Jump to content

Photo
- - - - -

Διαγωνισμός "ατάκα κι επί τόπου" #5

• Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Ατάκα κι επί τόπου #5 (16 member(s) have cast votes)

Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία της...

1. Cassandra Gotha (9 votes [56.25%] - View)

Percentage of vote: 56.25%

2. Nienor (7 votes [43.75%] - View)

Percentage of vote: 43.75%

Vote Guests cannot vote

#21 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 26 Ιούνιος 2012 - 12:58

Αχ, παραμυθούδες, τι κεντήματα ήταν αυτά; Όταν τέλειωσα της Άννας, ήμουν σίγουρη ότι θα διάλεγα το δικό της κι όταν τέλειωσα της Κιάρας, πάλι ήμουν σίγουρη ότι θα διάλεγα το δικό της, μέχρι που θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει και της Άννας και μετά έμεινα και τα κοίταζα.

Δε διαλέγω ακόμα, δεν μπορώ. Θα τα ξαναδιαβάσω αργά κι ελπίζω να καταφέρω ν' αποφασίσω. Αλλά ξέρω πως όποιο και να διαλέξω, θα έχω αδικήσει το άλλο.

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#22 KELAINO

KELAINO

χμμμ... πέρκελε...

• Members
  • 2.587 posts
  • Όνομα:Μπάμπης
  • Currently reading:The Night Circus, Erin Morgenstern

Posted 26 Ιούνιος 2012 - 15:12

Βασικά, συμφωνώ πλήρως με την προλαλήσασα.
Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside

Posted Image

#23 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.123 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 28 Ιούνιος 2012 - 13:38

Τη Δευτέρα κλείνει το μαγαζί (έτσι δεν είναι, Ναρουάλις; ), για περάστε, για ψηφίστε! Εμείς δεν πιέζουμε, δεν βάζουμε μαχαίρια σε λαιμούς, απλά μπορούμε να απευθυνθούμε στους τερατογράφους του φόρουμ... :whistling:

.

#24 abuno

abuno

Drunk

• Members
  • 536 posts
  • Όνομα:Στράτος Κ.

Posted 28 Ιούνιος 2012 - 14:13

Με πολύ δυσκολία ψήφισα. Συγχαρητήρια και στις δυο υφάντρες της φαντασίας.

#25 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.097 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 28 Ιούνιος 2012 - 14:32

Δευτέρα, μεσάνυχτα προς Τρίτη. Εγώ ακόμη ν' αποφασίσω. :friends:

#26 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 29 Ιούνιος 2012 - 19:06

Πανέμορφες ιστορίες κι απ' τα δυο κορίτσια. Φαντασοπαίχνιδο απ' τα πολύ καλά. Διάβασα τις ιστορίες και τις απόλαυσα.

Και φυσικά, ένα μέρος του φταιξίματος πάει στην Ευθυμία, γι' αυτήν την τόσο μυστηριακή ατάκα.
Συγχαρητήρια, λοιπόν, και στις τρεις.

Η απόφασή μου θα είναι πολύ δύσκολη. Κι όσο κι αν με ζορίζει, αυτό είναι πολύ καλό.

Edit:
Spoiler

Edited by Mesmer, 29 Ιούνιος 2012 - 19:08.

"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#27 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 29 Ιούνιος 2012 - 22:28

Πολύ όμορφες ιστορίες και οι δύο, τις διάβασα αμφότερες και δεύτερη φορά για να βεβαιωθώ πως δεν αδίκησα κάποια.
Τελικά η ψήφος μου πήγε στην Cassandra. Η ιστορία της μου άφησε καλύτερες εντυπώσεις(χωρίς αυτό να σημαίνει πως αυτή της Nienor δε μου άρεσε).
Συγχαρητήρια στις συμμετέχουσες, πραγματικά πολύ καλή δουλειά κι από τις δύο.

