Jump to content

Οι τερατογράφοι


  

8 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο;

    • Χαμένοι στα σκοτεινά νερά - John82
      1
    • Κάποτε στο Νέο Μεξικό - Abuno
      0
    • Δονήσεις - Mesmer
      7

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Το καλοκαίρι του 2011 βγάλαμε τις Ερυνίες του SFF, καιρός λοιπόν να δούμε και ποιες είναι οι πιο αιματοβαμένες και τρομαχτικές πένες στο forum.

blood_pen.jpg

Η πρόκληση είναι απλή: μία ιστορία, από 5000 έως 15000 λέξεις σε θέμα που θα δοθεί σύντομα (τη Δευτέρα 25/6/2012). Οι συμμετέχοντες έχουν προθεσμία υποβολής έως τις 31/8/2012 και στη συνέχεια το αιμοδιψές κοινό θα ψηφίσει την αγαπημένη του ιστορία.

 

Οι ιστορίες πρέπει να ανήκουν υποχρεωτικά στον χώρο του υπερφυσικού/μεταφυσικού τρόμου.

 

ΘΕΜΑ

Το τέρας.

Vampires.jpg

Κάθε είδους τέρας. Βρικόλακες, λυκάνθρωποι, φαντάσματα και άλλα πλάσματα βγαλμένα από μύθους και παραδόσεις.

Photo___Blood_Soaked___6969_by_resurgere.jpg

Επιστημονικά πειράματα που πήγαν λάθος, μεταλλάξεις και αφύσικα πλάσματα.

Masks-crop.jpg

Πλάσματα τόσο αφύσικα που αμφισβητούν τη λογική και τους ίδιους τους φυσικούς νόμους.

baphomet-300x300.jpg

Δαίμονες αρχαίοι και σύγχρονοι.

san-isidro_large.jpg

Και ότι άλλο τερατούργημα γεννάει η φαντασία σας.

O.T.

Και όχι, το "όλοι οι άνθρωποι είμαστε τέρατα" και το "ένα ανθρώπινο τέρας" δεν μετράνε, παρά μόνο ως αντιδιαστολή/σύγκριση με το υπερφυσικό/μεταφυσικό στοιχείο.

 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Χαμένοι στα σκοτεινά νερά - John82

Κάποτε στο Νέο Μεξικό - Abuno

Δονήσεις - Mesmer

 

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ

Η ψηφοφορία θα γίνει με ένα απλό poll και λήγει στις 30 Σεπτεμβρίου. ένα δώρο-έκπληξη περιμένει το νικητή.

 

FAQ

- Μα καλά, δεν είναι πολλές 15000 λέξεις;

- Η προθεσμία να γραφτεί η ιστορία είναι πάνω από 2 μήνες. Σε τόσο χρόνο όχι μόνο γράφονται 15000 λέξεις, αλλά και διορθώνονται άνετα. Επίσης, κανένας δεν υποχρεώνει τον συγγραφέα να εξαντλήσει το όριο αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα πιο κουραστικό από μία ιστορία που τραβάει για να γεμίσει κάποιον αριθμό λέξεων.

 

- Μου βγήκε λίγο μεγαλύτερη, μπορώ να την αφήσω έτσι;

- Όχι. Αν δεν χωράει σε 15000, είσαι σίγουρος ότι είναι η σωστή ιστορία για τη συγκεκριμένη διοργάνωση; Αν ναι, μήπως να κόψεις κάτι που περισσεύει;

 

- Μα καλά, αν έχουμε 20+ συμμετοχές πότε θα προλάβω να τις διαβάσω;

- Θα δωθεί αρκετός χρόνος για την ψηφοφορία.

 

- Τραβάει πάρα πολύ αυτός ο διαγωνισμός; Πότε θα γίνει ο επόμενος;

- Το συγκεκριμένο event είναι άσχετο με τους διαγωνισμούς, ο επόμενος διαγωνισμός θα γίνει στην ώρα του.

