Jump to content

Photo
- - - - -

Defiance

• Please log in to reply
92 replies to this topic

#21 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.100 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 24 Απρίλιος 2013 - 14:39

Πάρα πολύ προβλέψιμο σενάριο. Από την αρχή μέχρι το τέλος :( Ελπίζω να μας κάνουν λίγο να σκεφτούμε στα επόμενα επεισόδια.

Εχεις δίκιο για την ιστοριά  με τον nolan, αλλά η ιστορία με τους castithans ήταν πιο ενδιαφέρουσα και έθετε ένα πολύ σοβαρό ηθικό και πρακτικό πρόβλημα. Δυστυχώς ενώ αρχικά αντιμετωπίστηκε με την περιπλοκότητα που αρμόζει σε ένα τέτοιο πρόβλημα ( τα αρχικά επιχειρήματα της δημάρχου, τα επιχειρήματα της πρώην δημάρχου) τελικά είχαμε μια ανευ οποιασδήποτε επιχειρηματολογίας και δικαιολόγησης  επέμβαση της δημαρχου υπερ ανθρώπινων αξιών κάτι που οι castithans φυσικά και δεν αποδέχθηκαν, Ειχαμε μια χαμένη ευκαιρεία εδώ.

Edited by karatasiospa, 24 Απρίλιος 2013 - 21:07.

#22 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 25 Απρίλιος 2013 - 09:32

Δεν ήταν κακό επεισόδιο, κατά τη γνώμη μου, και πάντα το δεύτερο επεισόδιο μιας σειράς δεν είναι και το καλύτερο από μόνο του. Ουσιαστικά συνεχίζει τα του πιλότου δηλαδή, και σίγουρα υπάρχουν τόσα πολλά να μάθουμε ακόμα (και τα μαθαίνουμε σ'αυτό το επεισόδιο) για όλον αυτό τον παράξενο, νέο κόσμο. Συμφωνώ πάντως πως η επέμβαση της δημάρχου, και εκείνη της νεαρής Irathien (της κόρης του Nolan) ήταν "κάπως". Ωστόσο στο σύνολό του το επεισόδιο μου αύξησε την περιέργεια και το ενδιαφέρον για τη σειρά και για το τι μέλλει γενέσθαι.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#23 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 27 Απρίλιος 2013 - 11:37

Το είδα προχθές και παρέλειψα να σχολιάσω.

Σίγουρα δεν ήταν τόσο δυνατό όσο ο πιλότος, αλλά κακό δεν θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση. Γίνεται σαφές πως ό,τι είναι αυτό που θέλουν να βρουν στο υπέδαφος(μήπως έχει σχέση με τις πυρηνικές εγκαταστάσεις;), είναι τόσο σημαντικό που θα κάνουν οτιδήποτε για να το αποκτήσουν. Επίσης ωραία η ιδέα του θαμμένου στο υπέδαφος St. Louis και αρκετά ενδιαφέρουσα η παρουσίαση των παραδόσεων των castithans. Ελπίζω στα επόμενα επεισόδια να γίνει κάτι ανάλογο και με τις υπόλοιπες εξωγήινες φυλές.

• Oberon likes this

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#24 takisdk

takisdk

starfleet captain

• Members
  • 32 posts
  • Όνομα:Τάκης

Posted 29 Απρίλιος 2013 - 16:35

Καλησπέρα σε όλους. Ναι κακό δεν θα το έλεγα ούτε εγώ. Ελπίζω όμως να καλυτερέψει η σειρά αργότερα.

Ισως φταίω εγώ που περίμενα περισσότερα, ούτε εγώ ξέρω τι. Οπως και να'χει είναι ευχάριστη η επιστροφή του SyFy στην πραγματική Επιστημονική Φαντασία.

• Oberon likes this

#25 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.138 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 01 Μάιος 2013 - 14:45

Είδα μέχρι και το 3ο επεισόδιο. Μέτρια πράγματα ως τώρα. Ανάλωση σε ψιλοδιαμάχες και σε family drama. Θα του δώσω περιθώριο 2-3 ακόμη επεισόδια, αλλά δεν το βλέπω να τσουλάει... 

