Jump to content

Ιστορίες... Εκδόσεις Ωρόρα - Λίστα και σχολιασμός ανθολογιών


Nihilio
 Share

Recommended Posts

On 4/27/2012 at 6:09 PM, Nihilio said:

Βιβλίο 1- Ιστορίες από Παράξενους Κόσμους

Επιμέλεια: Μ.Β.

Περιεχόμενα:

 

Ρόμπερτ Σέκλυ - Η Ουτοπία του Τρανάι

Γήινος ταξιδεύει σε δυσπρόσιτο πλανήτη-ουτοπία, για να εκπλαγεί από τα παράδοξα έθιμά του. Ενδιαφέρουσα πολιτική σάτιρα ΕΦ.

 

Άρθουρ Κλαρκ - Η Μέδουσα

Ή, αλλιώς, εξερευνόντας το Δία με αερόστατο. Ενδιαφέρουσα η ιστορία, αλλά τόσο hard sci-fi, γεμάτη με μαθηματικά και αστροφυσική που, για εμένα, χάλαγε τη ροή της αφήγησης.

 

Α. E. Βαν Βογκτ - Ο Βάρβαρος

Η εισβολή του Ατίλλα και Ρωμαίοι στο διάστημα. Καλό, αλλά με χάλασε το απότομο τέλος

 

Ισάακ Ασίμωφ - Τα αιώνια σκοτάδια

Τι γίνεται αν σε έναν πλανήτη με έξι ήλιους συνέβαινε μια ολική έκλειψη ηλίου; Ίσως η καλύτερη ιστορία της ανθολογίας.

 

Στάνλεϋ Ουάινμπάουμ - Οδύσσεια στον Άρη

Space Opera με τα όλα της, με αστροναύτη που περιπλανιέται στον Άρη και συναντά διάφορες παράξενες μορφές ζωές. Θα σήκωνε ένα πιο δυνατό τέλος, αλλά εντάξει.

 

Φίλιπ Ντικ - Η Δύναμη του Γουμπ

Επίσης πολύ καλή ιστορία, όπου η νοήμονος εξωγηίνη ζωή έχει να αντιμετωπίσει την πείνα ενός λαίμαργου κυβερνήτη διαστημοπλοίου. Μικρή αλλά περιεκτικότατη ιστορία, επίσης από τις καλές στιγμές της ανθολογίας.

 

Συνολική Εντύπωση:

Δεν είμαι φαν της ΕΦ και έτσι έμεινα παραπονεμένος που εδώ υπήρχε μόνο ΕΦ. Οι ιστορίες μου φάνηκαν καλές, δε με ενθουσίασαν όμως. Νομίζω ότι όσοι δεν είναι φαν της ΕΦ μπορούν να το προσπεράσουν.

Γεια και γεια σε όλους ,τι είναι ακριβώς αυτός ο κατάλογος και πώς μπορεί κάποιος να βρει κάποιες απτις ιστορίες;🌝

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    69

  • Δημήτρης

    133

  • wordsmith

    37

  • tsathoggua

    56

4 minutes ago, freyaO said:

Γεια και γεια σε όλους ,τι είναι ακριβώς αυτός ο κατάλογος και πώς μπορεί κάποιος να βρει κάποιες απτις ιστορίες;🌝

Καλώς τον! Είναι τα περιεχόμενα του πρώτου τόμου, θα τον βρεις σε πολύ καλή τιμή εδώ

Και εδώ θα βρεις όλους τους τίτλους της σειράς :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Δημήτρης said:

Καλώς τον! Είναι τα περιεχόμενα του πρώτου τόμου, θα τον βρεις σε πολύ καλή τιμή εδώ

Και εδώ θα βρεις όλους τους τίτλους της σειράς :)

No problem,no problm,πάντως λατρεύω το φόρουμ και ότι είναι πολλά memberς πάντα εδώ και τοσο εξυπηρετικοί και τρέχουν τα πάντα !

