Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

01. Stephen King- Ρόουζ Μάντερ, σελ.663 (8/10)
02. Mary Shelley- Φρανκενστάιν, σελ.287 (7/10)
03. Charles R. Maturin- Μέλμοθ ο περιπλανώμενος, σελ.944 (4/10)
04. Joe Hill- Φαντάσματα του 20ού αιώνα, σελ.381 (8/10)
05. Richard Matheson- Ζωντανός θρύλος, σελ.179 (9/10)
06. Jonathan Kellerman- The conspiracy club, σελ. 405 (6/10)

07. Torsten Krol- Οι δελφινάνθρωποι, σελ. 333 (6/10)

08. Ανδρέας Καπανδρέου- Ο γιος της Μάγισσας, σελ.124 (8/10)

09. H.P. Lovecraft- Ο τρόμος του Ντάνγουιτς, σελ. 169 (5/10)

10. Stephen King- Το Κινητό, σελ. 439 (6/10) 
11. Ruth Newman- Twisted Wing, σελ 368 (8/10)

12. Jonathan Carroll- Η φωνή της σκιάς μας, σελ. 180 (9/10)

ΒΙΒΛΙΑΡΑ. Η κριτική σύντομα στο project 13.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

 

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)
3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)
4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)
5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)
6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)
7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)
8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)
9. Operation Luna, Poul Anderson (416)
10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)
11. God Game Black, G Hanrahan (126)
12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)
13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)
14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)
15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)
16. Το ύψος των περιστάσεων, Χ.Α. Χωμενίδης (325)
17. ΝΙΚΗ στη Νεκρή Ζώνη, Γ. Φασούλας & Γ. Σκάλκος (285)

18. The Profession, Steven Pressfield (336)

19. Επιχειρηση Κόφινου, Σ Παπαγεωργίου (162)

20. The Desert of Stars, John Lumpkin (352)

21. Warriors, George R.R. Martin & Gardner Dozois (736)

22. Beginnings, David Weber (400)

23. Mutineer's Moon, David Weber (320)

24. The Armageddon Inheritance, David Weber (352)

25. Heirs of Empire, David Weber (544)

26. Shadows of Falling Night, S.M.Stirling (385)

27. World War Z, Max Brooks (342)

28. ΕΦΦάνταστες Ιστορίες, (244)

29. 1821 Η αρχή που δεν ολοκληρώθηκε, Α, Κακούρη (375)

30. Χωριάτικα Βρωμόλογα, Φίλιππος Βλάχος (52)

Link to comment
Share on other sites

12.Jack Ketchum.Red

13.Pedro Juan Gutierrez.Η μελαγχολία των λιονταριών

14.Jack Ketchum.To κορίτσι της διπλανής πόρτας

15.Γιώργος Κάππος.8008.Διηγήματα

16.Cormac McCarthy.Ο Δρόμος

17.Philip Dick.Λαβύρινθος θανάτου

18.Ράσπε.Οι αλλόκοτες περιπέτειες του Βαρώνου Μυνχάουζεν(Ηριδανός)

19.Charles Bukowski.Η πιο όμορφη γυναίκα στην πόλη

20.ΕΦΦάνταστες ιστορίες

21.Robert Howard.Κόναν ο βάρβαρος(Κατάρτι)

22.Κιλμπασάνη Θανάση.Ιστορίες,παραμύθια και τραγούδια της Παλιάς και Νέας Αγχιάλου

23.Apraham Merritt.Η λίμνη του φεγγαριού

24.Robert Howard.Άλμουρικ

Link to comment
Share on other sites

24.Robert Howard.Άλμουρικ

 

Πως σου φάνηκε αυτό;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

    Αυτό το βιβλιαράκι το ήθελα καιρό επειδή έψαχνα να βρω τις ιστορίες του Χάουαρντ που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα.Δεν υπήρχε σε καινούργιο ούτε στην Locus-7 ,αλλά ευτυχώς το βρήκα στο Μοναστηράκι την προηγούμενη εβδομάδα.

   Σαν ιστορία θα μπορούσε να είναι καλύτερη.Τί εννοώ? Πήγε ο ήρωας του (που ήταν πάλι στις κλασσικές προδιαγραφές του-σφιχτοδεμένος αλά Κόναν)σε έναν άγνωστο πλανήτη και ενώ θα μπορούσε να έχει τόσες περιπέτειες αναλώθηκε στο να παλεύει να απελευθερώσει τις γυναίκες των ντόπιων από τα ιπτάμενα ανθρωποτέρατα.Τα τέρατα αυτά ,όπως και τα όπλα που είχαν ,μου θύμισαν ιστορίες του Σόλομον Κέιν.Και κάπως έτσι είδα την ιστορία αυτή.Ένα πάντρεμα ιδεών του Χάουαρντ από διάφορους ήρωες του και διάφορες ιστορίες τους,που όμως δεν κουράζει,διαβάζεται γρήγορα,και δεν σε προδίδει γιατί ξέρεις εκ των προτέρων οτι θα διαβάσεις αυτό που περίμενες χωρίς εκπλήξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την άποψη σου. Καλή, ωραία και δυνατή περιπέτεια, χωρίς να είναι πάντως τίποτα το συγκλονιστικό. Άντε και καλή τύχη σου εύχομαι στις αναζητήσεις σου για τα βιβλία αυτού του σπουδαίου συγγραφέα :good: Ρίξε και μία ματιά εδώ, μπορεί να βρεις κάτι που ίσως δεν ήξερες ότι υπάρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)
3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)
4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)
5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)
6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)
7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)
8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)
9. Operation Luna, Poul Anderson (416)
10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)
11. God Game Black, G Hanrahan (126)
12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)
13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)
14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)
15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)
16. Το ύψος των περιστάσεων, Χ.Α. Χωμενίδης (325)
17. ΝΙΚΗ στη Νεκρή Ζώνη, Γ. Φασούλας & Γ. Σκάλκος (285)

18. The Profession, Steven Pressfield (336)

19. Επιχειρηση Κόφινου, Σ Παπαγεωργίου (162)

20. The Desert of Stars, John Lumpkin (352)

21. Warriors, George R.R. Martin & Gardner Dozois (736)

22. Beginnings, David Weber (400)

23. Mutineer's Moon, David Weber (320)

24. The Armageddon Inheritance, David Weber (352)

25. Heirs of Empire, David Weber (544)

26. Shadows of Falling Night, S.M.Stirling (385)

27. World War Z, Max Brooks (342)

28. ΕΦΦάνταστες Ιστορίες, (244)

29. 1821 Η αρχή που δεν ολοκληρώθηκε, Α, Κακούρη (375)

30. Χωριάτικα Βρωμόλογα, Φίλιππος Βλάχος (52)

31. Βέβηλη Πτήση, Βασίλης Γκουρογιάννης (214)

 

Όχι κακό αλλά ούτε και κάτι το ιδιαίτερο...

Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)
3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)
4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)
5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)
6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)
7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)
8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)
9. Operation Luna, Poul Anderson (416)
10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)
11. God Game Black, G Hanrahan (126)
12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)
13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)
14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)
15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)
16. Το ύψος των περιστάσεων, Χ.Α. Χωμενίδης (325)
17. ΝΙΚΗ στη Νεκρή Ζώνη, Γ. Φασούλας & Γ. Σκάλκος (285)

18. The Profession, Steven Pressfield (336)

19. Επιχειρηση Κόφινου, Σ Παπαγεωργίου (162)

20. The Desert of Stars, John Lumpkin (352)

21. Warriors, George R.R. Martin & Gardner Dozois (736)

22. Beginnings, David Weber (400)

23. Mutineer's Moon, David Weber (320)

24. The Armageddon Inheritance, David Weber (352)

25. Heirs of Empire, David Weber (544)

26. Shadows of Falling Night, S.M.Stirling (385)

27. World War Z, Max Brooks (342)

28. ΕΦΦάνταστες Ιστορίες, (244)

29. 1821 Η αρχή που δεν ολοκληρώθηκε, Α, Κακούρη (375)

30. Χωριάτικα Βρωμόλογα, Φίλιππος Βλάχος (52)

31. Βέβηλη Πτήση, Βασίλης Γκουρογιάννης (214)

32. Ο Διορθωτής, Αλέξης Παρνής (220)

Link to comment
Share on other sites

Καμένα λεφτά. Πρόκειται για μια ιστορία εγκλήματος που βασίζεται σε αληθινά γεγονότα. Έχει να κάνει με μια συμμορία αδίστακτων ληστών που λήστεψαν μια χρηματαποστολή της τράπεζας του Σαν Φερνάντο, προαστίου του Μπουένος Άιρες, το 1965, αφού σκότωσαν τους αστυνομικούς που συνόδευαν τα χρήματα. Οι ληστές αποφάσισαν να "προδώσουν" πληροφοριοδότες, αστυνομικούς και πολιτικά πρόσωπα που είχαν εμπλακεί στο όλο σχέδιο και να διαφύγουν στο εξωτερικό με όλα τα χρήματα. Ένα απίστευτο ανθρωποκυνηγητό θα επακολουθήσει, που θα καταλήξει σε ένα μεγάλο αιμοτοκύλισμα σε ένα διαμέρισμα στο Μοντεβιδέο της Ουρουγουάης. Εντάξει, θα μου πείτε, το έχουμε ξαναδεί το έργο. Το θέμα είναι ο τρόπος αφήγησης της ιστορίας, που είναι κάτι το πρωτότυπο και το πραγματικά ξεχωριστό, οι αλλαγές αφηγηματικού στιλ, οι διαφορετικές οπτικές γωνίες, η χρησιμοποίηση άρθρων εφημερίδων και ραδιοτηλεοπτικών μεταδόσεων μέσα στην αφήγηση και διάφορα άλλα ενδιαφέροντα μοντέρνα αφηγηματικά εργαλεία, που ανέβασαν το επίπεδο της ιστορίας πάνω από κάθε άλλο "λαϊκό" αστυνομικό μυθιστόρημα. Ναι, χρειάζεται μια κάποια προσοχή για να μην χαθεί η μπάλα, αλλά αν εστιάσετε στην ανάγνωση του βιβλίου, τότε θα απολαύσετε μια πραγματικά ωραία, σκληρή ιστορία. Ο κόσμος της ιστορίας είναι περιθωριακός, παρακμιακός, παρανοϊκός, επικρατούν τα ναρκωτικά, η βία, το χρήμα και το σεξ. Σε μερικά σημεία το μυθιστόρημα είναι πολύ σκληρό, σε άλλα είναι συγκινητικό. Οι πρωταγωνιστές είναι κακοί, δεν υπάρχει περίπτωση να τους συμπαθήσεις ή να δεθείς μαζί τους, αλλά σίγουρα ο κόσμος στον οποίο μεγάλωσαν ήταν και αυτός κακός και απλώς δεν βρήκαν μια έξοδο διαφυγής από τον υπόκοσμο και το έγκλημα. Δυο από τους πρωταγωνιστές είναι ομοφυλόφιλοι και πολύ δεμένοι μεταξύ τους, αν και διαφορετικοί, ο ένας (πολύ) σαλεμένος στο μυαλό, σκοτώνει με χαμόγελο στα χείλη, ο άλλος πιο πολύ είναι της σκέψης, αλλά ευτυχώς δεν δόθηκε ιδιαίτερη σημασία στο σεξουαλικό κομμάτι ανάμεσα τους. Ευτυχώς που βρήκα το βιβλίο με τρία ευρώ στο Μοναστηράκι, γιατί δεν νομίζω να έδινα τα τετραπλάσια σε ένα φτηνό βιβλιοπωλείο, όχι γιατί σαν ιστορία δεν με ενέπνεε, αλλά λόγω του μεγέθους του βιβλίου. Βέβαια σαν λογοτεχνική αξία είναι πολύ πιο ακριβή από τα τρία ευρώ που δαπάνησα. Ελπίζω να βρω το ίδιο φτηνά και την Τεχνητή νοημοσύνη, το μόνο άλλο βιβλίο του Πίλια που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Δείχνει να είναι το ίδιο ενδιαφέρον. Διαβάστε οπωσδήποτε το βιβλίο. Σε μερικά σημεία μου θύμισε Τζέιμς Ελρόι, κάτι που πιστεύω θα πείσει πολλούς εδώ μέσα... Έχει γίνει και ταινία, το 2000, με τον τίτλο Plata Quemada. Θα την ψάξω και θα την δω κάποια στιγμή.

