Jump to content

Dexter (2006-2013)


Spyrex
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Κάνετε κλικ εδώ για να μεταβείτε στο topic με τίτλο "Dexter: New Blood (2021)" και να γράψετε την κριτική σας για την νέα σειρά Dexter.

Recommended Posts

Δεν θα μπορούσα να μην δημιουργήσω ένα τόπικ για την αγαπημένη μου αμερικάνικη σειρά. Γνωρίζω πως είναι ήδη συμπαθής η σειρά στο φόρουμ. Προσωπικά, έχω δει μέχρι και την 7η σαιζόν(την τελευταία προς το παρόν). Μέχρι στιγμής, ξεχωρίζω την πρώτη, την πέμπτη (κυρίως για το θέμα της), και την έβδομη. Η όγδοη θα είναι και η τελευταία. Πάντως κάτι μου λέει ότι δεν θα έχει καλό τέλος, με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Εσείς μέχρι ποια σαιζόν έχετε δει, και ποιες ήταν αγαπημένες σας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ άργησα να αρχίσω την σειρά και μόλις τέλειωσα τον πρώτο κύκλο.

 

Μοιρασμένες οι εντυπώσεις.

 

Στα αρνητικά

Α)Τα 10 πρώτα επεισόδια είχαν προβλέψιμη και επίπεδη πλοκή. Πολλά από αυτά ήταν αναίτια μεγάλα και καταντούσαν κομματάκι βαρετά.

Β)Χαρακτήρες ως επί το πλείστον ρηχοί και χωρίς επαρκή ανάπτυξη. Ακόμα και ο κεντρικός κακός δεν ξέφυγε από αυτό.

 

Στα θετικά

Α)Δυο συγκλονιστικά τελευταία επεισόδια, που μονοκοντυλιά διαγράψανε την μετριότητα των δέκα πρώτων. Ήταν αγωνιώδη, γεμάτα δράση, εκπλήξεις και ανατροπές.

Β)Ένας τρομερός κεντρικός χαρακτήρας. Ο Ντέξτερ είναι τέρας και το ξέρει, δεν εξιδανικεύει/ηρωοποιεί τις πράξεις του, παραδέχεται πως οι φόνοι πρωτίστως βοηθούν τον ίδιο. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα είναι και η πάλη του να κρύψει την σκοτεινή πλευρά του και να ενσωματωθεί όσο πιο καλά μπορεί στην κοινωνία.

Γ)Η αντίθεση μεταξύ μεταξύ του σκοταδιού που τυλίγει τον Ντέξτερ και του ηλιόλουστου Μαϊάμι. Αυτό το στοιχείο κάνει την σειρά να ξεχωρίζει, αφού δεν τοποθετεί την δράση ενός serial killer σε κάποιο ομιχλώδες, καταθλιπτικό μέρος.

 

Μοιρασμένες όπως προείπα οι εντυπώσεις, αλλά σίγουρα θα δω και άλλες season.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά που λες, απλά διαφωνώ στο ότι τα 10 πρώτα επεισόδια ήταν λίγο βαρετά και αναίτια μεγάλα. Όλα τα επεισόδια της πρώτης σεζόν μου φάνηκαν εξαιρετικά. Εξάλλου, ο λόγος που ξεκίνησα τη σειρά είναι το ότι είδα τυχαία στο ΣΚΑΙ το 7ο επεισόδιο και μου άρεσε πολύ, γι' αυτό και την ξεκίνησα από την αρχή. Γούστα βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άργησα να αρχίσω την σειρά και μόλις τέλειωσα τον πρώτο κύκλο.

 

Μοιρασμένες οι εντυπώσεις.

 

Στα αρνητικά

Α)Τα 10 πρώτα επεισόδια είχαν προβλέψιμη και επίπεδη πλοκή. Πολλά από αυτά ήταν αναίτια μεγάλα και καταντούσαν κομματάκι βαρετά.

Β)Χαρακτήρες ως επί το πλείστον ρηχοί και χωρίς επαρκή ανάπτυξη. Ακόμα και ο κεντρικός κακός δεν ξέφυγε από αυτό.

 

Στα θετικά

Α)Δυο συγκλονιστικά τελευταία επεισόδια, που μονοκοντυλιά διαγράψανε την μετριότητα των δέκα πρώτων. Ήταν αγωνιώδη, γεμάτα δράση, εκπλήξεις και ανατροπές.

Β)Ένας τρομερός κεντρικός χαρακτήρας. Ο Ντέξτερ είναι τέρας και το ξέρει, δεν εξιδανικεύει/ηρωοποιεί τις πράξεις του, παραδέχεται πως οι φόνοι πρωτίστως βοηθούν τον ίδιο. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα είναι και η πάλη του να κρύψει την σκοτεινή πλευρά του και να ενσωματωθεί όσο πιο καλά μπορεί στην κοινωνία.

Γ)Η αντίθεση μεταξύ μεταξύ του σκοταδιού που τυλίγει τον Ντέξτερ και του ηλιόλουστου Μαϊάμι. Αυτό το στοιχείο κάνει την σειρά να ξεχωρίζει, αφού δεν τοποθετεί την δράση ενός serial killer σε κάποιο ομιχλώδες, καταθλιπτικό μέρος.

 

Μοιρασμένες όπως προείπα οι εντυπώσεις, αλλά σίγουρα θα δω και άλλες season.

