Jump to content

Τα άπαντα της Terra Nova


Δίδυμος
 Share

Recommended Posts

Μολις απεκτησα το ΚΙΝΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ εξωτικες ιστοριες .. λοιπον το διαβασα σε μια μερα ειναι πολυ καλο!! θα ηθελα να παραθεσω τους τιτλους για οποιον ενδιαφερεται

Κινα παραξενες ιστοριες

Η Τιγρη του Τσαο-Τσιενγκ (Π'Γιου Σουνγκ Λινγκ)

Η ιστορια των αλεπουδων (Νιου Τσιαο)

Η συναντηση (θρυλος της δυναστειας των Τανγκ)

Ο Καθρεφτης του Ανεμου και της Σεληνης (Τσαο Τσαν)

Η ποινη (Γου Τσενγκ Εν)

 

μεταφυσικες ιστοριες

Ο γαμος της μαγικης αλεπους

Να ειμαι ο καλυτερος

Οι αλεπουδες

Η αχλαδια

Μουστακια και Λαμπερα ματια

Η ιστορια του Ψαρα

Η νυχτερινη Αοιδος

Κυρα μου

Η πεταλουδα

 

Ρυουνοσουκε Ακαταγκαουα

 

Του Τζε-τσουν

Ρασομον

Σεννιν

Το παραβαν της κολασης

Ο ιστος της Αραχνης

Η ζωη ενος ηλιθιου

ειναι 250 σελιδουλες που διαβαζονται πολυ ευχαριστα με καποιες ιστοριες να ξεχωριζουν αξιζει πιστευω οπως και ολα τα κινεζικα ιαπωνικα παραμυθια και θρυλοι που σπανια συνανταμε μεταφρασμενα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα το ''Μεταμεσονύκτιες Διηγήσεις'' του Φριτς Λάιμπερ. Θυμόμουν αμυδρά από παλαιότερα που το είχα διαβάσει ότι δεν μου είχε αρέσει, για να επιβεβαιωθώ:

- ''Μεσάνυχτα στον Κόσμο του Καθρέφτη'': Ένας ερημίτης μελετητής του υπερφυσικού θα βιώσει μία ασυνήθιστη εμπειρία. Θα ακολουθήσει την άκρη του νήματος και θα το πληρώσει ακριβά. Παλιάς κοπής διήγημα που δεν είναι το στυλ που προτιμώ στο τρόμο. 

 

- ''Ο Τρόμος από τα Βάθη'': Κθουλική ιστορία που ακολουθεί το μοτίβο που συναντά συχνά- πυκνά κανείς στο είδος. Άνθρωπος που έχει μείνει χωρίς συγγενείς στη ζωή, βλέπει να του παρουσιάζονται ενδείξεις για αυτή που ως τότε αγνοούσε. Για να την δει να αλλάζει ολοκληρωτικά. Σε αντίθεση με άλλες αδερφές της, δεν μου φάνηκε τίποτα το τρομερό. 

 

- ''Ρίτσμοντ, Τέλη του Σεπτέμβρη, 1849'': Παρακολουθούμε ένα ενδεχόμενο για τις τελευταίες μέρες της γεμάτης βάσανα ζωής του Έντγκαρ Άλλαν Πόε οι οποίες καλύπτονται από πέπλο μυστηρίου. Έξυπνη ιδέα αλλά δεν με έπεισε η εκτέλεση. 

 

- ''Σκοτεινά Φτερά'': Ερωτικό παραλήρημα δύο αδελφών που αγνοούσαν ότι ήταν τέτοιες. Αδιάφορο. 

 

- ''Η Θλίψη του Εκτελεστή'': Αυτή ήταν ωραία. Πρωταγωνιστούν οι Φαφρντ, Γκρέι Μάουζερ, οι δύο περίφημοι χαρακτήρες που έπλασε ο Λάιμπερ. Σύντομη και τίγκα στον κυνισμό.

 

- ''Το Λάθος Μονοπάτι'': Ισχύει ότι και με την προηγούμενη αλλά είναι κατώτερη. 

 

- ''Η Κίνηση του Μύστη'': Από τις λίγες ιστορίες του διάσημου διδύμου που δεν μου άρεσε. Βαρυφορτωμένη και κουραστική, πέρασα μερικές σελίδες μηχανικά. 

 

Αξιόλογος συγγραφέας σε μέτριες στιγμές, αποφύγετε το. Με αρκετά λάθη επιμέλειας τα περισσότερα εκ των οποίων στα περιεχόμενα. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λιγάκι άσχετο, αλλά στη Βιβλιοβάρδια στη Ναβαρίνου (Θεσσαλονίκη) έχει μερικά αντίτυπα από 3-4 τίτλους τις σειράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου άσχετο. Εδώ εις τας Αθήνας τα κυνηγάμε με το δίκανο. Ευχαριστούμε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τελικα ρε παιδια η σειρα ποσα εχει??