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 11/2/2021 at 9:41 PM, kirki said:

 

Νομίζω πως ο πρωταγωνιστής στο διήγημα που λες είναι φάντασμα ή κάποιου είδους ον που κινείται σε διάφορα σύμπαντα αλλά συμφωνώ πως ίσως θα ταίριαζε σε ανθολογία με Ονειρικούς κόσμους ή Άλλες διαστάσεις.  Νομίζω εντάσσεται στην τρομακτική τυπολογία του ΄΄κάποιος είναι νεκρός και δεν το ξέρει''. Πολύ στενάχωρο διήγημα για το εύθραστο της υγείας μετά από κάποια χρόνια. Αν το δει κανεις έτσι ταιριάζει στα Φαντάσματα. Αλλά και στις Ιστορίες Μοναξιάς επισης.

Γενικά έχω βρει και εγώ αρκετά διηγήματα που θα τα έβαζα θεματικά σε άλλους τόμους. Η Ωρόρα έχει κάτι το χειροποίητο και αυτό σημαίνει και λάθη. Πολύ ταλαιπωρία όμως για βρούμε πληροφορίες για συγγραφείς και διηγήματα όντως.

 

 

Εγώ πάντως το κατάλαβα ως 

Spoiler

επιθανάτιο όνειρο του πρωταγωνιστή. Ούτε σε άλλες διαστάσεις πηγαίνει ούτε τίποτε, αν και υπάρχει η διάσταση του άλλου κόσμου, της ανυπαρξίας, προς την οποία αυτός αισθάνεται έλξη. Απλώς ονειρεύεται υπό την επίδραση της. νάρκωσης. Φυσικά, μπορεί να θεωρήσει κάποιος που πιστεύει σε αυτά ότι είναι αστρικό ταξίδι, οπότε εντάσσεται στα φαντάσματα.

Στενάχωρο διήγημα, πράγματι, αλλά πολύ ωραία η απόδοση του ονείρου!

Βέβαια, μικρή σημασία έχουν οι ταξινομήσεις.😊 Σε πολλές κατηγορίες του φανταστικού και ταξινομήσεις φανταστικών πλασμάτων τα όρια δεν είναι σαφή. Οπότε, ανάλογα με την ερμηνεία που δίνει κάθε αναγνώστης έχει και διαφορετική άποψη για αυτά.

Καλέ, τι εφετζούδικα εξώφυλλα είχαν οι ωρώρες! Τα είδα σε ένα σάιτ και βγάζουν κάτι αξιαγάπητα ρετρό.😍

ΥΓ: Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, άλλα πάλευα με την εργασία του μεταπτυχιακού

Edited by Νίκη
Συμπλήρωση
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Νίκη said:

Εγώ πάντως το κατάλαβα ως 

  Hide contents

επιθανάτιο όνειρο του πρωταγωνιστή. Ούτε σε άλλες διαστάσεις πηγαίνει ούτε τίποτε, αν και υπάρχει η διάσταση του άλλου κόσμου, της ανυπαρξίας, προς την οποία αυτός αισθάνεται έλξη. Απλώς ονειρεύεται υπό την επίδραση της. νάρκωσης. Φυσικά, μπορεί να θεωρήσει κάποιος που πιστεύει σε αυτά ότι είναι αστρικό ταξίδι, οπότε εντάσσεται στα φαντάσματα.

Στενάχωρο διήγημα, πράγματι, αλλά πολύ ωραία η απόδοση του ονείρου!

Βέβαια, μικρή σημασία έχουν οι ταξινομήσεις.😊 Σε πολλές κατηγορίες του φανταστικού και ταξινομήσεις φανταστικών πλασμάτων τα όρια δεν είναι σαφή. Οπότε, ανάλογα με την ερμηνεία που δίνει κάθε αναγνώστης έχει και διαφορετική άποψη για αυτά.

Καλέ, τι εφετζούδικα εξώφυλλα είχαν οι ωρώρες! Τα είδα σε ένα σάιτ και βγάζουν κάτι αξιαγάπητα ρετρό.😍

ΥΓ: Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, άλλα πάλευα με την εργασία του μεταπτυχιακού

Γεια σου νίκη ,αναφέρεσαι στο διήγημα μου που ήταν και στο διαγωνισμό (αρχίζω να μετανιώνω γιαυτο!), αν ναι σευχαριστω για τα σχόλια,τελικά ήταν ένα δύσκολο θέμα και απαιτούσε προσοχή και χειρισμό,μάλλον στη δυσοίωνη εικόνα που παρουσιάστηκε για το θέμα ταιριάζει η δύσκολη εικόνα που παρουσιάζεται,σαν διευκρίνιση επιπλέον απλά να πω ότι η περιγραφή εκεί έχει ενα λίγο φιλοσοφικό υπόβαθρο ,γιατι απλά ασχολουμαι με κάτι τέτοιο εγώ,λίγο ψυχολογικό και υπαρξιακό και εν τέλει αυτό που μου ήρθε μετά βλέποντας και τις υπόλοιπες ιστορίες είναι ότι θα μπορούσε να είναι ο οποισδηποτε από την "οικογένεια"ίσως  , πάει λίγο μακριά και ανοίγει πολλά πράγματα ,ευχαριστώ και αν δε λες για το δικό μου διήγημα σορυ!!

