Jump to content

Photo
- - - - -

Defiance

• Please log in to reply
92 replies to this topic

#41 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 02 Μάιος 2013 - 19:32

Όλα cool, Απόστολε. Η δική σου γνώμη είναι τόσο valid όσο και η δική μου ή οποιουδήποτε άλλου έχει δει τη σειρά, και της έχει δώσει την ευκαιρία να "αποδείξει" τι είναι.

Ωστόσο έχω δύο ενστάσεις και αυτό μην το θεωρήσεις με τίποτα πρόκληση γιατί δεν το γράφω με τέτοια πρόθεση.

Κανείς μας δεν αναζητά το "νέο Σταρ Τρεκ" και σίγουρα όχι εγώ. Όπως δεν περίμενα το Battlestar Galactica να είναι Τρεκ, και το Babylon 5 να είναι Lost in Space, και αυτό να είναι Stargate SG-1, έτσι και δεν περιμένω κανένα νέο Τρεκ στο Defiance. Είναι όμως γεγονός πως είναι από τις ελάχιστες καινούργιες σειρές (η μόνη;) που είναι καθαρά space opera, για να μην πω και καθαρά ε.φ. γενικά.

Δεύτερον, αν ξεκινήσουμε βλέποντας τα πάντα σαν κλισέ και αν ψάχνουμε να βρούμε "τι μας θυμίζει" κάθε τηλεοπτική σειρά ε.φ. τότε, ειλικρινά, καμμια σειρά δεν πρόκειται ποτέ να βγει πως έχει και το ελάχιστα πρωτότυπο στοιχείο. Μάλιστα το "τι μας θυμίζει" κάτι, δεν λέει τίποτα ούτε για τις επιρροές (εκτός αν είναι κάτι πολύ εμφανές) των παραγωγών και συγγραφέων, ούτε και για την όποια "διαφορετικότητα" μιας σειράς. Λέει μόνο κάτι για τις δικές μας επιρροές.

Επί του προκειμένου, αφού δεν έχω παίξει Halo, δεν μπορώ να δω τίποτα όμοιο με το Halo και συγκρίνουμε και ανόμοια πράγματα. Αφού όμως έχω δει Farscape και ο O'Bannon ήταν ο δημιουργός του, αν παρατηρήσω ομοιότητες στην αισθητική του Defiance με το Farscape, νομίζω πως θα ήταν κάπως πιο valid.

Τέλος πάντων, όπως με κάθε σειρά, σε κάποιους θα αρέσει πολύ, σε άλλους λίγο, και για άλλους θα είναι derivative trash. Δεν έχω ακούσει καμμια σειρά, συμπεριλαμβανομένου και του Τρεκ, που να "ξέφυγε" από αυτό.

Από κει και πέρα, νομίζω πως σε μια συζήτηση όπου συμμετέχουν όσοι το Defiance τους αρέσει πολύ, λίγο, ή μέτρια, όλες οι γνώμες χωράνε. Αν κάποιος τη μισεί τόσο ώστε να μην την αντέχει... ας σταματήσει να τη βλέπει. It's as simple as that, isn't it? (Και γω αν η σειρά βγει μάπα, φυσικά δεν θα συνεχίσω να τη βλέπω. Όπως είπες και συ υπάρχουν πολλές άλλες σειρές, αν και όχι space opera πια, που περιμένουν να τις δω). ;-)

Edited by Oberon, 02 Μάιος 2013 - 19:44.

