Jump to content
Naroualis

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού SFF.gr - Γενική Συζήτηση

Recommended Posts

Διγέλαδος

Σε ποιο στάδιο είστε στην ανάγνωση του Παγκοσμίου πολέμου Ζ; Εγώ ακόμα πολύ πίσω.

Tiessa

Σε ποιο στάδιο είστε στην ανάγνωση του Παγκοσμίου πολέμου Ζ; Εγώ ακόμα πολύ πίσω.

Χμμ... εχμ... Εγώ ανακάλυψα ότι έχω εντελώς και απολύτως υποχρεωτική οικογενειακή υποχρέωση εκείνη την ημέρα και ώρα (θεατρική παράσταση κόρης) και δεν θα είμαι. Μια που το θέμα απέχει πάρα πολύ από τα αγαπημένα μου, δεν ξεκίνησα καν. :bag:

wordsmith

Εγώ το έχω διαβάσει πριν μήνες, αλλά το θυμάμαι.

Nihilio

Εγώ καταριέμαι κάθε στιγμή της ημέρας που με αναγκάζει να μη το διαβάζω. Είμαι στην αφήγηση της πιλότου αυτή τη στιγμή, δηλαδή

πέρα από το 1/3 του βιβλίου και θα το τελειώσω λογικα΄μέσα στην εβδομάδα.

mman

Μου έχει πέσει ο αναγνωστικός ουρανός στο κεφάλι. Αλλά κι έτσι να μην ήταν, για τις 31/5 θα χρειαζόμουν δύο κλώνους μου, αφού θα ήθελα να είμαι σε τρία μέρη την ίδια στιγμή. Οπότε, δυστυχώς, δεν θα μπορέσω, δεν θα μπορέσουμε, η deadend κι εγώ, να έρθουμε.

Nargathrod

Είμαι στην 100 σελίδα περίπου και έχει ένα ενδιαφέρον! Για να δούμε!

RObiN-HoOD

Αν αργήσουν οι περισσότεροι, μια ιδέα είναι να παραταθεί.

Nargathrod

Δυστυχώς δεν μπορεί να πάρει  παράταση μιας εβδομάδας γιατί το επόμενο σκ είναι του Αγίου Πνεύματος και αρκετοί θα λείπουν. Οπότε αν δοθεί παράταση θα είναι για 14. Πως τα πάτε με το διάβασμα σας βγαίνει; 

Edited by Nargathrod

Nihilio

Δυστυχώς δεν μπορεί να πάρει  παράταση μιας εβδομάδας γιατί το επόμενο σκ είναι του Αγίου Πνεύματος και αρκετοί θα λείπουν. Οπότε αν δοθεί παράταση θα είναι για 14. Πως τα πάτε με το διάβασμα σας βγαίνει; 

30 σελίδες μείνανε

• Like 1

Tiessa

Βασικά, στις 14 είναι η χειρότερη ημερομηνία γιατί έχουμε τη θερινή συνεστίαση της ΑΛΕΦ, οπότε οι απώλειες θα είναι ακόμα μεγαλύτερες.

RObiN-HoOD

Καλά στη χειρότερη γίνεται κάποια Παρασκευή ή Κυριακή αν χρειαστεί, δεν θα πεθάνουμε... αυτά κανονίζονται...

Διγέλαδος

Μπα κι εγώ θα το έχω τελειώσει τελικά. Παραδιαβάζεται γρήγορα δυστυχώς. Όσοι ακόμα το διαβάζετε δοκιμάστε και το audio-book (υπάρχει και στο youtube). Το κάνει 1000 φορές καλύτερο.

• Like 1

Nargathrod

Και εγώ θα το προλάβω άνετα πιστεύω μιας και η δουλειά θα χαλαρώσει λιγάκι τις επόμενες μέρες.

Nargathrod

Το υπενθυμίζω! Κάντε attend στο event αν είναι να παρευρεθείτε στην συνάντηση! Εδώ 

Η λίστα των βιβλίων της ψηφοφορίας 

Επιστημονική Φαντασία 

1. Σιλό -  Hugh Howey

2. Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky.

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης - Δημήτρης Σπυρίδωνος

4.Το γονίδιο της αμφιβολίας - Νίκος Παναγιωτόπουλος

5. Άγρια ακρόπολη - Νίκος Α. Μάντης

Nargathrod

Τα μέλη της ΛΑΦ αποφάσισαν το βιβλίο για την 16 η συνάντηση είναι το Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky. Η ημερομηνία της συνάντησης πιθανόν να είναι η 28 Ιουνίου 2014 αφού πρώτα αποφασιστεί και η καλοκαιρινή συνάντηση του SFF.gr ώστε να γίνουν μαζί. 

