Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2014


melkiades
 Share

Recommended Posts

Λίγες ώρες πριν την αλλαγή της χρονιάς, και επειδή δεν θα διαβάζουμε έτσι, στα κουτουρού, ήρθε η ώρα των αναγνωστικών στόχων για το 2014.

 

Σε αυτό το τόπικ , λοιπόν, μπορείτε να βάλετε τα βιβλία που σκοπεύετε να διαβάσετε μέσα στη χρονιά, τους συγγραφείς που θέλετε επιτέλους να ξεκινήσετε και τις πολυλογίες που λέτε να ολοκληρώσετε.

 

Μέσα στη χρονιά θα ενημερώνω τη δικιά μου λίστα, θα την τροποποιώ καταλλήλως όπως  με βολεύει και στο τέλος θα κάνω την πάπια για ό,τι δεν πετύχω.

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. 60 βιβλία συνολικά

2. 20 Fantasy

3. 20 Sf

4. 20 Horror/Crime/Mystery (ανοιχτή κατηγορία για να χωράνε όλα)

5. 4 αδιάβαστοι συγγραφείς Fantasy (Patrick Rothfuss, Trudi Canavan, Terry Pratchett, Joe Abercrombie)

6. 1 αδιάβαστος συγγραφέας mainstream (Ian Rankin)

7. Συμμετοχή στα δύο παιχνίδια του Nihilio και του Nikosal στις κατηγορίες Fantasy και Sf αντίστοιχα.

 

Για πείτε και τα δικά σας.

Edited by melkiades
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν πω κι εγω καλη χρονια ας βαλω στοχους:

1. 50 βιβλια

2. Να τελειωσω γαιοθαλασσα, ετοιμοθανατη γη, παιδια της γης

3. 3 βιβλία καζαντζακη

4.τριλογια βικινγκ του σεβεριν

5. 3 ακομα βιβλια του τροχου του χρονου

6. 4 dragonlance (τελος πρωτης τριλογιας και prequel του ρεστλιν)

7. Masterton οσος προκυψει απο παζαρια...

8. Τριλογια θαφον (αν την αγορασω...)

Πρεπει να θεωρούνται δεδομενα ο 2ος τομος του οσα φοβούνται οι σοφοι αν κυκλοφορησει ποτε, και βεβαια το 6ο βιβλιο απο τα σαξωνικα χρονικα του κορνγουελ

 

Καλη χρονια, να ειμαστε ολοι υγιεις...και να εκδοσετε ολοι οι ενδιαφερομενοι τα "ονειρα"σας

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

6 βιβλία στα Αγγλικά και 50 βιβλία συνολικά είναι οι δικοί μου στόχοι για την καινούργια χρονιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μειώσω την στοίβα των αδιάβαστων από τα περίπου 80, στα μισά τουλάχιστον.Έχοντας ως δεδομένο βέβαια, ότι όλο και κάποια θα αγοράσω μέσα στην χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

1. Συνολικά πάνω από 180 βιβλία
2. Τουλάχιστον 80 βιβλία του φανταστικού (τρόμος, ΕΦ, fantasy)
3. Τουλάχιστον 10 βιβλία άνω των 500 σελίδων
4. Να διαβάσω 70 διαφορετικούς συγγραφείς
5. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 Έλληνες (αμάν αυτή η ξενομανία μου!)
6. Να διαβάσω συγγραφείς από τουλάχιστον 10 διαφορετικές χώρες

7. Τέλος, να ολοκληρώσω τα διάφορα αναγνωστικά παιχνίδια σε τρόμο, φαντασία και επιστημονική φαντασία 

 

(φέτος ξέχασα να διαβάσω το τελευταίο βιβλίο στο πρότζεκτ του τρόμου!! Δεν το ξανακάνω...)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ δύσκολο να πει κανείς.

 

Δουλειάς επιτρέπουσας,έχουμε και λέμε:

 

-Να βρω επιτέλους κάποιο καλό φάνταζι,ανάλογο αυτά του Έρικσον/Μάρτιν.

Έπηξα στα mary sue/overhyped βιβλία. 

 

-Να τελειώσω τα osprey που τα έχω και κάθονται εδώ και χρόνια.