• karatasiospa and takisdk like this
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#42 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 02 Μάιος 2013 - 19:37

Το FIREFLY ειναι 90% αντιγραφη του Blake's 7 (όπως καταλαβαινει οποιος εχει δει και τις 2 σειρες). Κανεις όμως δεν το εκρινε με βαση αυτο το γεγονός. Μετα απο 45-50 χρόνια τηλεοπτικης επ. φαντασάς και αρκετες δεκαδες σειρές ποια απολυτη πρωτοτυπία μπορει να υπάρξει; Μόνο σχετικη πρωτοτυπία μπορει να υπαρξει και όπως εχει εξηγησει πολύ καλα ο oberon στο πρωτο ποστ του σε αυτο το τόπικ το defiance, κατα την ταπινη μου γνώμη, το καταφερνει..
Επιπρόσθετα αυτη την στιγμη ειναι η μονη σειρα καθαρόαιμης επ. φαντασίας και όχι light ε.φ. οπου το science fiction είναι ένα excuse για να κανουν οτιδηποτε αλλο. Φυσικα αν η σειρα γινει πολύ μάπα ε και εγω θα σταματησω να την βλέπω.

Edited by karatasiospa, 03 Μάιος 2013 - 12:01.

• Oberon and takisdk like this

#43 takisdk

takisdk

starfleet captain

• Members
  • 32 posts
  • Όνομα:Τάκης

Posted 03 Μάιος 2013 - 10:15

Σημασία δεν έχει τόσο πια η πρωτοτυπία όσο η έμπνευση σε αντιδιαστολή με την αντιγραφή. Δεν θεωρώ πως το Defiance αντιγράφει αλλά πως αντλεί ως ένα σημείο έμπνευση και κοινά στοιχεία από άλλες σειρές.

Οντως έχει πολλά κοινά με το Farscape που και αυτό με τη σειρά του δανείστηκε στοιχεία από το Blake's 7. Επίσης ο Joss Whedon δήλωσε πως εμπνεύστηκε από το Blake's 7 όταν έφτιαξε το Firefly, μάλιστα πολλοί από τους πρωταγωνιστές χρησιμοποιούν ατάκες απευθείας από το B7. To ίδιο και ο J.M.Strazynski για το Babylon 5, γεγονός που είχε αναφέρει πολλές φορές στις συνεντεύξεις του.

Oμως και το Blake's 7 διέθετε στοιχεία space opera καθώς και όλα τα κλισέ της τηλεοπτικής επιστημονικής φαντασίας όμως τα παρουσιάζε με ένα διαφορετικό σκεπτόμενο και απαισιόδοξο τρόπο. 

Τα Matrix, 13th Floor, Inception κλπ μοιάζουν σαν τα έχει γράψει ο ίδιος ο Philip K. Dick δίχως όμως να αναφέρεται πουθενά το όνομα του.

Πλέον όμως νόημα έχει όλες αυτές τις επιροές να τις χρησιμοποιεί ο δημιουργός και να τις επαναπροσδιορίζει δίνοντας μια διαφορετική διάσταση.

Είναι νωρίς πάντως ακόμα να πούμε αν το Defiance είναι καλή σειρά ή όχι, όπως και να'χει είχαμε καιρό να δούμε μια πραγματική sci-fi σειρά. Ο χρόνος θα δείξει.

• Oberon, karatasiospa and alkinem like this

#44 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 05 Μάιος 2013 - 10:17

Προχθές, κατάφερα να δω κι εγώ το 3ο επεισόδιο.

Ωραίο σαν ιδέα, αλλά σίγουρα αδύναμη η εκτέλεση. Ειδικά το τέρας, αυτή η βασίλισσα-έντομο, θα προτιμούσα κι εγώ να λείπει. 

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#45 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts

Posted 05 Μάιος 2013 - 12:41

Ωραίο σαν ιδέα, αλλά σίγουρα αδύναμη η εκτέλεση.

Δεν σου άρεσε η ιστορία με την irisa και τους irathient;

Τα πρωτα 4 λεπτα του επόμενου επεισοδειου στο
http://stvplus.com/home/network/Syfy

Edited by karatasiospa, 05 Μάιος 2013 - 12:43.

#46 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 05 Μάιος 2013 - 12:54

Αυτό το κομμάτι σίγουρα μου άρεσε. Πραγματικά, το μοναδικό που με "χάλασε" ήταν το κομμάτι με την υπόγεια φωλιά. Πεσ' το και προσωπική παραξενιά, αλλά πιστεύω πως η ιστορία θα μπορούσε να εκτυλιχτεί και χωρίς το τερατώδες έντομο.

