Jump to content

Cloud Atlas (2012)


abuno
 Share

Recommended Posts

Έχει διαβάσει κάποιος το βιβλίο; Όντως φαίνεται πολύ δύσκολο να μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη;

Εμένα μου θυμίζει το τρέιλερ πάρα πολύ το Fountain!!

Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα τρέιλερ της ταινίας και μου άρεσε, αλλά παίζει να είναι λίγο μπερδεμένη... Πηδάει από το ένα μέρος στο άλλο, από την μια εποχή σε μια άλλη... Θέλω, πάντως, να βρω το βιβλίο και να το διαβάσω, πριν δω την ταινία. Στην Ελλάδα βγαίνει στις 22 Νοεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το είδε κανείς; Εντυπώσεις;

Άκουσα ότι παίζει πολύ μπέρδεμα.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Το είδε κανείς; Εντυπώσεις;

Άκουσα ότι παίζει πολύ μπέρδεμα.

Γι'αυτό εγω περιμένω το dvd τις μπερδεμένες ταινείες είνα καλύτερα να τις βλέπεις σπίτι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είδα πριν από λίγο καιρό. Καταπληκτική ταινία, μία από τις καλύτερες που έχω δει εδώ και χρόνια.

 

Μοιάζει να είναι μπερδεμένη, αλλά όταν την βλέπεις εκτιμάς το καλό σενάριο και την πολύ καλή σκηνοθεσία. Είναι λίγο μεγάλη, αλλά ούτε καταλαβαίνεις τον χρόνο να περνά, ούτε και μπερδέυεσαι καθόλου.

 

Οι επιμέρους ιστορίες είναι όμορφες, αλλά βγαίνει και κάποιο νόημα από όλη την ταινία.

 

Αυτά είναι πάντα γούστα, προσωπικά την συστήνω ανεπιφύλακτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω εισητήρια με μισή τιμή και λέω να πάω απόψε.

Θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοόν...

Η ταινία δεν με κούρασε καθόλου, δε με μπέρδεψε και ούτε βαρέθηκα δευτερόλεπτο παρ' όλο το μεγάλο μέγεθός της. (γύρω στις δυόμιση ώρες)

Από κεί και πέρα δεν ένιωσα ότι έβλεπα μια ταινία επιστημονικής φαντασίας. Υπάρχουν σκηνές με φουτουριστικές εικόνες, διαστημόπλοια και πιστόλια με λέηζερ, άλλα η ιδέα της ταινίας δεν είναι Ε/Φ και δεν είναι καθόλου καινούργια. Αντιθέτως, πρόκειται για μια πολύ παλιά, μεταφυσική προσέγγιση της ζωής, εξ Ανατολής. Η ταινία πραγματεύεται τη γνωστή σε όλους μας έννοια του Karma και της μετενσάρκωσης.

Έξι ιστορίες σε διαφορετικούς τόπους και χρόνους, συνδέονται με κοινό παρανομαστή τον ανθρώπινο παράγοντα. Η αγάπη εξυψώνεται, ο ηρωισμός ανταμοίβεται, οι καλές πράξεις ανταποδίδονται, σε άλλες ζωές. Εξιλέωση, λύτρωση, τιμωρία...Ξεχωρίζει η ιστορία στην μελλοντική Νέα Σεούλ, που θυμίζει και κάτι από Matrix. Εκεί ακούγεται κατά τη γνώμη μου και η κορυφαία ατάκα. '' Our lives are not our own'' .

Το πιο θετικό είναι ότι επιτέλους έγινε μια ταινία φαντασίας που απευθύνεται σε ενήλικες.

Edited by abuno
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως, πρόκειται για μια πολύ παλιά, μεταφυσική προσέγγιση της ζωής, εξ Ανατολής. Η ταινία πραγματεύεται τη γνωστή σε όλους μας έννοια του Karma.

'Εχεις δει μήπως το Fountain; Η κρητική σου τη θύμισε πολύ, αν και δεν έχω δει ακόμα την ταινία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Εχεις δει μήπως το Fountain; Η κρητική σου τη θύμισε πολύ, αν και δεν έχω δει ακόμα την ταινία.

