Jump to content
messier88

Ξεκινώντας το ταξίδι του Star Trek

Recommended Posts

messier88

Καλησπέρα σε όλους. Όπως βλέπετε ξεκίνησα ένα νέο τόπικ που αφορά το ταξίδι μου στον κόσμο του Star Trek. Το τόπικ αυτό το ξεκίνησα για δύο λόγους. Πρώτον για να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες που θα αποκτώ παρακολουθώντας την σειρά (εξάλλου αυτά που διάβασα εδώ μέσα ήταν μεγάλη βοήθεια και με κατατόπισαν αρκετά σε αυτό το ξεκίνημα). Και ο δεύτερος λόγος είναι να ανταλλάξουμε απόψεις και απορίες τόσο με τους πιο έμπειρους αλλά κυρίως με τους νέους στο χώρο, όπως εγώ!

Ξεκίνησα λοιπόν, μόλις χθες, να παρακολουθώ Trek ακολουθώντας την πρόταση πολλών για ένα "ποτπουρί" επεισοδίων. Άρχισα λοιπόν από τα επεισόδια του TOS που προτείνετε στο αντίστοιχο τόπικ και μπορώ να πω πως παρά τις προβλέψεις μου, η "παλιά αισθητική" δεν με χαλάει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Αυτό βέβαια δεν ξέρω αν θα ισχύει για κάθε νέο στο χώρο αλλά αρκεί κανείς να ξεκινήσει να βλέπει συνειδητοποιώντας πως πρόκειται για μια σειρά που γυρίστηκε πριν αρκετές δεκαετίες! Αν έχει κάποιος αυτό το δεδομένο στο μυαλό του και δεν περιμένει πολλά από εφέ κλπ, τότε σίγουρα θα δει την αρχική σειρά ξεκούραστα και κυρίως ευχάριστα (όπως τη βλέπω εγώ μέχρι στιγμής).

Θέλω να μοιραστώ όμως και κάτι ακόμα, το οποίο μπερδεύει πολλούς που δεν ξέρουν τη σειρά. Καταλαβαίνω πως μπορεί να σας "δαιμονίσω", αλλά οφείλω να παραδεκτώ πως μέχρι πριν λίγες μέρες νόμιζα πως το Trek είναι σαν το Star Wars και ότι απλά επικεντρώνεται πιο πολύ σε ένα συγκεκριμένο σκάφος........... chinese.gif!!! Διαβάζοντας τα θέματα στο φόρουμ και ξεκινώντας να βλέπω τη σειρά διαψεύστηκα ευχάριστα!!! Με χαροποίησε ιδιαίτερα το γεγονός πως το Τρεκ περιέχει πολλά στοιχεία και όρους Φυσικής, και έτσι μου φαίνεται μια εν μέρει ρεαλιστική επιστημονική φαντασία! Δεν θέλω να αναφερθώ παραπάνω (καθώς βρίσκομαι στην αρχή ακόμα) , απλά το έγραψα αυτό για όσους δεν έχουν καμία επαφή με το αντικείμενο (ξαναλέω, όπως ήμουν/είμαι και εγώ) ώστε να μην τα μπλέκουν.

Συνεχίζω λοιπόν ακάθεκτα τη σειρά και ξαναμιλάμε!

karatasiospa

Ελπίζω να το βρήκες στην remastered εκδοχή του. Η εικόνα και τα εφφέ είναι πολύ καλύτερα

messier88

Ναι Παναγιώτη! Δεν το βρήκα σε ΒR αλλά είναι μια χαρά!

DimitrisX

Σωστός ο Σταμάτης!!! :good:

Και μην φοβάσαι τα περί "δαιμονισμού ημών και λοιπών".

Αν υπήρχε ένα μήνυμα (από τα πολλά) που τόλμησε και τελικά πέρασε ο Roddenberry ήταν ο σεβασμός στη διαφορετικότητα.

Συνέχισε και θα τα πιούμε. :drinks:

Edited by DimitrisX

messier88

Τελείωσα αισίως την πρώτη σειρά(τα επεισόδια που προτείνατε). Καταρχήν να γράψω τις εντυπώσεις μου. Μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά, ταυτίστηκα σε αρκετά σημεία με τους χαρακτήρες και γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτήν την πρώτη επαφή! Βέβαια οφείλω να παραδεκτώ πως τα εφέ και τα σκηνικά, όντας τόσο παλιά, θα με κούραζαν αν έβλεπα όλα τα επεισόδια. Με λίγα λόγια μου άρεσαν και άντεξα 30 επεισόδια αλλά δεν νομίζω να άντεχα να δω ολόκληρες τις σαιζόν. Επομένως προτείνω σε όποιον ξεκινάει τώρα τα σταρ τρεκ, να δει το TOS αλλά όχι ολόκληρο, παρά μόνο ορισμένα αντιπροσωπευτικά επεισόδια του.

