Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

01.Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)

02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)

03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)

04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)

05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)

06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός", Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)

07. Bernard Cornwell "Φλεγόμενη Γη" , Εκδόσεις Ψυχογιος σελ. 456(10/10)

08. Michael Moorcock "Ερλικ του Μενλιμπονέ" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 210(9/10)

09.
Michael Moorcock "Το Κάστρο του Μαργαριταριού" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 272(8/10)

 

Καλό αλλά δεν ξετρελάθηκα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα.

5)Το μανιασμένο καράβι τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

6)Λουάνες - Κ. Καλουντζή, Συμπαντικές Διαδρομές. Απορώ που σε κάποιους (γνωστούς ψείρες) πήρε 4 μέρες να το τελειώσουν. Εμένα μου έφτασαν περίπου 2 ώρες. Τα υπόλοιπα στη ΛΑΦ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω βρε Κέλλυ, εγώ υπολογίζω να μου πάρει 7 μέρες πάντως. Με μια ιστοριούλα τη μέρα ίσα ίσα για την υπογλυκαιμία. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαρενάιτ 451. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

-Φεβρουάριος

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)
23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)
24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)
-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-
25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)
26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)
27. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Όταν οι νεκροί χορεύουν", εκδόσεις Άγρα, 2011, σελ. 122(7/10)
28. Άντονι Χόροουιτς, "Γκρούσαμ Γκρέιντζ", εκδόσεις Λιβάνη, 2007, σελ. 213(7.5/10)
29. Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, "Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου", εκδόσεις Ψυχογιός, 2008, σελ. 88(8/10)
30. Ρ. Λ. Στάιν, "Το σπίτι των νεκρών", εκδόσεις Κέδρος, 1995, σελ. 154(7/10)
31. Άντονι Χόουπ, "Ο αιχμάλωτος της Ζέντα", εκδόσεις Ρώσση, 1988, σελ. 157(8/10)
32. Κ. Σ. Λιούις, "Το λιοντάρι, η μάγισσα και η ντουλάπα", εκδόσεις Κέδρος, 2005, σελ. 182(8/10)
33. Τζον Φάντε, "Ρώτα τον άνεμο", εκδόσεις Απόπειρα, 1989, σελ. 211(9.5/10)
34. Μάργκαρετ Πίτερσον Χάντιξ, "Διπλή ταυτότητα", εκδόσεις Πατάκη, 2008, σελ. 253(7.5/10)
35. Ρέι Μπράντμπερι, "Φαρενάιτ 451", εκδόσεις Άγρα, 2012, σελ. 239/271(10/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

8) Ωρόρα #38 - Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς (229).

Έχω μαζέψει κάμποσες Ωρόρες που πρέπει να παρουσιάσω κάποια στιγμή στο τόπικ, η συγκεκριμένη ήταν μάλλον μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

6. Ψυχρό δέρμα, Albert Sánchez Piñol (p.237)

7. Αχυράνθρωποι - Η συνωμοσία του αίματος, Michael Marshall (p. 439)

8. Το τέρας με τα πράσινα μάτια, Joyce Carol Oates (p.237)

9. Stardust, Neil Gaiman (p.200)

10. Η Πλημμύρα, James Ballard (p.216)

11.Ο άρχοντας των μυγών, William Golding (p.222)

 

Ένα καταπληκτικό βιβλίο, που δεν ξέρω γιατί δεν είχα διαβάσει τόσα χρόνια.

 

...και πάλι μένει μια Κιάρα για να τελειώσουμε το μήνα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Χ, σημαδεύοντας το στόχο. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

