Jump to content

Τα άπαντα της Terra Nova


Δίδυμος
 Share

Recommended Posts

Σκέφτηκα ένα καλό topic για τις εκδόσεις terra nova (από ανάγκη) γιατί όπως ξέρουμε όλοι, όλη η σειρά έχει εξαντληθεί. Με την ευκαιρία του ξεκινήματος αυτού, παραθέτω εδώ τίτλους που με ενδιαφέρει να μάθω τι περιεχόμενα έχουν, ώστε να κάνω τις επιλογές μου σε μια ενδεχόμενη ανακάλυψη στους σκοτεινούς διαδρόμους άγνωστων παλαιοβιβλιοπωλείων.. Όσοι γνωρίζεται να με διαφωτίσετε για τα περιεχόμενα, κάντε τον κόπο να μου πείτε (εάν ξέρετε) πού μπορώ να βρω κανένα ξεχασμένο τόμο... Φυσικά, προτείνω να γράφουμε σχόλια για κάτι καλό που έχουμε διαβάσει από αυτή τη σειρά.

 

 

1. ΠΑΡΑΞΕΝΟ

2. ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΚΤΙΕΣ ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ

3. ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΝΥΧΤΑ

4. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΚΙΩΝ

5. ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ

6. ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΛΥΚΟΦΩΣ

7. ΒΑΜΠΙΡ

8. ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΚΟΣΜΟΙ

9. ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗ

10.ΞΙΦΗ ΚΑΙ ΜΑΓΟΙ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω... Έχω υλικό εδώ. Ψάχνω και κάποια πράγματα... Στην πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω τις δικές μου αναζητήσεις σχετικά. Εύγε για την πρωτοβουλία, Δίδυμε.

Link to comment
Share on other sites

2) Μεταμεσονύχτιες Διηγήσεις. Συλλογή ιστοριών του Φριτς Λάιμπερ. Στα περιεχόμενα υπάρχουν δύο λάθη, μία ιστορία που αναφέρεται εκεί δεν υπάρχει, και μία υπάρχει στην θέση μίας άλλης. Λείπουν οι: ''Η Συνάντηση στο Πεζοδρόμιο: Η Νουβέλα της Σκοτεινής Κοιλάδας'' και ''Η Διακοσμητική Φαντασία: Η Νουβέλα της Σιδηράς Παρθένου''. Τα περιεχόμενα:

 

- Φριτς Λάιμπερ: Ο Ένοικος στο Κατώφλι

 

Διηγήσεις από το Κατώφλι:

 

- Μεσάνυχτα στον Κόσμο του Καθρέφτη

- Ο Τρόμος από τα Βάθη

- Σκοτεινά Φτερά

- Ρίτσμοντ, Τέλη του Σεπτέμβρη, 1849

 

Διηγήσεις πέρα από το Κατώφλι:

 

- Η Θλίψη του Εκτελεστή

- Το Λάθος Μονοπάτι

- Η Κίνηση του Μύστη

 

 

3) Μην το Διαβάσετε Νύχτα:

 

- Άλτζερνον Μπλάκγουντ: Η Άλλη Πτέρυγα

- Έντουαρντ Μπάλγουερ- Λύττον: Το Σπίτι και ο Εγκέφαλος

- Έντουαρντ Χοχ: Το Απρόσωπο Πράγμα

- Ε. Φ. Μπένσον: Negotium Perambulans

- Γουίλιαμ Χόουπ Χόντζον: Ο Χοίρος

- Άμπροουζ Μπηρς: Το Καταραμένο Πράγμα

- Χ. Φ. Άρνολντ: Το Νυχτερινό Δίκτυο

- Τ. Σέρινταν Λε Φανού: Πράσινο Τσάι

- Ρέϋ Μπράντμπερι: Το Πράγμα στη Κορυφή της Σκάλας

- Φριτς Λάιμπερ: Φάντασμα από Καπνιά

- Λέονιντ Αντρέγιεφ: Η Άβυσσος

 

Θα γράψω κάποια στιγμή αργότερα τα περιεχόμενα και από άλλα βιβλία που έχω. Τώρα για το που μπορεί να ψάξει κανείς, εξαρτάται από το που μένει. Σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα (ιδίως εκεί) υπάρχουν μερικά καλά παλαιοβιβλιοπωλεία όπου μπορεί να απλώσει τα δίχτυα του. Για Θεσσαλονίκη εδώ και Αθήνα εδώ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

2) Μεταμεσονύχτιες Διηγήσεις. Συλλογή ιστοριών του Φριτς Λάιμπερ. Στα περιεχόμενα υπάρχουν δύο λάθη, μία ιστορία που αναφέρεται εκεί δεν υπάρχει, και μία υπάρχει στην θέση μίας άλλης. Λείπουν οι: ''Η Συνάντηση στο Πεζοδρόμιο: Η Νουβέλα της Σκοτεινής Κοιλάδας'' και ''Η Διακοσμητική Φαντασία: Η Νουβέλα της Σιδηράς Παρθένου''.

 

Προκειται για τυπογραφικο λαθος. Αυτες ειναι ιστοριες του Μαχεν και βρισκονται στο αντιστοιχο βιβλιο ( Ο Κοσμος Των Σκιων).

 

Παμε στα υπολοιπα που δεν εγραψε ο Δημητρης:

 

1) Παραξενο. Πολυ καλη ανθολογια.

 

Ο Λευκος Λαος - Α. Μαχεν

 

Ο Επανορθωτης Υποληψεων - Ρ. Τσεημπερς

 

Μεσανυχτα Στο Κοσμο Του Καθρευτη - Φ. Λαιμπερ

 

Γρηγοροτερα Απο Το Ματι - Ρ. Μπραντμπερυ

 

Το Ξυλογλυπτο - Ω. Ντερλεθ

 

Φαντασμα Απο Καπνια - Φ. Λαιμπερ

 

Ο Μαυρος Ανθρωπος με το Κερατο - Τ. Ε. Ντ. Κλαιν

 

Οι Αστρολιμνες - Α. Α. Ατανασιο

 

Το Γκουλ - Κ. Α. Σμιθ

 

 

4) Ο Κοσμος Των Σκιων ( Αρθουρ Μαχεν ). Εχει κυριως αγνωστες ιστοριες.

