Jump to content

Defiance (2013-2015)


karatasiospa
 Share

Recommended Posts

Λέμε μεταξύ μας (εμείς που παράλληλα με την αγάπη για το φανταστικό προσπαθούμε να γράψουμε κιόλας) οτι για να είναι ένα εργο Ε.Φ πρέπει το Ε.Φ στοιχείο να είναι σε τέτοια ποσότητα, που αν αφαιρεθεί να μην βγάζει πλέον νόημα το έργο.Φυσικά είναι μια πολύ απόλυτη άποψη, που δεν συμμερίζομαι και κάνω τις εκπτώσεις μου.

 

Στο 4ο επεισόδιο του defiance έκανα μεγάλες εκπτώσεις, σωστό ξεπούλημα δηλαδή, διάλυση τιμών....80% έκπτωση! Παρόλα αυτά έψαχνα να βρω το Ε.Φ στοιχείο του επεισοδίου. Λίγο μόνο στο τέλος, για ένα λεπτό, όταν κατέβηκαν στο ορυχείο και είδαν τις τοιχογραφίες, υπήρξε μια υποψία Ε.Φ. 

 

Το υπόλοιπο επεισόδιο (μικροπολιτικές ίντριγκες, δολοπλοκίες και απατεωνιές σε μικρή πόλη) θα μπορούσε να διαδραματίζεται στο όποιο hickville των μεσοδυτικών πολιτειών, ή στην αρχαία Ρώμη ή στην μεσσαιωνική Γένοβα ή ακόμη και σε επεισόδιο των Ducks of Hazzard.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1x4 A Well respected man

 

Ωραίο επεισόδειο ίσως και το καλύτερο μέχρι τώρα. Πρόκειται βέβαια για ένα επεισόδειο κυρίως χαρακτήρων που αναφέρεται σε δύο δίδυμα χαρακτηρων: την δήμαρχο και την αδελφη της, τον nolan και τον dtak tarr ( o οποίος εξελίσσεται στον πιο αντιπαθητικό χαρακτήρα της σειράς!) και όπως και τα προηγούμενα επεισόδεια που αναφέρονταν σε συγκεκριμένα races συνεχίζει την εμβάθυνση στον κόσμο της σειράς. Είναι επίσης ένα επεισόδειο για τις πολιτικές σχέσεις μέσα στην πόλη.

Μου άρεσαν πολύ

τα flashback πίσω στον πόλεμο που δείχνουν πόσο βάρβαρος ήταν ο πόλεμος και που είχαν καταντήσει οι άνθρωποι στην διάρκεια του και ως εκ τούτου σε ποιο περιβάλλον διαμορφώθκαν ορισμένοι χαρατήρες

 

Το κεντρικό μυστήριο στο τέλος του επεισοδείου έχειμια ακόμια πιο μυστήρια εξέλιξη! Είμαι περίεργος να δω που θα καταλήξει.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Το 4ο επεισόδιο συνεχίζει την "εισαγωγή" στους χαρακτήρες, όχι μόνο με αδρές πινελιές πια αλλά δίνοντας περισσότερα στο characterisation. Και αυτό είναι το δυνατότερο σημείο του. Αυτή τη φορά το φόκους είναι στην "πόρνη", αδελφή της δημάρχου. Συγχρόνως βλέπουμε πιο πολλά για το πώς είναι η ζωή στη Defiance. Προσωπικά το θεωρώ πιο δυνατό επεισόδιο από τα δυο προηγούμενα (εκτός του πιλότου). 

Αυτό που ελπίζω, ωστόσο, και ως τώρα μόνο λίγα snippets εδώ και κει μας δίνονται, είναι να δούμε πώς είναι αυτός ο κόσμος πια. Ήδη ξέρουμε πως δεν είναι όλος μια μετακαταστροφική, χαοτική κόλαση, αλλά υπάρχουν προσπάθειες να επαναδημιουργηθεί ένας πολιτισμός και μια κοινωνία, όπως με την αναφορά στην... Republic of Earth (sp?). Όμως θα ήθελα να μετακινηθεί το στενό focus  από τις αλληλεπιδράσεις των χαρακτήρων, έστω κι αν το κέντρο είναι πάντα η πόλη Defiance, στο ευρύτερο focus της Γης, οπότε θα ανοίξουν και οι δυνατότητες για πολύ περισσότερη επιστημονική φαντασία του είδους που, προσωπικά, προτιμώ. 