Διγέλαδος

To

Άγρια ακρόπολη - Νίκος Α. Μάντης

μόλις κέρδισε το Βραβείο Μυθιστορήματος "Αναγνώστη"

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=603532

"Όσο για τον μεγάλο κερδισμένο της βραδιάς, που απέσπασε το βραβείο για το λογοτεχνικό είδος που συγκεντρώνει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, το μυθιστόρημα, ο εφετινός νικητής Νίκος Μάντης είπε ότι θεωρεί ότι η βράβευση δεν αφορά μονάχα ένα βιβλίο αλλά επεκτείνεται σε όλο το παραγνωρισμένο είδος της Επιστημονικής Φαντασίας."

Edited by Διγέλαδος
  • Like 2

Nargathrod

To

Άγρια ακρόπολη - Νίκος Α. Μάντης

μόλις κέρδισε το Βραβείο Μυθιστορήματος "Αναγνώστη"

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=603532

"Όσο για τον μεγάλο κερδισμένο της βραδιάς, που απέσπασε το βραβείο για το λογοτεχνικό είδος που συγκεντρώνει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, το μυθιστόρημα, ο εφετινός νικητής Νίκος Μάντης είπε ότι θεωρεί ότι η βράβευση δεν αφορά μονάχα ένα βιβλίο αλλά επεκτείνεται σε όλο το παραγνωρισμένο είδος της Επιστημονικής Φαντασίας."

Κάποιος θέλει να το διαβάσει απεγνωσμένα! To πήραμε το μήνυμα Αλέξανδρε!!! Όταν έχουμε ξανά επιστημονική φαντασία σε 3 μηνάκια να το ψηφίσουμε!

melkiades

Επειδή δεν βρίσκω πού αλλού να το γράψω το γράφω εδώ. Νομίζω ότι είναι υπερβολή να γίνει η ΛΑΦ στις 6 αν είναι το μίτινγκ να γίνει στις 9. Δύο ώρες, αν έρθουμε στην ώρα μας, θεωρώ ότι μας φτάνουν.Τι λέτε;

• Like 2

wordsmith

Ψηφίζω κι εγώ να γίνει η ΛΑΦ στις 7. Συνήθως προλαβαίνουμε στις 2 ώρες, ειδικά όταν δεν έχουμε να μιλήσουμε και με τον συγγραφέα. Μη σας πω να γίνει και στη Βύνη, να μη χάνουμε χρόνο με το περαδώθε.

melkiades

Ψηφίζω κι εγώ να γίνει η ΛΑΦ στις 7. Συνήθως προλαβαίνουμε στις 2 ώρες, ειδικά όταν δεν έχουμε να μιλήσουμε και με τον συγγραφέα. Μη σας πω να γίνει και στη Βύνη, να μη χάνουμε χρόνο με το περαδώθε.

Αχ βρε Κέλλυ αυτό το έμενταλ βρε παιδί μου δυο μέρες τώρα! :) Στη Βύνη θα γίνει για δες :)

Tiessa

Επειδή δεν βρίσκω πού αλλού να το γράψω το γράφω εδώ. Νομίζω ότι είναι υπερβολή να γίνει η ΛΑΦ στις 6 αν είναι το μίτινγκ να γίνει στις 9. Δύο ώρες, αν έρθουμε στην ώρα μας, θεωρώ ότι μας φτάνουν.Τι λέτε;

Χμ... Εγκρίνω και επαυξάνω.

wordsmith

Αχ βρε Κέλλυ αυτό το έμενταλ βρε παιδί μου δυο μέρες τώρα! :) Στη Βύνη θα γίνει για δες :)

Ούτε τώρα που το λες δεν το θυμάμαι... :dazzled:

Nargathrod

19:00 λοιπόν για να γλυτώσουμε τη ζέστη!

Edited by Nargathrod

Myyst

Δεν θα μπορέσω να έρθω στη ΛΑΦ γιατί εργάζομαι, θα σας δω αργότερα στη συνάντηση όμως. :rolleyes:

• Like 1

wordsmith

Τιιι γίνεται με το επόμενο; Απ'ό,τι κατάλαβα πάμε για "Όνομα του ανέμου". Ψάξατε καθόλου οι διοργανωταί μήπως το πάρουμε πιο φτηνά; Άντε γιατί φεύγω διακοπές και θα βόλευε να το έχω μαζί μου να το προχωράω.

• Like 1