Jump to content

SFF-WriMo 2013


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Κάθε φέτος και πιο νωρίς το ανοίγουμε πια αυτό το τόπικ. Αλλά δε μπορώ! Δεν κρατιέμαι! Νιώθω λίγο σαν μαγαζί που θέλει ν' αρχίσει να στολίζεται χριστουγεννιάτικα από τον Αύγουστο!

 

Οκέι, τέρμα το ραντ, πάμε να δούμε τι αλαμπουρνέζικα σας τσαμπουνάω στον τίτλο:

Το NaNoWriMo είναι ένα διεθνές (πλέον) διαδικτυακό παιχνίδι που γίνεται κάθε Νοέμβρη από το 1999 μέχρι σήμερα. Σκοπός του παιχνιδιού είναι ο κάθε παίχτης να γράψει από την 1η μέχρι τις 30 Νοεμβρίου μια νουβέλα 50,000 λέξεων. Το SFF-NoWriMo είναι το αντίστοιχο που τρέχουμε εδώ στο παρεάκι μας.

Εύλογες ερωτησεις που χρήζουν άμεσης απάντησης είναι:

α) ποιος μπορεί να λάβει μέρος; #ο οποιοσδήποτε. Δε χρειάζεται καν να το δηλώσεις κάπου για να πάρεις μέρος. Παραδοσιακά, γραφόμαστε στο επίσημο σάιτ του παιχνιδιού ή/και το δηλώνουμε και εδώ, αλλά, αλήθεια, μπορείς να το κάνεις και μόνος/μόνη στο σπίτι σου και να μην το πεις σε κανέναν και πάλι να κερδίσεις.

β) τι γράφουμε; #ό,τι μας καπνίσει. Νουβέλα να είναι κι ό,τι να 'ναι. Αρκεί να περάσει τις 50,000 λέξεις.

γ) τι κερδίζουμε; #εδώ είναι και το tricky part. Τίποτε. Στην ουσία το μόνο που κερδίζεις είναι προσωπική ικανοποίηση και ένα ντραφτ εκείνης της ιδέας που όλο λες ότι θα τη γράψεις και δεν τη γράφεις ποτέ. Α, και πραγματικά φανταστική ατμόσφαιρα στο κλειστό, προστατευμένο υποφόρουμ. Πέρσι ήταν φανταστικά. Άλλο να το λέω κι άλλο να το ζήσετε.

δ) κι αν έχω κι άλλες ερωτήσεις; #πες τες εδώ πριν την 1η του Νοέμβρη. Με τόσους βετεράνους στο σφφ, όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει.


Κι η παραδοσιακή, πλέον, ερώτηση-παγίδα: Ποιος προτίθεται να λάβει μέρος φέτος; Μμμμ;

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, :man_in_love:

 

Λοιπόν, για φέτος πραγματικά δεν ξέρω αν χωράνε άλλα καρπούζια κάτω από τις αμασχάλες μου. Έχω ιδέα, έχω ιστορία, είναι δουλεμένη (μέσα στο μυαλό μου, γιατί εγώ αδυνατώ να κάνω σκελετούς και νευρικά συστήματα), είναι μέχρι ΚΑΙ πρωτότυπη, μη σας πω, αλλά θα αποφασιστεί κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.

 

Όχι πως δεν ψήνομαι, με ξέρετε δα, όπου γλέντι και χαρά και τα λοιπά και τα λοιπά, αλλά με δυο νουβελοεπιμέλειες (που ελπίζω κι εύχομαι να έχουν τελειώσει μέσα στον Οκτώβρη), τα Σουηδικά (που δεν έχω ελπίδα να έχουν τελειώσει μέσα στον Οκτώβρη), το coursera (το οποίο σίγουρα θα μου κρατάει συντροφιά και τον Νοέμρβη) και το εργαστήρι (που κι αυτό παιζόταν, αλλά τελικά έφερε άσσο) και δεν ξέρω τι άλλο θα προκύψει, το βλέπω να ζορίζομαι.