 

-Ιούλιος
 
104. Λ. Φ. Βερίσιμο, "Ο Μπόρχες και οι αιώνιοι ουραγκοτάγκοι", εκδόσεις Άγρα, 2007, σελ. 154(7.5/10)
105. Τζακ Σέφερ, "Σέιν, ο άνθρωπος της χαμένης κοιλάδας", εκδόσεις Καστανιώτη, 1987, σελ. 162(8/10)
106. Λεονάρντο Σάσα, "Ο καθένας με το νόμο του", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1989, σελ. 138(8.5/10)
107. Μανσέτ/Μπαστίντ, "Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο", Καστανιώτη, 1998, σελ. 167(5/10)
108. Άντι Τουομάινεν, "Ο Θεραπευτής", εκδόσεις Λιβάνη, 2013, σελ. 255(7/10)
109. Ρικάρντο Πίλια, "Καμένα λεφτά", εκδόσεις Καστανιώτη, 2006, σελ. 210(8.5/10)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36) Ο Δαιμονιστής - Α. Κορτώ (320)

Κακή προσπάθεια νεοέλληνα συγγραφέα να γράψει literary splatterpunk. Η καλή πένα και τα μερικά έξυπνα σημεία το σώζουν από τα Τάρταρα, αλλά στο μεταξύ τον έχει κατεβάσει εκεί η μονότονη και expository φωνή του, δίχως προσωπικότητα, αφηγητή

Link to comment
Share on other sites

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.
 2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.
3)The man in the maze, Robert Silverberg.
4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα.
5)Το μανιασμένο καράβι τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.
6)Λουάνες - Κ. Καλουντζή, Συμπαντικές Διαδρομές.
7)Το μανιασμένο καράβι τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.
8)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.
9)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.
10)O κοκκινολαίμης, Jo Nesbo, εκδ. Ορφέας.
11)House:ο επίσημος οδηγός της σειράς, Ian Jackman, εκδ. Μέλινο.

12)Ιστορίες της ετοιμοθάνατης γης, Τζακ Βανς, Αίολος.

13)City, Clifford Simak.

14)Τρεις ματιές τ' αλλάζουν όλα, Φανταστικός Κόσμος.

15)Ριάλτο ο θαυμαστός, Τζακ Βανς, Αίολος.

16)The plantation, Stella Samiotou Fitzsimons.

17)Το καλοκαίρι του κυρίου Ζόμερ, Πάτρικ Ζίσκιντ, Ψυχογιός.

18)The Running Man, Stephen King.

19)Οι ευτυχισμένες μέρες του μέλλοντος, Robert Silverberg, Παρά Πέντε (The World Inside).

20) Σαλτατέμπο, Stefano Benni, Τραυλός.

21)Επιδημία, Scott Sigler, Πλατύπους.

22)Μέλαινα χολή, Χρυσοξένη Προκοπάκη, Άπαρσις.

23)Η οδύσσεια του Κουζέλ, Τζακ Βανς, Αίολος. Πολλή πλάκα. Θα έλεγα ότι με τον Κουζέλ ο συγγραφέας καλοπιάνει τον καλοπερασάκια που έχουμε όλοι (;) μέσα μας, ο οποίος καταφέρνει να πουλάει το ίδιο πράγμα σε δυο αγοραστές ταυτόχρονα, να ξελασπώνει από την απενταρία κλέβοντας στα χαρτιά ή κάνοντας τον μάντη, να εξασφαλίζει πλούσιο φαΐ και στέγη με αριστοτεχνικά ψέματα, αλλά και να την πατάει κιόλας κάπου κάπου, για να μην τον σιχαθούμε έτσι ψώνιο που είναι. Κάπου άρχισα να μπερδεύω ποια και ποια μαγικά αντικείμενα και μαγικές ικανότητες υπάρχουν εκεί μέσα, γιατί είναι πολλά, αλλά δε μπορώ παρά να θαυμάσω όλες αυτές τις ιδέες. Οι διάλογοι έχουν κάτι το μεσαιωνικό με όλες αυτές τις σάλτσες για ηθικές και διανοητικές θεωρίες που σκαρφίζονται αυτοί οι τύποι για να πείσουν τους άλλους να τους κάνουν τα χατήρια. 

24)Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιού Λόρι, Opera. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια, τουλάχιστον ως προς το γράψιμο, που είναι γεμάτο ατάκες και παρατηρήσεις πολύ έξυπνες και αστείες("Ήταν άσχημος σαν πάρκινγκ"), από μια ογ πολύ προσγειωμένη στην πραγματικότητα και με μια όχι υπερβολική δόση κυνισμού. Η υπόθεση είναι ένα όχι και τόσο κλισέ αστυνομικό, που κάποια στιγμή με μπέρδεψε, άσε που 15-16 σελίδες λείπουν, γιατί μια δεκαπεντάδα σελίδων έχει τυπωθεί δυο φορές. Τέλος πάντων, το συστήνω με χίλια, δε θα μετανιώσετε αν το διαβάσετε. Ο τίτλος στο πρωτότυπο δεν έχει καμία σχέση, είναι The Gun Seller.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

24)Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιού Λόρι, Opera. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια, τουλάχιστον ως προς το γράψιμο, που είναι γεμάτο ατάκες και παρατηρήσεις πολύ έξυπνες και αστείες("Ήταν άσχημος σαν πάρκινγκ"), από μια ογ πολύ προσγειωμένη στην πραγματικότητα και με μια όχι υπερβολική δόση κυνισμού. Η υπόθεση είναι ένα όχι και τόσο κλισέ αστυνομικό, που κάποια στιγμή με μπέρδεψε, άσε που 15-16 σελίδες λείπουν, γιατί μια δεκαπεντάδα σελίδων έχει τυπωθεί δυο φορές. Τέλος πάντων, το συστήνω με χίλια, δε θα μετανιώσετε αν το διαβάσετε. Ο τίτλος στο πρωτότυπο δεν έχει καμία σχέση, είναι The Gun Seller.

 

Το έχω στ'αγγλικά αυτό, το είχα βρει με 2 ή 3 ευρώ. Δεν ξέρω όμως αν η γλώσσα είναι (σχετικά) εύκολη. Η ελληνική έκδοση είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ, κοντά στο εικοσάρικο με την έκπτωση!

Link to comment
Share on other sites

 

 

24)Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιού Λόρι, Opera. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια, τουλάχιστον ως προς το γράψιμο, που είναι γεμάτο ατάκες και παρατηρήσεις πολύ έξυπνες και αστείες("Ήταν άσχημος σαν πάρκινγκ"), από μια ογ πολύ προσγειωμένη στην πραγματικότητα και με μια όχι υπερβολική δόση κυνισμού. Η υπόθεση είναι ένα όχι και τόσο κλισέ αστυνομικό, που κάποια στιγμή με μπέρδεψε, άσε που 15-16 σελίδες λείπουν, γιατί μια δεκαπεντάδα σελίδων έχει τυπωθεί δυο φορές. Τέλος πάντων, το συστήνω με χίλια, δε θα μετανιώσετε αν το διαβάσετε. Ο τίτλος στο πρωτότυπο δεν έχει καμία σχέση, είναι The Gun Seller.

 

Το έχω στ'αγγλικά αυτό, το είχα βρει με 2 ή 3 ευρώ. Δεν ξέρω όμως αν η γλώσσα είναι (σχετικά) εύκολη. Η ελληνική έκδοση είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ, κοντά στο εικοσάρικο με την έκπτωση!

