Jump to content
Naroualis

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού SFF.gr - Γενική Συζήτηση

Recommended Posts

melkiades

Εγώ, μάλλον, δεν έχω πρόβλημα με τις ημερομηνίες μιας και οι διακοπές μου τελείωσαν. Οπότε, όταν μπορέσετε και οι υπόλοιποι είμαι μέσα.

Nihilio

7/9 εγώ μάλλον θα λείπω. Για καθημερινή τώρα... δυστυχώς κάποιοι δε δουλεύουμε μόνο πρωινά. Ακόμα πιο δυστυχώς, κάποιοι δουλεύουμε πολύ πιο συχνά από όσο θα θέλαμε απογεύματα στην παρούσα φάση. Σε καμία περίπτωση δηλαδή δε θα μπορώ καθημερινή μετά τις 15:00 και πριν τις 23:00

Tiessa

31/8 για μένα αποκλείεται. Παίζει κοινωνική υποχρέωση από την οποία δεν μπορώ να λείψω.

Δεν έχω πρόβλημα με τις άλλες δυο ημερομηνίες.

aScannerDarkly

Εγώ είμαι οκ με τις ημερομηνίες.

Για να καταλάβω, το σχέδιο είναι τύπου παραθαλάσσιο καφέ;

Edited by aScannerDarkly

mman

Προτιμώ 14/9, αφού 7/9 ίσως είμαι εκτός Αθηνών.

wordsmith

Μήπως να το αφήσουμε για τέλος Σεπτεμβρίου και να βάλουμε κι άλλο ένα μαζί, να το διαβάζουμε το ενδιάμεσο διάστημα; Ή να αφήσουμε το Σεπτέμβριο στο έλεος του "Κουρδιστού Κοριτσιού" και να πιάσουμε το επόμενο από Οκτώβριο, που θα έχει λήξει και το θέμα διακοπές; 

melkiades

Από βιβλία τρόμου θα ήθελα να προτείνω το Στόμα του διαβόλου του Αντώνη Κρυσίλα αλλά δεν ξέρω αν έχει εξαντληθεί

• Like 1

Nihilio

Από βιβλία τρόμου θα ήθελα να προτείνω το Στόμα του διαβόλου του Αντώνη Κρυσίλα αλλά δεν ξέρω αν έχει εξαντληθεί

Καλή επιλογή το συγκεκριμένο.

Nargathrod

Ωραία η ημερομηνία σηκώνει ψηφοφορία. Από αύριο θα ξεκινήσει ψηφοφορία με επιλογές α) 31/08  β) 07/09 γ)14/09 και θα διαρκέσει μέχρι 30 Αυγούστου. Για το βιβλίο του Σεπτέμβρη πείτε και άλλες προτάσεις! 

1.Το Στόμα του Διαβόλου - Αντώνης Κρυσίλας

2     ? 

3     ?

4     ?

Όσον αφορά το μέρος της συνάντησης πιστεύω ότι υπάρχουν ωραίες καφετέριες και ήσυχα μέρη δίπλα στην θάλασσα που μπορούν να μας δώσουν μια πιο καλοκαιρινή ΛΑΦ. Ένα τέτοιο μέρος είναι το Skippers στον Άλιμο. Ήσυχο, δίπλα στην θάλασσα κανονικές τιμές. (για να καταλάβετε τι έχουμε στο μυαλό μας) Αν έχετε κάποιο έμπιστο μέρος πείτε ονόματα τοποθεσίες! Όπως είπαμε καλό είναι να αποφύγουμε το κέντρο για λόγους ζέστης και μονοτονίας.

wordsmith

Βιβλία που έχω και θέλω να διαβάσω, αλλά τα αφήνω ενόψει ΛΑΦ:

-Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ (υπάρχει καμία περίπτωση; )

-Ο πρίγκηπας των δράκων (ναι, το ξέρω πως όχι)

