Jump to content

33ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Στοίχειωμα


Nienor
 Share

Recommended Posts

Μαζεύω τις δηλώσεις σας :hi:

 

 

Blast from the past.

Εννοείται πως αυτή τη φορά θα συμμετάσχω

Nihilios

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσω αυτό.

Naroualis

 

:yessir: Και εγω εδω.

Laas

*αγνοώ τη δεύτερη δήλωση, δε μου αρέσει :p

 

Εδώ θα πάρω εγώ μέρος, τι λες τώρα ...

Robin (φαντάζομαι ότι δεν το ξέχασε κανείς!)

 

Θα γράψω. Σίγουρα. Δεν υπάρχει περίπτωση.

Cassandra Gotha

 

Υπέροχο θέμα, μου ήρθε ήδη ιδέα...

Lady Nina (βλέπετε έτσι, ό,τι δε μου αρέσει το κόβω στο μοντάζ :p)

 

Ωραίο το θέμα, νομίζω πως θα πάρω μέρος.

Deus Misereatur

 

Έχω ξεκινήσει ένα προσχέδιο μιας ιστορίας για τον διαγωνισμό

Airbourne

 

Οπότε δεν ξέρω αν έβγαλε κάποιο νόημα ο διάλογος, αλλά θα το γράψω.

Sonya

 

Τρώγομαι πολύ να συμμετέχω.

Σουσαμένια Άνοιξη

 

εγώ έχω το plot twist

jjon

 

Άλλος κανείς για τη βάρκα μας?

 

 

Υ.Γ. Θυμηθείτε να μην ξεπεράσετε τις 3.000 λεξούλες εεεεε? :) Τέλεια αγαπημένοι μας συμφορουμήτες. :friends:

Edited by Nienor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωρέ, η Βάσω είπε ότι δε θα λάβει μέρος, όχι εγώ.

 Ξέχασες και αυτό, που δε δηλώνει ακριβώς πρόθεση συμμετοχής, αλλά υπονοεί (χεχεχουχου). 

 

Να ρωτήσω κάτι: γιατί λέμε "σύντομη ιστορία" και όχι "διήγημα"; Η φράση "short story" είναι μετάφραση της λέξης "διήγημα", επειδή στα αγγλικά δε λέγεται με μία μόνο λέξη. Οπότε το "σύντομη ιστορία" είναι ένας εντελώς άχρηστος αγγλισμός. Υπάρχει κανένας λόγος να λέμε το διήγημα "σύντομη ιστορία";

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός του robin χακεύτηκε ... χαχα :roflmao:

Άσ' τα αυτά. Δεσμεύτηκες γραπτώς.

 

Κέλλυ, νομίζω ότι δε χρησιμοποιείται η λέξη "διήγημα" στον τίτλο, γιατί κάνει ωραία παρήχηση του σίγμα έτσι: Σύντομη Σουφουφίτικη ιΣτορία.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο λογαριασμός του robin χακεύτηκε ... χαχα :roflmao:

Άσ' τα αυτά. Δεσμεύτηκες γραπτώς.

 

Κέλλυ, νομίζω ότι δε χρησιμοποιείται η λέξη "διήγημα" στον τίτλο, γιατί κάνει ωραία παρήχηση του σίγμα έτσι: Σύντομη Σουφουφίτικη ιΣτορία.

 

 

Θεοί, το είχα ξεχάσει αυτό!  :roflmao:  Αχ, ωραία είναι στον επετειακό!

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Εξωτερικός ψυχισμός robin :roflmao: (χαχα δεν τον γλιτώνουνε τον οφθαλμίατρο...)

Εσωτερικός ψυχισμός robin :ranting: (που να πάρει, με παγιδέψανε ... θα τους δείξω εγώ...)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα είδα το Διαγωνισμό....

 

Ιδέα έχω.

Χρόνο δεν έχω. 

Αλλά θα προσπαθήσω.

 

(Αν στοιχειώσω το θέμα που έχετε εδώ είμαι μέσα;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώστονα κι ας κοντεύουμε να τον ξεχάσουμε, χαχα :) Για στοίχειωσε να δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Για έμπνευση, ένα στοιχειωμένο gothic τραγουδάκι,

O.T.
και μια ερμηνεία που στέλνει τον Carl McCoy κλαίγοντας στη μαμά του.

 

Συμβουλή: ακούστε χωρίς να βλέπετε. Η επιλογή των εικόνων είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν. Έχει καλό ήχο όμως.