Η πρώτη σαιζόν είναι συμπαθητική, το ίδιο και η δεύτερη (έχει βέβαια ένα μεγάλο + για εμάς τα αρσενικά), από την τρίτη και μετά αρχίζει να δείχνει τα δόντια της, ειδικά η τέταρτη και η έκτη σαιζόν είναι καταπληκτικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Μου άρεσε το "μεγάλο +"! :p

Αν κάποιος διαφωνεί, ας το δηλώσει τώρα, αλλιώς ας σωπάσει για πάντα

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαφωνώ!

Dexter ήθελα να δω, όχι τσόντα...

Πάντως, η δεύτερη season ήταν μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαφωνώ!

Dexter ήθελα να δω, όχι τσόντα...

Πάντως, η δεύτερη season ήταν μια χαρά :)

Μίλησα για μεγάλο +, όχι ότι αξίζει να δεις τη σειρά μόνο και μόνο για τη Lila

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάει και η 2η season...

 

Προσωπικά την ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, απείρως περισσότερο από την 1η, και τα επεισόδια κύλησαν εύκολα σαν νεράκι. Τρομερός ο χαρακτήρας της Lila και όχι μόνο για τα προφανή. Αν είναι αλήθεια ότι η σειρά "αγριεύει" από την τρίτη season και μετά, πραγματικά δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω τα επόμενα επεισόδια.

 

Btw, δεν βρήκα και ιδιαιτέρως extreme τις γυμνές σκηνές. Οκ, υπήρξε λίγο ξαφνικό, ειδικά αφού στην πρώτη season δεν υπήρχαν πονηρές σκηνές, αλλά και πάλι, δεν βρήκα κάτι τραβηγμένο. Δεν ξέρω, ίσως φταίει που παρακολουθώ True Blood και Game Of Thrones.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, η τρίτη δεν είναι τόσο καλή και πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου. Από την τέταρτη και μετά ξεκινάνε τα καλά. 

 

Όπως και να 'χει, νομίζω πως ο Nihilio δεν ανέφερε το μεγάλο + για τις γυμνές σκηνές αλλά για τη Lila ως μία πανέμορφη γυναίκα και μόνο. Αστειευόμενος φυσικά το είπε. Νομίζω πως παρερμηνεύθηκαν τα λόγια του.

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει, ξεκινάω την τρίτη season σήμερα και σύντομα θα είμαι σε θέση να την σχολιάσω και αυτή.

Αυτό που ανέφερα περί γυμνού, αναφερόταν στο σχόλιο του jjohn και όχι του Nihilio.

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά είπαμε,  ούτε κι εγώ τις βρήκα ακραίες.

Απλώς ήταν  αρκετές και, όπως λέει κι ένα ρητό, το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται κι ο παπάς :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι αραγε η μονη που ηθελα η Λιλα να πεθανει με πιο φριχτο θανατο?

Σιγουρα ειμαι η μονη που συμπαθουσε τη Ριτα παντως...

Link to comment
Share on other sites

Για άλλες γυναίκες θεατές δεν ξέρω, αλλά για εμάς τους άντρες θα ήταν δύσκολο να φανταστούμε την συγκεκριμένη ύπαρξη τεμαχισμένη/παραμορφωμένη.

Όσο για την Ρίτα, καλά, κι εγώ την συμπαθώ. Είναι τόσο "καμμένη" σαν χαραχτήρας, που δεν μπορεί να αντιληφθεί καν τον αληθινό εαυτό του Dex.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

προσφατα ανακάλυψα οτι το Dexter βασιζεται σε μια σειρα βιβλίων του jeff Linsday. Μου αρεσε αρκετα σαν σειρά και σαν ήρωας οποτε ειπα να δοκιμασω και τα βιβλία. Αυτο που ανακάλυψα ηταν πολύ ενδιαφερον. Το πρωτο βιβλιο ειναι αρκετα κοντα στο σηριαλ. Μετα ομως το θέμα ξεφευγει αρκετα.  Τα βιβλία ειναι σαφως ανωτερα (ναι φανταζομαι δεν εκπλήσεστε) αλλα δεν ανήκουν καθάρα σε αυτο που λέμε αστυνομική λογοτεχνια. Να το θέσω αλλιώς. Στο σηριαλ ο Ντεξτερ αναφέρει πολλές φορές οτι έχει εναν dark passenger μέσα του. Στα βιβλία αυτος ο dark passanger ειναι πραγματικός. Και ζεί μεσα στον Ντεξτερ. Κρίμα που αποφασισαν να μην ακολουθήσουν αυτη τη πλοκή και το πήγαν οτι για όλα φταίνε τα παιδικά του τραυματα. Πιστεύω οτι θα ειχε περισσοτερο ενδιαφέρον σαν σειρα αλλα μάλλον θεωρήσαν οτι θα ήταν αντιεμπορική και θα  εκοβε κοσμό απο το "μεινστριμ κοινο"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Την τελευταία season δεν την είχα κατεβάσει και περίμενα να την προβάλλει στην τηλεόραση. Την Παρασκευή έδειξε το τελευταίο επεισόδιο.

Τί ψυχοπλάκωμα ήταν αυτό νυχτιάτικα, ρε παιδια; Μου έκανε την καρδιά περιβόλι...

Πάντως, ένα πολύ δυνατό τέλος για μια εξαιρετική σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Dexter (2006-2013)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..