Jump to content

SFF-NoWriMo 2012


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Μια ιδέα άρχισε ξαφνικά να τριγυρνάει στο μυαλό μου. Θα προσπαθήσω να την αναπτύξω μέσα σε αυτόν τον μήνα και ίσως πάρω κι εγώ μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να το προσπαθήσω κι εγώ, κι ας λέει η Χριστίνα ό,τι θέλει :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέσα και εγώ, μια ευκαιρία να καταφέρω να ξεκαρφώσω την ριμαδο ιδέα που μου έχει σφηνώσει εδώ και 3 χρόνια στο μυαλό και να δώ αν μπορώ να γράψω κάτι πάνω από τρεις χιλιάδες λέξεις!

 

 

P.S. μόνο πείτε μου που μπορώ να βρω αυτούς τους ωραίους μετρητές!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Management

Τα σκουλήκια του φετινού SFFNoWriMo πήραν πρόσβαση στο γνωστό subforum. :)

 

Παρακαλώ ελέγξτε ότι έχετε επιτυχημένη πρόσβαση. Σε περίπτωση που κάποιος έχει πρόβλημα σχετικά με την πρόσβαση στέλνει PM σε μένα.

 

Για περαιτέρω πληροφορίες και διαδικαστικά του SFFNoWriMo, εντός του subforum στον Nihilio.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες και καλό μαστίγωμα από αύριο :whip: (εγώ είμαι οι τύψεις με το μαστίγιο για το μήνα Νοέμβριο αλλά θα με ευχαριστήσετε από Δεκέμβριο :p)

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι δύναμη, υπομονή και μπόλικη φαντασία σε όλους όσους προσπαθούν. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι κάνετε εσείς εκεί μέσα; Βλέπω κάτι τρελά νούμερα στις υπογραφές.

 

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε εσείς εκεί μέσα; Βλέπω κάτι τρελά νούμερα στις υπογραφές.

 

:clapping:

 

Καλά τα πάμε, καλά τα πάμε.

Για μένα προσωπικά, το φετινό κυλάει πιο εύκολα από πέρσι.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε εσείς εκεί μέσα; Βλέπω κάτι τρελά νούμερα στις υπογραφές.

 

:clapping:

 

 

Καλώς το μας. Καλά, μια χαρά, το μηχάνημα λέει ότι αν συνεχίσω έτσι, θα τελειώσω την Τετάρτη.

Μας έλλειψες φέτο. Παρατηρήθη μία σαφής έλλειψις τσουρναριζόντων ποταμακίων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτασα τις 31000 περίπου χμ, και κόλλησα. Αλλά λέω να πατήσω τα 50 το επόμενο Σ/Κ.

Link to comment
Share on other sites

:shout: Κι εμένα μου λείψατε!

 

Καλά τα πάτε, ε; Μπράβο. (Είναι φοβερό το πόσο γρήγορα περνάει αυτός ο μήνας αν είσαι από τους έξω. )

Χαίρομαι για το κουράγιο σας ρε παιδιά, μπράβο! :good: (Ενημερώστε μας για το πρώτο τέρμα, ε; )

Link to comment
Share on other sites

:dazzled: Ε βέβαια. (Και σκέφτηκα, μα καλά, δεν παίρνει τελικά μέρος; )

 

EDIT:

Ο jjohn απ' τις 15 του μηνού φόρεσε το δαφνοστέφανον.

Άλλος Γιάννης! Όχι το Καλό Παιδί! Τι λές ρε Τζονάκι, συγχαρητήρια! :air_kiss:

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Γιέα χι ντιντ. Κι άλλος ένας, κοτσιδοφόρος ετοιμάζεται εντός της εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Ε, μην μου κλέβετε τις μέρες

από τις 12 τερμάτισα :p :p :p

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά το NaNoWrimo, το NaNoWriWee

 

Ένα βιβλίο σε 30 ώρες!

 

nothing of serious literary merit is going to come out of a bunch of semi-pros furiously clattering out 50,000 words over the course of a month, with no time for relaxation or reflection.

 

Πες τα, χρυσόστομε!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας καταφέρει τέσσερις φορές το ανάποδο, I beg to differ, και μαζί μου πολύς ακόμα κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χρυσόστομος, είναι ένας αλαζονικός γάιδαρος. Εκτός αν έχει μελετήσει κάθε ντραφτ που έχει παραχθεί με αυτόν τον τρόπο τα τελευταία χρόνια, θα πρότεινα να πάρει το πόδι του και να το χώσει στο στόμα του όσο πιο βαθειά γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μυθιστόρημα που έχει γραφτεί σε 30 μέρες και βγήκε αριστούργημα χωρίς καμιά άλλη διόρθωση μετά τις 30 μέρες; Νομίζω πως αυτό εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη draft είναι αυτή που πρέπει να μην ξεχνάμε ΠΟΤΕ όταν μιλάμε για ΝαΝο. Draft. Ελληνιστί πρόχειρο, προσχέδιο, πρώτη γραφή, πες το όπως θες. Ποτέ κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι μπορείς να γράψεις ένα τέλειο κι αριστουργηματικό μυθιστόρημα-νουβέλα-διήγημα εντός τριάντα ημερών. Αλλά ένα draft μπορείς. Μπορεί η Κιάρα, η Σόνυα, ο Νιχίλιο, η Κασσάνδρα πέρσι, δυο τρεις Γιάννηδες φέτος, o gismofbi, παλαιότερα ο Όμπερον, ο ΝτίνοςΜακΞάνθης, ο Ελέκτρο. Μπορώ εγώ. Ο Διγέλαδος έχει διαβάσει το draft με τους Ινδιάνους που έγραψα το 2010. Μπορεί να σου πει, Κέλλυ, αν είχε serious literary merit. Μάλιστα, θα τον παρακαλούσα πάρα πολύ να το πει δημόσια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω: αυτός προφανώς νομίζει ότι με το τέλος του μήνα το βιβλίο θα είναι και έτοιμο για έκδοση. Θυμάμαι ότι πριν καιρό ο DinMacXanthi είχε γράψει κάπου εδώ μέσα ότι οι πελάτες τού amazon είχαν ζητήσει να μην εμφανίζονται στο search βιβλίων όσα προέρχονται από μόλις τελειωμένο νανόριμο και δηλαδή οι συγγραφείς τους τα ανέβασαν την 1η Δεκεμβρίου κατευθείαν προς πώληση. Το οποίο σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετοί συγγραφείς νανόριμο που αγνοούν, όπως και ο συντάκτης του άρθρου, την έννοια draft. Εκεί κολλάει το "Πες τα, χρυσόστομε!".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..