Jump to content

Έχετε τρομάξει ποτέ απο κάποιο λογοτεχνικό έργο;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Νομίζω πως ο τρόμος προκαλείται σε κάθε άνθρωπο ανάλογα με κάποια βιώματα ή κάποιους φόβους που ήδη έχει. Παράδειγμα εγώ δεν θέλω να ακούω για οτιδήποτε ιατρικό ή θα αισθανόμουν άσχημα αν ήμουν σε μια καλύβα μόνος σε κάποιο δάσος. Αν διαβάσω για τέτοια θέματα μπορώ να νιώσω φόβο. Ενώ κάποιος κάτοικος της επαρχίας που έχει μάθει στο περιβάλλον του βουνού να γελάσει άμα του το πω. Δηλαδή πιστεύω πως είναι πιο πιθανό να τρομάξεις όχι από ένα φρικτό πλάσμα από το διάστημα (τον λατρεύω τον Λάβκραφτ) αλλά με κάτι που θα ήταν πιθανό να το ζήσεις. Επίσης αν μια κατάσταση είναι κάπως αδιευκρίνιστη και κάπως μπερδεμένη μπορεί να βοηθήσει προς αυτήν την κατεύθυνση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πιο μικρός είχα τρομάξει με κάποια του Λάβκραφτ. Αλλά τα δύο βιβλία που με έκαναν να τα χρειαστώ ήταν το Αυτό του Κινγκ και το "κάτι κολασμένο έρχεται προς τα εδώ", του Μπράντμπερι. Δυστυχώς το πρώτο βιβλίο δεν θυμάμαι που το δάνεισα - και εξαφανίστηκε - και το δεύτερο το είχα πάρει δανεικό. Κάποια στιγμη πρέπει να τα ξαναπάρω, αν και το βιβλίο του Μπράντμπερι έχει σταματήσει να βγαίνει νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πιο μικρός είχα τρομάξει με κάποια του Λάβκραφτ. Αλλά τα δύο βιβλία που με έκαναν να τα χρειαστώ ήταν το Αυτό του Κινγκ και το "κάτι κολασμένο έρχεται προς τα εδώ", του Μπράντμπερι. Δυστυχώς το πρώτο βιβλίο δεν θυμάμαι που το δάνεισα - και εξαφανίστηκε - και το δεύτερο το είχα πάρει δανεικό. Κάποια στιγμη πρέπει να τα ξαναπάρω, αν και το βιβλίο του Μπράντμπερι έχει σταματήσει να βγαίνει νομίζω.

 

Νομίζω "Το Αυτό" έχει στοιχειώσει πολλά παιδικά όνειρα τελικά.  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει πολλά βιβλία τρομου, λίγα θα έλεγα καλύτερα, όμως 2 βιβλία  που πραγματικά με τρόμαξαν σε σκηνές τους είναι του Κ. Κελλη- Η σκια στο σπιτι και της Yrsa Sigurdardottir-Η εκδίκηση... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..