Jump to content

34ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία ΓΕΝΙΚΟΣ (Επετειακός)


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Δηλαδής, αν το πιάνω σωστά, πρόκειται για έναν χύμα διαγωνισμό. Ε.Φ. και Φάνταζυ και Τρόμος μαζί. Και οποιοδήποτε υβρίδιό τους. Χμμ. Ενδιαφέρον φαίνεται, οπότε ας προλάβω πρώτος: Ρεαλιστική λογοτεχνία επιτρέπεται;

 

Πλάκα κάνω. Inside joke διαγωνισμών. :-)

 

 

1) Γονοβελτιωμένοι

2) Όπως ξέρετε όλοι, πριν από λίγο καιρό το sff μας έγινε δέκα ετών. :wish: :beerchug: :holiday:

 

1) Πολύ Bacigalupi διαβάζεις τώρα τελευταία. Στα συν ότι προσπαθείς να αφομοιώσεις τις λεξιλογικές επιρροές σου. :-)

 

2) Χρόνια Πολλά στο φόρουμ! :wish:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι επετειακός διαγωνισμός μήπως, λέω μήπως, θα μπορούσαμε να κάνουμε μια εξαίρεση για τα αγγλικά; :whistling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι επετειακός διαγωνισμός μήπως, λέω μήπως, θα μπορούσαμε να κάνουμε μια εξαίρεση για τα αγγλικά; :whistling:

 

Ξέχασες να γράφεις Ελληνικά; :tease:

 

Αλλά πιο σοβαρά δε βλέπω γιατί δεν μπορεί να γίνει μια εξαίρεση στον πάρόντα διαγωνισμό... ή και γενικότερα. Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που αποφασίσαμε να απαγορεύσουμε τα Αγγλικά από τους διαγωνισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω γιατί έχω διάφορες ιδέες και ελπίζω κάποια να κολλάει στο διαγωνισμό. Απλά επειδή έχω αρχίσει και μεταφράζω όλα μου τα διηγήματα αγγλικά και όσα γράφω τώρα τα γράφω κατευθείαν Αγγλικά είναι κρίμα να έχω άλλο ένα να μεταφράζω. Πρώτον δίπλός κόπος και δεύτερον καλύτερα κάτι να γραφτεί κατευθείαν στα Αγγλικά παρά μεταφρασμένο.

 

*Όλα αυτά πάντα χωρίς να είναι 100% σίγουρο ότι θα γράψω και φυσικά χωρίς να πιέζω κανέναν. :)

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω γιατί έχω διάφορες ιδέες και ελπίζω κάποια να κολλάει στο διαγωνισμό. Απλά επειδή έχω αρχίσει και μεταφράζω όλα μου τα διηγήματα αγγλικά και όσα γράφω τώρα τα γράφω κατευθείαν Αγγλικά είναι κρίμα να έχω άλλο ένα να μεταφράζω. Πρώτον δίπλός κόπος και δεύτερον καλύτερα κάτι να γραφτεί κατευθείαν στα Αγγλικά παρά μεταφρασμένο.

 

*Όλα αυτά πάντα χωρίς να είναι 100% σίγουρο ότι θα γράψω και φυσικά χωρίς να πιέζω κανέναν. :)

 

Και τρίτον δεν είσαι η μόνη που για τον άλφα ή βήτα λόγο θα προτιμήσει να γράψει στα Αγγλικά. Ακόμα και η αφεντιά μου έχει κάνει το απονενοημένο τούτο διάβημα εδώ μέσα κάνα δυο φορές. :whistling: 

 

Πέραν του οποίου μέχρι να αλλάξει προσφάτως ο συγκεκριμένος κανόνας, διηγήματα στα Αγγλικά γίνοταν κανονικά αποδεκτά στους διαγωνισμούς. Από όσο ξέρω ποτέ δεν προκλήθηκε κάποιο τεχνικό ή διαδικαστικό πρόβλημα από την ύπαρξη τους μαζί με τα Ελληνικά διηγήματα στους ίδιους διαγωνισμούς. Οπότε δε βλέπω τι θα χάσουμε με το να γίνουν δεκτά ξανά.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ το λέω γιατί έχω διάφορες ιδέες και ελπίζω κάποια να κολλάει στο διαγωνισμό. Απλά επειδή έχω αρχίσει και μεταφράζω όλα μου τα διηγήματα αγγλικά και όσα γράφω τώρα τα γράφω κατευθείαν Αγγλικά είναι κρίμα να έχω άλλο ένα να μεταφράζω. Πρώτον δίπλός κόπος και δεύτερον καλύτερα κάτι να γραφτεί κατευθείαν στα Αγγλικά παρά μεταφρασμένο.

