Jump to content

34ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία ΓΕΝΙΚΟΣ (Επετειακός)


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Να μας πείτε και ποιοι είναι αυτοί οι διπλά άξιοι συγχαρητηρίων που διάβασαν και ψήφισαν χωρίς να έχουν συμμετάσχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προτίμησή σας και χαίρομαι γιατί αυτή σημαίνει ότι περάσατε καλά μέσα στο δωμάτιο γεμάτο μπύρα (μπύρα ήταν απ' την αρχή, οι διοργανωτές μου είπαν να το αλλάξω τελευταία στιγμή μην καρφωθούμε). Ιδιαίτερα ευχαριστώ για τις ευχές που σχετίζονται με γεμάτα μέχρι πάνω ποτήρια. :beerchug:

Συγχαρητήρια σε Ηφαιστίωνα και Μιχάλη για το θέμα και τη διοργάνωση, σε όλους τους συμμετέχοντες που προσπάθησαν να γίνουν καλύτεροι μέσω αυτού του διαγωνισμού και σε όσους πέρασαν και κρυφοκοίταξαν μέσα απ' τις Πύλες του.

Πάω στο διήγημα να ποστάρω το καθιερωμένο μου σεντόνι τώρα που λύθηκε η γλώσσα μου :-).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το "Ένα δωμάτιο γεμάτο τιμητικές άδειες", Μμιχάλη, το ίδιο και για τη μια και μόνο σκοπιά, Βάσω, μαζί με "τη σπηλιά του ταξίαρχου", Μπάμπη, και φυσικά όλους όσους έλαβαν μέρος σ'αυτή την υπέροχη άσκηση, με τους επιτελάρχες Nihilio και Scanner.  :yessir:

Το έχει χάσει ο φαντάρος, όπως καταλαβαίνετε, αλλά θα επιστρέψει δημήτρερος μόλις τελειώσει με τις αγγαρίες και τα λοιπά. Παρα 2 ιστορίες δεν πρόλαβα, αλλά όπως βλέπω, εξαιρώντας τη θέση που παιζόταν στο 5 και το 6 μάλλον δεν θα άλλαζα κάτι στην τελική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από την αργοπορημένη (ήμουν ταξίδι όμως, το ΣΚ και δικαιολογούμαι λίγο, νο;) Πιθανόν να ήμουν από κείνους που έκαναν απίστευτη τη ζωή των διοργανωτών με την ψήφο μου, :p αλλά θέλω να πιστεύω ότι συνήθως η πλειοψηφία γνωρίζει περισσότερα από μένα. Cheers to everyone!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους και ειδικά στο νικητή!

Ευχαριστούμε πολύ τους διοργανωτές και όσους ψήφισαν.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε στον Μμαν και τη μπύρα του λοιπόν, καθώς και στο υπόλοιπο συγγραφικό δυναμικό, τους αναγνώστες και ψηφοφόρους και βέβαια στα διοργανωτικά στελέχη. Εορτάσαμε δεόντως την επέτειο θαρρώ. Να ομολογήσω επίσης ότι δεν περίμενα με τίποτα ένα χιουμοριστικό διήγημα να πάει τόσο καλά :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους που καταφέρατε και γράψατε με ένα τόσο δύσκολο θέμα (ήταν τελικά πολύ δύσκολο).  :hi: 

 

Συγχαρητήρια διπλά κύριε Μανωλιέ, κυρία Χρήστου και Μπάμπη (εσύ είσαι unisex). :first:

 

Ευχαριστώ τους διοργανωτές για το έργο που προσέφεραν (ένα μικρό λιθαράκι στον πολιτισμό, ναι, μην το γελάτε). :friends:

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι, πώς σας φάνηκε η εναλλακτική μορφή του θέματος, σε σχέση με τα μονολεκτικά που δίνονταν τον τελευταίο καιρό; Πιο ενδιαφέρον; Σας βοήθησε να σκεφτείτε; Σας ζόρισε; Το προτιμάτε πιο ελεύθερο; Το ίδιο σας κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ωραίο ήταν να έχει τέτοια μορφή το θέμα. Σου δίνει ένα μέρος της υπόθεσης έτοιμο. Να μας πει η Cassandra γιατί το βρήκε δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι, πώς σας φάνηκε η εναλλακτική μορφή του θέματος, σε σχέση με τα μονολεκτικά που δίνονταν τον τελευταίο καιρό; Πιο ενδιαφέρον; Σας βοήθησε να σκεφτείτε; Σας ζόρισε; Το προτιμάτε πιο ελεύθερο; Το ίδιο σας κάνει;

Είχα πρόθεση να γράψω γιατί μου φάνηκε πολύ ωραίο, αλλά τελικά με δυσκόλεψε τόσο που τα παράτησα. Μπορεί να φταίει που λίγες εβδομάδες πριν έγραψα στον προηγούμενο (In Media Res), δεν ξέρω.

