Jump to content

30ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Συμφωνία/Υπόσχεση


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Οι mainstream των σεμιναρίων δημιουργικής γραφής μού το έχουν ήδη απορρίψει επειδή θεωρήθηκε παραμύθι, οπότε πού να το βάλω, δηλαδή; :dazzled:Καλά, θα το γράψω και θα μου πείτε αφού το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 300
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    18

  • Tiessa

    38

  • wordsmith

    25

  • Eugenia Rose

    19

Μετά από τόσες μέρες οι λέξεις εξακολουθούν να είναι 2400. Όταν γράψω το τέλος θα ακολουθήσουν πολλές ανακατατάξεις σκηνών και διορθώσεις και κατόπιν θα ανέβει το τερατούργημα μου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω γράψει πολύ λίγα προς το παρόν, αλλά σιγά σιγά έχουν αρχίσει να σχηματίζονται οι λεπτομέρειες στο μυαλό μου(αν και ώρες ώρες μου φαίνεται ότι θα είναι η μεγαλύτερη πατάτα ever). Δεν έχει υπερφυσικό στοιχείο, αλλά έχει βασιλιάδες, βασίλισσες, υπηρέτες, αυλικούς και συνωμοσίες. Φτάνουν αυτά; Α, και σεξ. Να το αφήσω;

 

Μηδενικός νόμος:

Όταν η ιστορία περιέχει σεξ, θεωρείται πάντα εντός θέματος.

 

Εγώ έχω να σας πω ότι... ξεκινάω:p

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν κόσμο που κινδυνεύει να καταστραφεί, η μόνη ελπίδα, είναι η υπόσχεση ενός τρελού.

 

 

 

 

post-2290-0-87694800-1337447375_thumb.jpg

 

 

 

Έρχεται...

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, δηλαδή είναι απαραίτητο για τους διαγωνισμούς τρόμου το υπερφυσικό στοιχείο και δεν είναι για το διαγωνισμό φαντασίας;

(Να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω για την ιστορία της wordsmith, απλά είχα κι εγώ μια ιδέα για ιστορία με σκλάβους, βασιλιάδες, αρένες, συνομωσίες, σ' έναν κόσμο που δεν υπάρχει, αλλά δεν είχε υπερφυσικό στοιχείο και γι' αυτό την απέρριψα ως πιθανότητα για το διαγωνισμό.)

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

1. Καλό είναι μια ιστορία φάντασυ να έχει κάποιο φανταστικό στοιχείο.

2. Αν ιστορίες σε εναλλακτικό μέλλον ή σε εναλλακτικό παρόν θεωρούνται ε.φ., θα μπορούσε κανείς να θεωρήσει και ιστορίες σε εναλλακτικό παρελθόν ότι είναι φάντασυ.

3. (=1+2) Αν η ιστορία είναι γραμμένη έτσι ώστε να παίζει ρόλο ο ίδιος ο κόσμος, τότε πολύ πιθανόν να αρκεί αυτός ο διαφορετικός κόσμος για να θεωρηθεί φάντασυ.

 

4. Όταν βρισκόμαστε στη γκρίζα ζώνη, πολλές φορές αυτό που κάνει τη διαφορά δεν είναι το ίδιο το φανταστικό στοιχείο, αλλά η ατμόσφαιρα. Το Γεράκι, για παράδειγμα, είχε τόσο έντονη ατμόσφαιρα φανταστικού, που οι περισσότεροι δεν πρόσεξαν καν ότι δεν υπήρχε κάτι μαγικό/φανταστικό μέσα παρά μόνο αρκετά μετά.

 

10. (=1+2+3+4) Σε μεγάλο μέρος όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος της γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι σκέφτηκα κι εγώ. Ευχαριστώ, Βάσω μου.

