Jump to content

35ος Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Η ιλλιγγιώδης ταχύτητα απαγορεύτηκε


Loch Moors
 Share

Recommended Posts

 

Βαρύτητα; Λόγω και της ταινίας; :wink wink:

H βαρύτητα δεν είναι φυσικό μέγεθος, είναι δύναμη, Φυσικό μέγεθος είναι η μάζα.

 

 

Το ξέρω, αλλά το είπα λόγω των λέξεων που χρησιμοποιεί. Μπορεί να είναι το μισό θέμα για την βαρύτητα και το άλλο ας πούμε για την ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, το βρήκα, τα ζάρια!

Τι πάει να πει «δεν είναι φυσικό μέγεθος»;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χ-treme sports + Εinstein = βλακεία (Trust me, έχω προσωπική πείρα.)

 

Και η βλακεία, ναι, η βλακεία είναι σίγουρα ένα (άπειρο) φυσικό μέγεθος. :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, ο mman τα είπε όλα. Τι άλλο να συμπληρωθεί; Ουδέν σχόλιο από 'δω και πέρα, το θέμα μονάχα αύριο για να ξεκινήσει και οφίσιαλ ο διαγωνισμός...

Link to comment
Share on other sites

Χ-treme sports + Εinstein = βλακεία (Trust me, έχω προσωπική πείρα.)

 

Και η βλακεία, ναι, η βλακεία είναι σίγουρα ένα (άπειρο) φυσικό μέγεθος. :-)

Εμμμ... Εδώ θα διαφωνήσω. Όλα τα αθλήματα αυξάνουν τον παράγοντα "κίνδυνος" στην καθημερινότητα όσων ασχολούνται με αυτά, και τα x+treme sports σίγουρα είναι εξ' ορισμού πολύ πιο επικίνδυνα από άλλα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η βλακεία είναι απαραίτητο προσόν για όποιον αρέσκεται να δοκιμάζει τα όριά του. Η βλακεία έρχεται, όταν αποφασίσεις ότι: α) δεν έχεις τίποτα πλέον να φοβηθείς, και β) είσαι ο καλύτερος και δεν έχεις να μάθεις τίποτα επιπλέον. Τότε μόλις έχεις υπογράψει την (κατά πάσα πιθανότητα) θανατική σου καταδίκη. Αλλά, η βλακεία αυτού του είδους, είναι φαινόμενο συνδεδεμένο με κάθε πτυχή της ζωής, και όχι μονάχα με τα ακραία αθλήματα.

 

Όσο για το θέμα: φαίνεται ότι θα προκαλέσει αρκετό ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

 

Χ-treme sports + Εinstein = βλακεία (Trust me, έχω προσωπική πείρα.)

 

Και η βλακεία, ναι, η βλακεία είναι σίγουρα ένα (άπειρο) φυσικό μέγεθος. :-)

Εμμμ... Εδώ θα διαφωνήσω. Όλα τα αθλήματα [...]

 

 

Βρε, ένα θέμα ψάχνουμε, όχι φιλοσοφία ζωής. Μην παίρνεις τοις μετρητοίς όλες τις βλακείες που γράφω. :-)

Link to comment
Share on other sites

Και' γω αυτή τη φράση του Άλμπερτ σκέφθηκα αλλά σκεφτόμουν το ήλιο.

Πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να έχει κάνει κριτικές για να μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να έχει κάνει κριτικές για να μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό;

 

Ναι, πρέπει. Γι' αυτό είναι στους Κανονισμούς :)

Έχεις, όμως, αρκετό καιρό μπροστά σου για να τους κάνεις, αν βάλεις και τις 3 εβδομάδες της συγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου ανοίγουν τα spoiler , κλαψ, ούτε οι φατσούλες μου ανοίγουν, κλαψ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

καθότι μετά τις 7-8 το απόγευμα θα λείπω, το θέμα θα διατυπωθεί κάπως πιο νωρίς και όχι αργά το βράδυ, όπως νομίζω γίνεται συνήθως.. (ελπίζω και οι mods μας να μην έχουν κάποια ένσταση ή να καταπατάω άθελά μου κάποιον εθιμικό κανόνα του sff!)