 

Μια παρατήρηση που κάναμε, μαζί με τη... φιλενάδα μου και τον ξάδελφό της (αμφότεροι Αμερικανοί που ζουν στο Μαιάμι) και που παρακολουθούμε τη σειρά μαζί, ήταν πως το writing στη σειρά είναι κάπως uneven. Υπάρχουν σκηνές καταπληκτικά γραμμένες, και άλλες που ακούγονται πολύ στερεότυπες και όχι με την καλή (δηλαδή που να λειτουργούν) έννοια. Στο συγκεκριμένο επεισόδιο, αυτό φάνηκε από τη σκηνή με τον Nolan και το Datak που εκτός από πολύ "macho", το λογύδριο του Datak περί respect ήταν ένα μάτσο από τυπικά κλισέ που ακούγονταν κούφια.

Αμέσως όμως μετά, αμέσως όμως, έχουμε τη σκηνή μεταξύ της δημάρχου και της Stahma (που εξελίσσεται σε έναν από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Είναι ιδέα μου ή οι γυναικείοι χαρακτήρες έχουν γενικά πολύ καλύτερο characterisation από τους αντρικούς, στο Defiance?). Ο διάλογος μεταξύ τους είναι απίστευτος, εισάγει στοιχεία που δείχνουν τόσο αυτή τη νέα κοινωνία, όσο και το alien-ness της Stahma σαν Castithian. Φυσικά, η Stahma είναι conniving bitch, το "πιο επικίνδυνο φίδι" όπως της λέει στο τέλος ο Nolan, αλλά ο τρόπος που αντιδρά στις "απιστίες" του Datak - αν και μπορεί να υποκρίνεται βέβαια - σε πλήρη αντίθεση με τη Γήινη γυναίκα που καυγαδίζει με τη δήμαρχο για τα καμώματα του δικού της συζύγου, εντείνουν αυτό το "απόκοσμο" στοιχείο που χαρακτηρίζει τη Stahma.

 

Τα flashbacks επίσης ήταν από τα δυνατότερα σημεία του επεισοδίου. Ωμά, χωρίς ίχνος ωραιοποίησης, πραγματικά έδειξαν την ηλιθιότητα που έφερε τον κόσμο εκεί που είναι σήμερα.

 

---

 

Εδίτιον: typos

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το earth republic σε αυτο το επεισόδειο αναφερεται και το votan collective πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει και ένα εξωγήινο κράτος στη γη! Συμφωνώ μαζί σου διονύση ΄στο ότι θα πρέπει να μας δείξουν περισσότερα για τον ευρύτερο κόσμο. Εγώ επίσης θα ηθελα να μας δείξουν περισσότερα για το backstory πχ πως και γιατι εφυγαν οι votans απο τους πλανητες τους , τι έγινε ότα ήρθαν εδώ κλπ. Καο όλα αυτα μέχρι στιγμής μας τα δίνουν με το σταγονόμετρο.

Συμφωνώ επίσης για τον περίεργο συνδοιασμό πολύ καλών σκηνών με κλισεδιάρικες. Οι καλές όμως είναι πραγματικά καλές και αυτες κρατανε την σειρα, όσο για τις κλισδιαρικες δεν ειναι και οι χειροτερες που εχω δει. Ισως αυτός ο συνδοιασμός να ειναι αποτελεσμα συμβιβασμού μεταξύ του τι θελαν οι δημιουργοί της σειράς και του τι ήθελε το syfy. Τα κανάλια συνηθως τα θέλουν τα κλισε.