 

Το Εσωτατο Φως

 

Το Κοκκινο Χερι

 

-Πισω Απο Το Πεπλο

 

Προλογος

 

Η Περιπετεια Του Χρυσου Τιβεριου

 

Η Συναντηση στο πεζοδρομιο

 

Το Περιστατικο Του Ιδιωτικου Μπαρ

 

Η Διακοσμητικη Φαντασια

 

Παραξενο Συμβαν

 

Στο Κλαρκενγουελ

 

Περιπετεια Στην Ερημικη Κατοικια

 

( τα παραπανω με τις προσθηκες της Νουβελας της Μαυρης Σφραγιδας και της Νουβελας της Λευκης Σκονης αποτελουν τη νουβελα Οι Τρεις Απατεωνες )

 

- Αορατες Διηγησεις

 

Η Τελετη

 

Μαγεια

 

Οι Τουρανοι

 

Ο Ροδοκηπος

 

- Αληθινες Ιστοριες

 

Ο Ανθρωπος Απο το Πουθενα

 

Χαρακτηρες

 

Ντεντλι Νεβεργκρην

 

Ο Μικρος Λαος

 

Τα Ιερα Πραγματα

 

Ψυχολογια

 

 

5) Τα Μαγικα Ταξιδια ( Κ. Α. Σμιθ ) must-have!

 

Ο Πλανητης των Νεκρων

 

Το Κτηνος της Αβεροιν

 

Ενα Ταξιδι προς τη Σφανομη

 

Το Ναρκωτικο απο τον Πλουτωνα

 

Το Γραμμα απο το Μοχαουν Λος

 

Η Αυτοκρατορια των Νεκρομαντων

 

Ο Δαιμονας του Λουλουδιου

 

Ο Θανατος του Μαλιγκρις

 

Ζηθρα

 

Τα Επτα Γκης

 

Οι Γυναικες-Λουλουδια

 

Το Φως απο το Υπερπεραν

 

Η Γοργω

 

Οι Κυνηγοι Απο το Υπερπεραν

 

Ο Περιπλανητης της Σκονης

 

 

6) Ιστοριες Στο Λυκοφως ( Αλτζερνον Μπλακγουντ).

 

Αρχαια Μαγεια

 

Τα Φτερα Του Ωρου

 

Η Υποθεση Παικσταφ

 

Μυστικη Λατρεια

 

Κινεζικη Μαγεια

 

Ο Ανθρωπος που τα Δεντρα Αγαπουσαν

 

Η Μεταβιβαση

 

 

8) Παραξενοι Κοσμοι ( Ρ. Μπλοχ ) Super must-have τομος!

 

Παραξενες Εποχες . Προκειται για Μυθιστορημα της Μυθολογιας Κθουλου.

 

- Μικρες Παραξενες Ιστοριες

 

Ανεγγιχτη

 

Το Ασυγχωρητο Εγκλημα

 

Η Υπερηφανεια Ειναι

 

Ο Αρχοντας των Μυγων

 

Μεθοδος Φονου

 

Απο ενα Ζευγαρι

 

Το Ζωντανο Τελος

 

 

9) Διηγησεις ενος Ονειρευτη ( Λορδος Ντανσανυ)

 

- Διηγησεις Ενος Ονειρευτη

 

- Το Βιβλιο Των Θαυματων

 

Και τα 2 αποτελουνται απο μικρα διηγηματα σαν φλασακια.

 

 

10) Ξιφοι Και Μαγοι

 

Το Παλατι του αλ τιρ αλ αμπταν - Λορενς Βαττ Εβανς

 

Το Υφασμα Αντιγκρα - Μαιρη Σ. Ολντριτζ

 

Μαγικη Οραση - Λυν Αλις Γουιτεν

 

Το Ξεφωτο του Εφιαλτη - Α. Αντωνιαδης

 

Πιασμενος Στο Διχτυ - Ζοζεφα Σενμαν

 

Ο Αλλος Φονος του Ετελβεν Θιος/ Ο Τελικος Θανατος του Ετελβεν Θιος - Ν. Σβαιτσερ

 

Η Τελευταια Μερα του Μαγου - Ν. Κανακαρης

 

Ο Τελευταιος Πολεμιστης - Τιμ Βαγκονερ

 

Η Ψευδαισθηση του Ιπποτη - Λ. Καβακοπουλος

 

Δυσαρεστη Συναντηση Στη Λανκμαρ - Φ. Λαιμπερ

 

ΥΓ. Δυστυχως εγραφα απο iphone ( για καμια ωρα περιπου, ΔΕΝ το ξανακανω) , οποτε συγχωρεστε με για τα λαθη και την απουσια μιας πιο ευαναγνωστης παραγραφοποιησης.

 

ΥΓΓ. Edit γιατι ξεχασα το 6 . Το 7 δεν το εχω.

Edited by Mr. R.Carter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα Γιάννενα όπου είναι και ο τόπος καταγωγής μου, έχει αρκετά ξεχασμένα στο βιβλιοπωλείο Δωδώνη, σε κακή κατάσταση βέβαια με αρκετές φθορές. Επίσης, σε ένα άλλο βιβλιοπωλείο πίσω από την Ακαδημία έχει αρκετά. Αυτά για όσους είναι από Γιάννενα ή σκοπεύουν να πάνε κάποτε.

 

Αυτή η σειρά είχε συμπαθητικά βιβλιαράκια με εξώφυλλα που ντρεπόσουν να δείξεις στους φίλους σου :)

Είχα διαβασει Ιστορίες Που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς, Iστορίες από την κούφια γη και Στη φωλιά του λευκού φιδιού.

 

Να πω ότι ξετρελάθηκα, θα είναι ψέματα, δεν παύει όμως να αποτελεί μια ευκαιρία για να έρθει κάποιος σε επαφή με εναλλακτικές κοσμοθεωρίες, φανταστικούς κόσμους και παλαιάς κοπής γκόθικ τρόμο και γιατί όχι να αντλήσει έμπνευση για κάποια ιστορια που μπορεί να θέλει να γράψει. Συγκεκριμένα μου έχει μείνει ακόμα το βιβλίο του Γιαννουλάκη με κάτι περίεργες ιστορίες για μια οδό μαύρης πέτρας στη Θεσσαλονίκη, όπου σχετίζοταν με το Megapolisomancy. Δεν τα θυμάμαι καλά όμως πρέπει να τα ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή. Πάντως μου είχε αφήσει έντονη γεύση Καλτίλας!!

