Jump to content

Write off #69 (Asgaroth vs Nostalgist)


aScannerDarkly
 Share

Write off #69 - Asgaroth vs Nostalgist  

12 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σάς άρεσε περισσότερο;

    • Asgaroth - Ο τελευταίος αθάνατος θνητός
    • Nostalgist - Η αυτοκτονία ενός αντιφρονούντα

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τον θάνατο τον ψάχνω και με ψάχνει από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Τον έχω βρει και μ' έχει βρει σε ουρανό και γη και θάλασσες, σε κρεβάτια και βάλτους και υπονόμους, σε ναούς και σε παλάτια, από χέρια φίλων, εχθρών, θεών, κι απ' τα δικά μου ακόμα.

 

Γι' αυτό σου λέω: θάνατος δεν είναι μάχες, πείνα, αρρώστιες, γηρατειά, δεν είναι μίσος ή αγάπη. Τα 'χω δει, τα 'χω νιώσει, τα 'χω ζήσει. Μα, όπως βλέπεις, είμαι ακόμα εδώ.

 

Θάνατος είναι να μην έχεις πια τίποτα νέο ν' ακούσεις, τίποτα καινούργιο ν' αντικρίσεις.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Καλώς ήρθατε στο write off #69. Η αποστολή σας είναι να γράψετε από μία ιστορία μέχρι 3500 λέξεις, χρησιμοποιώντας την παραπάνω εισαγωγή (οι λέξεις τής εισαγωγής αφαιρούνται από την τελική έκταση).

 

Έχετε διορία μέχρι την Πέμπτη, 07.02.2013. Η ιστορία μπορεί, φυσικά, να κινείται σε οποιαδήποτε κατηγορία του Φανταστικού. Καλές ιδέες.

 

 

Edit - Ψηφοφορία

Οι δύο ιστορίες είναι:

Ο τελευταίος αθάνατος θνητός

Η αυτοκτονία ενός αντιφρονούντα

 

Ρίχνουμε την ψήφο μας για μία από τις δύο ιστορίες μέχρι το Σάββατο 16.02.2013

Edited by aScannerDarkly
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή είναι Ηφαιστιωνική από μίλια μακριά. Είναι απίστευτη! Είναι τόσο καλή που, αν και δεν είχα ούτε χρόνο και κυρίως ούτε διάθεση να ξαναγράψω κάτι τόσο σύντομα, μου άλλαξε τη διάθεση! Θα ήθελα να προσπαθήσω, αν δεν έχει πρόβλημα ο Ηφαιστίωνας, και εννοείται: α) χωρίς να συμμετάσχω στο παιχνίδι και β) χωρίς να ανεβάσω την ιστορία μου ενώ θα τρέχει το παιχνίδι.

 

Επίσης: τώρα που ξαναδιάβασα (για δεύτερη φορά) την εισαγωγή, μόλις συνειδητοποίησα ότι (η εισαγωγή) σηκώνει ένα τεράστιο τοίχος ανάμεσα στον επίδοξο συγγραφέα και τη μηχανή παραγωγής ιδεών του. Από μόνη της αποτελεί μια μικρή ιστορία! Μεγάλη πρόκληση για όποιον προσπαθήσει να δείξει τις κρυφές πτυχές της και να σταθεί στο ύψος της εισαγωγής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, αν είναι να σου έρθει διάθεση να γράψεις ιστορία, be my guest, χαρά μου. Άσε που θα κρατήσουμε και το fan club σου ικανοποιημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θενκς, Ηφ. Ελεύθερη προς οποιαδήποτε κατεύθυνση η εισαγωγή, εμπρός για brainstorming τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι έτοιμος...τρόπος του λέγειν δηλαδή, έχω έτοιμο αυτό που θα ανεβάσω και του ρίχνω αναγνώσεις απλά σήμερα.