Edited by freyaO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, freyaO said:

Γεια σου νίκη ,αναφέρεσαι στο διήγημα μου που ήταν και στο διαγωνισμό (αρχίζω να μετανιώνω γιαυτο!), αν ναι σευχαριστω για τα σχόλια,τελικά ήταν ένα δύσκολο θέμα και απαιτούσε προσοχή και χειρισμό,μάλλον στη δυσοίωνη εικόνα που παρουσιάστηκε για το θέμα ταιριάζει η δύσκολη εικόνα που παρουσιάζεται,σαν διευκρίνιση επιπλέον απλά να πω ότι η περιγραφή εκεί έχει ενα λίγο φιλοσοφικό υπόβαθρο ,γιατι απλά ασχολουμαι με κάτι τέτοιο εγώ,λίγο ψυχολογικό και υπαρξιακό και εν τέλει αυτό που μου ήρθε μετά βλέποντας και τις υπόλοιπες ιστορίες είναι ότι θα μπορούσε να είναι ο οποισδηποτε από την "οικογένεια"ίσως και ότι εντέλει για τους θύτες ίσως ο αυτοέλεγχος η κάτι άλλο να είναι αποτρεπτικός , πάει λίγο μακριά και ανοίγει πολλά πράγματα ,ευχαριστώ και αν δε λες για το δικό μου διήγημα σορυ!!

Δεν λέω καλέ για το δικό σου διήγημα! Εδώ για τις Ωρόρες συζητάμε και για τα διηγήματα που είχαν δημοσιευτεί εκεί. Λέω για ένα διήγημα που είχε δημοσιευτεί στην Ωρόρα με τίτλο ο Κος Αρκιουλάρις, του συγγραφέα Κονραντ Άικεν. Να το διαβάσεις, γιατί έχει ψυχολογικό υπόβαθρο. Το οτι είναι στενάχωρο δεν το λέω για κακό, μου είχε αρέσει πολύ. Όχι το δικό σου, μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά δεν το ξέρω, του Κόνραντ Άικεν ο κος Αρκιουλάρις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Νίκη said:

Δεν λέω καλέ για το δικό σου διήγημα! Εδώ για τις Ωρόρες συζητάμε και για τα διηγήματα που είχαν δημοσιευτεί εκεί. Λέω για ένα διήγημα που είχε δημοσιευτεί στην Ωρόρα με τίτλο ο Κος Αρκιουλάρις, του συγγραφέα Κονραντ Άικεν. Να το διαβάσεις, γιατί έχει ψυχολογικό υπόβαθρο. Το οτι είναι στενάχωρο δεν το λέω για κακό, μου είχε αρέσει πολύ. Όχι το δικό σου, μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά δεν το ξέρω, του Κόνραντ Άικεν ο κος Αρκιουλάρις.

Οκ ,απλά έκανες quote κάτω απτό δικό μου μήνυμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freyaO said:

Οκ ,απλά έκανες quote κάτω απτό δικό μου μήνυμα!

Ναι, αλλά δεν κουοτάρισα εσένα αλλά την Κίρκη, σε  παλιότερο μήνυμα, που δεν το απάντησα εγκαίρως επειδή  πάλευα με την εργασία μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας . Ψάχνω μανιωδως τα βιβλια και τα περισσότερα είναι εξαντλημένα  Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να τα βρω?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sofiamas said:

Καλησπέρα σας . Ψάχνω μανιωδως τα βιβλια και τα περισσότερα είναι εξαντλημένα  Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να τα βρω?

Καλώς την!