 

-Να τελειώσω τη συλλογή με τα επιστημονικά βιβλία που είχα ξεκινήσει 2013.

 

-Να δω επιτέλους τι εστί το steampunk.

 

-Να πιάσω κανένα κλασσικό που δεν έχω διαβάσει,βλέπε κανένα ρωσικό όπως τον πόλεμο και ειρήνη.

 

Αν και δεν είναι ακριβώς για εδώ,να αγοράσω μεγάλο reader για χρήση στο σπίτι.Κανένα 8αρι θα ήταν τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα αλλάξουν οι αναγνωστικοί μου στόχοι από το '13 στο '14. Δε νομίζω να κατάφερα αρκετούς από εκείνους του '13...

1) Να διαβάσω λίγη περισσότερη μέινστριμ, κυρίως από τα πολύ ενδιαφέροντα βιβλία που έχω μαζέψει και πιάνουν σκόνη αδιάβαστα. Κάποια από αυτά είναι το Morbius Kitahara, το Τοτέμ του Λύκου, το Ξένο Ξωμί και Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάνα από ξένους και Το Πολύ βούτυρο στο Τομάρι του Σκύλου, Και στη Μέση Θάλασσα και 1.000.000 στιγμές από Έλληνες.

2) Από εφ, εκείνο το υπέροχο το Canticle for Leibowitz, τα αδιάβαστα από τη σειρά του ΠαραΠέντε (κάτι ΛεΓκεν, Φ.Χ. Φάρμερ, έναν-δυο Γκίμπσον ίσως). Πιθανόν να υποκριθώ ότι παίρνω μέρος στο αναγνωστικό παιχνίδι του Νικοσάλ, αλλά δε νομίζω ότι θα καταφέρω το θέμα με τα γράμματα.

3) Να διαβάσω τα υπόλοιπα βιβλία που είχα βάλει στόχο να διαβάσω για το Project 13

4) Από φάνταζι, φυσικά το αναγνωστικό παιχνίδι του Νιχίλιου και ταυτοχρόνως να καταφέρω κάποιο από τα άπειρα ξενόγλωσσα που έχω επίσης μαζέψει.

5) Τέλος όπως κάθε χρόνο θέλω να διαβάσω πολύ ελληνικό φανταστικό. Πολύ.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι δικοί μου στόχοι έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

 

56 βιβλία πεζογραφίας

13 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς

βιβλία προερχόμενα από 10 διαφορετικές γλώσσες

20 βιβλία φαντασίας (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

26 βιβλία επιστημονικής φαντασίας χάρη στον αγαπητό μας nikosal (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

10 βιβλία τρόμου (3 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς)

 

50 βιβλία ποίησης

10 βιβλία ποίησης από Έλληνες ποιητές

20 βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης (5 βιβλία από Έλληνες σουρεαλιστές)

 

100 graphic novels

 

Τα πεζογραφήματα μάλλον θα είναι πάνω από 60 με μια πρώτη ματια, αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι.  :rolleyes:

Edited by Myyst
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι δικοί μου στόχοι έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

 

56 βιβλία πεζογραφίας

13 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς

βιβλία προερχόμενα από 10 διαφορετικές γλώσσες

20 βιβλία φαντασίας (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

26 βιβλία επιστημονικής φαντασίας χάρη στον αγαπητό μας nikosal (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

10 βιβλία τρόμου (3 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς)

 

50 βιβλία ποίησης

10 βιβλία ποίησης από Έλληνες ποιητές

20 βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης (5 βιβλία από Έλληνες σουρεαλιστές)

 

100 graphic novels

 

Τα πεζογραφήματα μάλλον θα είναι πάνω από 60 με μια πρώτη ματια, αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι.  :rolleyes:

Ωωωω, αυτοί είναι στόχοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πέρσι δεν κατάφερα να φτάσω τα 40 βιβλία που είχα πει, φέτος βάζω στόχο τα 45.

