Jump to content

Defiance (2013-2015)


karatasiospa
 Share

Recommended Posts

Χθες άρχισε στο syfy η νέα σειρά επιστημονικής φαντασίας Defiance με διπλό επεισόδειο, Θ παιζεται κάθε δευτέρα. Ανοίγω αυτό το τόπικ για όσους την βλέπουν (αν υπάρχει και άλλος εκτός από μένα! ) και θέλουν να την συζητήσουν.

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic καθώς και το τρέιλερ της σειράς
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην φούρια των ημερών, ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι πως ξεκίνησε(φαντάσου ότι το περίμενα κιόλας). Τώρα το κατεβάζω και θα το δω όταν κυκλοφορήσουν υπότιτλοι.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν ηδη υποτιτλοι στο addic7ed. παντα το καλύτερο σαιτ για υποτιλους τηλεοπτικων σειρων

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικοί όμως δεν έχουν βγει  απ' ότι είδα, άρα θα περιμένω το xsubs ή το subz.tv. Δυστυχώς τα αγγλικά μου δεν βρίσκονται και στο καλύτερο δυνατό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό το pilot. Μου θύμησε κάτι μεταξύ Firefly και Eureka. Σαν να βλέπεις μια Star Wars σειρά να διαδραματίζεται στo Mos Eisley. 

 

Το πρώτο επεισόδιο μας παρουσιάζει τους χαρακτήρες , το setting και λίγο από την Μυθολογία του κόσμου του. Καλή η Dharla ως δήμαρχος της πόλης και η alien κόρη με τα προβλήματα εμπιστοσύνης. Από ότι είδα πήγε και πάρα πολύ καλά και στα ratings. Ισως να δοκιμάσω και το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Firefly ισως αν και λιγο, αλλά eureka; αδυνατω να βρω την ομοιοτητα.Eκτος αν εννοεις το οτι ο ξενος που μολις ήρθε στην πόλη παρνει την θεση του αστυνομου. Αλλα ειναι μια ομοιοτητα εντελως εκτος context. To context στις δύο σειρες είναι εντελώς διαφορετικό. Και το θεμα του  ειναι εντελως διαφορετικο απο τις δυο αυτες σειρες και το universe του απο τα πιο πρωτοτυπα και weird που εχω δει σε σειρα επιστ. φαντασίας.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Firefly ισως αν και λιγο, αλλά eureka; αδυνατω να βρω την ομοιοτητα.Eκτος αν εννοεις το οτι ο ξενος που μολις ήρθε στην πόλη παρνει την θεση του αστυνομου. Αλλα ειναι μια ομοιοτητα εντελως εκτος context. To context στις δύο σειρες είναι εντελώς διαφορετικό. Και το θεμα του  ειναι εντελως διαφορετικο απο τις δυο αυτες σειρες και το universe του απο τα πιο πρωτοτυπα και weird που εχω δει σε σειρα επιστ. φαντασίας.

 

Copman με αίσθηση του χιούμορ και προβληματική κόρη φτάνει σε μια παράξενη πόλη με περίεργους χαρακτήρες και γίνεται σερίφης. Μέχρι και υποψήφιο lovestory με την δήμαρχο έχουμε . Ως εκεί φτάνουν οι συγκρίσεις με Eureka. 

Link to comment
Share on other sites

Με δυο λόγια ειναι μια ομοιοτητα εκτος context. γιατι αν θυμαμαι καλά στο eureka δεν εμεναν στην πολη και στην γη  6 εξωγηινεσ φυλες, ουτε η γη ειχε υποστει terraforming απο εξωγηινους ουτε ειχε συμβει πολεμος με εξωγηινους οι οποιοι αρχικα ειχαν ερθει ως μεταναστες κλπ! σόρυ για τα spoilers!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Με δυο λόγια ειναι μια ομοιοτητα εκτος context. γιατι αν θυμαμαι καλά στο eureka δεν εμεναν στην πολη και στην γη  6 εξωγηινεσ φυλες, ουτε η γη ειχε υποστει terraforming απο εξωγηινους ουτε ειχε συμβει πολεμος με εξωγηινους οι οποιοι αρχικα ειχαν ερθει ως μεταναστες κλπ! σόρυ για τα spoilers!

