Jump to content

Εκδοσεις σιμωσι βιβλια


simpa1988
 Share

Recommended Posts

42) To Νησί του διαβόλου του Ντέιβιντ Λιν,
το οποίο ήταν αγνώστου τίτλου και παντελώς άσημου συγγραφέα και το πήρα με την ελπίδα ότι ήταν βιβλίο-μαιμου γραμμένο από Έλληνα.

Το διάβασα, ήταν πιο Βρετανικό και από τους Μπίτλς και άφησα την κριτική μέχρι να μάθω ποιος τελικά είναι αυτός ο Ντέιβιντ Λιν που το έγραψε. Τελικά πρόκειται για το the Sanctuary του Σκωτσέζου Glenn Chandler, κάνοντας κάθε άλλη απίθανη μετάφραση τίτλου-ονόματος συγγραφέα στα Ελληνικά να φαντάζει λογική.

 

Αλλά πέρα από τους γύφτικους προλόγους, το βιβλίο είναι ένα κρυφό διαμάντι. Παρέα από νεαρούς πάει σε βραχονησίδα των Εβριδών επειδή ο ένας από αυτούς θέλει να παρατηρήσει τα τοπικά πουλιά. Ανάμεσά τους βέβαια βρίσκεται και ένα ζευγάρι από τερατώδεις αετούς που διψάνε για αίμα. Χωρίς να είναι συγκλονιστικό βιβλίο καταφέρνει να έχει πολύ συμπαγές γράψιμο, αντιδράσεις χαρακτήρων που πείθουν, αρκετή ένταση, gore στα σωστά σημεία και μία κλειστοφοβική ατμόσφαιρα που σε κρατάει στο βιβλίο μέχρι τέλους.

Έχει τις αδυναμίες του, αλλά μιλάμε για παραδοσιακό Βρετανικό nasty οπότε ξεχωρίζει άνετα από τον σωρό των κακογραμμένων βιβλίων της εποχής εκείνης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ίσως είναι και το καλύτερο της σειράς..!

Υπάρχει πάντα ο Δράκουλας του Σάλεμς Λοτ και η Κάρυ. Νομίζω όμως είναι η καλύτερη μετάφραση της σειράς το συγκρκριμένο και από ένα συμπαθητικό χόρρορ μυθιστόρημα το μετατρέπει σε ένα απολαυστικό μυθιστόρημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα ένα project σκαναρίσματος της βιβλιοθήκης του Τρόμου.

Ο σκοπός μου είναι να συμπληρώσω την συλλογή μου για το e-reader μου με όσα βιβλία έχω στην κατοχή μου.

Μέχρι στιγμή έχω σκανάρει σε pdf τα εξής:

 

1) TO MANITOY

4) Η ΣΦΙΓΓΑ

7) ΤΑ ΑΙΜΟΒΟΡΑ ΣΚΑΘΑΡΙΑ

17) Η ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

19) Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ

21) ΤΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΤΙΒΙΛ

26) ΟΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ

31) ΚΑΡΥ

32) ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ

 

Αυτά έχω μέχρι στιγμής στην κατοχή μου.

Με βλέπω να πηγαίνω σύντομα για ψώνια. Το καλό είναι πως δεν με ενδιαφέρει πια η φύση της κατάστασης των βιβλίων. Ακόμη και διαλημένα να είναι μπορεί να σωθούν!

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ας μου στείλει κανένα pm.

Όταν η σειρά τελειώσει θα μπορέσω να την ανεβάσω για διαμοιρασμο.

 

:mf_trombone:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου! Πάντως αυτό που κάνεις, θα βοηθήσει πολλούς που τα θέλουν και δεν τα βρίσκουν(και διαβάζουν e-books. Γιατί εγώ δεν... :) ). Μπράβο.

Να πω ότι κι εμένα μου λείπουν τα:

Οι δαίμονες της Νορμανδίας
Νεκροζώντανοι
Το νησί του διαβόλου(θα την κάνουμε την τράμπα Nihilio;) :)

Άν τα δίνει κάποιος, έχω 3-4 βιβλία Bell για ανταλλαγή

Edited by Mictantecutli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου! Πάντως αυτό που κάνεις, θα βοηθήσει πολλούς που τα θέλουν και δεν τα βρίσκουν(και διαβάζουν e-books. Γιατί εγώ δεν... :) ). Μπράβο.