 

 

http://youtu.be/_4YJGzr-beg

 

 

Έχω μια τίγρη μέσα μου, άγρια λιμασμένη
π’ όλο με περιμένει
κι όλο την καρτερώ,
τηνε μισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει,
μα ελπίζω να φιλιώσει
καιρό με τον καιρό.

Έχει τα δόντια στην καρδιά, τα νύχια στο μυαλό μου
κι εγώ για το καλό μου
για κείνη πολεμώ
κι όλου του κόσμου τα καλά με κάνει να μισήσω,
για να της τραγουδήσω τον πιο βαρύ καημό.

Όρη, λαγκάδια και γκρεμνά με σπρώχνει να περάσω,
για να την αγκαλιάσω
στον πιο τρελό χορό,
κι όταν τις κρύες τις βραδιές θυμάται τα κλουβιά της,
μου δίνει την προβιά της
για να τηνε φορώ.

Καμιά φορά απ’ το πιοτό πέφτομε μεθυσμένοι,
σχεδόν αγαπημένοι,
καθείς να κοιμηθεί
και μοιάζει ετούτη η σιωπή με λίγο πριν την μπόρα,
σαν τη στερνή την ώρα
που θα επιτεθεί.

 

 

 

 

 

Edited by Big Fat Pig
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω, (έχω ξεκινήσει, κανονικά, όχι μόνο σημειώσεις και κουβέντες και "θα" ), βρίσκομαι ακόμα στην αρχή και πιστεύω ότι θα πάει καλά. Αν δεν μου βγάλει κανένα πρόβλημα, γιατί ξέρετε, στην πορεία τα βγάζουν, θα το έχω τελειώσει πριν τη διορία (μαζί με το σουλούπωμα εννοώ).

post-1837-0-04931300-1366982049.jpg

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Πριν από κανένα μήνα πόσταρα την ιστορία 'the Angel of Retribution' με θέμα την κατάληψη της ηρωίδας μου απο ένα πνεύμα επιβολής θείας τιμωρίας. Νομίζω μου είναι δύσκολο να γράψω κάτι καλύτερο με θέμα το στοιχειωμα, οπότε θα απέχω. Έυχομαι πρωτότυπα στοιχειά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις κριτικές μου των 100+ λέξεων:

 

http://community.sff.gr/topic/7277-%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82/

http://community.sff.gr/topic/14915-voodoo/

http://community.sff.gr/topic/15039-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%B8%CE%AC%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/

 

για την συμμετοχή στον διαγωνισμό οψόμεθα, αλλά ας έχω την οπσιόν, μη τρέχω να σχολιάζω τελευταία στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα την ιστορία μου. Μου μένει να γράψω τις κριτικές. Θα ακολουθήσει μια διόρθωση και ένα ράψιμο ξήλωμα όπου χρειάζεται. Ελπίζω να πέτυχα τον σκοπό της συγγραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, σε λίγες μέρες, θα σας μιλήσω για Μια Χούφτα Σπαράγγια.

 

post-1837-0-82336700-1367304414.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση να μη συμμετέχω τελικά. Το κείμενο που έγραψα θα μπεί στις τρομακτικές ιστορίες. Μου άρεσε πολύ όμως η όλη φάση του να γράψεις κάτι κατα παραγγελία, έστω και με συγκεκριμένα στοιχεία. Εδώ θα είμαστε όμως, θα γίνουν και άλλοι διαγωνισμοί. Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση να μη συμμετέχω τελικά. Το κείμενο που έγραψα θα μπεί στις τρομακτικές ιστορίες. Μου άρεσε πολύ όμως η όλη φάση του να γράψεις κάτι κατα παραγγελία, έστω και με συγκεκριμένα στοιχεία. Εδώ θα είμαστε όμως, θα γίνουν και άλλοι διαγωνισμοί. Καλή συνέχεια σε όλους.

 

 

Δεν βρίσκω τον λόγο ένα φάντασυ έργο να μην περιέχει και το στοιχείο του τρόμου. Πριν το κάνεις και δεν λάβεις μέρος στον διαγωνισμό σκέψου καλά. Ένα έργο φαντασίας μπορεί να περιλαμβάνει και τρόμο, αρκεί ο τρόμος να μην "καπελώνει" την ιστορία. Ακόμη και στα παραμύθια που λέμε στα παιδιά μας έχει τρόμο μέσα. Ο κακός λύκος που τρώει την γιαγιά στην κοκκινοσκουφίτσα, η παιδοφάγα μάγισσα κανίβαλος στον Χάνσελ και την Γκρέτελ, το ξερίζωμα της καρδιάς που διέταξε η κακιά βασίλισσα στην Χιονάτη και πολλά ακόμη παραδείγματα.