Ευελπιστώ επίσης να κερδίσω με αξιοπρέπεια τον Darth Vader στο παιχνίδι του Nikosal. Και, όπως πάντα, ελπίζω να διαβάσω όσο γίνεται περισσότερα καλά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι δικοί μου στόχοι έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

 

56 βιβλία πεζογραφίας

13 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς

βιβλία προερχόμενα από 10 διαφορετικές γλώσσες

20 βιβλία φαντασίας (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

26 βιβλία επιστημονικής φαντασίας χάρη στον αγαπητό μας nikosal (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

10 βιβλία τρόμου (3 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς)

 

50 βιβλία ποίησης

10 βιβλία ποίησης από Έλληνες ποιητές

20 βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης (5 βιβλία από Έλληνες σουρεαλιστές)

 

100 graphic novels

 

Τα πεζογραφήματα μάλλον θα είναι πάνω από 60 με μια πρώτη ματια, αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι.  :rolleyes:

Δηλαδή φέτος δεν έχει sex ε....;   :cray:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μειώσω τη στοίβα με τα αδιάβαστα κατά βάση και, αν θέλω να το πετύχω, βάζω το στόχο των 100 βιβλίων για φέτος μπας και...

 

Α, και να τελειώσω με το Malazan Book of The Fallen, κάτι που πάει εντελώς αντίθετα στα 100 βιβλία αλλά δε βαριέσαι μωρέ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι θα φτάσω τα 50 κι ας πούμε ότι τουλάχιστον τα 30 από αυτά θα είναι στο χώρο μας. Αλλά ο στόχος είναι μάλλον να αρχίσω να μετράω (ξανά) και να παίζω μαζί σας με τα διαβασμένα μου. Ε, λογικά θα διαβάσω και κάνα τερατάκι, τι στο καλό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1.Δικός μου στόχος είναι όσο περισσότερα γίνεται (και διαβάζω πολύ) είμαι ήδη στα 12.

2. Να διαβάσω 50 διαφορετικούς συγγραφείς

 

Τώρα η αλήθεια είναι οτι δε διαβάζω fantasy,διαβάζω όμως τρόμου :) αγαπημένος ο Κίνγκ.Με χαρά να ακούσω τις προτάσεις σας.

 

Blade runner 180?????? Ούτε ρομπότ να ήσουν  :winner_first_h4h:  φαντάζομαι έχεις πολλές ελεύθερες ώρες

Edited by Ρασκόλνικωφ
Link to comment
Share on other sites

 

 

Blade runner 180?????? Ούτε ρομπότ να ήσουν  :winner_first_h4h:  φαντάζομαι έχεις πολλές ελεύθερες ώρες

 

Με τους υπολογισμούς που κάνω τα τελευταία χρόνια, 2 ώρες την ημέρα μέσο όρο πάνε στο διάβασμα. Βάλε 8 ώρες ύπνο και μένουν 14 ώρες να κάνω οτιδήποτε άλλο... Αν δεν δίνεις και 2 ώρες την ημέρα για κάτι που αγαπάς, που αλλού θα τις δώσεις τις ρημάδες; :p

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

είναι και τα βιβλία που διαβάζεις ωστόσο! Η ανάγνωση φατνασυ βγαίνει παν ευκολα και δεν προυποιθέτει διαδραστικό διάβασμα ψυχή τε και σώματι .λυσσαλέα μάχη με το βιβλίο! 10 βιβλία ισοδυναμουν με ένα κλασικής! Εγώ πάλι για φέτος δεν βάζω ποσοτικό αλλά ποιοτικό  όριο! Ειμαι ηδη πολύ καλά και προσπαθώ να αμβλύνω το διαβασμα! Με 2 ώρες φιλε  πάντως μου δεν βγαίνει! Θα σου πρότεινα αν εισαι δεινός αναγνώστης να αξιοποιήσεις το χάρισμα με κάτι πιο δυσκολα και εποικοδομητικά γιατί έχεις τα φόντα

Και εγώ βρίσκομαι στην δικιά σου κοσμοθεωρία περί ελεύιερου χρόνου που ,εν μέσω εξεταστικής τις  50 σελ θα  κάτσω να τις βγάλω...Κανονικά είναι αρκετά περισσότερες  

Πάνω απο 10-12 βιβλία το μήνα και νομίζω είναι πάρα πολυ καλά! ...12 μήνες ,πές 10 ο μη γένοιτο βγάζεις πάνω απο 100-110

@ρασκολνικοφ Μου αρέσει πολυ ο δικός σου Στόχος! Οι συγγραφείς ανοίγουν νέους ορίζοντας ,σε μυούν σε διαφορετικούς κόσμους και πλαταίνουν την σκέψη και ψυχή! Είμαι υπέρ της δικής σου θεωρίας και θα προπαθήσω να βαδίσω το μονοπάτι σου !