 

Να πω ότι κι εμένα μου λείπουν τα:

 

Οι δαίμονες της Νορμανδίας

Νεκροζώντανοι

Το νησί του διαβόλου(θα την κάνουμε την τράμπα Nihilio;) :)

 

Άν τα δίνει κάποιος, έχω 3-4 βιβλία Bell για ανταλλαγή

Ευτυχώς το έχω δει ζεστά το θέμα με το σκανάρισμα. Βλέπω πως αξίζει ο κόπος μιας και, ειδικά για τις εκδόσεις Σιμωσι που κυκλοφορούν στα μαγαζιά, είναι σε κατάσταση που είναι δύσκολο να διαβαστούν στην φυσική τους μορφή. Ξεκολλημένες σελίδες, κιτρινισμένες και ευαίσθητες στην αφή... Δυστυχώς, λόγο του πολυτονικού μού είναι δύσκολο και χρονοβόρο να τα μετατρέψω σε epub μέσω του OCR προγράμματος μου, αλλά τουλάχιστον σε pdf βλέπω πως το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλαίσθητο και ευκολοδιάβαστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Χαρά στο κουράγιο σου! Πάντως αυτό που κάνεις, θα βοηθήσει πολλούς που τα θέλουν και δεν τα βρίσκουν(και διαβάζουν e-books. Γιατί εγώ δεν... :) ). Μπράβο.

 

Να πω ότι κι εμένα μου λείπουν τα:

 

Οι δαίμονες της Νορμανδίας

Νεκροζώντανοι

Το νησί του διαβόλου(θα την κάνουμε την τράμπα Nihilio;) :)

 

Άν τα δίνει κάποιος, έχω 3-4 βιβλία Bell για ανταλλαγή

Ευτυχώς το έχω δει ζεστά το θέμα με το σκανάρισμα. Βλέπω πως αξίζει ο κόπος μιας και, ειδικά για τις εκδόσεις Σιμωσι που κυκλοφορούν στα μαγαζιά, είναι σε κατάσταση που είναι δύσκολο να διαβαστούν στην φυσική τους μορφή. Ξεκολλημένες σελίδες, κιτρινισμένες και ευαίσθητες στην αφή... Δυστυχώς, λόγο του πολυτονικού μού είναι δύσκολο και χρονοβόρο να τα μετατρέψω σε epub μέσω του OCR προγράμματος μου, αλλά τουλάχιστον σε pdf βλέπω πως το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλαίσθητο και ευκολοδιάβαστο.

 

Ίσως είμαι τυχερός, αλλά όλα τα βιβλία Σιμωσί που έχω είναι από καλή έως πάρα πολύ κατάσταση. Έχω βρει γύρω στα 10 στην ζελατίνα τους να φανταστείς. Μόνο σε ένα είναι σκισμένη η πίσω σελίδα. Κατά τα άλλα, είναι μια χαρά.

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνεχίζω την αναζήτηση μου για βιβλία Σιμώσι... Όχι και με μεγάλη επιτυχία...

Μια καλή πηγή ήταν το Πανευρωπαικό Παλαιοβιβλιοπωλείο στην Γλυφάδα, και τονίζω το ήταν γιατί οι άνθρωποι εκεί ζούνε στον δικό τους κόσμο... 9€ το κάθε βιβλίο (!!!????)

Δεν απορώ που το βρήκα εντελώς άδειο από κόσμο...

Είχα σκοπό να τους τα πάρω όλα (και τα 10 που είχαν εκεί), αλλά μόλις άκουσα την τιμή ούτε που τ'ακούμπισα!

ΟΥΣΤ και ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by WolfBack
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω την αναζήτηση μου για βιβλία Σιμώσι... Όχι και με μεγάλη επιτυχία...

