Jump to content

Write off #69 (Asgaroth vs Nostalgist)


aScannerDarkly
 Share

Write off #69 - Asgaroth vs Nostalgist  

12 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σάς άρεσε περισσότερο;

    • Asgaroth - Ο τελευταίος αθάνατος θνητός
    • Nostalgist - Η αυτοκτονία ενός αντιφρονούντα

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ωραίες και οι δύο ιστορίες, και πιστεύω ότι στάθηκαν αντάξια απέναντι στη πολύ δυνατή εισαγωγή του Scanner.

 

Η ιστορία του Nostalgist, κατά τη γνώμη μου, βρίσκεται πιο κοντά στο ύφος της εισαγωγής και το κρατάει μέχρι το τέλος της ιστορίας. Υπάρχουν, βέβαια, αρκετά λαθάκια, αλλά αυτό είναι εύκολο να διορθωθεί. Αν και μ' άρεσε το ύφος του κειμένου, χάθηκα κάπως στα της υπόθεσης. Γενικά, ένιωσα πως χανόμουν και γι' αυτό ίσως να φταίνε οι πολλές περιγραφές.

 

Η ιστορία του Asgaroth ξεφεύγει κάπως από το ύφος της εισαγωγής, αλλά η ιστορία που πλάθεται στη συνέχεια έχει ενδιαφέρον και με κράτησε ως το τέλος. Ίσως να έχουμε ξανακούσει παρόμοιες ιστορίες, αλλά κι αυτή εδώ έχει τα δικά της πράγματα να πει. Δεν ξέρω και κατά πόσο βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία από άλλες μυθολογίες.

 

Η ψήφος μου πάει στον Asgaroth. Καλή επιτυχία και στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έπειτα από αρκετή σκέψη και αρκετές εναλλαγές αποφάσεων, η ψήφος μου πήγε στην ιστορία του Asgaroth.

 

Ο Nostalgist έμεινε σαφώς πιο πιστός στο ύφος της εισαγωγής, αλλά ο Asgaroth εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά την τελευταία φράση

Θάνατος είναι να μην έχεις πια τίποτα νέο ν' ακούσεις, τίποτα καινούργιο ν' αντικρίσεις.

και έπλασε μια τελείως διαφορετική από το αναμενόμενο ιστορία.

 

Καλή επιτυχία και στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Asgaroth για μένα, μιας και η ιστορία του μου φάνηκε περισσότερο ολοκληρωμένη και χρησιμοποίησε όλα τα στοιχεία τής εισαγωγής (και ίσως έχω και μια μικρή αδυναμία στο Μεσοποταμιακό υπόβαθρο που χρησιμοποίησε).

Σχόλια πάνω στην καθεμία, αργότερα.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, ξέχασα. Άσγκαροθ κι εγώ, μετά από πολλή αμφιταλάντευση. Στο τέλος με έσπρωξε προς τη μεριά του η καλύερη αξιοποίηση της εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω και εγώ Άσγκα λόγω της καλύτερης αξιοποίησης της εισαγωγής. Καλή δουλειά παιδιά. :good:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άσγκαροθ ψήφισα τελικά, μ'άρεσε καλύτερα η ατμόσφαιρα και η μυθολογία με της θεότητες.

Link to comment
Share on other sites

Άσγκα κι από μένα. Η μυθολογία πίσω απ' την ιστορία μου άρεσε, λάτρεψα τον τίτλο κι η ατμόσφαιρα ήταν τρε μπιέν.

 

Επιπλέον, προσωπικό μου κόλλημα, ενοχλήθηκα απ' τις απροσεξίες στο κείμενο του Νοστάλτζιστ. Το έχω πει πολλάκις και δεν είναι της παρούσης, αλλά με "προσβάλλει" σαν αναγνώστη αν ο συγγραφέας δεν ξοδεύει τον ελάχιστο χρόνο που χρειάζεται για μια βασική επιμέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το write off 69 έληξε, με νικητή τον Asgaroth. Συγχαρητήρια, Σπύρο!

 

 

post-1484-0-41931700-1361090274.png

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε Ασγκ, Νόσταλτζιστ και, βεβαιως, Σκαν. Και οι δύο ήταν πολύ ωραίες, προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ να επιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Asgaroth , αξιζε τη νίκη 100%, συγχαρητήρια και για την πολύ ωραία εισαγωγή που είχαμε διαθέσιμη :hi:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους, Ηφ για την τρομερή εισαγωγή, Ξενοφώντα που έπαιξες μαζί μου και όσους μας διαβάσατε. Δεν έχω ίντερνετ (μπήκα στα γρήγορα) αλλά θα επανέλθω Δευτέρα απόγευμα. Ανυπομονώ πάντως να ξαναπαίξω (Νοσταλγέ ετοιμάσου και για ρακόρ ;) ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #69 (Asgaroth vs Nostalgist)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..