Jump to content

American Horror Story (2011-2019, 2021, 2022)


Oceanborn
 Share

Recommended Posts

Έκανα ένα search στο φόρουμ δεν βρήκα σχετικό topic και είπα να το ανεβάσω με αφορμή την έναρξη της δεύτερης season!

 

Season 1

Το story του πρώτου κύκλου τουλάχιστον είναι πολύ κλασσικό. Μία οικογένεια βρίσκει σπίτι σε τιμή ευκαιρίας που -what a surprise!- είναι στοιχειωμένο από όσους είχαν την ατυχία να πεθάνουν μέσα σε αυτό. Η ατμόσφαιρα ωστόσο είναι εξαιρετική, οι ερμηνείες αρκετά καλές και οι μικρές δόσεις χιούμορ εδώ και κει κάνουν την σειρά ιδιαίτερα ευχάριστη. Στα θετικά νομίζω συγκαταλέγεται και το ost με Nina Simone, Foster the People, Carina Round και Mirah!

 

A family of three move from Boston to Los Angeles as a means of reconciling their past anguish. They move to a restored mansion, unaware that the home is haunted.(IMDb http://www.imdb.com/title/tt1844624/)

 

 

 

 

 

Season 2

Η δεύτερη season φαίνεται νομίζω πολλά υποσχόμενη. Αυτή τη φορά η ιστορία μεταφέρεται στο 1964, σε ένα άσυλο για ψυχικά διαταραγμένους.... I think I'm in love... Πρεμιέρα 17/10. Can't wait!

 

Set in 1964, American Horror Story: Asylum takes us into a Church-run haven for the criminally insane, ruled with an iron fist by Sister Jude (Jessica Lange), a nun with a troubled past. Inside this locked down facility, danger lurks around every corner. From Nazis and serial killers, to mutants and aliens, no one is safe inside these walls. Starring Jessica Lange as “Sister Jude”, Sarah Paulson as “Lana Winters”, James Cromwell as “Dr. Arthur Arden,” Evan Peters as “Kit Walker,” Lily Rabe as “Sister Mary Eunice,” Lizzie Brocheré as “Grace,” Zachary Quinto as “Dr. Oliver Thredson,” and Joseph Fiennes as “Monsignor Timothy Howard.” Guest stars for the miniseries will include Frances Conroy, Chloe Sevigny, Adam Levine and Mark Consuelos. (http://www.fxnetworks.com/ahs/about)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=fsC9J7fsnJ4

 

http://www.youtube.com/watch?v=RJRnRT8rRu0&feature=share&list=PLD54451AAE7943C0A

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic καθώς και έγινε αντικατάσταση του ενός link για το τρέιλερ της 1ης σεζόν επειδή δεν λειτουργούσε
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη σαιζόν τη βλέπω αυτόν τον καιρό (2 επεισόδια μένουν) και είναι αυθεντικό urban gothic horror. Πολλά μυστικά, έμφαση στους χαρακτήρες και ίσως και λίγος τρόμος εδώ και εκεί.

Η σειρά μου φάνηκε ότι ξεκινούσε αργά και το σενάριο με είχε κουράσει

μα καλά, υπάρχει κανένας στη σειρά που να μην είναι φάντασμα;

αλλά κάπου από τη μέση και μετά η δουλειά που έχει γίνει με τους χαρακτήρες και οι ερμηνείες αντάμειψαν την υπομονή μου. Να ήταν και λίγο πιο τρομαχτική η σειρά και δε θα είχα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Nihilio περιττό να σου πω ότι όταν είδα πως σχολίασες νόμιζα θα έλεγες τα χειρότερα. Με εκπλήσσεις ευχάριστα, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι βγαίνεις από την hate list μου.

 

Αυτό που γράφεις στο spoiler και μένα μου την έσπασε. Ειδικά στο τέλος. Δε θέλω να πω περισσότερα για να μη στο χαλάσω. Στη μέση όντως ανέβηκε πολύ... Ελπίζω να εξελιχθεί ακόμα καλύτερα στο Asylum.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Halloween episode, η σειρά ανέβηκε πολύ. Η αγαπημένη μου σειρά την περασμένη χρονιά, δεν περνούσε η βδομάδα για να έρθει το επόμενο. Άντε να δούμε το Asylum. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν θυμάμαι μέχρι ποιο επεισόδιο έχω δει, σίγουρα το Halloween, αλλά μετά κάπου έκανε κοιλιά και το άφησα. Αν θυμάμαι καλά είδα ως το σημείο που η Vivιen μεταφέρεται στο άσυλο..

edit: Διόρθωση.. έχω δει εώς και το επεισόδιο 9. Δεν άντεξα για τα 3 τελευταία.