Απ'ότι διάβασα το επόμενο επισόδριο θα έχει σχέση με το παρελθόν της irisa

Edited by karatasiospa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως το Votan Collective αναφερόταν στη "μίνι ομοσπονδία", πάνω κάτω, και των 7 φυλών που έφτασαν στη Γη. Δηλαδή πως προυπήρχε. Βέβαια μπορεί να είναι και τα δύο. Και ένα εξωγήινο, global κράτος στην κατεστραμμένη Γη (που μαζί με την Earth Republic και την αναφορά στον "παράδεισο" της Ανταρκτικής, σημαίνει πως αν μη τι άλλο, τηλεπικοινωνίες υπάρχουν ακόμα, και εμπόριο κλπ) και η συνέχεια της διαπλανητικής ομοσπονδίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Η votan collective υπηρχε απο πριν φτάσουν στην γη, αλλα επειδη στο επεισόδειο αναφερεται απο τον datak tarr οτι η votan collective τους προμηθευε όπλα λογικα πρεπει να υπαρχει ως ενοτητα και καπου στην γη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To τεταρτο επεσοδιο νομιζω ανεδειξε τις δυνατοτητες τις σειρας ,οτι μπορει να κινηθει σε υψηλα επιπεδα και να δωσει δυνατα επεισοδια ακομη και σε πρωιμο σταδιο εξελιξης. Εμενα παλι μου αρεσε το "κτισιμο "ολων των χαρακτηρων σε αυτο επεισοδιο. Ως και του Νολαν που επιτελους αρχισε να βγαζει τις ανθρωπινες αδυναμιες του ενω αντιθετα o Nτειτακ και η γυναικα του εδειξαν τις θετικες πλευρες των χαρακτηρων τους , εστω και αν ολα τα καναν τελικα για το συμφερον τους. Προτιμω τους πολυδιαστατους χαρακτηρες απο τους τελειως απλοικους. Επισης μου αρεσει το ερωτικο τριγωνο που παει να δημιουργηθει . Νολαν , η δημαρχος και η καλοκαρδη πορνη αδερφη.Υπαρχει περιπτωση να εχουμε μαλλιοτραβηγμά;

 

Εμενα παλι το λογυδριο του Ντειτακ μια χαρα μου αρεσε. Οτι και να εκανε δεν ειχαν το δικαιωμα χωρις στοιχεια να εισχωρησουν με τοτε τροπο στο σπιτι .Oλοι αξιζουν καποιον σεβασμο εστω και αν ηταν πασιφανες οτι ευθυνεται για πολλα βαρβαρα ηθη και τα υποστηριζει για να μην χασει την λαοφιλια του μεσα στην φυλη του.Η συζυγος του πραγματι παρα την αγγελικη της εμφανιση εξελισσεται σε εναν πολυ επικινδυνο χαρακτηρα , αν και εμενα μου αρεσε η διαφορετικη αντιμετωπιση της απιστιας απο την γιηνη συζυγο ως πολιτιστικο στοιχειο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To τεταρτο επεσοδιο νομιζω ανεδειξε τις δυνατοτητες τις σειρας ,οτι μπορει να κινηθει σε υψηλα επιπεδα και να δωσει δυνατα επεισοδια ακομη και σε πρωιμο σταδιο εξελιξης. Εμενα παλι μου αρεσε το "κτισιμο "ολων των χαρακτηρων σε αυτο επεισοδιο. Ως και του Νολαν που επιτελους αρχισε να βγαζει τις ανθρωπινες αδυναμιες του ενω αντιθετα o Nτειτακ και η γυναικα του εδειξαν τις θετικες πλευρες των χαρακτηρων τους , εστω και αν ολα τα καναν τελικα για το συμφερον τους. Προτιμω τους πολυδιαστατους χαρακτηρες απο τους τελειως απλοικους. Επισης μου αρεσει το ερωτικο τριγωνο που παει να δημιουργηθει . Νολαν , η δημαρχος και η καλοκαρδη πορνη αδερφη.Υπαρχει περιπτωση να εχουμε μαλλιοτραβηγμά;

 

Εμενα παλι το λογυδριο του Ντειτακ μια χαρα μου αρεσε. Οτι και να εκανε δεν ειχαν το δικαιωμα χωρις στοιχεια να εισχωρησουν με τοτε τροπο στο σπιτι .Oλοι αξιζουν καποιον σεβασμο εστω και αν ηταν πασιφανες οτι ευθυνεται για πολλα βαρβαρα ηθη και τα υποστηριζει για να μην χασει την λαοφιλια του μεσα στην φυλη του.Η συζυγος του πραγματι παρα την αγγελικη της εμφανιση εξελισσεται σε εναν πολυ επικινδυνο χαρακτηρα , αν και εμενα μου αρεσε η διαφορετικη αντιμετωπιση της απιστιας απο την γιηνη συζυγο ως πολιτιστικο στοιχειο..

 

Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! :) Φυσικά και δεν είχαν δικαίωμα να εισχωρήσουν στο σπίτι του με το "έτσι γουστάρω". Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το πώς ήταν γραμμένη και σκηνοθετημένη η σκηνή αυτή, όχι το νόημά της. Και σε μένα αρέσουν πολύ οι πολυδιάστατοι χαρακτήρες με όλα τους τα ελατώματα και όλα τους τα προτερήματα.

