Jump to content

32ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Αίμα


dagoncult
 Share

Recommended Posts

Άντε να δούμε αν θα βγει κάτι.

Κάπως γενικό το θέμα και γι' αυτόν τον λόγο δύσκολο. Εύκολα μπορεί κάποιος να συμπεριλάβει το αίμα σε μια ιστορία τρόμου, αλλά το δύσκολο είναι να γραφτεί κάτι στο οποίο το αίμα δεν θα έχει απλώς διακοσμητικό χαρακτήρα, αλλά κυρίαρχη και κεντρική σημασία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια που δεν το έχω με τον τρόμο και δεν νομίζω ότι θα γράψω, αν δεν ενδιαφέρεται άλλος για βοηθός στην καταμέτρηση, δηλώνω ότι θέλω να μετρήσω το αίμα που θα ρέει τις ψήφους που θα πέφτουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια που δεν το έχω με τον τρόμο και δεν νομίζω ότι θα γράψω, αν δεν ενδιαφέρεται άλλος για βοηθός στην καταμέτρηση, δηλώνω ότι θέλω να μετρήσω το αίμα που θα ρέει τις ψήφους που θα πέφτουν.

 

Ωραία. Έκλεισε η θέση.

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, ρε παιδιά... Διαγωνισμός ιστορίας τρόμου, τρόμου, με θέμα το αίμα; Ε ναι, κύριοι, αυτό αποτελεί πρόκληση!

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Η αλληλεγγύη στους φίλους τρομολάγνους συνεχίζεται. Μετά από την προσφορά του φίλου Σταμάτη (Adicto) που είχε την καλή διάθεση να δώσει στον νικητή το The Vampire Archives, o φίλος Στράτος (abuno) ήρθε να προσθέσει ακόμα ένα δωράκι. Οπότε, μετά από κάποιες λογικές αλλαγές στα αρχικά σχέδια, έχουμε και λέμε:

Ο νικητής κερδίζει το Camera Obscura, του Σταμάτη Λαδικού και τη συλλογή The Vampire Archives, μαζί με το 3ο τεύχος του sub-tales.

O δεύτερος στην κατάταξη κερδίζει το Δίψα για Αίμα, του Σάιμον Κλαρκ.

 

Αυτά μέχρι στιγμής. Χίλια ευχαριστώ στους Σταμάτη και Στράτο για τη βοήθεια και την προσφορά. Να 'στε καλά μάγκες!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μάλλον θα δηλώσω παρών σε αυτόν τον διαγωνισμό... Ελπίζω να προλάβω :mf_sherlock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μάλλον θα δηλώσω παρών σε αυτόν τον διαγωνισμό... Ελπίζω να προλάβω :mf_sherlock:

 

Πού είχες χαθεί πάλι εσύ; Καλώς ξανάρθες!

Συμφωνώ με τον John82 ότι είναι πολύ γενικό το αίμα και θα πρέπει να στραμπουλήξουν τα εγκεφαλικά τους κύτταρα όσοι θελήσουν να γράψουν. Προβλέπω να πέφτει πολύ βαμπίρ...

Link to comment
Share on other sites

Πού είχες χαθεί πάλι εσύ; Καλώς ξανάρθες!

O.T.

Ευχαριστώ! Κάνω προσπάθειες να επιστρέψω. Ελπίζω να μην μείνω μόνο στις προσπάθειες...
Link to comment
Share on other sites

Μια θολή ιδέα άρχισε να σχηματίζεται. Πρέπει να δουλευτεί όμως πολύ, καθώς δεν θέλω να καταφύγω στην εύκολη λύση του splatter.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ πως το σπλάττερ είναι εύκολη λύση για να γραφτεί ένα πραγματικά δυνατό (read, ποιοτικό) διήγημα τρόμου. Τουναντίον, κανείς δεν θέλει να διαβάσει σπλάτερ, μόνο και μόνο για τους γεμάτους κουβάδες. Αυτό έρχεται σε αντίθεση, μάλλον, με το φαινόμενο των ταινιών. Σε συνδυασμό με το κακό PR των βρικολάκων στη λογοτεχνία πια, το θέμα Αίμα είναι πραγματικά υψηλής δυσκολίας. Για να δούμε τι θα δούμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ πως το σπλάττερ είναι εύκολη λύση για να γραφτεί ένα πραγματικά δυνατό (read, ποιοτικό) διήγημα τρόμου.

 

Συμφωνώ και με την αναφορά σε "εύκολη λύση" εννοούσα το να καταφύγω σε αναίτιες και εντυπωσιακές σκηνές με καυγάδες και σφαγές, απλώς και μόνο για να αναγκάσω τον αναγνώστη να νοιώσει αυτά που υποτίθεται πως πρέπει να νοιώθει όταν διαβάζει τρόμο. Ό,τι έγραψα δεν αφορούσε το splatter σαν είδος, αλλά τις δικές μου περιορισμένες δυνατότητες στην συγγραφή αληθινού τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση (παίζει να αναφέρθηκε πιο πάνω, αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το thread). Αν οι 3 σχολιασμοί των ιστοριών γίνουν τώρα (μετά την ανακοίνωση του θέματος) έχουμε δικαιωμα συμμετοχής;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση (παίζει να αναφέρθηκε πιο πάνω, αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το thread). Αν οι 3 σχολιασμοί των ιστοριών γίνουν τώρα (μετά την ανακοίνωση του θέματος) έχουμε δικαιωμα συμμετοχής;

 

Νομίζω ναι. Αρκεί να τους έχεις κάνει πριν ανεβάσεις την ιστορία σου για τον διαγωνισμό.

Edited by John82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, από τη στιγμή που δόθηκε το θέμα έχει αρχίσει ο διαγωνισμός. Δες στους κανονισμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Anyone here? Oh well... :search:

Ας κάνω την αρχή λοιπόν με ένα πατροπαράδοτο teaser.

 

 

 

 

ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ.

 

tumblr_mew31d0sTU1rl49jso1_500.gif

 

Σύντομα στη βιβλιοθήκη τρόμου...

Edited by Eugenia Rose
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω και εγώ παρόν στην παρθενική μου εμφάνιση σε διαγωνισμό του sff.gr με:

 

ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

 

blood-sacrifice.jpg

 

(Σύντομα στην οθόνη του υπολογιστή σας, μέσω της Βιβλιοθήκης Τρόμου)

Edited by Ο Γιος της Μάγισσας
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι κι εγώ στην πρώτη μου εμφάνιση σε διαγωνισμό, με την ιστορία:

 

Το πρωτότοκο αιμοβόρο

 

Tentacle_Shadow_Monster.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ιδέα που είχα δεν περπάτησε καθόλου και μάλλον θα αρκεστώ στον ρόλο του αναγνώστη-ψηφοφόρου. Καλές εμπνεύσεις σε όσους συμμετάσχουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..