Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

  1. Η Πτώση, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 443 (8/10)
  2. Brothers Majere, Dragonlance Preludes vol. 3, Kevin Stain, σελ. 352 (7/10)
  3. Η Αιώνια Νύχτα, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 447 (7/10) (συνολικά η τριλογία 7.5/10)

 

Τελειώσαμε με την τριλογία για τα βαμπίρ, όπως τη φαντάστηκε ο κ. Γκιγιέρμο. Χμμ. Ενδιαφέρον έργο, γρήγορη πλοκή, κινηματογραφική δράση. Αλλά

εντάξει, γίνεται ένα μπάχαλο μέσα. Άγγελοι, πυρηνικά, βιολογία, βαμπίρ, νταμπίρ, συμμορίτες, αρχαίοι Ινδιάνοι, Σουμέριοι! Ε, οκ, μπέρδεμα τρελό, χωρίς λόγο!

Γενικά, υπάρχουν πολύ καλύτερα βιβλία με βαμπίρ. Και αν βασίζεται πιο πολύ στις σχέσεις των ανθρώπων παρά στα βαμπίρ, και πάλι υπάρχουν καλύτερα έργα. (Το Κοράκι του Κινγκ, Walking Dead σε κόμικ)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

Ιανουάριος

01. Απροσδόκητες Ιστορίες, Ρόαλντ Νταλ (σελ. 408)

02. Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Θωμάς Μαστακούρης (σελ. 184)

03. Το Σπήλαιο των Ιδών, Χοσέ Κάρλος Σομόθα (σελ. 358)

04. Dandelion Wine, Ray Bradbury (σελ. 192)

05. Απόκρημνος Χρόνος, Περικλής Μποζινάκης (σελ. 198)

06. Υπό έκδοση έργο μέλους (σελ. 136)

07. Lovecraft: A look behind the Kthulhu Mythos, Lin Carter (σελ. 190)

08. Black Man, Richard Morgan (σελ. 627)

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg. Αρκετά καλό από έναν μεγάλο συγγραφέα. ΕΦ πολύ χαμηλών τόνων, με την τεχνικούρα σπρωγμένη στην άκρη να μην ενοχλεί. Οριακά παλιομοδιτικο, αν και γράφτηκε το 1990. Κάπως αργοκίνητο και πολύ απλό, αλλά με μερικές ΦΟ-ΒΕ-ΡΕΣ ιδέες. Επίσης πολλές φράσεις που έχουν πολύ ψωμί και βάθος, ειδικά αν τις βάλεις σε άλλο context. Ναι, ο Σίλβερμπεργκ είναι του γούστου μου, θα ήθελα να γράφω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

2. Διακοπές στη Μύκονο - Γ. Μάρης (190)

3. Απόκρημνος χρόνος - Π. Μποζινάκης (198)

Link to comment
Share on other sites

1. Ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δύο φορές – Τζέημς Κέην

2. Κόμης Μοντεχρήστος – Αλέξανδρος Δουμάς

3.
Ο καπετάν Μιχάλης – Νίκος Καζαντζάκης (σ. 495)

 

Τι να πω για αυτό το βιβλίο.Δεν έχω λόγια.ίσως βέβαια, επειδή μιλάει για την Κρήτη που επαναστατει,

επειδή φέτος συμπληρώνονται 100 χρόνια ένωσης με την Ελλάδα, επειδή ο συγγραφέας είναι πολυαγαπημένος,

επειδή είμαι κρητικός, να μην είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής.