Edited by Nestor
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη σαιζόν τη βλέπω αυτόν τον καιρό (2 επεισόδια μένουν) και είναι αυθεντικό urban gothic horror. Πολλά μυστικά, έμφαση στους χαρακτήρες και ίσως και λίγος τρόμος εδώ και εκεί.

Η σειρά μου φάνηκε ότι ξεκινούσε αργά και το σενάριο με είχε κουράσει

μα καλά, υπάρχει κανένας στη σειρά που να μην είναι φάντασμα;

αλλά κάπου από τη μέση και μετά η δουλειά που έχει γίνει με τους χαρακτήρες και οι ερμηνείες αντάμειψαν την υπομονή μου. Να ήταν και λίγο πιο τρομαχτική η σειρά και δε θα είχα παράπονο.

 

Γενικά μου άρεσε. Η βασική μου αποριοαντίρρηση (βασικά απορία, αλλά αν δεν λάβει ικανοποιητική απάντηση θα εξελιχθεί σε αντίρρηση):

 

 

Πώς αιτιολογούνται οι διαφορές στις ικανότητες των φαντασμάτων; Άλλα μπορούν να κάνουν το ένα και το άλλο, άλλα όχι, άλλα κάνουν κακό, άλλα όχι, και πάει λέγοντας)

 

Link to comment
Share on other sites

 

Πώς αιτιολογούνται οι διαφορές στις ικανότητες των φαντασμάτων; Άλλα μπορούν να κάνουν το ένα και το άλλο, άλλα όχι, άλλα κάνουν κακό, άλλα όχι, και πάει λέγοντας)

 

Δε νομίζω ότι εξηγείται, αν και, γενικότερα, στην ευρύτερη τρομομυθολογία

τα φαντάσματα περιορίζονται μόνο από την αντίληψή τους, δηλαδή το τι πιστεύουν/αισθάνονται καθορίζει τις δυνατότητές τους

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε το περίμενα ότι θα είναι τόσο καλή. Πάρα πολύ ποιοτική, απαλλαγμένη από χαζά κλισέ αμερικανικών σειρών, με αγνή creepίλα και φοβερό soundtrack. Η πρώτη σεζόν πολύ ωραία, και εγώ πήρα μπρος κάπου στη μέση και κόλλησα, ή δεύτερη όμως πραγματικά άψογη. Φοβερό feeling, ερμηνείες , σκηνικά, μουσική και νίξη για πολλά κοινωνικά θέματα που έχτισαν την κοινωνία των ΗΠΑ ΚΑΙ στιγμές χοροριάς. Νομίζω πως μυρίζω τη χλωρίνη και τη μούχλα κάθε φορά που το βλέπω με την τόσο έντονη απεικόνιση του ασύλου.

Link to comment
Share on other sites

Και με μια Τζεσικα Λανγκ(ειδικα στη 2η σαιζον) που σε καθε επεισοδιο δινει ρεσιταλ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ως horrorας που ειμαι, σκέφτηκα να αρχίσω τη σειρά μόνο και μόνο για το ονομά της και την κατέβασα χωρίς να έχω διαβάσει κάποια περίληψη και χωρίς να έχω δει κάποιο τρέιλερ.

Έχοντας δει την πρώτη σεζόν μπορώ να πω ότι σίγουρα έχει την ατμόσφαιρα των παλιών καλών cult thriller του 70 και του 80.

Οι δε διάλογοι και οι ερμηνείς ειναι άψογα εκτελεσμένοι, ειδικά αυτή η Κοστανς είναι πραγματικά ευχαρίστηση να τη βλέπεις, ειδικά η κλάση και η λάμψη που εκπέμπει.

Γενικά έμεινα πλήρως ευχαριστημένος, ακόμη και με την σχεδόν πλήρη έλλειψη του τρόμου στα τελευταια 5-6 επισόδεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

είδα και τις δύο σαιζόν. Τραγικά σκουπίδια, απορώ γιατί πήραν και καλές κριτικές. Σενάριο μπερδεμένο, γεμάτο με χαρακτήρες που ελάχιστα αναπτύσσονται παρά το γεγονός ότι πρόκειται για τηλεοπτική σειρά οπότε υπάρχει χρόνος για ανάπτυξη και στο τέλος κάπου χάνεσαι και κουράζει. Καλύτερα να κρατούσαν το σενάριο της πρώτης σαιζόν για μια δύο τηλεοπτικές σαιζόν ώστε να το αναπτύξουν περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ολοκλήρωσα τον 4ο κύκλο.