Πάντως, όπως ήδη έχω πει, η σειρά μου έχει αφήσει θετικές εντυπώσεις και σίγουρα δεν μπορώ να απαιτήσω κάθε επεισόδιο να είναι εναρμονισμένο 100% με αυτό που εγώ περιμένω.

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#47 Dimzar

Dimzar
  • Members
  • 253 posts
  • Όνομα:Dimitris

Posted 05 Μάιος 2013 - 18:45

Δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά το Defiance είναι ταυτόχρονα και ένα τεράστιο MMOFPS της Trion (Rift) http://trionworlds.c...games/defiance/

με πάνω από 1 εκατ. subs. Αν θυμάμαι σωστά οι πράξεις των παιχτών θα οδηγούν και μέρος της υπόθεσης.

You know what the chain of command is? It's the chain I go get and beat you with until you understand who's in ruttin' command here - Jayne

#48 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.138 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 05 Μάιος 2013 - 19:17

Δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά το Defiance είναι ταυτόχρονα και ένα τεράστιο MMOFPS της Trion (Rift) http://trionworlds.c...games/defiance/

με πάνω από 1 εκατ. subs. Αν θυμάμαι σωστά οι πράξεις των παιχτών θα οδηγούν και μέρος της υπόθεσης.

Αναμενόμενο! Αφου ακόμη και στη σειρά οι terra formers έκαναν το σκηνικό σαν videogame. Παραπάνω μίλησα για το Halo.

Screenshots απο τα 2 παιχνίδια:

HALO

0000000085-L-9057509.jpg

3162843-Full.jpg

Halo_Wars_Elite_and_Marine.jpg

halo_wars_gameplay.jpg

DEFIANCE:

1358817471_1950_Defiance01.jpg?itok=vpgW

defiance-game-hellbug1.jpg

a412218759b9c457026512aa179f28af_2.jpgs01_e0101_04_3.jpg

Αν το παιχνίδι είναι τόσο καλό όσο το halo, εγώ θα παίξω! :B):

Posted Image

#49 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts

Posted 05 Μάιος 2013 - 19:27

Οσον αφορα αυτο που ειπώθηκε για το βιντεοπαιχνίδι και την σειρα πληροφοριακα επαναλαμβανω ότι όλη η πρώτη σαιζόν έχει ηδη γραφτει και γυριστει πριν ξεκινησει η προβολη της. Τιποτα δεν γραφεται τώρα. Διάβασα και εγω για καποα αλλήλεπίδραση αλλα δεν ειναι σαφες τι θα είναι.

Edited by karatasiospa, 05 Μάιος 2013 - 19:48.

#50 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 05 Μάιος 2013 - 20:11

Αυτό που διάβασα εγώ είναι πως το παιχνίδι διαδραματίζεται σε άλλη περιοχή, νομίζω στο Σαν Φρανσίσκο (ή ό,τι έχει μείνει από την πόλη), με πρωταγωνιστές άλλους χαρακτήρες, αν και μερικοί από τη σειρά θα εμφανίζονται και στο παιχνίδι. Η επίδραση στη σειρά, από όσο κατάλαβα, θα είναι δευτερεύουσας ή τριτεύουσας σημασίας και σίγουρα θα αφορά επόμενες σεζόν, αν υπάρξουν.

Το παιχνίδι ωστόσο φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά ήδη "χαλάω" πολλές ώρες στο Star Trek Online οπότε δεν νομίζω να το παίξω και θα περιοριστώ να παρακολουθώ, για τώρα, μόνο την τηλεοπτική σειρά. :)

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#51 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.138 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 08 Μάιος 2013 - 15:32

Λέμε μεταξύ μας (εμείς που παράλληλα με την αγάπη για το φανταστικό προσπαθούμε να γράψουμε κιόλας) οτι για να είναι ένα εργο Ε.Φ πρέπει το Ε.Φ στοιχείο να είναι σε τέτοια ποσότητα, που αν αφαιρεθεί να μην βγάζει πλέον νόημα το έργο.Φυσικά είναι μια πολύ απόλυτη άποψη, που δεν συμμερίζομαι και κάνω τις εκπτώσεις μου.