-Φεβρουάριος

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)
23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)
24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)
-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-
25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)
26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)
27. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Όταν οι νεκροί χορεύουν", εκδόσεις Άγρα, 2011, σελ. 122(7/10)
28. Άντονι Χόροουιτς, "Γκρούσαμ Γκρέιντζ", εκδόσεις Λιβάνη, 2007, σελ. 213(7.5/10)
29. Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, "Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου", εκδόσεις Ψυχογιός, 2008, σελ. 88(8/10)
30. Ρ. Λ. Στάιν, "Το σπίτι των νεκρών", εκδόσεις Κέδρος, 1995, σελ. 154(7/10)
31. Άντονι Χόουπ, "Ο αιχμάλωτος της Ζέντα", εκδόσεις Ρώσση, 1988, σελ. 157(8/10)
32. Κ. Σ. Λιούις, "Το λιοντάρι, η μάγισσα και η ντουλάπα", εκδόσεις Κέδρος, 2005, σελ. 182(8/10)
33. Τζον Φάντε, "Ρώτα τον άνεμο", εκδόσεις Απόπειρα, 1989, σελ. 211(9.5/10)
34. Μάργκαρετ Πίτερσον Χάντιξ, "Διπλή ταυτότητα", εκδόσεις Πατάκη, 2008, σελ. 253(7.5/10)
35. Ρέι Μπράντμπερι, "Φαρενάιτ 451", εκδόσεις Άγρα, 2012, σελ. 239/271(10/10)
36. Λες Μάρτιν, "Χ, σημαδεύοντας το στόχο", εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, 1997, σελ. 126(6/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)

11. God Game Black, G Hanrahan (126)

12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)

13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)

14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)

15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)

16. Το ύψος των περιστάσεων, Χ.Α. Χωμενίδης (325)

17. ΝΙΚΗ στη Νεκρή Ζώνη, Γ. Φασούλας & Γ. Σκάλκος (285)

Link to comment
Share on other sites

1. Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δύο φορές – Τζέημς Κέην

2. Κόμης Μοντεχρήστος – Αλέξανδρος Δουμάς

3. Ο καπετάν Μιχάλης – Νίκος Καζαντζάκης (σ. 495)

4. Ο παράξενος Τζων – Όλαφ Στάπλετον (σ. 211)

5.
Η θεία κωμωδία – Δάντης (σ. 619)

 

συνεχίζω με Κινγκ
Link to comment
Share on other sites

Η κακή αρχή. Πρόκειται φυσικά για το πρώτο βιβλίο της πασίγνωστης και πολυδιαβασμένης σε όλο τον κόσμο σειράς παιδικών βιβλίων του Λέμονι Σνίκετ με τον τίτλο Μια Σειρά Από Ατυχή Γεγονότα. Γνωριζόμαστε για πρώτη φορά με τα τρία αδέρφια της οικογένειας Μποντλέρ, την δεκατετράχρονη Βάιολετ, τον δωδεκάχρονο Κλάους και την μόλις δυο ετών Σάνι και βλέπουμε πόσο άτυχα παιδιά είναι. Οι γονείς τους πεθαίνουν σε μια πυρκαγιά στο σπίτι τους, ενώ αυτά βρίσκονταν στην παραλία και έπαιζαν ξέγνοιαστα. Μετά από μέρες θλίψης και απώλειας, μαθαίνουν ότι θα ζήσουν στο σπίτι ενός θείου τους, του Κόμη Όλαφ. Ο Κόμης Όλαφ είναι ένας κακός, διαβολικός άνθρωπος που μένει σε ένα σπίτι βρώμικο και αφημένο στην τύχη του. Τα παιδιά θα μείνουν σε ένα βρώμικο δωμάτιο στο οποίο βρίσκεται μόλις ένα κρεβάτι για να κοιμηθούν και μια κούτα ενός ψυγείου αντί για ντουλάπα! Πρέπει να υπακούσουν σε όλες τις διαταγές του νόμιμου κηδεμόνα τους, όπως να καθαρίζουν το σπίτι, να μαγειρεύουν γι'αυτόν και τον θίασό του (ο θείος Όλαφ είναι ηθοποιός), να πλένουν τα πιάτα, να κόβουν κούτσουρα και ούτω καθεξής και φυσικά να μην διανοηθούν να πατήσουν στον πύργο του σπιτιού! Οι γονείς άφησαν στα παιδιά τους πολλά λεφτά, αλλά αυτά δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν μέχρι η Βάιολετ να ενηλικιωθεί. Ο θείος Όλαφ, όμως, έχει ένα διαβολικό σχέδιο ώστε να τσεπώσει αυτός τα χρήματα και ν'αφήσει στον δρόμο τα τρία άτυχα ορφανά παιδιά. Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος αφήγησης του Σνίκετ, σαν να μου διηγιόταν ο ίδιος την ιστορία, ενώ και η γραφή ήταν πάρα πολύ καλή, διαποτισμένη με χιούμορ, που μ'έκανε να γελάσω ορισμένες φορές, και ας ήταν δυσάρεστα αυτά που περνάγανε τα τρία ορφανά αδέρφια. Σε περίπτωση που βρω φτηνά και τα επόμενα βιβλία της σειράς, μάλλον θα τα τιμήσω γιατί σίγουρα πέρασα πολύ ωραία διαβάζοντας το βιβλίο αυτό.