 

 

Πού το βρήκες τόσο φτηνά; Στο Μοναστηράκι; Ναι, είναι ακριβό, κι εγώ είναι από τα ελάχιστα που αγόρασα σε κανονική σχεδόν τιμή (19 μείον το κουπόνι της Πρωτοπορίας=17). Δε θα έβαζα στοίχημα ότι θα τα καταλάβεις τα αγγλικά του, δεν είναι και τόσο εύκολα, αν κρίνω από το μεταφρασμένο, άσε που έχει διάφορα αστεία για Άγγλους και Αμερικάνους που δεν ξέρω πώς είναι στο πρωτότυπο. Πάντως αξίζει και τα 17 ευρώ, ούτε συζήτηση. Νομίζω στην Πρωτοπορία είχα πάει κάποια βιβλία να τα ανταλλάξω ως μεταχειρισμένα και να πάρω άλλα από τα καινούρια με έκπτωση, αλλά μου είχαν πει ότι αυτό δεν ισχύει για όσα έχουν βγει την τελευταία 2ετία. Αυτό είναι του 2010, οπότε μπορεί φέτος να το έχουν σε καλύτερη τιμή από πέρσι, αν πας κάποιο δικό σου να το ανταλλάξεις.

(Μου τρέχουν τα σάλια για το αμετάφραστο)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

24)Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιού Λόρι, Opera. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια, τουλάχιστον ως προς το γράψιμο, που είναι γεμάτο ατάκες και παρατηρήσεις πολύ έξυπνες και αστείες("Ήταν άσχημος σαν πάρκινγκ"), από μια ογ πολύ προσγειωμένη στην πραγματικότητα και με μια όχι υπερβολική δόση κυνισμού. Η υπόθεση είναι ένα όχι και τόσο κλισέ αστυνομικό, που κάποια στιγμή με μπέρδεψε, άσε που 15-16 σελίδες λείπουν, γιατί μια δεκαπεντάδα σελίδων έχει τυπωθεί δυο φορές. Τέλος πάντων, το συστήνω με χίλια, δε θα μετανιώσετε αν το διαβάσετε. Ο τίτλος στο πρωτότυπο δεν έχει καμία σχέση, είναι The Gun Seller.

 

Το έχω στ'αγγλικά αυτό, το είχα βρει με 2 ή 3 ευρώ. Δεν ξέρω όμως αν η γλώσσα είναι (σχετικά) εύκολη. Η ελληνική έκδοση είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ, κοντά στο εικοσάρικο με την έκπτωση!

 

 

Πού το βρήκες τόσο φτηνά; Στο Μοναστηράκι; Ναι, είναι ακριβό, κι εγώ είναι από τα ελάχιστα που αγόρασα σε κανονική σχεδόν τιμή (19 μείον το κουπόνι της Πρωτοπορίας=17). Δε θα έβαζα στοίχημα ότι θα τα καταλάβεις τα αγγλικά του, δεν είναι και τόσο εύκολα, αν κρίνω από το μεταφρασμένο, άσε που έχει διάφορα αστεία για Άγγλους και Αμερικάνους που δεν ξέρω πώς είναι στο πρωτότυπο. Πάντως αξίζει και τα 17 ευρώ, ούτε συζήτηση. Νομίζω στην Πρωτοπορία είχα πάει κάποια βιβλία να τα ανταλλάξω ως μεταχειρισμένα και να πάρω άλλα από τα καινούρια με έκπτωση, αλλά μου είχαν πει ότι αυτό δεν ισχύει για όσα έχουν βγει την τελευταία 2ετία. Αυτό είναι του 2010, οπότε μπορεί φέτος να το έχουν σε καλύτερη τιμή από πέρσι, αν πας κάποιο δικό σου να το ανταλλάξεις.

(Μου τρέχουν τα σάλια για το αμετάφραστο)

 

 

Στο Metropolis στην Πανεπιστημίου, πριν δυο χρόνια και βάλε, όταν είχαν 50-60% έκπτωση στα ξενόγλωσσα βιβλία... Αλλά και στο Μοναστηράκι το πέτυχα πριν κάτι μέρες στ'αγγλικά... Το site της Πολιτείας λέει ότι είναι του 2011 η έκδοση, ενώ όντως είναι του 2010! Να τους το υπενθυμίσω, μπας και το βάλουν με 30% έκπτωση; :p Θέλω οπωσδήποτε να το διαβάσω και εννοείται θα το ευχαριστηθώ περισσότερο στα ελληνικά... 

Link to comment
Share on other sites

Ροζάννα. Από τα πρώτα σκανδιναβικά αστυνομικά που κυκλοφόρησαν στα ελληνικά, ανήκει σε μια σειρά δέκα βιβλίων με πρωταγωνιστή τον επιθεωρητή της αστυνομίας Μάρτιν Μπεκ. Με αυτά τα βιβλία άρχισε να γίνεται μόδα η σκανδιναβική αστυνομική λογοτεχνία στο εξωτερικό, αν δεν κάνω λάθος. Πρόκειται για μια κλασική αστυνομική ιστορία, όπου στην λίμνη Βάτερν, ανακαλύπτεται το πτώμα μιας νεαρής κοπέλας. Η υπόθεση ανήκει κανονικά στο αστυνομικό τμήμα της πόλης Μοτάλα, αλλά λόγω της σκληρότητας του εγκλήματος, την υπόθεση θα αναλάβει ο Μάρτιν Μπεκ, σε συνεργασία φυσικά με τους αστυνομικούς της Μοτάλα. Κανείς δεν ξέρει τίποτα για την άγνωστη κοπέλα, που καταπώς φαίνεται στραγγαλίστηκε και βιάστηκε από έναν άντρα. Δεν ξέρουν ποια είναι, που έγινε ο φόνος και το πιο σημαντικό, ποιος είναι ο δολοφόνος. Η όλη αστυνομική διαδικασία θα κρατήσει πάνω από έξι μήνες, μέχρι τελικά ο Μάρτιν Μπεκ και οι συνεργάτες του να βρουν τον δολοφόνο. Μέχρι τότε, θα πρέπει να βρουν την ταυτότητα της κοπέλας, να μάθουν την ιστορία της, να βρουν το μέρος όπου έγινε ο φόνος και να έρθουν σε επαφή με τυχόν μάρτυρες που γνωρίζουν κάτι για την υπόθεση. Η αστυνομική έρευνα θα είναι προσεκτική και συνάμα επίμονη και σιγά-σιγά κάμποσα στοιχεία θα ανακαλυφθούν. Μου άρεσε πολύ το στιλ της ιστορίας και η αφήγηση της, οι χαρακτήρες δεν είχαν ιδιαίτερο βάθος αλλά δεν ήταν και αδιάφοροι, σίγουρα σε κάποιους μπορεί η ιστορία να τους φανεί βαρετή, γιατί δεν υπάρχουν (πολλές) σκηνές καταδίωξης ή ανταλλαγές πυροβολισμών, αλλά οι φαν των διαδικασιών που ακολουθεί η αστυνομία για να βρει τους ενόχους, σίγουρα θα μείνουν ευχαριστημένοι. Γενικά έμεινα ευχαριστημένος, μου άρεσε η γραφή και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καλή, χαίρομαι που έχω άλλα τέσσερα βιβλία της σειράς. Νομίζω στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί μόνο πέντε από τα δέκα βιβλία, τέσσερα από τις εκδόσεις Γράμματα και ένα από τις εκδόσεις Δέλτα. Και τα πέντε δεν μου κόστισαν πάνω από δέκα ευρώ!