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#28 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.421 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 30 Ιούνιος 2012 - 02:21

Σας ευχαριστούμε πολύ που διαβάζετε και σχολιάζετε :friends:
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#29 Ayu

Ayu

Orang κουρδιστός

• Members
  • 423 posts
  • Όνομα:Ναταλία

Posted 30 Ιούνιος 2012 - 16:58

Μπράβο κορίτσια, στην Ευθυμία για την απίθανη ατάκα και στις συγγραφείς για τις πολύ όμορφες ιστορίες.
Λυπάμαι που δεν έχω χρόνο να κάνω αναλυτικά σχόλια.
Ψήφισα την ιστορία της Nienor γιατί με γοήτευσε η ιδιαιτερότητα της γραφής, ο κόσμος που ξεπερνά την ιστορία, και ο τρόπος με τον οποίο πλέχτηκε η ατάκα μέσα στο διήγημα.
Posted Image
Ever failed. No matter. Fail again. Fail better.

#30 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.197 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 30 Ιούνιος 2012 - 17:35

Όντως πολύ ωραίες και οι δύο συμμετοχές. Το διήγημα της Άννας έχει μερικές πάρα πολύ ωραίες φράσεις, από εκείνες που μου έρχεται να σημειώσω στο μπλοκάκι με τις ατάκες, και η δραματική σύγκρουση είναι πιο δυνατή. Θα ψηφίσω όμως την Κιάρα, γιατί συν του ότι το γράψιμο είναι το ίδιο ωραίο, η σκηνή στην παραλία με τη γριά και το φάντασμα κατάφερε να με ανατριχιάσει. "Η νιότη έφτασε μέχρι τον αγκώνα της"!
Μπράβο και στις δύο.
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#31 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.097 posts

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 10:13

Καταρχήν, ευχαριστώ. Μ' αρέσει να διαβάζω παραμύθια και μ' αρέσει να διαβάζω ενδιαφέροντα παραμύθια και μ' αρέσει ακόμη πιο πολύ να διαβάζω παραμύθια που θα μπορούσαν να είναι πραγματικά. Αν εννοείτε τι εννοώ.

Αναλυτικά.

Η Κασσάνδρα έστησε έναν κόσμο, όπου η μαγεία δεν τα λύνει όλα, όπου η δύναμη της ανθρώπινης ψυχής (ψυχής που κουβαλάει μαζί την αγάπη, το μεγαλείο, τη θυσία αλλά και τον εγωισμό και την ενοχή) είναι εκείνη που κινεί τα νήματα. Είναι ένας κόσμος όπου δεν έχεις τη δυνατότητα να συνδιαλλαγείς με το υπερφυσικό, μόνο να κάνεις τις επιλογές σου και να πληρώσεις το τίμημα. Εδώ οι επιλογές είναι λίγο πιο ανθρώπινες, λίγο πιο προσωπικές, βασίζονται στην αντίληψη της πραγματικότητας την οποία οι περισσότεροι άνθρωποι την έχουν στρεβλή.

Στο τεχνικό μέρος, δεν είμαι σίγουρη ότι ο δυισμός δουλεύει καλά. Θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα νωρίτερα, όπως πχ για το τι μπορεί να κάνει η τελετουργία. Έτσι ο δραματικός αντίκτυπος θα ήταν πολύ πιο έντονος, γιατί θα τον περίμενα, η αγωνία μου θα μαζευόταν σιγά-σιγά και θα μεγάλωνε και στο τέλος απλά θα με αποκεφάλιζες. Επίσης θεωρώ ότι δεν εκμεταλλεύεσαι τα λάθη του Μαράτ καθόλου. Δηλάδη η δική του ΟΓ είναι εκεί μόνο και μόνο για να μας δώσει πληροφορίες σχετικά με το τι έγινε πραγματικά. Θα μπορούσες να της δώσεις λίγο μπαχάρισμα, να έχει κάποιο ρόλο και στη δράση κι όχι μόνο στο στήσιμο του σκηνικού. Δηλαδή ενώ με προετοιμάζεις για δύο πόλους δράσης (Μαράτ, Αζίρ) στην ουσία έχεις μόνο έναν (Αζίρ.) Δείχνει λίγο άνισο έτσι, σαν τραμπάλα που γέρνει προς τη μια μεριά χωρίς όμως ν' ακουμπάει και κάτω.

