Jump to content
Naroualis

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού SFF.gr - Γενική Συζήτηση

Recommended Posts

RObiN-HoOD

Το PC σου / laptop έχει web-camera;

AlienBill

Το laptop έχει

Nargathrod

Τότε Skype!!! Δεν θα έχεις πρόβλημα Βασίλη! Ενημερώσου για το βιβλίο του Δεκεμβρίου! :)

deadend

Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη από την πρώτη συνάντηση :dance2:

• Like 3

Nargathrod

Ήταν όντως καλή αρχή! Όμορφες ώρες Κυριακής!

• Like 2

Naroualis

Χτες το βράδυ πέρασα πολύ καλύτερα απ' ό,τι περίμενα. Σας ευχαριστώ πολύ για την ωραία παρέα. Ταλαιπωρήσαμε βέβαια λίγο την Ayu, αλλά από την επόμενη φορά θα φροντίσουμε νε μινιμαλίσουμε τα τεχνικά προβλήματα. :p

Θα μείνω (και θα αναπράγω, βεβαίως-βεβαίως) στη φράση της Tiessa: Τελικά, το ίδιο βιβλίο διαβάσαμε όλοι; Ήταν πολύ αποκαλυπτικό το πόσο διαφορετικές προσλαμβάνουσες είχε ο καθένας μας από τις ίδιες ακριβώς τυπωμένες λέξεις.

Edited by Naroualis
  • Like 1

Ayu

Κι εμένα αυτό ακριβώς μου έκανε εντύπωση. Συμπέρασμα για μένα: μην ξανακούσω γενικεύσεις για το "ο αναγνώστης αυτό" κι "ο αναγνώστης εκείνο." :bleh:

Καλή αρχή, λοιπόν, και εις άλλα με υγεία. (Άντε καλέ που με ταλαιπωρήσατε! Είπαμε, ποιος τη χάρη μου! :rose: )

• Like 1

Μάρβιν ΑΑΠ

Κι εγώ πέρασα πολύ καλά χτες. Ήταν μια πυκνή βραδινή συνάντηση, με πολύπλευρη προσέγγιση του βιβλίου: μικρά παραλειπόμενα της ιστορίας μερικών διηγημάτων, τι συναισθήματα μας προκάλεσαν, πώς τα διαβάσαμε, πού μπαίνουν τα όρια ανάμεσα στα είδη του φανταστικού αλλά και τα όρια του φανταστικού με την υπόλοιπη λογοτεχνία, από πού ξεκίνησε η έμπνευση του συγγραφέα σε μερικά σημεία και πολλά πολλά άλλα, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μου. Κι εγώ αναρωτιόμουν αν θα λειτουργούσε καλά η παρουσία της Ayu από μακριά και χαίρομαι που υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Με το καλό να γίνουν και οι επόμενες συναντήσεις :)

• Like 1

deadend

τι ώρα συνατιέται η Λέσχη ΛΑΦ ΠΡΙΝ η ΜΕΤΑ την παρουσιαση?

Nargathrod

τι ώρα συνατιέται η Λέσχη ΛΑΦ ΠΡΙΝ η ΜΕΤΑ την παρουσιαση?

14:30 Παράλληλα με την παρουσίαση. Θα δούμε σύμφωνα με τον χώρο εάν θα ξεκινήσουμε 14.30 ή όταν τελειώσει.

Lady Nina

Το πιο λογικό, κατά την άποψή μου, θα ήταν να βρεθούμε μεν κατά τις 14:30 για να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση και ύστερα να συνεχίσουμε με τη συνάντηση. Από τη στιγμή που θα συζητήσουμε για ένα βιβλίο που θα παρουσιαστεί, καλό είναι να παρακολουθήσουμε και την παρουσίασή του. Εκτός κι αν όταν λες "παράλληλα", εννοείς να μη λείψει κανένα μέλος της λέσχης από την παρουσίαση. Τότε θα έλεγα ότι συμφωνώ.

Μια άλλη πρόταση που μπορεί να μας ξεβολεύει, θα ήταν να βρεθούμε ΠΡΙΝ από την παρουσίαση, ώστε μέχρι εκείνη τη στιγμή να έχουμε συζητήσει και τις ερωτήσεις που θα θέλαμε ενδεχομένως να κάνουμε στον συγγραφέα. Αλλά έτσι θα υπάρχει το αβέβαιο του αν θα μας φτάσει η ώρα...

