Jump to content

34ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία ΓΕΝΙΚΟΣ (Επετειακός)


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Το πήραμε, το πήραμε....

Λέω να γράψω κι εγώ, εάν προλάβω, δηλαδής, γιατί έχουμε και μαθήματα  στο coursera που, όσο να' ναι, θέλουν κι' αυτά την προσοχή μας :p

 

Κοίτα τι μαθαίνει κανείς στο ξεκάρφωτο... Τι καταπληκτικό πράγμα είναι αυτό το coursera!!! :good:

 

:ontopic:

Sorry για το εκτός τόπου και χρόνου σχόλιο. Επανέρχομαι στο θέμα μας.

Καλή επιτυχία σε όλους. Εμένα με βλέπω χλομό για δύο λόγους:

 

1) Δεν έχω γράψει 3 κριτικές (Εχθές έγραψα μία στην Κέλλυ (παρένθεση εντός παρένθεσης - γιατί το όνομά σου γράφεται Κέλλυ και όχι Κέλλη ή Κέλη; Ίσως η ερώτησή μου να είναι ηλίθια, αλλά θα ήθελα να μάθω την απάντηση, εκτός κι αν είναι κάτι σαν "μάθε γράμματα, ρε", την οποία και θα αποδεχτώ, αλλά μάλλον δε θα μου λύνει την απορία)

:offtopic:

και συνεχίζω με την παρένθεση εκτός παρένθεσης - αλλά πλέον δεν προλαβαίνω να γράψω άλλες δύο, αφού δόθηκε το θέμα).

 

2) Αν και προς το παρόν θεωρούμαι ημιάνεργος  :coffee-reading:  (ναι, υπάρχει και αυτή η κατηγορία στην Ελλάδα του 2013, και ο καφές που με βλέπετε να πίνω είναι προς το παρόν ο καφές της παρηγοριάς, ενώ σύντομα θα είναι και ένας από τους "καφέδες που περιμένουν"), έχω φροντίσει να γεμίσω το χρόνο μου με διάφορες υποχρεώσεις :mf_bookread: , και με βλέπω χλομό να προλαβαίνω να γράψω και ιστορία για τον επετειακό διαγωνισμό του πολυαγαπημένου μας ("σκουλήκια σας ακούω και σας βλέπω να σέρνεστε αφήνοντας τη γλίτσα σας... μέχρι που σας μυρίζομαι κιόλας") sff.

 

Μπορείτε να κατηγορήσετε και τον jjohn γιατί μου γνώρισε το coursera και βρήκα κανά-δυο σεμινάρια που σκέφτομαι να παρακολουθήσω. :diablo:

 

Όπως έλεγε λίγο καιρό πριν και κάποιος γνωστός στους περισσότερους εδώ μέσα (να 'ναι καλά που μας δείχνει τον καλό τον δρόμο): ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!! (Τώρα όμως, ο συγκεκριμένος κύριος προλαβαίνει... :devil2: το απέδειξε περίτρανα και με απόλυτη επιτυχία στο προηγούμενο εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Οπότε για να βλέπουμε συμμετοχές! Για να βλέπουμε συμμετοχές, λέγω!)

Edited by Nirgal
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με αν είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά απ’ ότι κατάλαβα σύμφωνα με τα λόγια του Nirgal από πάνω, έπρεπε να παρουσιάσουμε τα σχόλιά μας πριν δωθεί το θέμα;  :doh:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε τις τρεις κριτικές σε ιστορίες της βιβλιοθήκης μας. Για διευκόλυνση των διοργανωτών (aScannerDarkly και Nihilio), παρακαλούνται όσοι συμμετέχουν, να μας στέλνουν, με το ανέβασμα της ιστορίας τους, πμ με τα λινκ των τριών κριτικών.

 

Με λίγα λόγια, πρέπει να έχετε να παρουσιάσετε τρία σχόλια μέχρι την ώρα που θα καταθέσετε τη συμμετοχή σας.

Δες και τους κανονισμούς.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

 

 

Με λίγα λόγια, πρέπει να έχετε να παρουσιάσετε τρία σχόλια μέχρι την ώρα που θα καταθέσετε τη συμμετοχή σας.

Δες και τους κανονισμούς.

 

 

Τους είχα διαβάσει και νωρίτερα απλά μπερδεύτηκα με τα παραπάνω (δεν είμαι αρκετά εξοικειωμένη με τον τρόπο λειτουργίας του forum και φαντάζομαι θα κάνω πολλές πατάτες ακόμα) οπότε με λίγα λόγια, αν το πάρω απόφαση στέλνω πμ τα σχόλια και είμαι μέσα;

Ευχαριστώ  :good:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Με λίγα λόγια, πρέπει να έχετε να παρουσιάσετε τρία σχόλια μέχρι την ώρα που θα καταθέσετε τη συμμετοχή σας.

Δες και τους κανονισμούς.

