χέρι του θεού"; Και έλεγα να το βάλω στα υπόψην...

 

Κοίτα, γούστα είναι αυτά! Αλλά, για μένα, ναι ήταν χάλια. Φαντάζομαι πως και για σένα μάλλον κάπως έτσι θα είναι. Πιστεύω πως απευθύνεται σε μικρότερους αναγνώστες και όσους τώρα αποφάσισαν να καταπιαστούν με το φάντασυ. Από όσο σε ξέρω μέσα από το φόρουμ, δεν εμπίπτεις σε καμία κατηγορία. (δεν θίγω θέμα ηλικίας, αλλά μάλλον δεν είσαι 16!) :p

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;

Τα Παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (και απορώ πώς δε μίσησα το διάβασμα μια για πάντα, αφού πρέπει να είναι το βιβλίο που μούσκεψα τις σελίδες από το κλάμα):crybaby:

 

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;

Wild Seed, της Octavia Butler

 

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;

Red Mars, του Kim Stanley Robinson

 

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;

Πολλά. Για πολλά χρόνια το πιο αγαπημένο μου βιβλίο ήταν Η Πόλη και τ' Άστρα του Α. Κλαρκ. Αργότερα το Dragonflight της Ανν ΜακΚάφρυ και ο Άρχοντας του Τόλκιν.

Από μη φανταστικό το Ένα Δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν της Μπέτυ Σμιθ.

Πρόσφατα η λίστα τροποποιείται με μεγάλες ταχύτητες.

 

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;

Δύσκολο να πω. Γενικά τα περισσότερα βιβλία κάτι μου αφήνουν στο τέλος, οπότε δεν έχω μετανιώσει ακόμη και για τα πολύ άσχημα.

 

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);

Τους Άθλιους (γκουπ!) :bag: Το Σιλμαρίλιον δυο φορές, αλλά το κατάφερα την τρίτη μ' ένα πακέτο σημειώσεις λες κι έδινα μάθημα.

 

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;

Πολλά, όποτε είχα χρόνο. Το τελευταίο που διάβασα πολύ γρήγορα (για τα δικά μου δεδομένα κι ας ήταν μεγάλο) ήταν το Θνητοί Θεοί (Altered Carbon) του Μόργκαν.

 

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;

Πολλά, όποτε δεν είχα χρόνο ή δε μου άρεσαν.

 

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;

Πολλά, αλλά λέω τα πρώτα πέντε που έρχονται στο μυαλό μου: Το Left Hand of Darkness της Λεγκέν, το Θνητοί Θεοί (βλ. παραπάνω), The Mists of Avalon της Μ.Ζ.Μπράντλεϊ, το Rogue Moon του Α. Budrys, το The Gods Themselves του Ασίμοφ.

 

10. Με τι κριτήρια διαλέγω τα βιβλία μου;

α. Να είναι του φανταστικού. (Βασικό κριτήριο)

β. Ό,τι άλλο μου γυαλίσει εκείνη τη στιγμή από πλοκή, εξώφυλλο, συστάσεις, συγγραφέα κλπ.

 

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;

Μια και δυο; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;

Τα Παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (και απορώ πώς δε μίσησα το διάβασμα μια για πάντα, αφού πρέπει να είναι το βιβλίο που μούσκεψα τις σελίδες από το κλάμα):crybaby:

 

Γιατί; Δεν είναι καλό ένα βιβλίο που σε κάνει να κλαις; Εκτός αν κλαις από τα νεύρα σου για το πόσο κακό είναι:lol:.

Link to comment
Share on other sites

+1 στον alanon για την τελευταία απάντηση.

Μερσί στον Alucard for the vote of confidence! Αλήθεια, τόσο χάλια ήταν "Το αριστερό χέρι του θεού"; Και έλεγα να το βάλω στα υπόψην...

