Jump to content

31ος διαγωνισμός σύντομης ιστορίας/ Κατηγορία:ΕΦ / θέμα: Εξουσία


khar
 Share

Recommended Posts

Εγώ προτιμώ να είναι ανεβασμένα και ανοιχτά τα διηγήματα, όχι μόνο σε συνημμένο αρχείο.

Ως προς το όριο λέξεων, να υπενθυμίσω ότι σε δύο περιπτώσεις δύο διηγήματα που είχαν ήδη γραφτεί πριν το διαγωνισμό και εκτείνονταν σε 7000 και 10.000 λέξεις αντίστοιχα και οι συγγραφείς τους τα πετσόκοψαν για να χωρέσουν στα όρια του διαγωνισμού, κατέλαβαν τιμητικώς την τελευταία θέση. Δε γίνεται τόσο μεγάλη αλλαγή (και μάλιστα για λόγους μη συγγραφικούς) να μη χαλάσει και την ποιότητα. Αφήστε τα και γράψτε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω σε όσα παιδιά ξεπερνάνε το όριο λέξεων με τις ιστορίες που έγραψαν (ή θα γράψουν) ή που αντί για εφ οι ιστορίες τους βγήκαν φάντασυ ή που, τέλοσπάντων, έρχονται ήδη ή θα έρθουν σε κόντρα με οποιονδήποτε από τους κονόνες του διαγωνισμού (που για τους καινούργιους φίλους μας: κάντε λίγο υπομονή και θα καταλάβετε πως καλά κάνουμε και θέλουμε να τους κρατήσουμε με νύχια και με δόντια, έχουν όλοι τους νόημα, που προέρχεται από την εμπειρία που αποκτήσαμε κάνοντάς τους) πως στους περισσότερους ΔΣΣΙ που έχουν γίνει ήδη είχαμε ιστορίες που ανέβαιναν εκτός συναγωνισμού και που, εκτός μόνο της ψήφου, αντιμετωπίζονταν πάντοτε όπως και όλες οι υπόλοιπες διαγωνιζόμενες. Οπότε, εκτός του ότι υπάρχει ακόμα άπλετος χρόνος για άλλη μια ιστορία (διπλό κέρδος κι όλας :)) μη μασάτε, κι όταν είσαστε έτοιμοι μαζί τους, ανεβάστε τες να τις διαβάσουμε :)

 

Εγώ έχω μια ιδέα, η αλήθεια είναι ότι μάλλον είναι μια κακή ιδέα, αλλά εκτος από αυτήν έχω και μια μικρή και αδιόρθωτη ακόμα ιστορία για το εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Επίσης, δίνω και την (ελπίζω!) τελευταία μου εξεταστική και δουλεύω. Δεν έχω ιδέα τι θα προλάβω να τελειώσω, θα προσπαθήσω όμως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ιστορίες τις γράψατε από τότε που ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός; :ninja:

Nαι, την έγραψα μέσα σε τρεις μέρες αφότου ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός. Αφού όμως είναι τόσο αυστηροί οι κανόνες, θα γράψω άλλη, μιας και δεν πρόσεξα καλά ότι ο χρόνος λήξης μας αφήνει αρκετό περιθώριο ακόμα.

 

Κρίμα, είχε φάση η ιστορία μου, αλλά θα την ποστάρω εκτός διαγωνισμού, για να τη διαβάσετε.

 

Πιστεύω πως πρέπει να έχεις κάποια προτύτερη εμπειρία για να φανταστείς εξ αρχής μια ιστορία 3000 λέξεων.

 

Δεν μπορώ να δω πού στηρίζεις κάτι τέτοιο.

Όταν δεν έχεις ξαναδουλέψει με όριο λέξεων, δεν μπορείς να καθορίσεις εύκολα την έκταση της πλοκής στο μυαλό σου και των πραγμάτων που θέλεις να πεις.