Ευτυχώς/Δυστυχώς με δέσμευσε η εισαγωγή και το αποτέλεσμα ήταν κάπως... ιδιαίτερο , δεν ξεπέρασα πάντως τις 1500 λέξεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα έχω τελειώσει μέσα στην Τετάρτη μέχρι Πέμπτη βράδυ είναι η διορία σωστά; Το πολύ πολύ να χρειαστώ μια μέρα αν έχω πολύ δουλειά την Πέμπτη αν και δε νομίζω. Το μόνο issue ήταν αυτό το πρώτο πρόσωπο ;)

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σήμερα πνίγηκα στη δουλειά και δε πρόλαβα να τελειώσω τελικά, είναι δυνατή η παράταση για μια μέρα μέχρι Παρασκευή βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σήμερα πνίγηκα στη δουλειά και δε πρόλαβα να τελειώσω τελικά, είναι δυνατή η παράταση για μια μέρα μέχρι Παρασκευή βράδυ;

 

όσον αφορά εμένα κανένα πρόβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά οι ιστορίες που γράφονται για διαγωνισμούς δεν πρέπει να υπάγονται σε κάποιο είδος της λογοτεχνίας του φανταστικού και να βρίσκονται στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η ιστορία του Nostalgist θα έπρεπε να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη της επιστημονικής φαντασίας (δίπλα στις δυστοπίες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η ιστορία του Nostalgist θα έπρεπε να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη της επιστημονικής φαντασίας (δίπλα στις δυστοπίες).

 

το σκέφτηκα και εγώ αλλά μου φάνηκε πώς το επιστημονικής φαντασίας παραπέμπει σε πιο εξτριμ πράγματα από το κάπως μουντό διήγημα που έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Για την παράταση που ζητάει ο Asgaroth, βεβαίως και την έχεις. Αν θέλεις το πάμε και μέχρι το Σάββατο.

 

Κατά τα άλλα, ο κανονισμός (βλ. και αρχικό ποστ) λέει ότι η ιστορία μπορεί να ανήκει σε οποιοδήποτε είδος του φανταστικού.

 

Θα διαβάσω την ιστορία του Nostalgist και θα δω. Αν είναι ΕΦ, όπως λέτε, θα μεταφερθεί στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ιστορία του Nostalgist μπορεί να γίνει δεκτή ως ΕΦ, οπότε την μεταφέρω στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη και προχωράμε κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ιστορία του Nostalgist μπορεί να γίνει δεκτή ως ΕΦ, οπότε την μεταφέρω στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη και προχωράμε κανονικά.

 

μεγσυ :first:

Link to comment
Share on other sites

Η κάλπη άνοιξε. Περάστε να ρίξετε την ψήφο σας ως το επόμενο Σάββατο 16.02.2013.

 

Τους συνδέσμους για τις δυο ιστορίες θα τους βρείτε στο αρχικό ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις ιστορίες και απέθεσα τα σχόλιά μου.

Πολύ καλές προσπάθειες και οι δύο. Πιο πρωτότυπη και πιο δύσκολη (κατά τη γνώμη μου) η προσέγγιση του Nostalgist, αλλά ίσως και γι' αυτό όχι τόσο ολοκληρωμένη όσο του Asgaroth, ο οποίος μας έδωσε μια ιστορία γέννημα-θρέμμα της εισαγωγής, χιλιοειπωμένη (πια ιδέα δεν είναι; ), αλλά με πολύ καλή εκτέλεση.

Η ψήφος μου πάει στον Asgaroth.

Καλή επιτυχία και στους δυο σας και καλή συγγραφική έμπνευση συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό με τον Nirgal, η ψήφος μου πάει στον Nostalgist, γιατί θεωρώ ότι δημιούργησε έναν πολύ ενδιαφέροντα κόσμο ο οποίος, χωρίς να διαγράφεται πλήρως και ν' αποτελεί το αντικείμενο της ιστορίας, έχει διαποτίσει την αφήγηση πάρα πολύ ωραία.

Καλή συνέχεια και στους δυο, νομίζω πως έχετε και οι δυο μια αρχή για πολύ καλές ιστορίες.

Και :hi: για την εκπληκτική εισαγωγή του Scanner. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #69 (Asgaroth vs Nostalgist)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..