 

(Στην πραγματικότητα λέω λαλακίες, γιατί με ξέρω αρκετά καλά, ώστε να γνωρίζω πως την 1η του Νοέμβρη θα είμαι στις επάλξεις φωνάζοντας 'αέρααααααα', αλλά προσπαθώ να με συγκρατήσω, μιας και κανείς άλλος δεν προτίθεται να το κάνει :p )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ! Εδώ! Κυρία-κυρία-κυρία-κυρία!

Ήρθε η ώρα για το β' μέρος της τριλογίας. Το ωντέβρ του επετειακού διαγωνισμού με άνοιξε την όρεξη, ακονίζω μασέλες για να πέσω πάνω στο κυρίως πιάτο να το κατασπαράξω λέμε, αρρρργκρρρρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα παίξω, αλλά  επειδή θα έχω  -σίγουρα- 3-4 βαρβάτες εργασίες  εκείνον τον καιρό, δεν υπόσχομαι και τίποτα...

Θα κάνω πάντως ό,τι μπορώ! Βασική ιδέα έχω έτσι και αλλιως :)

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε, αν το κάνω NaShoStoWriMo (δηλαδή αν βάλω στόχο να γράψω 50Κ λέξεις σε ξεχωριστές ιστορίες), με παίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω coursera και Σουηδικά και όσο για ιστορία επειδή απόειδα με το Μάυρο Ρόδο λέω να δοκιμάσω αυτό που λέει η απο πάνω μου. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, μια διευκρίνηση, γιατί μπερδευτήκαμε και μπερδέψαμε κι αθώους.

 

Το διεθνές παιχνίδι είναι το NaNoWriMo. Έχει το δικό του σάιτ κι όλα τα σχετικά.

 

Το παιχνίδι που παίζουμε εδώ, (εξ ου και ο τίτλος όχι NaNoWriMo, αλλά SFF-WriMo) είναι μια προσπάθεια του φόρουμ, να μαζευτούμε όλοι μαζί και να παίξουμε με το παρεάκι μας. Έχουμε φτιάξει και ειδικό υποφόρουμ, όπου, όποιος αποκτήσει πρόσβαση θα δει ότι επικρατεί φανταστρουμφική ατμόσφαιρα. Όποιος θέλει μπορεί να γραφτεί και στο σάιτ του NaNoWriMo, αλλά για να παίξει μαζί μας (κι όχι χυμαδιό με τους υπόλοιπους 750,000 συμμετέχοντες) θα πρέπει να στείλει ένα πμ στο Robin Hood ή στο Nihilio ζητώντας πρόσβαση στο υποφόρουμ. Είναι προστατευόμενο γιατί τα ντραφτ που ανεβαίνουν εκεί (όπως και αυτά που κουβεντιάζουμε μεταξύ μας σχετικά με τα ντραφτ) είναι καλό να μην κυκλοφορούν ελεύθερα στο διαδίκτυο. Φαντασου, τώρα, να γίνεις μεγάλος/μεγάλη και τρανός/τρανή συγγραφέας με το εκπληκτικό μπεστ σέλλερ "Μούσι κι Αποσμητικό" και να μπορεί να γκουγκλάρει κάποιος εσένα τον ίδιο/ίδια να λέες "αυτό το κείμενο είναι ότι ελεεινότερο έχω γράψει ποτέ". Ο κοινός νους ποτέ δε θα καταλάβει ότι ΆΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΤΡΑΦΤ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΙΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ. Ποτέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί το πάτημα του κουμπακίου, όπως πέρσι, ή θέλει και πμ σε αρμόδιο, όπως πρόπερσι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε, αφού είσαι εγγεγραμμένη, τι το θες το πμ; Πάτα εκεί ένα κουμπί (που δεν έχω καταλάβει, γενικά, σε τι χρησιμεύει. Αλήθεια, δεν έχω καταλάβει, δεν κάνω τσαμπουκά τώρα).

 

Μπλέξιμο...