Έχει κάτι λίγα σε metabook, αλλά σε τσιμπημένες τιμές. Και στα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας σε πιο καλές. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο όσα εμφανίζονται ως διαθέσιμα, θα είναι όντως τέτοια. Την έχω πατήσει μία- δύο φορές προπληρώνοντας αλλά δεν υπήρξε πρόβλημα. Μου επέστρεψαν τα λεφτά κανονικά. Κάνε λοιπόν αν θέλεις μία δοκιμή αν δεις ότι έχει κάτι που ψάχνεις :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρωτοπορία και metabook. Κάνε και μια βόλτα στα παλαιοβιβλιοπωλεία πάντως. Υπάρχει ένα μικρό θέμα: τα αυθεντικά μεταχειρισμένα έχουν συνήθως φθορές και κυκλοφορούν αρκετές επανεκδόσεις σε καλή κατάσταση αλλά σε λευκό χαρτί και άλλο μέγεθος. Για μένα που προτιμώ τα αυθεντικά και τα πάω σε βιβλιοδέτη είναι λιγότερo ικανοποιητικές οι επανεκδόσεις. Αν βρεις τα αυθεντικά σε καλή κατάσταση αξίζουν μια επίσκεψη σε βιβλιοδέτη νομίζω. Το να τα βρεις πάντως σε mint condition σε πλαστικό σακουλάκι νομίζω είναι δύσκολο.


Να προσθέσω και αυτό: ακόμα και αν τα βρεις σε mint condition (σε παλαιοβιβλιοπωλεία) αν τα διαβάσεις πάνω από δυο φορές έχουν την τάση να διαλύονται γιατί τα αυθεντικά είναι κολλημένα και όχι ραμμένα. Έτσι έγιναν φύλλο και φτερό πολλά από τα αγαπημένα μου όπως το ''Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου'' που κυριολεκτικά διαλύθηκε λες και ήταν αρχαίο χειρόγραφο θαμμένο για χρόνια σε σεντούκι. Τους αξίζει μια όμορφη βιβλιοδεσία ώστε να ραφτούν οι σελίδες. Αν ο βιβλιοδέτης είναι σωστός μπορεί να κρατηθεί και το εξώφυλλο του πρωτότυπου σε σκληρό.

Edited by kirki
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

On 4/4/2012 at 3:16 PM, Δημήτρης said:

- Λη Μπράκεττ: ''Τα Κτήνη του Άρη'': Αυτή είναι η ιστορία στην οποία θα ήθελα να σταθώ περισσότερο. Οι άλλες είναι λίγο- πολύ γνωστές, αυτή όχι και τόσο. Δηλώνω χωρίς το παραμικρό απολύτως ίχνος υπερβολής, ότι είναι μία από τις πιο σκληρές όσο και συγκλονιστικές που έχω διαβάσει ποτέ μου. Η Μπράκεττ έχει τοποθετήσει αρκετές ιστορίες της με φόντο τον Άρη, και η συγκεκριμένη μας δείχνει τι μπορεί να συμβεί στον άνθρωπο, όταν χάσει την ανθρώπινη υπόσταση του, και υποβιβαστεί στο επίπεδου του ζώου, χωρίς νου και λογική. Και ακόμη πιο κάτω. Κάθε φορά που την διαβάζω είναι όλο και καλύτερη. Πραγματικά αξίζει να την ανακαλύψετε.

 

Ήταν εξαιρετική (μόλις πριν τη διάβασα) Αλλά θα διαφωνίσω με την ερμηνεία που δίνεις, ακόμη και ίσως του συγγραφέα.

Αϊνστάιν (είχε πει): Αν κρίναμε τα ψάρια από το να σκαρφαλώνουν δέντρα θα τα θεωρούσαμε όλα ηλίθια. Αυτό πάει να πει ότι το κάθε είδος έχει τις δικές του ικανότητες πχ. ένα ψάρι κολυμπάει πολύ καλύτερα από έναν άνθρωπο.

Η ιστορία λέει ότι ...(όποιος την έχει διαβάσει ας πατήσει)

Spoiler

οι Αρειανοί θέλουν να πάρουν εκδίκηση από το ανθρώπινο είδος που κατάστρεψε τις πόλεις τους. Χρηματοδοτούν την αναστήλωση των πόλεών τους μέσα από χρήματα ανθρώπων (εθελοντικά, με πονηριά) που θέλουν να ζήσουν μία μοναδική εμπειρία, να γίνουν πίθηκοι... (δίχως να καταλαβαίνουν το τι ακριβώς). Επίσεις οι Αρειανοί έχουν ένα τσίρκο που το έχουν για καθαρή διασκέδαση - αφού οι Αρειανοί υποτίθεται δεν έχουν πολλά χρήματα - δηλ. δεν πληρώνουν εισητήριο.