 

- Πώς θα ψηφίσουμε;

- Θα ανακοινωθεί με τη λήξη της υποβολής. Πάντως, θα διαφέρει από τον τρόπο που γίνεται η ψηφοφορία στους υπάρχοντες διαγωνισμούς.

 

- Θα δοθεί παράταση;

- Σε καμία περίπτωση. Μην ξεκινήσετε τις τελευταίες 2-3 μέρες ελπίζοντας σε παράταση, γιατί δεν πρόκειται να δωθεί.

 

- Είναι ανάγκη να υπάρχει υπερφυσικό στοιχείο στην ιστορία;

- Είμαστε στο sff.gr, πρέπει να υπάρχει κάποιο φανταστικό στοιχείο ή κάποια εξήγηση ΕΦ για τα όσα τρομαχτικά συμβαίνουν.

 

- Μπορώ να γράψω ΕΦ-Fantasy-Αστυνομικό-Άρλεκιν;

- Όχι. Παρόλα αυτά, η ιστορία σας μπορεί να έχει εξήγηση ΕΦ ή έκδηλα φανταστικό στοιχείο. Για παράδειγμα, το I am Legend του Matheson (με στοιχεία ΕΦ) θα γινόταν δεκτό, το Alien όχι. Παρομοίως, ο Υφαντόκοσμος ίσως γινόταν δεκτός, ο Solomon Kane όχι.

Το σημαντικό είναι να υπερισχύει το στοιχείο του τρόμου, δηλαδή η ιστορία να βγάζει φρίκη, φόβο, τρόμο, αγωνία κλπ. Τα SFF στοιχεία της ιστορίας πρέπει να έχουν αυτή τη σκοτεινή χροιά που απαιτεί η λογοτεχνία τρόμου. Αν έχετε αμφιβολία για το αν η ιστορία σας θα γίνει δεκτή, στείλτε μου ένα ΠΜ με την ιδέα σας για να δούμε μαζί αν είναι εντάξει.

 

- Έχω μία καταπληκτική ιστορία για κάποιον που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι του μιλάει ένας δαίμονας και...

- Αν είναι σαφές ότι ΝΟΜΙΖΕΙ ότι του μιλάει ένας δαίμονας τότε μάλλον είσαι σε λάθος διαγωνισμό. Λυπάμαι. Παρόλα αυτά είναι θεμιτό μία ιστορία να παίξει με το αν το υπερφυσικό στοιχείο είναι πραγματικότητα ή στο μυαλό του κεντρικού χαρακτήρα, τότε πιθανότατα θα γίνει δεκτή. Η διαχωριστική γραμμή είναι αρκετά λεπτή και χρειάζεται αρκετή προσοχή στο χειρισμό.

 

- Για εμένα ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΤΡΟΜΟΣ είναι η κρίση αξιών που αντιμετωπίζουμε σήμερα σαν χώρα, όχι βαμπίρ και διαόλοι. Να γράψω ένα αυτοβιογραφικό κείμενο για το θέμα αυτό;

- ... ΟΧΙ! Αν όμως, με εφαλτήριο την κρίση αξιών (ή οτιδήποτε άλλο σε εκφράζει και το θεωρείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΡΟΜΟ) γράψεις κάτι που να ανήκει στο genre και έχει ξεκάθαρα υπερφυσικό/μεταφυσικό στοιχείο, προχώρα.

 

- Εγώ δε διαβαζω τρόμο, αλλά έχω μία καταπληκτική ιστορία που ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ τα στενά όρια του είδους. Μουχαχαχαχαχα!

- Αφού δε διαβάζεις τρόμο, πώς ξέρεις τα όρια του genre;

 

- Πότε μπορώ να σηκώσω την ιστορία μου;

- Όποια στιγμή το επιθυμείς. Παρόλα αυτά, θα πρότεινα στους συμμετέχοντες να μη βιαστούν, αντίθετα να ξαναπεράσουν μία ή δύο φορές την ιστορία τους για τυχόν διορθώσεις.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι παλι τούτο; Δεν σας προλαβαινουμε ολους εδω μέσα :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το λέει ξεκάθαρα. Πώς ήταν οι Ερινύες, αλλά τώρα στον χώρο του τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν έχουμε να διαβάσουμε έστω και λιγότερες από 10 νουβέλες των 10.000 περίπου λέξεων... να δω ποιος θα καταφέρει να ψηφίσει εκτός από τους συγγραφείς. Μήπως να μείωνες τα όρια λέξεων; (γιατί εγώ δύσκολα θα γράψω κάτι πάνω από 5000)