 

Προς το παρόν θα κάνω λίγη προθέρμανση:

Νομίζω όλοι σωστά καταλάβατε πως το θέμα έχει να κάνει με τη ταχύτητα. Αρχικά ήθελα να δώσω απλά ένα μικρό hint για την κίνηση γενικότερα, γι' αυτό και οι συσχετισμοί περί ζωής κλπ! Τα extreme sports έδωσαν ξεκάθαρα την κατεύθυνση, ενώ η φράση του einstein που είχα εγώ στο μυαλό μου ήταν το περίφημο 

 

bicycle_zpsf4226d5a.jpg

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας λες τώρα πως το θέμα έχει να κάνει αλλά δεν είναι η ταχύτητα ή η κίνηση; Τώρα με μπέρδεψες για τα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα/κίνηση είναι το κυρίως πιάτο, αλλά σερβίρεται με γαρνιτούρα.:) Είναι που, όπως και στον προηγούμενο διαγωνισμό, το θέμα δε θα είναι μια γενική έννοια μόνη της και γυμνούλα...

Link to comment
Share on other sites

Κουνιέσαι άρα υπάρχεις? :p

 

 

 

edit: τώρα βέβαια δεν ξερω πώς είναι δυντόν να είναι η γαρνιτούρα η ύπαρξη... αλλά λέμε τώρα

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Η γαρνιτουρα ειναι αυτο που απλα υπαρχει το ουσιαστικο ειναι αυτο που υπαρχει για καποιο λογο

Η γαρνιτουρα ειναι αυτο που απλα υπαρχει το ουσιαστικο ειναι αυτο που υπαρχει για καποιο λογο

Η γαρνιτουρα ειναι αυτο που απλα υπαρχει το ουσιαστικο ειναι αυτο που υπαρχει για καποιο λογο

Η γαρνιτουρα ειναι αυτο που απλα υπαρχει το ουσιαστικο ειναι αυτο που υπαρχει για καποιο λογο

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Βρε δεν είπα ότι η ύπαρξη θα αποτελέσει τη γαρνιτούρα... Τα περί ύπαρξης και ζωής τα είχα πει στην αρχή, αρχή για να προσδιοριστεί κάπως το θέμα. Όχι ακριβώς με την έννοια του "κινούμαι άρα υπάρχω", αλλά ότι στη δομή της φύσης και της ύλης, τουλάχιστον σε.. νανοκλίμακα, δεν υπάρχει τίποτα σε ακινησία. Τέλος πάντων, πάει τώρα τελείωσαν τα υπαρξιακά!! 

Link to comment
Share on other sites

Μια και δυο, ήρθε η στιγμή να διατυπωθεί ακριβώς το θέμα. 

 

Κίνηση, ταχύτητα, επιτάγχυνση και επιβράδυνση. Από τα ηλεκτρόνια που περιστρέφονται γύρω απ' τους ατομικούς πυρήνες, μέχρι τα ουράνια σώματα και τα συμπαντικά συμπλέγματα, η σχετική ταχύτητα είναι ένα μέγεθος συνεχώς υπαρκτό, μεταβαλλόμενο και απαραίτητο για τη διατήρηση της ισορροπίας ή για τη διάλυση αυτής. 

Για το ανθρώπινο σώμα η κίνηση και η μετακίνηση ήταν πάντοτε καταστάσεις αυτονόητες, ικανότητες σχεδόν εκ γεννετής. Μαθαίνοντας να χρησιμοποιεί το χώρο ως προέκταση του σώματός του, εκπαιδεύει κι άλλα όντα ή κατασκευάζει μηχανισμούς που αναπαράγουν την κίνηση. Γιατί αυτό τον εξυπηρετεί, τον διασκεδάζει, τον προφυλάσσει, τον εξελίσσει. 

Σε ποια όρια έχει φτάσει σήμερα η έννοια της ταχύτητας; Τι έχει ξεπεράσει και τι αγωνίζεται να φτάσει; Μπορεί αυτό το γνωρίζουμε αρκετά καλά για το τώρα, σίγουρα όμως αγνοούμε αρκετά πράγματα για το μέλλον. Ίσως μέσω των ιστοριών που θα γραφτούν να κρυφοκοιτάξουμε μερικές απαντήσεις!

