Jump to content

Ρακόρ #8 (Lady Nina vs John82)


Ad Noctum
 Share

  

6 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • του John82
      1
    • της Lady Nina
      5

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ρακόρ #8: Lady Nina vs John82

 

To Ρακόρ #8: Lady Nina vs John82 θα περιλαμβάνει στοιχεία από τις παρακάτω παραγράφους:

 

Παράγραφος πρώτη:

''Αυτό ήταν παμπόνηρο!'' Ήμουν απασχολημένος με την ξανασυναρμολόγηση μιας πτυσσόμενης καρέκλας που είχε ξεδιπλωθεί μάλλον υπερβολικά βίαια. ''Μου φαίνεται πως κάποιος άλλος σήμανε τη λήξη αυτού του πλειστηριασμού''. Όταν έφτιαξα την καρέκλα, κάθησα πάνω της σαν Πέρσης βασιλιάς που επιθεωρεί το πεδίο μάχης.

Ο Γκέμινους είχε τυλίξει ένα παρηγορητικό μπράτσο γύρω από τους ώμους του μπράβου του. Ο μπράβος κρατούσε το μάτι του, μετά από ένα ιδιαίτερα ευθύβολο χτύπημα από μένα κατά τη διάρκεια του καυγά. Αρκετοί από τους άλλους είχαν σημάδια που θα πρήζονταν αύριο. Ήμουν κι εγώ γεμάτος μελανιές, εδώ που τα λέμε. Μου έριχναν ματιές γεμάτες με κάτι που έλπιζα πως ήταν θαυμασμός. Άρχισα να αισθάνομαι εκτεθειμένος.

''Πολύ μεγαλόσωμοι αυτοί οι τύποι. Με το μέτρο τους αγοράζεις;''

''Μόνο εσύ θα μπορούσες να πλακωθείς με τους βοηθούς μου!'' γκρίνιαξε ο Γκέμινους μέσα από σχισμένα χείλη.

 

Παράγραφος δεύτερη:

Αφού η πληγή βρισκόταν ακόμα εκεί, ήταν σχεδόν σίγουρο πως, κάνοντας τους ίδιους συνειρμούς, θα ξανάβλεπε ένα παρόμοιο όνειρο. Κάθε φορά που θα κοιμόταν, θα 'ρχόταν ο αρουραίος και ο ύπνος, αντί για λησμονιά, θά 'ταν ένα βάσανο το ίδιο άσχημο μ' αυτό που τον παίδευε όσο ήταν ξύπνιος. Ο άνθρωπος μπορούσε ν' αντέξει πολλά όσο ήταν ξύπνιος. Αλλά είχε το δικαίωμα να ξεχνάει τα πάντα όταν ερχόταν ο ύπνος. Ο ύπνος έπρεπε να 'ναι σαν το θάνατο.

 

 

Σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού, οι διαγωνιζόμενοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν πολλά ή λίγα από τα στοιχεία των παραγράφων που δίνονται αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσουν κάποια και από τις δυο παραγράφους.

 

Ο χρόνος για το ρακόρ #8 μετράει από την 1η Μαρτίου και για 10 (maximum) μέρες.

Λήξη 10 Μαρτίου μεσάνυχτα.

 

Όριο: 2000-3000 λέξεις.

 

 

Ποστάρετε εδώ την τελευταία μέρα εκτός αν είστε και οι δυο έτοιμοι νωρίτερα - οπότε μπορεί να γίνει η σχετική συνεννόηση.

 

Μετά τη λήξη του διαγωνισμού, θα ανακοινωθεί η πηγή των παραγράφων στο ίδιο τόπικ.

