Jump to content

Εκδοσεις σιμωσι βιβλια


simpa1988
 Share

Recommended Posts

Να ρωτησω τα ατομα που ασχολουνται με τον εκδοτικο κοσμο : υπαρχει περιπτωση να δουμε μια αναβιωση της συλλογης απο καποιον σημερινο εκδοτικο οικο; Οχι τιποτα άλλο αλλα να μαθαίνουμε και εμεις οι νεοτεροι.

Πολυ δυσκολα. Η σειρα ειναι παιδι των 80's και πολυ μακρια απο το σημερα. Μερικα βιβλια ειχαν ξαναβγει απο Οξυ (κυριως Μαστερτον) και απο Λιβανη (τα δυο πρωτα του Κινγκ) αλλα δε νομιζω οτι θα εβγαζε κανεις σημερα την Καμπανα του Θανατου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1) Ο Σαδιστής - Τσάσπερ Σμίθ (αρ.25)

 

 

2) Το νησί του Διαβόλου - Ντέηβιντ Λην (αρ.42)

 

 

Μπορείς μήπως να γράψεις τους αγγλικούς τίτλους;

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτησω τα ατομα που ασχολουνται με τον εκδοτικο κοσμο : υπαρχει περιπτωση να δουμε μια αναβιωση της συλλογης απο καποιον σημερινο εκδοτικο οικο; Οχι τιποτα άλλο αλλα να μαθαίνουμε και εμεις οι νεοτεροι.

Πολυ δυσκολα. Η σειρα ειναι παιδι των 80's και πολυ μακρια απο το σημερα. Μερικα βιβλια ειχαν ξαναβγει απο Οξυ (κυριως Μαστερτον) και απο Λιβανη (τα δυο πρωτα του Κινγκ) αλλα δε νομιζω οτι θα εβγαζε κανεις σημερα την Καμπανα του Θανατου

 

Μαλιστα ,οποτε να υποθεσω οτι μονο στο μοναστηρακι θα βρω καποιο σκοροφαγωμενο αντιτυπο;

Link to comment
Share on other sites

 

Μαλιστα ,οποτε να υποθεσω οτι μονο στο μοναστηρακι θα βρω καποιο σκοροφαγωμενο αντιτυπο;

 

 

Όχι μην απελπίζεσαι, πήγαινε στην Ιπποκράτους 116 και θα βρείς πάρα πολλά, μα πάρα πολλά! Σήμερα που πήρα τα τελευταία από αυτά που είχα βάλει στην άκρη, μου είπε ότι αυτά που μου λέιπουν (3) θα μου τα βρεί με τον καιρό αρκεί να έχω υπομονή. Πάντως ξεκίνα από τώρα και μάζευε σιγά σιγά γιατί εξαφανίζονται. Μπορείς να βάλεις και στην άκρη κάποια για να μη τα χάσεις.

 

 

1) Ο Σαδιστής - Τσάσπερ Σμίθ (αρ.25)

 

 

2) Το νησί του Διαβόλου - Ντέηβιντ Λην (αρ.42)

 

 

Μπορείς μήπως να γράψεις τους αγγλικούς τίτλους;

 

1) Ο Σαδιστής (The Caller)

2) Το νησί του Διαβόλου (δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία, ούτε καν μεταφραστής και χρονολογία)

Edited by notis58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλτίλα όχι αστεία. Απ'αυτά πρέπει να έχω τουλάχιστον 25 και κάποια άλλα από διαφορετικές εκδόσεις. Λίγα είναι τα πραγματικά διαμάντια βέβαια αλλά αν θες παλπ τρόμο στα ελληνικά που αλλού να βρεις;

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Εγώ βέβαια τα πήρα για συλλεκτικούς λόγους, αλλά την πλάκα τους την έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε καναδύο συγκεκριμένα μαγαζάκια στο γνωστό δρόμο στο Μοναστηράκι έχει πάρα πολλά τέτοια. Απλά είναι στοιβαγμένα χύμα κάπου και πρέπει να έχει άπλετο χρόνο να τα δεις, να δεις και σε τι κατάσταση είναι,  με την ησυχία σου. Από ότι θυμάμαι είναι και σε χαμηλή τιμή (νομίζω 1€)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το, δεν υπάρχει σάλιο!

