Jump to content

Photo

Αγγλικα ποιηματα

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Esteldor

Esteldor

Life is a waterfall...

• Members
  • 224 posts
  • Όνομα:Βασίλης

Posted 06 Απρίλιος 2005 - 18:44

Ειδα οτι πολλοι απο εσας γραφετε ποιηματα στην αγγλικη αλλα δεν βλεπω το λογο. Θα μπορουσατε να μου λυσετε αυτη την απορια?

A soul for a piece of bread. Misery makes the offer; society accepts.

#2 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 10.536 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 06 Απρίλιος 2005 - 20:23

Εγώ προσωπικά τα γράφω σα στίχους πάνω σε μουσική. Και η μουσική συνήθως είναι πολύ κοφτή, ενώ οι στίχοι στα ελληνικά μου πλατιάζουν.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#3 laas7

laas7
  • Members
  • 1.843 posts
  • Όνομα:Μαριαντζελλα

Posted 06 Απρίλιος 2005 - 23:02

Για μένα είναι απλά θέμα έμπνευσης, άλλα ποιήματα μου έρχονται στα αγγλικά, άλλα στα ελληνικά και άλλα σε τρίτη γλώσσα. Είναι πολύ και θέμα εκφράσεων, μερικές εκφράσεις δεν μπορούν να μεταφραστούν ισάξια και έτσι όταν σου έρχεται η ιδέα σε ξένη γλώσσα μπορεί να θές να την κρατήσεις μόνο και μόνο γιατί σου κολάει περισσότερο. Για μένα το κλικ είναι πολύ σημαντικό, είναι αυτό που κάνει την διαφορά.
"Ενα χαρτι δωστε μου να φτιαξω εναν νεο κοσμο, γιατι σ' αυτον δεν χωρω!"
"Καληνυχτα ποιητες που σε στιχους κλεισατε τον κοσμο..."

#4 Nienna

Nienna

Deſideri Regina Omnium atque Pruprucorum ac Micium Genetrix

• Members
  • 2.120 posts
  • Όνομα:Αταλάντη (Αλίνα) Αντωνίου, ενίοτε Μικ.

Posted 07 Απρίλιος 2005 - 14:01

Γιατί όταν γνωρίζεις κάποια/ες γλώσσα/ες πραγματικά καλά μπορείς να σκέφτεσαι σε αυτές και όχι μόνο να μιλάς ή να γράφεις σε αυτές. Έτσι λοιπόν πολλοί άνθρωποι έχουν έμπνευση σε όλες τις γλώσσες που ξέρουν, και αν αυτές είναι πολύ διαφορετικές μάλιστα, καλύτερες σε κάτι, χειρότερες σε κάτι άλλο κτλ, τους δίνεται την ικανότητα να εκφράσουν καλύτερα αυτό που θέλουν - διότι έχουν περισσότερες επιλογές. Μακάρι να ήξερα όλες τις γλώσσες του κόσμου. Κάθε γλωσσα είναι διαφορετικός τρόπος αντίληψης, σκέψης. Έχω έμπνευση και στις δύο γλώσσες που ξέρω καλά, και σπάνια σε μία τρίτη.

Edited by Nienna, 07 Απρίλιος 2005 - 14:02.

Her hair spread out in fiery points glowed into words,
then would be savagely still.
– T. S. Eliot, The Waste Land.

[ ποίησηκαιτέτοια * οπτικάπράμματς * μεγάλ'ηχάρητης ]

#5 Esteldor

Esteldor

Life is a waterfall...

• Members
  • 224 posts

Posted 07 Απρίλιος 2005 - 21:09

Ναι Rikochet αλλα δε μιλαω για στοιχους αλλα για ποιο μη μουσικοποιησημη :) . Και Nienna νομιζω ομως οτι η Ελληνικη γλωσσα ειναι κατι περισσοτερο απο μια γλωσσα και παλαιοτεροι ποιητες δεν την χρησιμοποιουσαν σαν απλη αλλα σαν μαθηματικη: οτι εγραφαν ειχε πολλα νοηματα για τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα.