 

Την έχω δει. Πολύ ωραία ταινία επίσης. Στην ουσία ναι, πραγματεύονται το ίδιο πράγμα οι δυο ταινίες. Απλά στο Cloud Atlas τα πράγματα περιπλέκονται αρκετά παραπάνω από το Fountain και το ''ηθικό δίδαγμα'' είναι πιο εμφανές. Θα χαρακτήριζα το Fountain πιο ''βαριά'' ταινία.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Εμένα μου άρεσε που ήταν 6 ιστορίες δωσμένες ως 1 αλλά πραγματικά χωρίς να σε κουράζει.

 

Νομίζω οτι αυτό το κάτι μεταφυσικό που σου αφήνει ως γεύση είναι που κερδίζει στο τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοόν...

 

Από κεί και πέρα δεν ένιωσα ότι έβλεπα μια ταινία επιστημονικής φαντασίας. Υπάρχουν σκηνές με φουτουριστικές εικόνες, διαστημόπλοια και πιστόλια με λέηζερ, άλλα η ιδέα της ταινίας δεν είναι Ε/Φ και δεν είναι καθόλου καινούργια. Αντιθέτως, πρόκειται για μια πολύ παλιά, μεταφυσική προσέγγιση της ζωής, εξ Ανατολής. Η ταινία πραγματεύεται τη γνωστή σε όλους μας έννοια του Karma και της μετενσάρκωσης.

 

Απ'οσα έχω διαβάσει η ταινεία είνα σαφέστατη επιστημονοκη φαντασία. Οι μεταφυσικές (το οποίο δεν σημαινει υπερφυσικές) εννοιες και προβληματισμοί είναι συχνές στην επιστημονική φαντασία. H μετεμψυχωση είναι ισως δική σου ερμηνεια. Καποιος άλλος θα το ονομαζε ντετερμινισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοόν...

 

Από κεί και πέρα δεν ένιωσα ότι έβλεπα μια ταινία επιστημονικής φαντασίας. Υπάρχουν σκηνές με φουτουριστικές εικόνες, διαστημόπλοια και πιστόλια με λέηζερ, άλλα η ιδέα της ταινίας δεν είναι Ε/Φ και δεν είναι καθόλου καινούργια. Αντιθέτως, πρόκειται για μια πολύ παλιά, μεταφυσική προσέγγιση της ζωής, εξ Ανατολής. Η ταινία πραγματεύεται τη γνωστή σε όλους μας έννοια του Karma και της μετενσάρκωσης.

 

Απ'οσα έχω διαβάσει η ταινεία είνα σαφέστατη επιστημονοκη φαντασία. Οι μεταφυσικές (το οποίο δεν σημαινει υπερφυσικές) εννοιες και προβληματισμοί είναι συχνές στην επιστημονική φαντασία. H μετεμψυχωση είναι ισως δική σου ερμηνεια. Καποιος άλλος θα το ονομαζε ντετερμινισμό.

 

Η μετενσάρκωση/μετεμψύχωση δίνεται σαφέστατα μέσα στη ταινία.

Υπάρχουν σίγουρα σκηνές Ε/Φ ακόμα και ζωή σε άλλους πλανήτες, αλλά επαναλαμβάνω ότι η όλη ιδέα βασίζεται στην έννοια του Karma.

Όταν δεις την ταινία, ίσως συμφωνήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα πριν από λίγο καιρό. Καταπληκτική ταινία, μία από τις καλύτερες που έχω δει εδώ και χρόνια.

Λοιποοοοοόν...

Η ταινία δεν με κούρασε καθόλου, δε με μπέρδεψε και ούτε βαρέθηκα δευτερόλεπτο παρ' όλο το μεγάλο μέγεθός της. (γύρω στις δυόμιση ώρες)

Εμένα μου άρεσε που ήταν 6 ιστορίες δωσμένες ως 1 αλλά πραγματικά χωρίς να σε κουράζει.