 

Κοίτα, γούστα είναι αυτά! Αλλά, για μένα, ναι ήταν χάλια. Φαντάζομαι πως και για σένα μάλλον κάπως έτσι θα είναι. Πιστεύω πως απευθύνεται σε μικρότερους αναγνώστες και όσους τώρα αποφάσισαν να καταπιαστούν με το φάντασυ. Από όσο σε ξέρω μέσα από το φόρουμ, δεν εμπίπτεις σε καμία κατηγορία. (δεν θίγω θέμα ηλικίας, αλλά μάλλον δεν είσαι 16!) :p

 

Κι εγώ το συγκεκριμένο το είχα βάλει στο μάτι απ'το καλοκαίρι. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;

Τα Παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (και απορώ πώς δε μίσησα το διάβασμα μια για πάντα, αφού πρέπει να είναι το βιβλίο που μούσκεψα τις σελίδες από το κλάμα):crybaby:

 

Γιατί; Δεν είναι καλό ένα βιβλίο που σε κάνει να κλαις; Εκτός αν κλαις από τα νεύρα σου για το πόσο κακό είναι:lol:.

 

Εμμ... κοίτα, ήμουνα 7 χρονών και διαβάζοντας το Χριστουγεννιάτικο Έλατο νόμισα ότι θα σπάσει η καρδιά μου από τη στενοχώρια.

Ακόμα και τώρα, δεν μπορώ να δω έλατο στο δρόμο τα Χριστούγεννα και να μη νιώσω ένα τσίμπημα.

Άσε που ακολούθησε και το Κοριτσάκι με τα Σπίρτα.

Ιδανικά όλα για να κάνει κέφι ένα πιτσιρίκι στα πρώτα του αναγνώσματα, έτσι; ;-) :lol:

Link to comment
Share on other sites

01. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;

Πρέπει να ήταν βιβλίο της Ένιντ Μπλάιτον, σίγουρα. Σπίγκι Χόουλς ίσως, μπορεί και το Μυστήριο του Ραγκαμάφιν. Κάτι τέτοιο πάντως. Μετά ακολούθησαν τα βιβλία Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι τρεις ντετέκτιβ... (πολύ ωραία βιβλία!), μετά Ιούλιος Βερν κλπ.

02. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;

Το μονοπάτι του μίσους, του Λουίς Λ'Αμούρ. The Proving Trail στα εγγλέζικα.

03. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;

Θα αρχίσω σε λίγο το Όπου τολμούν οι αετοί, του Άλιστερ Μακλίν.

04. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;

Ω, πολλά. Ας πούμε Catch 22, UBIK, V., Στη φωλιά του κούκου και άλλα.

05. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;

Όλα μου έχουν προσφέρει κάτι, αλλά μάλλον το μοναδικό βιβλίο του Νταν Μπράουν που διάβασα, το Αρκτικός κύκλος.

06. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);

Έχω αφήσει το Η Σκιά, του Κουνέτκα. Αλλά βαριόμουνα και γενικά τότε.

07. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;

Όλα τα βιβλία τα τελειώνω γρήγορα, αλλά αν μιλήσω για τούβλα, τελείωσα πολύ γρήγορα τα 7 βιβλία του Χάρι Πότερ. Μάλιστα, το Τάγμα του Φοίνικα θυμάμαι ότι το είχα τελειώσει σε δυο μέρες!

08. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;

Τα τελειώνω γρήγορα τα βιβλία γενικά, αλλά ας πούμε το V. του Thomas Pynchon μου πήρε 6 μέρες.

09. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;

Catch 22, Τριλογία της Νέας Υόρκης (του Πολ Όστερ).

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;

Αν μου αρέσει ο συγγραφέας, αν είναι φτηνό το βιβλίο, αν με ενδιαφέρει η ιστορία.

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;

Όχι. Μόνο διηγήματα αλλά και αυτά... Προτιμώ το διάβασμα...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;

Αν ξεκινησω απο τα παιδικα χρονια,πρεπει να ηταν καποιο απο τη σειρα "Οι Μυστικοι Εφτα" της Ενιντ Μπλαϋτον.Μετα εκοψα για αρκετα χρονια και ξαναρχισα με τον Κωδικα ΝταΒιντσι του Νταν Μπραουν.

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;

Ο Αναρχικος των Δυο Κοσμων (Ουρσουλα ΛεΓκεν)

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;

Τωρα διαβαζω τον Τελευταιο Παγκοσμιο Πολεμο του Νορμαν Σπινραντ.