Η Νίενορ, από την άλλη, μιλάει για το πως μπορούμε ν' αλληλεπιδράσουμε με τη μαγεία. Το δικό της υπερφυσικό δεν στέκει κάπου μακριά, επιβάλοντας τους κανόνες του (αν και η θεά της Κασσάνδρας έχει μια τρυφερή όψη, που δεν μπορείς καθόλου να την παραβλέψεις). Το υπερφυσικό της Νίενορ είναι κάτι που μπορείς να συνδιαλλαγείς μαζί του, να του ζητήσεις πράγματα, και μάλιστα είναι το ίδιο το υπερφυσικό που υπόκειται σε κανόνες όχι δικούς του, κανόνες που του έχουν επιβληθεί από κάτι που δεν ονοματίζεται αλλά ξέρεις πώς είναι η φυσική ροή των πραγμάτων κι όχι κάποια θεότητα.

Τεχνικά, ομολογώ ότι αρχικά η επιλογή των ονομάτων, αν και πετυχημένη, με μπέρδεψε. Πετυχημένη γιατί θα περίμενα η γιαγιά κι η εγγονή να έχουν το ίδιο όνομα, αλλά δύσκολη, γιατί και τα δύο ονόματα που ακούγονται αρχίζουν από "Ι". Κάτι που επίσης δε δούλεψε καλά ήταν η ένδειξη του ότι η γριά έμαθε το θάνατο του γιου. Ακόμη και στη δεύτερη ανάγνωση, δεν ήμουν σίγουρη ότι η γριά δεν ήξερε, κι απλά το αποφάσισε εκείνη τη στιγμή.

Η ψήφος μου... Δεν ξέρω πώς θα πέσει. Γενικά η ματαιότητα της προσπάθειας του Αζίρ με γοητεύει, τσιμπάω με τους ανθρώπους που προσπαθούν και δεν τα καταφέρνουν. Κι από την άλλη, θεωρώ ότι η γιαγιά Ιβάνα είχε πολύ λιγότερα τεχνικά προβλήματα, σε κάθε περίπτωση, λιγότερο ουσιώδη. Νομίζω ότι θα πρέπει να δώσω περισσότερη βάση στην τενχική, εφόσον, μιλάμε για δύο κυρίες με παρόμοιες δυνατότητες έμπνευσης κι εκτέλεσης. Ξέρω ότι κι οι δυο μπορείτε το καλύτερο, αλλά πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή η Κιάρα το εκτέλεσε σωστότερα. Οπότε, Κιάρα για μένα.

#32 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.302 posts

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 12:36

Κατ' αρχάς, ειδική μνεία στην Naroualis που κατάφερε να δώσει ατάκα που έστειλε τον κόσμο στα λεξικά και στο google για να καταλάβει τι σημαίνει.

Νομίζω πως η αναμέτρηση κατέφερε να δώσει δύο καλές ιστορίες, στα πλαίσια και στο επίπεδο που περιμέναμε από τις δύο αντιπάλους. Καμία από τις δύο δεν είχε ιδιαιτέρως πρωτότυπο θέμα (μάλιστα είχαν αρκετές ομοιότητες και μεταξύ τους), αλλά η υλοποίηση ήταν τέτοια που κρατούσε το ενδιαφέρον και το συναίσθημα ψηλά. Θα ψηφίσω τελικά Nienor, γιατί μου άρεσε περισσότερο η πολύ ζωντανή γραφή (η οποία ήταν καλή και στις δύο περιπτώσεις) και το θέμα της ιστορίας, το οποίο δένει με πολύ όμορφο τρόπο με τον κόσμο στον οποίο διαδραματίζεται. Ακόμα κι αν κάποιος δεν έχει ιδέα για την κοσμοπλασία, η ιστορία δίνει στοιχεία που είναι αρκετά για να γοητεύσουν τον ανανγώστη, χωρίς όμως να δυσχεραίνουν την κατανόηση. Η ιστορία της Κασσάνδρας, από την άλλη, είχε, κατά τη γνώμη μου, αρκετά συνηθισμένο βασικό θέμα, ενώ μού έλειψαν κάποιες λεπτομέρειες, κάποια κίνητρα και πληροφορίες, ώστε η κατάληξη να μοιάζει περισσότερο προετοιμασμένη και στέρεα. Να σημειώσω πάντως πως είδα μερικά σημεία στη γραφή, τα οποία είχαν μεγάλη δύναμη, που δείχνουν πως έχεις κάνει αρκετά βήματα προς τα εμπρός σε αυτόν τον τομέα.

