Jump to content

31ος διαγωνισμός σύντομης ιστορίας/ Κατηγορία:ΕΦ / θέμα: Εξουσία


khar
 Share

Recommended Posts

Συγνώμη που διακόπτω την κουβέντα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τον διοργανωτή εάν μου επιτρέπει να υπερβώ κατά πολύ το επιτρεπτό όριο λέξεων. Ξεκίνησα μια ιστορία, αλλά μου προέκυψε αρκετή έκταση στην πορεία, την οποία δεν θέλω να τεμαχίσω. Θα είναι περίπου 5000 λέξεις. Αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο του να βαρεθούν να τη διαβάσουν τα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που διακόπτω την κουβέντα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τον διοργανωτή εάν μου επιτρέπει να υπερβώ κατά πολύ το επιτρεπτό όριο λέξεων. Ξεκίνησα μια ιστορία, αλλά μου προέκυψε αρκετή έκταση στην πορεία, την οποία δεν θέλω να τεμαχίσω. Θα είναι περίπου 5000 λέξεις. Αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο του να βαρεθούν να τη διαβάσουν τα μέλη.

 

You must be new around here

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που διακόπτω την κουβέντα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τον διοργανωτή εάν μου επιτρέπει να υπερβώ κατά πολύ το επιτρεπτό όριο λέξεων. Ξεκίνησα μια ιστορία, αλλά μου προέκυψε αρκετή έκταση στην πορεία, την οποία δεν θέλω να τεμαχίσω. Θα είναι περίπου 5000 λέξεις. Αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο του να βαρεθούν να τη διαβάσουν τα μέλη.

Θα σε στενοχωρήσουμε, αλλά δεν μπορείς να περάσεις το όριο λέξεων καθόλου. Πρόσφατα μάλιστα το κατεβάσαμε, γιατί μαζευόταν πολύ μεγάλος όγκος κειμένων αν ο διαγωνισμός είχε αρκετές συμμετοχές. Είναι μέσα στο παιχνίδι κι αυτό, να μπορέσεις να πεις όσα θέλεις σε περιορισμένο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

3000 λέξεις είναι more than enough, αν σκεφτεί κανείς οτι οι διαγωνισμοί που κυκλοφορούν εκεί έξω συνήθως σου επιτρέπουν 1000 με 1500 λέξεις MAX.

 

ΥΓ. Ελπίζω να μην ακούγομαι σαν τον Bill Gates στο παλιό του "640K is more memory than anyone will ever need." :p

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς το όριο είναι 3000 λέξεις. Προσωπικά βγήκα πολύ ωφελημένος όταν προσπάθησα να μικρύνω κάποιες ιστορίες γιατί συνήθως γίνονται πιο περιεκτικές και δεμένες. Πολλές φορές, όμως, μια ιστορία δεν χωράει σε αυτό το όριο και ίσως είναι κρίμα να την "κουτσουρέψεις". Στο χέρι σου είναι να αποφασίσεις αν υπάρχουν πλεονασμοί που πρέπει να φύγουν ή το "κούρεμα" δεν αξίζει τον κόπο. Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να βρεις μια μικρότερη ιστορία η κάποιο παρακλάδι της αρχικής που να χωράει στο επιθυμητό μέγεθος.

 

Υ.Γ. Στοιχείο για το δώρο: Πρόκειται για συλλογή διηγημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ, μιας και πλησιάζει η μέρα έναρξης του διαγωνισμού. Διαλέξτε ένα από τα παρακάτω:

1. Ποιος θα συμμετάσχει σίγουρα;

2. Ποιος θέλει να συμμετάσχει αλλά ακόμα δεν είναι σίγουρος;

3. Ποιος θα συμμετάσχει, αφού μάθει το δώρο;

 

Αν έχω καταλάβει καλά, το topic θα κλειδώσει τα μεσάνυχτα, οπότε ότι έχετε να πείτε πρέπει να το πείτε μέχρι τότε.

 

Στοιχεία για το δώρο: Ο Scanner δεν το βρήκε. Μπορεί να σας το υπογράψουν ένα ή περισσότερα μέλη του forum.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, το topic θα κλειδώσει τα μεσάνυχτα, οπότε ότι έχετε να πείτε πρέπει να το πείτε μέχρι τότε.

 

Το τόπικ δεν θα κλειδώσει. Έχουμε πολλά να πούμε ακόμη. :)

 

Εγώ βρίσκομαι στην επιλογή #2. Ακόμα δεν έχω κάποια ιδέα, αλλά ελπίζω να μου έρθει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως με τον Άγγελο. Θα ήθελα να γράψω κι αν βρω κάτι που να χωράει στο όριο των λέξεων, θα παίξω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο 2 είμαι. Έχω βρει μια γενική ιδέα, αλλά δεν έχω καταφέρει να την συγκεκριμενοποιήσω, ούτε και να χτίσω πλοκή γύρω της.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα απλώς και μόνο επειδή είναι scifi... πολιτική scifi.