Στο 4ο επεισόδιο του defiance έκανα μεγάλες εκπτώσεις, σωστό ξεπούλημα δηλαδή, διάλυση τιμών....80% έκπτωση! Παρόλα αυτά έψαχνα να βρω το Ε.Φ στοιχείο του επεισοδίου. Λίγο μόνο στο τέλος, για ένα λεπτό, όταν κατέβηκαν στο ορυχείο και είδαν τις τοιχογραφίες, υπήρξε μια υποψία Ε.Φ. 

Το υπόλοιπο επεισόδιο (μικροπολιτικές ίντριγκες, δολοπλοκίες και απατεωνιές σε μικρή πόλη) θα μπορούσε να διαδραματίζεται στο όποιο hickville των μεσοδυτικών πολιτειών, ή στην αρχαία Ρώμη ή στην μεσσαιωνική Γένοβα ή ακόμη και σε επεισόδιο των Ducks of Hazzard.

• Asgaroth and Διγέλαδος like this

Posted Image

#52 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts

Posted 08 Μάιος 2013 - 17:51

1x4 A Well respected man

Ωραίο επεισόδειο ίσως και το καλύτερο μέχρι τώρα. Πρόκειται βέβαια για ένα επεισόδειο κυρίως χαρακτήρων που αναφέρεται σε δύο δίδυμα χαρακτηρων: την δήμαρχο και την αδελφη της, τον nolan και τον dtak tarr ( o οποίος εξελίσσεται στον πιο αντιπαθητικό χαρακτήρα της σειράς!) και όπως και τα προηγούμενα επεισόδεια που αναφέρονταν σε συγκεκριμένα races συνεχίζει την εμβάθυνση στον κόσμο της σειράς. Είναι επίσης ένα επεισόδειο για τις πολιτικές σχέσεις μέσα στην πόλη.
Μου άρεσαν πολύ
Spoiler

Το κεντρικό μυστήριο στο τέλος του επεισοδείου έχειμια ακόμια πιο μυστήρια εξέλιξη! Είμαι περίεργος να δω που θα καταλήξει.

Edited by karatasiospa, 09 Μάιος 2013 - 00:33.

#53 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 08 Μάιος 2013 - 19:18

Το 4ο επεισόδιο συνεχίζει την "εισαγωγή" στους χαρακτήρες, όχι μόνο με αδρές πινελιές πια αλλά δίνοντας περισσότερα στο characterisation. Και αυτό είναι το δυνατότερο σημείο του. Αυτή τη φορά το φόκους είναι στην "πόρνη", αδελφή της δημάρχου. Συγχρόνως βλέπουμε πιο πολλά για το πώς είναι η ζωή στη Defiance. Προσωπικά το θεωρώ πιο δυνατό επεισόδιο από τα δυο προηγούμενα (εκτός του πιλότου). 

Αυτό που ελπίζω, ωστόσο, και ως τώρα μόνο λίγα snippets εδώ και κει μας δίνονται, είναι να δούμε πώς είναι αυτός ο κόσμος πια. Ήδη ξέρουμε πως δεν είναι όλος μια μετακαταστροφική, χαοτική κόλαση, αλλά υπάρχουν προσπάθειες να επαναδημιουργηθεί ένας πολιτισμός και μια κοινωνία, όπως με την αναφορά στην... Republic of Earth (sp?). Όμως θα ήθελα να μετακινηθεί το στενό focus  από τις αλληλεπιδράσεις των χαρακτήρων, έστω κι αν το κέντρο είναι πάντα η πόλη Defiance, στο ευρύτερο focus της Γης, οπότε θα ανοίξουν και οι δυνατότητες για πολύ περισσότερη επιστημονική φαντασία του είδους που, προσωπικά, προτιμώ. 

