Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Αυτό είναι υπερβολικά καλό θέμα. Πα να πει έχω μια ιδέα/υπόθεση που θα πήγαινε αρκετά, αλλά είναι πολύ μεγάλη και θέλει από 5.000 λέξεις και πάνω. Χμμμμ. Να την πετσοκόψω;

 

 

Λοιπόν τώρα που μπήκε το θέμα και είναι καλό, να αποφασίσουμε αν θέλουμε μεγαλύτερο όριο λέξεων ή όχι; Να ξέρω τι να γράψω δηλαδής απο αύριο. :chinese:

 

Τα ψιλά γράμματα της συμφωνίας: <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252); ">Γράφετε διηγήματα φάντασυ από 1650 μέχρι 3850 λέξεις.

Έτσι είπε η κυρία

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Θα γραφούν καλές ιστορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Η Ανίν έπιασε για μια ακόμη φορά τον εαυτό της να χαζεύει έξω απ’το παράθυρο.

«Συνέχεια αφαιρούμαι», σκέφτηκε, «ενώ θα έπρεπε να κάνω εξάσκηση. Οι δοκιμασίες θα είναι σε τέσσερις εβδομάδες κι εγώ ονειρεύομαι... αχ! Τη γιορτή!»

 

Η Ανίν είχε κλειστεί εθελοντικά στο ψηλότερο δωμάτιο του δεντρόσπιτού της και είχε διακυρήξει σε όλους πως ο εγκλεισμός της ήταν τόσο ανέκκλητος, όσο και προσωρινός.

«Λίγο κουράγιο, μέχρι να μάθω όλα τα νεραϊδόκολπα. Τότε θα μπορώ να κυκλοφορώ ξανά!» μηνούσε σε όλους τους φίλους της.

Κι όμως, όσο ζεστά τηρούσε την υπόσχεσή της στην αρχή, όλο και παρασερνόταν τελευταία.

 

Η αλήθεια ήταν πως δεν ήθελε να χάσει τη γιορτή της Συμφωνίας. Από τη στιγμή μάλιστα που είχε μάθει πως διοργανώτρια ήταν η Ασσέιτ, ήξερε πως η γιορτή θα ήταν πολύ πετυχημένη.

Ήδη τα τύμπανα έφταναν στ’αυτιά της και την ξελόγιαζαν. Ήδη ο καπνός αιχμαλώτιζε το βλέμμα της και την αποσυντόνιζε. Όσο για το μυαλό της, αυτό ξεστράτιζε συχνά σε διάφορα υπόγεια και επαναστατικά μονοπάτια ενός κόσμου που δεν υπήρχε στην πραγματικότητα.

 

«Αχ! Γιατί...» σκεφτόταν, μα δε συνέχιζε το συλλογισμό της και έπεφτε ξανά με τα μούτρα στην εξάσκηση –με όλο και μεγαλύτερη προσπάθεια κάθε φορά.

Έφτασε όμως μια στιγμή που δεν την παρηγορούσε τίποτα· ούτε το νέο χτένισμα με την κοτσίδα που είχε εμπνευστεί, ούτε τα τιτιβίσματα των πουλιών... Τότε, αναστενάζοντας, στάθηκε μπροστά στον καθρέφτη και βροντοφώναξε·

 

«Νίνα, τι θα γίνει επιτέλους; Ή βοήθησέ με να συγκεντρωθώ ή κάτσε στρώσου να γράψεις καμιά ιστορία! Μέχρι τώρα θα είχες γράψει ήδη 250 λέξεις...»

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

1.000 λέξεις ήδη! Προχωράει καλά, ίσως λίγο πιο γρήγορα απ' όσο θέλω, αλλά έχουμε ακόμα καιρό μπροστά μας. Για το τέλος που βρήκα δεν είμαι ακόμα πολύ σίγουρος, αλλά και γι' αυτό υπάρχει καιρός... :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2400 αλλά θα πέσει πολύ τσεκούρι.... :battleaxe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2400 αλλά θα πέσει πολύ τσεκούρι.... :battleaxe:

 

Τι γίνεται ρε παιδιά; Πολύ κ@υλ0μέν0υς σας βλέπω. Εγώ ξεκινάω σήμερα αλλά μαλλόν δε θα ξεπεράσω τις 2400 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνιόμαστε:

Από σήμερα τα μεσάνυχα μπορούν ν' ανεβαίνουν οι ιστορίες του διαγωνισμού στη Βιβλιοθήκη Φαντασίας, με ταυτόχρονο link εδώ.

Δεν υπάρχει βιασύνη, φυσικά. Έχετε δυο εβδομάδες χρόνο να κοιτάξετε και να ξανακοιτάξετε την ιστορία σας πριν την ανεβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω έτοιμη, αλλά θα την κοιτάξω λίγο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπορείτε να με συμπεριλάβετε και εμένα στους διαγωνιζόμενους.

Όλα δείχνουν ότι θα προλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα υπάρχει στο μυαλό μου η αρχή και το τέλος... μόλις βρω και μια μέση θα κάτσω και να το γράψω :p Αλλά 10 μέρες είναι αυτές, τι στο καλό?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα υπάρχει στο μυαλό μου η αρχή και το τέλος... μόλις βρω και μια μέση θα κάτσω και να το γράψω :p Αλλά 10 μέρες είναι αυτές, τι στο καλό?