 

Τι context?  :nea:

 

Εμένα μου θύμισε λίγο Eureka όταν το έβλεπα. Τι να κάνουμε τώρα? 

 

ps: Είναι πολύ θετικό για το Defiance και για μας τους σφάκηδες , ότι τα παλιά bosses του SyFy τα ξαποστείλανε στο Esquire TV και οι νέοι που έχουν αναλάβει  έχουν αποφασισει να ξανακάνουν το Syfy κανάλι επιστημονικής φαντασίας . ( Defiance, Children of Earth, Ringworld, τα δικαιώματα του πολύ καλού Continuum και άλλα 2-3 που ψήνονται).

Edited by Dimzar
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν καταλαβαινεις την λεξη context σιγουρα δεν μπορουμε να κανουμε τίποτα. End of this discussion  για να μην ξεκινησουμε με καυγαδες

. Πάμε παρακατω

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα. Πολύ ακριβή παραγωγή μου φαίνεται. Ελπίζω να κρατήσει αυτό το επίπεδο. Προς το παρόν μου θυμίζει πολύ ουέστερν. Επίσης και λίγο Deep Space 9. Για να δούμε και το επόμενο. Γενικά δεν είμαι πολύ της σαπουνόπερας και περισσότερο με ενδιάφερει τι στα κομμάτια υπάρχει κάτω από την πόλη (αν κατάλαβα καλά)

Link to comment
Share on other sites

. Για να δούμε και το επόμενο. Γενικά δεν είμαι πολύ της σαπουνόπερας και περισσότερο με ενδιάφερει τι στα κομμάτια υπάρχει κάτω από την πόλη (αν κατάλαβα καλά)

Νομίζω ότι αν υπαρχει κατι κατω απο την πόλη ειναι απλως τμημα μιας ευρυτερης ιστορίας. Ιδωμεν.Παντως φαίνεται ότι σε σημαντικό βαθμό η σειρα θα σχετιζεται με την συνυπαρξη εξωγηινων και ανθρωπων και αυτο το βρισκω πολύ ενδιαφερον. Οσο για σαπουνοπερα δύσκολο να γίνει κατι χειρότερο απο το terra nova, το Defying gravity η το  το V!! Πάντως αν κινηθει στο θέμα που προανέφερα τότε αναπόφευκτα θα επικεντωθει αρκετα στους χαρακτηρες.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Θεαματικό και χορταστικό το πιλοτικό επεισόδιο, ενώ ο κόσμος φαίνεται να έχει πολύ ενδιαφέρον. Σαφώς πρόκειται για μια φροντισμένη παραγωγή(μακάρι να συνεχίσει έτσι) και πολύ μου άρεσε το Far West σκηνικό. Γενικά μου αρέσει αυτού του είδους η ατμόσφαιρα σε scifi έργα.

 

Γενικά, κάτι παραπάνω από θετικές οι πρώτες εντυπώσεις και αναμένω την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τον πιλότο και γω πριν λίγο. Ίσως υπάρξουν μερικά spoilers πιο κάτω οπότε πριν διαβάσετε τις εντυπώσεις μου, δείτε τον πιλότο πρώτα. Λεπόοον...

 

Aν και από ό,τι φαίνεται, όπως η Βίβλος ξεκινά με το "Εν αρχή ην ο Λόγος..." έτσι και οι μοντέρνες σειρές ε.φ. πρέπει να ξεκινούν με το "Εν αρχή ην η Καταστροφή..." και όποιος δυσανασχετεί θεωρείται "αιρετικός" ή παρωχημένος κλπ., στην περίπτωση του Defiance υπάρχει ένα σημαντικό twist που εξ αρχής τη διαφοροποιεί από όλες τις άλλες post-apocalyptic σειρές ή ταινίες. To twist δεν είναι άλλο από το γεγονός πως οι εξωγήινες φυλές των οποίων η παρουσία γίνεται καταλύτης για την καταστροφή ΔΕΝ ήρθαν να μας φάνε, υποδουλώσουν, και τα άλλα γνωστά. Μάλιστα το twist αυτό φτάνει στο άκρον άωτό του με δύο τρόπους: Πρώτον, και πολύ πρωτότυπα, έρχονται ζητώντας καταφύγιο και η καταστροφή προκαλείται από τη βλακεία ΚΑΙ των ανθρώπων ΚΑΙ των - εμφανώς ανθρωποειδών - εξωγήινων! Το μήνυμα αυτό μου άρεσε πολύ! Δεύτερον, αντί για έναν μεταποκαλυπτικό κόσμο σε στυλ Mad Max, εδώ και πάλι το twist φτάνει σε ένα άκρο άωτο ώστε αυτός ο νέος κόσμος να είναι τόσο, μα τόσο, τόσο διαφορετικός που κανείς μας δεν μπορεί να μαντέψει πώς είναι αυτή η ρημάδα η Γη πια, κάτι που τον κάνει πολύ ενδιαφέροντα.