Μια παρατήρηση που κάναμε, μαζί με τη... φιλενάδα μου και τον ξάδελφό της (αμφότεροι Αμερικανοί που ζουν στο Μαιάμι) και που παρακολουθούμε τη σειρά μαζί, ήταν πως το writing στη σειρά είναι κάπως uneven. Υπάρχουν σκηνές καταπληκτικά γραμμένες, και άλλες που ακούγονται πολύ στερεότυπες και όχι με την καλή (δηλαδή που να λειτουργούν) έννοια. Στο συγκεκριμένο επεισόδιο, αυτό φάνηκε από τη σκηνή με τον Nolan και το Datak που εκτός από πολύ "macho", το λογύδριο του Datak περί respect ήταν ένα μάτσο από τυπικά κλισέ που ακούγονταν κούφια.

Αμέσως όμως μετά, αμέσως όμως, έχουμε τη σκηνή μεταξύ της δημάρχου και της Stahma (που εξελίσσεται σε έναν από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Είναι ιδέα μου ή οι γυναικείοι χαρακτήρες έχουν γενικά πολύ καλύτερο characterisation από τους αντρικούς, στο Defiance?). Ο διάλογος μεταξύ τους είναι απίστευτος, εισάγει στοιχεία που δείχνουν τόσο αυτή τη νέα κοινωνία, όσο και το alien-ness της Stahma σαν Castithian. Φυσικά, η Stahma είναι conniving bitch, το "πιο επικίνδυνο φίδι" όπως της λέει στο τέλος ο Nolan, αλλά ο τρόπος που αντιδρά στις "απιστίες" του Datak - αν και μπορεί να υποκρίνεται βέβαια - σε πλήρη αντίθεση με τη Γήινη γυναίκα που καυγαδίζει με τη δήμαρχο για τα καμώματα του δικού της συζύγου, εντείνουν αυτό το "απόκοσμο" στοιχείο που χαρακτηρίζει τη Stahma.

Τα flashbacks επίσης ήταν από τα δυνατότερα σημεία του επεισοδίου. Ωμά, χωρίς ίχνος ωραιοποίησης, πραγματικά έδειξαν την ηλιθιότητα που έφερε τον κόσμο εκεί που είναι σήμερα.

---

Εδίτιον: typos

Edited by Oberon, 08 Μάιος 2013 - 20:17.

Posted Image

#54 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts

Posted 08 Μάιος 2013 - 20:11

Εκτος απο το earth republic σε αυτο το επεισόδειο αναφερεται και το votan collective πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει και ένα εξωγήινο κράτος στη γη! Συμφωνώ μαζί σου διονύση ΄στο ότι θα πρέπει να μας δείξουν περισσότερα για τον ευρύτερο κόσμο. Εγώ επίσης θα ηθελα να μας δείξουν περισσότερα για το backstory πχ πως και γιατι εφυγαν οι votans απο τους πλανητες τους , τι έγινε ότα ήρθαν εδώ κλπ. Καο όλα αυτα μέχρι στιγμής μας τα δίνουν με το σταγονόμετρο.
Συμφωνώ επίσης για τον περίεργο συνδοιασμό πολύ καλών σκηνών με κλισεδιάρικες. Οι καλές όμως είναι πραγματικά καλές και αυτες κρατανε την σειρα, όσο για τις κλισδιαρικες δεν ειναι και οι χειροτερες που εχω δει. Ισως αυτός ο συνδοιασμός να ειναι αποτελεσμα συμβιβασμού μεταξύ του τι θελαν οι δημιουργοί της σειράς και του τι ήθελε το syfy. Τα κανάλια συνηθως τα θέλουν τα κλισε.
Απ'ότι διάβασα το επόμενο επισόδριο θα έχει σχέση με το παρελθόν της irisa

Edited by karatasiospa, 08 Μάιος 2013 - 20:30.