Μια καλή πηγή ήταν το Πανευρωπαικό Παλαιοβιβλιοπωλείο στην Γλυφάδα, και τονίζω το ήταν γιατί οι άνθρωποι εκεί ζούνε στον δικό τους κόσμο... 9€ το κάθε βιβλίο (!!!????)

Δεν απορώ που το βρήκα εντελώς άδειο από κόσμο...

Είχα σκοπό να τους τα πάρω όλα (και τα 10 που είχαν εκεί), αλλά μόλις άκουσα την τιμή ούτε που τ'ακούμπισα!

ΟΥΣΤ και ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μοναστηράκι πήγες;

Link to comment
Share on other sites

Μοναστηράκι πήγες;

 

 

Πηγαίνω αραιά και που, αλλά έχει σχεδόν τα ίδια και τα ίδια. Και όχι πολλά κομμάτια... Σκόρπια πράγματα. 5 στο ένα, κανα-δυο στο άλλο και πάει λέγοντας... (εκτός αν υπάρχουν κι άλλα κρυμένα και δεν τα έχω εντοπίσει ακόμη...)

Ίσως ξαναδοκιμάσω την τύχη μου αύριο.

Link to comment
Share on other sites

 

Μοναστηράκι πήγες;

 

 

Πηγαίνω αραιά και που, αλλά έχει σχεδόν τα ίδια και τα ίδια. Και όχι πολλά κομμάτια... Σκόρπια πράγματα. 5 στο ένα, κανα-δυο στο άλλο και πάει λέγοντας... (εκτός αν υπάρχουν κι άλλα κρυμένα και δεν τα έχω εντοπίσει ακόμη...)

Ίσως ξαναδοκιμάσω την τύχη μου αύριο.

 

Τα πιο πολλά τα έχουμε εξαφανίσει, είναι καμια 10-ρια που βρίσκεις συχνά πλέον και άλλα 10 που σκάνε αραιά και που.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλά τα έχουμε εξαφανίσει, είναι καμια 10-ρια που βρίσκεις συχνά πλέον και άλλα 10 που σκάνε αραιά και που.

 

 

 

Θα συνεχίσω το ψάξιμο και όπου βγάλει...

Έχω και τα δύο σκάνερ έτοιμα και περιμένουν...

Link to comment
Share on other sites

Βόλτα στο Μοναστηράκι σήμερα.

Το πρώτο γωνιακό βιβλιοπωλείο είχε αρκετά βιβλία στα 4€ το καθένα. Ήταν όμως από τους τίτλους που δεν τους έχω στην άμεση προτεραιότητα για σκανάρισμα και τα άφησα για αργότερα (αν και εφόσον τα βρω σε καλύτερη τιμή.)

Στο δεύτερο, μόνο ένα κομμάτι...

Στο τρίτο, δύο... Πήρα το AIMA σφραγισμένο στα 2€.

Στο τέταρτο 4 κομμάτια. (στην ίδια περίπτωση με το πρώτο...)

Ψιλονέκρα, δηλαδή...

 

Έχουμε και λέμε. Σκαναρισμένα μέχρι στιγμή έχω τα εξής:

 

1. ΤΟ ΤΖΙΝ (2)

2. Ο ΤΣΙΛ (3)

3. Η ΣΦΙΓΓΑ (4)

4. Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ (5)

5. ΤΑ ΑΙΜΟΒΟΡΑ ΣΚΑΘΑΡΙΑ (7)

6. Η ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ (17)

7. Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΥΕΙ (19)

8. ΤΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΤΙΒΙΛ (21)

9. ΟΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ (26)

10. ΚΑΡΥ (31)

11. ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ (32)

 

Σειρά έχει για σκανάρισμα το:

 

12. ΑΙΜΑ (44)

 

Και εις αναμονή για όποιο άλλο βιβλίο εντοπίσω στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια χαρα στην ομαδα και χρονια πολλα με υγεια!Αφου μετα απο εναν χρονο καταφερα να μαζεψω την σειρα κολαση-σκοταδι..μου χαρισε μια φιλη 4 βιβλιαρακια απο την βιβλιοθηκη του τρομου!