 

edit συμπληρωματικό: Σήμερα έκανα καλή δουλειά πάνω στο σκελετό μου (πολύ Ε.Φ. ακούστηκε αυτό! ) και είμαι ικανοποιημένη.  (Έτσι, να μπαίνουμε στο κλίμα του "έκανα αυτό-έκανα τ' άλλο" ).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Ώπς, απάντηση για τη Μπάμπις και τη 'Ννα:

 

Η πρόσβαση στο υποφόρουμ είναι ετήσια. Πρώτη Οκτώβρη υποτίθεται ότι παύουμε όλοι να έχουμε πρόσβαση. Για την ίδια την πρόσβαση, καλό θα είναι να βασιστείς στο πμ κι όχι στο RSVP. Αυτό το τελευταίο το έχουμε κυρίως για να βλέπουμε ο ένας τον άλλον και για να δηλώνονται προθέσεις. Α, και καλό θα ήταν στο πμ να βάζεται και τους δύο υπεύθυνους, και το Robin και το Nihilio. Όποιος το δει πρώτος, να το διεκπεραιώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα παιξω κι εγώ για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Να δω τις αντοχές μου. Ήταν τυχαίο γεγονός που τα κατάφερα πέρσι ή θα συνεχιστεί το καλό; Η απάντηση 1 Δεκεμβρίου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Αφαίρεσα παλιούς, έβαλα όσους μου έχουν στείλει ΠΜ οτι θα παίξουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε δέκα μέρες ξεκινάει η μεγάλη κούρσα.

post-1837-0-31071600-1382344578.jpg

 

Θα είμαστε όλοι εκεί.

post-1837-0-73110900-1382344591.jpg

 

Εγγράψου για να τρέξεις μαζί μας.

post-1837-0-06480700-1382345520.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάει κιόλας και δεν πρέπει, γκαμότεν! Έχω γύρω στα δέκα διαφορετικά πράγματα που πρέπει να γίνουν πριν κι εγώ φαντασιώνομαι λογοτεχνικές ολονυκτίες. Μ' έχει καταστρέψει το νανό. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με φαγουρίζουν τα δαχτυλάκια. Και -μαντέψτε!- Θα είμαι εκτός Ελλάδος για 9 μέρες, από 4 έως 12 του μηνού, με γάμους και πανηγύρια εις τα εξωτερικά. Μαντέψτε πόσο χρόνο θα έχω για να γράψω!

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι, προφανώς κ εγώ θα λείψω το καθιερωμένο τετραήμερο Ελλάδα, για να μην αναφέρω καν διαβάσματα κι επιμέλειες και Σουηδικά και και και...

Link to comment
Share on other sites

[...] Μ' έχει καταστρέψει το νανό. :Ρ

 

 

Ποτέ δεν είναι αργά για να το εγκαταλείψεις...

 

 

είπε και έφυγε τρέχοντας απ' το τόπικ, με δέκα εξαγριωμένους νοματαίους στο κατόπικ του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μιχάλη, ούτε Ιεχωβάς να ήσουνα! Φοβάμαι ότι την άλλη φορά που θα σε δω θα μου πασάρεις το Ξύπνα, τέτοια κατήχηση στον αντιΝαΝοΡιμισμό; :D

Link to comment
Share on other sites

 

[...] Μ' έχει καταστρέψει το νανό. :Ρ

 

 

Ποτέ δεν είναι αργά για να το εγκαταλείψεις...

 

 

είπε και έφυγε τρέχοντας απ' το τόπικ, με δέκα εξαγριωμένους νοματαίους στο κατόπικ του.

 

 

Might I remind you that ALL my novels have been written that way? Κάποιες απ' τις οποίες σου αρέσουν ιδιαιτέρως;

Link to comment
Share on other sites

 

[...] Μ' έχει καταστρέψει το νανό. :Ρ

 

 

Ποτέ δεν είναι αργά για να το εγκαταλείψεις...

 

 

είπε και έφυγε τρέχοντας απ' το τόπικ, με δέκα εξαγριωμένους νοματαίους στο κατόπικ του.

 

Αυτό να δεις που το έκανε λάθος επίτηδες :focus: (τι είναι το "κατόπικ"; Όταν οι άλλοι γράφουν μετά από σένα στο ίδιο τόπικ για να σου τα χώσουν)-> λήμμα του ίδιου λεξικού όπου περιέχονται και τα "επουδενί" της Nienor (αααχαχαχουχουχαχαχα!).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..