2. Θρίλερ εφ περνάει; Υποθέτω πως ναι, αφού δέχεσαι το I am legend, αλλά αυτό έχει και κάτι-σαν-ζόμπι και πιάνει τις συμβάσεις του τρόμου.Θα περνούσε και ο Ιός του Scott Sigler, το Terminator και η Μύγα αν ήταν βιβλία; Εμένα πάντως με τρόμαξαν.

3. Το Κουτί του Κέτσαμ θα περνούσε; (=πολύ συγκαλυμμένο το υπερφυσικό στοιχείο και όχι οπωσδήποτε τρομαχτικό)

 

Μάλλον αγγίζουν τα όρια του σπαμ όλα αυτά... Το αν υπάρχει υπερφυσικό στοιχείο σε μια ιστορία είναι σχετικά εύκολο να καθοριστεί, αλλά το τι τρομάζει τον καθένα χωράει πολλή συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν έχουμε να διαβάσουμε έστω και λιγότερες από 10 νουβέλες των 10.000 περίπου λέξεων... να δω ποιος θα καταφέρει να ψηφίσει εκτός από τους συγγραφείς. Μήπως να μείωνες τα όρια λέξεων; (γιατί εγώ δύσκολα θα γράψω κάτι πάνω από 5000)

Τότε γράψε 5000, εντός ορίων θα είσαι (αν και, από όσο θυμάμαι, εσύ έλεγες ότι 3850 είναι λίγες). Δεν πιστεύω ότι θα βρεθούν πολλοί που θα ξεπεράσουν τις 10000 λέξεις πάντως.

 

2. Θρίλερ εφ περνάει; Υποθέτω πως ναι, αφού δέχεσαι το I am legend, αλλά αυτό έχει και κάτι-σαν-ζόμπι και πιάνει τις συμβάσεις του τρόμου.Θα περνούσε και ο Ιός του Scott Sigler, το Terminator και η Μύγα αν ήταν βιβλία; Εμένα πάντως με τρόμαξαν.

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία που λες, αλλά το Terminator σίγουρα ΔΕ θα πέρναγε ως τρόμου. Η Μύγα από την άλλη είναι εξαιρετικό παράδειγμα science horror (όπως και οι περισσότερες body horror ταινίες του Cronnemberg). O Ιος νομίζω ότι μάλλον στο θρίλερ πάει, όχι στον τρόμο και κάπου εκεί βγαίνει off.

 

3. Το Κουτί του Κέτσαμ θα περνούσε; (=πολύ συγκαλυμμένο το υπερφυσικό στοιχείο και όχι οπωσδήποτε τρομαχτικό)

Είναι ιστορία-υπόδειγμα μεταφυσικού τρόμου, φυσικά και θα περνούσε. Κι ας μην τρομάζει τους μισούς αναγνώστες, ανήκει στο genre του τρόμου λόγω του eerie στοιχείου που περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

damnit γιατι τώρα να γίνει αυτό; Ζηλεύω ήδη απίστευτα... :angry:

Link to comment
Share on other sites

damnit γιατι τώρα να γίνει αυτό; Ζηλεύω ήδη απίστευτα... :angry:

Γιατί ζηλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίζει να προλαβαίνω να ασχολούμαι με το γράψιμο, όπως μέχρι τώρα, για λίγο διάστημα· μου είναι πιο εύκολο να γράψω νουβέλα ή και κάτι πιο μεγάλο, και αν αρχίσω είναι σίγουρο ότι θα τα θαλασσώσω με την νέα δουλειά καιδεν το θέλω αυτό τώρα. Οπότε θα σας παρακολουθώ απλά (αν έχω ίντερνετ)και θα σκάω απο την ζήλεια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο Δράκουλας και ο Φρανκεστάιν θεωρούνται υπερφυσικός τρόμος;