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα ένα καλό topic για τις εκδόσεις terra nova (από ανάγκη) γιατί όπως ξέρουμε όλοι, όλη η σειρά έχει εξαντληθεί. Με την ευκαιρία του ξεκινήματος αυτού, παραθέτω εδώ τίτλους που με ενδιαφέρει να μάθω τι περιεχόμενα έχουν, ώστε να κάνω τις επιλογές μου σε μια ενδεχόμενη ανακάλυψη στους σκοτεινούς διαδρόμους άγνωστων παλαιοβιβλιοπωλείων.. Όσοι γνωρίζεται να με διαφωτίσετε για τα περιεχόμενα, κάντε τον κόπο να μου πείτε (εάν ξέρετε) πού μπορώ να βρω κανένα ξεχασμένο τόμο... Φυσικά, προτείνω να γράφουμε σχόλια για κάτι καλό που έχουμε διαβάσει από αυτή τη σειρά.

 

 

1. ΠΑΡΑΞΕΝΟ

2. ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΚΤΙΕΣ ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ

3. ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΝΥΧΤΑ

4. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΚΙΩΝ

5. ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ

6. ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΛΥΚΟΦΩΣ

7. ΒΑΜΠΙΡ

8. ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΚΟΣΜΟΙ

9. ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗ

10.ΞΙΦΗ ΚΑΙ ΜΑΓΟΙ

 

Τα παίρνω με τη σειρά:

 

1. Δεν το έχω διαβάσει διότι βασίζεται σε παλιότερο βιβλίο που είχε επιμεληθεί ο Γιαννουλάκης (οι πρώτες εκδόσεις Terra Nova, που είχαν βγάλει μόνο τέσσερα βιβλία). Το παλιότερο βιβλίο στο οποίο αναφέρομαι είναι εξαιρετικό.

 

2. Ανθολογία με διήγηματα του Fritz Leiber. Πολύ καλός τόμος.

 

3. Ανθολογία με ιστορίες τρόμου που δεν με είχε ενθουσιάσει όταν την διάβασα. Θεωρώ πως περιέχει αρκετό υλικό που είναι μέτριο.

 

4. Ανθολογία με ιστορίες του Arthur Machen. Για μένα απαραίτητη.

 

5. Ανθολογία με ιστορίες του C. A. Smith. Ακόμα πιο απαραίτητη από την προηγούμενη.

 

6. Ανθολογία με ιστορίες του μεγάλου Algernon Blackwood. Μου άρεσε αλλά ο συγγραφέας δεν είναι για όλα τα γούστα. Μερικοί ίσως τον βρουν κουραστικό.

 

7. Καλή ανθολογία με ιστορίες για βρυκόλακες. Περιέχει ορισμένες κλασικές ιστορίες του είδους. Κάποιες από αυτές είχαν εμφανιστεί και σε αντίστοιχες θεματικές ανθολογίες της Ωρόρα (ασχέτως αν οι συντελεστές της Terra Nova γράφουν πως είναι η πρώτη μετάφραση τους στα ελληνικά). Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στο σπάνιο διήγημα του γερμανού ρομαντικού Ludwig Tieck αλλά και στο διήγημα του ξεχασμένου pulp συγγραφέα Carl Jacobi Αποκαλύψεις σε μάυρο φόντο.

 

8. Ανθολογία με ιστορίες του Robert Bloch. Αξίζει και μόνο για τη νουβέλα Strange Aeons που περιέχει. Η επιλογή των υπόλοιπων ιστοριών θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

 

9. Λόρδος Dunsany. Από τα καλύτερα της σειράς.

 

10. Fantasy ανθολογία. Κάποιες καλές στιγμές αλλά στο σύνολο της δεν με είχε εντυπωσιάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10. Fantasy ανθολογία. Κάποιες καλές στιγμές αλλά στο σύνολο της δεν με είχε εντυπωσιάσει.

 

Ακριβώς αυτό θα έλεγα κι εγώ για τον συγκεκριμένο τόμο. Μερικά πολύ καλά, αλλά όχι όλα.

 

Κατά τα άλλα έχω το "Παράξενο", που δε με εντυπωσίασε ιδιαιτέρως, και το "Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς", αν σε ενδιαφέρει, γιατί δεν το γράφεις στο αρχικό ποστ. Αυτό έχει κυρίως άρθρα και μερικά διηγηματάκια, όλα του Γιαννουλάκη. Αναλυτικά:

-Ταξιδευτής(διήγημα και ίσως το καλύτερο του βιβλίου)

-Πέρα από τα βάθη της νύχτας (εκείνο το διήγημα με την οδό Μαύρης Πέτρας κλπ. Λίγο τρεχαγύρευε ιδέα, αλλά εξαρτάται αν σου αρέσουν αυτά)

-Ονειροναύτης (διήγημα με τρελές θεωρίες)

-Ο Τζακ Μέσα στο Κουτί (αυτό θα έλεγα ότι είναι άρθρο που παριστάνει το διήγημα, αλλά τυπικά διήγημα. Αξίζουν κυρίως τα δύο πολύ ωραία γκόθικ ποιήματα που δεν τα έχει γράψει ο Γιαννουλάκης)

-Τρύπα (φλασάκι που μπορούσε και να λείπει)

-Φωτοφοβία (άρθρο πολύ ενδιαφέρον για σκουπίδια και βρυκόλακες, κάτι τέτοιο)

-Ο Μπαμπούλας (άρθρο που αναλύει την έννοια του μπαμπούλα. έτσι κι έτσι ενδιαφέρον)

-Η καταιγίδα (άλλο ένα φλασάκι για παραγέμισμα)

-Η τρέλα του Μωπασσάν (φευγάτο άρθρο για τον Μωπασσάν, τον Νίτσε και την τρέλα γενικώς)

-Βάτεκ (πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το βιβλίο "Βάτεκ"[=Vathek] και το συγγραφέα του)

-Η αδελφότητα της θλίψης(άρθρο με μια χροιά συνωμοσιολογίας για τον Ιούδα και κάτι τέτοια)

-Θερβάντες(άρθρο για τη ζωή του συγγραφέα)

-Φεγγαροπαρμένος(μάλλον το εννοεί ως διήγημα, για κάποιους "τρελούς του χωριού")

-Ο κόσμος κάτω από το κρεβάτι μου (διήγημα που μου φάνηκε παιδικό)

-Sphinx(μπλα μπλα του Γιαννουλάκη περί κόσμου και φαντασίας, σίγουρα όχι διήγημα)

-Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς (το ίδιο)

 

Επίσης έχω και το "Τα έπη των αθανάτων", που δεν το έχω διαβάσει, αλλά σου αντιγράφω τα περιεχόμενα από το οπισθόφυλλο:

-Το Ιρλανδικό έπος των ταξιδιών του Μάελ Ντουν

-Ο Πάρσιβαλ και η Τευτονική αναζήτηση του Γκράαλ

-Η Οδύσσεια

-Ο Περσέας και η Ανδρομέδα

-Η Εξωκοσμική Σκάλα του Μωάμεθ

-Οι Κελτικές περιπέτειες του Κουκουλέην

-Η Ιλιάδα

-Το Ουαλικό Μαμπινόγκιον και η θαυμαστή γενιά του Λλυρ

-Ο θάνατος του βασιλιά Αρθούρου

-Ο Φαέθων

-Ο παράξενος κόσμος του Γκιλγκαμές

-Ο αιγυπτιακός κόσμος των νεκρών

-Η παράδοξη φινλανδική Καλεβάλα

-Το παραμυθένιο Πόπολ-Βου των Μάγιας

Υποθέτω είναι αποσπάσματα από αυτές τις μυθολογίες.

