Jump to content

Εκδόσεις ΟΞΥ, σειρά ΚΟΛΑΣΗ


Mictantecutli
 Share

Recommended Posts

To Οξύ έχει κλείσει από όσο ξέρω

Το γνωριζω αυτο αλλα το site τους δεχεται κανονικα παραγγελειες,το θεμα ειναι τα στελνουν η δεν τα βλεπει κανεις και εχουν ξεχασει να τα κατεβασουν?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    24

  • Count Baltar

    16

  • giorgos lagonas

    18

  • joker-godfather

    14

 

To Οξύ έχει κλείσει από όσο ξέρω

Το γνωριζω αυτο αλλα το site τους δεχεται κανονικα παραγγελειες,το θεμα ειναι τα στελνουν η δεν τα βλεπει κανεις και εχουν ξεχασει να τα κατεβασουν?

 

Καλυτερα να παραγγειλεις απο βιβλιοπωλειο. Αν το εχουν διαθεσιμο στο στελνουν, διαφορετικα αν χρειαστει να επικοινωνησουν με το Οξυ, τοτε θα περιμενεις μερες. Παντως γινονται πολλα παζαρια βιβλιου τα τελευταια χρονια και το Οξυ στελνει διαφορους τιτλους.

Link to comment
Share on other sites

To Οξύ έχει κλείσει από όσο ξέρω

Α γι' αυτό τα ξεπούλαγε όσο-όσο όλα τα βιβλία. Κρίμα πάντως ήταν από τις λίγες ψαγμένες εταιρίες του χώρου που έβγαζε βιβλία πιο ειδικού ενδιαφέροντος πχ η σειρά Παραμόρφωση ήταν απλά respect, όπως και η σειρά Κόλαση. Μου φαίνεται στο τέλος θα μείνουν 2 μεγάλοι εκδοτικοί και όλοι οι άλλοι θα φυτοζωούν... Ίσως να υπήρχε υπερβολική προσφορά για μια χώρα σαν την Ελλάδα με τόσο περιορισμένο αναγνωστικό κοινό, απλά προ κρίσης δε φαινόταν τόσο, γιατί αγόραζες ας πούμε 20 βιβλία το χρόνο χωρίς να σε νοιάζει. Το τελευταίο διάστημα αγοράζω βιβλία μόνο από καμιά εφημερίδα ή δανείζομαι από φίλους και βιβλιοθήκη, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει σάλιο για έξτρα έξοδα κ στην πόλη μου δεν υπάρχουν Παζάρια και προσφορές, αλλά μόνο τα πανάκριβα Public. Και απ' ό,τι βλέπω γύρω μου όλοι πάνω-κάτω στην ίδια φάση είναι, στη φάση κόβεις από παντού. Αλλά αρκετά μιζέριασαμε. Άντε Καλή χρονιά, με υγεία και κανά φράγκο στην τσέπη.

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

To Οξύ έχει κλείσει από όσο ξέρω

Α γι' αυτό τα ξεπούλαγε όσο-όσο όλα τα βιβλία. Κρίμα πάντως ήταν από τις λίγες ψαγμένες εταιρίες του χώρου που έβγαζε βιβλία πιο ειδικού ενδιαφέροντος πχ η σειρά Παραμόρφωση ήταν απλά respect, όπως και η σειρά Κόλαση. Μου φαίνεται στο τέλος θα μείνουν 2 μεγάλοι εκδοτικοί και όλοι οι άλλοι θα φυτοζωούν... Ίσως να υπήρχε υπερβολική προσφορά για μια χώρα σαν την Ελλάδα με τόσο περιορισμένο αναγνωστικό κοινό, απλά προ κρίσης δε φαινόταν τόσο, γιατί αγόραζες ας πούμε 20 βιβλία το χρόνο χωρίς να σε νοιάζει. Το τελευταίο διάστημα αγοράζω βιβλία μόνο από καμιά εφημερίδα ή δανείζομαι από φίλους και βιβλιοθήκη, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει σάλιο για έξτρα έξοδα κ στην πόλη μου δεν υπάρχουν Παζάρια και προσφορές, αλλά μόνο τα πανάκριβα Public. Και απ' ό,τι βλέπω γύρω μου όλοι πάνω-κάτω στην ίδια φάση είναι, στη φάση κόβεις από παντού. Αλλά αρκετά μιζέριασαμε. Άντε Καλή χρονιά, με υγεία και κανά φράγκο στην τσέπη.