Και αμεσως μου μπηκε η ιδεα να ξεκινησω μια καινουργια συλλογη!!Οποτε αν γνωριζετε που μπορω να βρω τα συγκεκριμενα βιβλια σε χαμηλες τιμες(μεχρι 2 ευρο το βιβλιο δηλαδη) ας μου πει καποιος!!Εχω δει τις τιμες που παιζουν για τα συγκεκριμενα βιβλια και απλα γελαω...εχω χαλασει αρκετα για να μαζεψω την κολαση οποτε εγω οτι μεχρι 2 ευρο το βιβλιο καλα ειναι!

 

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα στην ομαδα και χρονια πολλα με υγεια!Αφου μετα απο εναν χρονο καταφερα να μαζεψω την σειρα κολαση-σκοταδι..μου χαρισε μια φιλη 4 βιβλιαρακια απο την βιβλιοθηκη του τρομου!

Και αμεσως μου μπηκε η ιδεα να ξεκινησω μια καινουργια συλλογη!!Οποτε αν γνωριζετε που μπορω να βρω τα συγκεκριμενα βιβλια σε χαμηλες τιμες(μεχρι 2 ευρο το βιβλιο δηλαδη) ας μου πει καποιος!!Εχω δει τις τιμες που παιζουν για τα συγκεκριμενα βιβλια και απλα γελαω...εχω χαλασει αρκετα για να μαζεψω την κολαση οποτε εγω οτι μεχρι 2 ευρο το βιβλιο καλα ειναι!

 

Ευχαριστω πολυ!!

Ψαχνεις στην Αστιγγος στο Μοναστηράκι και στο Ίστωρ στην Ιπποκράτους.

 

Καμία 10-ρια βιβλία της σειράς τα βρίσκεις με το τσουβαλιαζουμε, αλλά μην ελπιζεις για Μάστερτον ή το Νησί του Διαβόλου στα 3€. Βασικά μην ελπιζεις να τα βρεις...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σε ολη την ομαδα. Ειπα να κανω μια προσπαθεια και εδω μηπως βρω τα 4 βιβλια που μου λειπουν απο τη σειρα βιβλιοθηκη του τρομου.

 

Ψαχνω τα (δεξια τα νουμερα αντιστοιχουν στην αριθμηση της σειρας)

 

1) Το μανιτου (1)

2) Το μωρο της ροζμαρι (27)

3) Λυκανθρωπος (50)

4) Το σπιτι του σατανα (μεσαιωνικη μαγεια) (52)

 

Αν καποιος εχει καποιο ή γνωριζει που μπορω να τα βρω σε λογικη τιμη ας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ντέιβιντ Λιν - Το νησί του Διαβόλου

Ένα από τα πολύ καλά και τίμια βιβλία της σειράς "Βιβλιοθήκη του Τρόμου" των εκδόσεων Σίμωσι. Τώρα πώς ακριβώς ο Γκλεν Τσάντλερ -που είναι κανονικά ο συγγραφέας του βιβλίου- έγινε Ντέιβιντ Λιν, μόνο οι υπεύθυνοι της έκδοσης το ξέρουν. Όσο για τον ελληνικό τίτλο, είναι απόλυτα ταιριαστός με το περιεχόμενο, αλλά και με την όλη καλτίλα που χαρακτηρίζει αυτού του είδους τα βιβλία τρόμου της δεκαετίας του '80, οπότε δεν πειράζει που είναι κάπως άσχετος με τον αγγλικό τίτλο. Τώρα, η πλοκή είναι κάτι που έχουμε δει και ξαναδεί σε βιβλία και ταινίες, με ή χωρίς παραλλαγές, όμως ο συγγραφέας προσφέρει απλόχερα δράση, αγωνία και ένταση, καθώς επίσης και gore σκηνές στα κατάλληλα σημεία. Η γραφή είναι πολύ καλή για το είδος, συμπαγής και σίγουρη, με δυνατές περιγραφές και φυσιολογικούς διαλόγους. Οι χαρακτήρες έχουν τα αναπόφευκτα κλισέ, όμως οι αντιδράσεις τους πείθουν και τελικά σε κάνουν να τους λυπηθείς γι'αυτά που τραβάνε. Το όλο σκηνικό του απομονωμένου νησιού είναι πολύ καλά και πειστικά δοσμένο, ενώ η κλειστοφοβική και σκοτεινή ατμόσφαιρα είναι ικανή από μόνη της να κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή μέχρι το τέλος. Φυσικά υπάρχουν αδυναμίες στην πλοκή και τους χαρακτήρες, όμως δεν το συζητάω, για τη σχολή και το είδος του είναι ένα πολύ καλό δείγμα, που αξίζει να διαβάσει κάποιος ψαγμένος τρομολάγνος. 

