Jump to content

In Media Res (Συγγραφικό Παιχνίδι)


In Media Res  

13 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • Θαμμένα μυστικά - niceguy0973
      4
    • Οι σκιές της Ιένδ Ρενιέβσκυ - Myyst
      1
    • Το Μαύρο Πετράδι - Cassandra Gotha
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

In Media Res

 

 

Αυτό θα πει, κυρίες μου και κύριοι, στη μέση των πραγμάτων. Αυτό είναι και το θέμα του καλοκαιρινού μας παιχνιδιού. Καλείστε, εντός 45 ημερών να διηγηθείτε μια ιστορία η οποία θα ξεκινάει από τη μέση των πραγμάτων.

 

Όπως θα προσέξατε, δεν ακολουθούμε το κλασσικό, βαρετό πλέον μοτίβο του θέματος. Εδώ, στο καλοκαιρινό μας… σπέσιαλ παιχνίδι σημασία έχει η τεχνική. Δείξτε μας την τεχνική σας. Γίνετε ο Όμηρος, που ξεκίνησε να μας αφηγείται τον Τρωικό Πόλεμο αφού ο πόλεμος κρατούσε ήδη εννέα χρόνια (και σταμάτησε πριν μας διηγηθεί το τέλος του). Γίνετε ο Χερμπερτ, που ξεκινάει το Ντιούν την ώρα της αναχώρησης των Ατρειδών από τον Καλαντάν. Γίνετε ο Μάθεσον, που δεν περιγράφει καθόλου την επιδημία, αλλά μόνο τα αποτελέσματά της που θα οδηγήσουν τον Νέβιλ στη φράση-τίτλο του αριστουργήματος.

 

Διαλέξτε προσεκτικά την ιστορία σας. Διαλέξτε ακόμη πιο προσεκτικά το σημείο από το οποίο θ’ αρχίσετε να μας τη διηγείστε. Διαλέξτε με τη μέγιστη, την πλέον εξοντωτική προσοχή πώς θα κάνει την «περίληψη των προηγουμένων». Κάθε σωστά τοποθετημένη πληροφορία θα σας εκτοξεύει στην βαθμολογία, κάθε παραπάτημα θα σας στερεί βαθμούς.

 

Μην ξεχνάτε ποτέ ότι ψάχνουμε πρώτα και κύρια να διαβάσουμε μια ενδιαφέρουσα ιστορία φαντασίας, επιστημονικής φαντασίας ή τρόμου. Αφήστε τις μυθοπλαστικές σας ικανότητες ελεύθερες, αλλά κοιτάξτε να μας δείξετε και πόσο καλά ξέρετε να χειρίζεστε τα πολεμοφόδιά σας.

 

Ακονίστε τις πένες σας, λαδώστε τα πληκτρολόγιά σας. Κι εύχομαι σε κάθε έναν από εσάς μια όμορφη αφήγηση, που θα μας ρίξει, ουρανοκατέβατους βιβλιοταξιδιώτες στην πιο υπέροχη ιστορία που γράφτηκε ποτέ.

Edited by Naroualis
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σο... Σοβαρολογείς; Μου ανεβαίνουν δάκρυα από τη συγκίνηση! Αυτό το έκανες για 'μένα, προσωπικά, έτσι; Γιατί είμαι Ο Άνθρωπος Που Βαριόταν Τις Εισαγωγές. (Κια όταν διαβάζω και όταν γράφω). Γι' αυτό και στις μισές ιστορίες μου κάποιοι (εσύ, ας πούμε  :tease:  ) μου γράφετε πως "η εισαγωγή ήταν ξύλινη". 

 

Όταν παίρνω στα σχόλια ερωτήσεις "ποιος ήταν όμως ο προπάππους του μπατζανάκη της πρώην ερωμένης του ήρωα;" νιώθω φουσκάλες στο αίμα μου, αληθινές φουσκάλες!

 

Κάθε - μα κάθε - φορά που ξεκινώ μια ιστορία παλεύω με τον πειρασμό να αρχίσω από εκεί που γλύστρισε στο σκαρφάλωμα του βράχου (Εμμμ τό 'χω κάνει) ή με διάλογο (ώπα, κι αυτό τό 'χω κάνει).

 

Με λίγα λόγια: Γιου - χουουου!!! :party:

 

edit: κλείσιμο παρένθεσης

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ πώς διέλαθε της προσοχής μου; Ε; :p

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ ενδιαφέρον, αλλά δυστυχώς η μαμά πατρίδα με καλεί σύντομα να την υπηρετήσω, οπότε αδυνατώ να συμμετάσχω. Ελπίζω μέσα σε ολόκληρο καλοκαίρι όμως, να βρω την ευκαιρία να διαβάσω-σχολιάσω-ψηφίσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι συμμετάσχω και στο καλοκαιρινό Νανο και στο write off αλλά δεν θα μου τη γλιτώσει τόσο εύκολα αυτό το παιχνίδι. Θα το παλέψω. Το πολύ να γίνουν όλα αχταρμάς...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι συμμετάσχω και στο καλοκαιρινό Νανο και στο write off αλλά δεν θα μου τη γλιτώσει τόσο εύκολα αυτό το παιχνίδι. Θα το παλέψω. Το πολύ να γίνουν όλα αχταρμάς...

 

Η τύχη (και η έμπνευση) ευνοεί τους τολμηρούς... :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τολμηρός δεν είμαι απλά όπου γάμος και χαρά... χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο (σχεδόν) αλλά θυμήθηκα τη φράση που είπε ο Harlan Ellison:

 

"That is the heart of it. Now begin in the middle, and later learn the beginning; the end will take care of itself."