...αλλά θεωρώ ότι είναι ένα έξοχο βιβλίο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)

02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)

03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)

04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)

05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)

 

Δυσκολεύτηκα αρκετα να το τελειώσω - για να πω την αληθεια- αλλα αυτο δεν μειωνει σε καμια περιπτωση την αξια του βιβλιου. συνεχιζω να πιστευω οτι οποιος θελει να λεει οτι διαβαζει φαντασυ θα πρεπει να πιασει την συγκεκριμενη σειρα η οποια εχει πολλα μα παρα πολλα πραγματα να του δωσει. θα κανω ενα μικρο διαλειμα και θα συνεχισω αργοτερα. αναθεωρησα λιγο τισ βαθμολογιες μου προς τα κατω διοτι μου περασε ο αρχικος ενθουσιασμος

Link to comment
Share on other sites

Θερμά σώματα. Το συγκεκριμένο βιβλίο το είχα στα υπόψιν για να το αγοράσω κάποια στιγμή, αλλά συνέχεια το ανέβαλλα γιατί γενικά φοβόμουν ότι μπορεί να ήταν σαν το Twilight με ζόμπι. Τελικά μου το έκαναν δώρο, οπότε "αναγκαστικά" θα έπρεπε να το διαβάσω. Το βιβλίο μου φάνηκε μια χαρά, καλογραμμένο, διαφορετικό και αρκετά ενδιαφέρον, αν και χωρίς πολλές εκπλήξεις. Τους φανατικούς με τις ταινίες και τα βιβλία ζόμπι ίσως τους ξενίσει γενικά ο πρωταγωνιστής που είναι ένα σκεπτόμενο ζόμπι που απλώς δυσκολεύεται να μιλήσει (στην αρχή) και που πολλά άλλα ζόμπι αρχίζουν σιγά-σιγά να γίνονται "καλά", αλλά στους υπόλοιπους αναγνώστες μπορεί ν'αρέσει το όλο κόνσεπτ. Πρωταγωνιστής και αφηγητής της ιστορίας είναι ο Ρ, ένα ζόμπι, που μπορεί και σκέπτεται, αλλά δυσκολεύεται στην ομιλία και βέβαια συνεχίζει να τρώει ανθρώπους (μέχρι κάποιο σημείο) για να κορέσει την πείνα του. Σε κάποια επιδρομή, συναντά την νεαρή Τζούλι. Και μάλλον την ερωτεύεται! Εκεί αρχίζει σιγά-σιγά ν'αλλάζει. Από κει και πέρα βλέπουμε την σχέση τους (που ευτυχώς δεν καταντά μελό) και τις προσπάθειες των ζωντανών να παραμείνουν ζωντανοί και των νεκρών να αλλάξουν... Οι μόνοι που δεν αλλάζουν και είναι πολύ επικίνδυνοι, είναι τα Σκέλεθρα... Πρωτότυπο βιβλίο, με αρκετό μαύρο χιούμορ σε σημεία... Σίγουρα προτείνεται για κάτι το διαφορετικό. Μόλις χτες βγήκε στους ελληνικούς κινηματογράφους και η ταινία που βασίζεται στο βιβλίο αυτό, με τον τίτλο Αγάπησα ένα ζόμπι. Καλή φαίνεται από το τρέιλερ, αλλά θα την δω σε dvd αργότερα.

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας συμμετάσχω κι εγώ για πρώτη φορά...

1)White Noise/ Don de Lillo, σελ 375 (απλά τέλειο...)

2)Broom of the system/David Foster Wallace, σελ 467 (τελείως τρελό, αγαπημένος Wallace)

3)Μέσα σ' ένα κορίτσι σαν εσένα/ Άντζελα Δημητρακάκη, σελ 384 (must read ελληνίδα συγγραφέας, καλύτερο βιβλίο της (για μένα) το Μανιφέστο της Ήττας)

 

For now...

4)Ταξίδι στην άκρη της νύχτας/Σελίν, σελ. 630 (Το βιβλίο είναι σαφώς ένα αριστούργημα, αλλά ένα αριστούργημα μίσους, μισανθρωπισμού, μιζέριας, απελπισίας κι απαισιοδοξίας με το οποίο μπορεί κανείς να ταυτιστεί απόλυτα στην Ελλάδα του 2013 ειδικά αν μένει στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη. Δε διαβάζεται με καμία Παναγία μονορούφι καθώς τόσο μίσος μπορεί να σε κουράσει αλλά έχει απίστευτα κομμάτια καθαρότητας σκέψης τα οποία δεν χόρταινα να σημειώνω)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)

2) Stephen King - Αδύνατος (σελ 365)

3) Robert Bloch - Ψυχώ (σελ 141)

4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων - Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)

5) Jules Verne - Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)

Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

 

Λίγα... ορεκτικά

 

 

 

Trollburg was a mere few miles from our position. I saw it as a vague sprawling mass, blacked out against our cannon and bombers. It would have been nice to have an atomic weapon just then, but as long as the Tibetans keep those antinuclear warfare prayer wheels turning, such thoughts must remain merely science -- fictional.