-Φεβρουάριος

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)
23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)
24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)
-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-
25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)
26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)
27. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Όταν οι νεκροί χορεύουν", εκδόσεις Άγρα, 2011, σελ. 122(7/10)
28. Άντονι Χόροουιτς, "Γκρούσαμ Γκρέιντζ", εκδόσεις Λιβάνη, 2007, σελ. 213(7.5/10)
29. Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, "Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου", εκδόσεις Ψυχογιός, 2008, σελ. 88(8/10)
30. Ρ. Λ. Στάιν, "Το σπίτι των νεκρών", εκδόσεις Κέδρος, 1995, σελ. 154(7/10)
31. Άντονι Χόουπ, "Ο αιχμάλωτος της Ζέντα", εκδόσεις Ρώσση, 1988, σελ. 157(8/10)
32. Κ. Σ. Λιούις, "Το λιοντάρι, η μάγισσα και η ντουλάπα", εκδόσεις Κέδρος, 2005, σελ. 182(8/10)
33. Τζον Φάντε, "Ρώτα τον άνεμο", εκδόσεις Απόπειρα, 1989, σελ. 211(9.5/10)
34. Μάργκαρετ Πίτερσον Χάντιξ, "Διπλή ταυτότητα", εκδόσεις Πατάκη, 2008, σελ. 253(7.5/10)
35. Ρέι Μπράντμπερι, "Φαρενάιτ 451", εκδόσεις Άγρα, 2012, σελ. 239/271(10/10)
36. Λες Μάρτιν, "Χ, σημαδεύοντας το στόχο", εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, 1997, σελ. 126(6/10)
-Τσουγκούμι Όχμπα, "Death Note 1: Ανία", εκδόσεις Anubis, 2009, σελ. 200(10/10) -GN-
-Γέονγκ-Χιουν Σέοκ, "Το Φάντασμα", εκδόσεις Jemma Press, 2008, σελ. 200(7/10) -GN-
37. Λέμονι Σνίκετ, "Η κακή αρχή", εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, 2002, σελ. 199(7.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει την ταινία με τον Jim Carrey σαν Κόμη Όλαφ και είχε πολλή πλάκα, να την ψάξεις οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει την ταινία με τον Jim Carrey σαν Κόμη Όλαφ και είχε πολλή πλάκα, να την ψάξεις οπωσδήποτε!

 

Την είχε το Σάββατο αλλά δεν ήμουν σπίτι για να την δω! Θα την κατεβάσω κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσω και εγώ την λίστα μου... Έχασα έναν ολόκληρο (και κάτι) μήνα μέχρι να ξεμπερδέψω με την δουλειά και να αρχίσω το διάβασμα!