 

ΚΑΛΕΣ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ και στους δυο. smile.gif

 

Τα διηγήματα:

Δεσμώτης Του Εφιάλτη - John82

Στ' Αγνάντι της Ανατολής - Lady Nina

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κρύψω, όταν έπεσε αρχικά η πρόταση για Ρακόρ, ήμουν τέρμα ορεξάτος να γράψω κάτι cyberpunk. Φοβόμουν πως οι παράγραφοι θα ήταν πιο περιοριστικοί από άποψη genre και χαίρομαι αφάνταστα με τις συγκεκριμένες. Έχει αρχίσει κάτι να πλάθεται στο μυαλό μου. Ετοιμαστείτε για προσθετικά μέλη και (πιθανώς) cyberspace. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση Cyberpunk 2077, τερματισμός Deus Ex: Human Revolution και ανάγνωση Neuromancer. Είχα που είχα την ροπή προς το είδος, ήρθαν και αυτά και τσίμπησα άσχημα. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβόμουν πως οι παράγραφοι θα ήταν πιο περιοριστικοί από άποψη genre

 

Επειδή είμεθα σταμπαρισμέναι φαντασούδαι, κύριος;

 

Cyberpunk's not dead, λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμεθα σταμπαρισμέναι φαντασούδαι, κύριος;

 

Ναι, ήταν φόβος μου μπορώ να πω, αν και είχα προετοιμαστεί για ξωτικά με βιονικά μάτια, νάνους με προσθετικά μέλη κλπ. :p

Link to comment
Share on other sites

Η... ημερομηνία λήξης μήπως θα έπρεπε να είναι 1 Μαρτίου μεσάνυχτα; Τζάμπα χάρηκα μάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Φτου! Και νόμιζα πως θα'χαμε ένα μήνα και...! Δεν έχω πρόβλημα να το αφήσουμε για πρώτη Απριλίου πάντως! Καθόλου δε με χαλάει!! :p

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρετε εδώ την τελευταία μέρα εκτός αν είστε και οι δυο έτοιμοι νωρίτερα - οπότε μπορεί να γίνει η σχετική συνεννόηση.

 

Αυτό τώρα γιατί μου μοιάζει με ανέκδοτο; :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποστάρετε εδώ την τελευταία μέρα εκτός αν είστε και οι δυο έτοιμοι νωρίτερα - οπότε μπορεί να γίνει η σχετική συνεννόηση.

 

Αυτό τώρα γιατί μου μοιάζει με ανέκδοτο; :p

 

Που να ήξεραν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα συζητήσαμε με τη φίλτατη Έλενα και τα συμφωνήσαμε. Ο διαγωνισμός αυτός θα λήξει χωρίς συμμετοχή (ή θα μπει στον πάγο), εξαιτίας μου. Είχα ιδέα, ναι. Ήθελα γενικά να προσπαθήσω να γράψω, ναι. Αλλά όσο πιο πολύ πίεζα τον εαυτό μου να ασχοληθεί, τόσο πιο πολύ κολλούσα και μου χαλούσε η όρεξη. Οπότε πήρα απόφαση πως δεν θα γράψω κείμενο και προτίμησα να ασχοληθώ με άλλα πράγματα όπως ταινίες, ανάγνωση βιβλίων και παιχνίδια που μου είχαν λείψει την περίοδο του εξαμήνου στη σχολή. Ίσως, κάποια μέρα, γραφτεί αυτό που σκέφτηκα και τότε θα ανέβει. Μέχρι τότε, συγνώμη αλλά δεν έχω διάθεση να γράψω ούτε λέξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε να το πάμε μια εβδομάδα παρακάτω (ή και μιάμιση... :p) κι αν με θέλει η Έλενα, κι αν θέλει κι ο Νικολής να αναπληρώσω το κενό του, θα ήθελα να γράψω για να μην πάει χαμένο. Έχει πολύ όμορφες πραγράφους :)

 

Αγνοήστε με, απλά βιάστηκα :p

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Α, τέλεια! Έγινε και η αλλαγή στο τόπικ! Καλές μας εμπνεύσεις, Γιάννη, και καλά μας γραψίματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Έλενα.

 

Τις λίγες ώρες που μεσολάβησαν, ολοκλήρωσα ένα γενικό προσχέδιο, αρκετά αόριστο όμως, και θα κοιτάξω να το εμπλουτίσω τις δύο επόμενες ημέρες. Την Δευτέρα ευελπιστώ να έχω όσα χρειάζονται και να αρχίσω το γράψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία!