Ναι, έχουν εξαφανιστεί τα αντίτυπα που κυκλοφορούσαν πέρσι σωρρηδόν. Φαντάζομαι ότι κάποια αποθήκη είχε αδειάσει πέρσι και τα αντίτυπα πήραν το δρόμο τους για παλαιοβιβλιοπωλεία και πλέον τα έχουμε διάφοροι περίεργοι συλλέκτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γουίλιαμ Γκόλντμαν - Σατανικός μάγος (Magic, 1976)

 

Ο Γουίλιαμ Γκόλντμαν είναι από τους γνωστότερους σεναριογράφους του Χόλιγουντ και επίσης ένας πολύ καλός συγγραφέας μυθιστορημάτων. Βαριέμαι ν'αναφέρω για πόσες και ποιες ταινίες έγραψε σενάρια, μπείτε στο IMDb και δείτε. Έχει κερδίσει πάντως δυο Όσκαρ για τα σενάρια των ταινιών All the President's Men και Butch Cassidy and the Sundance Kid, κάτι που λέει πολλά. Δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω βιβλίο του, μιας και το 2012 είχα διαβάσει το κλασικό θρίλερ Ο Μαραθωνοδρόμος, το οποίο είναι από τα καλύτερα θρίλερ που έχω διαβάσει ποτέ και βάση για μια από τις αγαπημένες μου ταινίες του συγκεκριμένου είδους. ΟΚ, το Σατανικός Μάγος δεν είναι της ίδιας αξίας, αλλά πραγματικά διαβάστηκε νεράκι και στο φινάλε-φινάλε μου άρεσε. Έχει να κάνει με τον νεαρό ταχυδακτυλουργό και μάγο Κόρκυ Γουίδερς που αρχικά έκανε ωραία κόλπα με τραπουλόχαρτα, νομίσματα και τα ρέστα, πράγματα όμως που δεν άρεσαν και πολύ στο κοινό, οπότε είπε να χρησιμοποιήσει άλλο ένα ταλέντο του, αυτό του εγγαστρίμυθου, χρησιμοποιώντας την απαραίτητη ξύλινη κούκλα με μοχλούς, ονόματι Φατς. Το θέμα είναι ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά ανάμεσα σ'αυτόν και την κούκλα, δύσκολα καταλαβαίνει κανείς ποιος ελέγχει ποιον στην πραγματικότητα. Κάποια στιγμή ο Κόρκυ θα συναντήσει μετά από πολλά χρόνια την κοπέλα που αγάπησε στο Γυμνάσιο, θέλοντας επιτέλους να την κάνει δική του. Τότε είναι που θ'αρχίσει μια σειρά από τρομακτικά γεγονότα... Αυτή είναι η περίληψη που κατάφερα να γράψω ώστε να βγάλετε μια άκρη. Δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς τρόμου και σε καμία περίπτωση το είδος του τρόμου που οι εκδόσεις Σίμωσι έφεραν στην Ελλάδα με την Μαύρη σειρά. Περισσότερο με ψυχολογικό θρίλερ μου έκανε, πάντως η αλήθεια είναι ότι είχε τις στιγμές του και η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά σκοτεινή. Μην περιμένετε στιγμές ανατριχίλας και σπλατεριές δηλαδή, αλλά μια μαύρη δραματική ιστορία που μπορεί να έχει στοιχεία υπερφυσικού, μπορεί όμως και όχι, όπως το πάρει κανείς. Η γραφή μου φάνηκε πολύ καλή και ιδιαίτερα ευκολοδιάβαστη και το στιλ αφήγησης επίσης ενδιαφέρον, με ορισμένα ωραία flashbacks στα παιδικά και εφηβικά χρόνια του Κόρκυ. Το 1978 έγινε και ταινία με πρωταγωνιστή τον Άντονι Χόπκινς.

 

7.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1) TO MANITOY

2) TO TZIN

3) Ο ΤΣΙΛ

4) Η ΣΦΙΓΓΑ

5) Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ

6) ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ

7) ΤΑ ΑΙΜΟΒΟΡΑ ΣΚΑΘΑΡΙΑ

8) ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑΣ

9) ΓΚΟΥΛ Ο ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΣ

10) ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ

11)ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΑΤΕΡΣ ΑΜΛΕΤ

12) ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΑΙΜΑ

13) ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΙΣ

14) ΟΙ ΑΡΑΧΝΕΣ

15) ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΜΠΑΜΠΟΥ

16) ΟΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ

17) Η ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

18) Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ

19) Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ

20) Η ΚΡΑΥΓΗ

21) ΤΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΤΙΒΙΛ

22) ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

23) Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΩΝ

24) ΟΙ ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΟΙ

25) Ο ΣΑΔΙΣΤΗΣ

26) ΟΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ

27) ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΡΟΖΜΑΡΥ

28) Η ΕΡΩΜΕΝΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ

29) ΒΑΑΛ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ

30) ΑΚΡΙΔΕΣ

31) ΚΑΡΥ

32) ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ

33) Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΛΑΣ-ΒΕΓΚΑΣ

34) ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ

35) ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ

36) ΕΚΣΤΑΣΗ

37) ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑ

38) ΚΩΜΑ

39) Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΣΑΛΕΜΣ ΛΟΤ Α'

40) Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΣΑΛΕΜΣ ΛΟΤ Β'

41) ΣΕΝΤΑΪ

42) ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ

43) Ο ΧΑΣΑΠΗΣ ΤΟΥ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ

44) ΑΙΜΑ

45) ΤΑΤΟΥ

46) Ο ΔΑΙΜΩΝ

47) ΝΕΚΡΟΖΩΝΤΑΝΟΙ

48) ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ

49) ΤΙΜΩΡΙΑ

50) ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΣ

51) ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΚΟΡΠΙΟΥ

52) ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ

53) ΦΟΒΙΑ

54) ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΜΑΓΟΣ

 

Τελικά αυτή είναι ολόκληρη η σειρά ή υπάρχουν κι άλλα;

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς. Μήπως αλλάζεις το Βάαλ (29) με δύο άλλα που δεν έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς. Μήπως αλλάζεις το Βάαλ (29) με δύο άλλα που δεν έχεις;

Δεν αποχωρίζομαι εύκολα βιβλία. :) Πάντως στο Μοναστηράκι που το πήρα, πρέπει να το είχε κι άλλη φορά(δεν θυμάμαι σε ποιο από τα 3-4 παλαιοβιβλιοπωλεία της Άστιγγος το πήρα). Έχω διπλά τα "Η πόλη των καταραμένων", "Στον αστερισμό του Σκορπιού" και " Το άλλο παιδί" αν ενδιαφέρεσαι για τράμπα. Ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς. Μήπως αλλάζεις το Βάαλ (29) με δύο άλλα που δεν έχεις;

Θύμησε μου να απαντήσω και εγώ στο ερώτημα αυτό μόλις με το καλό το διαβάσω

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή ακριβώς. Μήπως αλλάζεις το Βάαλ (29) με δύο άλλα που δεν έχεις;

Δεν αποχωρίζομαι εύκολα βιβλία. :) Πάντως στο Μοναστηράκι που το πήρα, πρέπει να το είχε κι άλλη φορά(δεν θυμάμαι σε ποιο από τα 3-4 παλαιοβιβλιοπωλεία της Άστιγγος το πήρα). Έχω διπλά τα "Η πόλη των καταραμένων", "Στον αστερισμό του Σκορπιού" και " Το άλλο παιδί" αν ενδιαφέρεσαι για τράμπα. Ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται...

 

Εντάξει, αν το ξαναβρείς μπροστά σου τσίμπα το και θα το πάρω (δεν θα κουνηθείς από το σπίτι σου) :spiteful:

 

 

Αυτή ακριβώς. Μήπως αλλάζεις το Βάαλ (29) με δύο άλλα που δεν έχεις;

Θύμησε μου να απαντήσω και εγώ στο ερώτημα αυτό μόλις με το καλό το διαβάσω

 

Θα το θυμηθώ, αν μας πείς ότι το διάβασες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
Επειδή είδα την συζήτηση μου έχουν μείνει τα παρακάτω (είχα όλη την σειρά και τα 54 )
αν ενδιαφέρεται κάποιος είναι στα 3 ευρώ
 
 
.

2:ΤΟ ΤΖΙΝ       ΓΚΡΑΧΑΜ ΜΑΣΤΕΡΣΟΝ

3:Ο ΤΣΙΛ     ΤΖΟΡΥ ΣΕΡΜΑΝ
 
7:ΤΑ ΑΙΜΟΒΟΡΑ ΣΚΑΘΑΡΙΑ     ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΛΟΥΙΣ
9:ΓΚΟΥΛ Ο ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΣ       ΜΑΡΚ ΡΟΝΣΟΝ
12:ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΑΙΜΑ          ΜΑΡΚ ΡΟΝΣΟΝ
    
14:ΟΙ ΑΡΑΧΝΕΣ   ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΛΟΥΙΣ
15:ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΟΥ    ΤΖΟΡΥ ΣΕΡΜΑΝ
  
    
18:Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ      ΤΖΕΡΥ ΒΑΙΣΜΑΝ
 
22:ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ    ΜΑΡΚ ΡΟΝΣΟΝ
   
24:ΟΙ ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΟΙ      ΕΡΙΚ ΕΡΙΚΣΟΝ
  
28:Η ΕΡΩΜΕΝΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ    ΕΡΙΚ ΕΡΙΚΣΟΝ