Edited by Demian
Link to comment
Share on other sites

είναι και τα βιβλία που διαβάζεις ωστόσο! Η ανάγνωση φατνασυ βγαίνει παν ευκολα και δεν προυποιθέτει διαδραστικό διάβασμα ψυχή τε και σώματι .λυσσαλέα μάχη με το βιβλίο! 10 βιβλία ισοδυναμουν με ένα κλασικής!

Χμ, ε, έχω την εντύπωση ότι ειδικά ο Blade δεν πολυδιαβάζει φάντασυ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Εκτός και αν με το φάντασυ εννοείς γενικά "βιβλία του φανταστικού" τα οποία συγκρίνεις με "κλασικά" που πάλι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Έχω την εντύπωση όμως ότι και να μου εξηγήσεις δεν θα πολυσυμφωνήσουμε.

 

Σαν να μπερδεύτηκα μου φαίνεται :dazzled: .

Link to comment
Share on other sites

είναι και τα βιβλία που διαβάζεις ωστόσο! Η ανάγνωση φατνασυ βγαίνει παν ευκολα και δεν προυποιθέτει διαδραστικό διάβασμα ψυχή τε και σώματι .λυσσαλέα μάχη με το βιβλίο! 10 βιβλία ισοδυναμουν με ένα κλασικής! Εγώ πάλι για φέτος δεν βάζω ποσοτικό αλλά ποιοτικό  όριο! Ειμαι ηδη πολύ καλά και προσπαθώ να αμβλύνω το διαβασμα! Με 2 ώρες φιλε  πάντως μου δεν βγαίνει! Θα σου πρότεινα αν εισαι δεινός αναγνώστης να αξιοποιήσεις το χάρισμα με κάτι πιο δυσκολα και εποικοδομητικά γιατί έχεις τα φόντα

Και εγώ βρίσκομαι στην δικιά σου κοσμοθεωρία περί ελεύιερου χρόνου που ,εν μέσω εξεταστικής τις  50 σελ θα  κάτσω να τις βγάλω...Κανονικά είναι αρκετά περισσότερες  

Πάνω απο 10-12 βιβλία το μήνα και νομίζω είναι πάρα πολυ καλά! ...12 μήνες ,πές 10 ο μη γένοιτο βγάζεις πάνω απο 100-110

@ρασκολνικοφ Μου αρέσει πολυ ο δικός σου Στόχος! Οι συγγραφείς ανοίγουν νέους ορίζοντας ,σε μυούν σε διαφορετικούς κόσμους και πλαταίνουν την σκέψη και ψυχή! Είμαι υπέρ της δικής σου θεωρίας και θα προπαθήσω να βαδίσω το μονοπάτι σου !

 

Εγώ εδώ δεν θα συμφωνήσω. Δεν μπορείς να δώσεις ποιοτικό όριο. Το τι είναι ποιοτικό/είδος είναι καθαρά στην αρέσκεια μας. Ούτε 10 βιβλία φάνταζυ μπορούν να ισοδυναμούν με 1 κλασικής. Άποψη μου. Με δυο ώρες ανάγνωσης -αν διαβάζεις και γρήγορα, πράγμα που με τον καιρό συμβαίνει γιατί συνηθίζεις στους ρυθμούς- μπορούν άνετα να φύγουν 150-200 σελίδες. Αυτό σημαίνει ότι ένα βιβλίο 600 σελίδων το βγάζεις σε τρείς μέρες. Φυσικά κουβέντα κάνουμε, έτσι και αλλοιώς το θέμα είναι απλά να διαβάζουμε και όσα και να φτάσουμε καλό δικό μας είναι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

