Jump to content
Naroualis

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού SFF.gr - Γενική Συζήτηση

Recommended Posts

melkiades

100Ε; Έτσι εξηγείται που είναι πάντα άδειο!

Nargathrod

Οι κύριοι στην Άγκυρα καλό είναι να κατέβουν από το καλάμι! Το Εναστράκι είναι ιδανικό μέρος όσο τα μέλη είναι ένας συγκεκριμένος αριθμός. Αν τώρα θέλετε άλλο χώρο πείτε προτάσεις όπως και για το ερωτηματολόγιο, δώστε ερωτήσεις που να πιστεύετε ότι ταιριάζουν στο βιβλίο έτσι για να μην υπάρχουν παράπονα για τα ερωτηματολόγια!

• Like 1

Naroualis

Παιδιά, να κανονίσουμε και τη συνάντηση; Σάββατο 30 Μαρτίου στις έξι το απόγευμα στο Εναστράκι; Ή θέλετε να το πάμε πιο πίσω, 6 Απριλίου;

Nargathrod

Καλύτερα 6 Απρίλη για μένα.

Edited by Nargathrod
  • Like 1

Tiessa

ΟΚ. Από 31 που θα είναι πολύ πιεσμένα, καλύτερα στις 6 Απριλίου.

Απλώς κάποια μέλη ίσως να έχουν συμμετάσχει και να ενδιαφέρονται να παρευρεθούν στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του Διαγωνισμού ΛογωΤέχνης που θα γίνει το ίδιο βράδυ. Σημειωτέον ότι οι νικητές δεν θα έχουν ειδοποιηθεί, για να εξασφαλιστεί η μέγιστη δυνατή παρουσία κόσμου

Προσωπικά, αν και έχω λάβει μέρος, ενδιαφέρομαι πολύ περισσότερο να είμαι παρούσα στο Σχέδιο Φράκταλ παρά στην εκδήλωση. Το αναφέρω μόνο, επειδή μπορεί να αφορά κάποιους άλλους.

melkiades

Εγώ δεν έχω πρόβλημα, οπότε όποτε αποφασίσετε.

Ayu

Ωχ παιδιά συγγνώμη που έχω χαθεί, είμαι πνιγμένη στη δουλειά :( Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να επανέλθω και να κάνω κατς απ σ' αυτά που έχω χάσει.  :wind2:

Nargathrod

Σύμφωνα με την προηγούμενη συνάντηση της ΛΑΦ έχουμε τα εξής θέματα προς ανακοίνωση:

1. Η έβδομη συνάντηση ( φαντασίας) όπου θα αναλυθεί το βιβλίο Πέρα από την γη των θεών του Αντώνη Πάσχου θα λάβει χώρα το τελευταίο Σάββατο του μήνα Ιούνη. (29 Ιουνίου 2013)

2. Επειδή ακολουθεί καλοκαίρι ο μήνας Ιούλιος και ο μήνας Αύγουστος θα είναι ένα διάλειμμα για ενδότερη επικοινωνία με τις παραλίες και τα κοκτέιλς. Έτσι αποφασίσαμε να διαβαστεί το Κουρδιστό Κορίτσι του Paolo Bacigalupi. Το βιβλίο μπορεί να διαβαστεί είτε στην original αγγλική έκδοση είτε στα ελληνικά. (Η μετάφραση στην ελληνική έκδοση είναι από την Κωνσταντίνα Γεωργούλια), οπότε μπορούμε να καλέσουμε τον μεταφραστή ώστε να εκπροσωπήσει τον συγγραφέα.

3. Η όγδοη συνάντηση όπου θα αναλυθεί το Κουρδιστό Κορίτσι θα γίνει στις αρχές Σεπτεμβρίου.

4. Το Σεπτέμβρη επιστρέφουμε στην κανονική ροή επιλογής βιβλίων Ελλήνων συγγραφέων - όπου θα ξεκινήσουμε πάλι με μήνα επιστημονικής φαντασίας.

Παρακαλούνται τα μέλη που έλειπαν από την προηγούμενη συνάντηση να ενημερωθούν και να ενημερώσουν άλλα μέλη.

Συμπληρώστε σχόλια, παρατηρήσεις και ιδέες!

Edited by Nargathrod
  • Like 4

Nargathrod

Ο τρόπος που θα γίνονται οι ψηφοφορίες από την νέα σεζόν (Σεπτέμβρη) θα έχει μικρές αλλαγές όπως αποφασίστηκε στο mod meeting την περασμένη εβδομάδα.

