Jump to content
markellos

Star Trek new Voyages Phase II: Ποια είναι η γνώμη σας?

Recommended Posts

markellos

Καλησπέρα σας, έχω κάνει link στο συγκεκριμένο σημείο του επίμαχου επεισοδίου.

Έπεσα πάνω του ψάχνοντας για κάποιο επεισόδιο Star Trek να μου κάνει συντροφιά στη νυχτερινή δουλειά...

Ποια είναι η άποψη σας? Παρακαλώ με επιχειρήματα. Για να μην παρεξηγηθώ η αναφορά μου δεν περιέχει κανενός είδους εμπάθεια ή ρατσιστική προσέγγιση.

Να τονίσω ότι δεν θέλω να πάρω θέση, απλά ρωτώ για τη συγκεκριμένη σειρά. Είχα ακούσει ότι υπήρχε ένα νομοθετικό πλαίσιο στην Αμερική για gay σκηνές κλπ. Έχει αλλάξει? Είναι υποχρεωτικό πια σε μια σειρά να καλύπτεις όλες τις ερωτικές προτιμήσεις?

Πραγματικά δεν έχω ΗΘΙΚΗ άποψη για το θέμα (και να είχα μάλλον θα την κρατούσα για τον εαυτό μου). Άνοιξα θέμα προς συζήτηση, σχετικά με το νομοθετικό/ηθικό πλαίσιο σε σειρές που απευθύνονται σε ανήλικο κοινό.

Συγχωρήστε με αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, είμαι νέος στο forum (πάντως το έψαξα στο search και δεν βρήκα ή δεν είδα παλιότερο post)

Edited by markellos

northerain

What are you talking about?

karatasiospa

καταρχην αυτο που ειδες ειναι απο fan series και συγκεκριμενα το star trek new voyages η phase ii δεν ειναι απο επισημη σταρ τρεκ σειρα. Το αναφερω καθαρα πληροφοριακα ωστε να γνωριζεις για τι ακριβως συζητας.

nikosal

χαχα πλάκα έχει, αλλά το ήθελα με Κλίνγκονς.

markellos

Ευχαριστώ πολύ karatasiospa για την πληροφορία.

Ποιο είναι το νομοθετικό πλαίσιο της χρήσης λογοτύπων μουσικής και της σεναριακής ιδέας, γνωρίζεις?

Edited by markellos

northerain

Το θέμα του τοπικ είναι ότι στη σειρά υπάρχουν 2 γκέι?

markellos

Όχι με τον τρόπο που το λες, και αυτό έλπιζα να είχε γίνει ήδη σαφές. Όταν λέω πως δεν υπάρχει εμπάθεια στο post μου το εννοώ.

Ξαναδιαβάστε σας παρακαλώ τη διατύπωση, γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα.

Το πρώτο σκέλος της ερώτησής μου απαντήθηκε ήδη από το μέλος karatasiospa. Το δεύτερο σκέλος όχι.

Και αν θέλετε να προχωρήσουμε λίγο την κουβέντα

- ΑΝ και δεν ήταν αυτή η ερώτησή μου, εγώ ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος για το νομοθετικό πλαίσιο -

δεν άνοιξα θέμα για το αν υπάρχουν στη σειρά 2 gey, υπάρχει όμως ο προβληματισμός για το αν πρέπει να υπάρχουν στη συγκεκριμένη σειρά, κυρίως γι' αυτό που υποτίθεται ότι είναι.

Φίλε northerain πες την άποψη σου σε παρακαλώ, μην μου το επιστρέφεις σαν κατηγορία. Και θεωρώ πως δεν είναι ανάξιο λόγου το ότι ρώτησα, ούτε κάποιο ταμπού που δεν πρέπει να συζητάμε.

Είδα κάτι που δεν μου ταίριαξε στην εικόνα που είχα για τη συγκεκριμένη σειρά, αυτό είναι όλο. Και θεωρώ πως είναι μια σειρά που απευθύνεται και σε ανήλικο κοινό. Πιθανόν να μου φαινόταν περίεργο και αν έβλεπα ερωτική περίπτυξη straight ζευγαριού επί 10 λεπτά σε σειρά που υποτίθεται ότι έχει άλλο θέμα. Δεν έχω προκαταλήψεις, απλά δεν μου φάνηκε τίμιο από τη μεριά του σκηνοθέτη, σεναριογράφου με τον τρόπο που αποδόθηκε. Μου φάνηκε δηλαδή ΑΣΧΕΤΟ.