#6 Nienna

Nienna

Deſideri Regina Omnium atque Pruprucorum ac Micium Genetrix

• Members
  • 2.120 posts
  • Όνομα:Αταλάντη (Αλίνα) Αντωνίου, ενίοτε Μικ.

Posted 07 Απρίλιος 2005 - 22:28

Δεν είναι μια απλή γλώσσα, είναι μία από τις αρχαιότερες γλώσσες, πολύ σύνθετη, γεμάτη φιλοσοφικές έννοιες και μαθηματική.
Αν τώρα μου πεις τι αλλάζει αυτο σε αυτά που είπα και που ερχόντουσαν σε σύγκρουση με αυτό θα με διαφωτίσεις, διότι εγώ βλέπω πως δεν υπάρχει καμία σύγκρουση και επίσης βλέπω πως αδυνατείς να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό που είπα.
Ήθελες μια απάντηση και στην έδωσα, αυτή είναι. Σου αρέσει δεν σου αρέσει, είναι. :p
Her hair spread out in fiery points glowed into words,
then would be savagely still.
– T. S. Eliot, The Waste Land.

[ ποίησηκαιτέτοια * οπτικάπράμματς * μεγάλ'ηχάρητης ]

#7 Esteldor

Esteldor

Life is a waterfall...

• Members
  • 224 posts

Posted 08 Απρίλιος 2005 - 18:17

Βασικα παντα με ξαφνιαζαν οι ψυχολογικες γνωσεις των κοριτσιων :wub: :D .
Ωστοσο, ναι πραγματι το παραδεχομαι δεν ειχα τι να πω αλλα και παλι δεν μου αρεσει η απαντηση :bleh:

#8 King_Volsung

King_Volsung

Βασιλέας Βολσούνγκιος ο Ταξιδευτής

• Members
  • 430 posts
  • Όνομα:Αλέξανδρος
  • Currently reading:Η έκφραση της ανθρώπινης μουσικότητας - Blacking

Posted 08 Απρίλιος 2005 - 20:01

Συμφωνώ με την Nienna και την laas7, αλλά να συμπληρώσω το γιατί πολλοί γράφουμε *συγκεκριμένα* στην αγγλική γλώσσα...

[Έχει γίνει κιόλας τόπικ...] Για τον απλό λόγο ότι μαθαίνουμε αγγλικά πριν καν βγούμε από την κοιλιά την μητέρας μας... σε λίγο θα γεννιόμαστε με ένα βιβλίο αγγλικών στο χέρι...
Μαθαίνουμε από τόσο μικροί τη γλώσσα αυτή λόγω της αγγλομανίας που μας έχει πιάσει και έχουμε καταντήσει (;) να γινόμαστε πλέον bilingual (να βλέπετε... ξέχασα πως είναι στα ελληνικά αυτό... μισό να δω στο λεξικό), δίγλωσσοι. [ακόμη μία απόδειξη για αυτό που λέω].

Επίσης, μου φαίνεται πως μας είναι πιο εύκολο να γράψουμε στίχους για ένα τραγούδι στα αγγλικά επειδή τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα τραγούδια που ακούμε είναι αγγλικά. Αν κάποιος ακούει συνέχεια ελληνική μουσική, ε θα του είναι πιο εύκολο να γράψει τραγούδι στα ελληνικά.

Αυτά.

#9 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.410 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 17 Ιούνιος 2006 - 03:05

laas και Nienna με κάλυψαν πλήρως.
Posted Image

#10 Orpheus

Orpheus

His moſt Eminent Highneß ye Royall Court Compoſer

• Members
  • 588 posts
  • Όνομα:Αναστάσιος Ιάσων

Posted 12 Αύγουστος 2006 - 11:55

http://community.sff...wtopic=2652&hl=
And behold, man ſpake Wiſdom, and it was writ, and it was true.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users