-Η γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες του μακρινού βορρά

-Camera Obscura

-Πλανήτης Πρέσπα

-Ο κλεπτομνήμων

-Οι ονειροψιθυριστές

-Ο γιος της μάγισσας (;;;;;)

-Έλος(αυτό οκ, θα το διαβάσω μέσα στη βδομάδα)

-Graffito (Παύλος Μάτεσις)

Να ελπίζω ή να τα διαβάσω έτσι κι αλλιώς;

melkiades

Το διάβασμα δεν έκανε ποτέ κακό σε κανέναν. :)

• Like 1

Nihilio

Τους ονειροψιθυριστές μάλλον δύσκολα, δεν ξέρω καν αν το βιβλίο βρίσκεται πλέον ή αν έχει εξαντληθεί. Πάντως ήταν καλή πρόταση, το είχα και εγώ στα υπόψη μου.

Adicto

Να γίνω και εγώ μέλος της αναγνωστικής παρέας σας; Φέτος (επιτέλους) η δουλειά δείχνει να χαλαρώνει λιγααααάκι και χρόνος (φαίνεται να) υπάρχει. 

• Like 2

Naroualis

Και το ρωτάς; :)

• Like 1

Nargathrod

Καλημέρα σε όλους. Ύστερα από την συζήτηση που είχαμε όλα τα μέλη της ΛΑΦ. Υπάρχουν οι εξής ανακοινώσεις : 

1.  Αντικαταστάτης της Ευθυμίας (Naroualis) ορίζεται η Τέτη (deadend), Ο ρόλος του συντονιστή αλλάζει. Η ερωταπαντήσεις στο ελληνικό κοινό δεν δούλεψαν όπως ήταν αναμενόμενο οπότε. Κάθε συνάντηση θα έχει πρακτικά από εδώ και στο εξής για να υπάρχει υλικό στο φόρουμ για τις συναντήσεις μας. Να φαίνεται στο ευρύ κοινό ότι πραγματοποιούνται οι συναντήσεις και το τι ακριβώς λέγεται. 
  2. Ο χώρος για την 12η συνάντηση θα είναι για τελευταία φορά το Εναστράκι. Η αναζήτηση του χώρου ξεκίνησε από εμένα και την Τέτη χθες 18 Ιανουαρίου οπότε η συνάντηση Φεβρουαρίου (13η) θα φιλοξενηθεί σε έναν καταλληλότερο χώρο. Αποκλείουμε το σπίτι κάποιου μέλους παρόλο που ξέρουμε από μέλη της ΑΛΕΦ ότι είναι ιδανικό κάτι τέτοιο για να νιώθουμε οικεία. Ωστόσο από την στιγμή που έστω και ένα μέλος νιώθει άβολα δεν μπορούμε να επιλέξουμε αυτή την επιλογή.
  3. Τόπικ του βιβλίου που διαβάζεται. Μετά την λήξη των συναντήσεων. Η Τέτη που θα κρατά πρακτικά στην συζήτηση και ένα μέλος που θα ορίζει κάθε φορά θα αναλαμβάνει να ενημερώνει το τόπικ του εκάστοτε βιβλίου.
  4. Ψηφοφορία. Ξεκινά την ώρα που ξεκινά η συνάντηση. Με την πάροδο 10 λεπτών από την έναρξη της συνάντησης γίνεται η λήξη της ψηφοφορίας για τον επόμενο μήνα. Όσοι καθυστερούν χάνουν το δικαίωμα ψήφου και το δικαίωμα πρότασης νέων βιβλίων για την Λίστα Αναγνωσμάτων.
  5. Λίστα Προτεινόμενων βιβλίων. Κάθε μήνα οι λίστες θα αλλάζουν από τις προτάσεις που θα φέρνουν τα μέλη της Λέσχης. Στα δέκα λεπτά της ψηφοφορίας θα πρέπει να γίνονται οι προτάσεις για τα νέα βιβλία. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει χρόνος για να σκεφτόμαστε βιβλία. Ο καθένας θα πρέπει να έχει προετοιμάσει από το σπίτι του τι θέλει να διαβάσει τους επόμενους μήνες.
  6. Ευρετήριο της Λέσχης     Το αναλαμβάνω εγώ και θα ενημερωθεί σύντομα.
  7. Χρόνος ομιλίας,   Παράδειγμα Έναρξη Συνάντησης  18.00      18.00 -18.10 Ψηφοφορία - Προτάσεις.  18.10 Έναρξη ομιλίας πρώτου μέλους. 18.15 έναρξη ομιλίας δεύτερου μέλους. 18.20 έναρξη ομιλίας τρίτου μέλους. 18.25 έναρξη ομιλίας τέταρτου μέλους..... μέχρι το τελευταίο μέλος. Ίσως υπάρχει και δεύτερος γύρος ομιλίας πριν τις 19.30 αν ο αριθμός των μελών το επιτρέπει. 19.30 έναρξη συζήτησης με συγγραφέα. 20.00 -20.10 ομιλία συγγραφέα για το βιβλίο. 20.10 ερωτήσεις απαντήσεις λοιπές απορίες.  20.30 Η Τέτη ορίζει το μέλος που μαζί της και μαζί με τα πρακτικά θα ενημερώσουν το τόπικ του βιβλίου και θα συνεχίσουν την συζήτηση διαδυκτιακά, ύστερα μπύρες αποχωρήσεις και ότι άλλο κάνουμε κάθε φορά. Σε περίπτωση έλλειψης συγγραφέα. Ακολουθείται το πρώτο κομμάτι ομιλίας των μελών με περισσότερο χρόνο για το κάθε μέλος.
  • Like 1