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;

Σιλμαριλλιον,Το Αυτο,η τριλογια Μιλενιουμ...

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;

Οταν τελειωσα τον Κωδικα ΝταΒιντσι,ειχα κανει το τεραστιο λαθος-παρασυρομενος και απο τις θεωριες συνομοσιας που ειχαν αναπτυχθει-να παρω να διαβασω τα Αποκρυφα του Κωδικα ΝταΒιντσι.Ημαρτον δηλαδη.Τι σκεφτομουν;

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);

Γενικα δεν αφηνω βιβλια στη μεση(βιτσιο),αλλα εχω ξεκινησει μια φορα και το αφησα μετα απο 10-15 σελιδες,τον Παιχτη του Ντοστογεφσκι.Οχι απο βαρεμαρα,αλλα γιατι μου φανηκε δυσκολο.Σιγουρα ομως θα το διαβασω στο μελλον.

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;

Βλ. τα αγαπημενα.

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;

Σιγουρα τα Αποκρυφα του Κωδικα ΝταΒιντσι και τις Ατελειωτες Ιστοριες του Τολκιν(γιατι ειχα απο διπλα Σιλμαριλλιον και Αρχοντα,για να κανω τις διαφορες συνδεσεις οπου χρειαζοταν) .

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;

Το Σιλμαριλλιον το εχω διαβασει ηδη 3 φορες,ενω στο μελλον λεω να ξαναδιαβασω παλι Τολκιν.Σιγουρα το Χομπιτ πριν παω να δω την ταινια.Επισης Λενο Χρηστιδη σε καθε ευκαιρια.

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;

Βαση υποθεσης,συγγραφεα και φυσικα καλων κριτικων.

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;

Μπαααα,το διαβασμα αρκει.

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Δεν θυμάμαι ποιο ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα. Τα πιο παλιά που μπορώ να θυμηθώ είναι κάτι hardcovers μεγάλου μεγέθους για την αρχαία Ελληνική Μυθολογία. Μερικά από αυτά πρέπει να τα έχω ακόμη στο πατάρι. Μετά ακολούθησε η Enid Blyton και ο Ιούλιος Βερν. Και από εκεί και πέρα, μπήκε το νερό στο αυλάκι.

 

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

 

Philip Dick και ''Έρευνα στο Σκοτάδι''.

 

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

 

Το επόμενο που θα πιάσω θα είναι ''Το Υπόγειο'' του Dostoevsky.

 

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;

 

Τα πέντε αγαπημένα μου: Stephen King: ''Καρδιές στην Ατλαντίδα'', Robert Howard: ''Κόναν ο Κατακτητής'', H. P. Lovecraft: ''Η Ονειρική Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ'', August Derleth: ''Το Μονοπάτι του Κθούλου'' και Alexandre Dumas: ''Ο Κόμης Μοντεχρήστος''. Αυτό μάλιστα το έχω σε παιδική έκδοση μόλις 150 σελίδων, το κανονικό είναι πάνω από 1000. Αναρωτιέμαι πόσο καλύτερο θα είναι άραγε αν το διαβάσω ολόκληρο. Είναι πραγματικά μία αξέχαστη ιστορία εκδίκησης.

 

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

 

Η τετραλογία του Drizzt που είχε βγάλει η Anubis πριν από μερικά χρόνια, εκείνη με τα μαύρα εξώφυλλα. Πρέπει να είναι η ''Legacy of the Drow'', αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ήταν πάντως μακράν των δευτέρων, τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Όχι μόνο από fantasy, αλλά γενικά. Με κούρασαν απίστευτα.

 

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

 

Το ''Η Φωλιά του Λευκού Φιδιού'' του Bram Stoker. Από ένα σημείο και μετά, απλά δεν καταλάβαινα τι διάβαζα και αναγκάστηκα να σταματήσω. Θα το ξαναπιάσω όμως κάποια στιγμή.

 

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

 

Το ''Ποτέ Χωρίς την Κόρη μου'' της Betty Mahmoody και ''Πουλημένες'' της Zana Muhsen. Τα διάβασα με κομμένη την ανάσα σε λιγότερο από δύο μέρες.