 32 ΣΤΑ ΙΧΝΟΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ          ΤΖΩΝ ΜΠΕΡΚ
33: Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ         ΤΖΟ ΣΕΡΜΑΝ
34:ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ     ΓΚΑΙ Ν.ΣΜΙΘ
35:ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ    ΤΡΕΒΟΡ ΧΟΥΛ
36:ΕΚΣΤΑΣΗ     ΤΖΟΥ ΦΗΛΙΝΤΙΝΓΚ
37:ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑ     ΜΠΡΑΙΑΝ ΝΤΕ ΠΑΛΜΑ

39:Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΣΑΛΕΜΣ ΛΟΤ(Α)   ΣΤΕΒΕΝ ΚΙΝΓΚ
40:Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΣΑΛΕΜΣ ΛΟΤ(Β)   ΣΤΕΒΕΝ ΚΙΝΓΚ

   
45:ΤΑΤΟΥ   ΛΗ ΧΕΙΖ
46:Ο ΔΑΙΜΩΝ        ΤΟΜΑΣ ΠΕΙΤΖ
49:ΤΙΜΩΡΙΑ           ΑΝΤΩΝΗ ΣΕΦΕΡ
50:ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΣ          ΤΟΜΑΣ ΤΕΖΙΕΡ
51:ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΚΟΡΠΙΟΥ           ΤΖΟΡΥ ΣΕΡΜΑΝ 

Edited by eldoros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ήμουν τυχερός και πρόλαβα τον Eldoros όταν έβγαλε ολόκληρη τη σειρά. Τώρα τα έχω όλα πλέον!
(Μου έλειπαν τα: 1) Το Μανιτού - Γκρ. Μάστερτον, 29) Βάαλ - Ρόμπερτ Μακάμον, 43) Ο χασάπης του Χόλυγουντ - Ρον Ρενώ)

Edited by notis58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν μείνει πια τα παρακάτω σε ευχαριστώ πολύ notis58 .

 

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΡΟΜΟΥ έκαστο στα 3 ευρώ.
3:Ο ΤΣΙΛ ΤΖΟΡΥ ΣΕΡΜΑΝ
7:ΤΑ ΑΙΜΟΒΟΡΑ ΣΚΑΘΑΡΙΑ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΛΟΥΙΣ
12:ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΑΙΜΑ ΜΑΡΚ ΡΟΝΣΟΝ
13:ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΛΑΝ ΡΑΝΤΟΡ
14:ΟΙ ΑΡΑΧΝΕΣ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΛΟΥΙΣ
28:Η ΕΡΩΜΕΝΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΕΡΙΚ ΕΡΙΚΣΟΝ
33: Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΤΖΟ ΣΕΡΜΑΝ
34:ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ ΓΚΑΙ Ν.ΣΜΙΘ
35:ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΡΕΒΟΡ ΧΟΥΛ
36:ΕΚΣΤΑΣΗ ΤΖΟΥ ΦΗΛΙΝΤΙΝΓΚ
41:ΣΕΝΤΑΙ ΟΥΙΛΙΑΜ ΓΟΥΛΦΟΚ
48:ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΤΖΩΝ ΜΠΟΥΡΓΚ
45:ΤΑΤΟΥ ΛΗ ΧΕΙΖ
51:ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΚΟΡΠΙΟΥ ΤΖΟΡΥ ΣΕΡΜΑΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκτός των Μάστερτον, έπιασα και διάβασα τα 2 πρώτα μου βιβλία της σειράς. 

Γκουλ ο Λυκάνθρωπος: Τρισάθλιο. Απλά. Το να κάτσω να γράψω παραπάνω, θα σημαίνει ότι θα χάσω χρόνο που θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ αλλιώς. Να μην κάνω τίποτα για παράδειγμα... 1/10
Το σπέρμα του Σατανά: Είχα φοβηθεί πολύ μετά το Γκουλ και το έπιασα επιφυλακτικά. Σαν Μάστερτον β' διαλογής μου έκανε και δεν με χάλασε καθόλου. Το τέλος λίγο γρήγορο, αλλά εντάξει. Δεν περίμενα και αριστούργημα... 7/10

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των Μάστερτον, έπιασα και διάβασα τα 2 πρώτα μου βιβλία της σειράς. 