Cassandra Gotha

Το διάβασμα δεν έκανε ποτέ κακό σε κανέναν.

Να μία καλή φράση/θέμα για τον διαγωνισμό τρόμου.

Σόρρυ, δεν ξαναπετάγομαι.

:shaun:

• Like 3

Nargathrod

Καλημέρα! Η ώρα την σημερινής συνάντησης είναι 18.30. 

deadend

οκ το Εναστρακι είναι κλεισμένο για μας

Nihilio

Δυστυχώς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, δε θα μπορέσω να παραστώ ούτε και σε αυτή τη συνάντηση της ΛΑΦ. Γενικότερα, νιώθω ότι έχω χάσει πάρα πολλές συναντήσεις και, δυστυχώς, θα αναγκαστώ να χάσω επίσης πολλές στο μέλλον, θα ήθελα λοιπόν να δηλώσω εδώ ότι θα ήθελα να αποσύρω τη συμμετοχή μου από τη λέσχη.

Καλές αναγνώσεις και θα τα λέμε στις σουφουφομπυροποσίες και όχι μόνο.

wordsmith

Δυστυχώς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, δε θα μπορέσω να παραστώ ούτε και σε αυτή τη συνάντηση της ΛΑΦ. Γενικότερα, νιώθω ότι έχω χάσει πάρα πολλές συναντήσεις και, δυστυχώς, θα αναγκαστώ να χάσω επίσης πολλές στο μέλλον, θα ήθελα λοιπόν να δηλώσω εδώ ότι θα ήθελα να αποσύρω τη συμμετοχή μου από τη λέσχη.

Γράψε όμως και μία αναλυτική κριτική στο τόπικ του βιβλίου, θα ήθελα τη γνώμη σου.

Nihilio

Γράψε όμως και μία αναλυτική κριτική στο τόπικ του βιβλίου, θα ήθελα τη γνώμη σου.

Ναι, αυτό θα το κάνω σύντομα

• Like 1

wordsmith

Bump εδώ για να σας θυμίσω τη σημερινή συνάντηση, στις 6 στο "Αίτιον", στην οδό Τζιραίων στην Ακρόπολη. Και στον μικρό και φαρμακερό να γράψει κριτική.

• Like 1

Nargathrod

18 : 00 αυστηρά! Οι συνέπειες γνωστές για τους αργοπορημένους   :boxing:

RObiN-HoOD
  • Like 1