 

1. Σάρκα και Αίμα - Graham Masterton

2. Τραύμα - Graham Masterton

Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα πάλι, λέω να παίξω:

 

1. Τζ.Ρ.Ρ. Τόλκιν, Ο Άρχοντας Των Δαχτυλιδιών - Η Συντροφιά Του Δαχτυλιδιού (σελ. 490)

2. Γιαν Νερούντα, Ιστορίες Από Τη Μάλα Στράνα (σελ. 84)

3. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, Η Φόνισσα (σελ. 157)

4. Νικολάι Γκόγκολ, Το Ημερολόγιο Ενός Τρελού (και Βσεβόλοντ Μιχαήλοβιτς Γκαρσίν, Το Κόκκινο Λουλούδι). (σελ. 78)

Link to comment
Share on other sites

01. Stephen King- Ρόουζ Μάντερ, σελ.663 (8/10)

02. Mary Shelley- Φρανκενστάιν, σελ.287 (7/10)

03. Charles R. Maturin- Μέλμοθ ο περιπλανώμενος, σελ.944 (4/10)

04. Joe Hill- Φαντάσματα του 20ου αιώνα, σελ.381 (8/10)

Link to comment
Share on other sites

Ο πόλεμος της σοκολάτας. Αυτό είναι το πρώτο βιβλίο του Ρόμπερτ Κόρμιερ που διαβάζω και μάλιστα το πιο γνωστό και πολυσυζητημένο. Βλέπω ότι έχει απαγορευτεί σε πολλές σχολικές βιβλιοθήκες στις ΗΠΑ, πολλοί γονείς και δάσκαλοι έχουν κατηγορήσει το βιβλίο ως βίαιο, αισχρό (γιατί αναφέρονται σεξουαλικές φαντασιώσεις, ο αυνανισμός και κάποιες βρισιές) και ούτω καθεξής. Και αναρωτιέμαι: Σοβαρολογούν; Εμένα το βιβλίο μου φάνηκε πολύ soft στο κομμάτι του αυνανισμού (ζήτημα αν αναφέρθηκε σε όλο το βιβλίο μια δυο φορές και για λίγες γραμμές) και των βρισιών (ζήτημα να πέτυχα είκοσι κακές λέξεις σε όλο το κείμενο, δηλαδή τα αγόρια μεταξύ τους μιλάνε με το σεις και με το σας?). Ναι αλλά είσαι εικοσιένα, θα μου πει κάποιος, και το βιβλίο έχει σαν target group τα αγόρια και κορίτσια ηλικίας δεκαπέντε-δεκαέξι ετών. Και πάλι τίποτα το συγκλονιστικό, τα ίδια θα έλεγα αν είχα διαβάσει το βιβλίο πριν πέντε χρόνια. Ακόμα και για την εποχή και για την χώρα που γράφηκε, δεν μου φάνηκε σκληρό! Τα παιδιά αυτής της ηλικίας μπορούν να παίζουν αμερικάνικο ποδόσφαιρο σπάζοντας πόδια και κεφάλια, μπορούν να παίζουν ηλεκτρονικά παιχνίδια με πολέμους, σκοτωμούς, αίματα και ζόμπι, μπορούν να βλέπουν αντίστοιχες ταινίες και τους συγγενείς τους να πολεμάνε στο Ιράκ και το Αφγανιστάν, αλλά όχι να διαβάζουν το Ο πόλεμος της σοκολάτας γιατί στην σελίδα τάδε αναφέρεται η λέξη αυνανισμός! Έλα Χριστέ και Απόστολε... Παρακολουθούμε μια σχολική χρονιά στο Καθολικό σχολείο αποκλειστικά για αγόρια Η Αγία Τριάδα. Ο Αδερφός Λιόν, καθηγητής και προσωρινά διευθυντής του σχολείου, έχει σαν στόχο να πουληθούν είκοσι χιλιάδες κουτιά σοκολάτας, έναντι δυο δολαρίων το καθένα, έτσι ώστε να λυθούν κάποια οικονομικά προβλήματα του σχολείου. Το κάθε παιδί πρέπει να πουλήσει πενήντα κουτιά, κάτι πολύ δύσκολο και όχι ευχάριστο για τους μαθητές. Ο Αδερφός Λιόν ζήτησε και από τον Άρτσι, αρχηγό των Σκοπιών, μιας ας το πούμε συμμορίας του σχολείου που οργανώνει πλάκες, παρενοχλεί μαθητές κλπ κλπ, να βοηθήσει στο όλο εγχείρημα. Βρίσκεται όμως ένας μαθητής που δεν θέλει να πουλήσει τα κουτιά, ο Τζέρι Ρενό. Στην αρχή το κάνει γιατί έχει πάρει Εντολή από τις Σκοπιές, αλλά όταν περνάνε οι μέρες και η Εντολή δεν ισχύει, αυτός συνεχίζει να μην θέλει. Αυτή του η άρνηση φαίνεται σαν να παρακούει τις Σκοπιές... Και βλέπουμε που οδηγεί η κατάχρηση εξουσίας, η δύναμη και η κακία... Πολύ καλογραμμένο βιβλίο, ενδιαφέρον και ρεαλιστικότατο, με ζωντανούς χαρακτήρες και αληθινούς διαλόγους. Ό,τι πρέπει για τους έφηβους, μιας και περνάει πολλά μηνύματα για την κατάχρηση εξουσίας, τον έλεγχο πάνω στις μάζες και τον άνθρωπο ξεχωριστά, τους κανόνες κλπ κλπ, χρησιμοποιώντας παράλληλα γλώσσα που ταιριάζει σ'αυτό το κοινό και με την ιστορία να είναι συναρπαστική και να κινεί το ενδιαφέρον του νέου αναγνώστη. Έχει μεταφερθεί και στους κινηματογράφους, το 1988, με σκηνοθέτη τον Keith Gordon που έχει γυρίσει και 10 επεισόδια της σειράς Dexter!