Είμαι πωρωμένος, το ξέρω, μη βαράτε.

 

 

Κι εγώ θα ήθελα να συμμετάσχω, αλλά προς το παρόν παλεύω μια ιστορία για το λογοτεχνικό εργαστήρι της ΑΛΕΦ και δεν ξέρω τι θα πρωτοπρολαύω.

 

 

Όσο για το δώρο... Κάνω λάθος ή κάποια στιγμή το sff εξέδωσε κάποια συλλογή με ιστορίες του forum; Δε θυμάμαι τίτλο, αλλά μήπως αυτό θα είναι το δώρο;

 

Να πω την αλήθεια, βέβαια, αν αυτό είναι το δώρο, και αν είναι και υπογεγραμμένο από όσους έχουν δώσει ιστορίες τους, τότε αυτό αποτελεί αρκετά δυνατό κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στην κατηγορια Σταματης: γραφω για την ΑΛΕΦ. Και δεν το βλεπω να προλαβαινω και δευτερο. Κατα τα αλλα το θεμα παραειναι καλο, μπορει να γραψει κανεις τα παντα και γι'αυτο ακριβως δεν εχω καμια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τελείωσα την ιστορία μου. Έκοψα όση έκταση μπορούσα, αλλά και πάλι πιάνει 4.504 λέξεις. Δυστυχώς δεν μπορώ να την κουτσουρέψω άλλο ή να αλλάξω τη ροή της. Ούτε να ξεκινήσω μια νέα ιστορία, λόγω έλλειψης χρόνου.

Αναρωτιόμουν αν μπορεί να γίνει μια εξαίρεση για μένα, επειδή παίρνω πρώτη φορά μέρος σε διαγωνισμό του φόρουμ σας και δουλεύω πρώτη φορά με όριο λέξεων. Αν μου επιτραπεί η συμμετοχή, θα μπορέσετε φυσικά να με συμβουλεύσετε πώς θα μπορούσα να είχα κάνει αλλαγές ή μειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι στην κατηγορία του Rearden Steel. Είναι ο πρώτος διαγωνισμός στον οποίο λαμβάνω μέρος. Έχω γράψει μια ιστορία κοντά 5000 λέξεις αλλά δεν είναι εντελώς κομπλέ. Θα την κουτσουρέψω, θα την χτενίσω, θα τη σουλουπώσω κι ΕΛΠΙΖΩ να φτάσει στο όριο των 3000 λέξεων. Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που θα συμμετάσχουν!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι στην κατηγορία του Rearden Steel. Είναι ο πρώτος διαγωνισμός στον οποίο λαμβάνω μέρος. Έχω γράψει μια ιστορία κοντά 5000 λέξεις αλλά δεν είναι εντελώς κομπλέ. Θα την κουτσουρέψω, θα την χτενίσω, θα τη σουλουπώσω κι ΕΛΠΙΖΩ να φτάσει στο όριο των 3000 λέξεων. Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που θα συμμετάσχουν!!!

Δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρεις. Πιστεύω πως πρέπει να έχεις κάποια προτύτερη εμπειρία για να φανταστείς εξ αρχής μια ιστορία 3000 λέξεων. Αν σου βγει 5000+ δεν μπορείς να κόψεις σχεδόν τη μισή ιστορία. Γι' αυτό το λόγο υποστηρίζω μια εξαίρεση για τους πρωτάρηδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ιστορίες τις γράψατε από τότε που ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι παιδιά, αλλά δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, ειδικά σε έναν διαγωνισμό με θέμα την "εξουσία". Θα σας συμβούλευα να μη βιαστείτε να ανεβάσετε την ιστορία ή να εγκαταλείψετε την προσπάθεια. Στο κάτω-κάτω σας απομένουν ακόμα τρεις βδομάδες από την...επίσημη έναρξη του διαγωνισμού.

 

Εξουσία, λοιπόν. Σας ταπείνωσε, σας πλήγωσε, σας εκμηδένισε; Μήπως έθαψε τα ονειρά σας, έκοψε τα φτερά σας, γκρέμισε τις ελπίδες σας; Ευκαιρία να πάρετε το αίμα σας πίσω μόνο με 3000 λέξεις. Άλλωστε η πένα (έστω και ηλεκτρονική) ήταν πάντα πιο δυνατή από το ξίφος. Αν πάλι βρεθήκατε στην άλλη μεριά, είχτατε την εξουσία στα χέρια και την χρησιμοποιήσατε, μοιραστείτε μαζί μας την εμπειρία. Νοιώσατε ενοχές, ηδονή, πόθο, μετάνοια; Ένα μικρό διήγημα για ένα τεράστιο θέμα.

 

Καλή επιτυχία σε όσους θα συμμετάσχουν.

 

Α ναι! Το δώρο.