Γκουλ ο Λυκάνθρωπος: Τρισάθλιο. Απλά. Το να κάτσω να γράψω παραπάνω, θα σημαίνει ότι θα χάσω χρόνο που θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ αλλιώς. Να μην κάνω τίποτα για παράδειγμα... 1/10

Το σπέρμα του Σατανά: Είχα φοβηθεί πολύ μετά το Γκουλ και το έπιασα επιφυλακτικά. Σαν Μάστερτον β' διαλογής μου έκανε και δεν με χάλασε καθόλου. Το τέλος λίγο γρήγορο, αλλά εντάξει. Δεν περίμενα και αριστούργημα... 7/10

Εγώ θα τα έβαζα ανάποδα, το Γκουλ ήταν αρκετά camp για να έχει πλάκα, τον Τσιλ όμως λατρεύω να τον μισώ (δε θυμάμαι αν έχω γράψει κριτικές για τα 4 βιβλία που έχω διαβάσει από Σερμαν)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γράψει κριτικές για τα βιβλία του Σέρμαν, οπότε ώρα να βγάλω χολή:

6) ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ

Αν και εκδόθηκε δεύτερο, είναι το πρώτο της σειράς.

Σε αυτό μια σειρά από παράξενες δολοφονίες ζώων οδηγούν σε μια ομάδα σατανιστών που θέλει να φέρει στον κόσμο τον Αντίχριστο. Ή κάτι τέτοιο.

Δυστυχώς για αυτούς, την υπόθεση αναλαμβάνει ο διάσημος Δρ Τσίλντερς, που είναι αυθεντία στο παραφυσικό. Και πρώην λοκατζής. Και άψογος κυνηγός. Και τέλειος ντετέκτιβ. Και πανέμορφος. Α, και επίσης, επειδή είναι vegeterian έχει υπερδυνάμεις όπως πχ να μην πεινάει ποτέ.

Η πλοκή είναι υποτυπώδης, διότι με τέτοιον πρωταγωνιστή μάλλον λυπάσαι τους κακούς.

 

3) Ο ΤΣΙΛ

Το βιβλίο είναι σαν το Μανιτού με τον Τσακ Νόρρις στο ρόλο του Χάρι Έρσκιν.

Κοπέλα πέφτει σε κόμμα σε βαλτότοπους. Ο Τσιλ, που είναι οικογενειακός φίλος, σκάει και υποθέτει ότι υπάρχει δαιμονική καταληψία.

Βάλτε μέσα μία υποπλοκή με μία κτηματομεσητική απάτη που θυμίζει περισσότερο Σκούμπι Ντου παρά βιβλίο τρόμου. Το πιο σπαστικό είναι το ότι το τέλος είναι εντελώς politically correct και η αίσθηση ότι ο συγγραφέας κάνει κύρηγμα

 

33) Ο ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΛΑΣ-ΒΕΓΚΑΣ

Άλλη μία περιπέτεια Σκούμπι Ντου, με διαβολική ιδιοκτήτρια Καζίνο του Λας Βέγκας, που εξαναγκάζει έναν βρικόλακα να τρέφεται από τις χορεύτριες του απέναντι κλαμπ για να το αγοράσει πάμφτηνα.

Απλά κακό, αλλά όχι τόσο εξοργιστικό όσο τα προηγούμενα, κυρίως επειδή ο Τσιλ σταματάει να είναι υπεράνθρωπος χορτοφάγος και απλά είναι γαμάτος.

 

51) ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΚΟΡΠΙΟΥ

Ίσως το καλύτερο από τα τέσσερα, εδώ Ινδιάνος Σαμάνος στήνει διαβολικό σχέδιο εκδίκησης για να σκοτώσει την Λόρα Λιτλφων, μέντιουμ-βοηθό του Τσιλ με την οποία τόσα βιβλία τώρα είναι σε μια φάση will-they-won't-they. Εδώ ο Τσιλ είναι σχεδόν άνθρωπος, μεγάλο μέρος της πλοκής είναι από την πλευρά των κακών και γενικά διαβάζεται άνετα.

Edited by Nihilio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ, μετά από αυτά νομίζω πως είναι καλύτερα να πουλήσω και αυτα που έχω και να μην ασχοληθώ να μαζέψω τα υπόλοιπα. Μπορεί να αξίζουν σαν συλλογή αλλά το περιεχόμενο....

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μετά από αυτά νομίζω πως είναι καλύτερα να πουλήσω και αυτα που έχω και να μην ασχοληθώ να μαζέψω τα υπόλοιπα. Μπορεί να αξίζουν σαν συλλογή αλλά το περιεχόμενο....

Υπάρχουν λίγα διαμαντάκια και πολλές πάτάτες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..