Η σειρά βλέπεται, αλλά σίγουρα δεν δικαιώνει το όνομά της. Με εξαίρεση την 2η season, περισσότερο μοιάζει με σειρά μυστηρίου, παρά με horror. Κι αυτό παίζεται ορισμένες φορές, αφού τα σκοτεινά σημεία ξεδιαλύνονται συνήθως αρκετά γρήγορα και ο θεατής δεν αγωνιά, δεν αναρωτιέται για αυτά.

Κατά την γνώμη μου, η παρουσία τής Jessica Lange είναι το μόνο που ξεχωρίζει κι επιτρέπει στην σειρά να κρατάει την δυναμική της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι στη νεα σαιζον δεν θα παιζει η Λανγκ. Κριμα, μπαινω σε σκεψεις για το αν θα τη συνεχισω, αν τελικα ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι στη νεα σαιζον δεν θα παιζει η Λανγκ. Κριμα, μπαινω σε σκεψεις για το αν θα τη συνεχισω, αν τελικα ισχυει.

Χθές είδα ένα άρθρο κατά το οποίο αναφέρεται ότι φέτος το American Horror story θα κάνει διπλή εμφάνιση. Είχα λίγο χαμηλωμένα τα ηχεία επειδή κοιμόταν η κόρη μου και δεν κατάλαβα αν έχουμε να κάνουμε σίγουρα με δύο διαφορετικές σαιζόν στο ίδιο έτος ή με μια διπλή, αλλά σίγουρα κατάλαβα ότι η Λανγκ επιστρέφει στο δεύτερο μισό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δεί τις πρώτες δύο σεζόν που μου άρεσαν, την μισή τρίτη γιατί μέχρι εκεί άντεξα και το πρώτο επεισόδιο από την τέταρτη που πιστεύω είναι και η χειρότερη απ' όλες.

 

Για την Lange ο Ryan Murphy, που είναι δημιουργός της σειράς, λέει ότι την θέλει σίγουρα πίσω αλλά έχει δύσκολο πρόγραμμα αυτή τη στιγμή. Επίσης λέει ότι του χρόνου ίσως κάνει διπλή σεζόν η σειρά, φθινοπωρινή και ανοιξιάτικη. Πηγή

 

 

 

Jessica Lange announced last year that she was not returning to the fifth season of "American Horror Story." The actress had been an incredibly important part of the show since its inception, first in a pivotal supporting role in "American Horror Story: Murder House," then taking the lead with season two titled "Asylum." Luckily for fans, co-creator Ryan Murphy missed Lange so much that he confirmed to Entertainment Weekly on Thursday that the actress would be back on the show... at some point.

"I've been talking to her," Murphy revealed. "It's always possible. I'm trying to deal with her play schedule. Jessica is always about the character. She'll be back."

"She's not gone forever," Murphy said. "But that's the fun and fresh thing about the show: sometimes somebody has to go away before you realize how much you miss them. She wants to come back we just have to come up with something."

Murphy said that "American Horror Story: Hotel" was taking place in modern day Los Angeles about five years after the events of "Murder House." One character from season one was already announced to be appearing on "Hotel," so that might mean Lange's character, the villainous and manipulative Constance, could as well.

Considering the fact that Murphy revealed there might be two seasons of "American Horror Story" next year, Lange could have double the chance to be on the show. "Next year we might do a fall American Horror Story and a spring," Murphy said, according to Cinema Blend.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

Καπου διαβασα οτι στη νεα σαιζον δεν θα παιζει η Λανγκ. Κριμα, μπαινω σε σκεψεις για το αν θα τη συνεχισω, αν τελικα ισχυει.

Χθές είδα ένα άρθρο κατά το οποίο αναφέρεται ότι φέτος το American Horror story θα κάνει διπλή εμφάνιση. Είχα λίγο χαμηλωμένα τα ηχεία επειδή κοιμόταν η κόρη μου και δεν κατάλαβα αν έχουμε να κάνουμε σίγουρα με δύο διαφορετικές σαιζόν στο ίδιο έτος ή με μια διπλή, αλλά σίγουρα κατάλαβα ότι η Λανγκ επιστρέφει στο δεύτερο μισό.

 

Πάντως μέχρι στιγμής τα σπάει και χωρίς την Λανγκ.... μου θυμίζει αρκετά την παράνοια που έβγαζε  το asylum!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to American Horror Story (2011-2019, 2021, 2022)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..