Από Terra Nova, τέλος, πρέπει να έχω ή να είχα μια συλλογή με διηγήματα του H.G.Wells, σε μια απαίσια μετάφραση, και ίσως γι' αυτό να έχω ξεφορτωθεί το βιβλίο, δε θυμάμαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10. Fantasy ανθολογία. Κάποιες καλές στιγμές αλλά στο σύνολο της δεν με είχε εντυπωσιάσει.

 

Ακριβώς αυτό θα έλεγα κι εγώ για τον συγκεκριμένο τόμο. Μερικά πολύ καλά, αλλά όχι όλα.

 

Κατά τα άλλα έχω το "Παράξενο", που δε με εντυπωσίασε ιδιαιτέρως, και το "Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς", αν σε ενδιαφέρει, γιατί δεν το γράφεις στο αρχικό ποστ. Αυτό έχει κυρίως άρθρα και μερικά διηγηματάκια, όλα του Γιαννουλάκη. Αναλυτικά:

-Ταξιδευτής(διήγημα και ίσως το καλύτερο του βιβλίου)

-Πέρα από τα βάθη της νύχτας (εκείνο το διήγημα με την οδό Μαύρης Πέτρας κλπ. Λίγο τρεχαγύρευε ιδέα, αλλά εξαρτάται αν σου αρέσουν αυτά)

-Ονειροναύτης (διήγημα με τρελές θεωρίες)

-Ο Τζακ Μέσα στο Κουτί (αυτό θα έλεγα ότι είναι άρθρο που παριστάνει το διήγημα, αλλά τυπικά διήγημα. Αξίζουν κυρίως τα δύο πολύ ωραία γκόθικ ποιήματα που δεν τα έχει γράψει ο Γιαννουλάκης)

-Τρύπα (φλασάκι που μπορούσε και να λείπει)

-Φωτοφοβία (άρθρο πολύ ενδιαφέρον για σκουπίδια και βρυκόλακες, κάτι τέτοιο)

-Ο Μπαμπούλας (άρθρο που αναλύει την έννοια του μπαμπούλα. έτσι κι έτσι ενδιαφέρον)

-Η καταιγίδα (άλλο ένα φλασάκι για παραγέμισμα)

-Η τρέλα του Μωπασσάν (φευγάτο άρθρο για τον Μωπασσάν, τον Νίτσε και την τρέλα γενικώς)

-Βάτεκ (πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το βιβλίο "Βάτεκ"[=Vathek] και το συγγραφέα του)

-Η αδελφότητα της θλίψης(άρθρο με μια χροιά συνωμοσιολογίας για τον Ιούδα και κάτι τέτοια)

-Θερβάντες(άρθρο για τη ζωή του συγγραφέα)

-Φεγγαροπαρμένος(μάλλον το εννοεί ως διήγημα, για κάποιους "τρελούς του χωριού")

-Ο κόσμος κάτω από το κρεβάτι μου (διήγημα που μου φάνηκε παιδικό)

-Sphinx(μπλα μπλα του Γιαννουλάκη περί κόσμου και φαντασίας, σίγουρα όχι διήγημα)

-Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς (το ίδιο)

 

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες και μένα θυμάμαι μου είχαν αφήσει όλες οι ιστορίες την αίσθηση ότι διαβάζω άρθρα από περιοδικά τύπου STRANGE, MYSTERY, δηλαδή αχταρμάς μεταφυσικού μυστηρίου, συνωμοσιολογίας και ακατάσχετων πληροφοριών για άλλους συγγραφείς ή αποσπάσματα βιβλίων ή εναλλακτικές θεωρίες. Δεν μπορούν να σταθούν όμως, ως λογοτεχνικά διηγήματα του φανταστικού, αλλά περισσότερο ως άρθρα ενός fanzine που σχετίζεται με μεταφυσικό μυστήριο. Γι' αυτό γράφω και παραπάνω ότι μου έμεινε μια αίσθηση καλτίλας. Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά διαβάστε το και πείτε μου την άποψή σας.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Το Παράδοξες διηγήσεις δεν βλέπω! Έχω ένα αντίτυπο εκδ 1993 που φυλάττω ως κόρη οφθαλμού!

 

Περιέχει τα

 

1) Πρόλογο από Μπαλάνο

2) Ο Λευκός Λαός, Α. Μάχεν. Το έχω ξαναγράψει πως το θεωρώ (και όχι μόνο εγώ) ένα από τα κορυφαία διηγήματα Τρόμου όλων των εποχών.

3) Επανορθωτής Υπολήψεων, Ρ. Τσέημπερς. Must και αυτό.

4) Το Μαύρο βιβλίο του Αλσοφόκους, ΧΦΛ και Μάρτιν Γουώρνς. Αυτό ειλικρινά δεν το θυμάμαι καθόλου...

5) Ο Άνθρωπος με το Κέρατο, Τ.Ε.Ντ. Κλάιν. Σπουδαίο κθουλοδιήγημα με μεταλογοτεχνικές αναφορές στο Κύκλο του ΧΦΛ από έναν σχετικά άγνωστο στην Ελλάδα συγγραφέα. Πολύ καλό!

6) Κάτι Ξύλινο, Ώγκαστ Ντέρλεθ. Δεν είμαι φαν του μεσιέ, οπότε...

7) Ο Νεκροφάγος, Κ.Α. Σμιθ. Ναι! Ναι! Ναι! Ψοφάμε για Κλάρκας-Τον και εδώ δεν μας απογοητεύει!

8) Και η Χλωμή Σελήνη, Όνειρα τρελά μου στήνει, Αιμίλιο Νέμος. Αν θυμάμαι καλά, αυτό είναι ψευδώνυμο του Γιαννουλάκη. Το διήγημα πάντως είναι αρκετά καλό.