Posted Image

#26 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.100 posts

Posted 01 Μάιος 2013 - 15:11

Αναλωση σε family drama και ψιλοδιαμαχες ; μηπως βλεπουμε άλλη σειρα;

εν πάσει περιπτωσει Επεισόδειο 3: The devil in the dark
Ωραίο και δυνατό επεισόδειο.Η σειρά αρχίζει να παίρνει τα πάνω της. Το επεισόδειο συνεχίζει την εμβαθυνση στο universe της σειράς. Αν στο προηγούμενο επεισόδειο ηταν οι castithans σε αυτό είναι οι irathient με κεντρικό ρόλο της irisa. Μαθαίνουμε ένα σκοτεινό μυστικό από το παρελθόν ης πόλης αλλά το πιο σημαντικό είναι η εισαγωγή ενός νέου sci fi στοιχείου
Spoiler
που κάνει την υποθεση ακόμα πιο ενδιαφέρουασα,
Μετα απο αυτο το επεισόδειο βρισκω το ολο universe της σειρας όλο και πιο intriguing και ανυπομονω να δω πως θα εξελιχθει η σειρά.
Στο επόμενο επεισόδειο φαίνεται ότι θα εχουμε περισσότερα για το μυστηριο με τον γιο του rafe και τι ηταν αυτο που βρήκε.
Η τηλεθεαση λιγο έπεσε αλλά παραμένει σε υψηλα επίπεδα

Edited by karatasiospa, 01 Μάιος 2013 - 15:11.

#27 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.138 posts

Posted 01 Μάιος 2013 - 15:16

Αναλωση σε family drama και ψιλοδιαμαχες ; μηπως βλεπουμε άλλη σειρα;

Μάλλον την βλέπεις με τα μάτια που θέλεις να την δεις.

Εμένα έτσι μου φάνηκε πάντως.

Posted Image

#28 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 01 Μάιος 2013 - 22:32

Μάπα το καρπούζι...

Απογοήτευση.

†††Est. 2004†††

#29 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 01 Μάιος 2013 - 22:49

Προσωπικά, η σειρά μου έχει αφήσει αρκετά θετικές εντυπώσεις μέχρι στιγμής. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω πως αγγίζει το τέλειο, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία και στρωτό, καθόλου βαρετό σενάριο. Και το Continuum π.χ είχε αρκετά "μουδιασμένη" αρχή, αλλά όσο προχωρούσε γινόταν όλο και καλύτερο. Το Defiance, με όσα μας έχει δείξει και όσα μας υπόσχεται να αποκαλύψει, πιστεύω πως αξίζει την υπομονή μας.

• Oberon and takisdk like this

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#30 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 01 Μάιος 2013 - 23:05

Είδα το επεισόδιο πριν λίγο. Λοιπόν, νομίζω πως είναι το πιο αδύναμο από τα 3 που έχουν παιχτεί. Κυρίως το γεγονός πως ήταν μάλλον ένας συνδυασμός των "αναγκαίων" infestation/monster of the week επεισοδίων που όλες οι σειρές ε.φ. έχουν. Υπάρχει αυτή η western αίσθηση που δεν συμπαθώ γενικά. Όμως σημαντικό saving grace του επεισοδίου ήταν το focus στους Irathiens αυτή τη φορά, που θυμίζουν κάπως steampunk Ινδιάνους, και προσωπικά μου άρεσαν τα στοιχεία που μαθαίνουμε γι'αυτούς, αλλά και η shamanistic οπτική τους (όπως στο προηγούμενο είχαμε δει περισσότερα για τους Castithans). Επίσης καλό ήταν και το characterization της Irisa που εξελίσσεται σε έναν από τους περισσότερο ενδιαφέροντες χαρακτήρες ως τώρα.