 

-Ιούλιος

 

104. Λ. Φ. Βερίσιμο, "Ο Μπόρχες και οι αιώνιοι ουραγκοτάγκοι", εκδόσεις Άγρα, 2007, σελ. 154(7.5/10)

105. Τζακ Σέφερ, "Σέιν, ο άνθρωπος της χαμένης κοιλάδας", εκδόσεις Καστανιώτη, 1987, σελ. 162(8/10)

106. Λεονάρντο Σάσα, "Ο καθένας με το νόμο του", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1989, σελ. 138(8.5/10)

107. Μανσέτ/Μπαστίντ, "Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο", Καστανιώτη, 1998, σελ. 167(5/10)

108. Άντι Τουομάινεν, "Ο Θεραπευτής", εκδόσεις Λιβάνη, 2013, σελ. 255(7/10)

109. Ρικάρντο Πίλια, "Καμένα λεφτά", εκδόσεις Καστανιώτη, 2006, σελ. 210(8.5/10)

110. Σγιεβάλ/Βαλέε, "Ροζάννα", εκδόσεις Γράμματα, 1997, σελ. 254(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King: Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch: Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων: Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne: Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice: Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard: Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell: Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα: Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson: Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon: The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock: Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

13) Michael Moorcock: Το Κάστρο του Μαργαριταριού (σελ 269)

14) Michael Moorcock: Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας (σελ 234)

15) Michael Moorcock: Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού (σελ 343)

16) Michael Moorcock: Καταιγίδα (σελ 289)

17) James Graham Ballard: Νύχτες Κοκαίνης (σελ 406)

18) Ιπποκράτης Πορτοκαλίδης: Δομή του Σύμπαντος και Ζωή στο Διάστημα (σελ 383)

19) Ωρόρα: Ιστορίες με Βρικόλακες (σελ 231)

20) Cormac McCarthy: Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους (σελ 273)

21) Συλλογικό Έργο: Κίνα- Ιαπωνία: Εξωτικές Ιστορίες (σελ 276)

22) Συλλογικό Έργο: Η Παρέλαση των Ηλιθίων (σελ 205)

23) George Smith Patton: Ο Πόλεμος όπως τον Γνώρισα: Αναμνήσεις από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (σελ 507)

24) Simon Clark: Δίψα για Αίμα (σελ 389)

25) William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ (σελ 200)

26) Συλλογικό Έργο: Ψηφίδες από το Μέλλον (σελ 158)

27) Συλλογικό Έργο: Αστροπλανήσεις (σελ 218)

28) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής Φαντασίας 2 (σελ 224)

29) Συλλογικό Έργο: Σκοτεινά Πάθη (σελ 200)

30) Robert Heinlein: Ξένος σε Ξένη Χώρα (σελ 542)

31) Eric Frank Russell: Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος (σελ 240)

32) Novalyne Price Ellis: One Who Walked Alone (σελ 317)

33) Συλλογικό Έργο: Θρύλοι Α' (σελ 461)

34) Tom Robbins: Ακόμα και οι Καουμπόισσες Μελαγχολούν (σελ 424)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο φιλί. Το βιβλίο το έψαχνα κάμποσα χρόνια, μέχρι που τελικά το βρήκα με μόλις έξι ευρώ, και έπρεπε να περάσουν κάμποσοι μήνες μέχρι να πάρω την απόφαση να το ξεκινήσω. Λοιπόν, εννοείται πως είναι μέσα στα τρία καλύτερα φετινά αστυνομικά μυθιστορήματα μέχρι στιγμής και φυσικά πλέον πιάνει και μια περίοπτη θέση στη λίστα με τα καλύτερα αστυνομικά που έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια σαν αναγνώστης. Δεν είναι και λίγα, έχω ξεπεράσει τα εκατόν πενήντα! Από άποψη ποιότητας χαλαρά είναι στο ίδιο επίπεδο με τα βιβλία των Χάμετ και Τσάντλερ και σίγουρα πρέπει να διαβαστεί απ'όλους τους βιβλιόφιλους. Σαν ιστορία και στιλ αφήγησης μου φάνηκε σαν να έβαλαν στο μίξερ Ρέιμοντ Τσάντλερ και Χάντερ Τόμσον (Μεθυσμένο ημερολόγιο, Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας κλπ). Πρωταγωνιστής της ιστορίας και αφηγητής σε πρώτο πρόσωπο είναι ο ιδιωτικός ντετέκτιβ-μπαρτέντερ Σ. Ο. Σούγκρου, ο οποίος έχει πάρει όλα τα μπαρ με την σειρά μέχρι να βρει τον μεθύστακα συγγραφέα Αβραάμ Τραχέρν, τον οποίο ψάχνει η πρώην γυναίκα του. Τελικά τον βρίσκει, με την γνωριμία τους να είναι άκρως επεισοδιακή. Από κει και πέρα θα γίνει ένας ψιλοχαμός, μέχρι που η ιδιοκτήτρια του μπαρ όπου ο Σούγκρου βρήκε τον μεθύστακα συγγραφέα, θα ζητήσει από τον ιδιωτικό ντετέκτιβ να ψάξει να βρει την κόρη της, Μπέτι Σου Φλάουερς, που κατά τα φαινόμενα εξαφανίστηκε οικειοθελώς πριν δέκα ολόκληρα χρόνια. Ο Σούγκρου και ο Ταχέρν θα γίνουν σχεδόν αυτοκόλλητοι, ο Σούγκρου θα γνωρίσει την πρώην και νυν γυναίκα του Ταχέρν, καθώς και την μάνα του, οι οποίες ζουν όλες μαζί σε ένα ράντσο μαζί μ'αυτόν. Τρελοκατάσταση δηλαδή. Η συνέχεια αναμένεται τρελή και γεμάτη από αλκοόλ, επικούς διαλόγους και δυνατές σκηνές. Κάτι που δεν πρέπει να ξεχάσω: Η πρώτη σκηνή του βιβλίου είναι όλα τα λεφτά, πραγματικά θα ήθελα να την δω σε ταινία. Ο Σούγκρου μπαίνει στο μπαρ όπου βρίσκει τον Ταχέρν να τα πίνει με ένα... μπουλντόγκ. Αυτό το μπουλντόγκ λοιπόν, μετά τον Ταχέρν και τον Σούγκρου, είναι ο πιο μεθύστακας μέσα στο βιβλίο. Αντί για νερό πίνει μπύρα και ουίσκι να φανταστείτε, και δεν κάνει άλλη δουλειά όλη μέρα από το να κατουρά, να ρεύεται και να κοιμάται. Καταπληκτικό σκυλί... Η γραφή του Κράμλεϊ δεν θα μπορούσε να μην είναι εξαιρετική, οι διάλογοι πολύ καλοί, οι χαρακτήρες απίθανοι και η δράση σίγουρα μπόλικη. Και το καλό είναι ότι έχει κάποιες πραγματικά καλές εκπλήξεις και ανατροπές, οπότε δεν είναι απλά μια ιστορία μεθύστακων που μπλέκουν σε τρελοκαταστάσεις, αλλά υπάρχει και μυστήριο που σε κρατά. Αν το βρείτε το βιβλίο σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο, αγοράστε το οπωσδήποτε. Απορώ που δεν έχει γίνει ταινία ακόμα... Στα ελληνικά έχει μεταφραστεί άλλο ένα βιβλίο του συγγραφέα, με τίτλο Ο χορός της αρκούδας. Αυτό μπορείτε να το βρείτε με έξι ευρώ στην Πολιτεία. 