9) Η Νύχτα, Ρ. Μπράντμπερυ. Δεν είμαι μεγάλος φαν του Ρευ, αλλά η Νύχτα με κούνησε κανονικά. Σεμιναριακή χρήση Β' Ενικού, αριστοτεχνική κλιμάκωση, μία από τις αγαπημένες ιστορίες μου προσωπικά.

 

Ποιήματα

 

1) Ο Κόσμος των Θαυμάτων, Α. Μάχεν

2) Οι Περιπλανώμενοι, Πωλ Βερλέν

3) Καρκόσα, Ρ. Τσέημπερς

4) Αυτός που περπατάει πάνω στα Άστρα, Κ.Α. Σμιθ

5) The Faceless God, ΧΦΛ

6) Το καταφύγιο της Ομορφιάς, Κ.Α. Σμιθ

7) Η Νύφη της Σκιάς, Τόλκιν

8) Σταματώντασ στο δάσος ένα χειμωνιάτικο απόγευμα, Ρ. Φροστ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα βιβλια για τα οποια δεν ζηταει πληροφοριες ο Διδυμος ειναι τα:

 

- Κινα/Ιαπωνια Εξωτικες Ιστοριες, Συλλογικο

- Η Φωλια του Λευκου Φιδιου , Μπραμ Στοκερ

- Ο Κατοικος της Καρκοζα, Αμπροουζ Μπηρς

- Θαυμαστες Ιστοριες , Χ. Τζ. Γουελς

- Το Μονοπατι του Κθουλου, Ντερλεθ

- Ηρωικη Φαντασια και Μαγεια, Συλλογικο

- Τα Επη των Αθανατων, Συλλογικο

- Οι Μυστικες Ιστοριες των Θεων, Ντανσανυ

- Αγνωστοι Τρομοι, Χ. Φ. Λαβκραφτ

- Ιρλανδια Σκωτια

 

Τα 2 τελευταια δεν τα εχω, ενω η Terra Nova ετοιμαζε αλλα δεν ξερω αμα τελικα ολοκληρωσε ενα βιβλιο για τον Γ. Χ. Χοντζσον, ενα για τον Βερν και ενα συλλογικο με Ελληνες συγγραφεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα βιβλια για τα οποια δεν ζηταει πληροφοριες ο Διδυμος ειναι τα:

 

- Κινα/Ιαπωνια Εξωτικες Ιστοριες, Συλλογικο

- Η Φωλια του Λευκου Φιδιου , Μπραμ Στοκερ

- Ο Κατοικος της Καρκοζα, Αμπροουζ Μπηρς

- Θαυμαστες Ιστοριες , Χ. Τζ. Γουελς

- Το Μονοπατι του Κθουλου, Ντερλεθ

- Ηρωικη Φαντασια και Μαγεια, Συλλογικο

- Τα Επη των Αθανατων, Συλλογικο

- Οι Μυστικες Ιστοριες των Θεων, Ντανσανυ

- Αγνωστοι Τρομοι, Χ. Φ. Λαβκραφτ

- Ιρλανδια Σκωτια

 

Τα 2 τελευταια δεν τα εχω, ενω η Terra Nova ετοιμαζε αλλα δεν ξερω αμα τελικα ολοκληρωσε ενα βιβλιο για τον Γ. Χ. Χοντζσον, ενα για τον Βερν και ενα συλλογικο με Ελληνες συγγραφεις.

 

Του Hodgson το είχανε βγάλει. Ο τίτλος ήταν Οι Πειρατές Φαντάσματα. Καλός τόμος.

 

 

Το Παράδοξες διηγήσεις δεν βλέπω! Έχω ένα αντίτυπο εκδ 1993 που φυλάττω ως κόρη οφθαλμού!

 

 

Αυτό είναι το βιβλίο στο οποίο αναφέρομαι παραπάνω και του οποίου τα πιο καλά διηγήματα περιέχονται και στην ανθολογία Παράξενο των μεταγενέστερων εκδόσεων Τerra Nova.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή έψαχνα το Ιρλανδία - Σκωτία το βιβλίο των ξωτικών αλλά δυστυχώς δεν το βρήκα πουθενά... Πληροφορήθηκα βέβαια ότι το περιεχόμενο του δεν ήταν τόσο καλό και η μετάφραση στα ελληνικά με πολλά λάθη οπότε σταμάτησα το κυνήγι. Αν το βρω βέβαια θα το αγοράσω ή το βρεις κάποιος από εσάς ενημερώστε με! (Το χρειάζομαι μόνο για να επεκτείνω τις γνώσεις μου στους θρύλους τις Σκωτίας.)

Link to comment
Share on other sites

7) Βαμπίρ Οι Σκοτεινές Διηγήσεις:

 

- Παντελής Γιαννουλάκης: Πρόλογος: Τα Βαμπίρ στη Φανταστική Λογοτεχνία

- Δρ. Τζων Πολιντόρι: Ο Βρυκόλακας

- Ε. Τ. Α. Χόφφμαν: Ύαινες

- Ανώνυμος: Ο Μυστηριώδης Ξένος

- Τζ. Μάλκομ Ράιμερ: Βάρνεϋ ο Βάμπιρας

- Γιόχαν Λούντβιχ Τικ: Μην Ξυπνάς τους Νεκρούς

- Κλαρκ Άστον Σμιθ: Ραντεβού στο Αβερουάν

- Καρλ Τζακόμπι: Αποκαλύψεις σε Μαύρο Φόντο

- Φρανκ Μπέλκναπ Λονγκ: Αυτοί που Τρώνε το Διάστημα

- Ώγκαστ Ντέρλεθ: Οι Νυχτερίδες της Τρέλας

- Τσαρλς Μπομό: Τόπος Συνάντησης

- Τσαρλς Λ. Γκραντ: Πεινασμένος για Αγάπη

- Ρίτσαρντ Μάθεσον: Ο Γιος του Αίματος

- Ντ. Σκοτ- Μόνκριφ: Ο Πύργος των Βάντενμπεργκ

- Π. Σάιλερ Μίλλερ: Πέρα από το Ποτάμι

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Naroualis. Πιστέυω πως πρόκειται για μια σειρά βιβλίων που είναι εξαιρετική περίπτωση! Δημήτρη "έγραψες" με τις τρεις συλλογές σου, η σπουδαιότερη απ όλες της terra nova πιστεύω είναι το Βαμπίρ. Μακράν. Κι αυτό, αφού διάβασα από σένα τι έχει μέσα! Έπαθα πλάκα με τα περιεχόμενά της! Ο Βρυκόλακας, Ο Μυστηριώδης Ξένος, Βάρνεϋ ο Βάμπιρας, Μην Ξυπνάς τους Νεκρούς, Αυτοί που Τρώνε το Διάστημα, Ο Πύργος των Βάντενμπεργκ: Ιστορικά πράγματα! Ασύλληπτη συλλογή! Ακόμα αδιάβαστα βέβαια.. Ευχαριστώ όλους παιδιά για τα posts, δεν περίμενα τόσο γρήγορα πως θα "κάλυπτα" και τα 10 βιβλία.

