Jump to content

Prometheus (2012)


OxAp0d0
 Share

Recommended Posts

To παρόν νήμα απευθύνεται σε αυτούς που έχουν ήδη δει την νέα ταινία του Ridley Scott και ως εκ τούτου περιέχει κάμποσα

 

 

SPOILERS.

 

That being said, πάμε στο ζουμί...

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το trailer της ταινίας
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το σινεμά με ανάμεικτα συναισθήματα ενθουσιασμού και απορίας. Να πω καταρχάς πως είχα πάει έχοντας δει μόνο αυτό το trailer:

 

http://www.youtube.com/watch?v=sftuxbvGwiU

 

 

και χωρίς να έχω ασχοληθεί να μάθω περισσότερα για την ταινία, θέλοντας να τη δω με καθαρό μυαλό. Ήξερα βέβαια ποιος είναι ο σκηνοθέτης και τι άλλες SF ταινίες. Κατάλαβα τι επρόκειτο να ακολουθήσει με το που είδα το παρακάτω logo:

20070811_letnweyland-yutanicorp.jpg

 

Ναι κυρίες και κύριοι, είναι μια ταινία στον κόσμο των ALIEN, η ταινία που θα έπρεπε να γυριστεί μετά το αριστούργημα του Cameron αντί για τις 2 πατάτες Alien 3 και Alien resurrection. Μας ταξιδεύει αρκετά χρόνια πριν την πρώτη ταινία και μας δείχνει πράγματα από το σύμπαν που δεν έδειξαν όλες οι άλλες ταινίες μαζί.

 

post-243-0-03705100-1339369030_thumb.jpg -------------> post-243-0-32991400-1339369032_thumb.jpg

 

 

Πάντα με εξίταρε η εικόνα του νεκρού εξωγήινου που βρίσκουν στο πρώτο ALIEN.

 

SPACE JOCKEY

post-243-0-81818200-1339368793_thumb.jpeg post-243-0-80670500-1339368792_thumb.jpg

 

 

Και πάντα ήθελα να μάθω τι σκατά ήταν αυτοί οι τύποι που κουβαλούσαν τα αυγά με τα facehuggers. Η ταινία λοιπόν μας ταξιδεύει σε έναν μακρινό πλανήτη για να μας δείξει κάτι από το παρελθόν της ταινίας του 1979.

 

ALIEN 1979: post-243-0-39179500-1339369030_thumb.jpg PROMETHEUS 2012: post-243-0-93944800-1339369031_thumb.jpeg

 

 

Κάπου εδώ αρχίζουν τα spoilers, οπότε συνεχίστε at your own risk!

 

 

 

Last chance!

 

 

Η ταινία ξεκινά εμπνευσμένη από το έργο του Erich von Däniken και μας μιλάει για μια αρχαία φυλή, τους engineers που "κατασκεύασαν" τους ανθρώπους. Η αποστολή του Προμηθέα (το όνομα του σκάφους των πρωταγωνιστών) είναι να πάει στον πλανήτη τους για να μάθει περισσότερα, έχοντας τις συντεταγμένες από αρχαίες τοιχογραφίες διάφορων πολιτισμών στη Γη.

Το σενάριο έχει απ' ολα. Τον τρελό - πάμπλουτο Wayland που θέλει να γίνει αθάνατος, ένα παρανοικό android που πειραματίζεται με το πλήρωμα του σκάφους, τα βιολογικά όπλα των engineers που αρχίζουν να φτιάχνουν νέες μορφές ζωής, έχει ακόμα και τη Lisbeth:

 

 

Prometheus: post-243-0-13030300-1339368795_thumb.jpg Girl with the dragon tattoo: post-243-0-71549700-1339368795_thumb.jpg

Lisbeth / Elisabeth... τυχαίο;

 

Οι ήρωες βρίσκουν ένα περίεργο δωμάτιο με διάφορα δοχεία, μια σκηνή αντίστοιχη με το Alien και τα αυγά, τα οποία αντιδρούν με την υγρασία της ατμόσφαιρας και αρχίζουν να αναδύουν ένα περίεργο μαύρο υγρό. Από εκεί και πέρα τα πράγματα πάνε κατά διαόλου, αλλά το δικό συμπέρασμα για το "όπλο" των engineers είναι πως αποτελείται από 3 στάδια: Το μαύρο υγρό που μεταλλάσσει όποιον το ακουμπήσει -> το εμβρυακό στάδιο της νέας μορφής ζωής (facehugger ή το τεράστιο καλαμάρι σε αυτή τη ταινία) που ψάχνει να βρει ανρθωποειδή για να "βιάσει" και τελικά το Alien, με παρόμοια μορφή με αυτή που θυμόμαστε.