 

ohmy.gifΑυτή είναι μια εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη

 

Κανόνισε να μη γράψεις τελικά!bangin.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσοι υποσχέθηκαν ή εθελοντίστηκαν να γράψουν στη Σύρο, δηλαδή όσοι δεν πετάχτηκαν όρθιοι να δηλώσουν ότι δεν θα γράψουν όταν έκανα το σχετικό πρόγκηγμα, δηλαδή όλοι, παρακαλούνται ευγενικά pokey.gifνα βιάζονται. whip.gif

 

 

Τα ανωτέρω ισχύουν x 10 για τη Sonya, που χρωστάει. Της Μιχαλούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι υποσχέθηκαν ή εθελοντίστηκαν να γράψουν στη Σύρο, δηλαδή όσοι δεν πετάχτηκαν όρθιοι να δηλώσουν ότι δεν θα γράψουν όταν έκανα το σχετικό πρόγκηγμα, δηλαδή όλοι, παρακαλούνται ευγενικά pokey.gifνα βιάζονται. whip.gif

 

 

Τα ανωτέρω ισχύουν x 10 για τη Sonya, που χρωστάει. Της Μιχαλούς.

 

 

 

Υπενθυμίζω βεβαίως ότι την παραπάνω υπόσχεση έδωσες κι εσύ.

Κατά τα άλλα, έχω βρει μέσες άκρες την ιστορία μου, μένει να βρω και τον χρόνο να τη γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω βεβαίως ότι την παραπάνω υπόσχεση έδωσες κι εσύ.

Πιφ. Απαξιώ ν' απαντήσω σε τοιούτους ερασιτεχνισμούς. Εξάλλου, όλες οι σχετικές μεθοδεύσεις μου προχωρούν κανονικάdevil2.gif. Και τέλος πάντων, μια φορά έχω στρωθεί να γράψω κάτι με πρόγραμμα. Αφήστε με ν' αγιάσω.laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά; Πού είσαστε; :search:

Μετά από τόσες υποσχέσεις, γράφει κανείς;

 

Άντε, να σας δελεάσω λίγο. :whistling: Το δωράκι για τον νικητή/νικήτρια του διαγωνισμού είναι αυτό:

 

post-1534-0-11479600-1337435340_thumb.jpg

 

Ένα κηροπήγιο με κατάλληλο ντεκόρ, στο φως του οποίου θα μπορεί να γράφει τις συμφωνίες του.

 

Και τώρα: ΓΡΑΦΕΤΕ! :whip:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω γράψει πολύ λίγα προς το παρόν, αλλά σιγά σιγά έχουν αρχίσει να σχηματίζονται οι λεπτομέρειες στο μυαλό μου(αν και ώρες ώρες μου φαίνεται ότι θα είναι η μεγαλύτερη πατάτα ever). Δεν έχει υπερφυσικό στοιχείο, αλλά έχει βασιλιάδες, βασίλισσες, υπηρέτες, αυλικούς και συνωμοσίες. Φτάνουν αυτά; Α, και σεξ. Να το αφήσω;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γράφω, αλλά προς το παρόν κλείνω τρύπες κοσμοπλασίας, πριν ξεκινήσω με την ίδια την ιστορία.

 

Υπερφυσικό στοιχείο αβέρτα κουβέρτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υπερφυσικό στοιχείο, αλλά έχει βασιλιάδες, βασίλισσες, υπηρέτες, αυλικούς και συνωμοσίες. Φτάνουν αυτά;

Εμ, όχι;

 

Α, και σεξ. Να το αφήσω;

Ναι; :tease:

 

Εγώ δεν έχω γράψει λέξη ακόμα, και ούτε το βλέπω να γράφω. Αν και το δρακάκι-κηροπήγιο είναι κάτι παραπάνω από δελεαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υπερφυσικό στοιχείο, αλλά έχει βασιλιάδες, βασίλισσες, υπηρέτες, αυλικούς και συνωμοσίες. Φτάνουν αυτά;

Εμ, όχι;

 

 

Γιατίιιιιι;;; :crybaby:Κι αυτό;

(Χμμμ... Κάτι σκέφτομαι για να χώσω και λίγο υπερφυσικό μέσα, αλλά φοβάμαι ότι θα πατατιάσει ακόμα περισσότερο)

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ιδέα, δεν ξέρω πόσο ταιριάζει με το θέμα του διαγωνισμού, δεν έχω γράψει ακόμα λέξη...

 

Δεν έχει υπερφυσικό στοιχείο, αλλά έχει βασιλιάδες, βασίλισσες, υπηρέτες, αυλικούς και συνωμοσίες. Φτάνουν αυτά;

Εμ, όχι;

 

 

Γιατίιιιιι;;; :crybaby:Κι αυτό;

(Χμμμ... Κάτι σκέφτομαι για να χώσω και λίγο υπερφυσικό μέσα, αλλά φοβάμαι ότι θα πατατιάσει ακόμα περισσότερο)

Αν είναι να βάλεις λίγο υπερφυσικό για το υπερφυσικό καλύτερα άστο όπως είναι. Επίσης, αν δεν έλεγες ότι δεν είχε υπερφυσικό, ίσως και να μην το πρόσεχε και κανένας (όπως έγινε πχ με το γεράκι)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..