Jump to content

Λουάνες - Κιάρα Καλουντζή


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Θέλω να μοιραστώ μια πολύ όμορφη παρουσίαση που έκανε η Ελευθερία Βοναπάρτη για τα βιβλία μου, στο Ovalme.net. Την ευχαριστώ θερμά και της εύχομαι κι από τη μεριά μου τα καλύτερα :)

 

Μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα πολύ όμορφο βιβλιαράκι που παραμέλησα πολύ καιρό. Κι αυτή είναι η πρώτη αμαρτία που ομολογώ. Η δεύτερη είναι πως δεν τη βρίσκω και πολύ με τα διηγήματα.

Κι οι Λουάνες είναι ακριβώς αυτό: μικρά διηγήματα που διαδραματίζονται στον ίδιο κόσμο και με κάποιον τρόπο που αποκαλύπτεται(;) στο τέλος συνδέονται μεταξύ τους. Ουσιαστικά μία-μία, οι ιστορίες επιχειρούν να αποκαλύψουν τον κόσμο των νησιών. Το πετυχαίνουν, αν και νομίζω πως θα ήθελα περισσότερες για να μπορώ να θυμάμαι τις διαφορές των μαγισσών… ή απλά γιατί έτσι. Θα ήθελα περισσότερες, ρε παιδί μου.

Anyway. Η κοσμοπλασία είναι ιδιαίτερη. Μου άρεσε ο κόσμος, με έπεισε ο μηχανισμός της μαγείας και θα θυμάμαι την ατμόσφαιρα των νησιών.

Οι ιστορίες τώρα δεν ακολουθούν ένα μοτίβο. Άλλες είναι απλές, άλλες όχι, άλλες έχουν κακό τέλος, άλλες γλυκόπικρο, άλλες καλό. Κάποιες είναι πολύ δυνατές, άλλες απλά όμορφες. Έχουν όλες καλό επίπεδο και στέκονται.

Γενικά το βιβλίο έχει επίπεδο, δεν μπορείς να βρεις χτυπητά αρνητικά εκτός ίσως απ’ το ότι δεν είναι κάτι άλλο, π.χ. μυθιστόρημα, ή έστω μεγαλύτερο. Είναι μόνο ένα σφηνάκι ενός υπέροχου κόσμου, μιας πανέμορφης πένας.

Α, ναι η πένα. Πραγματικά με έκανε να μην το χορταίνω. Το γράψιμο της Κιάρας ήταν ταιριαστό, παραμυθένιο, ατμοσφαιρικό, με πρόζα καθαρά ελληνική. Και μια περιήγηση με τέτοιο γράψιμο θα τη διάβαζα με ευχαρίστηση.

Έστω και καθυστερημένα λοιπόν, Κιάρα, συγχαρητήρια, περιμένουμε περισσότερα!

Edited by Solonor
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις 15:00, σήμερα, στον Radio Alchemy θα μιλήσουμε ζωντανά με τη Ρούλα Σκουρογιάννη για τις Λουάνες και τα Χρώματα στην Πέτρα. Μπορείτε να μας ακούσετε εδώ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..