είναι και τα βιβλία που διαβάζεις ωστόσο! Η ανάγνωση φατνασυ βγαίνει παν ευκολα και δεν προυποιθέτει διαδραστικό διάβασμα ψυχή τε και σώματι .λυσσαλέα μάχη με το βιβλίο! 10 βιβλία ισοδυναμουν με ένα κλασικής! Εγώ πάλι για φέτος δεν βάζω ποσοτικό αλλά ποιοτικό  όριο! Ειμαι ηδη πολύ καλά και προσπαθώ να αμβλύνω το διαβασμα! Με 2 ώρες φιλε  πάντως μου δεν βγαίνει! Θα σου πρότεινα αν εισαι δεινός αναγνώστης να αξιοποιήσεις το χάρισμα με κάτι πιο δυσκολα και εποικοδομητικά γιατί έχεις τα φόντα

Και εγώ βρίσκομαι στην δικιά σου κοσμοθεωρία περί ελεύιερου χρόνου που ,εν μέσω εξεταστικής τις  50 σελ θα  κάτσω να τις βγάλω...Κανονικά είναι αρκετά περισσότερες  

Πάνω απο 10-12 βιβλία το μήνα και νομίζω είναι πάρα πολυ καλά! ...12 μήνες ,πές 10 ο μη γένοιτο βγάζεις πάνω απο 100-110

@ρασκολνικοφ Μου αρέσει πολυ ο δικός σου Στόχος! Οι συγγραφείς ανοίγουν νέους ορίζοντας ,σε μυούν σε διαφορετικούς κόσμους και πλαταίνουν την σκέψη και ψυχή! Είμαι υπέρ της δικής σου θεωρίας και θα προπαθήσω να βαδίσω το μονοπάτι σου !

 

Με δυο ώρες ανάγνωσης -αν διαβάζεις και γρήγορα, πράγμα που με τον καιρό συμβαίνει γιατί συνηθίζεις στους ρυθμούς- μπορούν άνετα να φύγουν 150-200 σελίδες

150 (βάζω το ελάχιστο) σε  2 ώρες ??? Δηλαδη 75  σελίδες την ώρα....μια σελίδα σε λιγότερο από λεπτο???? ρε πλάκα μας κάνετεε???

Link to comment
Share on other sites

 

 

είναι και τα βιβλία που διαβάζεις ωστόσο! Η ανάγνωση φατνασυ βγαίνει παν ευκολα και δεν προυποιθέτει διαδραστικό διάβασμα ψυχή τε και σώματι .λυσσαλέα μάχη με το βιβλίο! 10 βιβλία ισοδυναμουν με ένα κλασικής! Εγώ πάλι για φέτος δεν βάζω ποσοτικό αλλά ποιοτικό  όριο! Ειμαι ηδη πολύ καλά και προσπαθώ να αμβλύνω το διαβασμα! Με 2 ώρες φιλε  πάντως μου δεν βγαίνει! Θα σου πρότεινα αν εισαι δεινός αναγνώστης να αξιοποιήσεις το χάρισμα με κάτι πιο δυσκολα και εποικοδομητικά γιατί έχεις τα φόντα

Και εγώ βρίσκομαι στην δικιά σου κοσμοθεωρία περί ελεύιερου χρόνου που ,εν μέσω εξεταστικής τις  50 σελ θα  κάτσω να τις βγάλω...Κανονικά είναι αρκετά περισσότερες  

Πάνω απο 10-12 βιβλία το μήνα και νομίζω είναι πάρα πολυ καλά! ...12 μήνες ,πές 10 ο μη γένοιτο βγάζεις πάνω απο 100-110

@ρασκολνικοφ Μου αρέσει πολυ ο δικός σου Στόχος! Οι συγγραφείς ανοίγουν νέους ορίζοντας ,σε μυούν σε διαφορετικούς κόσμους και πλαταίνουν την σκέψη και ψυχή! Είμαι υπέρ της δικής σου θεωρίας και θα προπαθήσω να βαδίσω το μονοπάτι σου !

 

Με δυο ώρες ανάγνωσης -αν διαβάζεις και γρήγορα, πράγμα που με τον καιρό συμβαίνει γιατί συνηθίζεις στους ρυθμούς- μπορούν άνετα να φύγουν 150-200 σελίδες

150 (βάζω το ελάχιστο) σε  2 ώρες ??? Δηλαδη 75  σελίδες την ώρα....μια σελίδα σε λιγότερο από λεπτο???? ρε πλάκα μας κάνετεε???

 

 Υπερβολικό, αλλά όχι απίστευτο. Υπάρχουν άνθρωποι που θεωρώ πως είναι ικανοί για τέτοιους ρυθμούς. 