 

 

Τους είχα διαβάσει και νωρίτερα απλά μπερδεύτηκα με τα παραπάνω (δεν είμαι αρκετά εξοικειωμένη με τον τρόπο λειτουργίας του forum και φαντάζομαι θα κάνω πολλές πατάτες ακόμα) οπότε με λίγα λόγια, αν το πάρω απόφαση στέλνω πμ τα σχόλια και είμαι μέσα;

Ευχαριστώ  :good:

 

 

Γεια σου, Nantia.

Δεν στέλνεις με πμ τα σχόλια. Τα σχόλια πρέπει να γραφτούν στα αντίστοιχα τόπικ των ιστοριών. Η ιδέα είναι να φαίνονται δημόσια.

Με πμ θα στείλεις τα link για να είναι εύκολο να ελέγξουν οι διοργανωτές ότι έχεις τα προαπαιτούμενα της συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

 

Μην ξεχνάτε τις τρεις κριτικές σε ιστορίες της βιβλιοθήκης μας. Για διευκόλυνση των διοργανωτών (aScannerDarkly και Nihilio), παρακαλούνται όσοι συμμετέχουν, να μας στέλνουν, με το ανέβασμα της ιστορίας τους, πμ με τα λινκ των τριών κριτικών.

 

Με λίγα λόγια, πρέπει να έχετε να παρουσιάσετε τρία σχόλια μέχρι την ώρα που θα καταθέσετε τη συμμετοχή σας.

Δες και τους κανονισμούς.

 

 

 

 

 

 

Με λίγα λόγια, πρέπει να έχετε να παρουσιάσετε τρία σχόλια μέχρι την ώρα που θα καταθέσετε τη συμμετοχή σας.

Δες και τους κανονισμούς.

 

 

Τους είχα διαβάσει και νωρίτερα απλά μπερδεύτηκα με τα παραπάνω (δεν είμαι αρκετά εξοικειωμένη με τον τρόπο λειτουργίας του forum και φαντάζομαι θα κάνω πολλές πατάτες ακόμα) οπότε με λίγα λόγια, αν το πάρω απόφαση στέλνω πμ τα σχόλια και είμαι μέσα;

Ευχαριστώ  :good:

 

 

Νάντια, συγνώμη για το μπέρδεμα.

 

Γκρουμφ... Φαίνεται ότι ο ένας από τους δύο λόγους μη συμμετοχής μου δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Γκρουμφ... Φαίνεται ότι ο ένας από τους δύο λόγους μη συμμετοχής μου δεν ισχύει.

 

Άρα... ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

γιατί το όνομά σου γράφεται Κέλλυ και όχι Κέλλη ή Κέλη; Ίσως η ερώτησή μου να είναι ηλίθια, αλλά θα ήθελα να μάθω την απάντηση, εκτός κι αν είναι κάτι σαν "μάθε γράμματα, ρε", την οποία και θα αποδεχτώ, αλλά μάλλον δε θα μου λύνει την απορία)

 

O.T.

Το "Κέλλυ" ως σουλούπωμα του "Καλλιόπη"ήταν έμπνευση της μαμάς μου από τους "Άγγελους του Τσάρλυ" που ήταν τότε ('78) της μόδας. Εφόσον λοιπόν είναι αμερικάνικο, το γράφουμε και κατά την αμερικάνικη ορθογραφία. Εμένα δε με πειράζει όπως και να είναι γραμμένο, αν και μετά από τόσα χρόνια το έχω συνηθίσει "Κέλλυ". I hope that answers your question

 

Ποιός είναι αυτός που όλο λέει ότι δεν προλαβαίνει αλλά ήρθε τελικά στο εργαστήριο; Ο κόμης;

 

Τι είναι αυτό το coursera; Ενδιαφέρον φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Με λίγα λόγια, πρέπει να έχετε να παρουσιάσετε τρία σχόλια μέχρι την ώρα που θα καταθέσετε τη συμμετοχή σας.

Δες και τους κανονισμούς.

 

 

Τους είχα διαβάσει και νωρίτερα απλά μπερδεύτηκα με τα παραπάνω (δεν είμαι αρκετά εξοικειωμένη με τον τρόπο λειτουργίας του forum και φαντάζομαι θα κάνω πολλές πατάτες ακόμα) οπότε με λίγα λόγια, αν το πάρω απόφαση στέλνω πμ τα σχόλια και είμαι μέσα;

Ευχαριστώ  :good:

 

 

Γεια σου, Nantia.

Δεν στέλνεις με πμ τα σχόλια. Τα σχόλια πρέπει να γραφτούν στα αντίστοιχα τόπικ των ιστοριών. Η ιδέα είναι να φαίνονται δημόσια.

Με πμ θα στείλεις τα link για να είναι εύκολο να ελέγξουν οι διοργανωτές ότι έχεις τα προαπαιτούμενα της συμμετοχής.

 

Ό,τι λέει η κυρία.