Σίγουρα δεν μπορώ να κρίνω τη σειρά από 3 μόνο επεισόδια, έστω κι αν είμαι θετικά προκατειλημμένος (τόσο γιατί μου αρέσει το genre γενικά, όσο και γιατί μ'αρέσει η κοσμοπλασία της) αλλά ελπίζω πραγματικά τα επόμενα επεισόδια να είναι καλύτερα από το 3ο, κυρίως σεναριακά. Η αισθητική της σειράς μου αρέσει ιδιαίτερα με τις λίγο steampunk, λίγο Brom (πραγματικά μου θυμίζει το science fiction art του Βrom), λίγο tribal επιρροές της. 

Edited by Oberon, 01 Μάιος 2013 - 23:13.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#31 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.100 posts

Posted 01 Μάιος 2013 - 23:09

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω πως αγγίζει το τέλειο, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία και στρωτό, καθόλου βαρετό σενάριο.

Σίγουρα δεν είναι τέλεια και ίσως να μην γίνει και ποτέ. Αλλά νομίζω ότι είναι μια καλή και αξιόλογη σειρά με πολλές δυνατότητες.
Διονυση όπως εχω ηδη πει εγω θεωρω το 3ο επεισόδειο το καλύτερο μεχρι τωρα. Εχεις δικιο για το monster of the week αλλά εδω ηταν τμημα της ολης ιστοριας με την ryn η οποια με την σειρα της ηταν οργανικό τημα της ιστοριας της irisa. Ισως βεβαια μπορουσαν να το δειξουν με αλλο τροπο.

Edited by karatasiospa, 01 Μάιος 2013 - 23:17.

#32 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 01 Μάιος 2013 - 23:24

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω πως αγγίζει το τέλειο, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία και στρωτό, καθόλου βαρετό σενάριο.

Σίγουρα δεν είναι τέλεια και ίσως να μην γίνει και ποτέ. Αλλά νομίζω ότι είναι μια καλή και αξιόλογη σειρά με πολλές δυνατότητες.
Διονυση όπως εχω ηδη πει εγω θεωρω το 3ο επεισόδειο το καλύτερο μεχρι τωρα. Εχεις δικιο για το monster of the week αλλά εδω ηταν τμημα της ολης ιστοριας με την ryn η οποια με την σειρα της ηταν οργανικό τημα της ιστοριας της irisa. Ισως βεβαια μπορουσαν να το δειξουν με αλλο τροπο.

Ναι, το ξέρω αν και -όπως και στο Τρεκ εξ άλλου - δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα τα επεισόδια. Ναι, φυσικά ήταν τμήμα της ιστορίας με τη Ryn κλπ αλλά το infestation/monster of the week παραήταν στερεότυπο (πάντα κατά τη δική μου προσωπική άποψη) και χιλιοχρησιμοποιημένο για να με εντυπωσιάσει κρίνοντας και μόνο από την απίστευτη κοσμοπλασία που ήδη έχουμε δει. Θα προτιμούσα κάτι πιο "subtle", πιο "alien", αν θέλεις και δεν εννοώ alien monster/hellbug κλπ.

Ωστόσο περιγράφοντάς το σαν "αδύναμο" δεν το θεωρώ και κακό (αν το θεωρούσα, θα το έλεγα πως ήταν κακό για μένα), αλλά μόνο σε σύγκριση με τα άλλα δύο κυρίως λόγω του κλισέ που ανέφερα πιο πάνω και από κάτι άλλα δευτερεύοντα ζητηματάκια όπως μερικοί διάλογοι που μου φάνηκαν λίγο "stilted".

Edited by Oberon, 01 Μάιος 2013 - 23:27.

Posted Image

#33 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.100 posts

Posted 01 Μάιος 2013 - 23:31

Και εγω θα προτιμουσα να λειπει το monster, παραειναι στερεοτυπικο.Ισως ηθελαν να μας δειξουν ποσο alien εχει γινει η γη αλλα θα μπορουσαν να το κανουν με καποιο καλυτερο τρόπο.

Edited by karatasiospa, 01 Μάιος 2013 - 23:49.

#34 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 01 Μάιος 2013 - 23:45

Και εγω θα προτιμουσα να λειπει το monster, παραειναι στερεοτυπικο.Ισως ηθελαν να μας δειξουν ποσο alien εχει γινει η γη αλλα θα μπορουσαν να το καουν με καποιο καλυτερο τρόπο.