Νομίζω οτι αυτό το κάτι μεταφυσικό που σου αφήνει ως γεύση είναι που κερδίζει στο τέλος.

 

Από τις πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες, συμφωνώ.

 

Από κεί και πέρα δεν ένιωσα ότι έβλεπα μια ταινία επιστημονικής φαντασίας. Υπάρχουν σκηνές με φουτουριστικές εικόνες, διαστημόπλοια και πιστόλια με λέηζερ, άλλα η ιδέα της ταινίας δεν είναι Ε/Φ και δεν είναι καθόλου καινούργια. Αντιθέτως, πρόκειται για μια πολύ παλιά, μεταφυσική προσέγγιση της ζωής, εξ Ανατολής. Η ταινία πραγματεύεται τη γνωστή σε όλους μας έννοια του Karma και της μετενσάρκωσης.

 

Δεν είναι Ε.Φ. όλες οι ιστορίες της, αλλά, κατά την ταπεινή μου άποψη, η ιστορία που εκτυλίσσεται στο Μέλλον (η οποία είναι κυρίαρχη κατά μήκος όλης της διαδρομής) και που μ’ αυτήν τελειώνει η ταινία, είναι Επιστημονική Φαντασία, 100%.

Αλλά ούτε ωστόσο θα διαφωνήσω ότι η ιδιαιτερότητα και η βαρύτητα της ταινίας σχετίζονται με το μεταφυσικό - φιλοσοφικό της υπόβαθρο… ( Άλλωστε, δεν τα βρίσκω ασύμβατα αυτά τα δυο.)

 

 

Έξι ιστορίες σε διαφορετικούς τόπους και χρόνους, συνδέονται με κοινό παρανομαστή τον ανθρώπινο παράγοντα...

...Ξεχωρίζει η ιστορία στην μελλοντική Νέα Σεούλ, που θυμίζει και κάτι από Matrix. Εκεί ακούγεται κατά τη γνώμη μου και η κορυφαία ατάκα. '' Our lives are not our own'' .

 

… όπως επίσης και με τα Συνειδησιακά και Ηθικά ζητήματα που προκύπτουν σαν συνέπεια.

(Μια άλλη ατάκα που μου άρεσε προσωπικά: You need them all” :τους ανθρώπους γύρω σου).

 

Ο μεγάλος Ζαν Πωλ Σαρτρ, είχε πει κάτι παράλληλο και συναφές:

“καθώς ο άνθρωπος εκλέγει τον εαυτό του, μέσα από τις πράξεις του, εκλέγει ταυτόχρονα και μια εικόνα για τον άνθρωπο γενικά”

 

 

... όταν την βλέπεις εκτιμάς το καλό σενάριο και την πολύ καλή σκηνοθεσία.

 

Και η ηθοποιία αρκούντως σοβαρή, θα συμπλήρωνα.

 

Υ.Γ.:

Οι φίλοι της δράσης, μετά την αρχική τους ανυπομονησία - καθώς η ταινία ξεκινά χωρίς ένταση - θα δικαιωθούν κι αυτοί, τελικά.

Edited by Πυθαρίων
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοόν...

 

Από κεί και πέρα δεν ένιωσα ότι έβλεπα μια ταινία επιστημονικής φαντασίας. Υπάρχουν σκηνές με φουτουριστικές εικόνες, διαστημόπλοια και πιστόλια με λέηζερ, άλλα η ιδέα της ταινίας δεν είναι Ε/Φ και δεν είναι καθόλου καινούργια. Αντιθέτως, πρόκειται για μια πολύ παλιά, μεταφυσική προσέγγιση της ζωής, εξ Ανατολής. Η ταινία πραγματεύεται τη γνωστή σε όλους μας έννοια του Karma και της μετενσάρκωσης.