 

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

 

Το Σιλμαρίλλιον. Για όσους δεν το έχουν διαβάσει και θέλουν, γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να διαβαστεί σερί. Είναι πολύ καλό, αλλά και πολύ βαρύ για κάτι τέτοιο.

 

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

Τις ιστορίες των Lovecraft, Smith και Howard. Ξανά και ξανά και ξανά, μέχρι να έρθει η ώρα μου να δω τα ραδίκια ανάποδα :lol:

 

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

 

Πρώτα απ' όλα να είναι fantasy. Μου αρέσουν όλα τα είδη - εκτός από την σκληρή επιστημονική φαντασία- αλλά αν είμαι ανάμεσα σ' ένα fantasy και σε κάτι άλλο, το πρώτο θα διαλέξω. Από εκεί και πέρα, κυρίως να ξέρω, και να ''εμπιστεύομαι τον συγγραφέα''. Μετά γνώμες και σχόλια από εδώ πέρα μέσα. Και αν δεν ισχύει τίποτα απ' όλα αυτά, να μου αρέσει η υπόθεση του βιβλίου. Έχω αγοράσει πολλά βιβλία έτσι, που οι συγγραφείς τους μου ήταν ολότελα άγνωστοι, και μετά όταν τα διάβασα μου άρεσαν. Τις περισσότερες φορές τουλάχιστον.

 

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

 

Δεν είμαι σε θέση να αρθρώσω ούτε μία αράδα, πόσο μάλλον βιβλίο ολόκληρο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Διαβάζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, αδύνατο να πω ποιο είναι το πρώτο βιβλίο που διάβασα. Το πρώτο λογοτεχνικό(όχι παραμυθάκια) είναι σίγουρα το "Απο τη Γη στη Σελήνη" του Βερν.

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

Λεβιάθαν -Πολ Όστερ

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

Το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσω είναι το "Στη χώρα των έσχατων πραγμάτων", του Όστερ πάλι, αν και δεν ξέρω πότε ακριβώς θα το ξεκινήσω αφού θέλω να εστιάσω στο μυθιστόρημά μου από το νέο μήνα που θα έρθει.

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

1984, Το όνομα του Ρόδου, Η Μαύρη Ντάλια

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

Κανένα, κάθε βιβλίο είχε κάτι να προσφέρει.

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

Το Πράσινο Μίλι, Ο Φόνος δεν είναι παιχνίδι, Κρατήστε σφιχτά το μικροαστισμό σας

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

Τα περισσότερα του Dan Brown :huh:

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

Έγκλημα και Τιμωρία, Ίχνη στην Άμμο

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

Έγκλημα και Τιμωρία, Η Τριλογία της Νέας Υόρκης(όπως σωστά επισήμανε και ο BladeRunner), Οθέλλο

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

Τίτλος, συγγραφέας, υπόθεση, κριτικές, τιμή, έκδοση. Με αυτή τη σειρά.

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

Φυσικά, το γράψιμο είναι η ζωή μου.

Edited by Ioannis
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;: Το πρώτο βιβλίο που θυμάμαι ότι διάβασα ήταν το "Παραμύθι χωρίς όνομα" της Π. Δέλτα.

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;: Τις "Ιστορίες με μάγους και μάγισσες" από εκδόσεις Ωρόρα.

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;: Τις "Ιστορίες μαγείας και τρόμου", πάλι από εκδόσεις Ωρόρα (!).

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;: Μου αρέσουν και μου έχουν μείνει πολλά, αλλά αγαπημένο παραμένει το "Η μοναξιά δε μου ταιριάζει" του Α. Σφακιανάκη, ό,τι έχω διαβάσει από Ωρόρα, και από συλλογικά, το "Η βίβλος της γοτθικής κουλτούρας" & το "Βρυκόλακες" από εκδόσεις Αρχέτυπο.

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;: Σχεδόν πάντα, δε μετανιώνω γι αυτά που διαβάζω, γιατί τα επιλέγω με αυστηρά κριτήρια τα ενδιαφέροντά μου.