-Φεβρουάριος

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)
23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)
24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)
-Τζ. Χιλ/Γκ. Ροντρίγκεζ, "Locke & Key Vol. 1", εκδόσεις Σελήνη, 2012, σελ. 168(10/10) -GN-
25. Κ. Σ. Λιούις, "Ο ανεψιός του μάγου", εκδόσεις Κέδρος, 2008, σελ. 195(8/10)
26. Ρίτσαρντ Μάθεσον, "Το στοίχειωμα", εκδόσεις Οξύ, 2002, σελ. 276(9/10)
27. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, "Όταν οι νεκροί χορεύουν", εκδόσεις Άγρα, 2011, σελ. 122(7/10)
28. Άντονι Χόροουιτς, "Γκρούσαμ Γκρέιντζ", εκδόσεις Λιβάνη, 2007, σελ. 213(7.5/10)
29. Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, "Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου", εκδόσεις Ψυχογιός, 2008, σελ. 88(8/10)
30. Ρ. Λ. Στάιν, "Το σπίτι των νεκρών", εκδόσεις Κέδρος, 1995, σελ. 154(7/10)
31. Άντονι Χόουπ, "Ο αιχμάλωτος της Ζέντα", εκδόσεις Ρώσση, 1988, σελ. 157(8/10)
32. Κ. Σ. Λιούις, "Το λιοντάρι, η μάγισσα και η ντουλάπα", εκδόσεις Κέδρος, 2005, σελ. 182(8/10)
33. Τζον Φάντε, "Ρώτα τον άνεμο", εκδόσεις Απόπειρα, 1989, σελ. 211(9.5/10)
34. Μάργκαρετ Πίτερσον Χάντιξ, "Διπλή ταυτότητα", εκδόσεις Πατάκη, 2008, σελ. 253(7.5/10)
35. Ρέι Μπράντμπερι, "Φαρενάιτ 451", εκδόσεις Άγρα, 2012, σελ. 239/271(10/10)
36. Λες Μάρτιν, "Χ, σημαδεύοντας το στόχο", εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, 1997, σελ. 126(6/10)
-Τσουγκούμι Όχμπα, "Death Note 1: Ανία", εκδόσεις Anubis, 2009, σελ. 200(10/10) -GN-
-Γέονγκ-Χιουν Σέοκ, "Το Φάντασμα", εκδόσεις Jemma Press, 2008, σελ. 200(7/10) -GN-
37. Λέμονι Σνίκετ, "Η κακή αρχή", εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, 2002, σελ. 199(7.5/10)
38. Ρόμπερτ Κόρμιερ, "Ο πόλεμος της σοκολάτας", εκδόσεις Πατάκη, 1993, σελ. 278(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι έχει γίνει και ταινία, θα την ψάξω. Κι εμένα μου άρεσε πολύ "Ο πόλεμος της σοκολάτας" και συμφωνώ ότι δεν είναι σοκαριστικό - σε πόσο σεμνότυφο κοινό θεωρούν ότι απευθύνεται, δηλαδή; Καλά, για χαρακτήρες και διαλόγους ό,τι και να πω θα είναι λίγο. Υπόψην ότι υπάρχει και συνέχεια, "Beyond the chocolate war" (επίσης καλή, τη διάβασα το καλοκαίρι), αλλά δεν έχει μεταφραστεί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο οπισθόφυλλο αναφέρει 2-3 βιβλιοκριτικές που το ερμηνεύουν η καθεμία διαφορετικά, πχ η μία θεωρεί θέμα του την κατάχρηση εξουσίας και η άλλη κάτι άλλο, δε θυμάμαι. Εγώ πάλι νομίζω ότι το θέμα του είναι το ότι η βία δεν είναι μόνο σωματική, αλλά και ψυχολογική, η οποία συνήθως περνάει ντούκου γιατί δε θεωρείται βία. Αυτός ο αδελφός Λίον είναι πιο αχώνευτος και από τον σερ Αχώνευτο.