Άρχισα λοιπόν να....κατεβάζω το TNG. Ξεκινάω λοιπόν να βλέπω το πρώτο (το διπλό) επεισόδιο από την πρώτη σαιζόν και ξαφνικά τσουουουπ....βλέπω έναν Κλίνγκον!!!!! Βρε παιδιά αν δεν κάνω λάθος , ο Worf δεν είναι Κλίνγκον?? Τι δουλειά έχει στο Enterprise??? Και γενικά να ρωτήσω το εξής...μετά το ΤOS και πριν δω το TNG, τι πρέπει να δω??

DimitrisX

Κάπως έτσι αντέδρασα κι εγώ όταν πρωτοείδα το TNG. Ήταν κορυφαία κίνηση από τους δημιουργούς. :good:

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να συνέχιζες με το Enterprise.

Παρότι προοιμιακή σειρά, δεν θα ήταν κακό να ξεκινούσες από αυτό, τουλάχιστον μέχρι να κυκλοφορήσει το TNG σε Bluray.

Spock

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το Enterprise είναι καλό να το βλέπει κανείς τελευταίο. Έχει νόημα που είναι prequel και πολλά πράγματα στα επεισόδια της σειράς δεν βγάζουν νόημα ή είναι απλώς άχρηστα αν δεν ειδωθούν έχοντας ήδη δει τις άλλες σειρές. Αν όντως αφήσεις το ENT για τελευταίο (όπως και προβλήθηκε, δηλαδή), θα διαπιστώσεις πολύ πιο απτά αυτά που σου λεώ τώρα.

Πιστεύω ότι το καλύτερο τώρα για σένα θα ήταν να δεις TNG, DS9 και Voyager με όλα τους τα επεισόδια στη σειρά. Πριν το TNG μπορείς αν θέλεις να δεις τις 6 πρώτες ταινίες. Μετά το TNG και πριν το DS9 τις 4 επόμενες.

Edited by Spock

messier88

Δηλαδη για να καταλαβω...οι ταινιες ειναι ουσιαστικα μερος της λογικης συνεχειας του σταρ τρεκ και οχι κατι εχτρα,δηλαδη μια μεταφορα απλα στην μεγαλη οθονη?

Spock

Όχι, δεν είναι μεταφορά, είναι συνέχεια των σειρών TOS και TNG, οι 6 πρώτες και οι 4 επόμενες αντίστοιχα.

Δες λίγο αυτό.

DinoHajiyorgi

Ο χάρτης μας δίνει την σειρά προβολής των έργων σε τηλεόραση και κινηματογράφους. Αλλά ναι, αν θέλεις να δεις πως κατέληξε ένας Κλίνγκον αξιωματικός του Έντερπραϊζ, ως "ιστορική συνέχεια" πρέπει να δεις πρώτα μερικές ταινίες (μέχρι και την 6).

messier88

Ωραία, κατάλαβα!! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ugh

καλως ηρθες στον κοσμο του Σταρ Τρεκ φιλε Σταματη

οφειλω να ομολογησω οτι σε ζηλευω για το γεγονος οτι θα δεις για ΠΡΩΤΗ φορα πολλα απο αυτα που εμεις εχουμε δει και ξαναδει, ανακαλυπτοντας εναν "καινουργιο" κοσμο που εμεις εχουμε μαθει να αγαπαμε τοσα χρονια

αυτο που σου προτεινουν παραπανω τα παιδια νομιζω οτι ειναι και ο καλυτερος και λογικοτερος τροπος για να παρακολουθησεις το σταρ τρεκ και να καταλαβεις τις πολλες αναφορες που υπαρχουν αναμεσα σε σειρες και ταινιες καθως και να εχεις την αισθηση της συνεχειας σε αυτα που βλεπεις

ENJOY ! :drinks:

messier88

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα φίλε Στέφανε. Όντως είμαι και εγώ ενθουσιασμένος που μπήκα σε αυτόν τον φοβερό όπως φαίνεται κόσμο!! Και χαίρομαι ιδιαίτερα για την ύπαρξη αυτού του φόρουμ καθώς όλοι σας με βοηθάτε πάρα πολύ! Καλή συνέχεια σε όσους ξεκινάμε τώρα αλλά και σε όσους από εσάς τα ξαναζείτε μαζί μας!

messier88

Γεια και χαρά σε όλους! Συνεχίζοντας λοιπόν το ταξίδι μου στον κόσμο του Star Trek και αφού είδα τις πρώτες 6 ταινίες, συνέχισα με το TNG. Είμαι στα τελειώματα της 1ης σεζόν και πιστεύω πως δεν θα μπορούσα να μην σχολιάσω το επεισόδιο "Symbiosis". Πραγματικά το επεισόδιο αυτό είναι τόσο διδακτικό, τόσο κοινωνικό, με τόσα μηνύματα!!!!