 

post-243-0-59344200-1339369218_thumb.jpg

 

To pacing της ταινίας ήταν άψογο, η φωτογραφία όπως έπρεπε : σκοτεινή στο εξωγήινο σκάφος, φωτεινή στον Προμηθέα, οι ερμηνίες των Rapace, Fassbender, Theron και Pearce καταπληκτικές. Τα εφφέ δε είναι τέλεια φτιαγμένα, όσο κι αν αντιπαθώ τα CGI εδώ μάλλον έχουν ακολουθήσει την ιδανική οδο, δηλαδή κούκλες και μετά ψηφιακή επεξεργασία. Δεν ήταν παράταιρα, δε θύμιζαν καρτούν (νομίζω πως είδα το logo της WETA, της εταιρίας fx του Peter Jackson στους τίτλους τέλους).

 

Την αντίδραση του engineer όταν τον ξύνπησαν τη βρήκα ιδανική!

post-243-0-73929800-1339368794_thumb.jpg post-243-0-25485000-1339368794_thumb.jpg

 

Ορμάει αμέσως να τους σκοτώσει όλους και μετά βάζει μπρος για να αμολύσει τον ιό που έχουν φτιάξει στη Γη. Ούτε για χαρά, ούτε εξηγήσεις, ούτε τίποτα. Όπως έπρεπε.

 

Αλλά ρε πίστι μου, η ταινία μου άφησε περισσότερα ερωτηματικά από όσα απάντησε. Για παράδειγμα:

 

Τι πίνει ο engineer όταν τον βλέπουμε στη Γη; Αυτοκτονεί ή ήταν ατύχημα;

Γιατί το android είναι τόσο σαδιστής; Για ποιο λόγο μολύνει τον άντρα της Elizabeth;

Για ποιο λόγο οι engineers είχαν δώσει στους αρχαίους πολιτισμούς της Γης όχι τις συντεταγμένες του κόσμου τους, αλλά τις συντεταγμένες της πολεμικής βάσης που κατασκεύαζαν βιολογικά όπλα;

Πως τελικά βρίσκεται το horseshoe σκάφος στο planetoid που το βρήκε το Nostromo στην ταινία του 79;

Γιατί θέλουν τελικά να αφανίσουν τη ζωή στη Γη;

 

Με χάλασε που τo συμπέρασμα πως όλα αυτά που βρήκαν είναι βιολογικά όπλα έρχεται με μια βεβιασμένη εξήγηση από τον πιο άσχετο χαρακτήρα, τον καπετάνιο του σκάφους που καμία σχέση δεν έχει με το ερευνητικό / επιστημονικό κομμάτι της αποστολής.

Επίσης με χάλασε απίστευτα το ανοιχτό τέλος της ταινίας, δεν έχω ιδέα αν ετοιμάζουν επόμενη ταινία, αλλά θα ήθελα κάτι που να δώσει μια ολοκλήρωση σε αυτή την ιστορία που είδα και όχι ένα αόριστο "μάλλον συνεχίζεται".

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ταινία που σίγουρα θα προκαλέσει και έχει ήδη προκαλέσει πολλές συζήτησεις ανάμεσα στους φίλους τις επ. φαντασίας και της συγκεκριμένης σειράς ταινιών. Είχα ήδη υποψιαστεί ότι δεν θα είναι αυτό που περιμένω, και έτσι δεν πήγαινα με μεγάλες προσδοκίες. Μ' άρεσε αυτό που είδα, αλλά θα ήθελα περισσότερες απαντήσεις στα τόσα ερωτήματα που δίνονται, αλλά και στα κίνητρα των ηρωών. Έτσι και στις ερωτήσεις που θα κάνεις απλώς θα σου απαντήσω με θεωρίες.

 

 

Τι πίνει ο engineer όταν τον βλέπουμε στη Γη; Αυτοκτονεί ή ήταν ατύχημα;

Ο engineer πίνει κάτι παρόμοιο (αν όχι ίδιο) με το μαύρο υλικό που βρήκανε. Αυτοθυσιάστηκε (βλέπε Προμηθέας) για να δώσει τη ζωή στην Γη.