Α, και κάτι ακόμα: Ήθελα να διορθώσω τον τίτλο του ποστ σε κάτι πιο κατανοητό, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (ή δεν ξέρω πως γίνεται). Με το "Τι είναι αυτό??" εννοούσα ακριβώς αυτό που μου απάντησε το μέλος karatasiospa.

Edited by markellos

northerain

Όχι με τον τρόπο που το λες, και αυτό έλπιζα να είχε γίνει ήδη σαφές.

υπάρχει όμως ο προβληματισμός για το αν πρέπει να υπάρχουν στη συγκεκριμένη σειρά, κυρίως γι' αυτό που υποτίθεται ότι είναι.

Δεν είναι αυτό που λέω, είναι ακριβώς αυτό που λέω?

Γιατί να μην υπάρχουν γκέι στη σειρά? Είναι ''άσχετοι'' οι γκέι επειδή εσύ δεν είσαι? Από πότε είναι το Σταρ Τρεκ παιδική σειρά?

markellos

Αν παρεξηγήθηκες να υπάρχουν όσοι θέλεις. Τιμή μου που δεν είμαι.Τιμή τους και κάποιοι που είναι. Κλείνω εδώ την κουβέντα γιατί προφανώς διαβάζεις τα μισά από όσα γράφω και η διάθεσή σου είναι γενικά επιθετική.

Φόρουμ δεν είναι εδώ? Δεν υποτίθεται ότι ανταλλάζει ο κόσμος απόψεις? Αν έχεις άποψη για το θέμα γιατί δεν την γράφεις και επιτίθεσαι προσβλητικά σε κάποιον που μιλάς για πρώτη φορά?

Edited by markellos

markellos

Και πού'σαι παλικάρι, το "ανήλικο" δεν είναι συνώνυμο του "παιδικό".

Αν γνωρίζεις

Α) για το νομοθετικό πλαίσιο σχετικά με την απόδοση gay ερωτικών σκηνών σε σειρές τηλεοπτικής προβολής

Β) για τα δικαιώματα χρήσης λογοτύπων, μουσικής και σεναριακής ιδέας του Star Trek

με ενδιαφέρει να σε ακούσω.

Αν όχι, γράφεις σε λάθος ποστ.

Διγέλαδος

:mf_surrender: Ψυχραιμία!

Όταν κάποιες πολιτείες αρχίζουν και επιτρέπουν τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων γιατί να κρύβεται αυτό από τα τηλεοπτικά δίκτυα;

Πέρα από αυτό όμως νομίζω η ερώτηση δεν είναι σωστά εστιασμένη. Δεν είναι το θέμα αν επιτρέπεται μια τηλεοπτική σειρά να έχει οποιοδήποτε "ακατάλληλο" υλικό, αλλά αν το τηλεοπτικό δίκτυο επιτρέψει στη σειρά να προβάλει το επεισόδιο. Όπως για παράδειγμα στην Ελλάδα μπορεί να δείχνανε κάτι τέτοιο μετά τις 12 για παράδειγμα (αφού παραπιανόντουσαν κάποιοι). Γενικά νομίζω κάποια τηλεοπτικά δίκτυα στην Αμερική δείχνουν τα πάντα χωρίς να τους νοιάζει όπως το HBO.

Τώρα σε σχέση με την επ. φαντασία και το όνομα "star trek" μου φαίνεται λίγο παράξενο να ακούω αν μπορούν να δείξουν μια σκηνή που θεωρείται τώρα ταμπού. Μα είναι το μέλλον! Όλα μπορούν να συμβούν. Εδώ πέρα έχουν δείξει τον Κερκ να έχει σεξουαλικές σχέσεις με εξωγήινες, εκεί θα κολλήσουμε;

markellos

:mf_surrender: Ψυχραιμία!