 

 

Ebooks!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως, η Πολιτεια εχει πολλα βιβλια με εκπτωση ανω του 60% (ειδικα ΟΞΥ) και με τα δωρεαν μεταφορικα για παραγγελιες πανω απο 30 ευρω, συμφερει. Εγω στην τελευταια μου παραγγελια, πηρα 8 βιβλια με 40 ευρω! Τιμες παζαριου δηλαδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μία απορία που έχω. Ξέρει κανείς τι παίζει με τον δεύτερο τόμο του κόμικ ''Το Μεγάλο Μυστικό Θέαμα''; Έχει κυκλοφορήσει και δεν το έβγαλε το Οξύ, ή δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μία απορία που έχω. Ξέρει κανείς τι παίζει με τον δεύτερο τόμο του κόμικ ''Το Μεγάλο Μυστικό Θέαμα''; Έχει κυκλοφορήσει και δεν το έβγαλε το Οξύ, ή δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη;

Στη βιβλιονετ ενα κομικ βλεπω http://www.biblionet.gr/author/296/Clive_Barker

Link to comment
Share on other sites

Και στα παζάρια που έγιναν τώρα τελευταία μόνο τον πρώτο βρήκα. Μάλλον δεν θα έχει κυκλοφορήσει ακόμη, ή δεν θα έχει γραφτεί καν.

 

Τελικά κοίταξα στο Amazon και είναι δώδεκα τόμοι συνολικά. Μόνο ο πρώτος έχει βγει στα Ελληνικά και λογικά έτσι θα παραμείνει τώρα που έκλεισε το Οξύ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και στα παζάρια που έγιναν τώρα τελευταία μόνο τον πρώτο βρήκα. Μάλλον δεν θα έχει κυκλοφορήσει ακόμη, ή δεν θα έχει γραφτεί καν.

 

Τελικά κοίταξα στο Amazon και είναι δώδεκα τόμοι συνολικά. Μόνο ο πρώτος έχει βγει στα Ελληνικά και λογικά έτσι θα παραμείνει τώρα που έκλεισε το Οξύ.

Δεν είναι 12 τόμοι, είναι 12 τεύχη.Στον τόμο που έχεις, περιέχονται τα μισά.Και προφανώς ολοκληρώνεται σε 2 μέρη.Το οποίο 2ο μπορείς να το βρεις πάμφθηνα σε Amazon κλπ γνωστά sites :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και στα παζάρια που έγιναν τώρα τελευταία μόνο τον πρώτο βρήκα. Μάλλον δεν θα έχει κυκλοφορήσει ακόμη, ή δεν θα έχει γραφτεί καν.

 

Τελικά κοίταξα στο Amazon και είναι δώδεκα τόμοι συνολικά. Μόνο ο πρώτος έχει βγει στα Ελληνικά και λογικά έτσι θα παραμείνει τώρα που έκλεισε το Οξύ.

Δεν είναι 12 τόμοι, είναι 12 τεύχη.Στον τόμο που έχεις, περιέχονται τα μισά.Και προφανώς ολοκληρώνεται σε 2 μέρη.Το οποίο 2ο μπορείς να το βρεις πάμφθηνα σε Amazon κλπ γνωστά sites :)

 

 

Α μάλιστα δεν το κατάλαβα αυτό, ευχαριστώ. Θα κοιτάξω λοιπόν να το πάρω κάποια στιγμή από το Amazon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα περισσότερα βιβλία της ΟΞΥ, ΚΟΛΑΣΗ (και μερικά από το σκοτάδι) τα απόκτησα από παζάρια.