 

Καλή η παρατήρησή σου πως ίσως εξελίσσεται ένα ερωτικό τρίγωνο, κάτι που δεν είχα προσέξει προσωπικά!! Για μαλλιοτράβηγμα δεν το πολυφαντάζομαι μια που, όπως είπες και συ, η αντιμετώπιση της απιστίας δείχνει διαφορετική πια, και στο διάλογο μεταξύ της Stahma Tarr και της δημάρχου, αναφέρεται - εξαιρετικά - πώς αντιμετώπισε η αδελφή της η πόρνη τη Stahma όταν την είδε στο δρόμο. Φαντάζομαι πως δεν θα είχε πρόβλημα να "μοιραστεί" το Nolan με τη δήμαρχο αν συνέβαινε κάτι μεταξύ τους. Βέβαια η δήμαρχος μπορεί να έχει πολύ διαφορετικές ιδέες περί απιστίας, οπότε.... ίδωμεν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε σειρά χρειάζετι αυτό που λέμε character development. Aυτό δεν την κάνει σαπουνόπερα ειδικά αν βλέπει κανείς την σειρα και όχι το κάθε επεισόδειο αποκομμένο.. Σαπουνόπερα γίνεται όταν οι χαρακτηρες και οι σχέσεις τους γίνονται το αποκλειστικό κέντρο της σειράς η το μεγαλύτερο μέρος της η το βασικότερο θέμα της.

Edited by karatasiospa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγκρίθηκε ήδη 2η σαιζόν για το Defiance που θα είναι 13 επεισόδεια και θα την δούμε του χρόνου. Απο την μια πολύ καλό το νέο της εγκρισης 2ης σαιζόν αλλά ρε παιδί μου αυτο το πράγμα με τις σαιζόν των 10-12 επεισόδείων και κενά 10 μηνών έχει καταντήσει εκνευριστικό!

 

http://www.blastr.com/2013-5-10/syfy-announces-were-going-back-defiance-second-season

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγκρίθηκε ήδη 2η σαιζόν για το Defiance που θα είναι 13 επεισόδεια και θα την δούμε του χρόνου. Απο την μια πολύ καλό το νέο της εγκρισης 2ης σαιζόν αλλά ρε παιδί μου αυτο το πράγμα με τις σαιζόν των 10-12 επεισόδείων και κενά 10 μηνών έχει καταντήσει εκνευριστικό!

 

http://www.blastr.com/2013-5-10/syfy-announces-were-going-back-defiance-second-season

 

Πολύ καλό το νέο! Πράγματι, πολύ εκνευριστικό αυτό με τις μισακές σεζόν, αλλά τι τα θέλεις, Παναγιώτη; Μας έχουνε φάει τα reality shows, βλέπεις, που κοστίζουν next to nothing για να γυριστούν, κι έχουν κατακλύσει το σύμπαν (και λόγω τηλεθέασης και, κυρίως, λόγω sponsors) ενώ αυτές οι σειρές, ε.φ. και φάνταζυ γίνονται όλο και ακριβότερες. Θα περίμενε κανείς πως με την τόση εξέλιξη των ειδικών εφφέ με υπολογιστή θα ήταν φθηνότερες οι παραγωγές αλλά να που δεν έγινε έτσι. Πού οι εποχές των 26 επεισοδίων τη σεζόν (που και τότε βέβαια λέγαμε... γιατί να μην είναι 52 τα επεισόδια;) :p

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει φτηνότερες διονύση ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας και τον πληθωρισμό. Ομως η έννοια του ακριβού είναι σχετική: ακριβό σε σύγκριση με τι; δυστυχώς τα τελευταία 10-15 χρόνια ενφανίστηκαν τα πάμφθηνα reality και σε σχέση με αυτά η επιστ. φαντασία είναι πανάκριβη