Edited by Rearden Steel
Link to comment
Share on other sites

Να πω, ότι η ερώτησή μου δεν υπονοοεί τίποτα πέρα από αυτό που ρωτά.

Με μια δόση έκπληξης ίσως. *

 

 

 

 

*Στο πρόσωπο ενός ninja.

 

Δεν υπάρχει θέμα αδερφε. Δεν το είπα με κακία. Μάλλον παρεξήγησα τον τρόπο που το είπες. Peace and love bro. :coolp:

 

Όσο για τον φίλο Khar που ρωτάει αν γράφω σε χαρτί και μουντζουρώνω, η απάντηση είναι ναι. Είμαι παραδοσιακός σε αυτό. Κακώς γιατί κάνω διπλή δουλειά αλλά η αλήθεια είναι ότι πρώτα γράφω σε χαρτί, σβήνω, μουντζουρώνω, διορθώνω και στο τέλος το μαρτύριο είναι να τα περάσω στον υπολογιστή. Βασανίζω τον εαυτό μου, το ξέρω, αλλά αν πω ότι είναι γλυκό το βάσανο θα με θεωρήσετε μαζόχα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να πω, ότι η ερώτησή μου δεν υπονοοεί τίποτα πέρα από αυτό που ρωτά.

Με μια δόση έκπληξης ίσως. *

 

 

 

 

*Στο πρόσωπο ενός ninja.

 

Δεν υπάρχει θέμα αδερφε. Δεν το είπα με κακία. Μάλλον παρεξήγησα τον τρόπο που το είπες. Peace and love bro. :coolp:

 

 

 

Δεν τρέχει τίποτα.

 

Καλή επιτυχία.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να γράψω γιατι λόγω κάποιων προβλημάτων δε έχω γράψει τίποτα από τον τελευταίο διαγωνισμό. Έχω μια ιδέα αλλά δεν είναι αναπτυγμένη και δεν ξέρω αν θα κολλήσει με το θέμα. Πάντως θα ψηφίσω σίγουρα και θα προσπαθήσω να σχολιάσω όσες περισσότερες μπορώ.

Και για τη διαμάχη abuno και gismofbi

Edited by Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Ππωπω και εγω ψηνομαι αλλα δεν ξερω τι θα προλαβω... προσπαθω να τελιωσω την ιστορια μου για την ΑΛΕΦ και πηζω πηζω πηζω με την δουλεια... θα προσπαθησω βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ψηνομαι να διαβασω (μετα απο καμποσο καιρο ειναι αληθεια) ιστοριες :)

 

Ειμαι πολυ περιεργη, τι ιστοριες θα εμπνευσει.. η εξουσια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψηνομαι να διαβασω (μετα απο καμποσο καιρο ειναι αληθεια) ιστοριες :)

 

Ειμαι πολυ περιεργη, τι ιστοριες θα εμπνευσει.. η εξουσια!

 

Τελικά, πολύ ψήσιμο έχει πέσει σε αυτό τον διαγωνισμό, αλλά ακόμα δεν έχουμε δει το "ψωμί". Για να δούμε ποιος θα κάνει πραγματικότητα το σύνθημα "η φαντασία στην εξουσία".

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

epeidi eimai "neo aima" tha itan efkolo na mathw pou prepei na paradwthei i istoria?

 

Ανεβάζεις την ιστορία σου στη Βιβλιοθήκη Επιστημονικής Φαντασίας και στη συνέχεια βάζεις εδώ ένα link της ιστορίας.

 

ΥΓ. Κι επειδή είμαστε ελληνικό φόρουμ, θα ήταν προτιμότερο να μην χρησιμοποιείς greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Το ψήσιμο ολοκληρώθηκε και μου περίσσεψαν και 250 λέξεις για το γαρνίρισμα.