 

-Ιούλιος

 

104. Λ. Φ. Βερίσιμο, "Ο Μπόρχες και οι αιώνιοι ουραγκοτάγκοι", εκδόσεις Άγρα, 2007, σελ. 154(7.5/10)

105. Τζακ Σέφερ, "Σέιν, ο άνθρωπος της χαμένης κοιλάδας", εκδόσεις Καστανιώτη, 1987, σελ. 162(8/10)

106. Λεονάρντο Σάσα, "Ο καθένας με το νόμο του", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1989, σελ. 138(8.5/10)

107. Μανσέτ/Μπαστίντ, "Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο", Καστανιώτη, 1998, σελ. 167(5/10)

108. Άντι Τουομάινεν, "Ο Θεραπευτής", εκδόσεις Λιβάνη, 2013, σελ. 255(7/10)

109. Ρικάρντο Πίλια, "Καμένα λεφτά", εκδόσεις Καστανιώτη, 2006, σελ. 210(8.5/10)

110. Σγιεβάλ/Βαλέε, "Ροζάννα", εκδόσεις Γράμματα, 1997, σελ. 254(8/10)

111. Τζέιμς Κράμλεϊ, "Το τελευταίο φιλί", εκδόσεις Πόλις, 1995, σελ. 350(10/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1)Χρήσιμα Αντικείμενα - Stephen King σελ. 740 (8,5/10)
2)Η Έπαυλη - Δημήτρης Δραγούνης σελ. 112 (9/10)
3)Ο Άρχοντας Του Ψεύδους - Graham Masterton σελ. 287 (10/10)
4)O Μαυρος Πύργος:Ο Άνεμος Μέσα Από Την Κλειδαρότρυπα - Stephen King σελ. 329 (10/10)
5)O Εξορκιστής - William Peter Blatty σελ.422 (10/10)

6)Ο Κερασφόρος - Joe Hill σελ.476 (9/10)

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King: Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch: Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων: Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne: Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice: Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard: Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell: Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα: Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson: Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon: The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock: Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

13) Michael Moorcock: Το Κάστρο του Μαργαριταριού (σελ 269)

14) Michael Moorcock: Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας (σελ 234)

15) Michael Moorcock: Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού (σελ 343)

16) Michael Moorcock: Καταιγίδα (σελ 289)

17) James Graham Ballard: Νύχτες Κοκαίνης (σελ 406)

18) Ιπποκράτης Πορτοκαλίδης: Δομή του Σύμπαντος και Ζωή στο Διάστημα (σελ 383)

19) Ωρόρα: Ιστορίες με Βρικόλακες (σελ 231)

20) Cormac McCarthy: Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους (σελ 273)

21) Συλλογικό Έργο: Κίνα- Ιαπωνία: Εξωτικές Ιστορίες (σελ 276)

22) Συλλογικό Έργο: Η Παρέλαση των Ηλιθίων (σελ 205)

23) George Smith Patton: Ο Πόλεμος όπως τον Γνώρισα: Αναμνήσεις από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (σελ 507)

24) Simon Clark: Δίψα για Αίμα (σελ 389)

25) William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ (σελ 200)

26) Συλλογικό Έργο: Ψηφίδες από το Μέλλον (σελ 158)

27) Συλλογικό Έργο: Αστροπλανήσεις (σελ 218)

28) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής Φαντασίας 2 (σελ 224)

29) Συλλογικό Έργο: Σκοτεινά Πάθη (σελ 200)

30) Robert Heinlein: Ξένος σε Ξένη Χώρα (σελ 542)

31) Eric Frank Russell: Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος (σελ 240)

32) Novalyne Price Ellis: One Who Walked Alone (σελ 317)

33) Συλλογικό Έργο: Θρύλοι Α' (σελ 461)

34) Tom Robbins: Ακόμα και οι Καουμπόισσες Μελαγχολούν (σελ 424)

35) Ωρόρα: Ιστορίες σε Παράξενες Θάλασσες (σελ 239)