 

Για τον πρώτο νικητή, λοιπόν, ένα αντίτυπο της συλλογής διηγημάτων "9ΕΦ, 9 Έλληνες συγραφείς επιστημονικής φαντασίας" από τις εκδόσεις Χ.Κ. Τεγόπουλος, με όσες υπογραφές μπορέσει να συλλέξει ο διοργανωτής μέχρι τη λήξη του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ιστορίες τις γράψατε από τότε που ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός; :ninja:

Φιλε abuno αν και προσωπικα δε με τιμα αυτο ειπες μιας και εμμεσα δηλωνεις οτι ξεγελαμε το διαγωνισμο και τα αλλα παιδια, θα σου ομολογησω οτι η ιδεα ηταν ετοιμη εδω και κατι μηνες στο μυαλο μου. Η εκτελεση εγινε οντως μετα την εναρξη του διαγωνισμου αφου λογω δουλειας εχω απλετο χρονο στο σπιτι να γραψω. Αλλωστε οπως ειπα ειναι ακατεργαστη ακομα, ενας σωρος απο μουντζουρωμενα φυλλα με υποσημειωσεις εδω κι εκει. Το ποτε θα ειναι ετοιμη -κι αν το καταφερω σε σχεση με τα ορια- θα δειξει τις επομενες εβδομαδες. Να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Και χθες το απόγευμα μου ήρθε ξαφνικά η επιφοίτηση, η αόριστη ιδέα που στριφογύριζε στο μυαλό μου εδώ και κάτι ημέρες εναχθηκε στα πλαίσια μιας συγκεκριμένης ιστορίας και πλέον έχω γράψει τις πρώτες χίλιες λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ιστορίες τις γράψατε από τότε που ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός; :ninja:

Φιλε abuno αν και προσωπικα δε με τιμα αυτο ειπες μιας και εμμεσα δηλωνεις οτι ξεγελαμε το διαγωνισμο και τα αλλα παιδια, θα σου ομολογησω οτι η ιδεα ηταν ετοιμη εδω και κατι μηνες στο μυαλο μου. Η εκτελεση εγινε οντως μετα την εναρξη του διαγωνισμου αφου λογω δουλειας εχω απλετο χρονο στο σπιτι να γραψω. Αλλωστε οπως ειπα ειναι ακατεργαστη ακομα, ενας σωρος απο μουντζουρωμενα φυλλα με υποσημειωσεις εδω κι εκει. Το ποτε θα ειναι ετοιμη -κι αν το καταφερω σε σχεση με τα ορια- θα δειξει τις επομενες εβδομαδες. Να σαι καλα.

Ο abuno πιστεύω ότι απλώς εννοούσε πως ήσασταν πάρα πολύ γρήγοροι, δε νομίζω ότι άφησε κάποια αιχμή.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως πρέπει να έχεις κάποια προτύτερη εμπειρία για να φανταστείς εξ αρχής μια ιστορία 3000 λέξεων.

 

Δεν μπορώ να δω πού στηρίζεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ιστορίες τις γράψατε από τότε που ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός; :ninja:

Φιλε abuno αν και προσωπικα δε με τιμα αυτο ειπες μιας και εμμεσα δηλωνεις οτι ξεγελαμε το διαγωνισμο και τα αλλα παιδια, θα σου ομολογησω οτι η ιδεα ηταν ετοιμη εδω και κατι μηνες στο μυαλο μου. Η εκτελεση εγινε οντως μετα την εναρξη του διαγωνισμου αφου λογω δουλειας εχω απλετο χρονο στο σπιτι να γραψω. Αλλωστε οπως ειπα ειναι ακατεργαστη ακομα, ενας σωρος απο μουντζουρωμενα φυλλα με υποσημειωσεις εδω κι εκει. Το ποτε θα ειναι ετοιμη -κι αν το καταφερω σε σχεση με τα ορια- θα δειξει τις επομενες εβδομαδες. Να σαι καλα.

Ο abuno πιστεύω ότι απλώς εννοούσε πως ήσασταν πάρα πολύ γρήγοροι, δε νομίζω ότι άφησε κάποια αιχμή.

 

Συμφωνώ με τον scanner. Μάλλον τιμητικό ήταν το σχόλιο (έκρυβε μια υγιή ζήλεια), παρά επικριτικό.

Πιο πολύ με ενδιαφέρει, βέβαια, η συνέχεια. Όντως γράφεις σε χαρτί και μουτζουρώνεις ή ήταν σχήμα λόγου;

 

Με την ευκαιρία να θυμίσω ότι κάνετε πολύ πιο εύκολη τη ζωή των αναγνωστών, όταν ανεβάζετε την ιστορία σαν επισυναπτόμενο αρχείο doc.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Να πω, ότι η ερώτησή μου δεν υπονοοεί τίποτα πέρα από αυτό που ρωτά.

Με μια δόση έκπληξης ίσως. *

 

 

 

 

*Στο πρόσωπο ενός ninja.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..