 

...

 

"Halt!" called a voice from the dusk. It was hoarse, with an eerie hypnotic rhythm, not calming, but, rather, invoking wrath and blind energy. "Waffenstillstand. Parlementieren Sie mit uns."

 

The devils, even the strewn wounded, fell quiet. Their noise sibilated away until the silence was nearly total, and those who could, withdrew until they merged in vision with the blackness behind them. I knew their master had spoken, the lord of this castle...who stood high in the Adversary's councils, if he com-manded obedience from these mad creatures.

 

Boots clacked over flagstones. The demon chief came before us. The shape he had adopted startled me. Like his voice, it was human; but it was completely unmemorable. He was of medium height or less, narrow-shouldered, face homely and a bit puffy, ornamented with nothing but a small toothbrush mustache and a lock of dark hair slanting across the brow. He wore some kind of plain brown military uniform. But why did he add a red armband with the ancient and honorable sign of the fylfot?

 

...

 

Our rescuers arrived.

 

I don't know who or what they were. Perhaps their looks were illusion. I'll admit that the quarters of the compass were from which they came, because these are nonsense in hell. Perhaps what answered Ginny's call was simply a group of beings, from our universe or yet another, who were glad of a chance to raid the realm of the Adversary that is theirs too. She had built a bridge that was, as yet, too frail to bear mortal bodies. However, as I'd guessed, the entropy of the Low Continuum made paranatural forces able to ac-complish what was impossible elsewhere.

 

Explain it as you like. This is what I saw --

 

From the west, the figure of a woman, queenly in blue-bordered white robe. Her eyes were gray, her features of icicle beauty. The dark tresses bore a crested helmet. Her right hand carried a spear whose head shimmered midnight azure with glitters as of earthly stars; and upon that shoulder sat an owl. On her left arm was a long shield, which for boss had the agonized face of another woman whose locks were serpents.

 

Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

 

3. City Infernal - Edward Lee (366)

 

WTF?! Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που διάβασα... Χόρορ; Σπλάτερ; Φάνταζι; Ηρωικό φάνταζι; Πολύ σκληρός για να πεθάνει (σε αναγνωστική εκδοχή); Ο νους του κου Lee πρέπει να είναι πραγματικός κυκεώνας. Κοντολογίς: η κόλαση είναι πόλη, μια από τις πύλες της βρίσκεται πλησίον οικίας εις την αμερικανική ύπαιθρο, κορασίς ανακαλύπτει ότι μπορεί να μπαινοβγαίνει με κάτι κολλητάρια της νεκρούς, ακολουθεί ΤΟ μπάχαλο. Ιχώρας και αίμα ρέουν ποτάμι, μαζί με εντόσθια, λιωμένα πτώματα και άλλα ωραία.

 

Μη με ρωτήσετε αν μου άρεσε ή όχι. Ειλικρινά ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Απόκρημνος χρόνος, Περικλής Μποζινάκης, Ars Nocturna. Με αρκετό σπρώξιμο κατάφερα να το τελειώσω, γιατί σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε. Ένα συν είναι το ότι ο συγγραφέας δεν προβληματίζεται για το show/tell, γράφει με κατανοητό τρόπο... αλλά μιλάει για πράγματα ασαφή και χαοτικά, των οποίων την ερμηνεία την αφήνει ανοιχτή στον αναγνώστη. Κάτι τέτοια τα θεωρώ από τεμπελιά του συγγραφέα μέχρι αδυναμία να κατεβάσει ιδέες για να έχει τουλάχιστον ο ίδιος μια σαφή ιδέα για το τι γίνεται τέλος πάντων εκεί μέσα. Κατά τα άλλα η γλώσσα είναι υπερφορτωμένη με επίθετα, επιρρήματα και παρομοιώσεις που, όσο ωραίες και ποιητικές και να φαίνονται, κάποια στιγμή παραγίνονται πολλές. Άσε που στη σκηνή σεξ στο τέλος το λεξιλόγιο προσγειώνεται απότομα και μας πετάει έξω.

Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

6. Ψυχρό δέρμα, Albert Sánchez Piñol (p.237)

Edited by melkiades
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

 

3. City Infernal - Edward Lee (366)

 

WTF?! Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που διάβασα... Χόρορ; Σπλάτερ; Φάνταζι; Ηρωικό φάνταζι; Πολύ σκληρός για να πεθάνει (σε αναγνωστική εκδοχή); Ο νους του κου Lee πρέπει να είναι πραγματικός κυκεώνας. Κοντολογίς: η κόλαση είναι πόλη, μια από τις πύλες της βρίσκεται πλησίον οικίας εις την αμερικανική ύπαιθρο, κορασίς ανακαλύπτει ότι μπορεί να μπαινοβγαίνει με κάτι κολλητάρια της νεκρούς, ακολουθεί ΤΟ μπάχαλο. Ιχώρας και αίμα ρέουν ποτάμι, μαζί με εντόσθια, λιωμένα πτώματα και άλλα ωραία.

 

Μη με ρωτήσετε αν μου άρεσε ή όχι. Ειλικρινά ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

 

Με την περιγραφή που δίνεις, εμένα σίγουρα θα μου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

4) Η Γκρίζα Χώρα - Θ. Μαστακούρης (184)

 

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

 

3. City Infernal - Edward Lee (366)

 

WTF?! Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που διάβασα... Χόρορ; Σπλάτερ; Φάνταζι; Ηρωικό φάνταζι; Πολύ σκληρός για να πεθάνει (σε αναγνωστική εκδοχή); Ο νους του κου Lee πρέπει να είναι πραγματικός κυκεώνας. Κοντολογίς: η κόλαση είναι πόλη, μια από τις πύλες της βρίσκεται πλησίον οικίας εις την αμερικανική ύπαιθρο, κορασίς ανακαλύπτει ότι μπορεί να μπαινοβγαίνει με κάτι κολλητάρια της νεκρούς, ακολουθεί ΤΟ μπάχαλο. Ιχώρας και αίμα ρέουν ποτάμι, μαζί με εντόσθια, λιωμένα πτώματα και άλλα ωραία.

 

Μη με ρωτήσετε αν μου άρεσε ή όχι. Ειλικρινά ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Με πείσατε να το διαβάσω, αγαπητέ Κόμη.

Edited by Nihilio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) La Bas - J. K. Huysmans: συγγραφέας γράφει βιβλίο για τον -συμπολεμιστή της Ιωάννας της Λωραίνης και κατοπινό κατά συρροήν δολοφόνο μικρών παιδιών- Gilles de Rais ενώ παράλληλα ξεκινάει έρευνα για την επιβίωση του σατανισμού στην εποχή του (τέλη 19ου αιώνα). Στην πορεία ο Huysmans -δια στόματος του ήρωα του- βρίσκει την ευκαιρία να καταγγείλει την έλλειψη πνευματικότητας της υλιστικής εποχής του και να πλέξει το εγκώμιο στον -ομολογουμένως συκοφαντημένο- Μεσαίωνα. Πολύ καλό βιβλίο και υπέροχη η πρόταση που το κλείνει.

2) The New Lovecraft Circle - συλλογή διηγημάτων: ανθολογία με ιστορίες συγγραφέων μεταγενέστερων του Lovecraft που επηρεάστηκαν από το έργο του. Θα έλεγα πως περιέχει 60% μέτριο υλικό και 40% αξιόλογες ιστορίες. Δυστυχώς πολλοί νεότεροι συγγραφείς αντιμετωπίζουν τις οντότητες του HPL ως κακά τέρατα με πλοκάμια χωρίς να μπορούν να δώσουν μια πιο "κοσμική" διάσταση στις ιστορίες τους. Μεταξύ άλλων, ξεχώρισα τις ιστορίες των R. Campbell, Τ. Ligotti, G. Myers, D. Burleson και R. M. Price. Δύο ιστορίες της συλλογής βρίσκονται και στο βιβλίο Κθούλου των εκδόσεων Αρχέτυπο.