7.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παραθέτω κι εδώ, το αφιέρωμα που κάναμε στην εκπομπή Αλλόκοσμες ιστορίες για την συγκεκριμένη σειρά βιβλίων

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μαίρη-Ρόουζ Χέιζ - Οι σατανιστές

Χμ, καλούτσικο ήταν αυτό. Βέβαια αρκετά αργό στην εξέλιξη της πλοκής και στο μεγαλύτερο μέρος του έμοιαζε περισσότερο με ένα 70's δράμα των προαστίων της μεσαίας τάξης σε κάποια αμερικάνικη πόλη παρά με μυθιστόρημα τρόμου, αλλά είχε μια αρκετά περίεργη ατμόσφαιρα από τις πρώτες κιόλας σελίδες και διάφορα στοιχεία υπαινικτικού τρόμου που μου κράτησαν το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος (που δυστυχώς μου φάνηκε μάλλον μέτριο και βιαστικό). Όσον αφορά τη γραφή, δεν είναι καθόλου άσχημη, ίσως να μην ενθουσιάζει και να ταιριάζει περισσότερο σε κοινωνικά δράματα παρά σε ιστορίες τρόμου, όμως μου φάνηκε συμπαθητική και ευκολοδιάβαστη, σίγουρα δεν με χάλασε. Σαν μυθιστόρημα τρόμου δεν λέει και πάρα πολλά, αλλά θα έλεγα ότι λειτουργεί καλύτερα σαν κοινωνικό-ψυχολογικό θρίλερ με στοιχεία τρόμου. 

7/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ρίτσαρντ Λιούις - Τα αιμοβόρα σκαθάρια

Δεύτερο βιβλίο του Ρίτσαρντ Λιούις που διαβάζω, μετά το "Αράχνες" που διάβασα και... απόλαυσα (;) τον μακρινό Δεκέμβριο του 2012, ενώ είναι και το τρίτο βιβλίο που έχει να κάνει με έντομα, αράχνες ή αρθρόποδα που τρώνε ανθρώπους, αφού τον Δεκέμβριο του 2011 διάβασα και το "Ανθρωποφάγα καβούρια" του Γκάι Ν. Σμιθ. Εντάξει, τι μπορεί να περιμένει κανείς από ένα παλπ μυθιστόρημα της πεντάρας, η κεντρική ιδέα του οποίου είναι ότι κάποια σκαθάρια άρχισαν μετά από ένα συγκεκριμένο τραγικό περιστατικό να γουστάρουν να τρώνε κρέας, και ειδικά ανθρώπινο; Μιλάμε για καλτίλα, όχι αστεία. Αλλά σχετικά ωραία καλτίλα, δηλαδή η ώρα πέρασε ευχάριστα, είχε τη φάση του, είχε την πλάκα του, σιχάθηκα κιόλας λίγο και μπορεί να μην τρόμαξα (για όνομα δηλαδή, από τι να τρομάξω;) αλλά αν μη τι άλλο ανατρίχιασα και μόνο στην ιδέα εκατοντάδων χιλιάδων τέτοιων σκαθαριών να είναι παντού και να μασουλάνε ανθρώπινη σάρκα (όπου βρουν διαθέσιμη). Η γραφή είναι όπως θα περίμενε κανείς, καλούτσικη και γλαφυρή αλλά σε καμία περίπτωση λογοτεχνική, ενώ φυσικά δεν λείπουν κάποιες σιχαμερές περιγραφές και μερικές gore σκηνές. Προφανώς δεν είναι για όλα τα γούστα.

5.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..