Γενικά, προτιμώ οι διαγωνισμοί να έχουν πιο ελεύθερα θέματα γιατί τόσοι περιορισμοί (θέματος, είδους, λέξεων) μερικές φορές δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα. Το θέμα καλό είναι να βοηθάει. Για να έχουμε περισσότερες συμμετοχές κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το κατάλληλο τόπικ, αλλά νομίζω ότι οι 3000 λέξεις ήταν πολύ περιοριστικές. Τώρα που οι συμμετοχές δεν πλησιάζουν τις 20 (όπου πραγματικά ζοριζόμασταν) νομίζω μπορούμε να γυρίσουμε στις 3500. Ας το σκεφτούν λίγο οι μοντεράτορες.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι, πώς σας φάνηκε η εναλλακτική μορφή του θέματος, σε σχέση με τα μονολεκτικά που δίνονταν τον τελευταίο καιρό; Πιο ενδιαφέρον; Σας βοήθησε να σκεφτείτε; Σας ζόρισε; Το προτιμάτε πιο ελεύθερο; Το ίδιο σας κάνει;

 

Προσωπικά, μάλλον με διευκόλυνε αυτή τη φορά η μορφή του θέματος. Αλλά το δείγμα είναι πάρα πολύ μικρό. -Ένας και Μόνο Διαγωνισμός :)

Καταλαβαίνω/υποψιάζομαι ότι σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να δράσει πολύ περιοριστικά.

 

Αν είχαμε όμως μερικές λεξούλες παραπάνω... λέω αν...  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για τις επιπλέον λέξεις θα ψηφίσω κι εγώ υπέρ.

Εγω οχι. Το μεγάλο θέμα όμως μου άρεσε.

Edited by Διγέλαδος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου συγχαρητήρια στον mman για την πρωτιά :first:  και φυσικά στον Scanner και τον Nihilio για τη διοργάνωση (στον πρώτο και για το θέμα).

 

Πολύ ενδιαφέρον είχε το μη μονολεκτικό θέμα. Όσο για τον αριθμό των λέξεων, η δική μου γνώμη είναι να μείνει καλύτερα εκεί που είναι προς το παρόν (ίσως γι' αυτήν τη σεζόν). Το λέω αυτό όχι μόνο επειδή, πριν λίγο μόλις καιρό, παίζαμε με τις 3800 και λέγαμε ότι είναι μανούρα με 20 ιστορίες, αλλά κι επειδή, αν το όριο ανέβει, θα φάμε το νόμο του Μέρφυ στο κεφάλι (κάτι δεν μου πάει καλά με τα κόμματα στην τελευταία πρόταση  :) :) ).

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στον κύριο νικητή, όπως φυσικά και σε όλα τα παιδιά που έγραψαν τις ιστορίες τους για αυτό το πολύ πολύ ωραίο θέμα, πράγμα που μας φέρνει στα επόμενα συγχαρήτηρια στον Σκάνερ για αυτό αλλά και για την άψογη διοργάνωση, πράγμα που μας φέρνει και στα επόμενα στον Τιποτένιο μας για την (είμαι πεπεισμένη) πολύτιμη βοήθειά του :)

 

Πέρασα πάρα πολύ όμορφα με τον διαγωνισμούλη, σας ευχαριστώ πολύ για αυτόν και εύχομαι και πάλι χρόνια πολλά στο αγαπημένο μας στέκι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, κε νικητή!

Συγχαρητήρια και σ' όσους έγραψαν ιστορία (γι' αυτό το πολύ δύσκολο για μένα θέμα, που πάντως ήταν η αφορμή για το ξεκίνημα μιας νέας ιστορίας -- που χωρίς τους περιορισμούς των αιώνων και των πυλών θα μπορέσω ίσως να γράψω ).

 

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τίποτα, αλλά ευελπιστώ ότι σιγα-σιγά θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια στον νικητη!

Δεν εχω παρακολουθησει καθολου τον διαγωνισμο λογω προσωπικων θεματων που δεν μου αφηνουν χρονο τελευταια αλλα μπραβο σε ολους για την συμμετοχη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..