.Έχω πάντως την εντύπωση απ'ότι διαβάζω ότι στο ενδιάμεσο θα παιξουν το Helix  του R,Moore που επίσης θα είναι 13 επεισόδεια και έτσι θα καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο νεο γιατι ειχα το αγχος του κοψιματος για την συγκεκριμενη σειρα λογω της προιστοριας που εχουν τα scifi .Βεβαια δεν μου εχει τυχει ποτε να κοψουν σειρα που παρακουλουθω , συνηθως οπως συνεβει με το v. Τις κοβω εγω πρωτα. Μαλλον δεν ειμαι πολυ της υπομονης..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί συχνά να κόψουν σειρές που μου άρεσαν πολύ (Firefly, Farscape, ST:Enterprise, Caprica). Για το Defiance, ωστόσο, με παραξενεύει που αποφάσισαν να εγκρίνουν 2η σεζον τόσο γρήγορα, δηλαδή μετά από 4 επεισόδια μόνο. Σε άλλες σειρές, ακόμα και πολύ επιτυχημένες, δεν αποφασίζουν κάτι τέτοιο παρά κοντά στο τέλος μιας σεζόν. 

Έχει τόση απήχηση το Defiance ή, μήπως συνέβη αυτό τώρα, εξ αιτίας αυτού που είχε γράψει ο Dimzar, νομίζω, σε παλαιότερο ποστ του τόπικ πως το Syfy είναι αποφασισμένο να επιστρέψει στις ρίζες του, δηλαδή στο science fiction?

Link to comment
Share on other sites

είναι γεγονός ότι είναι περίεργοότι αποφάσισαν να εγκρίνουν τόσο γρήρορα 2η σαιζόν. Πιστευω ότι προσπαθούν να ανακτήσουν την φήμη τους χωρίς όμως να χάνουν και τα άλλα προγράμματα τους δηλ. ειμαστε sci fi άλλα όχι μόνον! αλλά αν λάβει κανείς υπόψη του ότι έχουν ήδη εγκεκριμμέμη άλλη μία σειρά το helix  για το τέλοε; του χρόνου το σχεδιο τους γίνεται σαφές: helix και defiance για να εχουν κάτι από επ, φαντασία και να διατηρούν την φήμη τους και ταυτόχρονα reality και άλλα για τους υπόλοιπους. 

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ τρία επεισόδια και έχω να πω ότι είναι αρκετά μέτριο. Όχι χάλια αλλά δε νοιώθω κάποιον ιδιαίτερο λόγο για να το συνεχίσω, κάτι που να με συναρπάζει. Αρχικά κάτι που με απογοητεύει σχεδόν πάντα στις νέες σειρές επιστημονικής φαντασίας είναι ότι δε δίνεται καθόλου βαρύτητα και δέος στην επαφή του ανθρώπου με εξωγήινους πολιτισμούς. Μετά έχουμε ανθρωπομορφισμό μέχρι αηδίας. Δηλαδή φυλές που αποτελούν απλά διαφορετικές προδιαθέσεις χαρακτήρων ανθρώπων. Μεταφυσικά mambo jumbo που προσωπικά τα θεωρώ εκτός τόπου και εν δυνάμει deus ex machina για τους σεναριογράφους. Generic "σκληρός" χαρακτήρας με μαλαματένια καρδιά αν και μπορώ να πω πως αποδίδει καλά τον ρόλο του σε αντίθεση με την εκνευριστική έφηβη κόρη. Γενικά όπως είπε ο απόστολος αν αφαιρέσω τους εξωγήινους και βάλω απλά post apocalyptic σκηνικό με μουσουλμάνους να ζουν πλάι πλάι με αμερικάνους πχ δε νομίζω πως θα άλλαζαν και πολλά. Δεν έχει δαπανήσει ιδιαίτερο χρόνο η σειρά για να μου περάσει το δέος ενός πλανήτη που έχει αλλάξει ριζικά, αλλά αναλώνεται σε οικογενειακές διαμάχες και ταπεινό family drama σε μια μικρή κοινωνία. 

Στα υπέρ είναι τα σκηνικά και τα εφέ που δεν είναι καθόλου άσχημα και μερικές ωραίες πινελιές κοινωνικού προβληματισμού και διαφοράς κουλτούρας που δίνει η σειρά σε σημεία της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα το 5ο επεισόδιο.