(Μου έρχεται τώρα στο μυαλό ένα πολύ ωραίο διήγημα του Orson Scott Card [The princess and the bear] όπου ίσα που θυμάμαι το υπερφυσικό στοιχείο, γιατί είναι ελάχιστο και είναι κάπου στην άκρη χωμένο και αμφιβάλλω αν παίζει ρόλο στην ιστορία)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Άλλο το φανταστικό κι άλλο το υπερφυσικό στοιχείο. Εφόσον γράφουμε fiction και όχι non-fiction, οι ιστορίες μας είναι εκ των πραγμάτων φανταστικές. Όχι; Εκτός αν έχουμε διαφορετικό ορισμό του φανταστικού.

Γι' αυτό, η απάντηση δεν με καλύπτει. Αν δεν χρειάζεται το υπερφυσικό στοιχείο (όχι για να είναι φάντασυ η ιστορία, όπως δε χρειάζεται υπερφυσικό στοιχείο για να είναι τρόμου μια ιστορία τρόμου, αλλά για να γίνει δεκτή στο διαγωνισμό), η επόμενη ερώτηση θα ήταν γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Αλλά από τη μεριά μου μπορούμε να το αφήσουμε εδώ το θέμα, καθώς υποψιάζομαι ότι μια τέτοια συζήτηση μπορεί να εκτροχιαστεί εύκολα.

 

Edit: Συγγνώμη από τα παλιότερα μέλη του φόρουμ αν αυτά τα θέματα είναι λυμένα και χιλιοσυζητημένα. Είναι ο πρώτος διαγωνισμός φάντασυ που παρακολουθώ και μου έκανε εντύπωση η ασυνέχεια ανάμεσα στην επιμονή στο υπερφυσικό στοιχείο στον τελευταίο διαγωνισμό τρόμου και στη χαλαρότητα ως προς αυτόν τον όρο εδώ. Αν ο υπεύθυνος mod και η διοργανώτρια του διαγωνισμού δεν επιθυμούν να γίνει εδώ μια τέτοια συζήτηση, πράγμα απολύτως κατανοητό, feel free να σβήσετε αυτό το post και να επικοινωνήσετε με pm.

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Βάσω λέγοντας φανταστικό στην παραπάνω απάντηση εννοεί το υπερφυσικό στοιχείο, όχι το στοιχείο μυθοπλασίας, όχι δηλαδή αυτό που διαχωρίζει τη λογοτεχνία από τη μη λογοτεχνία. Απλώς λέει (η Βάσω) ότι είναι πολύ ευρύς ο ορισμός του υπερφυσικού στοιχείου σε αυτήν την περίπτωση και θα μπορούσε να χωράει και εναλλακτικά παρελθόντα/κόσμους κλπ.

Γράψε την ιστορία που σκέφτηκες. Εγώ τη δική μου τη γράφω, το ξαναλέω, επειδή μου την απέρριψαν από mainstream σεμινάριο μυθιστορήματος ως παραμύθι, άρα οι της συμβατικής λογοτεχνίας δεν τη θεωρούν συμβατική λογοτεχνία, οπότε κάπου πρέπει να ανήκει. Υποθέτω το ψευδομεσαιωνικό περιβάλλον (για μένα) και το ψευδοαρχαιορωμαϊκό(για σένα, αν κατάλαβα καλά) αρκούν για να πάρουμε μέρος στο διαγωνισμό, τουλάχιστον κατά τη γνώμη της διοργανώτριας. Αν μας θάψουν οι υπόλοιποι στις ψήφους λόγω ασχετοσύνης με το φάντασυ, είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

OK. (Btw, ο τιτίζης μέσα μου λέει: υπάρχουν και non-fiction λογοτεχνικά είδη.)

