Jump to content
messier88

Ξεκινώντας το ταξίδι του Star Trek

Recommended Posts

messier88

Μόλις έμαθα!!! Ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ.: Μεγάλη βλακεία αυτή η συνθήκη!! :-P

Leonidas

Να και μία λίστα επεισοδίων που πήρε την πρωτοβουλία να προβάλλει δωρεάν το hulu.com στην Αμερική αυτή την εβδομάδα, για τους 'αμύητους' που θέλουν να πάρουν μια καλή πρώτη γεύση από Trek:

http://www.slate.com/blogs/browbeat/2013/03/26/star_trek_series_streaming_free_on_hulu_episodes_of_tng_voyager_enterprise.html

Spock

Καταπληκτικά επεισόδια όλα τους!

• Like 1

Leonidas

Πρέπει να τα ξαναπαρακολουθήσω, αλλά φοβάμαι οτι αν το κάνω, θα κολλήσω πάλι και θα αρχίσω τα ατελείωτα ξενύχτια παίρνοντας σερί όλα τα seasons!

Θυμάμαι οταν πρωτοπαρακολούθησα το Chain of Command. Χριστέ μου, τί ήταν αυτό? Εκτός του σεναρίου που ήταν άψογο, οι ερμηνείες έστελαν ρίγη στην σπονδυλική μου στήλη ατελείωτα! Παρακολουθώντας Star Trek, ήταν αμέτρητες οι φορές που ένιωθα οτι παρακολουθούσα ποίηση σε μορφή διαλόγων. Επίσης το First Contact σαν επεισόδιο με είχε να βουρκώνω καθ'ολη τη διάρκεια. Στο τέλος έκλαψα! Όπως και το Friendship One από το Voyager. Κάθε φορά που το Trek επέλεγε να αποδώσει φόρο τιμής στην διαστημική εξερεύνηση, εγώ θα κατέληγα να κλαίω σαν μικρό παιδάκι!

Όπως για σένα Δημήτρη η αδυναμία σου είναι το TNG, έτσι και γω έχω το Voyager. Και ενώ το TNG μου προκαλούσε συνεχόμενα δεός και θαυμασμό, το Voyager μου κινητοποιούσε διαφορετικά συναισθήματα, πιο 'οικεία΄και 'προσωπικά'. Το να βουρκώνω από συγκίνηση ήταν καθημερινό φαινόμενο στο Voyager και δεν ντρέπομαι να παραδεχτώ οτι σε αμέτρητα επεισόδια έχω ρίξει πολύ κλάμα - ίσως επειδή 'έζησα' τους χαρακτήρες σε πολύ πιο προσωπικό επίπεδο.

Star Trek: ένας τεράστιος καμβάς συναισθημάτων και αισθήσεων!

• Like 2

Spock

Ταυτίζομαι τόσο πολύ -και είμαι σίγουρος ότι το ίδιο συμβαίνει και σε πολλούς από εμάς- με τα συναισθήματα που περιγράφεις, Λεωνίδα!

Btw, στο Star Trek έχω τρεις αδυναμίες: TNG, DS9 & ENT. :) :starfleet:

• Like 1

Leonidas

Ένα από τα δυνατά σημεία του Trek ήταν η ποικιλομορφία του. Κάθε σειρά εξερευνούσε το ίδιο πράγμα από διαφορετική γωνία- αλλά ήταν το ίδιο πράγμα. Γι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να βλέπει κανείς τις διάφορες σειρές σε χρονολογική σειρά και όχι ανάκατα. Και το έχω πει ξανά στο παρελθόν, και θα γίνω επαναλήψιμος. Ένα σύμπαν τόσο πλούσιο όσο αυτό του Star Trek, προσφέρει άπειρες δυνατότητες για storytelling. Θα μπορούσε να υπάρχει τηλεοπτικό Τρεκ για άλλα 40 χρόνια! Το οτι δεν υπάρχει, οφείλεται κατά τγ γνώμη μου στην ανικανότητα και την έλλειψη φαντασίας και ενδιαφέροντος από τα τηλεπτικά στούντιο.

Γι'αυτο εξοργίστηκα τόσο πολύ με τον Brannon Braga και τους υπόλοιπους παραγωγούς στις 4 TNG ταινίες, οι οποίες κατά τη γνώμη μου είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτριες! Αλλά προφανώς κατά τη μετάβαση από τη μικρή οθόνη στη μεγάλη, οι συντελεστές ένιωσαν οτι έπρεπε να απευθυνθούν στον ελάχιστο κοινό παρονομαστή του γενικότερου κινηματογραφικού κοινού. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία!

Spock

Μέτρια ταινία το First Contact;?; :o

Leonidas

Το First Contact ήταν πολύ καλό από άποψη έντονης δράσης! Το σενάριο δεν ήταν κακό σαν σύλληψη. Σαν ταινία είχε όλα τα χαρακτηριστικά που συνθέτουν ένα καλό action-movie blockbuster. Αλλά από κει και πέρα, λίγα πράγματα. Και ένα άλλο πρόβλημά μου είναι οτι οι regular χαρακτήρες σπρώχνονταν συνέχεια στο παρασκήνιο στις ταινίες TNG. Για παράδειγμα στο First Contact, η δρ Crusher ήταν τελείως διακοσμητική. Θα έπρεπε να είναι αυτή που έρχεται face to face με τον Picard και την μανία του καταδίωξης των Borg, και όχι μία γυναίκα από τον 'πρωτόγονο' και 'εξαθλιωμένο' 21ο αιώνα, μια γυναίκα που έχει επιβιώσει από πρωτοφανείς συνθήκες πολέμου, βίας και εξαθλίωσης, που η ζωή της καθορίζεται απλά από την ανάγκη για επιβίωση και ξαφνικά έχει την σοφία να δώσει υψηλά μαθήματα ηθικής στον Picard? Κάποιος μπορεί να διαφωνεί, αλλά μου φάνηκε τελείως αντι-ρεαλιστικό.

Και ο τρόπος που παρουσιάστηκε ο Cohraine στην ταινία δεν με ξετρελανε. Αλλά γούστα είναι αυτά και μάλιστα υποκειμενικά...

Spock

Και μόνο το ίδιο το γεγονός που περιγράφεται από τον τίτλο, καθώς και ο τρόπος που δόθηκε, ήταν αρκετό για να με ανατριχιάσει. Το όλο θέμα με την πρώτη warp διαδρομή και η πρώτη επαφή με τους Vulcan ήταν για μένα κάτι το απερίγραπτα υπέροχο. Βεβαίως, γούστα και απόψεις είναι αυτά, δεν είναι για όλους ίδια! :)

Leonidas

Δημήτρη δεν θα διαφωνήσω. Σαν σύλληψη και ιδέα, να παρουσιαστεί η Πρώτη Επαφή ήταν άψογη. Η εκτέλεση τα χάλασε κατά την προσωπική μου άποψη. Η στιγμή του πρώτου warp προς το τέλος της ταινίας ήταν πολύ καλή. Αλλά δεν μου πολυάρεσε ο τρόπος που παρουσιάστηκε ο Cohrain γενικότερα, κατά τον ίδιο τρόπο που με εκνεύρισε πολύ ο τρόπος που παρουσιάστηκε ο Mark Twain στο Time's Arrow του TNG.