Το πρώτο επεισόδιο που ήταν άξιο λόγου. Δείχνει μέρος της πολιτικής που επικρατεί στην νέα γη, μια εικόνα των ομοσπονδιών και συμμαχιών, δείχνει μέρος των νέων ηθών που εμφανίστηκαν (πολυγαμία), δείχνει μέρος των θρησκευτικών πιστεύω των διαφόρων φυλών και τους δικούς τους "μεσσίες". Επίσης έχει και αρκετή δράση. Σημασία έχει όμως και το πως διαμορφώνονται οι κανόνες σε αυτήν την νέα γη. Η Δήμαρχος μειώνει την ποινή σε time served, δείχνοντας ότι πρώτα έρχονται οι τοπικοί νόμοι και έπειτα οι ομοσπονδιακοί. Ειδικά στην σχέση με την E-Republic φαίνεται να υπάρχει μια μπερδεμένη σχέση του στυλ "δεν μπαίνουμε στην E-republic αλλά χρησιμοποιούμε τις φυλακές της και το σωφρονιστικό της σύστημα.  Δεν θέλουμε να είμαστε μέρος της e-Republic αλλά έχουμε εμπορικούς δεσμούς κάθε 2 εβδομαδες που έρχεται το λεωφορείο".

 

Υπάρχει μια προφανής αναλογία εδώ, σε σχέση με τις σχέσεις μεταξύ των κρατών και πόσο ενωμένα είναι, αλλά και πόσα πράγματα τους χωρίζουν. Ειδικά αν πάρουμε την αναλογία Ε.Ε με τις χώρες του Νότου πχ ή την Ε.Ε με τις χώρες της Ευρώπης που δεν είναι ακόμη μέλη της Ε.Ε. Ενδιαφέροντα πράγματα στο 5ο επεισόδιο λοιπόν.

 

Ένα γεμάτο επεισόδιο και το πρώτο που ξεφεύγει από την μετριότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1x5 Serpent's egg

 

Ένα, σχεδόν, πολύ καλό επισόδειο! Μέσα απο δύο ιστορίες το επεισόδειο απλώνεται ταυτόχρονα στον ευρύτερο κόσμο και στο παρελθόν. Και οι δύο ιστορίες ρέουν άνετα και με ιδαίτερο ενδιαφέρον.

Η μία, η ιστορία με τον nolan και την δήμαρχο, μας βγάζει μεταφορικά και κυριολεκτικά στον ευρύτερο κόσμο μέσα στον οποίο υπάρχει η πόλη του defiance  και σε όλη την alieness του, την παραδοξότητα και την πολυπλοκότητα  του ( και φυσικά την επικυνδινότητα του). Απ'οτι φαίνεται τα πράγματα στο μέλλον δεν θα είναι ευκολα για το εγχείρημα της πόλης αυτής.

Η άλλη ιστορία με την irisa μας δείχνει όχι μόνο το σκληρό παρελθόν της και το πως γνωρίστηκε με τον nolan αλλά μας δείνει και επιπλέον ενδείξεις για τον σημαντικό ρόλο που φαίνεται ότι θα πάιξει, Να υποθέσω ότι έχει κάποια σχέση 

με τις βραχογραφίες που βρέθηκαν στο ορυχείο του rafe;

 

Η σειρά βελτιώνεται με κάθε επεισόδειο και έχει πάρει για τα καλά τα πάνω της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο επεισόδειο φαίνετι ότι θα μάθουμε κάποια πράγματα για το τον πόλεμο (τους pale wars) και το τι έκαναν κάπιοι χαρακτήρες εκείνη την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα. Δεν έχω προλάβει να δω το 5ο ακόμα, αλλά ελπίζω να το δω το βραδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο επεισοδιο εχει μπει για τα καλα στην εξελιξη της ιστοριας η σειρα. Η Ιρισα προφανως εχει σχεση με την ολη κεντρικη ιστορια και θα παιξουν οι δυναμεις της ρολο και στο μελλον. Πολυ καλη και η συνδεση της πολης-κρατους με το ευρυτερο περιβαλλον και την ομοσπονδια. 

Link to comment
Share on other sites

1x6 Brothers in Arms

 

Οπως είχε φανει απο το προηγούμενο επεισόδειο η σειρά ωριμάζει, το γραψιμο βελτιώνεται και η σειρά μπαίνει στην ιστορία της πια για τα καλλά. 

Και ναι αν στο προηγούμενο επεισόδειο ήταν απλά μια υποψία τώρα γίνεται σχεδόν βεβαιότητα: ένας νέος πόλεμος έρχεται και το Defiance φαίνεται ότι θα είναι το Βέλγιο΄του!