 

Μεταφέρω εδώ τα όσα είπα σε εντελώς άσχετο νήμα, με την ελπίδα ότι η άσχετη συζήτηση που άνοιξε εκεί, θα μεταφερθεί εδώ.

 

Τουλάχιστον τα μισα (για να μην πω τα περισσότερα) βιβλία της σειράς κόλαση που φρόντισα να αποκτήσω έχοντας πρώτα ενημερωθεί στοιχειωδώς γι' αυτά, μου άρεσαν πολύ. Μπορώ να ανεφέρω μια ολόκληρη λίστα από ΟΞΥ που είναι τρόμου πέρα από κάθε αμφιβολία. Αυτή τη στιγμή μου έρχονται στο μυαλό η Αποκάλυψη του Little, Το έντομο μέσα σου του Shirley, οι Αλλοι του Herbert, η κραυγή από την κόλαση του Campbell, το εργοστάσιο εφιαλτών του Ligotti, Ο δαίδαλος του διαβόλου του Suster, τουλάχιστον τα μισά από αυτά του Masterton κλπ.

 

Κατά τ' άλλα, εντάξει, βάλανε και Joyce, το ζόμπι που δεν θυμάμαιarrow-10x10.png ποια το έγραψε, Jonathan Caroll και κάτι άλλα που είναι φανταστικά με πιο ευρεία έννοια....

 

Επίσης συμπαθητικά ως τρόμου ήταν οι αγνοημένοι του Herbert (που ομως ως μη τρομου τα έσπαγε), το Καμπαλ του Μπάρκερ, τα άλλα μισα του Μάστερτον και μερικά άλλα που μου διαφευγουν. Αυτά εξακολουθουν να είναι καταπληκτικά λογοτεχνήματα, που απλώς φλερτάρουν με τον τρόμο χωρίς να είναι απόλυτα "τρόμου" σύμφωνα με τα υποκειμενικά μου γούστα και τα κριτήρια που θέτω ΕΓΩ....

 

Τώρα διαβάζω και το "παλουκι στην καρδιά" να δω τι λέει....

 

Αυτό που θέλω να προσθέσω, είναι ότι το είδος του τρόμου είναι  "δύσκολο" γιατί είναι τόσο υποκειμενικό το τι θεωρεί κάποιος τρόμο, ώστε είναι αδύνατον για μια οποιαδήποτε εκδοτική να αποφύγει την έκδοση βιβλίων τρόμου που σε κάποιους (υποκειμενικά) θα φαντάζουν εντελώς άσχετα με το αντικείμενο.

 

Γι' αυτό και πρέπει να επιλέγουμε τα βιβλία προσεκτικά και σύμφωνα με τα εξειδικευμένα γούστα μας και όχι με μια λογική που λέει ότι "εφόσον η ΚΟΛΑΣΗ είναι μια σειρά τρόμου, ας τα πάρω όλα".

 

Λόγω της ιδιομορφίας που παρουσιάζει το είδος, είναι δύσκολο τόσο στο παρόν όσο και στο μέλλον, να υπάρξει "σειρά τρόμου" μιας εκδοτικής που τα βιβλία της να ανταποκρίνονται ΟΛΑ στο υποκειμενικό μας γούστο. Ετσι υπήρξαν κάποια βιβλία της συγκεκριμένης σειράς που ούτε καν τα ακούμπησα, άλλα τα διάβασα και αποδείχτηκαν μούφες (υποκειμενικά κρίνοντάς τα) και άλλα που αποδείχτηκαν διαμάντια.

 

Το ίδιο έχει γίνει και θα εξακολουθήσει να γίνεται με οποιαδήποτε σειρά τρόμου, οποιασδήποτε εκδοτικής, είτε λέγεται ΟΞΥ, είτε Jemma, είτε Σίμωσι...