 

Βέβαια, η παρουσία του Rockne O'Bannon και μόνο, δημιουργού του αγαπημένου και αδικοκομμένου Farscape, είναι εγγύηση για high octane weirdness και μας τη δίνει με το παραπάνω στο Defiance. Όλες αυτές οι διαφορετικές φυλές, διαφορετικοί πολιτισμοί, αν και πάντα ανθρωποειδείς άρα και πολύ πιο προσιτές στο μέσο θεατή, τα πολλά ερωτηματικά που από την αρχή εγείρονται στο νου, οι περίπλοκες σχέσεις και όλα τα άλλα στοιχεία της πολύ δυνατής κοσμοπλασίας, όπως και τα διάφορα ενδιαφέροντα concepts κάνουν τη σειρά να δείχνει ιδιαίτερα πλούσια και με μεγάλο δυναμικό για απίθανα επεισόδια και υψηλού επιπέδου τηλεοπτκή επ. φαντασία, σε σημείο να τους συγχωρώ το "μετακαταστροφικό" premise.

 

Αυτός καθαυτός ο πιλότος ήταν αρκετά καλογραμμένος χωρίς να λείπουν τα διάφορα κλισεδιάρικα σημεία όπως ο καυγάς μεταξύ των δύο θερμόαιμων νεαρών, και το boxing match. Φυσικά το "feel" μιας wild west frontier town είναι εμφανές και ειλικρινά ελπίζω η σειρά να μην περιοριστεί σε επεισόδια western με τον σερίφη (αυτό ήταν και το μόνο κλισέ που έκανε καραμπαμπάμ από την αρχή) να "σώζει την πόλη" άπαξ της εβδομάδος, από το τέρας ή τον κακό της εβδομάδος. Με τόσο δυναμικό, και τέτοια κοσμοπλασία μπορεί το Defiance να φτάσει σε απίστευτης ποιότητας τηλεοπτική ε.φ. αν δεν γίνει dumbed down για να γίνει αρεστό στον ελάχιστο κοινό παρονομαστή του τηλεοπτικού γούστου. Μάλιστα διάβαζα πως αν και ο πιλότος πήρε από μικτές μέχρι θετικότατες κριτικές, ένας κριτικός τη βρήκε "too complex/πολύ περίπλοκη" και "incomprehensible/ακατανόητη". Ummm, hello? 

 

Πάρα πολύ καλοί πρακτικά όλοι οι χαρακτήρες, γήινοι και εξωγήινοι, και ιδιαίτερο γούστο έκανα την γιατρό! Φυσικά, οπτικά ήταν εξαίσιος ο πιλότος, υψηλού επιπέδου η παραγωγή, και καλογυρισμένες οι μάχες και κάθε τι στην πόλη Defiance, στο διάστημα και στη Γη.  

 

Μου άρεσε επίσης πολύ και το μήνυμα της σειράς πως όλες αυτές οι φυλές πρέπει να βρουν τρόπους να ζήσουν ειρηνικά μαζί σε ένα νέο και παράξενο κόσμο, μια που από αυτό εξαρτάται η επιβίωση όλων τους.