• Oberon likes this

#55 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 08 Μάιος 2013 - 20:25

Νόμιζα πως το Votan Collective αναφερόταν στη "μίνι ομοσπονδία", πάνω κάτω, και των 7 φυλών που έφτασαν στη Γη. Δηλαδή πως προυπήρχε. Βέβαια μπορεί να είναι και τα δύο. Και ένα εξωγήινο, global κράτος στην κατεστραμμένη Γη (που μαζί με την Earth Republic και την αναφορά στον "παράδεισο" της Ανταρκτικής, σημαίνει πως αν μη τι άλλο, τηλεπικοινωνίες υπάρχουν ακόμα, και εμπόριο κλπ) και η συνέχεια της διαπλανητικής ομοσπονδίας τους.

Posted Image

#56 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts

Posted 08 Μάιος 2013 - 21:05

Η votan collective υπηρχε απο πριν φτάσουν στην γη, αλλα επειδη στο επεισόδειο αναφερεται απο τον datak tarr οτι η votan collective τους προμηθευε όπλα λογικα πρεπει να υπαρχει ως ενοτητα και καπου στην γη.

• Oberon likes this

#57 xrusaki

xrusaki
  • Members
  • 71 posts
  • Όνομα:xrysa
  • Currently reading:1Q84

Posted 09 Μάιος 2013 - 20:33

To τεταρτο επεσοδιο νομιζω ανεδειξε τις δυνατοτητες τις σειρας ,οτι μπορει να κινηθει σε υψηλα επιπεδα και να δωσει δυνατα επεισοδια ακομη και σε πρωιμο σταδιο εξελιξης. Εμενα παλι μου αρεσε το "κτισιμο "ολων των χαρακτηρων σε αυτο επεισοδιο. Ως και του Νολαν που επιτελους αρχισε να βγαζει τις ανθρωπινες αδυναμιες του ενω αντιθετα o Nτειτακ και η γυναικα του εδειξαν τις θετικες πλευρες των χαρακτηρων τους , εστω και αν ολα τα καναν τελικα για το συμφερον τους. Προτιμω τους πολυδιαστατους χαρακτηρες απο τους τελειως απλοικους. Επισης μου αρεσει το ερωτικο τριγωνο που παει να δημιουργηθει . Νολαν , η δημαρχος και η καλοκαρδη πορνη αδερφη.Υπαρχει περιπτωση να εχουμε μαλλιοτραβηγμά;

Εμενα παλι το λογυδριο του Ντειτακ μια χαρα μου αρεσε. Οτι και να εκανε δεν ειχαν το δικαιωμα χωρις στοιχεια να εισχωρησουν με τοτε τροπο στο σπιτι .Oλοι αξιζουν καποιον σεβασμο εστω και αν ηταν πασιφανες οτι ευθυνεται για πολλα βαρβαρα ηθη και τα υποστηριζει για να μην χασει την λαοφιλια του μεσα στην φυλη του.Η συζυγος του πραγματι παρα την αγγελικη της εμφανιση εξελισσεται σε εναν πολυ επικινδυνο χαρακτηρα , αν και εμενα μου αρεσε η διαφορετικη αντιμετωπιση της απιστιας απο την γιηνη συζυγο ως πολιτιστικο στοιχειο..

• Oberon likes this

#58 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 09 Μάιος 2013 - 20:40

To τεταρτο επεσοδιο νομιζω ανεδειξε τις δυνατοτητες τις σειρας ,οτι μπορει να κινηθει σε υψηλα επιπεδα και να δωσει δυνατα επεισοδια ακομη και σε πρωιμο σταδιο εξελιξης. Εμενα παλι μου αρεσε το "κτισιμο "ολων των χαρακτηρων σε αυτο επεισοδιο. Ως και του Νολαν που επιτελους αρχισε να βγαζει τις ανθρωπινες αδυναμιες του ενω αντιθετα o Nτειτακ και η γυναικα του εδειξαν τις θετικες πλευρες των χαρακτηρων τους , εστω και αν ολα τα καναν τελικα για το συμφερον τους. Προτιμω τους πολυδιαστατους χαρακτηρες απο τους τελειως απλοικους. Επισης μου αρεσει το ερωτικο τριγωνο που παει να δημιουργηθει . Νολαν , η δημαρχος και η καλοκαρδη πορνη αδερφη.Υπαρχει περιπτωση να εχουμε μαλλιοτραβηγμά;