Για μένα δείχνει το κλασσικό: "αν έρθουν οι αρειανοί / εξωγήινοι / μία ανώτερη μορφή" και συμπεριφερθούν σε εμάς όπως εμείς στα ζώα τι θα πάθουμε;, και ιδίως με πονηριά πχ. να μας προσφέρουν ερωτική απόλαυση ως αντάλλαγμα για κάτι άλλο που να έχει αρνητικό αντίκτυπο σε εμάς ως ανθρώπινο είδος;

Μην ξεχνάμε ότι υπήρχαν ανθρωπολογικοί ζωολογικοί κήποι ακόμη και το 1970 (Human Zoos - wiki) όπου οι άνθρωποι ξεριζώναν με το έτσι θέλω ακόμη και χωριά διάφορων φυλών/ιθαγενών (ακόμη και στη σκανδιναβία), τους έκλειναν σε γυαλί ή φράκτη και φώναζαν κόσμο για να δει το θέαμα.

Δες: The cove, Racing Extinction (Εδώ η επιστημονική φαντασία... είναι πολύ πίσω από τη πραγματικότητα... Η πιο γρήγορη οδηγός ηλεκτρονικού αυτοκινήτου με 3D προβολείς, πήγε στο N.Y. square με έναν ελληνοαμερικανό... και δεν θα σας πω το τι έκανε...). Ήταν τιμή μου που γνώρισα τον Rick'o' Barry...

Δεν ξέρω αν ο Leigh Brackett είχε οικολογικές ανησυχίες ή ήταν βίγκαν (εγώ 4 χρόνια βίγκαν και μέλος στο Κόμμα για τα ζώα Ελλάδος), αλλά η επιστημονική φαντασία εμπεριέχει σε μεγάλο μέρος της συνειδητά ή ασυνείδητα την ανθρώπινη (κακή) πονηριά, την ανθρώπινη υπερβολή (τα θέλω όλα) ως "κάτι κακό".

σ.σ. Ψάχνω την ιστορία στα αγγλικά αλλά δεν έχω καταφέρει να τη βρω μέχρι στιγμής.

 

Τον βρήκα...  εδώ δίνει μία άλλη διάσταση... αυτή του πολέμου μεταξύ βαρόνων των ναρκοτικών...

The Coming of the Terrans by Leigh Brackett.

Edited by vivliokatathetis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2022 at 8:03 PM, sofiamas said:

Καλησπέρα σας . Ψάχνω μανιωδως τα βιβλια και τα περισσότερα είναι εξαντλημένα  Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να τα βρω?

Έχω 5 διπλά... τα θες; Επίσης υπάρχουν κάποια ψηφοποιημένα... Μου λείπουν λίγα ακόμη, και θα αρχίσω τη ψηφοποίηση αυτών, όποιος είναι διατεθειμένος να βοηθήσει ας στείλει: Χάρηκα όταν βρήκα ψηφοποιημένα τον θησαυρό.

ΥΓ. Δυστυχώς στη ψηφοποίηση ελληνικού περιεχομένου έχουμε μείνει πίσω στην Ελλάδα. Στο Internet Archive υπάρχουν ελάχιστα ελληνικά.

 

Planet Stories

Weird Tales (που έχουν δημοσιευθεί κάποιες ιστορίες τους στην Ωρόρα)

Επίσης υπάρχουν κάποια και στο πρότζεκτ Ωρόρα ως CC0 / Ελεύθερων δικαιωμάτων,

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά, μήπως έχει κάποιος και θέλει να αποχωριστεί τους τόμους 51, 72,73 και 74; Για συμπλήρωση της συλλογής. Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ιστορίες με τρελούς επιστήμονες: 

Ο μηχανικός  και ο εκτελεστής: ένας νέος τύπος ζωής έχει δημιουργηθεί, μπορεί αυτό να θεωρηθεί επικίνδυνο; Βαθμός: 7 στα 10.