Και μερικές ερωτήσεις, μια και είμαι newbe:

Στη συνάντηση ερχόμαστε με συγκεκριμένες σημειώσεις; Το βιβλίο υποθέτω πρέπει να το φέρουμε μαζί, σωστά;

Nargathrod

Το πιο λογικό, κατά την άποψή μου, θα ήταν να βρεθούμε μεν κατά τις 14:30 για να παρακολουθήσουμε την παρουσίαση και ύστερα να συνεχίσουμε με τη συνάντηση. Από τη στιγμή που θα συζητήσουμε για ένα βιβλίο που θα παρουσιαστεί, καλό είναι να παρακολουθήσουμε και την παρουσίασή του. Εκτός κι αν όταν λες "παράλληλα", εννοείς να μη λείψει κανένα μέλος της λέσχης από την παρουσίαση. Τότε θα έλεγα ότι συμφωνώ.

Μια άλλη πρόταση που μπορεί να μας ξεβολεύει, θα ήταν να βρεθούμε ΠΡΙΝ από την παρουσίαση, ώστε μέχρι εκείνη τη στιγμή να έχουμε συζητήσει και τις ερωτήσεις που θα θέλαμε ενδεχομένως να κάνουμε στον συγγραφέα. Αλλά έτσι θα υπάρχει το αβέβαιο του αν θα μας φτάσει η ώρα...

Και μερικές ερωτήσεις, μια και είμαι newbe:

Στη συνάντηση ερχόμαστε με συγκεκριμένες σημειώσεις; Το βιβλίο υποθέτω πρέπει να το φέρουμε μαζί, σωστά;

Καλησπέρα Έλενα.

Αυτό είχα στο μυαλό μου! Αυτό γιατί ο Λευτέρης θα είναι ομιλητής στην παρουσίαση οπότε δεν θα μπορεί να είναι και στην λέσχη. Λογικά η λέσχη θα ξεκινήσει την συνάντηση μετά την παρουσίαση, ωστόσο η ώρα έχει τεθεί στην αρχή της παρουσίασης 14.30 για να ακούσουμε και τον Γιώργο.

Γενικά μην αγχώνεσαι με σημειώσεις όπως πάθαμε όλοι στην πρώτη συνάντηση. (γκούχουμ κάποιοι έφεραν μπλοκάκια γεμάτα σελίδες με σημειώσεις)

Υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο όπως αυτό που θα δεις στα συμπεράσματα του μήνα Νοέμβριου. Το οποίο βοηθά ώστε να συντονίζετε η συζήτηση! αν έχεις το βιβλίο μαζί δεν θα έχεις πρόβλημα!

Lady Nina

Καλησπέρα Έλενα.

Αυτό είχα στο μυαλό μου! Αυτό γιατί ο Λευτέρης θα είναι ομιλητής στην παρουσίαση οπότε δεν θα μπορεί να είναι και στην λέσχη. Λογικά η λέσχη θα ξεκινήσει την συνάντηση μετά την παρουσίαση, ωστόσο η ώρα έχει τεθεί στην αρχή της παρουσίασης 14.30 για να ακούσουμε και τον Γιώργο.

Γενικά μην αγχώνεσαι με σημειώσεις όπως πάθαμε όλοι στην πρώτη συνάντηση. (γκούχουμ κάποιοι έφεραν μπλοκάκια γεμάτα σελίδες με σημειώσεις)

Υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο όπως αυτό που θα δεις στα συμπεράσματα του μήνα Νοέμβριου. Το οποίο βοηθά ώστε να συντονίζετε η συζήτηση! αν έχεις το βιβλίο μαζί δεν θα έχεις πρόβλημα!

Τέλεια! Σ'ευχαριστώ πολύ, Narga! Ανυπομονώ να σας (ξανα)δω όλους αύριο από κοντά!

Naroualis

Κατόπιν σκληρής προσπάθειας εκ μέρους του οργανισμού μου και παρά τη βοήθεια δύο φαρμακευτικών σκευασμάτων και μπόλικου ευρωπαϊκού τσαγιού, παραδίδω τα όπλα. Είναι εντελώς αδύνατον να έρθω σήμερα, παρεκτός κι αν με φέρετε με το "θρόνο" μου, για πάσα επείγουσα ανάγκη. (Το μόνο καλό στην υπόθεση είναι ότι έχω χάσει τρία ή τέσσερα κιλά σε δύο μέρες...) Μαύρα Χριστούγεννα θα κάνουμε πάλι.

Nargathrod

Για την συνάντηση Ιανουαρίου να πω ότι 2 Φεβρουαρίου θα πραγματοποιήσουν πορεία τα μέλη της Χρυσής Αυγής στο σύνταγμα. Ο τόπος συνάντησης είναι 2 τετράγωνα από το Σύνταγμα οπότε αν πιστεύετε ότι η ημερομηνία πρέπει να μεταφερθεί από 2 σε 3 Κυριακή να μου πείτε την άποψη σας.