Ένα θα σου πω για να σε κάνω να πάρεις τη συνέχεια: ο Άρτσι πιάνει το μαύρο βόλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι έχει γίνει και ταινία, θα την ψάξω. Κι εμένα μου άρεσε πολύ "Ο πόλεμος της σοκολάτας" και συμφωνώ ότι δεν είναι σοκαριστικό - σε πόσο σεμνότυφο κοινό θεωρούν ότι απευθύνεται, δηλαδή; Καλά, για χαρακτήρες και διαλόγους ό,τι και να πω θα είναι λίγο. Υπόψην ότι υπάρχει και συνέχεια, "Beyond the chocolate war" (επίσης καλή, τη διάβασα το καλοκαίρι), αλλά δεν έχει μεταφραστεί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο οπισθόφυλλο αναφέρει 2-3 βιβλιοκριτικές που το ερμηνεύουν η καθεμία διαφορετικά, πχ η μία θεωρεί θέμα του την κατάχρηση εξουσίας και η άλλη κάτι άλλο, δε θυμάμαι. Εγώ πάλι νομίζω ότι το θέμα του είναι το ότι η βία δεν είναι μόνο σωματική, αλλά και ψυχολογική, η οποία συνήθως περνάει ντούκου γιατί δε θεωρείται βία. Αυτός ο αδελφός Λίον είναι πιο αχώνευτος και από τον σερ Αχώνευτο.

Ένα θα σου πω για να σε κάνω να πάρεις τη συνέχεια: ο Άρτσι πιάνει το μαύρο βόλο!

 

Ε τώρα τι μου το είπες αυτό; Δεν μου έφταναν τα αδιάβαστα που έχω, πρέπει να πάρω και αυτό στ'αγγλικά τώρα; :p Θα το κάνω κάποια στιγμή σίγουρα! Από κει και πέρα συμφωνώ απόλυτα με την ψυχολογική βία, ήταν ιδιαίτερα έντονη στο βιβλίο και ένα από τα πιο βασικά που ήθελε να θίξει ο Κόρμιερ. Δεν θα μου την γλίτωνε ο Αδερφός Λιόν, θα την έτρωγε την μπουνιά στην μούρη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι έχει γίνει και ταινία, θα την ψάξω. Κι εμένα μου άρεσε πολύ "Ο πόλεμος της σοκολάτας" και συμφωνώ ότι δεν είναι σοκαριστικό - σε πόσο σεμνότυφο κοινό θεωρούν ότι απευθύνεται, δηλαδή; Καλά, για χαρακτήρες και διαλόγους ό,τι και να πω θα είναι λίγο. Υπόψην ότι υπάρχει και συνέχεια, "Beyond the chocolate war" (επίσης καλή, τη διάβασα το καλοκαίρι), αλλά δεν έχει μεταφραστεί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο οπισθόφυλλο αναφέρει 2-3 βιβλιοκριτικές που το ερμηνεύουν η καθεμία διαφορετικά, πχ η μία θεωρεί θέμα του την κατάχρηση εξουσίας και η άλλη κάτι άλλο, δε θυμάμαι. Εγώ πάλι νομίζω ότι το θέμα του είναι το ότι η βία δεν είναι μόνο σωματική, αλλά και ψυχολογική, η οποία συνήθως περνάει ντούκου γιατί δε θεωρείται βία. Αυτός ο αδελφός Λίον είναι πιο αχώνευτος και από τον σερ Αχώνευτο.