Συγκεκριμένα τον πρώτο λόγο θα έχουν τα μέλη που θα παρευρίσκονται στις συναντήσεις της ΛΑΦ.

Θα γίνονται προτάσεις βιβλίων στο τέλος της προηγούμενης συνάντησης όπου τα μέλη θα αποφασίζουν το βιβλίο που θα διαβαστεί. Τα υπόλοιπα μέλη που δεν θα βρίσκονται στην συνάντηση θα έχουν δικαίωμα να πουν την γνώμη τους σε αντίστοιχο τόπικ που θα εμφανίζεται κάθε βδομάδα για το βιβλίο. 

Γίνεται μια σοβαρή προσπάθεια να σταματήσουμε να διαβάζουμε βιβλία μελών της ΛΑΦ καθώς και βιβλία μελών του ΣΦΦ. Αυτό για ευνόητους λόγους.

Συμπληρώστε σχόλια, παρατηρήσεις και ιδέες! Καλημέρα!

Nihilio

Γίνεται μια σοβαρή προσπάθεια να σταματήσουμε να διαβάζουμε βιβλία μελών της ΛΑΦ καθώς και βιβλία μελών του ΣΦΦ. Αυτό για ευνόητους λόγους.

Μία πρόταση που έπεσε στο τραπέζι είναι η εξής:

επειδή τα βιβλία των ενεργών μελών του sff τα έχουμε διαβάσει οι περισσότεροι σχεδόν όταν βγήκαν, οπότε δεν έχει νόημα να τα ξαναβάζουμε στη ΛΑΦ (βλέπε πχ Σχέδιο Φράκταλ, που το διάβασαν 2 άτομα ή το τωρινό "Πέρα από τη γη των Θεών", που βλέπω να μη διαβάζεται επίσης από την πλειοψηφία). Καλό είναι λοιπόν βιβλία μελών που έχουν βγει πάνω από χρόνο να τα αφήνουμε εκτός.

Βεβαίως, έχουμε πολλα μέλη που έχουν βγάλει ένα βιβλίο και μπήκαν και sff αλλά δεν έμειναν. Ε, τα βιβλία αυτών δε βρίσκω νόημα να βγουν από τη λίστα, για αυτό θέτω και τον όρο για ενεργά μέλη, δηλαδή συγγραφείς με έντονη και διαρκή παρουσία στο sff.gr.

Για παράδειγμα οι Constantinos (Κ. Μίσσιος), DinoHajiyorgi (Ντ. Χατζηγιώργης), Electroscribe (Λ. Κεραμίδας), khar (Κ. Χαρίτος), mman (Μιχάλης Μανωλιός), Nargathrod (Κ. Τσουρέκης), Narοualis (Ε. Δεσποτάκη), Παρατηρητής (Γ. Χατζηκυριάκος), pikei (Π. Κούστας), solonor (Α. Πάσχος), Tiessa (Β. Χρήστου) που έχουν/είχαν ενεργή παρουσία για καιρό και έχουν βγάλει βιβλίο πάνω από χρόνο καλό είναι να είναι εκτός λιστών, γιατί τα βιβλία τα έχουμε διαβάσει και συζητήσει εκτενώς όταν βγήκαν.

Ενεργά μέλη είναι βέβαια και οι Adicto (Στ. Λαδικος), AndKand (A. Καπανδρέου), Nienor (Κ. Κουλουτζή) ενώ βλέπω ότι στη λίστα αυτή θα είναι γρήγορα και ο Μπόρχες (Γ. Μαργέτης). Όλοι αυτοί έχουν βγάλει βιβλίο μέσα στον τελευταίο χρόνο, άρα δε βρίσκω λόγο να μείνουν εκτός, μιας και είτε το βιβλίο το έχουμε φρέσκο είτε δεν έχουμε προλάβει να το διαβάσουμε ακόμα (πχ στης Κιάρας το βιβλίο περάσαμε πολύ καλά που το πετύχαμε μόλις είχε βγει). Στη λίστα αυτή μπαίνουν και όσα μέλη του sff.gr βγάλουν βιβλίο στο μέλλον

Επίσης, μέλη όπως οι: Bonanza Jellybean (Λίζα Παπαϊωάννου), Bram K (Αβραάμ Κάουα), Erekosi (Θωμάς Μαστακούρης), Katakalwn (Στ. Κηλιμάντζος), Morrigan (Ελίζα Πολιτσοπούλου), Narandel (Αντζελα Pitlinger) Σκοτεινός (Γιώργος Γιώτσας) και άλλοι 10-15 που σίγουρα ξεχνάω έχουν εκδόσει βιβλία, αλλά ποτέ δεν είχαν ενεργή συμμετοχή στο φόρουμ, οπότε δε βρίσκω λόγο να βγουν εκτός.