 

Γιατί το android είναι τόσο σαδιστής; Για ποιο λόγο μολύνει τον άντρα της Elizabeth;

To android δεν μπορεί να αισθανθεί, αρά δεν ξέρει ότι είναι σαδιστής. Έτσι έχει προγραμματιστεί. Άρα η ερώτηση είναι ποιος το έχει προγραμματίσει να κάνει αυτά τα πράγματα. Η προφανής απάντηση είναι ο πλούσιος που ήρθε μαζί τους. Αυτός ψάχνει την αθανασία έτσι δεν είναι; Άρα περίμενε ότι το παιδί του (ή αυτός) θα έβγαζε κάτι καινούριο, κάτι εξελίγμένο;

Όμως το γεγονός ότι ήθελε κρατήσει το παιδί της Σο μέχρι την επιστροφή τους στη Γη, με κάνει να υποψιάζομαι ότι και κάποιος άλλος έδινε τις διαταγές, ο "δεύτερος" διευθυντής της εταιρίας του πλούσιου;

 

Για ποιο λόγο οι engineers είχαν δώσει στους αρχαίους πολιτισμούς της Γης όχι τις συντεταγμένες του κόσμου τους, αλλά τις συντεταγμένες της πολεμικής βάσης που κατασκεύαζαν βιολογικά όπλα;

Έδωσαν τις συντεταγμένες τους ηλιακού συστήματός τους, όχι μόνο του συγκεκριμένου δορυφόρου. Άρα απλώς λένε από που προέρχονται. Ή είναι μια πρόσκληση. Όταν φτιάχτηκαν οι τοιχογραφίες εξάλου δεν είχαν φτιάξει την πολεμική βάση, η πολεμική βάση φτιάχτηκε πριν 2000 χρόνια.

 

Πως τελικά βρίσκεται το horseshoe σκάφος στο planetoid που το βρήκε το Nostromo στην ταινία του 79;

Δεν καταστράφηκε τελειώς, άρα νομίζω είναι εύκολο να το βρουν.

 

Γιατί θέλουν τελικά να αφανίσουν τη ζωή στη Γη;

Έμμεσα απαντιέται. Για κάποιο λόγο έχουν θυμώσει με τα "παιδιά" τους. Τι κακό κάναμε ως άνθρωποι πριν 2000 χρόνια άραγε... (η απάντηση είναι εύκολη)

 

Με χάλασε που τo συμπέρασμα πως όλα αυτά που βρήκαν είναι βιολογικά όπλα έρχεται με μια βεβιασμένη εξήγηση από τον πιο άσχετο χαρακτήρα, τον καπετάνιο του σκάφους που καμία σχέση δεν έχει με το ερευνητικό / επιστημονικό κομμάτι της αποστολής.;

Νομίζω ότι ένας καπετάνιος σκάφους είναι ο πιο σχετικός άνθρωπος για να ξεχωρίζει ένα πολεμικό πλοίο και τα όπλα του (βιολογικά στην προκειμένη περίπτωση) από ένα μη οπλισμένο πλοίο.

 

Επίσης με χάλασε απίστευτα το ανοιχτό τέλος της ταινίας, δεν έχω ιδέα αν ετοιμάζουν επόμενη ταινία, αλλά θα ήθελα κάτι που να δώσει μια ολοκλήρωση σε αυτή την ιστορία που είδα και όχι ένα αόριστο "μάλλον συνεχίζεται".

Και μένα με χάλασε. Σίγουρα ήθελε να κάνει sequel στο prequel, αλλά δεν νομίζω να πήγε αρκετά καλά η ταινία για να κάνει sequel.

 

 

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

 

Για ποιο λόγο οι engineers είχαν δώσει στους αρχαίους πολιτισμούς της Γης όχι τις συντεταγμένες του κόσμου τους, αλλά τις συντεταγμένες της πολεμικής βάσης που κατασκεύαζαν βιολογικά όπλα;

 

Δεν έχω δει την ταινία, θα μάντευα όμως να δώσω ως απάντηση: αλλιώς δεν θα είχαμε ταινία.

 

Στο σχετικοάσχετο: Θυμάσαι στην γνήσια ταινία Κινγκ-Κονγκ το τεράστιο τείχος που είχαν κατασκευάσει οι ιθαγενείς; Εκείνο που τους χώριζε από τη ζούγκλα; Πρώτα σκέψου γιατί το είχαν χτίσει. Και μετά αναρωτήσου γιατί έχτισαν και μια τεράστια πόρτα σ'αυτό το τείχος.