Ναι, ακριβώς. Τώρα που το σκέφτομαι, ακριβώς αυτήν την "subtlety" που ήθελα, την έχουν δείξει και μάλιστα σ'αυτό ακριβώς το επεισόδιο στην αρχή. Ακριβώς αυτό που είπες το "πόσο alien έχει γίνει η γη" το είδαμε στην αρχή. Ένα όμορφο πάρκο, ένας άντρας φοράει τα αθλητικά παπούτσια του και πάει για jogging. Τι πιο φυσικό από αυτό; Μάλιστα και η μουσική, γαλήνια και ηρεμιστική, παραπέμπει σε μια όμορφη άσκηση στον καθαρό αέρα!

Να όμως, που δεν είναι πια έτσι τα πράγματα. Από τη μία βλέπουμε με πόση "αγάπη" και προσοχή ξεσκονίζει τα πολύτιμα αθλητικά του παπούτσια, και μετά - χωρίς να δούμε το "τέρας" - βλέπουμε πως το όμορφο γαλήνιο πάρκο, δεν είναι πια αυτό που όλοι ξέρουμε σήμερα! Το τέρας εμφανίζεται έμμεσα μέσα από τα χορτάρια. Ε, αυτό το βρήκα πολύ πιο δυνατό από τις σκηνές με τον Datak να προσπαθεί να σκοτώσει έναν τερατώδη ψύλλο!

Θέλω να πω δηλαδή, ήταν πολύ πιο ωραίο, και scary, αν το συγκρίνει κάποιος με τον δικό μας κόσμο όπου αν πας για jogging στον Εθνικό Κήπο, δεν περιμένεις να στην πέσει καμμια εικοσάμετρη μάμπα μέσα από κανένα θάμνο. Στον κόσμο του Defiance όμως, ακόμα και ένα γαλήνιο τοπίο και τελείως "γήινο" κρύβει άλλους κινδύνους πια. Αυτό εννοώ σαν πιο "subtle".

Edited by Oberon, 01 Μάιος 2013 - 23:46.

Posted Image

#35 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.173 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 02 Μάιος 2013 - 10:12

Είχα γράψει ένα post για το 3ο επεισόδιο, αλλά δεν το βρίσκω πια. Θεωρώ ότι ήταν πολύ απογοητευτικό. Από που κι ως που η μικρή έχει οράματα; Θα περίμενα να μας προετοίμαζαν για ένα τόσο σημαντικό χαρακτηριστικό αφού είναι ένας από τους κεντρικούς ήρωες κι όχι έτσι ξαφνικά. Δείχνει ότι δεν έχουν ένα κεντρικό σχέδιο οι σεναριογράφοι, και δεν έχω όρεξη σε κάθε επεισόδιο να βάζουν ότι τους κατέβει χωρίς συνέπεια με τα προηγούμενα επεισόδια.

"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#36 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.100 posts

Posted 02 Μάιος 2013 - 11:56

Aαφερεται στο επεισόδειο ότι η irisa τα ειχε αυτα απο πιο πριν αλλα ο nolan  την ειχε πεισει ότι ηταν post-traumatic stress. Και δεν νομίζω ότι όλα τα σημαντικα χαρακτηρισττικα ενός χαρακτηρα πρεπει να ειπωθούν απο το πρωτο επεισόδειο. τουλαχιστον δεν θυμαμαι καμμια σειρα που να το εκανε. Εμενα δεν θα μου αρεζε κιόλας.

#37 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 02 Μάιος 2013 - 12:11

Xμμ, ούτε μένα μ'αρέσουν τα "ξαφνικά" χαρακτηριστικά αλλά στην περίπτωση της Irisa δεν ισχύει αυτό. Ήταν ήδη preestablished πως είχε τέτοια οράματα από τον πιλότο. Δεν ήταν ξεκάθαρο σίγουρα και δεν το θυμόμουν σαν όραμα αλλά σύμφωνα με τη Defiance wiki (τα bold τα έβαλα εγώ): 

Irisa often has visions in her sleep of the past, present, and future. Whether these visions are directly connected to someone's past, present, or future, or just randomly pulled from her mind is a mystery.