Σε γενικές γραμμές μπορεί να καταλάβει κανείς ποιοι είναι ενεργά μέλη και ποιοι όχι, σε περίπτωση διαφωνίας το λόγο έχουν οι υπεύθυνοι της ΛΑΦ.

ΥΓ: Θεωρώ φυσικά αυτονόητο ότι τα βιβλία των υπευθύνων της ΛΑΦ βγαίνουν αυτομάτως εκτός για λόγους δεοντολογίας. Αν είναι ο μόνος που το πιστεύει αυτό παρακαλώ πείτε το.

• Like 4

melkiades

Νομίζω ότι θα πρέπει να εξετάσουμε και την περίπτωση να μην διαβάζουμε μόνο ελληνικά βιβλία στη ΛΑΦ. Έχω την εντύπωση ότι περιοριζόμαστε αρκετά με αυτό τον τρόπο (και σύμφωνα με αυτά που έγραψε ο Nihilio από πάνω).

Κι εμένα δεν μου φαίνεται σωστό να διαβάζουμε τα βιβλία του φόρουμ μεταξύ μας. Κάτι τέτοιο δημιουργεί πρόβλημα ακόμα και στην ψηφοφορία (πχ γιατί διάλεξε το Μελκιάδης το βιβλίο του Γιάννη και όχι του Κώστα; Μήπως είναι φίλος του Γιάννη και δεν πολυσυμπαθεί τον Κώστα;) όμως το να χωρίζουμε τα μέλη σε περισσότερο και λιγότερο ενεργά νομίζω ότι θα μας μπερδέψει.

Στο τέλος, το κριτήριο για να διαλέξουμε το επόμενο βιβλίο θα είναι αν αυτό κυκλοφόρησε τώρα τελευταία και αν το έχει γράψει κάποιος από το φόρουμ που δεν θεωρείται "πολύ ενεργό μέλος" και όχι το να πιστεύουμε ότι αυτό είναι, πιθανότατα, καλό και αξίζει να το διαβάσουμε. Ειδικά με τα SF δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα βγάλουμε άκρη.

Edited by melkiades
  • Like 3

Nargathrod

Σύντομα, πιστεύω ότι τον μισό χρόνο θα διαβάζονται Έλληνες και τον άλλο μισό χρόνο ξένοι. Αυτό γιατί η βιβλιογραφία καλών ελληνικών βιβλίων έχει ξεκινήσει να μικραίνει δραματικά. Δεν ήταν τόσο πολλά πια. Απλώς υπάρχει μια ιδέα μου αν είναι να ξεκινήσουμε τους ξένους να το κάνουμε σωστά. Βλέποντας παράλληλα και τις σχολές τρόμου, εφ , ηρωικής φαντασίας. Δηλαδή να επιλέγουμε βιβλία με σειρά που θα μας βοηθήσουν να κατανοήσουμε καλά τα πράγματα στο φανταστικό. Πχ. Να μην διαβάζουμε μόνο αμερικανικό τρόμο. Ή ευρωπαϊκή φαντασία. Να κοιτάξουμε τι γράφτηκε και στην Αυστραλία λόγου χάρη. .

deadend

Ποίοι έχουν διαβάσει Τον «Πέτρο Καζα» του Κόντογλου?

Nihilio

Στο τέλος, το κριτήριο για να διαλέξουμε το επόμενο βιβλίο θα είναι αν αυτό κυκλοφόρησε τώρα τελευταία και αν το έχει γράψει κάποιος από το φόρουμ που δεν θεωρείται "πολύ ενεργό μέλος" και όχι το να πιστεύουμε ότι αυτό είναι, πιθανότατα, καλό και αξίζει να το διαβάσουμε. Ειδικά με τα SF δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα βγάλουμε άκρη.