 

Απ'οσα έχω διαβάσει η ταινεία είνα σαφέστατη επιστημονοκη φαντασία. Οι μεταφυσικές (το οποίο δεν σημαινει υπερφυσικές) εννοιες και προβληματισμοί είναι συχνές στην επιστημονική φαντασία. H μετεμψυχωση είναι ισως δική σου ερμηνεια. Καποιος άλλος θα το ονομαζε ντετερμινισμό.

 

Η μετενσάρκωση/μετεμψύχωση δίνεται σαφέστατα μέσα στη ταινία.

Υπάρχουν σίγουρα σκηνές Ε/Φ ακόμα και ζωή σε άλλους πλανήτες, αλλά επαναλαμβάνω ότι η όλη ιδέα βασίζεται στην έννοια του Karma.

Όταν δεις την ταινία, ίσως συμφωνήσεις.

Οπως ειπα ηδη η υπερφυσική εννοια του karma επιστημονικα προσεγγιζεται με την εννοια του ντετερμινισμο. Υπαρχουν επ'ισης κυκλικές θεωρίες της ιστορίας οι οποίες (τηρουμενων των αναλογιών) θίγουν το ίδιο θέμα με τιην υπερφυσικη εννοια της μετεμψυχωσης (αν και βεβαια οχι με τον υπερφυσικό τρόπο της μετεμψυχωσης). Και με όλο το σεβας εχω βαρεθει πια σε αυτο το φορουμ να μπερδευουν την μεταφυσικη με το υπερφυσικό. Ισως η αναγνωση ενος εγχεριδίου φιλοσοφίας βοηθησει.

Παρεπιμπτοντως εχω διαβασει το βιβλίο cloud atlas.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς διαφωνείς Παναγιώτη.

Αν θέλεις, δώσε μας ορισμό του υπερφυσικού, του μεταφυσικού και εντέλει της επιστημονικής φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς διαφωνείς Παναγιώτη.

Αν θέλεις, δώσε μας ορισμό του υπερφυσικού, του μεταφυσικού και εντέλει της επιστημονικής φαντασίας.

χρειαζομαστε ορισμους; υπερφυσικό είναι ότι αναφερεται σε κατι που υπαρχει (αν υπάρχει!) περαν της δυνατοτητας των ασθησεων και της εμπειρίας και δεν μπορει να προσεγγισθει επιστημονικα (πχ η υπαρξη του θεού).

Μεταφυσική: Metaphysics is a traditional branch of philosophy concerned with explaining the fundamental nature of being and the world.αλλά χωρίς την καταφυγή στο υπερφυσικό, συχνα χρησιμοποιωντας τα πορισματα των επιστημων. Hegel, Hobbes, Marx, Heidegger, Wittgenstein, Derrida, Αριστοτελης κλπ ασχοληθηκαν με τα βασικα ερωτηματα της μεταφυσικης χωρίς να χρησιμοποιησουν θεούς, μετεμψυχωσεις η μαγειες η δεν ξερω τι αλλο. Για περισσότερα διαβαστε κανενα αντιστοιχο βιβλίο. Δεν μπορω να παριστανω τον δασκαλο!Οσο για το τι ειναι επιστημονικη φαντασία ε διαβαστε και κανενα βιβλίο επ φαντασιας χωρις διαστημοπολοια και εξωγηινους ( μια που καπιοι μονο αυτο καταλαβαινουν ως επ. φαντασία). σιγουρα ειναι ορθολογική η τουλαχιστον μια ιστορια επ. φαντασιας μπορει να ερμηνευθει ορθολογικά.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφύγαμε από το τόπικ...

Η άποψή μου είναι ότι, αυτές τις ταμπέλες(όπως και όλες οι άλλες) χρησιμεύουν μόνο για να συνεννοούμαστε οι άνθρωποι(άσχετα που συνήθως πάλι δεν τα καταφέρνουμε).

Από τη στιγμή που όλα βρίσκονται μέσα στη φύση(στο σύμπαν δηλαδή, ορατό και αόρατο), τίποτα δεν είναι ούτε πέρα, ούτε έξω, ούτε μετά από αυτήν.