Το επεισόδειο μας δίνει μια ακόμα καλύτερη εικόνα των σχέσεων Earth Republic-Defiance-Votan collective και των επιδιώξεων ττων 2 "μεγαλων δυνάμεων" της γήινης και της εξωγήινης. Αυτό όμως που την κάνει εκόμα πιο ενδιαφέρουσα είναι ότι έχουμε νύξεις για το τι κάνανε στον προηγούμενο πολέμο κάπιοι χαρακτήρες νύξεις δύσκολων καταστάσεων αλά και βαρβαροτήτων.

Ταυτόχρονα το κεντρικό μυστήριο φαίνεται να παίρνει ακόμα πιο σημαντικό χρακτήρα και θέλω πολύ να μάθω 

τι ακριβως είναι αυτή η συσκευή πως συνδεεται με τις βραχογραφίες και την irisa και τι είναι αυτές οι αναφορές στο 1811;

 

 

Σίγουρα αυτά τα δύο plots θα συγκλίουν σιγά σιγά και είμαι πολύ περίεργος να δω πως.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το 1χ5 χτες. Λοιπόοον... πραγματικά, παιδιά, δεν θέλω να αρχίσω καμμια "θερμή" συζήτηση, και δεν πρόκειται να απαντήσω σε οποιοδήποτε τέτοιο ποστ, αλλά δεν θα πω και ψέματα.

Το επεισόδιο για μένα, ήταν το πιο αδύναμο, από όλα όσα έχω δει ως τώρα. Κι αυτό γιατί, απλά δεν υπήρχε πουθενά ίχνος επιστημονικής φαντασίας, με εξαίρεση μια στιγμιαία σκηνή με εκείνο το πλάσμα που έμοιαζε με αρκούδα,  και τα 2-3 snippets σχετικά με τον κόσμο του Defiance. Eπίσης, αρχίζει να με κουράζει αυτό το fixation με την Irisa.

Καλογυρισμένο επεισόδιο, βέβαια, δε λέω, καλύτερο από άλλα από αυτή την άποψη, αλλά ήταν υπερβολικά western για τα γούστα μου από τη μία, και χωρίς ίχνος ε.φ. στην πλοκή του, από την άλλη.

 

Δεν θέλω να πω μεγάλα λόγια, αλλά αν η σειρά συνεχίσει έτσι, μάλλον το ενδιαφέρον μου θα μειωθεί δραματικά. Θέλω να δω μια σειρά επιστημονικής φαντασίας και όχι postapocalyptic horror/action/western με επάλειψη ε.φ. Ελπίζω πραγματικά τα επόμενα επεισόδια να είναι καλύτερα γιατί συνεχίζει να μ'αρέσει το όλο premise και πολλοί χαρακτήρες, όπως και το δυναμικό της σειράς. Σίγουρα θα την παρακολουθήσω μέχρι το τέλος της 1ης σεζόν.

 

Αυτά.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

σπ'οτι βλέπω σε αυτό το τόπικ έχει διαμορφωθεί μια πλειοψηφία η οποία δεν θεωρεί το Defiance εποστημονική φαντασία. Είναι αναμφισβήτητα δικαίωμα των συγκεκριμένων μελών να έχουν αυτή την άποψη. Επειδή όμως εγώ διαφωνώ ριζικά με αυτή την άποψη (δεν καταλαβαίνω καν που στηρίζεται αλλά αναμφισβήτητα ο καθένας μας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά) και καυά συνέπεια φαίνεται ότι δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στο πιο στοιχιώδες θέμα ( τι είναι επιστ. φαντασία) δεν βλέπω πια τον λόγο να συνεχίσω να συμμετέχω σε ένα τόπικ όπου όλοι (η τουλάχιστον οι περισσότεροι) διαφωνούν μαζί μου! Και θα με συγχωρέσεται αλλά όχι δεν έχω την διάθεση να το συζητήσω το θέμα (είναι η δεν είναι επ. φαντασία) πεερισσότερο γιατι έχω πικρή εμπειρία απο τέτοιες συζητήσεις. Καλή συνέχεια σε όσους συνεχίσουn και no hard feelings!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως το Defiance δεν είναι ε.φ. Είπα πως η πλοκή του συγκεκριμένου επεισοδίου δεν είναι ε.φ. και πως ελπίζω να μη συνεχιστεί η σειρά έτσι. 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Defiance (2013-2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..