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);: .......άφησα όμως (στην αρχή και όχι στη μέση) το βιβλίο "Η κόρη του νεκροθάφτη" της Τ.Κ. Όουτς, που δεν επέλεξα εγώ, αλλά ήταν δώρο (Ο "νεκροθάφτης" τους ξεγέλασε μάλλον laugh.gif)

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;: Το "Ψυχώ" του Ρ. Μπλοκ, "Η φωνή της σκιάς μας" του J. Caroll & "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας" του J.Ketchum.

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;: Μάλλον την "Ερμηνευτική του Φόνου" του J. Rubenfeld. Θυμάμαι ότι είχε περάσει πάνω από μια εβδομάδα για να το τελειώσω, αν δε κάνω λάθος.

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;: Πολύ λίγα βιβλία έχω ξαναδιαβάσει, και αυτό γιατί συνήθως με περιμένουν αρκετά αδιάβαστα στα ράφια. Θέλω όμως σίγουρα να ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή το "Συμπόσιο της Σελήνης" του Γ. Σκούρτη. Ήταν σαγηνευτικό.

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;: Τα ενδιαφέροντά μου (Τρόμος), ή τη διάθεση της στιγμής.

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;: Βιβλίο όχι, αλλά κάποια στιγμή έγραφα πολύ....

 

 

edit:quote

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

Λογοτεχνικό δε θυμάμαι, νομίζω όμως το πρώτο ήταν ένα για την Αρχαία Αθήνα από τα κλασικά εκείνα βιβλία των εκδόσεων Στρατίκη. Από σουφουφού, μία έκδοση του I robot του Asimov για παιδιά. Ή το I, Robot κανονικά, δεν ξέρω...

 

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

Την Καμπάνα του Θανάτου του Guy N. Smith

 

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

To Titus Groan του Mervyn Peake

 

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

Αυτό είναι μία ΠΟΛΥ δύσκολη ερώτηση.

 

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

Δε νομίζω ότι μετάνιωσα που διάβασα κάποιο βιβλίο. Σε πολλά όμως έχασα το χρόνο μου.

 

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

Τη "Συνέντευξη με ένα Βρικόλακα" της Ann Rice. Αν και το "μέση" είναι εντελώς υποκειμενικό (το άφησα στη σελίδα 50)

 

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

Το ρεκόρ το σπάει νομίζω το Έλος του Π. Τσαλπατούρα, που το έβγαλα στο πήγαινε-έλα στο λεωφορείο από Χαλάνδρι έως Λυκόβρυση...

 

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

Πιο πρόσφατο ήταν το Perdito Street Station του China Mieville που μου πήρε πάνω από μήνα, και προβλέπω και την τριλογία του Gormenghast να ξεπερνάει χαλαρά το χρόνο αυτό.

 

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

Πολλά. Αυτό που έχω υπόψη μου για αυτόν τον καιρό είναι τα "Βιβλία του Αίματος 4-6" του Μπάρκερ και το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας" του Κέτσαμ. Ίσως και τα Έλρικ του Μουρκοκ...

 

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

Επειδή θέλω να τα διαβάσω. Δεν το έχω σκεφτεί περισσότερο.

 

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

Μία και δύο φορές μόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:
Πιτσιρικάς διάβαζα συνέχεια βιβλία του στυλ "Τα 5 λαγωνικά", "Οι 5 φίλοι", " Μικρός Ήρωας" κλπ...Αυτά υπήρχαν ήδη στο σπίτι.Είτε τα είχε η αδερφή μου, είτε ο πατέρας μου.Το πρώτο βιβλίο που επέλεξα συνειδητά να διαβάσω, ήταν "Ο κλέφτης του πάντοτε" του Clive Barker.Το κατάπια σε λίγες ώρες.Μέχρι τότε δεν διάβαζα καθόλου βιβλία(τα προαναφερθέντα ήταν στο δημοτικό, άντε και 1η-2α Γυμνασίου).Αυτό έγινε γύρω στα 18-19 μου.
2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:
Η ιστορία της Λίσι- Στήβεν Κινγκ. Μαύρα χάλια...
3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:
Από μια Μπιούικ 8- Στήβεν Κινγκ
4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:
Ο κλέφτης του πάντοτε, Υφαντόκοσμος- Clive Barker
Το Αυτό-Στήβεν Κινγκ
Τενγκού, Έκσταση θανάτου, Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται- Graham Masterton
Ελρικ- Moorcock
Θεσπέσιο πτώμα- Poppy Z. Brite
Νεκροσκόπος-  Brian Lumley
και άλλα πολλά... :)

