Jump to content

Write off #65 (Διγέλαδος vs joidv)


Cassandra Gotha
 Share

  

9 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία του

    • joidv
      0
    • Διγέλαδου
      9

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ψήφισα κι εγώ, Ελ Ντοράντο, Διγέλαδος.

 

Συγχαρητήρια για τις συμμετοχές σας.

 

Νομίζω πως το poll κλείνει την Κυριακή; Μια βδομάδα δεν κρατάνε τα παιχνίδια; Γι' αυτό όσοι θέλετε να ψηφίσετε βιαστείτε!

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε περισσότερο το σενάριο που κρυβόταν πίσω από την ιστορία του joidv. Αν είχε και τη σωστή εκτέλεση (για τα γούστα μου πάντα :p ) θα ήταν αριστούργημα.

 

Και τι δεν είχε. Μυστικές φυλές, συνομοσίες, πολέμους, μεσσιανικές μορφές, ανατροπές. Όμως βρήκα την εκτέλεση πολή αδύναμη. Είχες συνεχείς ανατροπές στο σενάριο και συνεχείς αλλαγές στην ατμόσφαιρα.

Από την εισαγωγή είπα πως θα διαβάσω κάτι σε Dune. Μου το μεταφέρεις σε μαγεμένο δάσος. Μετά δε ξέρω αν είναι μαγεμένο ή απλά πυκνό. Μετά σκάνε μύτη οι λύκοι και η σκηνή με το θρόνο.

Τέλος πάντων, κάτι γινόταν, αλλά όταν εμφανίστηκε το πνεύμα χρειάστηκε να διαβάσω το κείμενο 2-3 φορές για να καταλάβω τι ανατροπή έγινε.

Αν φανταστώ το ίδιο σενάριο σε βιβλίο με χώρο για ανάπτυξη όλων των ιδεών, για worldbuilding, για ανάπτυξη των χαρακτήρων, τότε θα έβγαινε έπος

 

Η ιστορία του Διγέλαδου αν και πιο down to earth σαν concept, χωρίς μαγείες, χωρίς sf, κερδίζει από τους καλοστημένους χαρακτήρες και τη συμπαγή δομή. Ειδικά η περιγραφή του κονκισταδόρου από τα μάτια της ηρωίδας ήταν όλα τα λεφτά. Η ιστορία στήνει ατμόσφαιρα κλειστοφοβική λόγω του βράχου στην αρχή, λόγω του νερού στη μέση και λόγω των κατακτητών στο τέλος, έχει ολοκληρωμένο νόημα και χαρακτήρες.

 

Η ψήφος μου πήγε στο Διγέλαδο. Καλή επιτυχία και στους δύο :good:

 

 

 

Τόσα χρόνια lurking, πρώτη φορά ψηφίζω σε διαγωνισμό ο απαράδεκτος... Μάλλον το κλίμα των ημερών φταίει. :tease:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Joidv έχεις φοβερή φλόγα στις ιδέες σου και, αν και ακόμα αυτό καίει τις ιστορίες σου, θέλει απλώς υπομονή, επιμονή και πολλή δουλειά για να γίνει πιό ελεγχόμενη αυτή η κατάσταση (οκ, το "απλώς" σβήστο, μόνο απλό δεν είναι!) αλλά θα γίνει. Αν το κάνεις, η διαφορά θα φανεί. Τα υλικά υπάρχουν κι αυτό είναι το πλέον σημαντικό.

 

Μπράβο και στους δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο ιστορίες θα μπορούσαν να έχουν γραφτεί σε έναν μεγαλούτσικο φλας. Τι εννοώ:

 

-ο Ελ Ντοράντο (αγαπημένος θρύλος κι όλας) είναι γραμμένος απλά, μονάχα ως εξιστόρηση του τι έγινε, βατά, χωρίς τερτίπια, χωρίς ανατροπές, χωρίς... τεχνάσματα ρε παιδί μου τα οποία έτσι κι αλλιώς κανείς δεν προλαβαίνει να κάνει σε έναν φλας. Όμως, αυτό ακριβώς είναι που την κάνει και καλή. Θα μπορούσε να είναι θέμα επιλογής το ότι λείπουν όλα αυτά, αν και δεν πιστεύω πως είναι, επειδή εκτός από τεχνικές ελλείψεις έχει και συντακτικογραμματικές, επομένως θεωρώ κι αυτές θέμα βιασύνης. Για μένα όμως εδώ "έτυχε και πέτυχε" γιατί αυτή η απλότητα την αναδικνύει όσο δεν πάει άλλο. Έχω μια ένσταση ως προς το κατά πόσον είναι φάντασυ, αν και η αλήθεια είναι ότι είναι μικρή ένσταση και δε με βασανίζει και πάρα πολύ :p

 