Edited by tsathoggua
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι στην ομίχλη. Φέτος είπα να διαβάσω κάποια κλασικά παραμύθια φαντασίας και τρόμου, όπως αυτό, το Ο κλέφτης του Πάντοτε, την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων (και την συνέχειά του), τον Θαυμαστό μάγο του Οζ, τον Πίτερ Παν και δεν συμμαζεύεται, μιας και όταν ήμουν στην κατάλληλη ηλικία να τα διαβάσω, προτιμούσα τα κόμικς και τα "χοντρά" περιπετειώδη έργα (Άρτεμης Φάουλ, Άλεξ Ράιντερ και κάποιες νεανικές φάντασυ σειρές). Αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Το Σπίτι στην ομίχλη είναι το πρώτο βιβλίο του Νιλ Γκέιμαν που διαβάζω και σίγουρα έμεινα ευχαριστημένος. Διάβασα ένα πολύ καλογραμμένο και σκοτεινό παραμύθι όπου η πρωταγωνίστρια, η μικρή Κόραλαϊν, εξερευνά το νέο της σπίτι. Βρίσκει μια πόρτα η οποία οδηγεί σ'ένα άλλο σπίτι, το οποίο μοιάζει αρκετά με το δικό της, μόνο που εκεί βρίσκει τους άλλους της γονείς και γείτονες, ζωντανά παιχνίδια, ποντίκια-κατασκόπους που μιλάνε, κλεμμένες ψυχές και μια περίεργη, αιώνια ομίχλη... Η Κόραλαϊν εντυπωσιάστηκε απ'όλα αυτά, αλλά η άλλη της μητέρα έχει κάποια σκοτεινά σχέδια γι'αυτήν, μιας και θέλει να την κρατήσει εκεί για πάντα και να την αλλάξει. Όμως η Κόραλαϊν (και όχι Κάρολαϊν) είναι γενναία και έξυπνη... Καλή, απλή γραφή, ωραία ατμόσφαιρα, μπόλικη φαντασία και μερικές κάπως τρομακτικές σκηνές είναι μερικά από τα στοιχεία αυτού του σύγχρονου παραμυθιού. Κλασικό πλέον έργο, πολυδιαβασμένο και βραβευμένο με Bram Stoker, Hugo, Nebula, Locus και άλλα πολλά, σίγουρα προτείνεται...

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

04. Θωμάς Μαστακούρης - Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, εκδόσεις Ars Nocturna, 2012 (σελ. 184)

05. Ευθυμία Δεσποτάκη - Μέσα απ' το γυαλί, εκδόσεις συμπαντικές διαδρομές, 2007, σελ.85

06. H.P.Lovecraft - Γάτες και σκύλοι, εκδόσεις Ars Nocturna,2012, σελ. 32

Link to comment
Share on other sites

Φέτος λέω να παίξω κι εγώ.

Ιανουάριος

1.Succubus Shadows, Richelle Mead

2.Succubus Revealed, Richelle Mead

3.Stravaganza - City of Ships, Mary Hoffman (σ.348)

4.Αγγελική Σιωπή, Becca Fitzpatrick (σ.365)

5.Stravaganza - City of Swords, Mary Hoffman (σ.349)

 