Άρα οι ορισμοί, είναι εξ ορισμού λανθασμένοι.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα πιάσατε. εγώ νόμιζα ότι η μεταφυσική περιγράφει τα φαινόμενα που δεν μπορούν να εξηγηθούν από τα παρούσα επιστημονικά πορίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφύγαμε από το τόπικ...

Η άποψή μου είναι ότι, αυτές τις ταμπέλες(όπως και όλες οι άλλες) χρησιμεύουν μόνο για να συνεννοούμαστε οι άνθρωποι(άσχετα που συνήθως πάλι δεν τα καταφέρνουμε).

Από τη στιγμή που όλα βρίσκονται μέσα στη φύση(στο σύμπαν δηλαδή, ορατό και αόρατο), τίποτα δεν είναι ούτε πέρα, ούτε έξω, ούτε μετά από αυτήν.

Άρα οι ορισμοί, είναι εξ ορισμού λανθασμένοι.

αορατο συμπαν υπαρχει μόνο για τους θρησκευόμενους και τους οπαδους της μαγειας. Για τους αλλους υπαρχουν απλως πραγματα που δεν εχει καταφερει να εξηγησει η επιστημη ακόμα. Η διαφορα ειναι διαφορα στο πως βλεπεις τον κοσμο και πως πραττεις εντος αυτού αρα ειναι και ιδεολογικη και πολιτικη αλλα και αναγνωστική. Αν πιστευεις στο υπερφυσικο διαβαζεις jordan, tolkien κλπ. Αν οχι διαβαζεις επ. φαντασία. Φυσικα μπορεις να διαβαζεις και τα δυο αν το βλεπεις μονο ως αναγνωστικη ευχαριστηση. Not me.

Δεδομενου ότι οι θεσει μου, νομίζω, είναι πλέον σαφεις this is the end of discussion for me.

Διγελαδε: υπαρχουν βιβλία που εξηγουν αυτες τιε εννοιεσ αλλά και η wikipedia ειναι καλή.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Το ότι εξηγείς πως λειτουργεί το σύμπαν, δεν αφαιρεί τίποτα από την μαγεία του.

Και οι δυνάμεις του, είναι αόρατες, τα αποτελέσματα είναι ορατά.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα ευτύχησα να την δω κι εγώ. Δεν θα πω περισσότερα, απλά μαγευτική. Τα 162 λεπτά πέρασαν χωρίς να το καταλάβω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Την είδα πριν από λίγες μέρες στο σπίτι ενός φίλου και μου άρεσε πολύ.

 

Ως μειονέκτημα θα βάλω το ότι ήταν επίτηδες (;) μπερδεμένη. Μου φάνηκε ότι ανήκει στην κατηγορία των ταινιών που δεν λύνουν όλες τις απορίες, αλλά αφήνουν στον θεατή να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Αν και αυτό το στυλ δεν μου αρέσει, η συγκεκριμένη ήταν καλή. Υπέθεσα ότι ασχολείται με το θέμα της μετενσάρκωσης. (Δεν διάβασα το topic πριν την δω για να μην spoilerιαστώ). Έξυπνη κεντρική ιδέα, φουτουρισμός και επιμέρους ωραίες ιστορίες, συνθέτουν ένα ικανοποιητικό σκηνικό. Αγαπημένη μου όλων αυτή που

έκλεισε ο άλλος τον αδερφό του στο τρελάδικο, και ο τρόπος με τον οποίο εκείνος δραπέτευσε. Και χαχα, μάντεψα τι θα έκανε ο παππούς μέσα στο μπαρ όταν πήγαν να τους πιάσουν :D

 

 