-η Άλια (με ένα λ - μου έλεγα και μου ξανάλεγα πως δεν είναι η Άλλια από την Πηγή την οποία την ξέρω πάαααρα πολύ καλά και σχεδόν δυσκολεύτηκα να το ξεπεράσω και να φαντάζομαι μια άλλη Άλια) χρησιμοποιεί όλα αυτά τα τερτίπια και τα γυρίσματα και τις ανατροπές, αλλά με έναν πολύ πρόχειρο τρόπο, αδούλευτα, σχεδόν αψυχολόγητα. Θεωρώ πως υπάρχει μια καλή ιστορία πίσω από αυτό το μπέρδεμα, που ίσως ο συγγραφέας της τη θεώρησε λίγη για να μην τη στολίσει. Αυτό δεν είναι αλήθεια, θεωρώ πως χίλιες φορές θα έστεκε πολύ καλύτερα αστόλιστη και ωμή γιατί πραγματικά είναι συμπαθέστατη όταν προσπαθήσεις να τη σκεφτείς απογυμνωμένη. Διαφορετικά, ήθελε πολύ δουλειά ακόμα για να σταθεί έτσι.

 

Μπράβο και στους δυο σας.

Ελ Ντοράντο κι από μένα, το λοιπόν.

 

Άννα, υπέροχος πρόλογος (νομίζω έχεις άδικο στο περιορισμένος, καθόλου περιορισμένος) :)

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, αφού έχει περάσει μια εβδομάδα από το άνοιγμα του poll και από χτες έχει ξεκινήσει ο 30ος διαγωνισμός σύντομης ιστορίας, λέω να κλείσουμε το παρόν write-off με νικήτρια ιστορία τον Άνθρωπο από Χρυσό.

 

Ευχαριστούμε τους κυρίους για τις ιστορίες που μας χάρισαν, ευχαριστούμε τους ανανγνώστες για την δική τους συμβολή στο παιχνίδι. Η σκυτάλη στον κύριο διαχειριστή, για το επόμενο συγγραφικό παιχνίδι.

 

:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Ουφ επιτέλους

 

Συγχαρητήρια στον Αλέξη για την νίκη του

Αν και πρέπει να του ζητήσω συγγνώμη που αποδείχτηκα κακός αντίπαλος(Για να λέμε πάντως και τα πράγματα με το όνομα τους, πρέπει να μου πει κι ένα ευχαριστώ που τον ανέδειξα στον πρωταθλητή του write-off)

 

Η δικιά μου ιστορία σίγουρα θα ξαναγραφτεί σε μεγαλύτερη μορφή,μιας και θέλω να κάνω κάτι σεναριακές αλλαγές στο τελευταίο μέρος(κοινώς να μπαλώσω κάτι τρύπες) και να απλώσω λίγο παραπάνω κάποια πράγματα πιο πριν.

 

Ευχαριστώ και πάλι

την Άννα για την εισαγωγή

τον Άλεξ για το παιχνίδι

και όσους διάβασαν και σχολίασαν

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα joidv είχαμε μικρές διαφορές, και αν έκανες κάποιες αλλαγές, θα φτάναμε στην ισοπαλία (και μπορεί με κάποιον νικητή). Αλλά για να σταθώ κι εγώ στο ύψος των περιστάσεων, για να ευχαριστήσω όσους ψήφισαν τη δική μου ιστορία υπόσχομαι ότι θα κάνω κάποιες αλλαγές στον τρόπο γραψίματος (και όχι στην πλοκή) σύμφωνα με τις διορθώσεις που έλαβα από αυτούς. Κι αν θέλεις αφού τα τελειώσουμε και οι δυο μας να ξανά-συναγωνισθούμε! χεχε

Link to comment
Share on other sites

:eek: ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ; :crybaby:

 

:bounce8:

 

Αυτό ήταν το μάθημά σου, "δεν παίζουμε write-off";

 

:bangin: θα ξαναπαίξεις - θα ξαναπαίξεις - θα ξαναπαίξεις :pokey:

Link to comment
Share on other sites

Joidv, σου αξίζει μια πεστροφιά με αυτά που λες.fish.giffish.giffish.giffish.gif

Link to comment
Share on other sites

Joidv, σου αξίζει μια πεστροφιά με αυτά που λες.fish.giffish.giffish.giffish.gif

 

Αααα! Και το είχα απορία τι ψάρι είναι αυτό σ' αυτό το εμότικον... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά με παρερμηνεύσατε!

Το μάθημα που πήρα ήταν το εξής: "Δεν ξαναπαίζω με τον Διγέλαδο :p "

Εννοείται ότι θα ξαναπαίξω(ένα πριν το νανόριμο θα 'ναι ό,τι πρέπει).

:paladin:

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #65 (Διγέλαδος vs joidv)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..