 

Γενικά λοιπόν, πάρα πολύ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις μου, κάποιες επιφυλάξεις για το πώς θα αποφασίσουν να τη συνεχίσουν ώστε να μη γίνει "space far west"  και ελπίζω πραγματικά να συνεχίσει να ισχύει αυτό που έγραψε ο Dimzar σε άλλο ποστ πως οι νέοι bosses του Syfy είναι αποφασισμένοι να ξανακάνουν το κανάλι πραγματικό science fiction channel με υψηλού επιπέδου παραγωγές και να μην την κόψουν λόγω "καλής ποιότητας". Xάρηκα που είδα επιτέλους κάτι ε.φ. που να με ιντριγκάρει και διασκεδάσει αρκετά ώστε να περιμένω το επόμενο επεισόδιο με ενδιαφέρον!

 

* * *

Edit: Κάτι typos.

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση σκοπευα να γράψω μια ευρυτερη παρουσ'ιαση του pilot αλλά με πρόλαβες!

Να πω μόνο ότι δεν έχω πρόβλημα με επεισόδεια με τον σερίφη να σώζει την πόλη αρκει να εχουν κάποιο θέμα πχ να σχετίζονται με την συνυπαρξη ανθρωπων - εξωγήινων η με το μυστηριο που φανηκε στο τελος η κατι άλλο. Νομίζω επίσης οτι το συγκεκριμένο universe  χρεάζεται ωποσδήποτε κάποιο έστω και χαλαρό story arc, δύσκολα μπορει να σταθει αποκλειστικά σε episodic μορφή.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Διονύση σκοπευα να γράψω μια ευρυτερη παρουσ'ιαση του pilot αλλά με πρόλαβες!

Να πω μόνο ότι δεν έχω πρόβλημα με επεισόδεια με τον σερίφη να σώζει την πόλη αρκει να εχουν κάποιο θέμα πχ να σχετίζονται με την συνυπαρξη ανθρωπων - εξωγήινων η με το μυστηριο που φανηκε στο τελος η κατι άλλο. Νομίζω επίσης οτι το συγκεκριμένο universe  χρεάζεται ωποσδήποτε κάποιο έστω και χαλαρό story arc, δύσκολα μπορει να σταθει αποκλειστικά σε episodic μορφή.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να μην είχε τέτοιο φόρματ γενικότερα, εκτός από περιστασιακά επεισόδια. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Παναγιώτη, πως χρειάζεται story arcs, αν και νομίζω πως τέτοιες ενδείξεις υπάρχουν ήδη από τον πιλότο όπως για παράδειγμα τα σχόλια της Castithan Stahma Tarr με τον άντρα της (αλήθεια, δεν φέρνει κάπως προς την Galadriel της Cate Blanchett;;) σχετικά με την προσωπική τους agenda, μια που σίγουρα η Stahma όντας από ανώτερη κάστα των Castithans μάλλον θα θέλει μια θέση με περισσότερο πρεστίζ. Μετά είναι και η... μυστήρια σκηνή του τέλους που προμηνύει πολύ απρόβλεπτες καταστάσεις αν αποφασίσει η παραγωγή να αναπτύξει περισσότερο αυτό το κομμάτι της πλοκής που σίγουρα θα έκανε ένα πολύ ωραίο story arc.

 

Μια που ανέφερα τους Castithans, πρόσεξες πόσο όμορφα ηχούσε η γλώσσα τους; Πριν λίγο, δε, διάβασα πως η γλώσσα αυτή έχει αναπτυχθεί για τη σειρά (υποθέτω όχι πλήρως φυσικά) από τον γλωσσολόγο David J. Peterson που ανέπτυξε επίσης τη γλώσσα των Dothraki στο Game of Thrones! Προφανώς έχουν πάρει το Defiance στα σοβαρά, πράγμα που με χαροποιεί ιδιαίτερα!

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

1x2 "Down In the Ground Where the Dead Men Go"

 Καλούτσικο επεισόδειο όχι τόσο καλό όσο περιμέναμε και θα θέλαμε. Το επεισόδειο φαίνεται σαν μία περαιτέρω γνωριμία με το universe της σειράς. Πιο ενδιαφερουσα η ιστορία με τους castithans παρα αυτή με τον nolan. Το backstory των votans μας το δίνουν με το σταγονόμετρο και στο τελος το κεντρικό μυστηριο πάει ένα (μυστηριώδες) βήμα παραπέρα,

Επιβεβαιώνετα πάντως η weird imagination του O'Brannon

Το St LOUIS θαμμένο κάτω από την γη!!