 

Εγώ είχα δουλέψει την ιδέα μια ολόκληρη νύχτα που δε με έπαιρνε ο ύπνος απ'τον βήχα (και όχι μόνο τότε, φυσικά) οπότε το υλικό νομίζω πως το'χω για να συνεχίσω. Στην πορεία, βέβαια, και στις διορθώσεις, όλο και κάποιες αλλαγές θα υπάρξουν.

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα ευελπιστώ να έχω όσα χρειάζονται και να αρχίσω το γράψιμο.

 

Δευτέρα σήμερα, ελπίζω να ξεκίνησες, ε; :irvine:

Link to comment
Share on other sites

Πού`σαι Γιάννη; Οέο; :p

 

Κανα τιζεράκι μήπως θέλετε;;;

 

Άντε, να ανάψουν επιτέλους τα αίματα σ`αυτό το τόπικ!! :death:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε παίδες. Σιωπώ, αλλά δεν τεμπελιάζω.

Έχω γράψει περίπου το 1/4 της ιστορίας(ουσιαστικά εμπλουτίζω πια τον σκελετό που κατέστρωσα του ΣΚ) και με αυτούς τους ρυθμούς θα έχω τελειώσει την Τετάρτη(άντε το πολύ την Πέμπτη). Έπειτα δυο-τρεις ημέρες για χτένισμα και σουλούπωμα και θα είμαι έτοιμος στην ώρα μου.

 

Εσύ πως τα πας Έλενα;

Link to comment
Share on other sites

χαχα Σε αντίθεση με μένα που μιλώ, μα τεμπελιάζω! Εντάξει, μη βαράτε, δεν τεμπελιάζω ακριβώς, απλά σήμερα δεν έχω γράψει ούτε λέξη μέχρι τώρα.

 

Δεν υπάρχει όμως λόγος ανησυχίας. Είμαι στην αρχή της δεύτερης από τις πέντε - όπως τις υπολογίζω - σκηνές και το καλό είναι πως μέσα στο μυαλό μου υπάρχει ολοκληρωμένη η ιστορία. Επομένως, μόλις βρω χρόνο να στρωθώ - από αύριο το πρωί κατά πάσα πιθανότητα, ίσως και νωρίτερα - νομίζω πως η ιστορία θα μου βγει ωσάν νεράκι. Οπότε μετά θα έχω και άπλετο χρόνο για την επίπονη πλην απαραίτητη διαδικασία των διορθώσεων.

 

Για να σας προϊδεάσω λίγο, το διήγημα θα είναι κλασικό φάνταζυ. Και ο τίτλος αυτού; Στ`Αγνάντι της Ανατολής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το διήγημα θα είναι κλασικό φάνταζυ. Και ο τίτλος αυτού; Στ`Αγνάντι της Ανατολής

 

Χε χε χε χε

*τρίβει χέρια*

Link to comment
Share on other sites

Κάτι περισσότερες από 1600 λέξεις η σημερινή συγκομιδή και με βλέπω να τελειώνω νωρίτερα από ότι είχα αρχικά υπολογίσει.

 

Τόσο το καλύτερο. Θα έχω και περισσότερες ημέρες για τις διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά, η ιστορία μου ολοκληρώθηκε στις 3030 λέξεις. Από αύριο θα αρχίσει η διαδικασία των διορθώσεων, προσθαφαιρέσεων κλπ, καθώς και η εύρεση ενός πιασάρικου τίτλου.

 

Lady, εσύ πως τα πας; Στρώθηκες ή ακόμα τεμπελιάζεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειος!

 

Αχ, μ`έπιασες... Δυνάμεις που ήταν υπεράνω των δικών μου κατάφεραν να με αποτρέψουν και σήμερα από το γράψιμο. Μέχρι τώρα. Γιατί τώρα στρώνομαι! Τρέχω, τρέχω, λέμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #8 (Lady Nina vs John82)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..