 

*Όλα αυτά πάντα χωρίς να είναι 100% σίγουρο ότι θα γράψω και φυσικά χωρίς να πιέζω κανέναν. :)

 

Και τρίτον δεν είσαι η μόνη που για τον άλφα ή βήτα λόγο θα προτιμήσει να γράψει στα Αγγλικά. Ακόμα και η αφεντιά μου έχει κάνει το απονενοημένο τούτο διάβημα εδώ μέσα κάνα δυο φορές. :whistling:

 

Πέραν του οποίου μέχρι να αλλάξει προσφάτως ο συγκεκριμένος κανόνας, διηγήματα στα Αγγλικά γίνοταν κανονικά αποδεκτά στους διαγωνισμούς. Από όσο ξέρω ποτέ δεν προκλήθηκε κάποιο τεχνικό ή διαδικαστικό πρόβλημα από την ύπαρξη τους μαζί με τα Ελληνικά διηγήματα στους ίδιους διαγωνισμούς. Οπότε δε βλέπω τι θα χάσουμε με το να γίνουν δεκτά ξανά.

 

Έχουν υπάρξει αρκετές "γκρίνιες" από άτομα που δε μιλάνε τόσο καλά Αγγλικά και δυσκολεύονται να διαβάσουν τις συμμετοχές.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο Μιχάλης από πάνω. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που άλλαξε ο κανονισμός. Κι επειδή η αλλαγή είναι πρόσφατη, δεν μπορούμε να αρχίσουμε από τώρα τις εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, μάλλον προτιμώ να ενισχυθεί η συγγραφή λογοτεχνίας του φανταστικού στα ελληνικά - για τα αγγλικά υπάρχουν ήδη αρκετά κίνητρα.

Κατά τα άλλα, μπορούμε να μάθουμε από τώρα τι όριο λέξεων θα έχει αυτός ο διαγωνισμός και τι χρονικό περιθώριο συγγραφής; Γιατί μου ήρθε χτες μια ιδέα για ένα φλασάκι...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά sff, σας ευχαριστώ που υπάρχετε, θα γράψω κι εγώ να γιορτάσουμε. :sorcerer:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου ήρθε χτες μια ιδέα για ένα φλασάκι...

 

Πώς γίνεται να σου ήρθε ιδέα, και μάλιστα για φλασάκι, όταν δεν ξέρεις το θέμα; :p

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί μου ήρθε χτες μια ιδέα για ένα φλασάκι...

 

Πώς γίνεται να σου ήρθε ιδέα, και μάλιστα για φλασάκι, όταν δεν ξέρεις το θέμα; :p

 

 

Δεν είπα "ιδέα σχετική με το θέμα" :p . Πάντως είναι φάντασυ ιδέα και πού ξέρεις... 

Link to comment
Share on other sites

Για να σας εξάψω λίγο την περιέργεια, το θέμα αυτή τη φορά θα δοθεί με λίγο διαφορετικό τρόπο απ' ό,τι έχουμε συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδής, αν το πιάνω σωστά, πρόκειται για έναν χύμα διαγωνισμό. Ε.Φ. και Φάνταζυ και Τρόμος μαζί. Και οποιοδήποτε υβρίδιό τους. Χμμ. Ενδιαφέρον φαίνεται, οπότε ας προλάβω πρώτος: Ρεαλιστική λογοτεχνία επιτρέπεται;

 

Πλάκα κάνω. Inside joke διαγωνισμών. :-)

 

 

Επίσης να τονίσουμε ότι είναι διαγωνισμός διηγημάτων του φανταστικού (αν δεν τονίστηκε ήδη επαρκώς), που σημαίνει ότι θα έχει δράκους, ομιλούντα κεφάλια, νεκροζώντανους, ρομπότ που μαθαίνουν σιάτσου, φίδια που χρησιμοποιούν κραγιόν... "και άλλα τέτοια ωραία".

 

Δεν κάνω πλάκα. Ετοιμαστείτε για εξωπραγματικές καταστάσεις. Μην μας λέτε μετά ότι δεν σας προειδοποιήσαμε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδής, αν το πιάνω σωστά, πρόκειται για έναν χύμα διαγωνισμό. Ε.Φ. και Φάνταζυ και Τρόμος μαζί. Και οποιοδήποτε υβρίδιό τους. Χμμ. Ενδιαφέρον φαίνεται, οπότε ας προλάβω πρώτος: Ρεαλιστική λογοτεχνία επιτρέπεται;

 

Πλάκα κάνω. Inside joke διαγωνισμών. :-)

 

 

Επίσης να τονίσουμε ότι είναι διαγωνισμός διηγημάτων του φανταστικού (αν δεν τονίστηκε ήδη επαρκώς), που σημαίνει ότι θα έχει δράκους, ομιλούντα κεφάλια, νεκροζώντανους, ρομπότ που μαθαίνουν σιάτσου, φίδια που χρησιμοποιούν κραγιόν... "και άλλα τέτοια ωραία".

 

Δεν κάνω πλάκα. Ετοιμαστείτε για εξωπραγματικές καταστάσεις. Μην μας λέτε μετά ότι δεν σας προειδοποιήσαμε.