 

 

Μπα δεν είναι ψευδοαρχαιορωμαϊκό (αν και θα μπορούσε... βρε λες; χμμμ...hmm.gif) αυτό που σκέφτηκα, είναι σε εντελώς άλλο κόσμο, αλλά δεν προλαβαίνω για το διαγωνισμό. Όταν το γράψω θα το ανεβάσω πάντως. Έτσι κι αλλιώς, αυτό που έχει σημασία είναι να γράφονται ιστορίες, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο ένας μη υπαρκτός κόσμος είναι αρκετός για να κάνει ένα έργο φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

4. Όταν βρισκόμαστε στη γκρίζα ζώνη, πολλές φορές αυτό που κάνει τη διαφορά δεν είναι το ίδιο το φανταστικό στοιχείο, αλλά η ατμόσφαιρα. Το Γεράκι, για παράδειγμα, είχε τόσο έντονη ατμόσφαιρα φανταστικού, που οι περισσότεροι δεν πρόσεξαν καν ότι δεν υπήρχε κάτι μαγικό/φανταστικό μέσα παρά μόνο αρκετά μετά.

Μεγάλη αλήθεια το τελευταίο. Λογοτεχνικά μιλώντας, αν ακολουθεί τη φόρμα και το ύφος της Fantasy ιστορίας και ανήκει σε φανταστικό κόσμο, τότε λογίζεται Fantasy.

 

Χμμμ... Άλλο το φανταστικό κι άλλο το υπερφυσικό στοιχείο. Εφόσον γράφουμε fiction και όχι non-fiction, οι ιστορίες μας είναι εκ των πραγμάτων φανταστικές. Όχι; Εκτός αν έχουμε διαφορετικό ορισμό του φανταστικού.

Γι' αυτό, η απάντηση δεν με καλύπτει. Αν δεν χρειάζεται το υπερφυσικό στοιχείο (όχι για να είναι φάντασυ η ιστορία, όπως δε χρειάζεται υπερφυσικό στοιχείο για να είναι τρόμου μια ιστορία τρόμου, αλλά για να γίνει δεκτή στο διαγωνισμό), η επόμενη ερώτηση θα ήταν γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Αλλά από τη μεριά μου μπορούμε να το αφήσουμε εδώ το θέμα, καθώς υποψιάζομαι ότι μια τέτοια συζήτηση μπορεί να εκτροχιαστεί εύκολα.

 

Edit: Συγγνώμη από τα παλιότερα μέλη του φόρουμ αν αυτά τα θέματα είναι λυμένα και χιλιοσυζητημένα. Είναι ο πρώτος διαγωνισμός φάντασυ που παρακολουθώ και μου έκανε εντύπωση η ασυνέχεια ανάμεσα στην επιμονή στο υπερφυσικό στοιχείο στον τελευταίο διαγωνισμό τρόμου και στη χαλαρότητα ως προς αυτόν τον όρο εδώ. Αν ο υπεύθυνος mod και η διοργανώτρια του διαγωνισμού δεν επιθυμούν να γίνει εδώ μια τέτοια συζήτηση, πράγμα απολύτως κατανοητό, feel free να σβήσετε αυτό το post και να επικοινωνήσετε με pm.

Βασικά το θέμα δεν είχε συζητηθεί ποτέ σοβαρά, απλά, όταν έχει υπάρξει ιστορία να είναι σαφές χωρίς το φανταστικό στοιχείο τότε βαθμολογείται ανάλογα από τον κάθε ένα (το ίδιο γινόταν και στους διαγωνισμούς τρόμου, πριν μπει ο όρος για απαραίτητο υπερφυσικό στοιχείο).

Τώρα, το Fantasy ως είδος δεν είναι ακριβώς προσδιορισμένο ούτε στο φόρουμ, ούτε και έξω από αυτό. Υπάρχουν υποείδη του (Hard Fantasy, Μαγικός ρεαλισμός, κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα και λέγεται Fantasy of Manners κλπ) στα οποία το υπερφυσικό στοιχείο είναι περιορισμένο ή και προαιρετικό (Για παράδειγμα το Gormenghast που διαβάζω τώρα δεν έχει υπερφυσικό στοιχείο, αλλά λαμβάνει χώρα σε μία καθαρά φανταστική χώρα. Ή το Gloriana του Moorcock που, αν θυμάμαι καλά, έχει μόνο αναφορές για το Πολυσύμπαν και τίποτα άλλο).