Θα την ξαναδώ σίγουρα όταν την βάλει η τηλεόραση, πιο προσεκτικά αυτή την φορά, αν δηλαδή έχει νόημα κάτι τέτοιο. Την προτείνω, αλλά μόνο αν έχει κανείς αρκετή υπομονή.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στον κινηματογράφο να δω την ταινία με μεγάλες προσδοκίες (μάλλον αυτό με έφαγε στο τέλος) που είχα σχηματίσει από το τρέιλερ και τις διαφημιστικές εικόνες που είχα δει. Ξεκινά η ταινία και λέω "ααα, πολύ ωραία. Ωραία εικόνα, ωραία σκηνικά, ωραία κοστούμια, ωραίοι ηθοποιοί, ωραίο (φαίνεται ότι θα είναι) σφ θέμα" και κάθομαι με την προοπτική να την απολαύσω. Και δε λέω, ωραία εντυπωσιακή ταινία ήταν. Ευχάριστη. Και δε με πείραξαν οι μπερδεμένες και πολλαπλές πλοκές. Μια χαρά κι αυτό. Αλλά στο τέλος όταν επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου ότι όντως το θέμα ήταν η μετενσάρκωση ξενέρωσα τελείως. Ήταν σαν να έβλεπα μια πολύ όμορφη γυναίκα και μετά να άνοιγε το στόμα της και να μίλαγε βλάχικα. Πολύ αντικλιμακτικό.

 

Το πρόβλημα είναι ότι παρουσιάζεται σαν σφ ταινία και η αλήθεια είναι ότι αυτή την εντύπωση εσκεμμένα την ενισχύουν οι δημιουργοί με το μάρκετινγκ αλλά και ο σεναριογράφος/συγγραφέας με την επιλογή ενός σφ σκηνικού (blade runner style και έτσι) και προσελκύει κυρίως το σφ κοινό. Μπορεί στο γραπτό κείμενο να δικαιολογείται γιατί έχεις πολύ χρόνο να το σκεφτείς, να το αξιολογήσεις και να το κατατάξεις σωστά στο μυαλό σου, δηλαδή σαν ένα περίεργο φάνταζυ με στοιχεία σφ αλλά όχι σφ σκέτο, αλλά στην ταινία είναι αλλιώς. Γιατί στο τέλος της ταινίας όταν αποδεικνύεται ότι το θέμα είναι απλά η μετενσάρκωση είναι σαν να σε ξεγελάει. Σαν να σου υπόσχεται κάτι άλλο και να σου δίνει κάτι άλλο.

 

Γιατί οι σφ fans, ένα από τα πράγματα που γουστάρουν, είναι αν θέλετε η πιο "λογική" ή "επιστημονική" θεώρηση της πραγματικότητας και όχι τις μεταφυσικές εξηγήσεις του κόσμου (γι αυτό και λέγεται επιστημονική φαντασία). Δηλαδή, θα ήταν οκ αν π.χ. το νόημα ήταν ότι μετενσαρκωνόμαστε μεν, αλλά αυτό αποτελεί μέρος μιας γενικότερης πιο "επιστημονικής" διαδικασίας όπου τα πάντα (έμψυχα και άψυχα) είναι ενέργεια που μετασχηματίζεται και πως αυτό σχετίζεται και με την έννοια της συνείδησης και της αυτοσυνείδησης (άλλο μεγάλο θέμα της σφ!) και ας πούμε ότι όλο το σύμπαν συνεχώς μετασχηματίζεται και δεν χάνεται ή εξαφανίζεται ποτέ τίποτα (που στο κάτω κάτω ξέρουμε ότι είναι έτσι στην πραγματικότητα) ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αλλά το να μας λέει ότι απλά η ψυχή μας δεν μας βγαίνει ποτέ και ότι ξαναγυρνάει γύρω γύρω και άλλες new age χιπικοανατολίτικες φαντασίες... ξέρω γω? Γιατί να βάλει σφ σκηνικό; Για πρωτοτυπία; Εντάξει, δεκτό, αλλά τουλάχιστον να μην δημιουργούσαν προσδοκία στο σφ κοινό γιατί απλά, πέρα από το σφ σκηνικό, το Could Atlas κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΦ ΤΑΙΝΙΑ.

 

Δηλαδή μετά τι θα κάνουν; Θα φτιάξουν ταινία με διαστημόπλοια και λέιζερ και θα μας μιλήσουν για τον βελονισμό;

Edited by Eanorel
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Cloud Atlas (2012)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..