 

Ανώριμε, πολύ σημαντική η πληροφορία σου! Μένω Αθήνα, αλλά όλο και κάτι θα κάνω με τους συνδέσμους μου για να "φτάσει το χέρι μου" και στα Γιάννενα.

 

Λοιπόν εγώ για να συνεχίσω το ξεκίνημα των σχολίων για έργα των εκδόσεων terra nova, θα αναφέρω εδώ αυτό που διάβασα στη συλλογή του Ντάνσανι, Οι Μυστικες Ιστοριες των Θεων. Σ' αυτό υπάρχει η υποσυλλογή Οι Θεοί της Πεγκάνα και είναι ο λόγος που προσκυνώ τον Λόρδο. Ο Ντάνσανι έχει αυτό τον κρυφό, μυστικό τρόπο που μιλούσαν οι αρχαίοι, για να μας μιλήσει. Έχει αυτή την βαθιά γνώση των πολύ παλαιών καιρών για να μας μεταδώσει την πανάρχαια αντίληψη για το τι είναι ο κόσμος και ποιοί είναι οι θεοί του. Η ποιότητα που αγγίζει ο Ντάνσανι σ' αυτήν την συλλογή ξεπερνάει τις προσδοκίες κάθε λάτρη του φάνταζι, σε βουτάει σε ένα απίστευτο ταξίδι.

 

Ωωω Θεοί! Δεν έχετε αλιεύσει, επιτέλους, κι εσείς με τη σειρά σας την αρχέγονη σκέψη, ώστε να αντιληφθείτε πώς γίνεται ένας συγγραφέας να μεγαλουργεί;;

 

Η συλλογή Οι Θεοί της Πεγκάνα είναι για μένα απαραίτητο εισιτήριο για τον κόσμο της φάνταζι. Μάλλον όχι. Είναι το εισιτήριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Βαμπίρ είναι ένας από τους τόμους που δεν έχω πιάσει ακόμη. Από αυτά που παρέθεσες, έχω διαβάσει:

 

1) Παράξενο: Καλός τόμος, αλλά με ιστορίες που μπορεί να βρει κανείς και σε άλλα βιβλία. Έτσι λόγω σοβαρού προβλήματος χώρου, το ξεφορτώθηκα.

 

2) Μεταμεσονύχτιες Διηγήσεις: Δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως.

 

3) Μην το Διαβάσετε Νύχτα: Η αναλογία των καλών ιστοριών σε σχέση με το σύνολο τους είναι μικρή, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να διαβαστεί έστω και για αυτές τις λίγες που ξεχωρίζουν. Δυνατή αυτή του Χόντζσον αν και λίγο πιο μεγάλη απ' όσο θα έπρεπε. Μου άρεσαν επίσης τα διηγήματα των Έντουαρντ Χοχ και Ρέυ Μπράντμπερυ.

 

5) Τα Μαγικά Ταξίδια: Το μόνο που έχω να πω για τον Κλαρκ Ας- Τον και το έργο του είναι αυτό: :worshippy: Τιτάνας της φαντασίας από τους λίγους.

 

8) Παράξενοι Κόσμοι: Ισχύει ότι και για τον Σμιθ. Σε μικρότερο βαθμό, αλλά ισχύει. Ο Ρόμπερτ Μπλοχ είναι πολύ αξιόλογη περίπτωση συγγραφέα, και η νουβέλα του που υπάρχει στο βιβλίο, από τις πολύ καλές Κθουλικές ιστορίες που έχω διαβάσει.

 

10) Ξίφη και Μάγοι: Καλό βιβλίο συνολικά, αλλά τίποτα το τρομερό. Τα διηγήματα ούτε για πέταμα, αλλά ούτε και εξαιρετικά. Εκτός φυσικά από αυτό του Λάιμπερ, το οποίο όμως βρίσκεται και αλλού.

 

Και φυσικά, συμφωνώ απόλυτα για τον Ντάνσανυ. Η Πεγκάνα του (και κάθε τι δικό του γενικά) που διάβασα παραπάνω από δέκα χρόνια πριν, μου είχε τινάξει τα μυαλά στον αέρα. Ο τύπος είναι μάγος, έτσι απλά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Οκέι, τιμή και δόξα στη Βιβλιονέτ. Έχουμε πλήρη κατάλογο της σειράς, ακόμη και τον αύξοντα αριθμό έκδοσης.

 

Την Παρασκευή που θα αδειάσει λίγο το πρόγραμμά μου, θα σκανάρω και σε καλή ανάλυση τα εξώφυλλα όσων έχω, να σας τα ανεβάσω εδώ. Το ίδιο σχεδίαζα και για τις Ωρόρες, αλλά εκείνες είναι πολλές και μου παίρνει χρόνο.

 

 

 

1. Οι μυστικές ιστορίες των θεών / Edward John Moreton Drax Plunkett,Λόρδος Ντάνσανυ, επιμέλεια Λουκάς Καβακόπουλος, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Θεσσαλονίκη, 2000, 416σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 1)

ISBN 960-8164-00-1, ISBN-13 978-960-8164-00-0

€ 5,39

2. Ο κόσμος των σκιών, Άρθουρ Μάχεν, επιμέλεια Παντελής Γιαννουλάκης, μετάφραση Νίκος Κανακάρης, Θεσσαλονίκη, 2000, 304σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 2)

ISBN 960-8164-01-Χ, ISBN-13 978-960-8164-01-7

€ 5,23

3. Μεταμεσονύκτιες διηγήσεις, Φριτς Λάιμπερ, επιμέλεια Λουκάς Καβακόπουλος, μετάφραση Ματίνα Μαγκλάρα, Αθήνα, 2000, 320σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 3)

ISBN 960-8164-02-8, ISBN-13 978-960-8164-02-4

€ 5,54

4. Ιστορία που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς, Παντελής Γιαννουλάκης, επιμέλεια Λουκάς Καβακόπουλος, Θεσσαλονίκη, 2000, 320σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 4)