5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:
Η ιστορία της Λίσι, οι ρυθμιστές-Κινγκ
Η νύχτα του κακού-Στράουμπ

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:
Δεν αφήνω βιβλία στην μέση.Όσο χάλια και να είναι, προσπαθώ με νύχια και με δόντια να το τελειώσω
7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:
Ο κλέφτης του πάντοτε-Clive Barker
Ο θόλος-Stephen King

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:
Δεν ξέρω αν πιάνει σαν σωστή απάντηση, αλλά την 5λογία του Νεκροσκόπου την ξεκίνησα το '99 και την τελείωσα πριν 2-3 χρόνια :p 
9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:
Υφαντόκοσμος...Όπως και δήποτε!
10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:
Είναι κάποιοι συγγραφείς που ότι και να βγάλουν, θα το πάρω.Από εκεί και πέρα, δεν είμαι πολύ δύσκολος.Αρκεί να είναι τρόμου/θρίλερ κλπ και να μου πουν καλά λόγια  :p Χθές αγόρασα βιβλιογραφια του John Connolly που βρήκα σε προσφορά, επειδή έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.Δεν έχω διαβάσει τίποτα από αυτόν :D
11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:
Έχω δοκιμάσει να γράψω σενάριο πριν πολλά χρόνια.Χωρίς επιτυχία.Ιδέες για ιστορίες μπορεί να μου έρθουν.Αλλά να κάτσω να το αναπτύξω, μου φαίνεται πολύ δύσκολο...

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

1. Ποιο ήταν πρώτο βιβλίο που διαβάσατε;:

 

Δεν θυμάμε μιας και διαβάζω από πολύ μικρός. Το πρώτο που μου έχει μείνει στην μνήμη είναι ο Κοντορεβυθούλης που δίαβαζα όταν έγινε ο μεγάλος σεισμός του 81. Πρέπει να ήμουν 8. Μπήκα μαζί με το βιβλίο κάτω από το κρεββάτι.

 

2. Ποιο βιβλίο διάβασα τελευταίο;:

 

Citadel - John Ringo

3. Ποιο βιβλίο διαβάζω τώρα;:

 

A princess of mars - Burroghs

 

The Golem and The JInni - Helene Wecker

 

4. Ποια είναι τα αγαπημένα βιβλία μου;:

 

Wheel of Time - Robert Jordan , A Song of Fire and Ice - George R.R. Martin

.
5. Ποιο βιβλία μετανιώνω που διάβασα;:

 

Η ιστορία του ματιού - Georges Bataille ...wtf moment!

6. Ποια βιβλία άφησα στη μέση (λόγω βαρεμάρας);:

 

Πάρα πολλά. Διαβάζω ταυτόχρονα 3-4 και απλώς σταματάω όποιο δεν μου τραβά το ενδιαφέρον.

7. Ποια βιβλία τέλειωσα γρήγορα;:

 

Κάθε ένα του wheel of time.

 

8. Ποια βιβλία έκανα καιρό να τελειώσω;:

 

Αρκετά. Τώρα παλέυω εδώ και 5-6 χρόνια το Worm Ouroboros του Eddision

 

9. Ποια βιβλία θα ξαναδιάβαζα;:

 

Κάθε φορά που βγαίνει ένα WOT η ένα  ASOIAF τα ξαναπερνάω μια φορά.

10. Με τι κριτήρια διαλέγω βιβλία;:

 

Παλιά πολύ browsing. Μου άρεσε να πηγαίνω και να ψάχνω στα ράφια για κάτι καινούργιο.  Τώρα συστάσεις απο φίλους στο guild μου και σε διάφορα forum.

 

11. Έχεις δοκιμάσει να γράψεις ποτέ βιβλίο;:

 

Ναι. Καθώς και σενάριο. Στα αγγλικά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..