 

Εξάλλου το θέμα "στοίχειωμα" από μόνο του φέρνει το αίσθημα του φόβου. 

 

Αρκεί φυσικά το έργο σου να είναι φαντασίας και όχι τρόμου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα παρακάτω σημαίνουν ότι θα παίξω.

 

 

 

 

 

Και, Airbourne, όπως λέει ο Drake: σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα παρακάτω σημαίνουν ότι θα παίξω.

 

ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΥ;;; :shok:  Να λιποθυμήσω; Να πάω να τσεκάρω αν στη θέση του ονόματος του σκηνοθέτη του Star Wars άρχισε να γράφει "Χατζηγιώργης";

Link to comment
Share on other sites

Όνομα Συγγραφέα: Μποσκαίνος Δημήτρης

Είδος: τρόμος

 

θα ήθελα να συμπεριληφθεί στο διαγωνισμό με θέμα το ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ, είναι εφικτό? μπορείς κάποιος να βοηθήσει?

Την ιστορία δεν την διάβασα, αλλά αν είναι τρόμου (την έβαλες στη βιβλιοθήκη τρόμου) τότε δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στις ιστορίες του διαγωνισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας έχω και εγώ την οψιόν και για την ιστορία μου αναμένω την ετυμηγορία. Πιστεύω αύριο θα ξέρω περισσότερα. Έτσι έχω σχολιασμούς στις εξής ιστορίες :

 

http://community.sff.gr/topic/15113-%CE%BF-%CE%B4%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%83/

 

http://community.sff.gr/topic/15010-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B1/

 

http://community.sff.gr/topic/14965-%CF%83%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B8%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να ξενερώσω κανέναν ή ν' ακουστώ κακιά και τα λοιπά, ο διαγωνισμός αφορά ιστορίες φάντασι. Όχι φαντασία ή ευρύτερο φανταστικό (fiction), αλλά φάντασι. Ιστορίες που να ανήκουν στην βιβλιοθήκη "φάντασι", όχι "ΕΦ" ή "Τρόμο" ή "Διάφορες Ιστορίες". Νομίζω ότι είμαστε όλοι ενήλικοι, ας μην ξαναρχίσουμε για νιοστή φορά την κουβέντα "πώς ορίζεται το φάντασι".

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να ξενερώσω κανέναν ή ν' ακουστώ κακιά και τα λοιπά, ο διαγωνισμός αφορά ιστορίες φάντασι. Όχι φαντασία ή ευρύτερο φανταστικό (fiction), αλλά φάντασι. Ιστορίες που να ανήκουν στην βιβλιοθήκη "φάντασι", όχι "ΕΦ" ή "Τρόμο" ή "Διάφορες Ιστορίες". Νομίζω ότι είμαστε όλοι ενήλικοι, ας μην ξαναρχίσουμε για νιοστή φορά την κουβέντα "πώς ορίζεται το φάντασι".

 

 

θυμάσαι μια φορά τα παλιά χρόνια σε έναν παλιό διαγωνισμό που είχε ξαναγίνει παρόμοια συζήτηση; 

Σου είχα στείλει ένα διήγημα να μου πεις να είναι φάντασυ ή τρόμου και μου είπες ότι είναι τρόμου. Εκ των υστέρων βέβαια και με βάση τα διηγήματα που διαγωνίστηκαν εκεί, ήταν μέσα σε αυτά που ήταν και εντός θέματος και εντός είδους. Μάλιστα σε εκείνον τον διαγωνισμό είχε κερδίσει νομίζω διήγημα από μίξη ειδών (η έπαιξε στην τριάδα...κάτι τέτοιο).

 

Χωρίς παρεξήγηση Χριστίνα, ο διαγωνισμός διοργανώνεται από την Trilian και την Nienor. Μπορούν να συντονίσουν τον διαγωνισμό νομίζω, έχουν την εμπειρία. Κι αν κάποιος ξεφύγει από το είδος (όπως εννοεί καθένας το είδος στο κεφάλι του), άσε τα μέλη που ψηφίζουν να αποφασίσουν, μην προκαταβάλεις τον κόσμο.

 

Ξενέρωσα βραδιάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε παιδί, όμως αυτή ανέβηκε στη βιβλιοθήκη ΤΡΟΜΟΥ. Το οποίο σημαίνει ότι ο συγγραφέας της την θεωρεί ως ιστορία τρόμου. Τεσπα, όπως είπες κι εσύ, η Κιάρα κι η Άλεξ συντονίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..