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο βιβλιοπωλείο του κυρίου Πενάμπρα. Το βιβλίο το άρχισα χτες το μεσημέρι και το τελείωσα πριν λίγη ώρα, ενώ κανονικά θα μου έπαιρνε μέχρι την Δευτέρα, έλα όμως που ήταν τόσο καλογραμμένο και φρέσκο που οι σελίδες γύρναγαν ασταμάτητα... Πρώτα-πρώτα ας ξεκαθαρίσω κάτι: Μην περιμένετε ένα θρίλερ με κυνηγητά, απίστευτες σκηνές και αγωνία. Ήθελα να ήξερα που την βρήκαν την περιπέτεια και την παγκόσμια συνωμοσία μέσα στο βιβλίο. Αυτό φυσικά δεν μειώνει την ευχαρίστηση ανάγνωσης του βιβλίου ή ότι δεν υπάρχει μυστήριο και ενδιαφέρον για την συνέχεια. Πως έχει η ιστορία: Πρωταγωνιστής και αφηγητής σε πρώτο πρόσωπο είναι ο νεαρός Κλέι Τζάνον, που λόγω της οικονομικής κρίσης έληξε η καριέρα του ως σχεδιαστής ιστοσελίδων και μπήκε στο ταμείο ανεργίας. Όχι για πολύ όμως, μιας και η αγγελία ενός βιβλιοπωλείου του κέντρισε το ενδιαφέρον. Επειδή το βιβλιοπωλείο ανήκε σε κάποιον κύριο Πενάμπρα (παράξενο όνομα όσο να'ναι) και ήταν 24ης εξυπηρέτησης, πράγμα εντελώς παράξενο για βιβλιοπωλείο (ποιος πάει και αγοράζει βιβλία στις 2 τα ξημερώματα;...). Δεν θ'αργήσει να καταλάβει ότι κάτι τρέχει με το βιβλιοπωλείο, οι πελάτες είναι λιγοστοί, πολλά από τα βιβλία που συνήθως πουλάνε λείπουν από τα ράφια, και οι περισσότεροι που επισκέπτονται το μαγαζί είναι κάποιοι περίεργοι ηλικιωμένοι, άντρες και γυναίκες, μέλη του βιβλιοπωλείου (ό,τι και αν σημαίνει αυτό) που έρχονται σε εντελώς περίεργες ώρες και ζητάνε κάτι περίεργους σκληρόδετους τόμους από την Τέρμα Πίσω Λίστα, χωρίς να πληρώνουν τίποτα. Όχι μόνο αυτό, ο Κλέι πρέπει να σημειώνει σε ένα ημερολόγιο την συμπεριφορά των αγοραστών και το κλίμα της συναλλαγής. Με τα πολλά θα ανακαλύψει ότι πίσω από το βιβλιοπωλείο και τον Πενάμπρα βρίσκεται μια μυστική βιβλιοφιλική αδελφότητα ονόματι Ατσάκιστη Ράχη, τα μέλη της οποίας προσπαθούν να αποκωδικοποιήσουν κάποια βιβλία, ανάμεσα στα οποία και το βιβλίο ζωής του τυπογράφου της Αναγέννησης Άλδου Μανούτιου, που είναι γραμμένα με κώδικες για να ανακαλύψουν το μυστικό της αιώνιας ζωής. Ο Κλέι θα προσπαθήσει με φίλους και γνωστούς που είναι άσοι στους υπολογιστές, στα ηλεκτρονικά προγράμματα και όλα αυτά τα σύγχρονα μπιχλιμπίδια, να βρει ο ίδιος την λύση των περίπλοκων μυστικών κωδικών. Θα καταφέρουν οι υπολογιστές της Google και τα μυαλά των νεαρών προγραμματιστών να λύσουν τους κώδικες, κάτι που δεν κατάφεραν να κάνουν τα μέλη της Ατσάκιστης Ράχης τα τελευταία πεντακόσια χρόνια; Το βιβλίο συνδυάζει την ηλεκτρονική εποχή με την λογοτεχνική παράδοση, μας δείχνει τον σύγχρονο κόσμο της πληροφορικής και ποιο μπορεί να είναι το μέλλον των βιβλίων, κάνει μπόλικες αναφορές σε ηλεκτρονικά προγράμματα, βιβλία (αληθινά και της φαντασίας του συγγραφέα) και διάφορα ιστορικά στοιχεία της τυπογραφίας και των γραμματοσειρών. Πραγματικά ενδιαφέρον μυθιστόρημα που αξίζει να διαβαστεί για τις ιδέες και τις αναφορές σ'αυτά τα πράγματα και όχι σαν απλό βιβλίο μυστηρίου. Η γραφή είναι εξαιρετική, φρέσκια και ευχάριστη, με χιούμορ και αληθοφανείς διαλόγους. Οι χαρακτήρες μπόλικοι και όχι τέλεια σκιαγραφημένοι, αλλά σίγουρα μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα γι'αυτούς και τον ρόλο που παίζουν στην ιστορία. Αν σας αρέσουν τα βιβλία που μιλάνε για άλλα βιβλία, που δείχνουν τον σύγχρονο κόσμο της πληροφορικής και της τεχνολογίας και σας αρέσουν οι γρίφοι, τότε το βιβλίο είναι ό,τι πρέπει. 

 

-Ιούλιος

 

104. Λ. Φ. Βερίσιμο, "Ο Μπόρχες και οι αιώνιοι ουραγκοτάγκοι", εκδόσεις Άγρα, 2007, σελ. 154(7.5/10)

105. Τζακ Σέφερ, "Σέιν, ο άνθρωπος της χαμένης κοιλάδας", εκδόσεις Καστανιώτη, 1987, σελ. 162(8/10)

106. Λεονάρντο Σάσα, "Ο καθένας με το νόμο του", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1989, σελ. 138(8.5/10)

107. Μανσέτ/Μπαστίντ, "Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο", Καστανιώτη, 1998, σελ. 167(5/10)

108. Άντι Τουομάινεν, "Ο Θεραπευτής", εκδόσεις Λιβάνη, 2013, σελ. 255(7/10)

109. Ρικάρντο Πίλια, "Καμένα λεφτά", εκδόσεις Καστανιώτη, 2006, σελ. 210(8.5/10)

110. Σγιεβάλ/Βαλέε, "Ροζάννα", εκδόσεις Γράμματα, 1997, σελ. 254(8/10)

111. Τζέιμς Κράμλεϊ, "Το τελευταίο φιλί", εκδόσεις Πόλις, 1995, σελ. 350(10/10)

112. Ρόμπιν Σλόαν, "Το παράξενο βιβλιοπωλείο του κυρίου Πενάμπρα", εκδόσεις Κλειδάριθμος, 2013, σελ. 357(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον φαινεται, αν και η ιδεα να ονομαζεται «Ατσακιστη Ραχη» μια λεσχη βιβλιοφιλων ακουγεται καπως χαζη.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

6. Riverwatch - Joseph Nassise (355)

7. Fluke - James Herbert (206)

8. The Resurrectionist - Wrath James White (324)

9. Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια - Tom Baker, μετάφραση Μαρία Πέτρου, εκδόσεις Ars Nocturna (131)

10. The Great Degeneration - Niall Ferguson (190) non-fiction

11. Shock waves - Thomas Tessier (220)

12. Το δικαίωμα στην τεμπελιά - Paul Lafargue, μετάφραση Χ. Βητας, εκδόσεις Κοροντζη (78) non-fiction

13. ΕΦΦάνταστες ιστορίες - ΑΛΕΦ (πλήθος σελίδων)

14. Γυναίκες του έρωτα - Γιώργος Χρηστέας, Εκδόσεις Απόπειρα (185

15. Circus of the Damned - Laurell K. Hamilton (329)

16. The Deceiver - Melanie Tem (342

17. Όλα τα χρώματα των ήλιων - Γιώργος Μπαλάνος, εκδόσεις Πατάκη (248)

18. Selected Stories - Fritz Leiber (359)

 