 

 

Γενικά, Τα "επίσημα" τεύχη της σειράς είναι αυτά που αναφέρω σ' αυτό το ποστ. Ωστόσο υπήρχαν και κάποια, ας τα πούμε δοκιμαστικά, τομίδια, στα οποία υποθέτω ότι οι υπεύθυνοι της Τέρρα Νόβα δοκίμαζαν τις δυνάμεις τους. Είναι τέσσερα (Παράδοξες διηγήσεις, Κθούλου, Κυβερνοδιάστημα και Αυτοί που κρύβονται στο σκοτάδι) και πέρα από το ότι δεν έχουν και τη χαρακτηριστική εμφάνιση της σειράς, είχαν και προβλήματα στησίματος. Όπως έχω ξαναγράψει στην κορφή αυτή της σελίδας, έμοιαζαν όλα με λευκώματα γυμνασιόπαιδου, με κακή παραγραφοποίηση και αλλαγές στις γραμματοσειρές και εικόνες να παρεμβάλλονται και κάποιες φορές υπήρχαν λέξεις του κειμένου με μαύρο φόντο και λευκά γράμματα. Επιπλέον τα ονόματα των συγγραφέων είναι πάντα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ (πράγμα που θεωρώ ιδιαιτέρως ενοχλητικό και ξεπερασμένο, ακόμη και για την εποχή που κυκλοφόρησε το βιβλίο). Αν δεν είσαι πολύ προσεκτικός, μπορεί και να μην καταλάβεις πότε τελειώνει η εισαγωγή του Γιαννουλάκη και πότε αρχίζει το κείμενο του διηγήματος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 

Τελικα ρε παιδια η σειρα ποσα εχει??

 

 

Γενικά, Τα "επίσημα" τεύχη της σειράς είναι αυτά που αναφέρω σ' αυτό το ποστ. Ωστόσο υπήρχαν και κάποια, ας τα πούμε δοκιμαστικά, τομίδια, στα οποία υποθέτω ότι οι υπεύθυνοι της Τέρρα Νόβα δοκίμαζαν τις δυνάμεις τους. Είναι τέσσερα (Παράδοξες διηγήσεις, Κθούλου, Κυβερνοδιάστημα και Αυτοί που κρύβονται στο σκοτάδι) και πέρα από το ότι δεν έχουν και τη χαρακτηριστική εμφάνιση της σειράς, είχαν και προβλήματα στησίματος. Όπως έχω ξαναγράψει στην κορφή αυτή της σελίδας, έμοιαζαν όλα με λευκώματα γυμνασιόπαιδου, με κακή παραγραφοποίηση και αλλαγές στις γραμματοσειρές και εικόνες να παρεμβάλλονται και κάποιες φορές υπήρχαν λέξεις του κειμένου με μαύρο φόντο και λευκά γράμματα. Επιπλέον τα ονόματα των συγγραφέων είναι πάντα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ (πράγμα που θεωρώ ιδιαιτέρως ενοχλητικό και ξεπερασμένο, ακόμη και για την εποχή που κυκλοφόρησε το βιβλίο). Αν δεν είσαι πολύ προσεκτικός, μπορεί και να μην καταλάβεις πότε τελειώνει η εισαγωγή του Γιαννουλάκη και πότε αρχίζει το κείμενο του διηγήματος. 

 

Mήπως αντι για ''Κθουλου'' εννοείς το ''Ενα Παραξενο Βιβλιο''? Εχω 3 μαυρα εγω, Παράδοξες διηγήσεις, Ενα Παραξενο Βιβλιο και Αυτοί που κρύβονται στο σκοτάδι. Ήταν λίγο απαλευτο το Παραξενο Βιβλιο, στην αρχη τουλαχιστον.. Για να δουμε τωρα που θα βρουμε το Κυβερνοδιαστημα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το Ένα Παράξενο Βιβλίο  δεν το είχα υπόψην μου. το Κθούλου είναι... γουέλ, το Κθούλου


post-532-0-03495700-1476301359.jpg


Και φυσικά μόλις συνειδητοποίησα ότι το Κθούλου είναι εκδόσεις Αρχέτυπο κι όχι Terra Nova. :p Ξεκούτιανα, η γραία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το Ένα Παράξενο Βιβλίο  δεν το είχα υπόψην μου. το Κθούλου είναι... γουέλ, το Κθούλου

 

 

attachicon.gifgetImage.jpg

 

 

Και φυσικά μόλις συνειδητοποίησα ότι το Κθούλου είναι εκδόσεις Αρχέτυπο κι όχι Terra Nova. :p Ξεκούτιανα, η γραία.

Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω το συγκεκριμενο βιβλιο; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το Ένα Παράξενο Βιβλίο  δεν το είχα υπόψην μου. το Κθούλου είναι... γουέλ, το Κθούλου

 

 

attachicon.gifgetImage.jpg

 

 

Και φυσικά μόλις συνειδητοποίησα ότι το Κθούλου είναι εκδόσεις Αρχέτυπο κι όχι Terra Nova. :p Ξεκούτιανα, η γραία.

Xεχε το φανταστηκα οτι εννοουσες αυτο.

Βρηκα κ το κυβερνοδιαστημα κ βρεθηκα με 2 ''Ενα Παραξενο Βιβλιο'', το πηρε κ η κοπελα μου χθες. (Το ανταλλαζω αν θελει κανεις.. ;ρ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το "αυτοί που κρύβονται στο σκοτάδι" και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό. Και είχα διαβάσει και από έναν φίλο το "αλλόκοτες διηγήσεις" που ενώ σήμερα έχω διαβασει εκατοντάδες φορές τις ιστορίες του από άλλες πηγές, τότε ήταν η πρώτη φορά και γι αυτό μου έκανε θετική εντυπωση.

 

Ως βιβλία ήταν πειραματικά διότι το λογοτεχνικό σκέλος  έπιανε πολλές φορές σε έκταση το μισό βιβλίο και το υπόλοιπο μισό ήταν εισαγωγές, βιβλιογραφική έρευνα, συνεντεύξεις, ποιήματα κλπ, όλα τοποθετημένα έτσι ώστε να μην ξέρεις πού σταματά η λογοτεχνία και πού ξεκινάει η έρευνα.

 

Για μένα που με ενδιέφερε τόσο η λογοτεχνία, όσο και τα λοιπά, ήταν πολύ καλά, αλλά δεν θα τα συνιστούσα σε όποιον ενδιαφέρεται μόνο για το λογοτεχνικό τους σκέλος.

Edited by AlienBill
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..