Εγώ γύρω στις 30-35 πυκνογραμμένες την ώρα βγάζω. Αλλά θα πρέπει ο λόγος και το βιβλίο να είναι σούπερ για να το πάω τόσο γρήγορα. 

 

Οι στόχοι μου πάντως είναι γύρω στα 80-100 βιβλία για φέτος. Δεν με βλέπω να τα καταφέρνω βέβαια...

Edited by Simitsakis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω 4 ώρες για 100 σελίδες, και από τότε που το χρονομέτρησα (πολλά χρόνια τώρα), δεν δείχνει να αλλάζει. Καλύτερα, κρατάει περισσότερο η ευχαρίστηση. Ε, πια.

 

 

Λίγες ώρες πριν την αλλαγή της χρονιάς, και επειδή δεν θα διαβάζουμε έτσι, στα κουτουρού, ήρθε η ώρα των αναγνωστικών στόχων για το 2014.

 

Σε αυτό το τόπικ , λοιπόν, μπορείτε να βάλετε τα βιβλία που σκοπεύετε να διαβάσετε μέσα στη χρονιά, τους συγγραφείς που θέλετε επιτέλους να ξεκινήσετε και τις πολυλογίες που λέτε να ολοκληρώσετε.

 

Μέσα στη χρονιά θα ενημερώνω τη δικιά μου λίστα, θα την τροποποιώ καταλλήλως όπως  με βολεύει και στο τέλος θα κάνω την πάπια για ό,τι δεν πετύχω.

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. 60 βιβλία συνολικά

2. 20 Fantasy

3. 20 Sf

4. 20 Horror/Crime/Mystery (ανοιχτή κατηγορία για να χωράνε όλα)

5. 4 αδιάβαστοι συγγραφείς Fantasy (Patrick Rothfuss, Trudi Canavan, Terry Pratchett, Joe Abercrombie)

6. 1 αδιάβαστος συγγραφέας mainstream (Ian Rankin)

7. Συμμετοχή στα δύο παιχνίδια του Nihilio και του Nikosal στις κατηγορίες Fantasy και Sf αντίστοιχα.

 

Για πείτε και τα δικά σας.

 

1. Το να ευχαριστηθώ κάθε βιβλίο που διαβάζω, που είχα θέσει ως στόχο το 2012, τό 'χω πια. Αν δεν με ευχαριστεί ένα βιβλίο τη δεδομένη στιγμή, απλά το αφήνω. Αλλά το ξαναθέτω ως στόχο και για φέτος (έτσι, να θυμηθώ να αφήσω πάλι τον Μάρτιν αν τον σιχαθώ).

2. 50 βιβλία.

3. Τρία (τουλάχιστον) αγγλικά, γιατί το έχω αφήσει το σπορ.

4. Το Lady of the lake (ερασιτεχνική μετάφραση) του Σαπκόφσκι, το -μέχρι τώρα- τελευταίο της σειράς The Witcher. Το έχω σε ηλεκτρονική μορφή και με δυσκολεύει.

5.  Ένα βιβλίο για τη συγγραφή. Δεν έχω, πρέπει να πάρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πάει και ανάλογα με το μέγεθος της γραμματοσειράς και πόσο ευκολοδιάβαστο είναι το βιβλίο. Άλλη ώρα χρειάζεσαι για να διαβάσεις μια σελίδα από ένα βιπεράκι του Λουίς Λ'Αμούρ και άλλη ώρα χρειάζεσαι για να διαβάσεις μια σελίδα από βιβλίο του Τόμας Πίντσον. Επίσης οι ρυθμοί που έχεις συνηθίσει, η φασαρία που υπάρχει τριγύρω και πόσο συγκεντρωμένος είσαι στο κείμενο, παίζουν και αυτά τον ρόλο τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιωργο αν βαλεις κατω τα νουμερα και τους χρονους θα δεις οτι ακουγεται υπερβολικο το 100 σελιδες την ωρα...δηλαδη 1,5 σελιδες το λεπτο το οποιο ειναι τρελο...αλλα αν το καταφερνετε και ευχαριστιεστε το βιβλιο ...εγω οπως ειπα και πριν παω πασο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..