Edited by alien666
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδια ξέρουμε κανενα μερος που να εχει βιβλια απο οξυ ,μοναστηράκι δεν βρηκα κατι .

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα σιγουρο τιτλο; Μου πεφτει λιγο μακρια να μην τρεχω αδικα

Link to comment
Share on other sites

OK, πάμε έναν οδηγό για το Κέντρο.

 

Για αρχή υπάρχει το Φλοράλ στα Εξάρχεια, που κάποτε ήταν κοινής ιδιοκτησίας με το Οξύ. Έχω κανένα χρόνο να πάω, αλλά όλο και κάτι νομίζω θα βρεις.

 

Στο δρόμο για εκεί μπορείς να περάσεις και από το Solaris (στη Μπόταση) που είναι ιστορίκο κομιξοφανταζοβιβλιοπωλείο και θα έχει κάτι να έχει ξεμείνει.

 

Πολλά παλιά βιβλία που είναι δύσκολο να τα βρεις αλλού θα βρεις και στο Comicon στη Σόλωνος. Επίσης κομιξάδικο και λίγο ακριβό.

 

Πέρνα σίγουρα από Πρωτοπορία που έχουν σίγουρα βιβλία από Οξύ, ειδικά Masterton

 

τέλος, αν αντέχεις περπάτημα, υπάρχουν και κάποια βιβλία στο Ιστώρ ψηλά στην Ιπποκράτους ενώ ίσως πετύχεις και τίποτα στο παλαιοβιβλιοπωλείο Αλφειός στη χαμηλά Ζωοδόχου Πηγής.

 

Τέλος, στο επόμενο παζάρι βιβλίου θα πετύχεις μπόλικα από Οξύ αν και πάλι, τα σπάνια θα σε δυσκολέψουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξέρουμε κανενα μερος που να εχει βιβλια απο οξυ ,μοναστηράκι δεν βρηκα κατι .

 

Πολιτεία και Πρωτοπορία μπορείς να δεις από το δίκτυο τι έχουν αυτή τη στιγμή στα ράφια (θα έχει την ένδειξη "άμεσα διαθέσιμο") και τι (θεωρητικά) μπορούν να σου παραγγείλουν

 

Αν σε ενδιαφέρει κάτι που δεν το βλέπεις εκεί, πες το μας να σε κατευθύνουμε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ και τους δυο σας για το ενδιαφέρον βασικα προσπαθω να τα μαζεψω ολα σιγα σιγα αλλα τωρα ψαχνω συγκεκριμένα τα splatterpunk της σειράς οπως το θεσπεσιο πτωμα απο poppy z. brite.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ και τους δυο σας για το ενδιαφέρον βασικα προσπαθω να τα μαζεψω ολα σιγα σιγα αλλα τωρα ψαχνω συγκεκριμένα τα splatterpunk της σειράς οπως το θεσπεσιο πτωμα απο poppy z. brite.

Παρε οσα βρεις, γιατι θα εξαφανιστει σταδιακα το στοκ. Νομιζω τα μισα έχουν πια εξαφανιστει.
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδια ευχαριστώ και τους δυο σας για το ενδιαφέρον βασικα προσπαθω να τα μαζεψω ολα σιγα σιγα αλλα τωρα ψαχνω συγκεκριμένα τα splatterpunk της σειράς οπως το θεσπεσιο πτωμα απο poppy z. brite.

Παρε οσα βρεις, γιατι θα εξαφανιστει σταδιακα το στοκ. Νομιζω τα μισα έχουν πια εξαφανιστει.

 

Ολόσωστος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτόμουν και εγω, τώρα το μόνο που μου μένει ειναι να βρω και εναν ισόβιο χορηγό.  Αν ξέρουμε κανα παζάρι με οξυ ειδοποιήστε. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν αφορά τόσο τη σειρά ΚΟΛΑΣΗ, αλλά τη σειρά σκοτάδι.