Εμενα παλι το λογυδριο του Ντειτακ μια χαρα μου αρεσε. Οτι και να εκανε δεν ειχαν το δικαιωμα χωρις στοιχεια να εισχωρησουν με τοτε τροπο στο σπιτι .Oλοι αξιζουν καποιον σεβασμο εστω και αν ηταν πασιφανες οτι ευθυνεται για πολλα βαρβαρα ηθη και τα υποστηριζει για να μην χασει την λαοφιλια του μεσα στην φυλη του.Η συζυγος του πραγματι παρα την αγγελικη της εμφανιση εξελισσεται σε εναν πολυ επικινδυνο χαρακτηρα , αν και εμενα μου αρεσε η διαφορετικη αντιμετωπιση της απιστιας απο την γιηνη συζυγο ως πολιτιστικο στοιχειο..

Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! :) Φυσικά και δεν είχαν δικαίωμα να εισχωρήσουν στο σπίτι του με το "έτσι γουστάρω". Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το πώς ήταν γραμμένη και σκηνοθετημένη η σκηνή αυτή, όχι το νόημά της. Και σε μένα αρέσουν πολύ οι πολυδιάστατοι χαρακτήρες με όλα τους τα ελατώματα και όλα τους τα προτερήματα.

Καλή η παρατήρησή σου πως ίσως εξελίσσεται ένα ερωτικό τρίγωνο, κάτι που δεν είχα προσέξει προσωπικά!! Για μαλλιοτράβηγμα δεν το πολυφαντάζομαι μια που, όπως είπες και συ, η αντιμετώπιση της απιστίας δείχνει διαφορετική πια, και στο διάλογο μεταξύ της Stahma Tarr και της δημάρχου, αναφέρεται - εξαιρετικά - πώς αντιμετώπισε η αδελφή της η πόρνη τη Stahma όταν την είδε στο δρόμο. Φαντάζομαι πως δεν θα είχε πρόβλημα να "μοιραστεί" το Nolan με τη δήμαρχο αν συνέβαινε κάτι μεταξύ τους. Βέβαια η δήμαρχος μπορεί να έχει πολύ διαφορετικές ιδέες περί απιστίας, οπότε.... ίδωμεν!

• karatasiospa likes this
Posted Image

#59 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts

Posted 09 Μάιος 2013 - 21:26

Κάθε σειρά χρειάζετι αυτό που λέμε character development. Aυτό δεν την κάνει σαπουνόπερα ειδικά αν βλέπει κανείς την σειρα και όχι το κάθε επεισόδειο αποκομμένο.. Σαπουνόπερα γίνεται όταν οι χαρακτηρες και οι σχέσεις τους γίνονται το αποκλειστικό κέντρο της σειράς η το μεγαλύτερο μέρος της η το βασικότερο θέμα της.

Edited by karatasiospa, 09 Μάιος 2013 - 21:54.

• Oberon likes this

#60 karatasiospa

karatasiospa

Alien

• Members
  • 1.099 posts

Posted 10 Μάιος 2013 - 21:01

Εγκρίθηκε ήδη 2η σαιζόν για το Defiance που θα είναι 13 επεισόδεια και θα την δούμε του χρόνου. Απο την μια πολύ καλό το νέο της εγκρισης 2ης σαιζόν αλλά ρε παιδί μου αυτο το πράγμα με τις σαιζόν των 10-12 επεισόδείων και κενά 10 μηνών έχει καταντήσει εκνευριστικό!

http://www.blastr.co...e-second-season

• Oberon likes this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users