ISBN 960-8164-03-6, ISBN-13 978-960-8164-03-1

€ 5,69

5. Ιστορίες από την κούφια γη, επιμέλεια Λουκάς Καβακόπουλος, μετάφραση Ναούμ Θεοδοσιάδης, Θεσσαλονίκη, 2000, 442σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 5)

ISBN 960-8164-04-4, ISBN-13 978-960-8164-04-8

€ 6,28

6. Τα μαγικά ταξίδια, Κλάρκ Άστον Σμιθ, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Θεσσαλονίκη, 2000, 365σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 6)

ISBN 960-8164-05-2, ISBN-13 978-960-8164-05-5

€ 5,83

7. Ξίφη και μάγοι, επιμέλεια Λουκάς Καβακόπουλος, μετάφραση Νίκος Κανακάρης, Θεσσαλονίκη, 2001, 365σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 7)

ISBN 960-8164-06-0, ISBN-13 978-960-8164-06-2

€ 5,99

8. Άγνωστοι τρόμοι, Χ. Φ. Λάβκραφτ, μετάφραση Λουκάς Καβακόπουλος, Θεσσαλονίκη, 2001, 432σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 8)

ISBN 960-8164-07-9, ISBN-13 978-960-8164-07-9

€ 6,58

9(?). Μην το διαβάσετε νύχτα, επιμέλεια Ναούμ Θεοδοσιάδης, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Θεσσαλονίκη, 2001, 317σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη)

ISBN 960-8164-08-7, ISBN-13 978-960-8164-08-6

€ 5,70

10 (?). Τα έπη των αθάνατων, ανθολόγηση Παντελής Γιαννουλάκης, μετάφραση Νίκος Κανακάρης, Θεσσαλονίκη, 2001, 317σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη)

ISBN 960-8164-09-5, ISBN-13 978-960-8164-09-3

€ 5,99

11. Παράξενοι κόσμοι, Ρόμπερτ Μπλοχ, μετάφραση Θεοπίστη Καβακοπούλου, Θεσσαλονίκη, 2001, 352σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 11)

ISBN 960-8164-10-9, ISBN-13 978-960-8164-10-9

€ 5,69

12. Βαμπίρ : Οι σκοτεινές διηγήσεις, Συλλογικό έργο, μετάφραση Βαρβάρα Χατζησάββα, Θεσσαλονίκη, 2001, 384σ., 17x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 12)

ISBN 960-8164-11-7, ISBN-13 978-960-8164-11-6

€ 4,48

13. Ηρωική φαντασία και μαγεία, Συλλογικό έργο, μετάφραση Νίκος Κανακάρης, Θεσσαλονίκη, 2002, 384σ., 18x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 13)

ISBN 960-8164-12-5, ISBN-13 978-960-8164-12-3

€ 5,09

14. Ιστορίες στο λυκόφως, Άλτζερνον Μπλάκγουντ, μετάφραση Θεοπίστη Καβακοπούλου, Θεσσαλονίκη, 2002, 384σ., 18x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 14)

ISBN 960-8164-13-3, ISBN-13 978-960-8164-13-0

€ 6,62

15. Ιρλανδία - Σκωτία, Συλλογικό έργο, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Θεσσαλονίκη, 2002, 512σ., 18x12εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 15)

ISBN 960-8164-14-1, ISBN-13 978-960-8164-14-7

€ 7,65

16. Ο κάτοικος της Καρκόσα, Άμπροουζ Μπηρς, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Αθήνα, 2002, 384σ., 21x13εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 16)

ISBN 960-8164-15-Χ, ISBN-13 978-960-8164-15-4

€ 8,66

17. Θαυμαστές ιστορίες, Χ. Τζ. Γουέλς, μετάφραση Χρήστος Κώνστας, Θεσσαλονίκη, 2002, 352σ., 21x13εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 17)

ISBN 960-8164-16-8, ISBN-13 978-960-8164-16-1

€ 8,56

18. Το μονοπάτι του Κθούλου, Ώγκαστ Ντέρλεθ, μετάφραση Θεοπίστη Καβακοπούλου, Θεσσαλονίκη, 2003, 448σ., 21x13εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 18)

ISBN 960-8164-17-6, ISBN-13 978-960-8164-17-8

€ 7,33

19. Διηγήσεις ενός ονειρευτή, Λόρδος Ντάνσανι, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Θεσσαλονίκη, 2003, 224σ., 21x13εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 19)

ISBN 960-8164-18-4, ISBN-13 978-960-8164-18-5

€ 4,58

20. Παράξενο : Ανθολογία διηγημάτων, Άρθουρ Μάχεν, Ρόμπερτ Γ. Τσέημπερς, Φριτζ Λάιμπερ, κ.ά., μετάφραση Παντελής Γιαννουλάκης, Λένα Αδαμοπούλου, Λουκάς Καβακόπουλος, κ.ά., Θεσσαλονίκη, 2003, 384σ., 21x13εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 20)

ISBN 960-8164-19-2, ISBN-13 978-960-8164-19-2

€ 6,62

21. Η φωλιά του λευκού φιδιού, Μπραμ Στόκερ, μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου, Θεσσαλονίκη, 2003, 320σ., 21x13εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 21)

Τίτλος πρωτοτύπου: The Lair of the White Worm

ISBN 960-8164-20-6, ISBN-13 978-960-8164-20-8

€ 5,92

22. Κίνα, Ιαπωνία: Εξωτικές ιστορίες : Ανθολογία διηγημάτων, μετάφραση Θεοπίστη Καβακοπούλου, Αθήνα, 2004, 288σ., 21x14εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 22)

ISBN 960-8164-21-4, ISBN-13 978-960-8164-21-5

€ 6,23

23. Οι πειρατές φαντάσματα και άλλες διηγήσεις, Γουΐλιαμ Χόντζσον μετάφραση Κωνσταντίνα Πέγιου επιμέλεια σειράς Παντελής Γιαννουλάκης. Θεσσαλονίκη, 2004, 288σ., 21x14εκ. - (Φανταστική Βιβλιοθήκη 23)

Περιέχει: Τα διηγήματα: - "Η φωνή μέσα στη νύχτα" - "Το εγκαταλελειμμένο πλοίο" - "Οι πειρατές φαντάσματα"

ISBN 960-8164-22-2, ISBN-13 978-960-8164-22-2

€ 6,02

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή έψαχνα το Ιρλανδία - Σκωτία το βιβλίο των ξωτικών αλλά δυστυχώς δεν το βρήκα πουθενά... Πληροφορήθηκα βέβαια ότι το περιεχόμενο του δεν ήταν τόσο καλό και η μετάφραση στα ελληνικά με πολλά λάθη οπότε σταμάτησα το κυνήγι. Αν το βρω βέβαια θα το αγοράσω ή το βρεις κάποιος από εσάς ενημερώστε με! (Το χρειάζομαι μόνο για να επεκτείνω τις γνώσεις μου στους θρύλους τις Σκωτίας.)