Όταν κάποιες πολιτείες αρχίζουν και επιτρέπουν τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων γιατί να κρύβεται αυτό από τα τηλεοπτικά δίκτυα;

Πέρα από αυτό όμως νομίζω η ερώτηση δεν είναι σωστά εστιασμένη. Δεν είναι το θέμα αν επιτρέπεται μια τηλεοπτική σειρά να έχει οποιοδήποτε "ακατάλληλο" υλικό, αλλά αν το τηλεοπτικό δίκτυο επιτρέψει στη σειρά να προβάλει το επεισόδιο. Όπως για παράδειγμα στην Ελλάδα μπορεί να δείχνανε κάτι τέτοιο μετά τις 12 για παράδειγμα (αφού παραπιανόντουσαν κάποιοι). Γενικά νομίζω κάποια τηλεοπτικά δίκτυα στην Αμερική δείχνουν τα πάντα χωρίς να τους νοιάζει όπως το HBO.

Τώρα σε σχέση με την επ. φαντασία και το όνομα "star trek" μου φαίνεται λίγο παράξενο να ακούω αν μπορούν να δείξουν μια σκηνή που θεωρείται τώρα ταμπού. Μα είναι το μέλλον! Όλα μπορούν να συμβούν. Εδώ πέρα έχουν δείξει τον Κερκ να έχει σεξουαλικές σχέσεις με εξωγήινες, εκεί θα κολλήσουμε;

Alex σε ευχαριστώ πολύ για την τεκμηριωμένη και πολιτισμένη απάντησή σου :)

Σχετικά με τα τηλεοπτικά δίκτυα που λες, για παράδειγμα το youtube προβάλει χωρίς προειδοποίηση ηλικίας (αν και νομίζω κάτι πήρε το μάτι μου τελευταία πχ για explicit violence warning)

Για μένα δεν είναι ταμπού, γι' αυτό και άνοιξα θέμα. Όταν όμως δεν έχουμε ταμπού για κάτι (από όποια μεριά και να το δεις) το συζητάμε.

Edited by markellos

Διγέλαδος

Να προσθέσω μια προσωπική μου γνώμη:

Ελπίζω κάποια στιγμή να μην χρειαζόμαστε να κάνουμε τέτοιες ερωτήσεις. Ειδικά για την ομοφυλοφιλία που είναι από τα πιο άδικα (και ξεπερασμένα;) ταμπού για κάτι υπαρκτό.

Και ένα μπράβο στο Σταρ Τρεκ που προωθεί τέτοια άποψη :)

• Like 1

markellos

Alex, κάποιοι λένε πως δεν υπάρχουν λάθος ερωτήσεις αλλά λάθος απαντήσεις.

Ο λόγος που ρωτώ για τα δικαιώματα χρήσης υλικού Star Trek έχει να κάνει με το ότι θα ήθελα να ανεβάσω στο μέλλον μια θεατρική παράσταση Star Trek :) Τώρα αν θα έχει gay σκηνές ή όχι... δεν ξέρω, μπορεί να πόσταρα και για δημοσκόπηση (παίρνετε από χιούμορ, έτσι?)

Και εξάλλου το να ρωτάς για το νομοθετικό πλαίσιο, δεν είναι κακό, είναι? Δεν έγραψα πουθενά αν με ενοχλεί που είδα gay σκηνή, είπα δειλά δειλά μόνο ένα προβληματισμό μου για το ότι δεν μου ταίριαζε με την εικόνα που είχα εγώ για τη σειρά. Αν πόσταρα μια straight ερωτική σκηνή και παρατηρούσα το ίδιο, θα είχε το ποστ μου την ίδια αντιμετώπιση??

Edited by markellos

northerain

Εξ' αρχής προσπαθώ να καταλάβω τι ρωτάς. Όταν λες ότι δεν σου φάνηκε τίμιο να φιλιούνται 2 άντρες στο Σταρ Τρεκ, τι ακριβώς εννοείς?

Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο. Μόνο στην Ελλάδα βγάζουν σειρές από τον αέρα επειδή φιλήθηκαν δυο άντρες. Θα πρέπει το φιλί μεταξύ άντρας και γυναίκας να είναι το ίδιο μεταξύ άντρα και άντρα. Γιατί ένα παιδάκι μπορεί να δει ετερόφυλους να φιλιούνται και όχι ομοφυλόφιλους?

• Like 1

karatasiospa

1)το δικαιωμα χρησης του ορου σταρ τρεκ και συναφων το εχουν η paramount και cbs οι οποιες ανεχονται την χρηση τους σε fan series αρκει να μην βγαινει κερδος απο αυτες

2) η συγκεκριμενη σκηνη ανηκει στο επεισόδειο blood and fire το οποιο αρχικα ειχε γραφτει για το TNG και ο ροντενμπερρυ το ειχε εγκρινει αλλά το εκοψε η paramount και τελικα γυριστηκε προπερσι απο την fan series start rek new voyages

Edited by karatasiospa

markellos

George βγάλε σε παρακαλώ από το μυαλό σου ότι μιλάς με ένα πουριτανό ιεροεξεταστή ομοφυλοφίλων και συνεχίζουμε την κουβέντα.

Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Edited by markellos

karatasiospa

1)το δικαιωμα χρησης του ορου σταρ τρεκ και συναφων το εχουν η paramount και cbs οι οποιες ανεχονται την χρηση τους σε fan series αρκει να μην βγαινει κερδος απο αυτες

2) η συγκεκριμενη σκηνη ανηκει στο επεισόδειο blood and fire το οποιο αρχικα ειχε γραφτει για το TNG και ο ροδδενβερρυ στο ειχε εγκρινει αλλά το εκοψε η paramount και τελικα γυριστηκε προπερσι απο την fan series start rek new voyages

το ξαναποσταρω για να το δειτε

melkiades

Aν όντως το θέμα είναι οι παραπάνω δύο απορίες σου για την πρώτη με ένα χονδοειδές ψάξιμο βρήκα αυτό:

http://en.wikipedia....e_rating_system

που με ένα πρόχειρο πάλι ψαξιματάκι αναφέρεται σε σκηνές σεξ γενικά, όπως είναι λογικό, χωρίς να ασχολείται με το φύλο σε καμία περίπτωση, όπως είναι πάλι απόλυτα λογικό.

Για τη δεύτερη σου απάντησε ο Παναγιώτης οπότε, φαντάζομαι, ότι σε έχει καλύψει.

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να αλλάξεις τον τίτλο του τόπικ σου γιατί όπως καταλαβαίνεις με το "Τι είναι αυτό??" (με δύο ερωτηματικά, κάτι του στυλ "Τι αντίκρισαν τα ματάκια μου??") δείχνεις να παίρνεις κάποια συγκεκριμένη θέση επί του θέματος.

Edited by melkiades

aScannerDarkly

Ήθελα να διορθώσω τον τίτλο του ποστ σε κάτι πιο κατανοητό, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (ή δεν ξέρω πως γίνεται). Με το "Τι είναι αυτό??" εννοούσα ακριβώς αυτό που μου απάντησε το μέλος karatasiospa.

Αν θέλεις να αλλάξεις τον τίτλο, μπορείς να πατήσεις REPORT και να ζητήσεις, μ' αυτόν τον τρόπο, από κάποιον διαχειριστή να αλλάξει τον τίτλο, αναφέροντας τι τίτλο θα ήθελες να βάλεις.

markellos

Chrysa σε ευχαριστώ, έχεις δίκιο για τον τίτλο, ενώ προσπάθησα να συντάξω το μήνυμα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα, τον τίτλο δεν με άφηνε να τον αλλάξω.

Θα πω δύο λόγια, τελευταία γιατί πραγματικά κάναμε την τρίχα τριχιά.

Κύριοι και κυρίες του φόρουμ, ξέρετε τι δεν καταλαβαίνω? Το πρόσωπο της ισοπεδωτικής και ρατσιστικής απλοποίησης που ενώ κάποτε - και κακώς - έριχνε τα βέλη στο εντός εισαγωγικών "μη φυσιολογικό", τώρα κατακεραυνώνει στην κάθε ευκαιρία το εντός εισαγωγικών "φυσιολογικό". Και ο ένας λάθος δρόμος, αλλά και ο άλλος επίσης.