 

Link to comment
Share on other sites

Η ταινεια θα εχει σιγουρα sequel αλλα οπως εχει ηδη ειπωθει το sequel θα εχει ακόμα λιγότερη σχέση με το alien. Αν και το prometheus σχετίζεται με τον κόσμο του alien στοχος των δημιουργων του ειναι να υπάρξει ως αυτοδύνα μος κόσμος.Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ και μου άρεσε ιδαίτερα το ότι αφήνει πολλά μυστ'ηρια.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιατί το android είναι τόσο σαδιστής; Για ποιο λόγο μολύνει τον άντρα της Elizabeth;

To android δεν μπορεί να αισθανθεί, αρά δεν ξέρει ότι είναι σαδιστής. Έτσι έχει προγραμματιστεί. Άρα η ερώτηση είναι ποιος το έχει προγραμματίσει να κάνει αυτά τα πράγματα. Η προφανής απάντηση είναι ο πλούσιος που ήρθε μαζί τους. Αυτός ψάχνει την αθανασία έτσι δεν είναι; Άρα περίμενε ότι το παιδί του (ή αυτός) θα έβγαζε κάτι καινούριο, κάτι εξελίγμένο;

Όμως το γεγονός ότι ήθελε κρατήσει το παιδί της Σο μέχρι την επιστροφή τους στη Γη, με κάνει να υποψιάζομαι ότι και κάποιος άλλος έδινε τις διαταγές, ο "δεύτερος" διευθυντής της εταιρίας του πλούσιου;

 

 

 

Μμμ.. hmm.gif Ο Υutani;

 

 

 

 

 

Γιατί θέλουν τελικά να αφανίσουν τη ζωή στη Γη;

Έμμεσα απαντιέται. Για κάποιο λόγο έχουν θυμώσει με τα "παιδιά" τους. Τι κακό κάναμε ως άνθρωποι πριν 2000 χρόνια άραγε... (η απάντηση είναι εύκολη)

 

 

 

DAMN! Λες; huh.gif

Edited by OxAp0d0
Link to comment
Share on other sites

Η ταινεια θα εχει σιγουρα sequel αλλα οπως εχει ηδη ειπωθει το sequel θα εχει ακόμα λιγότερη σχέση με το alien. Αν και το prometheus σχετίζεται με τον κόσμο του alien στοχος των δημιουργων του ειναι να υπάρξει ως αυτοδύνα μος κόσμος.Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ και μου άρεσε ιδαίτερα το ότι αφήνει πολλά μυστ'ηρια.

 

Μόνο εγώ νομίζω ότι το sequel του λέγεται "Alien" και γυρίστηκε το 1979;;

Για ποιο λόγο λέτε ότι εχεί "ανοιχτό" τέλος;;; Όλα έκλεισαν με βάση όσα γίνονται στο πρώτο alien....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ νομίζω ότι το sequel του λέγεται "Alien" και γυρίστηκε το 1979;;

Για ποιο λόγο λέτε ότι εχεί "ανοιχτό" τέλος;;; Όλα έκλεισαν με βάση όσα γίνονται στο πρώτο alien....

 

Και ο David; Και η Σο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ νομίζω ότι το sequel του λέγεται "Alien" και γυρίστηκε το 1979;;

Για ποιο λόγο λέτε ότι εχεί "ανοιχτό" τέλος;;; Όλα έκλεισαν με βάση όσα γίνονται στο πρώτο alien....

 

Και ο David; Και η Σο;

 

Μπορεί να έμειναν από καύσιμα for all I care....

Άλλωστε στη μυθολογία των Aliens δεν είναι και τα πιο σημαντικά άτομα... no?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ νομίζω ότι το sequel του λέγεται "Alien" και γυρίστηκε το 1979;;

Για ποιο λόγο λέτε ότι εχεί "ανοιχτό" τέλος;;; Όλα έκλεισαν με βάση όσα γίνονται στο πρώτο alien....

 

Και ο David; Και η Σο;

 

Μπορεί να έμειναν από καύσιμα for all I care....

Άλλωστε στη μυθολογία των Aliens δεν είναι και τα πιο σημαντικά άτομα... no?