Η μικρή μαύρη τσάντα: τα ράσα κάνουν τον παπά; Εδώ έχουμε γιατρό αντί για παπά. Βαθμός: 10 στα 10.

Ο μικροσκοπικός θεός: νέος τύπος ζωής και οι δρόμοι που ανοίγονται. Βαθμός: 9,5 στα 10 

Ο αστροπόντικας: υψηλή νοημοσύνη... Βαθμός 9 στα 10.

Τα κτήνη του Μπάρζακ: τι είναι αληθινό και τι δεν είναι άραγε; Βαθμός 9,5 στα 10

Τα ανταλλακτικά: δεν είναι μόνο στα αυτοκίνητα. Βαθμός: 7,5 στα 10. 

Συνολικά δεν πρέπει να χάσει κανείς αυτόν τον τόμο πιστεύω!

Edited by HLI
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Γράφω μια εργασία για μεταπτυχιακό με θέμα τους μυθοπλαστικούς καλλιτέχνες στην λογοτεχνία και ψάχνω να βρώ ένα διήγημα επιστημονικής φαντασίας που είχε δημοσιευτεί σε κάποιο τομάκι της Ωρόρα. Αφορά μια μελλοντική ουτοπία ή δυστοπία (όπως το πάρει κανεις...) όπου οι άνθρωποι έχουν λύσει τα βιοποριστικά τους θέματα και οι φυσικοί πόροι είναι ανεξάντλητοι και βιώσιμοι. Έτσι γίνονται όλοι καλλιτέχνες και προσπαθούν να φτιάξουν όλοι εξαιρετικά έργα μουσικής, εικαστικών κτλ. Πρωταγωνιστές είναι δύο πρώην εργάτες που νοσταλγούν τον παλιό καλό καιρό της χειρωνακτικής εργασίας χωρίς καλλιτεχνικές αναζητήσεις. Θυμάται κανείς τίτλο και τόμο; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kirki said:

 Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Γράφω μια εργασία για μεταπτυχιακό με θέμα τους μυθοπλαστικούς καλλιτέχνες στην λογοτεχνία και ψάχνω να βρώ ένα διήγημα επιστημονικής φαντασίας που είχε δημοσιευτεί σε κάποιο τομάκι της Ωρόρα. Αφορά μια μελλοντική ουτοπία ή δυστοπία (όπως το πάρει κανεις...) όπου οι άνθρωποι έχουν λύσει τα βιοποριστικά τους θέματα και οι φυσικοί πόροι είναι ανεξάντλητοι και βιώσιμοι. Έτσι γίνονται όλοι καλλιτέχνες και προσπαθούν να φτιάξουν όλοι εξαιρετικά έργα μουσικής, εικαστικών κτλ. Πρωταγωνιστές είναι δύο πρώην εργάτες που νοσταλγούν τον παλιό καλό καιρό της χειρωνακτικής εργασίας χωρίς καλλιτεχνικές αναζητήσεις. Θυμάται κανείς τίτλο και τόμο; ευχαριστώ!

Δεν μου λέει κάτι αν και φυσικά πολλά ύστερα από τόσα χρόνια, τα έχω ξεχάσει :hmm:Ίσως ο Erekose να μπορεί να βοηθήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2023 at 8:27 PM, kirki said:

 Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Γράφω μια εργασία για μεταπτυχιακό με θέμα τους μυθοπλαστικούς καλλιτέχνες στην λογοτεχνία και ψάχνω να βρώ ένα διήγημα επιστημονικής φαντασίας που είχε δημοσιευτεί σε κάποιο τομάκι της Ωρόρα. Αφορά μια μελλοντική ουτοπία ή δυστοπία (όπως το πάρει κανεις...) όπου οι άνθρωποι έχουν λύσει τα βιοποριστικά τους θέματα και οι φυσικοί πόροι είναι ανεξάντλητοι και βιώσιμοι. Έτσι γίνονται όλοι καλλιτέχνες και προσπαθούν να φτιάξουν όλοι εξαιρετικά έργα μουσικής, εικαστικών κτλ. Πρωταγωνιστές είναι δύο πρώην εργάτες που νοσταλγούν τον παλιό καλό καιρό της χειρωνακτικής εργασίας χωρίς καλλιτεχνικές αναζητήσεις. Θυμάται κανείς τίτλο και τόμο; ευχαριστώ!