 

Η οποία περιλαμβάνει τα εξής βιβλία:

  1. GERALD SUSTER - Ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ (THE DEVIL'S MAZE) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΡΚΑΣ
  2. GRAHAM JOYCE - Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ (THE TOOTH FAIRY) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΜΑΡΙΑ ΜΕΣΣΗΝΗ
  3. THOMAS LIGOTTI - ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΦΙΑΛΤΩΝ (NIGHTMARE FACTORY) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ
  4. DOUGLAS CLEGG - Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΧΑΛΟΓΟΥΙΝ (THE HALLOWEEN MAN) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΔΗΜΑΤΟΥ
  5. S. P. SOMTOW - ΣΚΟΤΕΙΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ (DARK ANGELS) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΝΙΚΟΣ ΡΟΥΣΣΟΣ
  6. GRAHAM MASTERTON, Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΥΣ (BLACK ANGEL) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΤΑΣΟΣ ΝΙΚΟΓΙΑΝΝΗΣ
  7. J. P. DIXON, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ (THE SURGEON'S TALE) - ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΜΠΟΥΡΗΣ

Επειδή γενικά το Εργοστάσιο Εφιαλτών είναι εξαντλημένο (και είναι γενικά από εκείνα τα βιβλία που αναζητούνται) και η Ιστορία του Χειρουργού δεν έχει μεταφραστεί νομίζω αλλού, να αναφέρω ότι η παραπάνω συλλογή είναι διαθέσιμη στην Πολιτεία, με την τιμή των 41,87 όλα μαζί

http://www.politeianet.gr/books/9789608068919-sullogiko-oxu-skotadi-set-7-biblia-236521

Δεν ξέρω πόσο "είδηση" αποτελεί το παραπάνω, εγώ τα είδα σήμερα που πέρασα (είχε 3-4 εμφανώς).

Η αλήθεια είναι ότι από τη συλλογή με ενδιέφεραν μόνο τα 2 αυτά (εφόσον τη νεράιδα την έχω αγορασμένη), οπότε δε μου φάνηκε τόσο συμφέρουσα η αγορά.

Αλλά μπορεί να είναι συμφέρουσα πρόταση για κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η σειρά Σκοτάδι ΕΙΝΑΙ η σειρά Κόλαση. Όταν το Οξύ έφαγε τη μήνυση για εκείνο το κόμικς που είχε βγάλει με τη ζωή του Χριστού, έπεσε ένας πανικός και ο αρχιμαγαζάτορας εξαφάνισε κάθε αναφορά σε διαβόλους, τριβόλους, κολάσεις, δαίμονες και λοιπά τέτοια. Εξαφανίστηκαν και από τους τίλους. Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση πώς τα βιβλία που αναφέρονται παραπάνω φέρονται να ανήκουν στο Σκοτάδι. Στα αντίτυπα που έχω εγώ Κόλαση γράφουν επάνω. Πάντως να ξέρετε Σκοτάδι=Κόλαση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η σειρά Σκοτάδι ΕΙΝΑΙ η σειρά Κόλαση. Όταν το Οξύ έφαγε τη μήνυση για εκείνο το κόμικς που είχε βγάλει με τη ζωή του Χριστού, έπεσε ένας πανικός και ο αρχιμαγαζάτορας εξαφάνισε κάθε αναφορά σε διαβόλους, τριβόλους, κολάσεις, δαίμονες και λοιπά τέτοια. Εξαφανίστηκαν και από τους τίλους. Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση πώς τα βιβλία που αναφέρονται παραπάνω φέρονται να ανήκουν στο Σκοτάδι. Στα αντίτυπα που έχω εγώ Κόλαση γράφουν επάνω. Πάντως να ξέρετε Σκοτάδι=Κόλαση.

(Ωχ!) Περνάγατε καλά εκεί μέσα, πα να πει... :focus:

Ο αρχιμαγαζάτορας μήπως είναι ο Μπαμπούρης;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..