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τριγυρνάει στο μυαλό μου... νομίζω ότι θα το προσπαθήσω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν ήδη δέκα μέρες από την έναρξη του παιχνιδιού. Για δώστε τα ραπόρτα σας, κοπελιές και παλικάρια μου. Ποιος γράφει; Ποιος σκέφτεται; Ποιος τα παρατήσε ήδη (να τον τσιγκλίσουμε όλοι μαζί, να τα ξαναπιάσει);

 

Άντε. Άλλες 35 μέρες μείνανε. Δεν είναι και λίγες. Και τώρα να ξεκινήσετε, έχετε μπροστά σας, ουουουου! ένα κάρο χρόνο για να μας φιλέψετε το αριστούργημά σας.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι γράφω. Το κακό (για το παιχνίδι) είναι ότι γράφω κάτι άλλο.

 

Αλλά θα αρχίσω, τώρα που μου 'ρθε (επιτέλους!) ξανά τρελή όρεξη, θα γράφω όλο τον Γιούλιο, θα το προλάβω κι αυτό, κανένα πρόβλημα. :showoff:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφουμε, γράφουμε. :rolleyes:

 

Science Fiction μάλιστα. (Είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα.) ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την μισή ιστορία της μισής ιστορίας έτοιμη, ενώ ξέρω πως θα πάει η πρώτη μισή, χωρίς όμως να έχω σκεφτεί πως θα την ενσωματώσω στη δεύτερη μισή. Όμως αυτόν τον καιρό προσπαθώ να βγάλω τη δεύτερη μισή δηλαδή το τέλος... Σας μπέρδεψα; :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την μισή ιστορία της μισής ιστορίας έτοιμη, ενώ ξέρω πως θα πάει η πρώτη μισή, χωρίς όμως να έχω σκεφτεί πως θα την ενσωματώσω στη δεύτερη μισή. Όμως αυτόν τον καιρό προσπαθώ να βγάλω τη δεύτερη μισή δηλαδή το τέλος... Σας μπέρδεψα; :p

 

"Αυτό μας κάνει αναρίθμητες μισές πλάκες" όπως λέει και ο Κάιους Πώστονλένεους στον Αστερίξ (Σπαρίλους μού φαίνεται).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτός που μέχρι να τον κάνεις να καταλάβει, προλαβαίνεις να σκοτώσει γάιδαρο πετώντας του ώριμα σύκα; Αυτός δεν είναι Ρωμαίος, είναι Κορσικανός. Είχε πέσει από το δέντρο και μετά κατατάχτηκε στη λεγεώνα... :shuriken:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτός που μέχρι να τον κάνεις να καταλάβει, προλαβαίνεις να σκοτώσει γάιδαρο πετώντας του ώριμα σύκα; Αυτός δεν είναι Ρωμαίος, είναι Κορσικανός. Είχε πέσει από το δέντρο και μετά κατατάχτηκε στη λεγεώνα... :shuriken:

 

Όχι, δεν είναι αυτός, αυτός που λες είναι ο Σαλαμίξ. Απλή συνωνυμία του IQ :rofl2: 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα κι εγώ το μισό μου! Και έχει πλάκα! (Σε αυτό το παιχνίδι όλο με μισές πλάκες ασχολούμαστε, ή μου φαίνεται; )

 

Τι γράφω; Τον Κόναν μάγο.

 

:dance2: 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτός που μέχρι να τον κάνεις να καταλάβει, προλαβαίνεις να σκοτώσει γάιδαρο πετώντας του ώριμα σύκα; Αυτός δεν είναι Ρωμαίος, είναι Κορσικανός. Είχε πέσει από το δέντρο και μετά κατατάχτηκε στη λεγεώνα... :shuriken:

αυτος που λεει ειναι απο την ασπιδα της Αρβενης
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ιστορία! Έχω και γραμμένη μια σκηνή της και την υπόλοιπη σε σημειώσεις! Ποσωδήποτε αυτό δεν την κάνει ακόμα διήγημα, αλλά είναι τακαπληκτικό που έχω έστω και αυτά! Ναρού μου, να σε φιλήσω!

 

Υ.Γ. Δεν πάτε αλλού να φιληθείτε με τη φίλη σου! Εμείς εδώ κοιμόμαστε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρχίσει να μιλάς δημόσια και με τις δύο σου προσωπικότητες τώρα; :D

Link to comment
Share on other sites

O.T.
Αν με τον άλλο μου εαυτό εννοείς εσένα το κάνω πολύ καιρό τώρα έτσι? Ενίοτε γράφω κι όλας σαν να είμαι εσύ, αμέ :p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος των ιστοριών θα είναι από 1000 έως 6000 λέξεις. Θα υπάρξει, ίσως, μια κάποια απειροελάχιστη ελαστικότητα στο άνω όριο. Απειροελάχιστη, και το εννοώ. Θα είμαι στρατιωτικά τσεκουράτη.

 

:air_kiss:  Έγραφα, που λες, και ξάφνου κατάλαβα ότι έχω φτάσει στις 1.000 λέξεις και μόλις ξεκινάει η περιπέτεια. Και έχει πολλά ακόμη. Και λέω, δεν μπαίνω να κοιτάξω, 3.000 ή 3.500 μας δίνει η αυστηρή Naroualis; Και πήρα μια χαρά...

 

Μα μια χαρά που μού 'δωσες... :man_in_love:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε ... ποτε κλεινει η προθεσμια καταθεσης;

Γιατι βρηκα και εγω κατι τις και λεω να δω αν προλαβαινω...

τελευταια ζω σε συγγραφικο πυρετο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..