Έτοιμη λοιπόν η ιστορία και πλέον αρχίζει η διαδικασία του ελέγχου. Λογικά σε καμιά εβδομάδα θα ανέβει η δικιά μου συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ιστορίες κλειδώνονται και ανοίγουν ταυτόχρονα, με τη λήξη της διορίας για την κατάθεση ιστοριών.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται μέχρι να μπουν όλες οι συμμετοχές :) Μην ανησυχείς δεν είναι για κακό. Θα ξεκλειδωθεί όταν θα μπορεί ο κόσμος να σχολιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η δική μου ιστορία. Ένα μικρό σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι η ιστορία ακατέργαστη βγήκε 5.600 λέξεις περίπου. Διορθωμένη στις 4.500. Αναγκαστικά για να συμμετάσχω -μιας και ήταν δύσκολο να σκεφτώ και να ξεκινήσω κάτι καινούργιο- την πετσόκοψα τόσο που το αποτέλεσμα προσωπικά δε με ικανοποίησε. Τουλάχιστον έχω τη χαρά της πρώτης μου συμμετοχής. Ιδού:

 

http://community.sff.gr/topic/14707-%CE%BF-%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CF%89%CE%BD/#entry232591

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα :) Μάλλον θα συμμετάσχω κι εγώ... Βέβαια, μη λέω μεγάλα λόγια, σήμερα είδα τον διαγωνισμό κι είπα να το προσπαθήσω, αλλά υπάρχει μια ιδέα, οπότε θα προσπαθήσω να την υλοποιήσω! Μέρες και χρόνο έχω, οπότε για να δούμε... :hmm:

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου είναι έτοιμη από εχθές το απόγευμα και σχεδίαζα να την ανεβάσω σήμερα ή αύριο, αλλά χθες το βράδυ μου ήρθε κι άλλη ιδέα και ξεκίνησα και 2η ιστορία. Η πρώτη μέρα έδωσε 1024 λέξεις και πιστεύω πως μέσα στο επόμενο δεκαήμερο θα καταφέρω να την ολοκληρώσω. Πάντως, όπως και να' χει το πράγμα, θα αναβάλλω το ανέβασμα της δικιάς μου ιστορίας για αρκετές ημέρες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Xμ... μου φαίνεται πως είναι μια συνηθισμένη τακτική η καθυστέρηση του ανεβάσματος των ιστοριών... :secret:

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι ότι όσο περισσότερο δουλεύεις ένα κείμενο, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να διορθώσεις λάθη, να βελτιώσεις αδυναμίες. Οπότε, οι περισσότεροι προτιμούν να εκμεταλλεύονται όλο τον διαθέσιμο χρόνο.

 

(Οκ, ο πραγματικός λόγος είναι ότι οι περισσότεροι είμαστε τεμπέληδες του κερατά κι αρχίζουμε να γράφουμε δυο μέρες πριν τη λήξη :Ρ)

Link to comment
Share on other sites

Xμ... μου φαίνεται πως είναι μια συνηθισμένη τακτική η καθυστέρηση του ανεβάσματος των ιστοριών... :secret:

 

Είχα κι εγώ την ίδια απορία όταν συμμετείχα πρώτη φορά σε διαγωνισμό. Τελικά, κι αφού έχω παρακολουθήσει/συμμετάσχει σε αρκετούς διαγωνισμούς, κατάλαβα ότι

1)Οι περισσότερες συμμετοχές ανεβαίνουν τις τελευταίες δύο-τρεις ημέρες.

2)Περίπου οι μισές από αυτές θα ανέβουν την τελευταία ημέρα.

3)Αρκετές από τις συμμετοχές της τελευταίας ημέρας, θα ανέβουν το τελευταίο μισάωρο.

4)Πάντα(ή σχεδόν πάντα) θα υπάρχει κάποιος παραπονεμένος που δεν πρόλαβε την προθεσμία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα προχθές το βράδυ να γράφω μια ιστορία. Εάν καταφέρω να την τελείωσω και μείνω ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα( μπορεί να γράφω χάλια, αλλά έχω και εγώ κάποια στάνταρ :p), θα την ποστάρω.

Πάντως σίγουρα θα σας διαβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..