Πείτε με λίγο rules freak, η αρχική μου ιδέα ήταν "κανένα παλιο βιβλίο μέλους", αλλά μετά σκέφτηκα ότι όλο και κάποιος θα πεταγόταν και θα έλεγε: "μα ο Χ έχει λογαριασμό και έχει κάνει 3 ολόκληρα ποστ στο sff". Το νόημα του κανόνα που προτείνω έιναι να μην ξαναδιαβάσουμε πχ το "Και το τέρας" στη ΛΑΦ αλλά να διαβάσουμε το νέο μυθιστόρημα του Μανωλιού (όταν βγει) ή να διαβάσουμε κάποιο συγγραφέα που είναι εκτός sff.gr, πχ Φλωράκη, αν μιλάμε για ΕΦ.

Και ναι, συμφωνώ ότι πρέπει σταδιακά να πάμε και προς βιβλία ξένων συγγραφέων.

• Like 1

Nargathrod

Ποίοι έχουν διαβάσει Τον «Πέτρο Καζα» του Κόντογλου?

Δεν το έχω διαβάσει. Γιατί το ρωτάς Τέτη; 

deadend

Είναι τρόμου και λέω και γιατί να μην διαβάσουμε και τους παλιούς

• Like 1

Tiessa

3. Η όγδοη συνάντηση όπου θα αναλυθεί το Κουρδιστό Κορίτσι θα γίνει στις αρχές Σεπτεμβρίου.

Ισχύει αυτό;

Κι όταν λέμε αρχές Σεπτεμβρίου, για πότε προσανατολιζόμαστε;

Naroualis

Αμέλησα να το κάνω, mea cupla. Θα βγάλω ημερομηνίες για να διαλέξουμε κατά τις 9 με 10 σήμερα το πρωί.

• Like 1

Nargathrod

Ναι ήρθε η ώρα σιγά σιγά να μαζευόμαστε από τις διακοπές!!!  :mf_sonne:

Naroualis

Λοιπόν, κοπελιές και παλικάρια, οι ημερομηνίες που έχουμε στη διάθεσή μας είναι η 31η Αυγούστου (πω-πω, σα μαύρη επέτειος πραξικοπήματος ακόυγεται), η 7η Σεπτεμβρίου και η 14η Σεπτεμβρίου.

Στις 31 Αυγούστου εγώ προσωπικά δεν θα είμαι στην Αθήνα, αλλά αν βολεύει όλους τους υπόλοιπους μπορεί να καταφέρω να είμαι μαζί σας μέσω skype.

Όλα αυτά σε περίπτωση που μένουμε στην επιλογή του απογεύματος του Σαβάτου. Αν έχετε άλλη προτίμηση, πείτε.

Επίσης εκκρεμεί και η υπόθεση του χώρου. Ισχύει η προσφορά των παιδιών από νότια προάστια να μας βρουν χώρο στην παραλία;

RObiN-HoOD

O.T.
bear in mind Παρασκευή 30/8 παίζει meeting. Δεν το έχω βγάλει στον αέρα ακόμα αλλά ετσι θα γίνει.
Edited by RObiN-HoOD
spelling

wordsmith

Εγώ θα λείπω από την Αθήνα σίγουρα στις 7 Σεπτεμβρίου και πολύ πιθανόν και στις 14/9. Για 31 Αυγούστου προς το παρόν είμαι εντάξει, αλλά θα πρότεινα, επειδή λόγω καλοκαιριού όλο και θα υπάρχουν κάποιοι που θα θέλουν να φύγουν Σαββατοκύριακα, να κάνουμε τη ΛΑΦ κατ' εξαίρεση αυτή τη φορά μια καθημερινή (Δευτέρα έως Πέμπτη).

wordsmith

O.T.

bare in mind Παρασκευή 30/8 παίζει meeting. Δεν το έχω βγάλει στον αέρα ακόμα αλλά ετσι θα γίνει.

bear, δεν ντρέπεσαι, κομπιουτεράς άνθρωπος!  :p

Επίσης εκκρεμεί και η υπόθεση του χώρου. Ισχύει η προσφορά των παιδιών από νότια προάστια να μας βρουν χώρο στην παραλία;

Για παραλία να πάμε στον Χατζηγιώργη, να λερώσουμε και τον Bacigalupi με αλάτια, φάση θα έχει... :p

Nargathrod

Δεν έχω θέμα για καμία ημερομηνία! Ίσως επιφυλάσσομαι για τις 14 γιατί θα πάει πολύ αργά το επόμενο βιβλίο, το οποίο πρέπει επίσης να αποφασίσουμε άμεσα!  Οπότε πείτε και καμιά πρόταση για βιβλίο τρόμου τον Σεπτέμβρη.