Ένας καθαρά φανταστικός κόσμος συνήθως αρκεί, ένας ψευδοϊστορικός συνήθως κάνει το ίδιο. Αλλά το speculative στοιχείο υπάρχει υποχρεωτικά. Δηλαδή, άλλο το να γράφεις για τη Γαλλία λίγο πριν την Επανάσταση και άλλο να γράφεις για μία χώρα που θυμίζει τη Γαλλία την εποχή εκείνη, αλλά στην οποία το αντίστοιχο Λούβρο είναι ένα γοτθικό κάστρο με σαλεμένους ευγενείς και απόκοσμα έθιμα, βγαλμένα καθαρά από τη φαντασία του συγγραφέα (και δε σου λέω ότι αυτό είναι καλό παράδειγμα ιστορίας). Αντίθετα, σε μία "ρεαλιστική" ιστορία τρόμου, το speculative στοιχείο είναι ανύπαρκτο, και αυτό κάνει μία τεράστια διαφορά για ένα forum Speculative Fiction.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Βέβαια, το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει το φανταστικό στοιχείο ξεκάθαρα σε κάθε ιστορία του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Συντομα κοντά σας...

 

Θα νιώσετε την ανάσα του...

ΔΑΙΜΟΝΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΒΡΟΧΗΣ

 

post-2544-0-41435900-1337509931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά; Πού είσαστε; :search:

Μετά από τόσες υποσχέσεις, γράφει κανείς;

 

Άντε, να σας δελεάσω λίγο. :whistling: Το δωράκι για τον νικητή/νικήτρια του διαγωνισμού είναι αυτό:

 

post-1534-0-11479600-1337435340_thumb.jpg

 

Ένα κηροπήγιο με κατάλληλο ντεκόρ, στο φως του οποίου θα μπορεί να γράφει τις συμφωνίες του.

 

Και τώρα: ΓΡΑΦΕΤΕ! :whip:

 

Βάσω μου, αυτός εδώ είναι άκρως λιμπιστικός, χεχε :) Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για πάρτη του. Είμαι ακόμα στις 3 σελίδες, καραβίσιες και χειρόγραφες διότι δεν είχα μαζί μου λαπτοπ αυτή τη φορά, αλλά νομίζω το χω μέχρι την Κυριακή. Είμαι ίσως κοντά στο σίγουρη. :)

Link to comment
Share on other sites

1836 λέξεις και ουφ... Πολύ πετσοκομμένο και δε βγαίνει καλό. Να δούμε αν θα σκεφτώ τίποτα για να το σουλουπώσω μέχρι την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς την πρώτη μας συμμετοχή. :)

 

Για να ρωτήσω τους υπόλοιπους: την παράταση τη θέλετε τώρα ή σε μια-δυο μέρες; Έτσι για να ξέρω πόσο καλή να γίνω... :p

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου συμμετοχή:

 

post-1004-0-85653100-1337715233_thumb.jpg

 

 

Ο Μαλλιαρός Δράκος

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά είδα πάλι την ανακοίνωση για το διαγωνισμό αργά, το Σάββατο που πέρασε. Ήθελα να πάρω μέρος, αγχώθηκα, ξεκίνησα να γράφω χθες και μου βγήκε ένα τερατούργημα που ξεπέρασε το όριο λέξεων...

 

Θα πάρω τσεκούρι και σπαθί λοιπόν να το συμαζέψω, αλλά πρώτα πάω να απολαύσω το μαλλιαρό δράκο.

 

btw, μιας που καθιερώθηκε με τα teasers:

 

post-243-0-78523000-1337762157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταϊδρωμένος, ή μάλλον ηλιοκαμμένος - και όχι από την παραλία -, έχω φτάσει τις 1200. Έχω κάμποσο ακόμα. Δεν μπορώ να υποσχεθώ τίποτα, αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ για να προλάβω.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπου 300 και no feeling της ιστορίας at all. :(

Link to comment
Share on other sites

Κυρία διοργανώτρια παράταση μέχρι το παρτυ πλιιιιιιζ; :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..