Συνεχίζω με spoiler για κάθε ενδεχόμενο:

Καταρχήν φαίνεται να μεταφέρει την κατάσταση που επικρατεί με τις φαρμακοβιομηχανίες. Μπορεί ο κόσμος να πεθαίνει αλλά αυτές θα κοιτάξουν να βγάλουν το κέρδους τους!!! Έπειτα αφού αποδεικνύεται πως η ασθένεια δεν υπάρχει και το "φάρμακο" είναι στην πραγματικότητα ναρκωτικό, θυμίζει επίσης της αρκετές περιπτώσεις σημαντικών ασθενειών (πχ AIDS) όπου υπάρχουν κατηγορίες για πλασματική δημιουργία του ιού και χορήγηση φαρμάκων με σκοπό φυσικά το κέρδος! Βέβαια εκείνη την εποχή ίσως να μην υπήρχαν τέτοιου είδους κατηγορίες αλλά βλέποντας το το 2012, εμένα προσωπικά μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό. Έπειτα, το κοινωνικό μήνυμα κατά των ναρκωτικών από την Γιαρ προς τον Γουέσλυ! Και τέλος, ο δισταγμός του Πικάρντ για το αν πρέπει ή όχι να δώσει το φάρμακο-ναρκωτικό βλέποντας ανθρώπους να υποφέρουν είναι η κατάσταση που βιώνουμε σχεδόν όλοι μας καθημερινά, όταν αναρωτιόμαστε αν πρέπει να βοηθήσουμε οικονομικά κάποιον τοξικομανή..Να του δώσουμε λεφτά για την δόση του(κάτι το οποίο θα τον καταστρέψει) ή μήπως όχι, αφήνοντας τον να υποφέρει???

Υ.Γ.: Άσχετο με το ST αλλά πάντα σχετικό με τη Ζωή....Μακριά από τα ναρκωτικά....Μακάρι να τελειώσει κάποτε αυτή η λαίλαπα της γενιάς μας και μακάρι όλα τα τοξικομανή αδέρφια μας να ξαναβρούν τον δρόμος τους...Ευτυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία από κάποιον του κοντινού μου περιβάλλοντος και εύχομαι να μην έχει κανένας από εσάς.

DimitrisX

Πάντα επίκαιρες οι θεματικές του ST. :starfleet:

Όταν φτάσεις στο "The Measure of a Man" (κύκλος 2, επεισόδιο 09), θα ήθελα απόψεις σου.

Καλή συνέχεια, Σταμάτη. ;-)

Nova

Όταν φτάσεις στο "The Measure of a Man" (κύκλος 2, επεισόδιο 09), θα ήθελα απόψεις σου.

Ναι σε αυτό το επεισόδιο τρως γερό σκάλωμα! Ξαφνικά καταλαβαίνεις για ποιό λόγο αρέσει τόσο πολύ το Σταρ Τρεκ. Τελειώνει το επεισόδιο και μένεις με τόσες πολλές σκέψεις και ιδέες να γεμίσεις βιβλίο.

Για να μην μιλήσουμε τι γίνεται από την τρίτη χρονία και μετά. Στην πέμπτη πχ υπάρχουν το Ethics και το Outcast, το ένα μετά το άλλο που είναι και τα δύο κόλαση (τα είδα εχθές). Χώρια όσα δεν θυμάμαι...

karatasiospa

Πoυ να δεις και τα Yesterday's enterprise και Inner Light. Mιλάμε για αριστουργήματα.

Edited by karatasiospa

Ugh

Ανετα στα 10 καλυτερα Τρεκ επεισοδια ever :good:

ο Πικαρδιος δινει ρεστα (do You?....do You??)

Edited by Ugh

messier88

Μπορείτε να μου λύσετε μια "απορία"?? Γιατί φοράνε αυτά τα άθλια επίσημα "φουστάνια"??? Ε μα έλεος δηλαδή....

NCC1701

Μπορείτε να μου λύσετε μια "απορία"?? Γιατί φοράνε αυτά τα άθλια επίσημα "φουστάνια"??? Ε μα έλεος δηλαδή....

χαχαχαχα....μπορεί να την είδανε τσολιάδες... tease.gif

welcome Stamatis!!!

DimitrisX

Όντως οι εν λόγω στολές δεν είναι και ό,τι καλύτερο. :tease:

messier88

Καλησπέρα και πάλι παιδιά! Έχω μια απορία.......βασικά εδώ και καιρό ήθελα να ρωτήσω....αφότου έγινε η ειρήνη ομοσπονδίας-κλίνγκον, γιατί η ομοσπονδία δεν έχει υιοθετήσει την συσκευή προκάλυψης??

Υ.Γ.: Για τα επεισόδια του TNG δεν έχω τίποτα να πω...είμαι στο τέλος της 5ης σεζόν και είναι όλα ένα και ένα!!!

Spock

Καλησπέρα και πάλι παιδιά! Έχω μια απορία.......βασικά εδώ και καιρό ήθελα να ρωτήσω....αφότου έγινε η ειρήνη ομοσπονδίας-κλίνγκον, γιατί η ομοσπονδία δεν έχει υιοθετήσει την συσκευή προκάλυψης??

Δεν έχει σχέση με τους Κλίνγκον αυτό. Η συσκευή είναι εφεύρεση των Romulans και η μη χρησιμοποίησή της από την Ομοσπονδία είναι αποτέλεσμα συνθήκης μαζί τους.

messier88

Μα και οι κλινγκονς δεν έχουν?? Συνθήκη με τους ρόμυλανς για να μην χρησιμοποιήσουν την συσκευή? το δείχνει πουθενά αυτό?