 

 

Ω ναι! Αυτό θέλω πραγματικά να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Για να σας εξάψω λίγο την περιέργεια, το θέμα αυτή τη φορά θα δοθεί με λίγο διαφορετικό τρόπο απ' ό,τι έχουμε συνηθίσει.

 

Βρε πες το όπως θέλεις, απλώς φρόντισε να ταιριάζει με την ιδέα που μου ήρθε χθες, αλλιώς δεν βλέπω να γράφω ούτε λέξη. :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για να σας εξάψω λίγο την περιέργεια, το θέμα αυτή τη φορά θα δοθεί με λίγο διαφορετικό τρόπο απ' ό,τι έχουμε συνηθίσει.

 

Βρε πες το όπως θέλεις, απλώς φρόντισε να ταιριάζει με την ιδέα που μου ήρθε χθες, αλλιώς δεν βλέπω να γράφω ούτε λέξη. :-)

 

 

Αυτό ακριβώς θα ήθελα να πω κι εγώ για το φλασάκι που μου ήρθε χτες.

Link to comment
Share on other sites

Τον τραπεζικό μου λογαριασμό σας τον έχω δώσει γι' αυτές τις περιπτώσεις, ο πλειοδότης κερδίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε τις τρεις κριτικές που πρέπει να έχετε κάνει για να μπορείτε να λάβετε μέρος. Μην ανησυχείτε, έχετε καιρό, ακόμα κι αν δεν έχετε κάνει καμία, μέχρι να ανεβάσετε τη συμμετοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

Και να θυμίσουμε και λίγα διαδικαστικά:

Μπορείτε να γράψετε από 500 έως 3000 λέξεις.

Ψηφίζετε κατατάσσοντας τις ιστορίες σε σειρά προτίμησης. Αν συμμετέχετε στον διαγωνισμό με δικό σας διήγημα, τοποθετείτε το δικό σας τελευταίο. Είναι υποχρεωτικό να ψηφίσουν οι συμμετέχοντες.

Για να έχετε δικαίωμα να συμμετάσχετε, θα πρέπει να έχετε κάνει τρεις κριτικές των 100 τουλάχιστον λέξεων από το τέλος του προηγούμενου διαγωνισμού μέχρι τη στιγμή που θα στείλετε τη συμμετοχή σας. Τις κριτικές αυτές τις γνωστοποιείτε σε εμένα και στον συνδιοργανωτή, που θα είναι ο Nihilio, με το ανέβασμα της ιστορίας σας. Έχουμε διαγωνισμό και θα περάσουμε πολύ καλά, ας μην ξεχνάμε όμως και την πλούσια βιβλιοθήκη μας.

Ψηφίζετε στέλνοντας πμ από κοινού σε εμένα και στον Nihilio. Εμείς αναλαμβάνουμε την καταμέτρηση. Για την καταμέτρηση χρησιμοποιείται αντίστροφη βαθμολόγηση, πχ, αν έχουμε 15 ιστορίες, η πρώτη της κατάταξης παίρνει δεκαπέντε βαθμούς, η τελευταία έναν.

 

Δεν υπάρχει λόγος να το πούμε, αλλά ας το τονίσω: τα διηγήματα μπορούν να ανήκουν σε οποιοδήποτε είδος του Φανταστικού, ή σε οποιοδήποτε υβρίδιο μεταξύ τους, αλλά πρέπει να έχουν υποχρεωτικά φανταστικό στοιχείο. Μια ιστορία, πχ, για την αποστολή του Apollo 13 δεν μπορεί να συμμετάσχει. Μια ιστορία για το Enterprise μπορεί. Ένα διήγημα τρόμου με έναν δολοφόνο που συλλέγει δάχτυλα, όσο τρομακτικό κι αν είναι, δεν έχει φανταστικό στοιχείο. Αν όμως ο δολοφόνος συλλέγει τα δάχτυλα για να καλέσει κάποιον δαίμονα, μας κάνει.

 

Όλες οι λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή των διαγωνισμών υπάρχουν στους κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα είναι "αρθρογραφία"; Ή μήπως "Εξετάσεις";

 

Ε, να μην παίξουμε μαντεψιές αυτή τη φορά;

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, αυτό θα ήταν καταπληκτικό θέμα, αλλά δεν είναι αυτό.

 

Είναι λίγο δύσκολο να παίξουμε μαντεψιές, γιατί το θέμα δεν θα είναι μονολεκτικό, όπως συνήθως.

 

Οπότε, ας σας προετοιμάσω λίγο για το πώς θα σας δοθεί. Το θέμα θα είναι μια αφετηρία, μια κατάσταση, την οποία θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε για να πλάσετε το διήγημά σας. Ας πούμε, αν το θέμα μας ήταν οι εξετάσεις, θα μπορούσε να διατυπωθεί σαν, "Μετά την αποτυχία στις εξετάσεις".

Link to comment
Share on other sites

Αχά. Δηλαδή σαν να λέμε "Η Οδύσσεια" ένα πράμα. ( "Μετά τον Τρωικό πόλεμο" ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..