(οι ιδέες, όχι οι ταινίες)

 

Μήπως ένας τέτοιος διαγωνισμός θα έπρεπε να έχει ελεύθερο θέμα;

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Ο Δράκουλας και ο Φρανκεστάιν θεωρούνται υπερφυσικός τρόμος;

(οι ιδέες, όχι οι ταινίες)

Γοτθικός τρόμος θεωρούνται τα βιβλία, αλλά οι ιδέες μια χαρά είναι για το διαγωνισμό.

 

Μήπως ένας τέτοιος διαγωνισμός θα έπρεπε να έχει ελεύθερο θέμα;

Περίμενε να δεις το θέμα και τα ξαναλέμε για το πόσο ανοιχτό (δεν) είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δράκουλας και ο Φρανκεστάιν θεωρούνται υπερφυσικός τρόμος;

(οι ιδέες, όχι οι ταινίες)

Γοτθικός τρόμος θεωρούνται τα βιβλία, αλλά οι ιδέες μια χαρά είναι για το διαγωνισμό.

 

Μήπως ένας τέτοιος διαγωνισμός θα έπρεπε να έχει ελεύθερο θέμα;

Περίμενε να δεις το θέμα και τα ξαναλέμε για το πόσο ανοιχτό (δεν) είναι.

 

Ωραίος...:good:

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα κάτι δημιουργικό για να ασχοληθώ τις ατελειώτες κενές ώρες της νυχτερινής δουλειάς μου...OP you rock!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έρχεται το θέμα:cold:

 

Μόνο Ένας το γνωρίζει μέχρι εκείνη η ώρα να έρθει.

Yog-Sothoth_couleur-1.jpg

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα το βάλει ο Νιχ και ο Scanner; Και αν οχι ποιος; :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα κρέντιτ για το όνομα του διαγωνισμού, οφείλετε να μου το δώσετεrolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα. Καταραμένοι να 'στε :p Θα δούμε αν θα βρω το χρόνο και την έμπνευση.

 

Κατανοητά τα περισσότερα, με τα οποία συμφωνώ, αλλά επειδή ένα δυο σχολιάκια κατέστησαν αρκετά λεπτές τις γραμμές διαχωρισμού των ειδών, κι επειδή είναι κρίμα να ξεκινήσει κάποιος να γράφει χιλιάδες λέξεις για να βγει off-topic από το καλημέρα, θέλω να κάνω -όχι ένσταση, άλλωστε τους κανόνες τους θέτετε εσείς- μια-δυο "enquiries" ( ελπίζοντας ότι θα μπορέσουν να βοηθήσουν και τα υπόλοιπα μέλη).

 

1. Με βάση τα πλαίσια του "διαγωνισμού", πχ. το γιατί δε μπαίνει το Solomon Kane το καταλαβαίνω. Μπορείτε να κάνετε λίγο πιο σαφές το γιατί το Alien δε θα γινόταν δεκτό; I mean..... ΕΦ....... check. Τρόμος.... check. Αν το Alien δεν είναι από τις επιτομές του sci-fi horror, τότε εγώ είμαι ο Κθούλου ο B'.

 

Με την ίδια λογική ούτε το "The Thing" θα γινόταν δεκτό; :o

 

2. Καλό σημάδι ότι αποκλείετε τον σουρεαλισμό (το φανταστικό κόσμο που πλάθει κάποιος στο κεφάλι του όταν δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα...). Έχω βαρεθεί αυτή τη μεταμοντέρνα μόδα. Αφήστε που συνήθως κάτι τέτοια κερδίζουν και τα βραβεία :/

 

Από την άλλη όμως, τον magic realism τον επιτρέπετε; (λχ. Shyamalan, for lack of a better example)

Edited by Punkalyptic
Link to comment
Share on other sites

1. Με βάση τα πλαίσια του "διαγωνισμού", πχ. το γιατί δε μπαίνει το Solomon Kane το καταλαβαίνω. Μπορείτε να κάνετε λίγο πιο σαφές το γιατί το Alien δε θα γινόταν δεκτό; I mean..... ΕΦ....... check. Τρόμος.... check. Αν το Alien δεν είναι από τις επιτομές του sci-fi horror, τότε εγώ είμαι ο Κθούλου ο B'.

