Jump to content

34ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία ΓΕΝΙΚΟΣ (Επετειακός)


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Στο θέμα, το οποίο θυμίζω ότι είναι

 

Μετά από τόσους αιώνες, είχε έρθει ο καιρός να ανοίξει ξανά η πύλη.

 

υπάρχουν δύο λεξούλες (οι με μπλε χρώμα) οι οποίες το κάνουν πιο δύσκολο απ' ό,τι φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Σαφώς. Προσωπικά, είμαι της άποψης ότι οι περιορισμοί λειτουργούν δημιουργικά.

 

Για να δούμε όμως, πόσοι γράφουν; Ξέρουμε ότι Mesmer και jjohn έχουν κάνει την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Προσωπικά, είμαι της άποψης ότι οι περιορισμοί λειτουργούν δημιουργικά.

 

ΟΚ, θα μπορούσε να ήταν πιο ζόρικο. Π.χ.:

 

Μετά από τόσους αιώνες, είχε έρθει ο καιρός να ανοίξει ξανά η πύλη προς το χάπυ εντ.

 

ξέρω 'γω... :-)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθει να σου πει με τροπο οτι ΔΕ θα γραψει.

Το δικο μου μαλλον θα θεωρηθει εκτος θεματος αν το γραψω, αλλα δε θα υπαρξει αλλη αφορμη για να το γραψω, οποτε δε δηλωνω απο τωρα εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Χμμμ... και με μια εκ των υστέρων ματιά, η δική μου ιστορία έχει να κάνει πιο πολύ με «πόρτες», παρά με «πύλες». Ίσως να είμαι λιγάκι εκτός θέματος. Παίζει να παίξω εκτός διαγωνισμού. Βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Χμμμ... και με μια εκ των υστέρων ματιά, η δική μου ιστορία έχει να κάνει πιο πολύ με «πόρτες», παρά με «πύλες». Ίσως να είμαι λιγάκι εκτός θέματος. Παίζει να παίξω εκτός διαγωνισμού. Βλέπουμε.

Έι, δε θέλω τέτοια!

Αν έχεις αμφιβολίες πάντως, κι αν δεν μπορείς να το φέρεις λίγο πιο μέσα στο θέμα, το ανεβάζεις και κρίνουμε εμείς κατά πόσο μπορεί να συμμετάσχει.

 

Εσείς οι άλλοι δύο, αφήστε τις δικαιολογίες και γράψτε.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν το δούμε πιο γενικά, οι πόρτες είναι πύλες. :p

Απλά, εδώ, νομίζω ότι θέλουμε κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμιά συγκλονιστική ιδέα, αλλά δεν αποκλείεται να ανεβάσω ένα κατιτίς, λόγω επετείου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα έχω σίγουρα να πω μια ιστορία που παραμέσα στο θέμα δεν πάει. Έχω δύο πράγματα που μπορεί να την κρατήσουνε πίσω: α) είναι μια πάρα πολύ παλιά ιστορία που δεν έγραψα ποτέ, και τούτες έχουνε την τάση να ξεφουσκώνουνε όταν τις γράφεις, πολύ όμως, και για να την ανεβάσω, ε, πρέπει να την κάνω να μου αρέσει ε? :p β) δεν έχει τέλος. Άπαξ και βρεθεί λογικά λύνει τα προβλήματα του α). Θα δούμε, εκεί είμαι προς το παρόν στο "θα δούμε".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα, το οποίο θυμίζω ότι είναι

 

Μετά από τόσους αιώνες, είχε έρθει ο καιρός να ανοίξει ξανά η πύλη.

 

υπάρχουν δύο λεξούλες (οι με μπλε χρώμα) οι οποίες το κάνουν πιο δύσκολο απ' ό,τι φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Έχει δίκαο ο Μιχάλης. 

Αυτό που τσακίζει κόκκαλα είναι το "ξανά"!

Κάτι θα κανονίσουμε όμως... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ' εκείνο το "αιώνες" τσινάω κι εγώ, είναι αλήθεια. Τέλος πάντων, θα δείξει...

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

OK, τα 'χω όλα. Μου λείπουν μόνο κανά δυο αιώνες και 3.000 λέξεις.