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπέ πανεπιστημιακά μαθήματα από κορυφαία πανεπιστήμια! Έχει μέχρι και μαθήματα για συγγραφή, μουσική και κτλπ εκτός από τα πιο επιστημονικά.

ontopic:  Έχω ιστορία έχω και 500 λέξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα ναι το ξέρω απλά είπα εν συντομία το συμπέρασμά μου. Ευχαριστώ πάντως! φύλαγε τα ρούχα σου για να ‘χεις τα μισά, που λένε..

Link to comment
Share on other sites

 

Γκρουμφ... Φαίνεται ότι ο ένας από τους δύο λόγους μη συμμετοχής μου δεν ισχύει.

 

Άρα... ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

 

 

Ναι... Πρέπει να μείνω μακριά από κείμενα του σφφ που θα προκαλέσουν τη θαψιματική πλευρά μου, τουλάχιστον μέχρι να εκπνεύσει η διορία υποβολής.

 

 

γιατί το όνομά σου γράφεται Κέλλυ και όχι Κέλλη ή Κέλη; Ίσως η ερώτησή μου να είναι ηλίθια, αλλά θα ήθελα να μάθω την απάντηση, εκτός κι αν είναι κάτι σαν "μάθε γράμματα, ρε", την οποία και θα αποδεχτώ, αλλά μάλλον δε θα μου λύνει την απορία)

 

O.T.

Το "Κέλλυ" ως σουλούπωμα του "Καλλιόπη"ήταν έμπνευση της μαμάς μου από τους "Άγγελους του Τσάρλυ" που ήταν τότε ('78) της μόδας. Εφόσον λοιπόν είναι αμερικάνικο, το γράφουμε και κατά την αμερικάνικη ορθογραφία. Εμένα δε με πειράζει όπως και να είναι γραμμένο, αν και μετά από τόσα χρόνια το έχω συνηθίσει "Κέλλυ". I hope that answers your question

 

Ποιός είναι αυτός που όλο λέει ότι δεν προλαβαίνει αλλά ήρθε τελικά στο εργαστήριο; Ο κόμης;

 

Τι είναι αυτό το coursera; Ενδιαφέρον φαίνεται.

 

 

Η απάντηση ήταν κατατοπιστικότατη.

 

Όσο για το ποιος δεν προλάβαινε: Το διαλαλούσε για μήνες επάνω από το σκουροκόκκινο εικονίδιό του εδώ μέσα (αν θυμάμαι καλά). Τώρα το έχει αντικαταστήσει με κάτι αντίστοιχο, αλλά εντελώς κρυπτικό-υπαινικτικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Ας τιμήσουμε τα δεκάχρονα του sff.gr με τη συμμετοχή μας λοιπόν!

(Το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε και στα 100χρονά του) :hi:

Link to comment
Share on other sites

 Όσο για το ποιος δεν προλάβαινε: Το διαλαλούσε για μήνες επάνω από το σκουροκόκκινο εικονίδιό του εδώ μέσα (αν θυμάμαι καλά). Τώρα το έχει αντικαταστήσει με κάτι αντίστοιχο, αλλά εντελώς κρυπτικό-υπαινικτικό.

 

 

Αααα, τώρα κατάλαβα... Μερσί, ήταν πολύ προφανές για να το πάρω χαμπάρι από την αρχή :p.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τις στέλνετε με πμ, για να μη χάνονται εδώ μέσα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι έχω αρχίσει το γράψιμο. Η ιστορία μου είναι έτοιμη, της λείπουν μόνο μερικά στοιχεία του μύθου για να ολοκληρωθεί. Ελπίζω πως σιγά-σιγά θα καλυφθούν όλα τα κενά.

 

Στην αρχή προσπάθησα να σκεφτώ κάτι ΕΦ, σχετικό με χρονομηχανές. Αλλά, τελικά, με κέρδισε το φάντασυ.

 

Ελπίζω να είστε και οι υπόλοιποι στον ίδιο καλό δρόμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wow...! :shock:

Εγώ παλεύω ακόμα με τις κριτικές (μιας και δεν νιώθω ακόμα άνετα με τον ρόλο του κριτικού :coffee-reading:). Αλλά ευελπιστώ -όσο αναφορά το story- ότι θα μου σκάσει φλας και θα αρχίσω να γράφω μανιωδώς.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου κονταροχτυπιούνται άγρια μια ιστορία ΕΦ με μια Τρομο-Φανταζί…

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Απλά θα ευχηθώ να κερδίσει η καλύτερη για αυτή την περίπτωση (και η ηττημένη, ας μην στεναχωρηθεί και δεν πρόκειται να χαθεί, έχω σχέδια και για αυτήν…)

Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστική λογοτεχνία επιτρέπεται;

 

Υποθέτω 

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα, το οποίο θυμίζω ότι είναι

 

Μετά από τόσους αιώνες, είχε έρθει ο καιρός να ανοίξει ξανά η πύλη.

 

υπάρχουν δύο λεξούλες (οι με μπλε χρώμα) οι οποίες το κάνουν πιο δύσκολο απ' ό,τι φαίνεται με την πρώτη ματιά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..