 

Well, αν το δούμε τεχνικά. Δεν είναι ακριβώς sequel το Alien επειδή

 

ο εξωγήινος που βρίσκουν στον Προμηθέα δεν είναι ο ίδιος αφού στο Alien είχε ανοιγμένα τα σωθηκά του, ακόμα και ο πλανήτης/φεγγάρι που βρίσκουν δεν είναι το ίδιο που βρέθηκαν στην ταινία του Alien. Άρα μήπως πρέπει να δούμε αν η Σο θα κάνει αυτή τη σύνδεση ανάμεσα στις δυο ταινίες βρίσκοντας εκείνο τον πλανήτη/φεγγάρι;

 

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα παραπανω ο σεναριογραφος του prometheus εχει δηλωσει οτι το sequel θα ειναι ακομα πιο απομακρυσμενο από το alien,οπότε μην ψάχνετε συνδεσεις του sequel με το alien. Πιθανόν (δική μου υπόθεση) θα αφορά το ταξίδι της σο για να βρει τους δημιουργούς μας. Κοινώς ξeκολλήστε από το alien.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα παραπανω ο σεναριογραφος του prometheus εχει δηλωσει οτι το sequel θα ειναι ακομα πιο απομακρυσμενο από το alien,οπότε μην ψάχνετε συνδεσεις του sequel με το alien. Πιθανόν (δική μου υπόθεση) θα αφορά το ταξίδι της σο για να βρει τους δημιουργούς μας. Κοινώς ξeκολλήστε από το alien.

 

Εγω ή αυτοί;;

 

Η τελευταία σκηνή τι ρόλο βάραγε δλδ;;

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία σκηνή θα μπορούσε να έχει περισσότερο νόημα αν...

 

 

- O engineer ζούσε μέχρι να πάει πάλι στο σκάφος του, να κάτσει στην καρέκλα και να πεθάνει εκεί.

- Από το στήθος του έβγαινε μια βασίλισσα alien, που θα έλιωνε το πάτωμα αρχικά και μετά θα πήγαινε παρακάτω να γεννοβολήσει.

 

Πάντως το πλάσμα που βγαίνει στο τέλος μου θύμισε διασταύρωση alien με δελφίνι, παρά τα εφιαλτικά πλάσματα των πρώτων ταινιών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή ταινιούλα δε λέω... Αλλά μας άφησε πολλά ερωτήματα και μια αίσθηση πράσινου κολλώδες υγρού... laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είδα κι εγώ την ταινία. Το πρώτο μέρος της είναι εξαιρετικό. Απο εκεί και μετά φαίνονται οι αδυναμίες του σεναρίου. Πρώτο μέρος θεωρώ μέχρι το σημείο που ξυπνά ο... ξέρετε ποιος και αρχίζει να αποκαλύπτεται ο σκοπός, ο πραγματικός σκοπός του ταξιδιού τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φτάνει πια! Η συνταγή έχει ξεπεραστεί. Μην υποτιμάτε άλλο τη νοημοσύνη των θεατών!

Μια ομάδα από άθλιους χαρακτήρες (πάλι προσπάθησαν να χωρέσουν σε μια ομάδα λίγων ατόμων, όλους τους πιθανούς χαρακτήρες μιας κοινωνίας)προσπαθεί να βρει την καταγωγή του ανθρώπινου είδους. Αν αυτοί οι τύποι, ήταν επίλεκτη ομάδα, φανταστείτε τι επικρατούσε πίσω στον πλανήτη μας. Στην πρώτη τους επαφή με τον καινούργιο πλανήτη, έχουν ήδη κάνει άπειρες μαλακίες και λάθος χειρισμούς. Ο καπετάνιος συμπεριφέρεται λες και είναι αρχηγός σε ομάδα του ΝΒΑ. Στέρεψε η φαντασία και η πρωτοτυπία στην Ε/Φ. Όχι! Δεν θέλουμε άλλα εφέ! Θέλουμε χαρακτήρες με βάθος και όχι με ατάκες αμερικάνικου χιούμορ. Δεν θέλουμε δράση αν δεν υπάρχει λόγος, μόνο και μόνο προς τέρψην και ικανοποίηση των ματιών μας. Πού είναι ταινίες σαν το Solaris, το Blade runner, το The day the earth stood still και τόσες άλλες? Ουδεμία σχέση με το Alien. (στην εποχή που βγήκε) Πολύ κατώτερο. Χίλιες φορες το Serenity! Που δεν προσποιείται. Είναι!

 

Συμπέρασμα: Άθλιο! Κρίμα για τον Ridley Scott. Μάλλον τελείωσε αυτή η γενιά των δημιουργών. Μάλλον ήρθε η ώρα να σκάσει μύτη νέο αίμα.