Στα πρώτα δύο δεν έχω αριθμό σελίδων γιατί τα είχα δανειστεί και τα επέστεψα χωρίς να σκεφτώ να σημειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων. Ντρέπομαι που το λέω, αλλά είναι μόλις η πρώτη φορά που διαβάζω αυτό το κλασικό έργο. Όταν ήμουν μικρός και αναζητούσα κάποια έργα φαντασίας για να διαβάσω και να περάσει έτσι ευχάριστα και δημιουργικά η ώρα μου, έβλεπα τον τίτλο του βιβλίου και το απέφευγα, πιστεύοντας ότι απευθυνόταν σε κορίτσια. Τελικά το ξεπέρασα αυτό το πρόβλημα και διάβασα ένα από τα πιο ψυχεδελικά κείμενα που έχουν γραφεί. Τα παιδιά θα το δουν σαν ένα φανταστικό παραμύθι, εγώ όμως το είδα σαν ένα ψυχεδελικό όνειρο μιας κοπέλας που δεν έβγαζε και τόσο νόημα σαν ιστορία. Όλοι έχετε μια ιδέα για το τι γίνεται μέσα στο βιβλίο, οπότε δεν χρειάζεται να γράψω λεπτομέρειες για την ιστορία. Έχω μια παρατήρηση, όμως: Δεν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο έργο ταιριάζει απόλυτα σε μικρά παιδιά. Ναι, η πρωταγωνίστρια είναι παιδί, η γλώσσα είναι σχετικά απλή (αν και υπάρχουν προτάσεις που χρειάζεται λίγη σκέψη για να τις πιάσεις), υπάρχουν πολλά μαγικά πλάσματα και ζώα που μιλάνε και φέρονται σαν άνθρωποι, κάτι που εξιτάρει τα μικρά παιδιά, αλλά... οι περισσότεροι χαρακτήρες είναι παρανοϊκοί, υπάρχουν αναφορές σε αποκεφαλισμούς, υπάρχουν κάποιες κακές λέξεις και βλέπουμε την Αλίκη να πίνει και να τρώει ό,τι βρίσκει μπροστά της, μεγαλώνοντας και μικραίνοντας σε μέγεθος, συνεχώς (όχι και το καλύτερο παράδειγμα για μικρά παιδιά)! Γι'αυτό έχω κάποιες ενστάσεις ως προς αυτό. Τέλος πάντων, πρόκειται για ένα έργο με μπόλικη φαντασία, όμορφη γραφή, με καλό, βρετανικό χιούμορ σε πολλά σημεία και πιστεύω ότι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, γιατί δεν διάβασα κάτι απλοϊκό, όπως φαίνονται συνήθως τα παιδικά βιβλία στους μεγάλους, αλλά αντιθέτως διάβασα ένα ωραίο, ψυχεδελικό και δίχως πολύ νόημα παραμύθι. Η ελληνική έκδοση που βρήκα είναι με σκληρό εξώφυλλο και σχετικά παλιά (δεν είναι σε πολυτονικό σύστημα όμως), με ωραία σκίτσα και με την μετάφραση να είναι καλούτσικη αλλά με την επιμέλεια να έχει αρκετά προβληματάκια.

 

-Φεβρουάριος

 

22. Ισαάκ Μάριον, "Θερμά σώματα", εκδόσεις Λιβάνη, 2012, σελ. 331(8.5/10)

23. Νιλ Γκέιμαν, "Το σπίτι στην ομίχλη", εκδόσεις Οξύ, 2006, σελ. 180(8.5/10)

24. Λιούις Κάρολ, "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", εκδόσεις Μέρμηγκας, ?, σελ. 172(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

 

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

 

Αρκετά καλό και ενδιαφέρον. Ο συγγραφέας πατάει σε μια δήθεν αστυνομική πλοκή για να παρουσιάσει δυο-τρεις ζωές σε αδιέξοδο. Συνταξιούχος αστυνομικός, που τον είχαν στο κλάσιμο όσο ήταν εν ενεργεία, αποφασίζει να διαλευκάνει την τελευταία υπόθεση της καριέρας του, την οποία είχε εσκεμμένα κάνει μούχτι προτού αποχωρήσει από την υπηρεσία. Μόνος, με αδερφή στο τρελάδικο, παιδιά εξαφανισμένα. Για διασκέδαση τη βγάζει σε μπαρ για τάνγκο. Όλα αυτά εν μέσω καύσωνα.

Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)

3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)

4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)

5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)

6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)

7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)

8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)

9. Operation Luna, Poul Anderson (416)

10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..