Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Esteldor

Αγγλικα ποιηματα

Recommended Posts

Esteldor

Ειδα οτι πολλοι απο εσας γραφετε ποιηματα στην αγγλικη αλλα δεν βλεπω το λογο. Θα μπορουσατε να μου λυσετε αυτη την απορια?

Nihilio

Εγώ προσωπικά τα γράφω σα στίχους πάνω σε μουσική. Και η μουσική συνήθως είναι πολύ κοφτή, ενώ οι στίχοι στα ελληνικά μου πλατιάζουν.

laas7

Για μένα είναι απλά θέμα έμπνευσης, άλλα ποιήματα μου έρχονται στα αγγλικά, άλλα στα ελληνικά και άλλα σε τρίτη γλώσσα. Είναι πολύ και θέμα εκφράσεων, μερικές εκφράσεις δεν μπορούν να μεταφραστούν ισάξια και έτσι όταν σου έρχεται η ιδέα σε ξένη γλώσσα μπορεί να θές να την κρατήσεις μόνο και μόνο γιατί σου κολάει περισσότερο. Για μένα το κλικ είναι πολύ σημαντικό, είναι αυτό που κάνει την διαφορά.

Nienna

Γιατί όταν γνωρίζεις κάποια/ες γλώσσα/ες πραγματικά καλά μπορείς να σκέφτεσαι σε αυτές και όχι μόνο να μιλάς ή να γράφεις σε αυτές. Έτσι λοιπόν πολλοί άνθρωποι έχουν έμπνευση σε όλες τις γλώσσες που ξέρουν, και αν αυτές είναι πολύ διαφορετικές μάλιστα, καλύτερες σε κάτι, χειρότερες σε κάτι άλλο κτλ, τους δίνεται την ικανότητα να εκφράσουν καλύτερα αυτό που θέλουν - διότι έχουν περισσότερες επιλογές. Μακάρι να ήξερα όλες τις γλώσσες του κόσμου. Κάθε γλωσσα είναι διαφορετικός τρόπος αντίληψης, σκέψης. Έχω έμπνευση και στις δύο γλώσσες που ξέρω καλά, και σπάνια σε μία τρίτη.

Edited by Nienna

Esteldor

Ναι Rikochet αλλα δε μιλαω για στοιχους αλλα για ποιο μη μουσικοποιησημη :) . Και Nienna νομιζω ομως οτι η Ελληνικη γλωσσα ειναι κατι περισσοτερο απο μια γλωσσα και παλαιοτεροι ποιητες δεν την χρησιμοποιουσαν σαν απλη αλλα σαν μαθηματικη: οτι εγραφαν ειχε πολλα νοηματα για τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα.

Nienna

Δεν είναι μια απλή γλώσσα, είναι μία από τις αρχαιότερες γλώσσες, πολύ σύνθετη, γεμάτη φιλοσοφικές έννοιες και μαθηματική.

Αν τώρα μου πεις τι αλλάζει αυτο σε αυτά που είπα και που ερχόντουσαν σε σύγκρουση με αυτό θα με διαφωτίσεις, διότι εγώ βλέπω πως δεν υπάρχει καμία σύγκρουση και επίσης βλέπω πως αδυνατείς να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό που είπα.

Ήθελες μια απάντηση και στην έδωσα, αυτή είναι. Σου αρέσει δεν σου αρέσει, είναι. :p

Esteldor

Βασικα παντα με ξαφνιαζαν οι ψυχολογικες γνωσεις των κοριτσιων :wub: :D .

Ωστοσο, ναι πραγματι το παραδεχομαι δεν ειχα τι να πω αλλα και παλι δεν μου αρεσει η απαντηση :bleh:

King_Volsung

Συμφωνώ με την Nienna και την laas7, αλλά να συμπληρώσω το γιατί πολλοί γράφουμε *συγκεκριμένα* στην αγγλική γλώσσα...

[Έχει γίνει κιόλας τόπικ...] Για τον απλό λόγο ότι μαθαίνουμε αγγλικά πριν καν βγούμε από την κοιλιά την μητέρας μας... σε λίγο θα γεννιόμαστε με ένα βιβλίο αγγλικών στο χέρι...

Μαθαίνουμε από τόσο μικροί τη γλώσσα αυτή λόγω της αγγλομανίας που μας έχει πιάσει και έχουμε καταντήσει (;) να γινόμαστε πλέον bilingual (να βλέπετε... ξέχασα πως είναι στα ελληνικά αυτό... μισό να δω στο λεξικό), δίγλωσσοι. [ακόμη μία απόδειξη για αυτό που λέω].

Επίσης, μου φαίνεται πως μας είναι πιο εύκολο να γράψουμε στίχους για ένα τραγούδι στα αγγλικά επειδή τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα τραγούδια που ακούμε είναι αγγλικά. Αν κάποιος ακούει συνέχεια ελληνική μουσική, ε θα του είναι πιο εύκολο να γράψει τραγούδι στα ελληνικά.

Αυτά.

RaspK

laas και Nienna με κάλυψαν πλήρως.