 

earth-love-movement_zpseaa87a12.jpg

 

 

Το θέμα σας λοιπόν στον διαγωνισμό αυτό είναι: Κι αν είσαι και παπάς με την αράδα σου θα πας

Η ιλλιγγιώδης ταχύτητα απαγορεύτηκε.

 

Φυσικά το πού, πώς και γιατί θα το πείτε εσείς. Αν είστε λάτρεις της ταχύτητας, σίγουρα θα έχετε πολλά να πείτε. Αν όχι, ίσως να πείτε ακόμα περισσότερα! Χρησιμοποιείστε την λέξη ελεύθερα. Μονοθέσια σε πίστες, διαστημόπλοια και τρενάκια αδρεναλίνης σε φουτουριστικά πάρκα ψυγαγωγίας επιταγχύνουν και κόβουν την ανάσα, δημιουργούν μικρές σεισμικές δονήσεις. Δεν είναι μόνο τα μηχανοκίνητα όμως, υπάρχει και η ψηφιακή ταχύτητα, η καθημερινή, αστραπιαία ροή πληροφοριών. Τι συμβαίνει μ' όλα αυτά; Και μ' ότι άλλο μπορεί να κατεβάσει η δική σας φαντασία!

Χρησιμοποιείστε το θέμα ελεύθερα και υποκειμενικά, ακόμα κι αν για σας είναι αίσθηση, είναι συναίσθημα και πορεία. Σ' αυτή την ιστορία μπορείτε να τρέξετε όσο θέλετε, αυτό δεν απαγορεύεται :)

Η συγγραφή ξεκινάει τώρα και τελειώνει την Τρίτη 24/12/2013. 

 

Red-Blue-Orange-Green-Speed-Lights-Abstr

 

Όσο για το βραβείο  :mf_trombone:  του νικητή: το μυθιστόρημα του Χαρούκι Μουρακάμι "Τις Μικρές Ώρες" (βιβλίο για βραβείο αυτή τη φορά, κοίτα να δεις!) Αν ο νικητής το έχει / το έχει διαβάσει / μισεί θανάσιμα το Μουρακάμι, μπορούμε και να συνεννοηθούμε, πιστεύω κάτι θα βρούμε... :)

 

Τέλος, μερικές υπενθυμίσεις:

 

Εννοείται πως δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείσετε αυτούσια τη φράση στο κείμενό σας. Πρέπει όμως να αποτελεί την κεντρική ιδέα του.

Το κείμενό σας πρέπει να είναι οπωσδήποτε Επιστημονική Φαντασία κι όταν με το καλό το ολοκληρώσετε, να το ανεβάσετε στην αντίστοιχη βιβλίοθήκη.

Η ιστορία μπορεί να είναι από 500 έως 3.000 λέξεις.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα μέλη, αρκεί να έχουν τις 3 κριτικές που είναι απαραίτητες.

 

Νομίζω δεν έχω ξεχάσει κάτι σημαντικό! Ας αρχίσει η κούρσα λοιπόν...

formula1_zps47e1b8e1.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ καλό.

 

(Μ' έβαλε σε πειρασμό να γράψω. Θα ειδώ. :ahappy: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι και ο πιο «ήρεμος» διαγωνισμός εδώ και καιρό... Εκτός και αν οι περισσότεροι έχετε πέσει με τα μούτρα στη συγγραφή! Εγώ ξεκίνησα κάτι αλλά θα δείξει αν τελικά ολοκληρωθεί. Όπως και να έχει καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:skiing:

Και μετά τα εκατομμύρια που έσπευσαν να δηλώσουν πρόθεση συμμετοχής, ίσως πρέπει να ζητήσουμε μερικές εξαιρέσεις στους κανόνες αυτή τη φορά! Ας πούμε, να επιτραπεί στο διοργανωτή να συμμετάσχει κι αυτός?? Να 'χει κι ο Airbourne αντίπαλο, όχι τίποτα άλλο... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτηκα να κάνω κανένα χριστουγεννιάτικο. Με Άι-Βασίλη για παράδειγμα, αλλά απέρριψα αυτήν την ιδέα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα μού κάνει. Για την απαγόρευση δεν ξέρω ακόμα. Ορίστε: δήλωση διάθεσης συμμετοχής.

Edited by Big Fat Pig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπτωματικά είχα μια ιδέα που ταιριάζει γάντι στο θέμα. Οπότε θα γράψω, I guess

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..