Είναι η ιστορία "Ο Κιχώτης κι ο Ανεμόμυλος" του Πόουλ Άντερσον από τον τόμο "Ιστορίες με Πλάσματα από Μέταλλο."


Μιας και μπήκα στο φόρουμ και στο θέμα, ήθελα να σε ρωτήσω, γράφεις κάπου πιο πάνω για μη πρωτότυπα αντίτυπα που κυκλοφορούν με άλλο χαρτί από άλλες εκδόσεις. Έχεις φωτογραφία από κάποιο τέτοιο; Από καθαρή περιέργεια ρωτάω. Μαζεύω και εγώ όσα μπορώ από τη σειρά, μέχρι στιγμής έχω μόνο Ωρόρα και αλλού Πήγασος, αλλά πάντα στο ίδιο κόψιμο και το κλασσικό χαρτί.


Επίσης, γνωρίζει κανείς αν τελικά αληθεύει αυτό περί πολτοποίησης των τελευταίων αντιτύπων από την κόρη του εκδότη;

Κατά τα άλλα καλησπέρα σε όλους, γράφω σε φόρουμ ύστερα από ποοοοοοολλά χρόνια. Ανά διαστήματα έμπαινα σε αυτό το νήμα και διάβαζα ανάλογα με το ποιόν τόμο είχα μόλις αποκτήσει. Όπως βλέπω έχουν παρατεθεί και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες γύρω από τη σειρά. Αν τυχόν διαβάζει αυτό το μήνυμα ο Θωμάς Μαστακούρης που είδα πως έχει πρόσφατη δραστηριότητα με το νέο του account, παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Πρωτοπορία έχει βγάλει πολλούς τόμους "μεταχειρισμένους" αλλά σε άριστη κατάσταση που είναι μεγαλύτεροι σε μέγεθος και με άσπρο χαρτί. Δεν γνωρίζω αν είναι επανεκδόσεις ή από ποιές εκδόσεις βγαίνουν. Έχω πάρει αρκετούς, ελπίζω κάποια στιγμή να βγουν και οι τέσσερεις που μου λείπουν. Προσωπικά το κείμενο με ενδιαφέρει, δεν κυνηγάω τα παλιά μικρά τομάκια τα οποία πλέον δε βρίσκονται κιόλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, mchasap said:

Η Πρωτοπορία έχει βγάλει πολλούς τόμους "μεταχειρισμένους" αλλά σε άριστη κατάσταση που είναι μεγαλύτεροι σε μέγεθος και με άσπρο χαρτί. Δεν γνωρίζω αν είναι επανεκδόσεις ή από ποιές εκδόσεις βγαίνουν. Έχω πάρει αρκετούς, ελπίζω κάποια στιγμή να βγουν και οι τέσσερεις που μου λείπουν. Προσωπικά το κείμενο με ενδιαφέρει, δεν κυνηγάω τα παλιά μικρά τομάκια τα οποία πλέον δε βρίσκονται κιόλας.

Θα παω να ριξω μια ματια οπωσδηποτε. Και εμενα το κειμνο με ενδιαφερει, αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ωραια παρατεταγμενα και τα τομακια 😁. Πηρες προσφατα δηλαδη καποιον τετοιο τομο; Στην Πρωτοπορια στην Αθηνα ειχαν; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα δε νομίζω να υπάρχουν. Στο protoporia.gr βρήκα.

Edited by Ghost
Προσθήκη link που παραπέμπει στις εκδόσεις Ωρόρα στο ηλ. βιβλιοπωλείο protoporia.gr
Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2023 at 1:24 AM, Θιγμοτροπικός said:

Είναι η ιστορία "Ο Κιχώτης κι ο Ανεμόμυλος" του Πόουλ Άντερσον από τον τόμο "Ιστορίες με Πλάσματα από Μέταλλο."


Μιας και μπήκα στο φόρουμ και στο θέμα, ήθελα να σε ρωτήσω, γράφεις κάπου πιο πάνω για μη πρωτότυπα αντίτυπα που κυκλοφορούν με άλλο χαρτί από άλλες εκδόσεις. Έχεις φωτογραφία από κάποιο τέτοιο; Από καθαρή περιέργεια ρωτάω. Μαζεύω και εγώ όσα μπορώ από τη σειρά, μέχρι στιγμής έχω μόνο Ωρόρα και αλλού Πήγασος, αλλά πάντα στο ίδιο κόψιμο και το κλασσικό χαρτί.