Δεν είχα ξαναδιαβάσει Leiber. Κάποια διηγήματα ήταν όντως εξαιρετικά και διαβάστηκαν απνευστί, άλλα με κούρασαν. Όλα όμως γραμμένα με έναν υπέροχο τρόπο, που σε τραβάει από μόνος του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

01.Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)
02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)
03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)
04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)
05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)
06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός", Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)
07. Bernard Cornwell "Φλεγόμενη Γη" , Εκδόσεις Ψυχογιος σελ. 456(10/10)
08. Michael Moorcock "Ερλικ του Μενλιμπονέ" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 210(9/10)
09. Michael Moorcock "Το Κάστρο του Μαργαριταριού" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 272(8/10)
10. Patrick Rothfuss " Όσα Φοβούνται οι Σοφοί" Τόμος Α, Εκδόσεις Anubis, σελ 726 (9,5/10)
11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)
12. Phillip Vandenberg " Το Πέμπτο Ευαγγέλιο" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ.344 (8,5/10)

13. Antonine Artaud "ο καλογερος του  λιουις" Εκδόσεις Αιγόκερως, σελ. 356 (9/10)

14. Asensi Matilde " ο τελευταιος κατωνας" Εκδόσεις Λιβανης, σελ. 592 (7,5/10)

15. Vance Jack " ιστοριες της ετοιμοθανατης γης" Εκδοσεις Αίολος, Σελ. 220 (9/10)

16. Vance Jack "τα μάτια τοιυ ανωτερου κοσμου" Εκδόσεις Αίολος, σελ. 264 (10/10)

17. Herbert Frank "Dune", Εκδόσεις Αnubis, σελ. 640 (9/10)

18. Thomas Scarlett "Το τέλος του Μιστερ Υ" εκδόσεις Ψυχογίος, σελ. 530 (7,5/10) θα μπορουσε να παρει πολυ υψηλότερο βαθμο αν μετα τυην σελιδα 400 περιπου η συμπαθεστατη συγγραφεας εχασε τη μπαλα σε επιστημονικες αναζητησεις και αλλες τετοιες μπουρδες. μεχρι εκεινη τη στιγμη η ιστορια ηταν καθηλωτικη, ο ρυθμος εντυπωσιακος και γενικα πηγαινε "τρενο" ... μετα ...

Link to comment
Share on other sites

1) La Bas - J. K. Huysmans
2) The New Lovecraft Circle - συλλογή διηγημάτων
3) Necromancies and Νetherworlds - Darrell Schweitzer & Jason van Hollander
4) Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης, 1ος Τόμος - Σαράντος Καργάκος
5) Oriental Ghost Stories - Lafcadio Hearn
6) Noctuary - Thomas Ligotti

7) Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης, 2ος Τόμος - Σαράντος Καργάκος

8) Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος - Α. Huxley

9) Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν - Μ. Καραγάτσης

10) Νυχτερινή Βάρδια - S. King

11) Cold Print - Ramsey Campbell

12) Ο τρόμος - Arthur Machen

13) Κέλτες και Έλληνες - P. B. Ellis

14) H Μπαλάντα του Γέρου Ναυτικού - S. T. Coleridge

15) Το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης - Jack London

16-17) The Book of the New Sun - Gene Wolfe: δύο τόμοι από τη σειρά Fantasy Masterworks με την διάσημη τετραλογία του Gene Wolfe. Ο νεαρός Severian ξεκινάει ως μαθητευόμενος βασανιστής και καταλήγει Αυτάρχης στη Γη του μακρινού μέλλοντος. Πολύπλοκο έργο, μου άρεσε αλλά απαιτεί περισσότερες από μια αναγνώσεις για να αποκαλύψει τα μυστικά του.

18) Οι Στάχτες της Ψυχής μας: καλή συλλογή διηγημάτων τρόμου (;) από τις εκδόσεις Οξύ. Περιέχει και κάποιες άκυρες ιστορίες αλλά σε γενικές γραμμές αξίζει να διαβαστεί. Ξεχώρισα τα Το Κουτί (Κέτσαμ), Η Ιστορία του Χειρουργού (Ντίξον) και Οι Λεπτοί Άνθρωποι (Λάμλευ).

Link to comment
Share on other sites

  1. Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δύο φορές – Τζέημς Κέην

Κόμης Μοντεχρήστος – Αλέξανδρος Δουμάς

Ο καπετάν Μιχάλης – Νίκος Καζαντζάκης (σ. 495)

Ο παράξενος Τζων – Όλαφ Στάπλετον (σ. 211)

Η θεία κωμωδία – Δάντης (σ. 619)

Ντολόρες Κλέςμπορν – Στίβεν Κινγκ (σ. 300)

Η Ρωμαϊκή Άνοιξη της Κας Στόουν – Τέννεσση Γουίλιαμς (σ. 245)

Το δαιμόνιο – Γιώργος Θεοτοκάς  (σ. 228)

Τριγυρίζοντας σε μικρό τόπο – Φίλιπ Ντικ ( σ. 325)

 Το μαγικό βουνό – Τόμας Μάν (σ. 1016)

Δόκτωρ Φαούστους – Christopher Marlowe (σ.174)

2001 Η οδύσσεια του διαστήματος – Άρθουρ Κλαρκ (σ. 302)

Η σιδερένια φτέρνα – Τζακ Λόντον (σ. 297)

Δράκουλας – Μπραμ Στόκερ (σ. 400)

Ο άνθρωπος που έβλεπε τα τρένα να περνούν – Μποχουμίλ Χραμπάλ (σ.76)

Ο δωρητής – Λόις Λόουρι (σ.223)

Η ναυτία – Ζ. Π. Σάρτρ (σ.288)

Καμμιά πατρίδα για τους μελλοθάνατους-Κόρμακ Μακάρθυ (σ.273) 

Το σπίτι των αναπνοών – Γουίλιαμ Γκογιέν (σ.172)

Εκτός ελέγχου – Τζαίημς Γκράχαμ Μπάλαρντ (σ.110)

Η εφεύρεση του Μορέλ – Αδόλφο Μπιόυ Κασάρες (σ. 153)

Ο Τζόνι πήρε το όπλο του -  Ντάλτον Τράμπο (σ.204) Έξαιρετικό βιβλίο.Απρόσμενα καλό....

Καθώς ψυχορραγώ – Γουίλλιαμ Φώκνερ (σ. 217) Και αυτό εξαιρετικό, αλλά αυτό το περίμενα...

Γκαλαπάγκος – Κερτ Βόνεγκατ (σ.334) Κλασικός Βόνεγκατ.Επιστημονική φαντασία με το δικό του ιδιότυπο χιούμορ.Δεν φτάνει το Σφαγείο 5 και τη φωλιά της γάτας, αλλά το απόλαυσα.

Διηγήματα – Μπέρτολ Μπρεχτ (σ. 58) Σύντομο και αξιοπρόσεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..