 

Ραγδαία πρόοδος: Έγραψα τις πρώτες 18 λέξεις. (Στην ουσία -νομίζω ότι- ολοκλήρωσα τον σκελετό σε 330.) Το αναφέρω εδώ μπας και με δεσμεύσει να γράψω και τις υπόλοιπες 2982.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

OK, τα 'χω όλα. Μου λείπουν μόνο κανά δυο αιώνες και 3.000 λέξεις.

 

 

Ραγδαία πρόοδος: Έγραψα τις πρώτες 18 λέξεις. (Στην ουσία -νομίζω ότι- ολοκλήρωσα τον σκελετό σε 330.) Το αναφέρω εδώ μπας και με δεσμεύσει να γράψω και τις υπόλοιπες 2982.

Να δω πως θα γραψεις εφ με τετοιο θεμα.

Εγω εξακολουθω να μην εχω κατεβασει καμια ιδεα πανω στο πως θα στριμωξω την πυλη και τους αιωνες σ' αυτο που εχω ηδη σκεφτει χωρις να φαινεται το ξεχειλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει! Ζηλεύω!

Το θέμα είναι τόσο ωραίο, και υπάρχουν όλων των ειδών οι πύλες σε ε.φ. και φάντασι και τρόμο.

Αλλά εγώ έχω έναν Φύλακα που φρουρεί τις πύλες μου και δεν με αφήνει να γράψω. :(

Link to comment
Share on other sites

 

 

OK, τα 'χω όλα. Μου λείπουν μόνο κανά δυο αιώνες και 3.000 λέξεις.

 

Ραγδαία πρόοδος: Έγραψα τις πρώτες 18 λέξεις. (Στην ουσία -νομίζω ότι- ολοκλήρωσα τον σκελετό σε 330.) Το αναφέρω εδώ μπας και με δεσμεύσει να γράψω και τις υπόλοιπες 2982.

Να δω πως θα γραψεις εφ με τετοιο θεμα.

Ανετότατα. Να φανταστώ δεν έχεις δει την ταινία Stargate;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι «αιώνες» δημιουργούν πρόβλημα κλίμακας: ούτε πολύ μικρή (ανθρώπινη) ούτε όμως ιδιαίτερα μεγάλη. Πρόβλημα σού λέω.

Link to comment
Share on other sites

 

OK, τα 'χω όλα. Μου λείπουν μόνο κανά δυο αιώνες και 3.000 λέξεις.

 

Ραγδαία πρόοδος: Έγραψα τις πρώτες 18 λέξεις. (Στην ουσία -νομίζω ότι- ολοκλήρωσα τον σκελετό σε 330.) Το αναφέρω εδώ μπας και με δεσμεύσει να γράψω και τις υπόλοιπες 2982.

 

Μιχάλη ο διαγωνισμός προνοεί το εξής: “ Η έκτασή του πρέπει να είναι από 500 έως 3000 λέξεις”.

Αν πάρουμε το ελάχιστο όριο που είναι 500 λέξεις, τότε σου λείπουν μόνο 482 λέξεις!

Να κοιτάζεις το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο  :)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ο διαγωνισμός προνοεί το εξής: “ Η έκτασή του πρέπει να είναι από 500 έως 3000 λέξεις”.

 

Αν πάρουμε το ελάχιστο όριο που είναι 500 λέξεις, τότε σου λείπουν μόνο 482 λέξεις!

Να κοιτάζεις το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο   :)

 

Εεεμμμ, ναι. Υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα μ' αυτό. Με σχέδιο για κάμποση δράση, έχω ήδη γράψει 400 λέξεις και ο αφηγητής χαρακτήρας έχει κάνει μόνο λίγα βήματα... :-)

 

Κυρ-διοργανωτά, γίνεται ένα ξεχειλωματάκι στα 10 με 12 χιλιαρικάκια;

 

Just kidding. Μάλλον θα γράψω 3000-3500 και, ως συνήθως, θα αυτοκαννιβαλιστώ μέχρι το όριο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκαννιβαλισμός, ακρωτηριασμοί, μαστιγώματα... Ξέρετε ότι μας αρέσουν αυτά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι βρε... Κάνε την τρύπα, πύλη, ρίξτης και λίγο από κάτι αιώνες από πάνω και θα είσαι in!!! :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..