 

Με την ίδια λογική ούτε το "The Thing" θα γινόταν δεκτό; :o

Οι επιλογές μπήκαν ενδεικτικά σχετικά με το τι υπερισχύει. Το Alien είναι ταινιάρα και τρομαχτικό όσο δεν πάει, αλλά η κύρια ένστασή μου είναι ότι όλο εξελίσσεται στο διάστημα, με ένα εξωγηίνο ον που έχει ξεχωριστή βιολογία. Αναφέρθηκε περισσότερο για την ύπαρξη του διαστημοπλοίου, που περνάει το στόρυ στην κατηγορία της ΕΦ.

Το Aliens πάει ένα βήμα παραπέρα, με marines και έναν πλανήτη γεμάτο με Aliens και μπαμ-μπουμ.

 

Το The Thing φυσικά και θα το έβαζα στον τρόμο, η βασική έμφαση είναι στο πόσο μακριά πας τα στοιχεία ΕΦ, αν πας στο μακρινό μέλλον με διάστημα και ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός, ε, μάλλον εντάσσεσαι στο Sci-fi

 

2. Καλό σημάδι ότι αποκλείετε τον σουρεαλισμό (το φανταστικό κόσμο που πλάθει κάποιος στο κεφάλι του όταν δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα...). Έχω βαρεθεί αυτή τη μεταμοντέρνα μόδα. Αφήστε που συνήθως κάτι τέτοια κερδίζουν και τα βραβεία :/

 

Από την άλλη όμως, τον magic realism τον επιτρέπετε; (λχ. Shyamalan, for lack of a better example)

Έχω την υποψία ότι ο μαγικός ρεαλισμός παίζει κυρίως στο fantasy, όχι στον τρόμο. Παρόλα αυτά, φανταστικό στοιχείο σε αστικό τοπίο και με έντονο το στοιχείο του τρόμου είναι μάλλον η νόρμα, όχι κάποια εξαίρεση. Μιας και αναφέρεις τον Shyamalan η Έκτη Άισθηση θα πέρναγε σαν τρόμος. Ο Άφθαρτος μάλλον όχι. Το Σκοτεινό χωριό ίσως, αν δεν είχε το τέλος που είχε. Τις άλλες ταινίες του δεν τις έχω δει για να κρίνω, αν και υποψιάζομαι ότι εννοείς το Lady of the Lake και δεν...

 

Αν έχεις όμως κάποια συγκεκριμένη ιδέα, ρώτα για να μην γράφεις άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Μάλλον δεν ξεκαθάρισα κάτι που θεωρούσα αυτονόητο. Εννοείται ότι ο τρόμος θα είναι το κυρίαρχο στοιχείο. Και στις ερωτήσεις που έκανα για sci-fi και magic realism παραδείγματα, είχα ανείπωτη προϋπόθεση ότι το πρώτο συστατικό θα ήταν ο τρόμος. Ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιο θέμα αποκλεισμού όσον αφορά το δεύτερο συστατικό ;) Δε χρειάζεται να εντάσσεται μόνο στο sci-fi, στο fantasy ή μόνο στο horror κάτι, υπάρχουν και οι συνδυασμοί. Προφανώς αναφέρεσαι στο προς τα που γέρνει η ζυγαριά.