At the beginning of "Pilot", she has a vision of Josh Nolan's world (the day that the Votans arrived at earth).

|

Edited by Oberon, 02 Μάιος 2013 - 12:43.

Posted Image

#38 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.100 posts

Posted 02 Μάιος 2013 - 12:35

Eγω νόμιζα ότι αυτό ηταν απλως backstory απο τους παραγωγούς!! Πάντως νομιζω ότι κάπου στο 1ο η στο 2ο επεισόδειο αναφερονταν τα όνειρα της irisa ( χωρις να αναφερεται ότι ηταν visions) αλλά δεν θυμαμαι ακριβως που.

Πάντως τα επεισόδεια ηταν γραμμένα και γυρισμένα πρι αρχίσουν να δείχνουν την σειρά. τίποτα δεν γραφεται τώρα.

#39 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 02 Μάιος 2013 - 12:43

Eγω νόμιζα ότι αυτό ηταν απλως backstory απο τους παραγωγούς!! Πάντως νομιζω ότι κάπου στο 1ο η στο 2ο επεισόδειο αναφερονταν τα όνειρα της irisa ( χωρις να αναφερεται ότι ηταν visions) αλλά δεν θυμαμαι ακριβως που.

Πάντως τα επεισόδεια ηταν γραμμένα και γυρισμένα πρι αρχίσουν να δείχνουν την σειρά. τίποτα δεν γραφεται τώρα.

Ναι, και γω θυμάμαι αμυδρά πως υπήρχαν αναφορές αλλά έχοντας δει, προς το παρόν, μόνο μια φορά κάθε επεισόδιο δεν θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια και είχα την εντύπωση πως είχα διαβάσει το χαρακτηριστικό αυτό κάποιων Irathients σε κάποιο site όταν διάβαζα το  backstory των διαφόρων φυλών. Προσωπικά δεν μου έκανε εντύπωση πως η Irisa είχε οράματα μια που ήδη είχα "δει" τους Irathients σαν αντίστοιχους μιας shamanic κοινωνίας, αλλά να που τελικά ήταν ήδη established για την Irisa, επαναλαμβάνω όμως όχι ξεκάθαρα εκτός αν υπήρχαν dialogue bits που δεν θυμόμαστε. Θα ξαναδώ τον πιλότο σύντομα όμως και θα γράψω το αν τελικά μου φαίνεται πιο ξεκάθαρο ή όχι έστω και αναδρομικά. 

Edited by Oberon, 02 Μάιος 2013 - 12:56.

Posted Image

#40 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.138 posts

Posted 02 Μάιος 2013 - 18:38

Πολύ ωραία τα λέτε, σεβαστές οι γνώμες σας, ας πω κι εγώ τι είδα μέχρι στιγμής στο defiance.

Ας αιτιολογήσω για ποιον λόγο μου φάνηκε μέτριο.

3 επεισόδια γεμάτα κλισέ και αντιγραφές.   Ακολουθεί καρασπόιλερ...

Spoiler

Είναι λοιπόν κακή σειρά το Defiance; Όχι, για εμένα είναι μέτρια σειρά. Βλέπεται ευχάριστα και περνάς μια ωρίτσα χωρίς να νιώθεις ότι έχασες τον χρόνο σου. Αυτό επειδή ναι μεν χρησιμοποιεί πολλά κλισέ και οικογενειακό δράμα, αλλά το κάνει καλά. 

Θα μπορέσει να ξεπεράσει το μέτριο; Για εμένα είναι αμφίβολο, αλλά όπως είπα θα δώσω μερικά ακόμη επεισόδια περιθώριο. Είμαι ο μέσος τηλεθεατής Ε.Φ. Δεν περιμένω να δω ένα καινούριο star trek ούτε έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου πάνω στο defiance για να δω μια σειρά Ε.Φ της προκοπής. Αν δεν με κερδίσει στα επόμενα 5 επεισόδια έχει πολλές σειρές εκεί έξω που περιμένουν να τις δω.

Edited by Drake Ramore, 02 Μάιος 2013 - 18:44.

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users