Επίσης, γνωρίζει κανείς αν τελικά αληθεύει αυτό περί πολτοποίησης των τελευταίων αντιτύπων από την κόρη του εκδότη;

Κατά τα άλλα καλησπέρα σε όλους, γράφω σε φόρουμ ύστερα από ποοοοοοολλά χρόνια. Ανά διαστήματα έμπαινα σε αυτό το νήμα και διάβαζα ανάλογα με το ποιόν τόμο είχα μόλις αποκτήσει. Όπως βλέπω έχουν παρατεθεί και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες γύρω από τη σειρά. Αν τυχόν διαβάζει αυτό το μήνυμα ο Θωμάς Μαστακούρης που είδα πως έχει πρόσφατη δραστηριότητα με το νέο του account, παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου!

Ευχαριστω παρα πολύ!!!!! θα βγαλω φωτος και θα σας στειλω. Τα παλια ηταν κιτρινα και με λεπτα φυλλα σε πιο μικρο μεγεθος ενω τα νεα ειναι μεγαλυτερα σε λευκο χαρτι.

Τα σχετικά με την πολτοποίηση ίσως είναι αστικός μύθος τελικα αλλά δεν ξέρω παραπάνω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 12:04 AM, kirki said:

Ευχαριστω παρα πολύ!!!!! θα βγαλω φωτος και θα σας στειλω. Τα παλια ηταν κιτρινα και με λεπτα φυλλα σε πιο μικρο μεγεθος ενω τα νεα ειναι μεγαλυτερα σε λευκο χαρτι.

Τα σχετικά με την πολτοποίηση ίσως είναι αστικός μύθος τελικα αλλά δεν ξέρω παραπάνω....

Νομίζω εχω ήδη ένα, γιατί μου είχε κάνει εντύπωση πως το χαρτί ήταν άφθαρτο και ολόλευκο, ωστόσο δεν είναι πολύ μεγαλύτερο, μόνο μισό εκατοστό στο ύψος. Πιθανολογώ πως ίσως είναι εκτυπώσεις που έκανε αργότερα ο Μπαλάνος μέσω της Locus-7?
H πολτοποίηση δυστυχώς είναι αλήθεια! Υπάρχει σχόλιο εδώ του Θ.Μαστακούρη που το λέει ξεκάθαρα, πως του είχαν μείνει κάποια λίγα αντίτυπα έξτρα, πριν σταλεί το στοκ για πολτό. Έχω 32 από τα 77 βιβλία, ελπίζω να καταφέρω να τα βρώ όλα, και να μη χρειαστεί να ξεφραγκιαστω.

ΥΓ: Αναμένουμε να διαβάσουμε την εργασία του μεταπτυχιακού σου (αν θες φυσικα να την μοιραστείς)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/25/2022 at 8:01 PM, vivliokatathetis said:

Έχω 5 διπλά... τα θες; Επίσης υπάρχουν κάποια ψηφοποιημένα... Μου λείπουν λίγα ακόμη, και θα αρχίσω τη ψηφοποίηση αυτών, όποιος είναι διατεθειμένος να βοηθήσει ας στείλει: Χάρηκα όταν βρήκα ψηφοποιημένα τον θησαυρό.

ΥΓ. Δυστυχώς στη ψηφοποίηση ελληνικού περιεχομένου έχουμε μείνει πίσω στην Ελλάδα. Στο Internet Archive υπάρχουν ελάχιστα ελληνικά.

 

Planet Stories

Weird Tales (που έχουν δημοσιευθεί κάποιες ιστορίες τους στην Ωρόρα)

Επίσης υπάρχουν κάποια και στο πρότζεκτ Ωρόρα ως CC0 / Ελεύθερων δικαιωμάτων,

 

Εχω και εγω διπλα προς ανταλλαγη! Αν τυχον το δεις, στειλε μου μηνυμα, γιατι τα μαζευω. Ειμαι τωρα στα 34 τευχη, εχω  ακομη δρομο μπροστα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γειά σας.μηπως κάποιος έχει προς πώληση τον τόμο 71,ιστοριες με βαρβαρους ηρωες 2; δεν το βρίσκω πουθενά και ενδιαφέρομαι να το αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..