Ένα θα σου πω για να σε κάνω να πάρεις τη συνέχεια: ο Άρτσι πιάνει το μαύρο βόλο!

 

Ε τώρα τι μου το είπες αυτό; Δεν μου έφταναν τα αδιάβαστα που έχω, πρέπει να πάρω και αυτό στ'αγγλικά τώρα; :p Θα το κάνω κάποια στιγμή σίγουρα! Από κει και πέρα συμφωνώ απόλυτα με την ψυχολογική βία, ήταν ιδιαίτερα έντονη στο βιβλίο και ένα από τα πιο βασικά που ήθελε να θίξει ο Κόρμιερ. Δεν θα μου την γλίτωνε ο Αδερφός Λιόν, θα την έτρωγε την μπουνιά στην μούρη...

 

Πάντως το τι συμβαίνει μετά το μαύρο βόλο δεν είναι αυτό που περιμένεις :p. Και έχει και μερικές σκηνές κανονικού σεξ, απ'ό,τι θυμάμαι, αν και δεν το περιγράφει με τρόπο σοκαριστικό. Γενικά θα έλεγα ότι στο δεύτερο βιβλίο απλώς ταχτοποιεί κάποια ξεκρέμαστα ζητήματα ο συγγραφέας, ties any loose ends που λέμε. Να το πάρεις σίγουρα,είναι και πολύ μικρότερο από το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

04. Θωμάς Μαστακούρης - Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, εκδόσεις Ars Nocturna, 2012 (σελ. 184)

05. Ευθυμία Δεσποτάκη - Μέσα απ' το γυαλί, εκδόσεις συμπαντικές διαδρομές, 2007, σελ.85

Φεβρουάριος

06. H.P.Lovecraft - Γάτες και σκύλοι, εκδόσεις Ars Nocturna,2012, σελ. 32

07. Γιώργος Τσαντίκος - Οι Ναίτες πετάχτηκαν δίπλα, βορειοδυτικές εκδόσεις, 2011, σελ. 128

08. Nathaniel Hawthrone - The minister's black veil, perfection learning, 2007, σελ. 37

09. Κιάρα Καλουντζή - Λουάνες εκδόσεις Συμπατικές διαδρομές 2013, σελ 136

Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

 

04. Before They Are Hanged - Joe Abercrombie, Gollancz Fantasy p.570

05. Iron Sunrise - Charles Stross, Orbit p.480

 

Λίγα και καλά λόγω εξεταστικής.

 

Εξαιρετική η συνέχεια του First Law του Abercrombie, δε θες να το αφήσεις, σε αντίθεση με το πρώτο που σε κάποιες φάσεις το 'σπρωχνα με σθένος και καημό. :Ρ

 

Με το Iron Sunrise τελειώνει η ιστορία του Martin Springfield και της Rachel Mansoor που ξεκίνησε στο Singularity Sky. Εξαιρετικό αν και ζόρικο.

Link to comment
Share on other sites

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα.

5)Το μανιασμένο καράβι τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

6)Λουάνες - Κ. Καλουντζή, Συμπαντικές Διαδρομές.

7)Το μανιασμένο καράβι τόμος 2, Robin Hobb, Anubis. Τώρα κόλλησα! Βουτάω στο επόμενο χωρίς αναπνευστήρα. Πάραγκον= :wub:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..