Edited by Nargathrod

RObiN-HoOD

1) Δεν ξέρουμε αν την Κυριακή θα είναι ανοιχτά το βιβλιοπωλείο Ars σωστά;

2) Προτείνω αλλαγή χώρου αν είναι δυνατόν και με συνεννόηση του συγγραφέα...

aScannerDarkly

Νομίζω ότι συμφωνώ με τον Στέφανο. Εκτός αν έχετε συνεννοηθεί με το βιβλιοπωλείο, ώστε να μας ανοίξουν την Κυριακή.

Edited by aScannerDarkly

Nargathrod

Επικοινώνησα με τον Κώστα πριν λίγο. Το βιβλιοπωλείο θα μπορούσε να ανοίξει για την συνάντηση την Κυριακή μόνο και μόνο για να αποφύγουμε τυχόν καταστάσεις το βράδυ του Σαββάτου. Ωστόσο επειδή είναι καλό να μην αλλάζει η μέρα για να μην χαλάμε και το πρόγραμμα των μελών καθώς και του συγγραφέα, θα έλεγα να κάναμε την συνάντηση λίγο νωρίτερα το Σάββατο, μιας και η συνάντηση των συγκεκριμένων ανθρώπων στο Σύνταγμα είναι προγραμματισμένη για τις 19.00.

Θα μπορούσαμε να βάζαμε την συνάντηση στις 14.00 ή 15.00 αντί για 18.00 που είναι ήδη!

wordsmith

18.00 είναι ήδη πολύ νωρίς για μένα. Αν έρθω στις 2 ή 3, θα αρχίσω να νυστάζω κατά τις 4.

aScannerDarkly

Εγώ θα έλεγα, αν είναι να γίνει την ίδια μέρα, να γίνει ίδια ώρα κάπου αλλού. Για να μην έχουμε απώλειες λόγω αλλαγής προγράμματος.

melkiades

Εγώ θα έλεγα ή να το κάνουμε Κυριακή, ή να αλλάξουμε το μέρος, όχι την ώρα γιατί φαίνεται ότι ήδη δύο άτομα θα έχουν θέμα. Αν κατεβούμε πιο χαμηλά προς κανένα Έναστρον ή Φαενόν δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα γιατί ακόμα και με μετρό θα χρησιμοποιήσουμε τη στάση στο Πανεπιστήμιο.

Πόσοι θα είμαστε τελικά;

RObiN-HoOD

Εγώ προτιμώ να αλλάζαμε μέρος παρά μέρα/ώρα ... αλλά ότι πει ο αρχηγός :)

Naroualis

Κι εγώ το Έναστρον σκέφτηκα, να πω την αλήθεια, αλλά υπολόγισα ότι αν έχει πορεία θα είναι κλειστό και το κέντρο για όσους δεν έρθουν με μετρό (που μάλλον θα είναι όλοι, όπως βλέπω να πορεύεται αυτή η απεργεία).

Nargathrod

Τα μέλη μίλησαν! Μπορεί να αλλάξει το μέρος και όχι η ώρα, απλώς να πω το εξής, κάθισα να μάθω τι ακριβώς είναι αυτή η πορεία των κυριών Χρυσωρύχων - Χρυσαυγών όπως τέλος πάντων λέγονται, και να ξέρετε ότι όλο το κέντρο θα είναι επικίνδυνο. μετά τις 19.00 Δηλάδή σόλωνος , πανεπιστημίου σταδίου, Εξάρχεια Σύνταγμα. Πράγμα που αποκλείει το Έναστρον και τα γύρω καφέ. Ωστόσο λένε ότι αυτοί δεν πειράζουν Έλληνες πολίτες αλλά υπηκόους Πακιστάν και άλλων μη άρειων φυλών... οπότε τι μείνουμε Σύνταγμα τι πάμε Έναστρον είναι το ίδιο και το αυτό.

aScannerDarkly

Κοίταξε, επειδή δεν ξέρω αν το αρειόμετρο όλων μας πιάνει τις αποδεκτές τιμές για να θεωρηθούμε ανώτερα όντα, και για διάφορους λόγους που καλύτερα να μη συζητηθούν εδώ, καλό θα ήταν να μην τους πετύχουμε.

Το Φαεινόν πάντως, νομίζω ότι είναι σε αρκετά ασφαλές μέρος, είναι ψηλά και σε συνοικία μάλλον εχθρική προς τους συγκεκριμένους. Αλλιώς, μπορούμε να μεταφερθούμε προς την Αλεξάνδρας, πχ στην μπυραρία Αλεξάνδρα, ή κάπου προς τα κει τέλος πάντων.

Edited by aScannerDarkly
  • Like 3