Σε γενικές γραμμές, πολύ ωραία αναμέτρηση, με δύο καλές και ευχάριστες στην ανάγνωση ιστορίες. ΕυχαριστούμεPosted Image
Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

#33 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 14:15

Κι αφού τις ξαναδιάβασα (και μετά τις ξαναδιάβασα απλά και μόνο για την απόλαυση μου χάρισαν), αποφάσισα να ψηφίσω την Άννα. Για μια τρίχα, η οποία τρίχα ήταν ένα "αχ" που μου ξέφυγε στην ματαιότητα.

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#34 Big Fat Pig

Big Fat Pig
  • Members
  • 517 posts

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 18:28

Ψήφισα. Θα επανέλθω με τις εντυπώσεις μου, αργότερα.

#35 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.097 posts

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 19:27

Κοιτάξτε, το θέμα είναι απλό. Ελάτε να ψηφίσετε. Βλέπετε πώς πάει το πράμμα, ο αγών ήτο εξ αρχής αμφίρροπος. Ελάτε να διάβασετε, μέχρι τα μεσάνυχτα είναι ακόμη τρεις και μισή ώρες. Ελάτε, να ρίξετε το λιθαράκι σας στην παλάντζα, Να δούμε ποια κοπελιά παίζει τη λύρα της με τις συναισθηματικές σας χορδές.

Αλλά πάνω απ' όλα, ελάτε, γιατί θα διαβάσετε δυο ιστορίες που αξίζουν τον κόπο.

#36 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.802 posts
  • Currently reading:something

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 20:12

Ψήφισα τελικά την ιστορία της Άννας, αλλά και οι δύο ιστορίες μου άρεσαν πάρα πολύ.
Μπράβο και στις δυο σας!

Edited by jjohn, 02 Ιούλιος 2012 - 20:12.

Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#37 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.123 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 20:33

Ευχαριστούμε ρε παιδιά που μας διαβάζετε, να είστε καλά. :friends:

.

#38 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.806 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 20:41

Οκ. Αυτό ήταν κακή ιδέα. Δεν πρέπει να ξαναδιαβάσω τόσο αμφίρροπο διαγωνισμό δύο ώρες πριν τη λήξη του. Δηλαδή εγώ τώρα έχω δύο ώρες να αποφασίσω ε; :dazzled:

Edited by Eugenia Rose, 02 Ιούλιος 2012 - 20:53.

Posted Image

#39 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.499 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 21:09

Οκ. Αυτό ήταν κακή ιδέα. Δεν πρέπει να ξαναδιαβάσω τόσο αμφίρροπο διαγωνισμό δύο ώρες πριν τη λήξη του. Δηλαδή εγώ τώρα έχω δύο ώρες να αποφασίσω ε; :dazzled:

Μια από τα ίδια...

Για να δούμε λοιπόν, ας κάνουμε κριτικές για να δούμε τι θα ψηφίσουμε.

Η ιστορία της Άννας μου φάνηκε πιο plot oriented. Είχε μία γεμάτη πλοκή που χώρεσε ωραία στην ιστορία. Εδώ και εκεί υπήρχαν κάποιες ωραίες εικόνες και η κατάληξη ήταν δυνατή.
Όμως με "χάλασαν" τα flashback. Οι δύο κεντρικοί χαρακτήρες βλέπουν όλη την ιστορία ως αναμνήσεις, με υπόνοιες σκηνών. Έτσι χάνεται μεγάλο μέρος του δράματος.
Σημειωσούλες: Attached File  Ζαρ Ίζμπα.doc   98,5KB   7 downloads

Της Κιάρας πάλι ήταν το ακριβώς ανάποδο. Δυνατή γραφή, πολλές εικόνες και σκηνοθετημένη αφήγηση, αλλά η πλοκή μου φάνηκε μάλλον αναιμική και απλωμένη παραπάνω από όσο θα έπρεπε.
Σημειώσεις: Attached File  Σιράχθαζ.doc   44,5KB   3 downloads
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#40 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.097 posts

Posted 02 Ιούλιος 2012 - 21:20

Πωπω, τι παρατήρησα τώρα δα! Πωπω! Έχω κουβέντα για μετά το πέρας του διαγωνισμού! Πωπω, κουβέντα που θ' ανοίξουμε! Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users