Edited by abuno
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνώ με τον Abuno. Η ταινία ήτανε για τα μπάζα. Αν αυτοί ήταν καλοπληρωμένη ομάδα που πάει να κάνει πρώτη επαφή...

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει πια! Η συνταγή έχει ξεπεραστεί. Μην υποτιμάτε άλλο τη νοημοσύνη των θεατών!

Μια ομάδα από άθλιους χαρακτήρες (πάλι προσπάθησαν να χωρέσουν σε μια ομάδα λίγων ατόμων, όλους τους πιθανούς χαρακτήρες μιας κοινωνίας)προσπαθεί να βρει την καταγωγή του ανθρώπινου είδους. Αν αυτοί οι τύποι, ήταν επίλεκτη ομάδα, φανταστείτε τι επικρατούσε πίσω στον πλανήτη μας. Στην πρώτη τους επαφή με τον καινούργιο πλανήτη, έχουν ήδη κάνει άπειρες μαλακίες και λάθος χειρισμούς. Ο καπετάνιος συμπεριφέρεται λες και είναι αρχηγός σε ομάδα του ΝΒΑ

Hey, οι αρχηγοί των ομάδων του ΝΒΑ είναι πολύ καλύτεροι!

Αλλά σε γενικές γραμμές συμφωνώ κι εγώ. Καταλαβαίνω ότι κάτι πρέπει να πάει στραβά για να έχουμε περιπέτεια όμως ας είναι ατύχημα or something. Όχι απανωτές ηλιθιότητες από "ειδικούς" τρομάρα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπατάλη χρόνου αυτή η ταινία. Μια-δυο καλούτσικες ιδέες πνίγηκαν σ' ένα συρφετό από σεναριακές τρύπες, σκηνοθετικές απροσεξίες, ερμηνείες δημοτικού, χαρακτήρες νηπιαγωγείου και κλισέ. Το μόνο που μού έμεινε στο τέλος ήταν τα 3D γυαλιά. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Οι τίτλοι τέλους ρόλαραν στην οθόνη πριν κάνα 10λεπτο παιδιά και έχω να πω πως μιλάμε για τραγικό χάσιμο χρόνου. Τουλάχιστον αν είχα πάει στο cinema να το δω θα γούσταρα λιγάκι με την κατάρριψη του διαστημόπλοιου στο τέλος, αλλά ούτε αυτό δεν χάρηκα τελικά.

 

-Ελεεινοί χαρακτήρες. Οι μόνοι που τείνουν να μην είναι ΓΛΑΣΤΡΕΣ είναι η Σο και το ρομπότ.

 

-Ελεεινό σενάριο. Τρία πηγαινέλα στο ΥΠΕΡΚΑΚΟ οικοδόμημα, ένα μπαμ και κλείσαμε. Α, και μπαλώνουμε άνετα το γεγονός ότι η έγκυος-με-το-ανιψάκι-του-Cthulu πρωταγωνίστρια, αφού ξεγεννηθεί πρόωρα μπροστά στα μάτια μας, μπορεί άνετα να περπατάει, να τρέχει και να ρίχνει και λίγο ξυλίκι, βάζοντάς την να βογκάει πού και που. Τράτζικ.

 

-Ελεεινός κακός. Τα παιδιά μου κάνουν την τιμή να με βγάλουν από το ρημαδοhypersleep, εγώ δεν λέω ούτε καλημέρα -μπορεί να ήταν μουγκό το παλικάρι βέβαια-, παρά αποκεφαλίζω το καλόκαρδο ρομποτάκι -που btw ΕΙΠΕ καλημέρα- και σαλπάρω για να ξεπαστρέψω τη Γη. Τουλάχιστον την πούλεψε από νωρίς...

 

-Καλά εφέ. Phew.

 

-Cool όνομα πλοίου.

 

-Charlize Theron.

 

-Βασικά το παίρνω πίσω για τη Theron. Ούτε τόσο δα nude δεν έδειξε.

 

Εντάξει θα γίνω γραφικός αλλά... WTF MAN? Το μόνο που έκανε ο Scott ήταν να δημιουργήσει καμιά 30αριά ερωτήματα ακόμα προκειμένου να τα απαντήσει σε 2-3 ταινίες στο μέλλον, να βγάλει και το ψωμάκι του ο άνθρωπος. Είχα ενθουσιαστεί κιόλας που θα το δω, τρομάρα μου. Αν φάω και με το Dark Knight Rises την ίδια φόλα θα το γυρίσω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε σειρές, το δηλώνω.

 

Τέλος.

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Prometheus (2012)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..