Δεν έγραψα αυτό το ποστ για να εκφράσω τη γνώμη μου για την ομοφυλοφιλία, έχω άποψη αλλά τη μοιράζομαι με τους φίλους μου και μόνο. Αλλά για την πατρότητα της σειράς και το πλαίσιο που λειτουργούν αντίστοιχα θέματα.

Το "Τι είναι αυτό??" αναφέρεται σε ΟΛΗ τη σειρά ΚΑΙ στη συγκεκριμένη σκηνή. Δεν μου αρέσει ρε παιδιά (σόρυ για το ρε, σχήμα λόγου:) πως να το κάνουμε? Γιατί πιστεύω πως η συγκεκριμένη σκηνή είναι εκτός κλίματος του προτύπου Star Trek που έχω σχηματίσει στο μυαλό μου. Του δικού μου προτύπου. Στο δικό μου μυαλό. Δεν έχει να κάνει ούτε με gay ούτε με straight. Είδα συνολική αισθητική που δεν μου άρεσε. Είδα επεισόδιο που έχει γραφτεί από τον παραγωγό και όχι από τον σεναριογράφο, για να προκαλέσει, να φέρει views. Η προσέγγισή του από πλευράς marketing είναι προκλητικά εμφανής.

Αυτό δεν είναι άξιο θέμα συζήτησης για ανθρώπους που μπορούν να ανταλλάξουν πολιτισμένα απόψεις? Όταν ξεκίνησα το ποστ, δεν είχα ολοκληρωμένη άποψη, η αντίδρασή μου ήταν αυθόρμητη.

Αλλά τώρα που ξαναδιαβάζω το αρχικό μου πόστ - Που είναι στη διάθεση όλων - διαπιστώνω πως δεν περιέχει τίποτα το προσβλητικό ή προκλητικό από μέρους μου.

Όντως με ενδιαφέρει (μελλοντικά) το ενδεχόμενο πραγματοποίησης θεατρικού sci-fi, και αυτός είναι ο λόγος της έρευνάς μου.

Κύριοι, κυρίες, φίλοι, έχω και άλλες δουλειές να κάνω, όπως και οι περισσότεροι από εσάς εξ' άλλου. Οι πληροφορίες που μου δόθηκαν από συνετούς φίλους με κάλυψαν.

Aν όντως το θέμα είναι οι παραπάνω δύο απορίες σου για την πρώτη με ένα χονδοειδές ψάξιμο βρήκα αυτό:

http://en.wikipedia....e_rating_system

που με ένα πρόχειρο πάλι ψαξιματάκι αναφέρεται σε σκηνές σεξ γενικά, όπως είναι λογικό, χωρίς να ασχολείται με το φύλο σε καμία περίπτωση, όπως είναι πάλι απόλυτα λογικό.

Για τη δεύτερη σου απάντησε ο Παναγιώτης οπότε, φαντάζομαι, ότι σε έχει καλύψει.

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να αλλάξεις τον τίτλο του τόπικ σου γιατί όπως καταλαβαίνεις με το "Τι είναι αυτό??" (με δύο ερωτηματικά, κάτι του στυλ "Τι αντίκρισαν τα ματάκια μου??") δείχνεις να παίρνεις κάποια συγκεκριμένη θέση επί του θέματος.

northerain

Ευτυχώς που κάποιοι προστατεύουν το φυσιολογικό, είχα αρχίσει να ανησυχώ και εγώ για την κατάσταση.

karatasiospa

το συγκεκριμενο επεισοδειο το εχει γραψει σεναριογραφος γνωστος για την δουλεια του στο τρεκ ο david gerold και όχι καποιος παραγωγός

Spock

Να παραθέσω απλά σαν γεγονός ότι ήδη στο Star Trek: Deep Space Nine έχουν υπάρξει δύο φιλιά μεταξύ γυναικών. Θα ήθελα να μάθω την άποψή σου για εκείνα, markellos - δεν ειρωνεύομαι, ρωτάω σοβαρά.

Edited by Spock