 

Ναι, σωστά φαντάζεσαι, μάλλον το πιο χαρακτηριστικό magic realism παράδειγμα του Shyamalan είναι το Lady In The Water. Επίσης, είσαι ο δεύτερος μέσα σε λίγες μέρες που μιλάω και μου το λέει σαν Lady Of The Lake! Παγκόσμια συνομωσία μυρίζομαι... :p

 

Οκ λοιπόν, άρα δεν έχουμε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με Alien/The Thing-like καταστάσεις κλπ. αρκεί η έμφαση να δίνεται στον τρόμο, και το οποιοδήποτε ΕΦ/Φ setting να περνάει σε δεύτερο ρόλο. Σωστά κατάλαβα;

 

 

 

Edit: μοιράζομαι μια ενδιαφέρουσα ατάκα που διάβασα σήμερα:

“Terror is the anticipation of something being revealed; horror is the realization or exposure of something once hidden. Each requires the other.”

Edited by Punkalyptic
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ξεκαθάρισα κάτι που θεωρούσα αυτονόητο. Εννοείται ότι ο τρόμος θα είναι το κυρίαρχο στοιχείο. Και στις ερωτήσεις που έκανα για sci-fi και magic realism παραδείγματα, είχα ανείπωτη προϋπόθεση ότι το πρώτο συστατικό θα ήταν ο τρόμος. Ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιο θέμα αποκλεισμού όσον αφορά το δεύτερο συστατικό ;) Δε χρειάζεται να εντάσσεται μόνο στο sci-fi, στο fantasy ή μόνο στο horror κάτι, υπάρχουν και οι συνδυασμοί. Προφανώς αναφέρεσαι στο προς τα που γέρνει η ζυγαριά.

OK, να το πω εντελώς λιανά: αν βάλεις ένα τέρας/ψυχοπαθή δολοφόνο σε ένα διαστημόπλοιο, τότε η ιστορία δε θα γίνει απαραίτητα τρόμου (πχ θα έλεγες ποτέ ταινία τρόμου το Sunshine; Ή κάποια επεισόδια Doctor Who; )

Link to comment
Share on other sites

Πάλι αυτή η κουβέντα; Ακόμη να διευκρινίσουμε τι σημαίνει τρόμος;

Link to comment
Share on other sites

OK, να το πω εντελώς λιανά: αν βάλεις ένα τέρας/ψυχοπαθή δολοφόνο σε ένα διαστημόπλοιο, τότε η ιστορία δε θα γίνει απαραίτητα τρόμου (πχ θα έλεγες ποτέ ταινία τρόμου το Sunshine; Ή κάποια επεισόδια Doctor Who; )

 

Νομίζω σε αυτό σου απάντησα στο προηγούμενο post. Το Sunshine είναι και αυτό sci-fi horror. Συνυπάρχουν δύο genres (μη σου πω περισσότερα). Κι αν πρέπει να τα κατανείμω με σειρά βαρύτητας στο εν λόγω παράδειγμα, φυσικα και πρώτη μπαίνει η ΕΦ, δεύτερος ο τρόμος. Αλλά υπάρχουν και παραδείγματα που συμβαίνει το ανάποδο, κι επικρατεί ο τρόμος, ασχέτως περιβάλλοντος. Οπότε ας μείνουμε στα συμπεράσματα που βγάλαμε παραπάνω, αφού μια χαρά τα είπαμε. Το ότι βάζεις κάποιον σε ένα διαστημόπλοιο δεν αλλάζει αυτομάτως το είδος, εξαρτάται πού δίνεις το βάρος.

 

Το γράφημα της Sonya μας επιβεβαιώνει, χεχε

(αν και πάντα είναι easier said, than done)

 

* Η κουβέντα περί ορι(σμ)οθετήσεων ειδών είναι μια όμορφη κουβέντα, πλην πολύωρη, στην οποία είμαι σίγουρος ότι έχετε εμβαθύνει ιδιαιτέρως εδώ μέσα, όπως έχω κάνει αντίστοιχα κι εγώ (δυστυχώς όχι εδώ μέσα ;p). Και μπορούμε να τη συνεχίσουμε κάποια άλλη στιγμή, γιατί έχει ψωμί. Κι έχω ιδέες φρικαλέες :chinese:

Edited by Punkalyptic
Link to comment
Share on other sites

Το άλιεν πάντως στο μυαλό μου το έχω στις ταινίες-ορισμό του τρόμου. Σημασία εν τέλει δεν έχει το συναίσθημα και όχι το setting;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..