 

Όντως δε λέει πολλά ο συγκεκριμένος τόμος. Αν θες κέλτικους θρύλους τσέκαρε αυτό, αυτό και αυτό. Και τα τρια σαφώς πιο ενδιαφέροντα από τον τόμο της Terra Nova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι, τους Μεσαιωνικούς θρύλους της Ουαλλίας τους έχω κι εγώ και είναι καλοί και πολύ ομορφο το βιβλίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα βιβλια για τα οποια δεν ζηταει πληροφοριες ο Διδυμος ειναι τα:

 

- Κινα/Ιαπωνια Εξωτικες Ιστοριες, Συλλογικο

- Η Φωλια του Λευκου Φιδιου , Μπραμ Στοκερ

- Ο Κατοικος της Καρκοζα, Αμπροουζ Μπηρς

- Θαυμαστες Ιστοριες , Χ. Τζ. Γουελς

- Το Μονοπατι του Κθουλου, Ντερλεθ

- Ηρωικη Φαντασια και Μαγεια, Συλλογικο

- Τα Επη των Αθανατων, Συλλογικο

- Οι Μυστικες Ιστοριες των Θεων, Ντανσανυ

- Αγνωστοι Τρομοι, Χ. Φ. Λαβκραφτ

- Ιρλανδια Σκωτια

 

Τα 2 τελευταια δεν τα εχω, ενω η Terra Nova ετοιμαζε αλλα δεν ξερω αμα τελικα ολοκληρωσε ενα βιβλιο για τον Γ. Χ. Χοντζσον, ενα για τον Βερν και ενα συλλογικο με Ελληνες συγγραφεις.

 

Κάποια σχόλια και γι' αυτά:

 

- Κινα/Ιαπωνια Εξωτικες Ιστοριες, Συλλογικο: δυστυχώς δεν το έχω

- Η Φωλια του Λευκου Φιδιου , Μπραμ Στοκερ: το ίδιο με το προηγούμενο

- Ο Κατοικος της Καρκοζα, Αμπροουζ Μπηρς: εξαιρετικός ο Bierce, από τους καλύτερους τόμους της σειράς

- Θαυμαστες Ιστοριες , Χ. Τζ. Γουελς: ωραία συλλογή, περιέχει το κλασικό Η μηχανή του Χρόνου καθώς και το υπέροχο διήγημα Η πόρτα στον τοίχο

- Το Μονοπατι του Κθουλου, Ντερλεθ: ο Ντέρλεθ δεν αρέσει σε πολύ κόσμο αλλά εγώ θεωρώ τα συγκεκριμένα διηγήματα αξιόλογα. Οι ιστορίες έχουν κυκλοφορήσει πλέον και από τον Αίολο

- Ηρωικη Φαντασια και Μαγεια, Συλλογικο: ενδιαφέρουσα συλλογή με γνωστά ονόματα (Howard, Smith, Dunsany και άλλοι)

- Τα Επη των Αθανατων, Συλλογικο: δεν το έχω

- Οι Μυστικες Ιστοριες των Θεων, Ντανσανυ: Dunsany θεός, δεν νομίζω πως χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο

- Αγνωστοι Τρομοι, Χ. Φ. Λαβκραφτ: πολύ καλή συλλογή με "συνεργασίες" του HPL

- Ιρλανδια Σκωτια: συλλογή με καλές προθέσεις αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, δε λέει και πολλα πράγματα

 

Ένα ακόμα βιβλίο της σειράς είναι το Ιστορίες από την Κούφια Γη. Όπως φανερώνει ο τίτλος περιέχει αφηγήσεις (κάποιες από αυτές σπάνιες) με θέμα την Κούφια Γη στην οποία έκανε συνεχείς αναφορές ο Γιαννουλάκης την εποχή εκείνη (στο Strange αλλά και σε σχετικό βιβλίο του). Καλή συλλογή.

 

Όπως έχω γράψει και κάπου άλλου στο φόρουμ, το βιβλιοπωλείο Μικρός Κοραής στο Χαλάνδρι έχει ακόμα κάποιους τόμους της σειράς (με το νάυλον περιτύλιγμα τους), οπότε όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά ή να πάρει ένα τηλέφωνο.

Edited by tsathoggua
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

- Θαυμαστες Ιστοριες , Χ. Τζ. Γουελς: ωραία συλλογή, περιέχει το κλασικό Η μηχανή του Χρόνου καθώς και το υπέροχο διήγημα Η πόρτα στον τοίχο

 

Αυτό το έχω και το είχα αφήσει στη μέση λόγω απαίσιας μετάφρασης. Αλλά αφού λες ότι είναι καλό, θα του ξαναρίξω μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

- Θαυμαστες Ιστοριες , Χ. Τζ. Γουελς: ωραία συλλογή, περιέχει το κλασικό Η μηχανή του Χρόνου καθώς και το υπέροχο διήγημα Η πόρτα στον τοίχο

 

Αυτό το έχω και το είχα αφήσει στη μέση λόγω απαίσιας μετάφρασης. Αλλά αφού λες ότι είναι καλό, θα του ξαναρίξω μια ματιά.

 

Δεν θυμάμαι να μου είχε κάνει κακή εντύπωση η μετάφραση. Πάντως ρίξε μια ματιά στο Η πόρτα στον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια ξερει κανεις αν υπαρχουν πουθενα στο κεντρο της αθηνας καθολου ξεχασμενα βιβλια της terra nova? ψαχνω το παραξενο, το ιστοριες στο λυκοφως και κανα δυο ακομη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
- Χ. Φ. Άρνολντ: Το Νυχτερινό Δίκτυο

 

 

Oλοκληρο το ονομα του συγγραφεα?

Edited by Bioseed
Link to comment
Share on other sites

- Χ. Φ. Άρνολντ: Το Νυχτερινό Δίκτυο

 

 

Oλοκληρο το ονομα του συγγραφεα?

 

Henry Ferris Arnold

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..