καθως και η συνήθεια του, γνωστή ήδη από το farscape, να χτησιμοποιεί fantasy στοιχεία (η εν πάσει περιπτώσει στοιχεία που μοιάζουν με fantasy) για να κάνει τους εξωγήινους του πιο alien 

βλ. εδώ το ritual των castithans

 

 

To επόμενο επεισόδειο αναμένεται (απ'οτι γραφεται στο δίκτυο) πιο δυνατό.

Tα ratings παραμενουν καλα.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ προβλέψιμο σενάριο. Από την αρχή μέχρι το τέλος :( Ελπίζω να μας κάνουν λίγο να σκεφτούμε στα επόμενα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ προβλέψιμο σενάριο. Από την αρχή μέχρι το τέλος :( Ελπίζω να μας κάνουν λίγο να σκεφτούμε στα επόμενα επεισόδια.

Εχεις δίκιο για την ιστοριά  με τον nolan, αλλά η ιστορία με τους castithans ήταν πιο ενδιαφέρουσα και έθετε ένα πολύ σοβαρό ηθικό και πρακτικό πρόβλημα. Δυστυχώς ενώ αρχικά αντιμετωπίστηκε με την περιπλοκότητα που αρμόζει σε ένα τέτοιο πρόβλημα ( τα αρχικά επιχειρήματα της δημάρχου, τα επιχειρήματα της πρώην δημάρχου) τελικά είχαμε μια ανευ οποιασδήποτε επιχειρηματολογίας και δικαιολόγησης  επέμβαση της δημαρχου υπερ ανθρώπινων αξιών κάτι που οι castithans φυσικά και δεν αποδέχθηκαν, Ειχαμε μια χαμένη ευκαιρεία εδώ.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν κακό επεισόδιο, κατά τη γνώμη μου, και πάντα το δεύτερο επεισόδιο μιας σειράς δεν είναι και το καλύτερο από μόνο του. Ουσιαστικά συνεχίζει τα του πιλότου δηλαδή, και σίγουρα υπάρχουν τόσα πολλά να μάθουμε ακόμα (και τα μαθαίνουμε σ'αυτό το επεισόδιο) για όλον αυτό τον παράξενο, νέο κόσμο. Συμφωνώ πάντως πως η επέμβαση της δημάρχου, και εκείνη της νεαρής Irathien (της κόρης του Nolan) ήταν "κάπως". Ωστόσο στο σύνολό του το επεισόδιο μου αύξησε την περιέργεια και το ενδιαφέρον για τη σειρά και για το τι μέλλει γενέσθαι.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα προχθές και παρέλειψα να σχολιάσω.

Σίγουρα δεν ήταν τόσο δυνατό όσο ο πιλότος, αλλά κακό δεν θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση. Γίνεται σαφές πως ό,τι είναι αυτό που θέλουν να βρουν στο υπέδαφος(μήπως έχει σχέση με τις πυρηνικές εγκαταστάσεις;), είναι τόσο σημαντικό που θα κάνουν οτιδήποτε για να το αποκτήσουν. Επίσης ωραία η ιδέα του θαμμένου στο υπέδαφος St. Louis και αρκετά ενδιαφέρουσα η παρουσίαση των παραδόσεων των castithans. Ελπίζω στα επόμενα επεισόδια να γίνει κάτι ανάλογο και με τις υπόλοιπες εξωγήινες φυλές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ναι κακό δεν θα το έλεγα ούτε εγώ. Ελπίζω όμως να καλυτερέψει η σειρά αργότερα.

Ισως φταίω εγώ που περίμενα περισσότερα, ούτε εγώ ξέρω τι. Οπως και να'χει είναι ευχάριστη η επιστροφή του SyFy στην πραγματική Επιστημονική Φαντασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα μέχρι και το 3ο επεισόδιο. Μέτρια πράγματα ως τώρα. Ανάλωση σε ψιλοδιαμάχες και σε family drama. Θα του δώσω περιθώριο 2-3 ακόμη επεισόδια, αλλά δεν το βλέπω να τσουλάει... 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Defiance (2013-2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..