Jump to content

Προτάσεις για Περιοδικά;


Βαγγέλης
 Share

Recommended Posts

Έχω ένα δυο κείμενα τα οποία πιστεύω ότι είναι αρκετά δυνατά ώστε να εκδοθούν σε κάποιο περιοδικό. (Τα κείμενα αγγίζουν το ελαφρό φάνταζυ αλλά δε πιστεύω ότι περιορίζονται σε ένα μόνο είδος)Το προβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω ποια περιοδικά θα δέχονταν πιο εύκολα συγγραφείς χωρίς άλλες εκδόσεις. Έχετε να προτείνετε κάποιο περιοδικο;

.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή είναι σίγουρα το πιο δύσκολο. Εξαρτάται επίσης απο το τί είδους περιοδικά σε ενδιαφέρει να δημοσιεύσουν το έργο σου (μεγάλα ή μικρά). Καθώς είναι φαντασίας ίσως να τύχει μεγαλύτερης εύνοιας στο περιοδικό του χώρου (συμπαντικές διαδρομές). Απο την άλλη υπάρχουν τα μικρά freepress όπως οι Χίμαιρες και η Σοδειά, που δέχονται πιο εύκολα.

Τώρα αν θέλεις να παρουσιαστεί σε κάποιο μεγαλύτερο, μπορείς να δοκιμάσεις στα Δέκατα, στο Ένεκεν, την Κλεψύδρα, τον Μανδραγόρα. Όλες οι διευθύνσεις τους βρίσκονται στη σελίδα του Ε.Κε.Βι.

 

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επικοινώνησε τελικά κανείς με κάποιο περιοδικό; Και τί έκβαση είχε αυτή η επικοινωνία, αν έγινε;

 

Πρέπει να υπάρχουν και άλλα έντυπα που δέχονται διηγήματα, αν και δεν τα γνωρίζω. Περίεργο (ή και δυσοίωνο) που δεν αποκρίθηκε κανείς άλλος στο topic :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολη εποχή φίλε Kafka... Μπορώ να σου ονομάσω περιοδικά τα οποία σταμάτησαν να εκδίδονται... Και με τις βόμβες που σκάνε στο ΕΚΕΒΙ δεν βλέπω χρηματοδότηση από το κράτος... Ο παλιός τρόπος έκδοσης πέθανε πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι νωρίς... (Αν θέλεις σου λέω και τα χρέη των μεγάλων εκδοτικών ένα προς ένα... που λεφτά για περιοδικά) Ακούγομαι απαισιόδοξος αλλά δεν είμαι. Ζούμε σε ένα μεταβατικό στάδιο όπου τα περιοδικά υποφέρουν από τις μαύρες τρύπες που υπάρχουν στον εκδοτικό χώρο.

 

Αν θέλεις να δημοσιεύσεις ΕΦ επικοινώνησε με τις εκδόσεις Εστία, από όσο ξέρω βγάζουν ακόμα κάποια συλλεκτικά τεύχη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα δυο κείμενα τα οποία πιστεύω ότι είναι αρκετά δυνατά ώστε να εκδοθούν σε κάποιο περιοδικό. (Τα κείμενα αγγίζουν το ελαφρό φάνταζυ αλλά δε πιστεύω ότι περιορίζονται σε ένα μόνο είδος)Το προβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω ποια περιοδικά θα δέχονταν πιο εύκολα συγγραφείς χωρίς άλλες εκδόσεις. Έχετε να προτείνετε κάποιο περιοδικο;

.

 

burned-paper.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το Ένεκεν και τον Μανδραγόρα προσωπικά τα βρήκα αρκετά προσιτά (κι απάντησαν και γρήγορα στα emails), και μάλιστα με κείμενα που σίγουρα δεν τα λες ρεαλιστικά (το ένα είναι μάλλον σκοτεινή φαντασία σε οικείο περιβάλλον και το άλλο ένα σύντομο urban fantasy--έχει και τέρας). Και χωρίς προηγούμενες λογοτεχνικές εκδόσεις.

Μην απελπίζεστε, παιδιά.

(Και μην καίτε τα χειρόγραφα. Αν μη τι άλλο, ανακυκλώστε τα :bleh: ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά, είχε καιρό να μπω και δεν είδα της απαντήσεις. Όχι δεν έστειλα τίποτα γιατι ήμουν αρκετά απασχολημένος με άλλα πράγματα. Ίσως να προσπαθήσω ρώτα τα χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..